Globalizace je správná, když jsou splněny alespoň základní podminky produkce v zemích s levnější pracovní silou, a to v oblasti vyloučení dopadu výroby na životní prostředí, zdraví zaměstnanců a v zákazu dětské a otrocke práce.
Pokud se týká výroby v bohatých státech, je třeba se zaměřit na to, aby výsledky vědy, výzkumu a vývoje byly přeneseny do výroby v zemi, kde došlo k tomu výzkumu a vývoji a to pomocí daňových úlev nebo dotaci. Prostě tyto úlevy a dotace vázat na to, že výroba zůstane doma, jinak se budou muset daňové úlevy a dotace vrátit státu.
Nevím, ale myslím si, že kvůli rozvoji umělé inteligence budou čím dál méně zapotřebí ajtaci s nízkou profesní kvalifikaci a zkušeností. Možná lepší by bylo nezaměstnane školit na sociální služby. Tak jak bude přibývat starších lidí, tak budou více zapotřebí, a ne všechno zvládnou humanoidni roboti.
Pokud budou třetí státy volit mezi USA a Čínou, tak nepůjde jenom o to, kdo nabídne lepší podmínky pro dovoz jejich produktů, ale také, jaké produkty nabízejí USA nebo Čína. A myslím, že Čína může nabídnout více produktů, např vše spojené s fotovoltaikou, ale i řadu dalších elektronických výrobků. A je otázkou, jaké nenahraditelné produkty nabízí USA. Asi by to mohly být zbraně, ale to by znamenalo, že Evropa bude nadále hodně závislá na amerických zbranovych systémech.
Ať se nám to líbí nebo nelíbí, tak totalitní Čína, porušujíci svobodu a lidská práva, dělá nejlepší ekonomickou politiku na světě. Tím se vyvrací teze liberalu, že ekonomika se nejrychleji rozvíjí v demokratických státech s rozvinutym soukromým sektorem, kdy je nejlepší, když role státu je omezena na vnější a vnitřní bezpečnost a na zajištění vlády práva a stát se ekonomice záměrně vyhýbá. Zatím si to ale někteří ekonomové, politologove a hlavně politici nechtějí připustit.
Také předpokládám, že stávající jednotná desetiprocentni cla v USA nebudou zrušena, protože nahrazují neexistující DPH v USA. Ale výše nad těmi 10 % bude v rámci reciprocity vůči jednotlivým zemím, čímž USA dosáhnou zrušení veškerých cel pro dovoz amerického zboží u velké většiny zemí na světě.
Jinak pro naši zemi je dost důležité, aby poptávka po zboží vyrobené v Česku nebyla jen v Česku ale také v zahraničí.
Možnost řešení případne ekonomické krize jsou následující.
V prvé řadě je to podpora propojení vědy a výzkumu z vysokých škol a různých ústavu s vývojem a výrobou v podnikatelském sektoru. Je také potřeba udělat vše pro to, aby soukromé firmy reinvestovaly část svých zisku do moderní výroby. Také je třeba prohlubovat mezinárodní spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.
Dále je třeba více spolupracovat s evropskými firmami na výrobě strategických produktů jako jsou léky, zbrojní výroba apod.
Je také třeba, aby vláda pomohla se získáním zahraničních trhů.
Je třeba zrychlit budování dopravní infrastruktury zjednodušením zákonů. Podobně by měla být ulehčena bytová výstavba.
Problém zvyšujícíh se cen bytů vidím ve dvou oblastech :
43
Sledujících
0
Sleduje
43
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Zajímalo by mne, jaké výhody Srbsko z EU v současné době má, zda dostává nějakou pomoc nebo ne. Pokud od EU nic nedostává, tak nemá důvod ji respektovat, a může pro Srbsko být výhodnější mít dobré vztahy s Ruskem a s Čínou. Do konečného vyřešení problému s Kosovem nelze předpokládat,, že Srbsko se stane členem EU.
2 odpovědi