Páni odboráři chtějí, aby stát platil, kde co, ale když jim stát mírně zvýší daně tak to ne. Páni odboráři, socialismus skončil před 34 lety a stát už roky vydává více než dokáže vybrat. Takže si vyberte - stále rostoucí výdaje státu a s tím v ruku v ruce rostoucí daně, nebo výrazné omezení státních výdajů vč. omezení růstu platů všech zaměstnanců státu a nižší daně.
Zkuste konečně přestat reptat a podívat se, jaké jsou zaručené minimální mzdy pro soukromý sektor. Jsou nižší než ty vaše tabulkové pro obdobnou práci.
Prestiž učitelé nezískají tím, že budou chtít nadprůměrné příjmy, ale svou prací. Tady se probíralo snížení množství proplácených hodin. Pokud by to snížení nezasáhlo 80 % škol, tak je fakt něco s jejich výukou špatně.
Takže jsme opět u klasiky - státe zaplať větší peníze. Ne, soudruzi tohle vážně krizi nevyřeší, zejména v době, kdy si stát musí každoročně půjčovat stovky mld. korun.
A ukázal to i autor, když prohlásil, že jeho známí nešli učit, že mají málo. Jakou práci takový člověk, který je motivovaný pouze platem odvede? Ruku na srdce, ale často mizernou.
Jak ve zdravotnictví, tak ve školství se skloňují jen peníze. Ale už se neprobírá to, jak je ten systém zkostnatělý, neochotný se měnit. Když do toho přidáte, že většina mladých lidí je vychovávána tak, že celý svět se musí točit kolem nich, že mají jen práva, ale žádné povinnosti, nikoli k odpovědnosti a ochotě pomáhat jiným, což je pro práci ve zdravotnictví to hlavní. To vážně nenahradí ani to, že by dělali za 2x tolik. A souhlasím, že platy ve zdravotnictví i sociálních službách nejsou závratné, ale tak přestaňme výši platů diktovat a nechme to na trhu. Je vcelku zvláštní, že lékař v soukromé sféře si vydělá o 20 tisíc méně, přesto dělá stejnou práci. Ale ta soukromá klinika si na toho lékaře musí nejprve vydělat. Ano, stát má zájem, aby byla zdravotní péče dostupná, ale vážně je pro tak malou ekonomiku současný systém zdravotnictví udržitelný? Neustále se tu srovnávají platy z Německem, což je mnohem větší a výkonnější ekonomika než ta česká, ale už nikdo nenapíše, jak tam to zdravotnictví v praxi funguje a z jakých zdrojů se financuje.
Žádná profese není jednoduchá. I ten popelář je důležitý, ale rozhodně nemá nadprůměrný plat. A o tom, že pro stát není školství prioritou, lze slušně pochybovat, protože na školství nevydáváme o mnoho méně, než je celosvětový průměr, tj. 3,4 % HDP (průměr je 3,5 %). Ovšem efektivita těchto vynakládaných peněz je mizivá. Ano nemohou za to jen učitelé, ale hlavě chybějící dlouhodobá vize, co vlastně stát od škol chce, protože tohle se mění s každou vládou.
Je rozdíl, zda je dítě nemocné a zůstane doma nebo musí zůstat doma, protože se ve škole stávkuje. Ono totiž, když je dítě nemocné, tak máte ošetřovné. Když učitelé stávkují, tak si musí jeden z rodičů vzít dovolenou (což u některých zaměstnavatelů nemusí být zrovna jednoduché) a zůstat s menším dítkem doma. Ty starší už se doma pohlídají.
To není o nenávisti vůči učitelům. To je o tom, že byť je vaše práce nelehká, tak stát na ní vynakládá cca 3,4 % HDP, což je jen o 0,1 % méně, než je mezinárodní průměr. Nikdo by nic nenamítal, kdyby úroveň žáků v mezinárodním srovnání stále neklesala. Takže za čím dál více peněz, je čím dál méně muziky. Ano, některé školy se snaží a jejich kvalita výuky stoupá, ale takových je mnohem méně, než těch, co zamrzli v době před 30 lety.
Jinak je tu ten klasický omyl. Vláda nemá pomáhat všem, ale jen těm, co to skutečně potřebují, nemocní, staří. Všichni ostatní mohou pracovat a na svůj život si vydělávat. A ano, některé zaměstnance živí stát, ale skutečnost, že průměrný plat je vyšší než průměrná mzda je dlouhodobě neudržitelný. Na ty platy, dávky musí vydělat soukromý sektor. Stát vlastní činností generuje minimální množství vlastních peněz.
47
Sledujících
2
Sleduje
47
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jenže ono to platí nejen pro státní zaměstnance, ale pro celou společnost. Proto tady kde kdo vykřikuje, že stát má povinnost se postarat, protože on má na to právo. Že ale má každý člověk nejen práva, ale i povinnosti, a hlavně také odpovědnost za vlastní život, to se nenosí.
1 odpověď