

14/18


Trajekt Sarfaq Ittuk spojuje město Kakortok na jihu s Ilulissatem na severu a během týdenní plavby překoná téměř tisíc kilometrů. (Členové posádky odmrazují pomocí kladiv příď, 14. března.)


Kromě pár dánských turistů tvoří většinu 200členného osazenstva Gróňané ze 74 vesnic a osad, které se rozkládají podél západního pobřeží, úzkého pruhu země vklíněného mezi ledový příkrov a otevřené moře jižně od Severního ledového oceánu. (Muž sleduje moře za oknem, 15. března.)


Trajekt nabízí vesničanům možnost znovu se spojit s těmi, kteří odešli do hlavního města Nuuk během exodu venkova v 80. letech, napsala agentura AFP. (Padající sníh v Disko Bay, nedaleko města Ilulissat v Grónsku, 15. března.)


Dalšími častými důvody pro cestu na jih jsou práce či návštěva lékaře v hlavním městě Nuuku.


Pasažéři v jídelně lodi si povídají, hrají karty či pletou. „Známe se. Mluvíme o rodině, přátelích, svatbách,“ řekla šedesátiletá Karen Rasmussenová. (14. března)


Trajekt byl dlouhou dobu jediným dopravním prostředkem v Grónsku. Díky všudypřítomné vůni linolea působí loď, jako by uvázla v roce 1992, kdy byla postavena. (Snímek jídelny, 15. března.)


Lodě v těchto zeměpisných šířkách obvykle obnovují plavbu až koncem dubna, kdy je pobřeží již bez ledových ker. Letos ale díky neobvykle teplému lednu dorazila loď do Ilulissatu mnohem dříve než obvykle.


Sarfaq Ittuk mohl vyplout už v polovině února. „Letošní led vytvořil pouze tenkou vrstvu,“ uvedl kapitán Jens Peter Berthelsen, který upíral pohled k obzoru a snažil se odhalit podvodní ledovce. (Členové posádky trajektu Sarfaq Ittuk, 14. března.)


Podle Dánského meteorologického ústavu zaznamenalo západní pobřeží Grónska nejteplejší leden v historii, s teplotami až o 11 °C vyššími než obvykle. (Pohled z trajektu na město Sisimiut, 14. března 2026.)


„Před deseti nebo patnácti lety pokryl led moře již v září, letos v zimě se tak stalo až koncem prosince a v lednu,“ řekl. (Muž prochází mezi řadami kontejnerů na cestě k trajektu Sarfaq Ittuk v přístavu Sisimiut, 14. března 2026.)


Zatímco vlny narážely na trup, palubní pomocník odklízel led, který se hromadil na palubě. „Musím se postarat o tuto starou dámu,“ zvolal s odkazem na trajekt.


Vlnění moře a ledu nese něco magického, ale ne pro Ludviga Larsena. Nudil se. (Muž se dívá se na moře z paluby trajektu Sarfaq Ittuk nedaleko města Maniitsoq, 13. března 2026.)


„Zrušili mi let helikoptérou, tak jsem musel jet lodí,“ řekl šedesátiletý rozhodčí, který mířil do Ilulissatu na fotbalový turnaj.


Ludvig Larsen v posledních letech začal místo plavby trajektem létat, což mu umožňuje se dostat do hlavního města Grónska za pouhých 25 minut.


S otevíráním nových letišť a nedostatkem investorů je budoucnost Sarfaq Ittuku stále nejistější. Mezinárodní letiště v Nuuku bylo otevřeno v roce 2024.


A letos mají následovat další dvě na jihu a severu, aby Grónsko lépe propojilo 57 tisíc obyvatel ostrova a přilákalo turisty.
(Malý motorový člun proplouvá mezi ledovci u fjordu Ilulissat v Grónsku, 14. března.)


Kvůli nedostatku finančních prostředků musí vláda rozhodnout, zda v roce 2027 vyřadí Sarfaq Ittuk z provozu, a to i přes 22 tisíc cestujících ročně, nebo zda investuje do luxusního turistického plavidla.


Cestující nastupují z trajektu na malý motorový člun, aby se dostali do vesnice Kangaamiut v Grónsku. (14. března)
14/18

