Zavřít
G.cz

G.cz

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje G.cz
  • G.cz

    Zrzavý kněz Antonio Vivaldi: Komponoval pro císaře, papeže i krále, přesto skončil na mizině a zemřel v zapomnění

    Před 13 hodinami
    Antonio Vivaldi je jedním z nejproslulejších barokních skladatelů všech dob, přičemž jeho soubor čtyř houslových koncertů s názvem Čtvero ročních dob patří k nejhranějším klasickým dílům. Během života byl Vivaldi, známý jako Zrzavý kněz, velice populárním a uznávaným skladatelem. Zvláštní ironií osudu však i tento italský génius, který zvládal bravurně komponovat již ve 13 letech, ulehl v závěru života do prostého hrobu a v téměř úplném zapomnění. Dnes je tomu již 343 let od jeho narození.
  • G.cz

    Vzducholoď Hindenburg: Titanic nebes disponoval kuřáckým koutkem i vlastním pianistou

    Před 15 hodinami
    Německá vzducholoď LZ-129 Hindenburg si díky svým kolosálním rozměrům získala přezdívku Titanic nebes a ve své době patřila se svou sesterskou lodí LZ-130 Graf Zeppelin II k největším létajícím strojům všech dob. Osudný jí byl až požár, během kterého zemřelo 36 osob. Dnes si připomínáme 85. výročí od prvního letu této létající legendy, jež dokázala letět rychlostí až 135 kilometrů za hodinu.
  • G.cz

    Starship explodovala až pár sekund po přistání, takže se lepší

    Před 16 hodinami
    Včerejší testování rakety Starship od společnosti SpaceX dopadlo… řekněme padesát na padesát. Stroj s označním S10 se dostal do výšky deseti kilometrů a po šesti a půl minutách letu poslušně přistál zpět na přistávací dráze. A pak explodoval.
  • G.cz

    Jedním z prvních zaznamenaných sériových vrahů byl arabský král

    Před 1 dnem
    Dhu Shantir, král země Himjar, je jedním z prvních sériových vrahů, které máme jako lidstvo zapsané v historii. O celé jeho historii ale nemáme příliš mnoho detailních zpráv. Takže se nabízí otázka, jestli náhodou všechna ta zvěrstva, jež spáchal, nebyla vyfabrikována jeho nástupcem.
  • G.cz

    Hlavonožci zvládnou test inteligence určený lidským dětem

    Před 1 dnem
    Podle studie z Cambridgeské univerzity zvládnou sépie projít obtížným kognitivním testem, jenž je primárně určen lidským dětem. Ale z úplně jiného důvodu než ostatní tvorové, kteří vykazují podobné výsledky.
  • G.cz

    Japonsko žádá Čínu, aby přestala análně testovat jeho občany

    Před 2 dny
    Přesto, že se experti přou o to, zda je testování na koronavirus výtěrem z rekta efektivní, Čína hodlá využít jakýkoli způsob testování, který má k dispozici. Ostatním státům se to ale pochopitelně nelíbí.
  • G.cz

    „Vlastní stranu zakládat nebudu, máme republikány,“ řekl Trump na konferenci

    Před 3 dny
    „Naše hnutí nekončí, ale teprve začíná,“ prohlásil Donald Trump na konzervativní konferenci na Floridě. Návštěvníci z něj byli úplně na švestku, protože to vypadalo, že se od chvíle, kdy seděl v úřadě, vůbec nic nezměnilo.
  • G.cz

    Zvířecí holokaust aneb Jak se lidstvu málem podařilo vyvraždit celý živočišný druh. Bizoni byli v Americe zabíjeni po milionech

    Před 5 dny
    V 19. století došlo historicky k jednomu z největších hříchů amerických kolonizátorů a přistěhovalců. Zaslepeni budováním železnic a soupeřením s domorodými indiány schválili roku 1871 zákon, který povoloval úplnou likvidaci bizonů. Tím by totiž odhodlané indiánské kočovníky odstřihli od hlavního příjmu potravy a donutili je stáhnout se do rezervací. Z původních 60 milionů bizonů jich v roce 1900 zbývalo už jen několik stovek. Bizoni se zabíjeli pro zábavu, v soutěžích a po statisících ročně. Bez jakékoli nadsázky tak v Severní Americe tehdy opravdu došlo ke zvířecímu holokaustu.
  • G.cz

    Ivan P. Pavlov: Kdo byl muž s nejuslintanější nobelovkou v historii?

    Před 5 dny
    Církev, vodka, brambory, uslintaní psi, operace zvířat, chudoba, car, komunismus a Nobelova cena. To je život Ivana Petroviče Pavlova v několika slovech. Jeho cesta k vědeckému vrcholu nebyla jednoduchá… a procházka Gorkého parkem.
  • G.cz

    Nejdelší soudní kauza v historii hudby? George Harrison musel s kytarou před soudem ukazovat, jak skládá písně

    Před 7 dny
    Před 78 lety přišla v britském Liverpoolu na svět jedna z největších hudebních ikon všech dob, George Harrison z legendárních Beatles. Harrisonův život je širokou veřejností dost často omezen jen na dobu The Beatles, jako by snad po rozpadu kapely skončil.
  • G.cz

    Superman & Lois dokazují, že Muž z oceli nejlépe funguje v telce

    Před 8 dny
    Superman & Lois je nejnovějším seriálovým přírůstkem širokého Arrowverse, ale z prvního dílu byste to neměli šanci poznat. Je to prostě jen většinu času příběh trochu jiné rodiny. Což je dobře. Ne každý může sledovat osm seriálů najednou, že. Zaplaťpánbů, Superman si vystačí i sám.
  • G.cz

    Babiš: Čekají nás pekelné dny, je potřeba zpřísnit opatření

    Před 8 dny
    Během dneška má vláda jednání s NERVem, odpoledne s opozicí a v osm večer se pak uskuteční jednání vlády samotné. Na pořadu dne je prodloužení nouzového stavu, protože pandemický zákon, který ho měl nahradit, nepodporuje tvrdý lockdown.
  • G.cz

    Vrchol února 1948: Nátlakem na prezidenta a útokem na konkurenci se KSČ dostala k moci na příštích 50 let

    Před 9 dny
    Před 73 lety začala přesně ve 12 hodin jednohodinová generální stávka, které se zúčastnilo neuvěřitelných 2,5 milionu pracujících občanů. I když bylo původním záměrem stávky prosazení sociálních a ekonomických zájmů zaměstnanců, nakonec tato demonstrace skvěle posloužila komunistům k vytvoření tlaku na prezidenta republiky Edvarda Beneše. O den později proběhl takzvaný Den vítězství československého pracujícího lidu, který dodnes slaví členové KSČM.
  • G.cz

    Spiknutí v Cato Street mělo být provázeno i řezáním hlav. Spiklenci chtěli povraždit celou britskou vládu včetně premiéra

    Před 9 dny
    Úmysl zlikvidovat všechny britské ministry vlády včetně premiéra, policejní past, třináct zatčení, smrt jednoho policisty a poprava pěti zločinců. To vše se týká události, jež se odehrála 23. února před 201 lety poblíž Edware Road v Londýně. Toho dne měl být povražděn celý britský vládní kabinet; všichni ministři i premiér. Údajně mělo dojít i k řezání hlav. Spiknutí v Cato Street mohlo být jedním z nejzásadnějších spiknutí v britských i evropských dějinách, ovšem pouze za předpokladu, že by bylo úspěšné. I tento rozsáhlý a podrobně naplánovaný pokus o puč a svržení vlády však skončil dříve, než začal.
  • G.cz

    Když je parta feťáků za hrdiny: Kult Trainspottingu žije už 25 let. Víte, že britský film má i Českého lva?

    Před 9 dny
    Před pětadvaceti lety vtrhli Renton a jeho pochybní kumpáni do kin, napíchali si do žil heroin a byla to náramná legrace. Většinou. Kultovní britský snímek byl v době svého uvedení absolutním hitem, a to nejen doma - získal například i Českého lva pro nejlepší zahraniční film roku. Odstartoval úplně nové filmové hnutí a z Ewana McGregora udělal megastar.
  • G.cz

    Číhošťský zázrak stál faráře život aneb Když je s StB kříž

    Před 10 dny
    Byla adventní neděle 11. prosince 1949, když se při kázání populárního kněze Josefa Toufara záhadně rozkolébal kříž na hlavním oltáři číhošťského kostela. Sám Toufar se o tom dozvěděl až o několik dní později od lidí, kteří si toho během mše všimli. Celkem jich bylo devatenáct. Upřímně, nikdy předtím se v Číhošti na Vysočině nic významného nestalo, ale tahle možnost pravého Božího zázraku mohla vesničku v dobrém proslavit. Zázrak ji skutečně proslavil, ale Číhošť se nestala poutním místem jako svědek nějakého zázraku, nýbrž jako důkaz komunistické krutosti.
  • G.cz

    Lidé se sklony k extremismu mají problém řešit složitější mentální úkony, odhalila studie

    Před 10 dny
    Doktorka Leor Zmigrod z oddělení psychologie na Cambridge podle všeho odhalila způsob, jakým naše niterné mozkové pochody zrcadlí naše politické a ideologické názory. Výzkum podle ní může mít do budoucna široké využití.
  • G.cz

    Bitva u Verdunu: Jeden z nejkrvavějších bojů první světové války trval 10 měsíců

    Před 11 dny
    Před 105 lety vypukla jedna z největších a nejkrvavějších bitev první světové války. Řeč je o bitvě u Verdunu z roku 1916, které se vzhledem k počtu zemřelých vojáků říká verdunský mlýnek na maso. A není se čemu divit, když zde během 10 měsíců padlo celkem přes 700 tisíc vojáků.
  • G.cz

    Fascinující příběh Johna Glenna: Nejstarší člověk ve vesmíru, který to dotáhnul až do Senátu

    Před 12 dny
    Chcete vědět, jak se stát americkým hrdinou? Buďte jako John Glenn. Ten se totiž 20. února 1962 stal prvním Američanem, jenž obletěl zeměkouli. To ovšem nebylo všechno. Bojoval proti Japoncům ve 2. světové válce, pak se stal členem letky v korejské válce, a nakonec v letech 1975 až 1999 zastával funkci senátora za Ohio. Mezitím se ještě stihl stát nejstarším člověkem ve vesmíru, když se ve věku 77 let stal součástí mise STS-95.
  • G.cz

    Americký sen Huga Haase: Herecká legenda, od které se v Hollywoodu učil i Marlon Brando

    Před 13 dny
    Hugo Haas se během let stal jakousi ikonou zlaté filmové éry v dobách první republiky. Bohémský život plný drog, alkoholu, večírků a milenek mu však skončil před 2. světovou válkou, když se k moci dostali nacisté a Haas kvůli židovskému původu musel emigrovat do USA, kde začal od nuly. V Hollywoodu se nakonec dokázal prosadit nejen jako herec, ale i v pozici režiséra, scenáristy a producenta.
  • G.cz

    GLOSA: Prymula šel s košem a Babiš si ho bloknul na instagramu

    Před 13 dny
    Tak dlouho dlouho se chodí do společnosti, až se na vás premiér utrhne. Tak nějak by se dala shrnout zkušenost plukovníka Prymuly, muže, který strávil několik pomíjivých dní jako ministr zdravotnictví. Po včerejšku se určitě spousta lidí musela plácnout do čela se slovy: „Už zase, Romane?“ Už zase lezeš kam nemáš? Ale je fér se takhle soustředit na Prymulu?
  • G.cz

    Krvavá bitva o Iwodžimu trvala déle než měsíc. Střetlo se v ní americké odhodlání s japonským fanatismem

    Před 13 dny
    Před 76 lety začala jedna z rozhodujících bitev druhé světové války. Bitva o Iwodžimu byla prvním konfliktem, ve kterém se spojenecké jednotky zaměřily na vlastní japonské území, čemuž odpovídala i míra japonského odporu. Bitva je mimo jiné specifická i tím, že v ní jako v jediné Američané utrpěli větší ztráty než Japonci. Samotná bitva může svou povahou připomínat válku ve Vietnamu, a to především díky podzemnímu opevnění, jež bylo na popud generála Kuribajašiho na ostrově zbudováno. Důležitost amerického vítězství a krvelačnost celé bitvy podtrhují nejen ztráty na obou stranách, ale i neuvěřitelná zdlouhavost celého konfliktu.
  • G.cz

    Recenze tiskovky: Sejde se učitel, farmář a influencer...

    Před 14 dny
    Dnešní briefing po jednání s vládou nepatřil mezi nejvydařenější projekty sezóny, přesto jsme se rozhodli na počin koalice SPOLU podívat hlouběji. Přeci jenom jsou v této sestavě na scéně relativně noví.
  • G.cz

    Dopadení agenta Roberta Hanssena: Za špionáž ve prospěch Moskvy dostal doživotí a tráví 23 hodin denně na samotce

    Před 14 dny
    Je tomu dnes přesně 20 let od dopadení bývalého agenta FBI a sovětského špiona Roberta Hanssena. Jeho více než dvacetileté působení ve prospěch Moskvy je považováno za jeden z nejzávažnějších špionážních případů v amerických dějinách. Za svou vlastizrádnou špionážní činnost si vysloužil doživotní trest bez možnosti odvolání či zkrácení trestu. Od 18. února roku 2001 tak tráví 23 hodin denně na samotce v coloradské věznici ADX Florence s nejvyšší ochranou, označovanou jako supermax.
  • G.cz

    První kráva na palubě letadla: Elm Farm Ollie známá jako „Nebeská královna“ během letu nadojila 24 litrů mléka

    Před 14 dny
    Psal se 18. únor roku 1930, když se na palubu letadla Ford Trimotor dostavil pozoruhodný cestující. Kráva Elm Farm Ollie, známá také jako Nellie Jay či Sky Queen, tedy nebeská královna. První kráva na palubě letadla. Ano, i taková mohou být prvenství v oblasti letectví. Celá mezinárodní letecká výprava tím vlastně toho dne dostala poněkud absurdní rozměr…
  • G.cz

    Šediváci jsou nejběžnější „mimozemská rasa“. Kde se tenhle design vlastně vzal?

    Před 15 dny
    Šediváci. Anglicky se jim říká Greys. To je ten tvor na obrázku, šedivák. Standardizovaná podoba návštěvníka z jiné planety, dnes už v podstatě folklorní konstanta. Nebylo vám divné, jak se lidstvo prostě shodlo na tom, že emzáci vypadají takhle? Kde se tahle podoba vlastně vzala?
  • G.cz

    Neúnavný Michael Jordan: Basketbalová legenda, která vydělává miliardy ročně i po 18 letech v důchodu

    Před 15 dny
    Pokud jste v roce 2020 měli možnost vidět na Netflixu dokumentární sérii The Last Dance, která pojednávala o zlaté éře basketbalového klubu Chicago Bulls, musela vás překvapit cílevědomost a zapálenost Michaela Jordana. Ten je po právu považován za jednoho z nejlepších basketbalistů v historii tohoto sportu. Dnes je mu 58 let, a přesto patří mezi nejvýdělečnější sportovní veterány; a to hlavně díky teniskám Air Jordan.
  • G.cz

    Bill Gates se domnívá, že by bohaté země měly přejít na syntetické hovězí

    Před 15 dny
    V interview pro MIT Technology Review Bill Gates mluvil na téma hovězího a o tom, kolik emisí nás stojí kus flákoty na talíři. Podle jeho názoru by měly státy přejít stoprocentně na syntetické hovězí. Ty bohatší státy minimálně.
  • G.cz

    Ponorka Hunley: Příběh plavidla, které jako první dokázalo potopit nepřátelskou loď, i zabít posádku

    Před 15 dny
    Pokud žijete v přesvědčení, že ponorkové války byly dominantou primárně světových válek, tak jste na omylu, protože první známou a plně funkční vojenskou ponorkou byla Turtle. V roce 1776 ji sestrojil David Bushnell během americké války za nezávislost. První úspěšný ponorkový útok v historii však byl proveden až v roce 1864 konfederační ponorkou CSS H. L. Hunley. Jenže bohužel nevyšel podle plánu.
  • G.cz

    Giordano Bruno byl celoživotním rebelem: Za kacířství a studium magie byl inkvizicí upálen zaživa

    Před 15 dny
    Giordano Bruno je jedním z nejproslulejších „mučedníků vědy“ všech dob. Dostat se v 15. či 16. století do křížku s inkvizicí nebylo nic složitého. Jednoduše stačilo vědeckým bádáním rozbourávat do té doby nezpochybnitelná fakta, teorie a pravidla, na jejichž základech svět fungoval. Jakákoli revoluční myšlenka byla hluboce zakořeněným řádům, církvi a inkvizici silně proti srsti a mohla vás dostat třeba až na hranici, čehož je vlastně proces s Giordanem Brunem důkazem. Za své „kacířství“ byl totiž tento významný astronom, filosof, matematik a astrolog 17. února před 421 lety zaživa upálen na hranici. Rebelující povahou si však zadělával na problémy nejen na sklonku 16. století v Itálii, nýbrž po celé Evropě a po celý svůj život.
  • G.cz

    Kouřící cigareta nad vstupem do radnice: Teplice odhalily unikátní instalaci na počest Jaroslava Kubery

    Před 16 dny
    Vzhledem k tomu, že by bývalý předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic dnes oslavil 74. narozeniny, rozhodlo se současné vedení města uctít jeho památku velmi specifickým způsobem. Kromě pamětní desky s nápisem Nepodnikat a nepřekážet se Tepličané mohou těšit i na unikátní venkovní instalaci nad vchodem do radnice. Tou je nainstalovaná cigareta, ze které se jednou za hodinu na 40 vteřin kouří.
  • G.cz

    Vláda projedná s opozicí pandemický zákon, schůzka s Landou se bohužel odkládá

    Před 16 dny
    Babišův kabinet má dnes jednat s opozicí o podobě pandemického zákona. Ta po něm bude chtít kvalitnější systém kompenzací i postupný návrat žáků do škol. Zatím je pandemický zákon jen lehkou úpravou loňské verze.
  • G.cz

    Testovací testování žáků by mělo v Česku proběhnout už ve čtvrtek

    Před 17 dny
    Dnes ráno měl Andrej Babiš odletět do Rakous, aby tam pokoukal, jak testují žáky ve škole. Nakonec byl nucen cestu zrušit, protože by musel čekat, až se zvedne mlha a pak by se nestihl vrátit na jednání vlády, která má dnes probírat pandemický zákon. Novinářům jenom řekl, že zkušební testování žáků proběhne pravděpodobně ve středočeských Sedlčanech a ideálně už ve čtvrtek.
  • G.cz

    Sčítání lidu slaví sto let: Čechů a Slováků je v současnosti o třetinu více než v roce 1921

    Před 17 dny
    Před 100 lety proběhlo první československé sčítání lidu. Nově vzniklá republika tehdy potřebovala znát a zaznamenat co nejpodrobnější demografická data o nově vzniklém státě. I proto byl po 1. světové válce založen Státní úřad statický, jenž měl na starost i tento důležitý úkol. Od té doby se sčítání lidu koná každých zhruba 10 let. V březnu 2021 nás čeká další, které bude výjimečné tím, že bude online.
  • G.cz

    Recenze: Inspektor Nudík nepřesvědčil. Zločiny Velké Prahy nejsou ani dobrá detektivka, ani dobrý historický seriál

    Před 17 dny
    Seriál Zločiny Velké Prahy vyhlíželi diváci s očekáváním. Pořádná detektivka ve stylu Četnických humoresek, jež zároveň nabídne neotřelý pohled na život v glorifikované první republice, navíc s populárním Langmajerem? Na to Češi slyší. Po třech epizodách je ale potřeba říct, že publikum nedostalo ani jedno, ani druhé. Inspektora Budíka - lépe možná inspektora Nudíka - a jeho partu by otráveně vypískali pravděpodobně i v době, ve které se pořad odehrává.
  • G.cz

    Masakr na svatého Valentýna aneb s láskou Al Capone

    Před 18 dny
    Valentýnský masakr je označení pro jeden z dodnes „nevyřešených případů“ mafiánských válek z první poloviny dvacátého století. Ať už jste dostali k Valentýnu cokoli, važte si, že to není čtrnáct kulek do hrudníku.
  • G.cz

    Poprava svatého Valentýna: Romantický svátek lásky byl vykoupen životem kněze, jenž vzdoroval římskému císaři

    Před 18 dny
    Svátek svatého Valentýna je svátkem s evropskými kořeny, jenž byl však značně zasažen vlnou komerce, která se pod jeho záštitou začala šířit především ve Spojených státech. Méně rozšířená už je ovšem legenda, která nejenže potvrzuje evropský původ romantického svátku zamilovaných, ale také hovoří o jakémsi vykoupení odvážného kněze, jenž se svým životem postavil za poselství lásky. Počátek svátku lásky se dle této legendy datuje ke 14. únoru roku 269, kdy byl za svůj vzdor vůči císaři kněz Valentýn popraven.
  • G.cz

    Flynt versus Havel: Po sporu na premiéře filmu se prezident objevil s nahou Albrightovou na obálce Hustleru

    Před 20 dny
    Po smrti vydavatele časopisu Hustler Larryho Flynta si část veřejnosti vzpomněla na pikantní historku spojenou s tímto kontroverzním provokatérem a tehdejším prezidentem Václavem Havlem. V říjnu 1996 se totiž v Praze konala premiéra Formanova filmu Lid versus Larry Flynt, kterého se zúčastnil i mediální magnát. Naše hlava státu výrazně odmítala sedět se skutečným hrdinou příběhu v kině, takže se slavnostní premiéra konala bez Flynta. Po tomto incidentu následovala pikantní odplata.
  • G.cz

    Zkáza vzducholodi USS Macon: Havárie amerického zepelínu předznamenala konec éry nebeských obrů

    Před 20 dny
    Gigantická létající plavidla doutníkového tvaru připomínající obtloustlé letadlo či šišatý horkovzdušný balón definitivně zmizela z nebes přibližně před šedesáti lety. Dnes se již vzducholodě prakticky nepoužívají, velice zřídka se dají spatřit alespoň jako „reklamní poutače“.
  • G.cz

    RECENZE: Příliš osobní reklama. Český divácký hit roku 2020 chce být vážný, ale je to paskvil

    Před 20 dny
    Druhý nejnavštěvovanější film v českých kinech roku 2020 a ihned po uvedení do nabídky vůbec nejstreamovanější kousek na Netflixu v rámci ČR. Takovými tituly se může pyšnit snímek Příliš osobní známost, zatím poslední spolupráce režisérky Marty Ferencové a spisovatelky Evy Twardzikové. Pro tvůrce a producenty je to jistě úspěch, pro soudné diváky spíš ale další důkaz, že jen proto, že má něco velkou návštěvnost, to ještě nutně nemusí být dobré.
  • G.cz

    Soudní porota v USA: I uklízečka s automechanikem mohou rozhodnout o vaší vině či nevině

    Před 21 dny
    Při sledování amerických filmů a seriálů jsme často svědky toho, že ve scénách, jež se odehrávají v soudní síni, figuruje porota. Určitě vás ihned napadlo, jak se člověk do takové poroty dostane nebo jakou má jeho rozhodnutí váhu při soudním procesu. Možná vás překvapí, že se jedná o občanskou povinnost každého obyvatele USA, kterou má právo vykonat v případě, že má čas a vše dopředu ohlásí v práci. Něco jako když v Česku jdete darovat krev.
  • G.cz

    „Zažíváme velkou únavu, až apatii,“ říká primář anesteziologie Josef Škola

    Před 21 dny
    Je primářem největšího anesteziologického pracoviště v Ústeckém kraji. Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. – tak zní jeho dlouhý, nicméně oficiální název. Od loňského jara, kdy do Česka dorazila první vlna pandemie nového koronaviru, je MUDr. Josef Škola, EDIC, také Krajským koordinátorem intenzivní péče pro Ústecký kraj.
  • G.cz

    Pedro Pascal obsazen jako Joel do chystaného seriálu Last of Us

    Před 21 dny
    Seriál Last of Us začne vznikat letos v produkci HBO, a to hodlá nalít do adaptace kultovní videohry velké peníze. Je to vidět i na pomalu se formujícím castu herců, HBO totiž sahá po svých allstars. Do role herního protagonisty Joela už obsadili jednu z nejvýraznějších tváří Hry o trůny, Pedra Pascala.
  • G.cz

    Gina Carano byla vyhozena z Mandaloriana kvůli ofenzivním postům na sockách

    Před 21 dny
    Gina Carano, která v seriálu Mandalorian hraje lovkyni odměn, se do třetí série nevrátí. Vyplývá to z vyjádření Lucasfilmu a na vině jsou ofenzivní výroky, kterými si herečka tapetuje sociální média.
  • G.cz

    Jak zemřela Elisa Lam? Mrtvé tělo ve vodní nádrži hotelu Cecil dodnes budí otázky

    Před 22 dny
    Elisa Lam byla studentka jako každá jiná. Tedy skoro. Kvůli problémům spojeným s bipolární poruchou prerušila vysokoškolské studium a vydala se na road trip, o kterém pak blogovala. Jedna z jejích zastávek byla v Los Angeles, kde se ubytovala v laciném a nechvalně proslulém hotelu Cecil. A tam se jí něco stalo. Něco, kvůli čemu už z Cecilu nikdy neodešla. A dodnes nikdo přesně neví, co.
  • G.cz

    Kontroverzní lex Babiš: Vysněný efekt zákona, který měl přijít, nepřišel

    Před 23 dny
    Lex Babiš je zákon, který měl vlivným politikům zabránit v tom, aby se jejich firmy mohly ucházet o veřejné zakázky, a aby jim zabránil v tom vlastnit média. Zákon, jenž byl směřován primárně na tehdejšího ministra financí Andreje, jenže ten se po dlouhých průtazích při schvalování rozhodl vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Zároveň samozřejmě počítal se zpětným převodem po odchodu z politiky. Jenže jak to tedy vlastně doopravdy je?
  • G.cz

    Wilson „Vločka“ Bentley byl průkopníkem mikroskopické fotografie: Snímky sněhových vloček dostal až do National Geographic

    Před 23 dny
    Wilson „Vločka“ Bentley se narodil před 156 lety, pocházel z amerického Vermontu a byl farmářem. Již od raného mládí se však svému okolí vymykal. Věnoval se totiž studiu sněhových vloček, jimž následně zasvětil celý život. Byl průkopníkem v oblasti mikroskopické fotografie, přičemž jeho snímek z roku 1885 je historicky první detailní fotografií sněhové vločky. Sněhové vločky byly alfou i omegou Bentleyho života, během kterého jich pod mikroskopem zdokumentoval více než pět tisíc. Zimu miloval, zimou žil a zima se mu také nakonec stala osudnou.
  • G.cz

    Únos Travise Waltona je nejslavnější případ kontaktu s mimozemšťany: Šlo o doživotní trauma, nebo promyšlený podvod?

    Před 24 dny
    Únos Travise Waltona mimozemšťany je pravděpodobně nejslavnější případ „blízkého setkání čtvrtého druhu“. Dřevorubec, kterého nasál létající talíř a objevil se až po několika dnech kompletně dezorientovaný. Anebo bylo všechno úplně jinak.
  • G.cz

    Větší hrdina než William Wallace: Vynálezce John Logie Baird postavil televizi z krabice a plechovky

    Před 24 dny
    Když se ve společnosti řekne jméno John Logie Baird, automaticky by se vám měl vybavit skotský vynálezce a vizionář, který před neuvěřitelnými 97 lety dokázal světu předvést přímý přenos živého vysílání v televizi. O dva roky později se mu dokonce povedlo uskutečnit dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem, čímž se navždy zapsal na seznam největších Britů v novodobé historii.
  • G.cz

    Impeachment Donalda Trumpa: Vyjde demokratům ústavní žaloba napodruhé?

    Před 24 dny
    Donaldu Trumpovi zítra začne už druhý impeachment a nikdo si doopravdy netroufá odhadnout, jak to dopadne. Demokraté sice nemají potřebný počet hlasů, ale na své cestě z úřadu Trump stihl namíchnout i řadu republikánů.
  • G.cz

    Homofobie a nízká inteligence jsou vzájemně propojeny, potvrdili vědci

    Před 24 dny
    Pokud jste homofobní, tak je vysoce pravděpodobné, že jste zároveň i rasista a disponujete velmi nízkým IQ, jak nyní potvrdila současná studie. Doposud se vědci z Univerzity Queensland v Austrálii domnívali, že méně inteligentní jedinci v sobě mají zaryté předsudky vůči ostatním; ale novější průzkum, který zveřejnil časopis Intelligence ukázal, že totéž platí i na předsudky vůči homosexuálům.
  • G.cz

    GLOSA: Covid jako druhá světová válka podle ministryně Maláčové

    Před 24 dny
    Ve včerejší Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová svěřila se svou myšlenkou, že ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Je to úvaha… hm, řekněme „zajímavá“. A mimochodem, není jediná, kdo si to myslí. Možná už si nevzpomínáte, protože je to tak tři sta let, ale loni v květnu prohlásil Donald Trump, že Covid-19 „je nejhorší útok na Spojené státy od Pearl Harboru“. Vždycky je super, když levicová politička sdílí názor Donalda Trumpa. No. Speciálně pro paní ministryni se tedy dnes podíváme, jak by to vypadalo, kdyby byl covid jako druhá světová válka.
  • G.cz

    Zapomenutý atentát na Augusta Gölzera: Nacistický úředník byl v Brně zastřelen dvěma levicovými odbojáři

    Před 25 dny
    Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je jednou z nejvěhlasnějších bojových operací, ke kterým na území Protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války došlo. Ve stínu tohoto velkého činu se ale mnohdy zapomíná na 7. únor roku 1945, kdy byl v Brně Vladimírem Blažkou a Aloisem Bauerem zlikvidován SS-Hauptsturmführer August Gölzer. Po Reinhardu Heydrichovi se jednalo o druhého nejvyššího představitele SS, na něhož byl v Protektorátu proveden úspěšný atentát.
  • G.cz

    Čeští filmoví kritici ocenili krimi seriál Zrádci. Nejlepším filmem je Krajina ve stínu

    Před 26 dny
    Ceny české filmové kritiky jsou rozdány. Letošní výjimečný rok plný omezení poznamenal i je, a proto hlasující brali víc než kdy dřív v potaz televizní a internetovou produkci; v kategorii Mimo kino ocenili krimi seriál Zrádci. Nejlepším kinofilmem se pak stala Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Odborná porota posuzovala čtyřicet tuzemských počinů, z nichž 18 mělo šanci na výhru v celkem deseti kategoriích. Slavnostním večerem provázeli Witowská a Cihlář.
  • G.cz

    Největší nalezený zlatý nuget vážil 110 kilo. Jmenoval se „Welcome stranger“ a povaloval se na jednom australském svahu

    Před 27 dny
    Zlato je sice jedním z nejvzácnějších prvků na Zemi, přesto se dá poměrně snadno nalézt v podobě volně přístupných zlatých nugetů. Tím největším, který kdy byl objeven, byl nuget s názvem Welcome stranger a byl nalezen před 152 lety v Austrálii. Ta je jednou z nejbohatších oblastí, co se týče výskytu zlata. V porovnání s hmotností běžněji vyskytujících se nugetů se jednalo o opravdového zlatého giganta a rekordní nález.
  • G.cz

    KOMENTÁŘ: Kdo vystřídá KSČM na pozici politického antihrdiny? Kdo podrží nouzový stav?

    Před 27 dny
    Komunisté se rozhodli nadále nepodporovat nouzový stav Babišovy vlády. Ta je ale menšinová a zoufale potřebuje spojence, jinak nebude schopná čelit pandemii koronaviru. Kde Babiš spojence najde? A co pro ně bude ochoten udělat?
  • G.cz

    Henry Ford Evropy: Zakladatel Citroënu zavedl pásovou výrobu i splátkový prodej automobilů

    Před 27 dny
    Když se řekne Citroën, všem se samozřejmě vybaví francouzský výrobce automobilů, který vyrábí a prodává vozidla po celém světě. Za úspěchem firmy však stojí podnikatel a vizionář André-Gustave Citroën, jenž se zapsal do historie nejen jako schopný byznysman, ale i jako nadčasový marketér a průkopník v oblasti pásové výroby v Evropě.
  • G.cz

    Kontroverzní Žáby bez jazyka za hranicemi bodovaly, v Česku vyháněly diváky ze sálu

    Před 27 dny
    Český lev 2021 zná své nominované; o výhru v kategorii Nejlepší film se pokusí i rozporuplně přijímaný snímek slovenské režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka. Film si odbyl premiéru na Letní filmové škole 2020, kde část diváků vyhnal ze sálu ještě během projekce. Na zahraničních festivalech byl ale oceněn.
  • G.cz

    „Dobrou chuť, pokud právě obědváte:“ Volejte řediteli se neobešlo bez zajíce Zazy a Vladimíra Železného

    Před 1 měsícem
    TV Nova patří mezi základní pilíře televizní zábavy od 4. února 1994, což tedy znamená, že naše bezvýznamné životy doprovází neuvěřitelných 27 let. Během této doby jsme byli svědky nejen mnoha a mnoha dílů Výměny manželek a reportáží Ládi Hrušky, ale i pořadu, ve kterém nám samotný ředitel TV Nova Vladimír Železný popřál „dobrou chuť“. Na mysli máme samozřejmě talkshow Volejte řediteli.
  • G.cz

    Bylo hůř a bude líp: Morová epidemie v Praze roku 1016 vyhubila devět desetin obyvatelstva, pokud k ní tedy vůbec došlo

    Před 1 měsícem
    Morové epidemie byly na českém území v období mezi 14. a 18. stoletím poměrně časté. Tuzemští obyvatelé jich zažili desítky, přičemž k té úplně první mohlo dojít již 4. února roku 1016. Ničivý mor měl tehdy zasáhnout město Prahu a vyhubit téměř devadesát procent tamějšího obyvatelstva. Jediným problémem je, že možná o žádnou morovou epidemii vlastně nešlo. Veškeré informace o ní totiž vyplývají z nechvalně známé Kroniky české od Václava Hájka z Libočan, která je často považována spíše za literární dílo muže s bujnou fantazií než za faktograficky přesný popis historických skutečností.
Reklama