Velkorypadlo RK 5000 po odstřelu.Varovná světlice, odpočítávání, výbuch. První detonace odstřelila montážní jeřáb…... druhá tažná lana výložníku. Vše proběhlo bez komplikací. Dokonce ani rány nebyly tak silné, jak se odborníci obávali. Pečlivý dohled nad odstřelem. Ale z bezpečné vzdálenosti. Velkorypadlo těžilo skrývku na hnědouhelném lomu ČSA od roku 1984 do roku 2016. Za 32 let provozu kolos vytěžil  154 milionů metrů krychlových zeminy.Na jeho likvidaci pak střelmistr použil 4,5 kila semtexu. Odstřel provedla specializovaná firma. Nálože na ocelových lanech. „Výbuchové řezání“ je extrémně náročné, ale také rychlé a v rámci možností bezpečné. Nálože na ocelových lanech. „Výbuchové řezání“ je extrémně náročné, ale také rychlé a v rámci možností bezpečné. Celé velkorypadlo bylo 160 metrů dlouhé a 32 metrů vysoké. V povrchovém dole odpracoval přes 90 tisíc hodin. Uvnitř kolosu byly toalety, šatny a zasedací místnost. Výjimečný byl v tom, že díky dvěma hydraulickým podvozkům dokázal „pochodovat“. Po ukončení těžby se přemýšlelo nad možnostmi, jak kolos zachovat. Vedení Ústeckého kraje ho chtělo odkoupit jako turistickou atrakci, ale z toho sešlo. Nevyšla ani snaha prohlásit stroj za technickou památku. Jiné využití pro tak obrovský stroj není. A se z něj postupně stává více než pět tisíc tun šrotu. Řídící kabina. V jámě bývalého lomu ČSA vznikne obrovské jezero. Likvidace celého velkorypadla má trvat ještě rok.
NaN/22