Hlavní obsah

Žofínské fórum o zbraních. Mají dát politici víc peněz na armádu?

úterý 13:03

Žofínské fórum o bezpečnosti, armádě a roli zbrojního průmyslu.

Terorismus si loni v Evropě vyžádal 142 mrtvých. A ve znamení útoků se nese i letošní rok. I když v dlouhodobém srovnání počet obětí teroristů v západoevropských zemích výrazně klesl (v roce 1988 zemřelo 437 osob), bezpečnost a bezpečnostní situace jsou stále vysoce aktuální témata.

Článek

Jaká je v tomto smyslu úloha české armády? Česko se v NATO zavázalo, že do roku 2020 bude na obranu dávat 1,4 procenta HDP a do roku 2025 dvě procenta. Rozpočtové rámce navržené Ministerstvem financí to ale nezohledňují. Ministerstvo obrany proto varuje, že Česko potřebuje větší armádu a modernější vybavení, aby byla země obranyschopná.

Armádní koncepce s tímto počítá a podle ní by měla stará „sovětská technika“ zmizet. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář ale už dříve varoval, že pokud nebude zajištěna dlouhodobá stabilita zdrojů, provedení strategické koncepce armády se opozdí.

Na zvýšení českých výdajů na obranu apeluje i zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová.

Dnes téma bezpečnosti a přijaté armádní koncepce řešili náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář i Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

yvarpzumanzesanyknalc

Reklama