

Výpadek zasáhl především střední a západní část ostrova a hlavní město Havanu, trval zhruba 20 hodin. Obnova dodávek je ale velmi pozvolná.


Hlavní příčinu blackoutu úřady vidí v náhlém odpojení tepelné elektrárny Antonio Guiteras. K výpadku zásadně přispělo také oslabení elektrického systému kvůli nedostatku paliva, uvedly úřady.


Žena si nechává stříhat vlasy na ulici během masivního výpadku elektřiny v téměř celé zemi, vyfoceno 4. března v Havaně.


Podle agentury EFE bylo ve středu a ve čtvrtek sedm ze 16 tepelných elektráren mimo provoz kvůli poruchám nebo údržbě. Tyto nefunkční zdroje přitom tvoří 40 procent energetické produkce Kuby.


Výpadky elektřiny na ostrově jsou způsobeny nedostatkem paliva, ale také zastaralou a špatně udržovanou infrastrukturou.


Přibližně 95 procent elektřiny se tam vyrábí spalováním fosilních paliv, zejména ropy. Tu na Kubu dodávaly v posledních letech zejména Venezuela a Mexiko.


Těmto státům ovšem administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozila zavedením dodatečných cel, pokud budou ve vývozu pokračovat.


Kuba se tak podle dostupných informací ocitla v posledních měsících bez dodávek ropy a ropných produktů, což vládu přimělo omezit základní služby.


Na denním pořádku je plánované přerušování dodávek elektrického proudu v rozsáhlé části země.


Spojené státy na konci února oznámily, že některé dodávky ropy na Kubu obnoví.
4/13



