V nedávné době stejná "osvícená" EU pod stejnými líbivými hesly o záchraně planety zakázala obyčejné žárovky a jako náhrada byly k dispozici úžasné "úsporné" zářivky, jejichž parametry byly na papíře energeticky výborné. Jen stály podstatně víc než žárovka, nesnášely časté zapínání, jejich světlo nemělo spojité spektrum, tudíž bylo nekvalitní, obsahovaly jedovaté látky a jako "bonus" nevydržely ani zlomek deklarované doby. Proto i dávno po jejich zákazu byly k dostání žárovky, později pod označením "tepelná koule". Pak se technologie posunula a přišly LED světla. Najednou už nikdo za žárovkami neteskní, lidé je kupují dobrovolně a klasická žárovka odešla do historie. Stejné to bude se spalovacími motory, až (pokud) se baterie posunou od současné úrovně úsporných zářivek na úroveň LED.
Mně zase padla brada z toho, že nějaká (ne)blondýnka zakoupí zájezd s cestovkou, nechá sebou posunovat od jedné profláklé památky ke druhé a má pocit, že poznala Čínu. Ale alespoň se zbavila neoprávněného povýšeneckého západního despektu, který by asi opět nabrala, pokud by se náhodou propracovala i mezi prostý venkovský lid.. Čína je velká země velkých kontrastů a obávám se, že během organizovaného zájezdu ji nikdo nepozná ani z 5%.
A je takový problém sestavit repre na jeden zápas z hráčů s formou, kteří hrají pravidelně, kteří si pozvánky budou vážit a na hřišti nechají všechno? Třeba nás příjemně překvapí, třeba prohrají, ale za snahu jim to jako fanoušci odpustíme. No a přinejhorším budou hrát stejně jako osvědčené "hvězdy" nyní v Gruzii (horší to být už nemůže) a trenér nám dokáže, že na ME atd. nominoval správně, protože prostě ze všech hráčů se v reprezentačním dresu automaticky stávají kopyta :-)
Chápu to dobře - jako Afgánec si zajedu do Německa krást, ubližovat na zdraví, znásilňovat a pak mi zato Němci dají 1000Éček a zaplatí letenku zpět domů, kde mě hned pustí na svobodu a budu u kámošů za "borca"? Tak to lze očekávat, že se tento způsob turistiky bude jen a jen rozšiřovat..
Kontrolní otázka: co se stane, pokud se jen zlomku podobných činů dopustím já?
Jako pravicovému voliči se mi z toho chce zvracet. Klidně ať ve státním sektoru přidají 8%, ale ať ho současně o 15% osekají. A nejde jen o státní zaměstnance, ale celkově o všechny, kteří jsou placeni z veřejných prostředků a těch je už MILIÓN a stojí cca 500miliard ročně.
Všichni chtějí přidat, což je pochopitelné, ale oni by měli chápat, že jejich zaměstnavatel je v zoufalé krizi, kdy si roky půjčuje na svůj provoz. Takže skutečná pravicová vláda by neměla na mzdy přidávat, ale ubírat. Zbavit se nepotřebných činností a tím i lidí a jejich mzdy rozdělit těm co zůstanou a budou pracovat více a lépe.
No a pokud se snad osobám placených z veřejných prostředků zdá, že dostávají málo peněz, mohou si přece na uspokojení svých potřeb vzít každý rok pár desítek (stovek) tisíc půjček a mají po starostech. Pokud to (i) kvůli nim může dělat stát, mohou i oni, jaký je v tom rozdíl 🙂
Zajímavé, jak řeší ekonomické potíže stál ještě bohatá privátní firma a jak obdobnou situaci řeší český stát. Ten se na pouhý svůj provoz zadlužuje už dlouhé roky a zřejmě to odpovědné osoby neznepokojuje, ať už ve vládě sedí kdokoliv.
No a jinak já to snad VW i přeju, za tu otočku od racionality, kdy Diess proti nucené elektromobilitě brojil, aby pak během jednoho roku zcela obrátil a najednou elektromobilní budoucnost neměla pro VW alternativu.
Možná si Němci konečně uvědomí, že nejdou dobrou cestou - od migrace, přes energetiku po automobilizmus...
Nebýt to napsané od člověka, který v tom má rozjetý byznys, tak bych musel napsat, že je to blázen bez špetky technicky orientovaného rozumu. Ale takto je mi jasné, že je to oportunistický jedinec, kterému jde jen o to, aby se měl on dobře a je mu úplně jedno, jak na to doplatí většinová společnost.
Takže zelený soudruhu, úvodní otázka - jen na pouhé podpoře OZE do roku 2030 zaplatíme BILION Kč. Ptám se - kolik procent stabilní elektřiny nám za tento peníz vyrobí FVE? No a nebuďte slušný a řekněte to.Je to jednociferné číslo. Za tu samou částku nám Korejci nabídli vybudování 4 reaktorů, které nás zabezpečí 40% současné spotřeby na 60-80let a hlavně STABILNĚ...
Rád bych také věděl, kolik nám vyrobí FVE dnes o půlnoci, vlastně každou půlnoc. To víme přesně, čistou nulu, ostatně v přepočtu přes plný výkon FVE pracuje pouhých 1000hodin z 8760, které má rok.
Opravdu ten pán netuší nic o nákladech na 100% zálohu FVE a o neustále se zvyšujících nákladech na stabilizaci sítě, přeloženo do češtiny - na ochranu sítě před FVE?
Opravdu ten pán neslyšel o tom, že takzvané "zelené" Německo má 8x vyšší emise CO2 vyrobenou na kWh než Francie a proč tomu tak je? I kdyby FVE dokázaly vyrobit a my za neskutečných nákladů akumulovat veškerou potřebnou elektřinu, bude emisní stopa násobně vyšší než má JE, protože i samotné panely mají v větší přepočtené emise, o bateriích ani nemluvě.
Ve skutečnosti FVE vůbec nepotřebujeme, pokud bychom měli v provozu dostatek JE. K čemu také. Možná k pohonu klimatizací v létě, co se vyrobí za slunečného dne, to se na místě také hned spotřebuje.
Ukrajina může kohokoliv požádat, aby na jejím výsostném území sestřeloval objekty, které tam nemají co dělat. Ostatně russákov už dlouho tvrdí, že bojuje s NATO, takže z tohoto hlediska by k žádnému překročení "červené" linie ani dojít nemohlo. Bezletová zóna nad západní části UA měla být vyhlášena a vynucována dávno.
Když jsem byl v roce 2022 v Uliči, což je přímo na SK/UA hranici, byl jsem fakt šokován názory tamních obyvatel na válku na Ukrajině a na jejich příklon k russákovu. Prý by jim vůbec nevadilo, kdyby russáci obsadili Ukrajinu, například by se prý s nimi lépe obchodovalo... Že by byli další na řadě je ani nenapadlo, resp. mnohým by to asi vyhovovalo...
...civilní kontrarozvědka od roku 2021 klasifikuje AfD jako extrémně pravicovou a monitoruje ji kvůli postojům namířeným „proti lidské důstojnosti a principům právního státu“.
Zato svévolné vpuštění statisíců nelegálních migrantů do země bylo samozřejmě plně v souladu s principy právního státu a každodenní napadání/vraždění obyvatel Německa ze strany osob s "migračním pozadím", jak se jim tam říká, pravděpodobně rovněž utužuje lidskou důstojnost původního obyvatelstva.
Vzhledem k tomu, jaké praktiky mají u nás řetězce, vlastně téměř všichni, kdo něco prodávají, by bylo načase, aby to zákazník vzal do rukou. Stačí jednoduše nenakupovat. Samozřejmě nemyslím zemřít hlady 🙂, ale pro výstrahu celostátně začít bojkotovat vybraný řetězec, třeba právě Tesco, možnosti nakoupit jinde máme dost a dost.
Věřte, že pokud by jim tržby z měsíce na měsíc klesly o desítky procent, brzy by si uvědomili, kdo je tu opravdovým pánem a začali by se chovat jinak. A přeneslo by se to i na další velkoprodejce, kteří by věděli, že mohou být další na ráně.
Bohužel asi jsme jako ČR v příručce pro zahraniční vlastníky uvedeni v kapitole "nechají si kálet na hlavu" a podle toho to v našich obchodech vypadá. V plné sezóně rajčata a okurky za ceny, které byly před nedávnem v zimě. Ceny vyšší než v bohatém Německu i "rozumném" Polsku. Plíživé zdražování všeho.
Nepomůže soukromý bojkot jednotlivců, tj. že nebudu nakupovat u jednoho řetězce či tam nebudu kupovat konkrétní předražené zboží, protože se to v rámci země zprůměruje a výsledek vidíme.
Opravdu se divím, že někdo s politickými ambicemi se zorganizování takového bojkotu jednoho řetězce nechopil, pokud by pohnul s cenami v zemi, získal by vděčnost spotřebitelů a "milión" politických bodů...
Z půlky je to naprostý blábol - to že budete předjíždět "na plné" automaticky neznamená, že se řidič: "dopustí dopravního přestupku zákaz předjíždění, za který přijde o řidičák na půl roku až rok, zaplatí pokutu pět až deset tisíc korun a svoji evidenční kartu doplní o sedm trestných bodů. To je docela slušná nálož za pár metrů. ", jak by se mohlo zdát z článku.
Pokud plnou nepřejedete tam, kde je výslovný zákaz předjíždění , tj. tam kde platí zákazová značka B21a a v situacích vyjmenovaných paragrafu 17, zákona 361/2000 (tj. nemáte rozhled, nemohl byste se zařadit, ohrozil byste ostatní účastníky , atd.,...) , ovšem v kterém o plné čáře není ani zmínka, tak se dopustíte jen přestupku přejetí plné čáry, což je bez bodu a sankce do 2000Kč, což je tedy rozdíl, že?
Je skutečně smutné, že "pravicová" vláda neměla koule s zadlužováním a vůbec veřejnými financemi reálně něco udělat. Dá se očekávat, že kdyby toto volební vládl dál Babiš, byly by výsledky ještě horší.. Ostatně Fialova vláda "jen" dodržuje trajektorii naplánovanou Alenkou& Andrejem, která počítala s dluhem 3 biliony na rok 2023 a to netušili nic o válce na Ukrajině a energetické krizi.
Pisálek ovšem pozapomněl na jednu "maličkost". Nemalá část zadlužení i tak má původ v Babišově vládnutí a pokud se dostane opět k moci, jako bumerang se to vrátí i jemu - protože když na dluh (!) Babiš přidal například 100miliard na platech osobám placeným z veřejných rozpočtů, zavázal tím všechny další vlády (včetně případně té své) ke stejnému každoročnímu schodku, protože ve státním se nepropouští a peníze se neubírají a že by ekonomika trvale rostla tak masivně, aby to už na dluh nebylo, se nedá v dohledné době očekávat.
A co vzít v úvahu tvrdý fakt, že se počet učitelů za posledních pár let zvýšil o 16% , takže na jednoho nyní připadá cca 10 žáků, na středních školách se to blíží devíti.
Takže učitelů bude stále více, budou chtít a dostávat stále více peněz bez ohledu na výsledky? V článku je uvedeno, že by se do školství potřebovalo nalít o 70miliard více. Shodou okolností stejnou částkou byli "dotováni" důchodci, protože odvody do důchodového systému nepokryly valorizaci. Samozřejmě se ozvou lékaři, policisté, soudci...všichni z 950 000 osob ve veřejném sektoru potřebují přidat a přesně vědí proč... Ale abych od někoho slyšel, že svou činnost zefektivní a na své vyšší platy si vydělá tím, že stejnou práci udělá menší počet lidí a rozdělí se o peníze těch nepotřebných, tak to ani náhodou. Jedna každá privátní firma, pokud je v problémech a musí se zadlužovat na svůj běžný provoz, to začne okamžitě řešit a zbaví se nepotřebných činností a lidí s nimi souvisejícími. Ale ve státním ani náhodou. Veřejný sektor u nás zaměstnává 23% zaměstnanců, průměr EU je 16% a v Německu je to deset. Předpokládám, že to nejsou zcela porovnatelná čísla, ale na druhou stranu mnohé napovídají.
Vážně? Já do teď myslel, že Ukrajince zastaví až Tichý oceán po dobytí Vladivostoku. Děkuji panu generálovi, že mně to vysvětlil.
Pan generál je vůbec chytrý a zorientovaný člověk, vzpomínám si, jak nám v lednu 2022 podobně fundovaně a na konkrétních příkladech vysvětlil, že válka russka proti Ukrajině nemůže v lednu nastat. No samozřejmě opět měl pravdu, russákov napadl Ukrajinu až v únoru 🙂
Výborně, tak dáme do OZE další biliony.. Připomínám, že za 40miliard ročně (což do 2030 bude právě bilion) v podobě podpory OZE máme jako odměnu jednociferný podíl na výrobě elektřiny, vysoce nestabilní a většinou v době, kdy tu energii ani nepotřebujeme. Nepočítám do toho smysluplné řiditelné OZE v podobě vody a biomasy.
Zejména FVE má jediné rozumné využití, pokud vyrobená elektřina je hned na místě spotřebována, typicky v létě svítí slunce a mně jede klimatizace. Pokud nesvítí, klimatizovat obvykle nepotřebuji. Jinak FVE jsou celospolečensky vyhozené peníze, protože potřebují každonoční 100% zálohu a v zimě i po dlouhé týdny vyrobí pár procent ze svého výkonu.
Stavět FVE se zdá být levné, dokud se ovšem všechny náklady na zajištění výroby 24/365 a na regulaci sítě k nákladům FVE nepočítají. Ta nesmyslná přednost OZE před klasickými zdroji naprosto deformuje ceny a trh s elektřinou.
Korejci slibují postavit blok JE za 200miliard, tj. za jeden bilion Kč bychom měli vystaráno na 60let výrobu 50% elektrické energie. To je správná cesta, jen jsme po ní měli už deset let jít.
Jako odstrašující příklad dekarbonizace budiž Německo, které za stamiliardy investovaných do OZE mělo loni 8x vyšší emise CO2 na vyrobenou kWh než vedlejší Francie a cenu elektřiny o 40%vyšší. "Nejvtipnější" je, že i kdyby Německo vyrábělo jen a jen z větru a slunce, stejně se na čísla Francie nedostane, ale nějaké předosti by to mělo - například by obyvatelstvo začalo žít v těsném sepětí s přírodou - vařilo, pralo, topilo by se zejména ve slunečné a větrné dny.. Co na to německý průmysl, je věc jiná...
7
Sledujících
0
Sleduje
7
Sledujících
0
Sleduje
Německé "ozelenění" výroby elektrické energie je tak "úspěšné", že loni měli emise CO2 na vyrobenou kWh 8x vyšší (!) než jaderná Francie a i kdyby vyrobili těch svých plánovaných 70% z OZE, stejně budou mít emise podstatně vyšší, protože přepočtené emise výroby elektřiny z FVE jsou 2-3x vyšší než ty z JE.