Takových, jako jste Vy, jsme měli plný panelák. Byla jsem ještě dítě a dodnes nezapomenu, jak moje mamka navrhla instalaci plastových oken, která uspoří energie, namísto starých dřevěných. 60+ nesouhlasili, cena by byla samozřejmě lepší pro celý dům nez-li pro jeden byt. Okna si udělala sama. Výsledek? Za 5 let se řešila plastová okna všem ostatním z fondu oprav, který financovala i naše rodina. Myslíte, že někdo schválil to, aby dostala jistou část zpět za to, že její okna už jsou hotová a nepřispívala tak na cizí okna a svá si platila? 🙂
Ty barevné fasády jsou příšerné. A bioklimatické pergoly jsou strašně fajn 🙂 každý má jiný vkus, ale zrovna paneláky a bytovky by zrovna nijak razit nemusely, není to žádné umělecké dílo:)
Takže zaprvé - bezdětní lidé mnohdy nejsou bezdětnými dobrovolně (zdravotní stav, neplodnost, nenalezení vhodného partnera..), tyto chceme trestat v domnění, že to udrží sociální systém?
Novinka pro některé - neudrží. Muselo by být každou generaci více dětí, než v té předchozí. To nelze, planeta není nafukovací. Věk dožití se prodlužuje, bylo by potřeba tedy více pracujících.
Co s těmi, jejichž děti se nedožijí dospělosti a nebo společnosti nic nepřinesou? Ti také budou platit daň navíc a zaplatí i náklady na ty děti?
Jeden dost důležitý poznatek - nikdo doposud nespočítal, o kolik nominálně bezdětný kase více přinese- nejde na mateřskou, rodičák, OČR, dítě nečerpá žádnou péči ani školství, přídavky a slevy, bezdětný zpravidla dosahuje vyššího kariérního postu a tím i výplaty (důkazem jsou muži, kteří kvůli dítěti práci nepřeruší a o dítě pečuje žena), což zaručuje vyšší odvody.. takže ono se to ve výsledku kompenzuje 😉
Dost krátkozraký článek. Služby, třeba i ten cestovní ruch, má velkou hodnotu a produkuje dost. Dokonce některé státy jsou na něm závislé. Protože výměnou za potěšení a poznání (které je v životě taky důležité), zaplatíte peníze, které se v ekonomice točí a multiplikují. Zaměstnáváte lidi, díky tomu postavíte hotel, dáte práci řemeslníkům, poté recepční a pokojským, poté uklízečkám a firmám, co dodají spotřební materiál a tak dále. Atraktivita lokality je vyšší. Protože produkt není jen fyzický! Je důležité rozlišovat úkony a produkty s přidanou hodnotou a bez ní.. pojištění je taky produkt. Půjčka. Vytvoření softwaru. Úklid. Péče o nemocného. To vše nejsou věci, ale potřebujeme je..
Žila jsem ve Zlíně, Brně i v Praze, všude několik let. Kdo hledá, najde i v Praze, pravdou je, že nájmy jsou zde astronomické, ale třeba ve službách se najít dá za podobnou cenu jako ve Zlíně, pokud nevyhledávám luxusní kadeřnické studio. Opět, když chci kvalitního zubaře ve Zlíně, zaplatím za něj podobně jako v Praze, ale můžu zaplatit mnohem víc, pokud chci nějakou prestižní kliniku. Co je objektivně vyšší je nájemné, bohužel, kde je poptávka, rostou ceny. Brno však Praze dost šlape na paty. Dražší je taktéž benzín, ale MHD rozhodně ne - to je v Praze nejlevnější z republiky, už v roce 2013 jsem platila 600/měsíc za studentské jízdné, kdežto v Praze je to 3600 pro dospělého na rok a síť se nedá srovnat. Drazí jsou taktéž řemeslníci, ale objektivně lidé z Moravy jsou zručnější a zvyklí věci dělat sami, možná i proto je řemeslo o něco méně nákladné..Jelikož je tak drahé bydlení, žít v Praze už se moc nevyplatí. A při zvednutí platů se opět zvednou ceny.. takže prašť jak uhoď
Tak jsme si přečetli tvrdý škatulkovací názor autorky, ale chybí mi data. Například k tvrzení o agresivitě zmiňovaných národů.. v daných zemích, pokud nějaká agresivita je, tak je zpravidla kvůli migraci, nikoli od tamních obyvatel.
Druhá věc je, že aktuální mladá-teenagerovská- generace označovaná jako generace sněhových vloček, je přesně ta generace, která byla s matkou nejdéle.. byla 4letá rodičovská, ženy si vesměs ještě mohly, alespoň některé, dovolit zůstat doma. Rozhodně to není ta generace, která se dávala předčasně do jesliček..
Naopak v severských zemích mají systém velmi dobře propracovaný, aktivně začleňují otce v péči o dítě, mají zde prakticky rovnocenný přístup k ženě i muži na pracovním trhu a jak víme, jejich společnost jako celek je mnohem vyspělejší jako ta naše.
Navíc, 2 roky systematické a plné péče jsou víc než 4 roky s matkou, která dítě nerozvíjí, hlavně, že je s ním doma. A kolikrát ještě nervózní a psychicky KO, protože se její náplní posledních let staly pleny, pláč, jídlo a úklid, což psychice matky nepřidá.
Znám spousty žen pracujících na částečné úvazky od půl roku až roku dítěte, ve dvou letech na plné, protože dítě má zaprvé rodiče dva a za druhé- rodič je taky člověk a není na tom sobeckého vůbec nic, pokud se dítěti dokážu aktivně a smysluplně věnovat v čase, co s ním jsem. A to fakt není puštění videí na youtube a nebo tv, aby byl klid... 😉 není potřeba hned ženy tlačit do něčeho, co cítí jinak. Mnohem sobečtější mi přijde být 4 roky doma s dítětem, nezajistit mu ani zubaře a pro klid své duše ho plácnout před TV nebo tablet.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jedním z faktorů je i to, že je mnohem těžší mít nápad, v čem podnikat. V 90.letech byla miliarda možností, trhu chybělo snad všechno, lidé se nemohli nabažit toho, co jim volný trh přináší. Dnes je to těžké, technologie jsou extrémně vyvinuté a nahradí snadno to, co v 90.letech dělal člověk jako podnikání a musí mít fakt dobrý nápad a počítat s rizikem. Teď si vezměme fakt dostudování VŠ v 25-26letech a člověk už pomýšlí pomalu na rodinu a tu by rád zajistil. Já podnikatelům fandím, pokud se v dnešní době konkurence drží a funguje jim to. Sama mám jistý plán, který by šel rozjet při HPP v korporátu, kde jsem. Ale pokud bych si v této fázi měla vybrat, je to korporát - mám dostatek volnosti, žádné 9-5, spousty zahraničních cest, školení, různorodé zkušenosti, rozvoj jazyka, vše velmi dobře placené, různé projekty, podpora stoupání v žebříčku, viditelná práce za mnou. V ČR firmách je vždy problém, co odrbat, jak méně zaplatit, není tam taková podpora vzdělávání, ani možnost poznat svět, zlepšit si jazyk nebo dělat mezinárodní projekty. Na tomto musí česká strana fakt zapracovat, mladí se sebou nenechají mávat se slovy: "Uděláš to tak, protože jsem to řekl." Chtějí relevantní smysl, proč..