Zavřít
Expertiza

Expertiza

Nejnovější články na Seznamu na téma Expertiza
  • Expertiza

    Dáte si pravý hovězí hamburger z koňského masa? Proti podvodníkům s potravinami existuje řešení!

    Před 3 roky
    Když si koupíme kozí sýr, chtěli bychom, aby byl z kozího mléka, a ne z kravského. Taky chceme mít v pravé lososové pomazánce lososa a v kachní paštice kachní játra. Jenže – jak poznat, že to tak opravdu je?
     Komentáře
  • Expertiza

    Sladká, slaná, kyselá, hořká a... ? Jen naprosté minimum lidí zná pátou chuť

    Před 3 roky
    Základních chutí je 5. Možná vás to překvapí, ta poslední totiž ani na první poslech ke čtveřici: sladká, kyselá, slaná a hořká jaksi nepatří.
     Komentáře
  • Expertiza

    Voní vám krev? Nebo smrdí? Jedno i druhé o vás evolučně hodně vypovídá

    Před 3 roky
    Lidé mají mnohem důmyslnější čich, než byste si mysleli. Chrání nás před pozřením něčeho nevábného, vyvolává vzpomínky i určuje chování v krizových situacích, kdy například teče krev.
     Komentáře
  • Expertiza

    Kdo slyší žábu kvákat modře a auto houkat zeleně?

    Před 3 roky
    Svět je plný muziky. Posloucháme ji, stahujeme, lajkujeme, a někdy dokonce sami hrajeme a zpíváme. A jsou mezi námi i lidé, kteří ji vnímají doslova absolutně. Co je to však proti těm, kteří zřetelně slyší, jak žába kváká modře? Že jsou na hlavu? Ne tak docela.
     Komentáře
  • Expertiza

    Očitý svědek. Jak moc je věrohodný?

    Před 3 roky
    To sousloví zní přímo magicky: Očitý svědek. Spousta z nás se jím tajně touží stát a užít si svou chvilku slávy… U soudu je totiž očitému svědectví nezávislé věrohodné osoby přikládána velká váha. Jenže – co když se svědek prostě mýlí?
     Komentáře
  • Expertiza

    Otisky prstů nejsou ani zdaleka jednoznačné jako důkaz. Kvůli jedné věci se experti často mýlí

    Před 3 roky
    Otisky prstů jsou považovány za nesporný důkaz. I tato metoda má ale svoji velkou slabinu. A tou jsou lidé. Experti, kteří rozbory provádí.
     Komentáře
  • Expertiza

    Těžce zkreslený úsudek a neochota FBI přiznat chybu, dostala do vězení nevinného

    Před 3 roky
    V extrémně vypjatých situacích mohou na povrch vyplavat extrémní chyby. Dnešní díl Expertizy je o případu, který se navždy zapsal nejen do historie evropského terorismu, ale také do dějin forenzní vědy. Naplno se na něm totiž ukázala jedna z jejích velkých slabin.
     Komentáře
  • Expertiza

    Patologická lhářka způsobila největší skandál forenzní vědy a ovlivnila tak desetitisíce lidí

    Před 3 roky
    Testování vzorků v chemických laboratořích je vysoce odpovědná práce, zvlášť když výsledky mnohdy rozhodují o vině či nevině, vězení či svobodě podezřelých. Co když systém trestuhodně selže?
     Komentáře
  • Expertiza

    Odhalení pachatele pomocí otisku zubů: Desítky lidí byly odsouzeny neprávem

    Před 3 roky
    Slovo forenzního experta má obrovskou váhu, a málokdo si uvědomuje, že i dobrý forenzní expert je omylný, nebo že to dokonce může být hlupák, který je za všech okolností naprosto přesvědčen o brilantnosti vlastního úsudku, i když jeho metody ve skutečnosti nejsou vůbec spolehlivé.
     Komentáře
  • Expertiza

    Možná vás překvapí, co stačí ke spolehlivé identifikaci. U některých je ale toto nemožné

    Před 3 roky
    Ze zubaře má spousta lidí strach a ošetření v zubařské ordinaci se snaží vyhnout, jak jen to jde. A co by teprve dělali, kdyby se jim měl kouknout na zoubek forenzní stomatolog.
     Komentáře
  • Expertiza

    DNA Rostlin

    Před 3 roky
    Náš život závisí na rostlinách. Vyrábějí kyslík, který dýcháme, jsou nedílnou součástí naší stravy, těší naše smysly. A někdy umějí i odhalit pachatele.
     Komentáře
  • Expertiza

    Vetřelci v nás?

    Před 3 roky
    Teorie o tom, že nemoci mohou být způsobovány nějakými malinkými, okem neviditelnými zvířátky, se objevila už ve starověku. První, kdo tyhle mikroskopické organismy zahlédl na vlastní oči, byl – celkem pochopitelně – ten, kdo sestrojil první mikroskop, tedy Holanďan Antoni van Leeuwenhoek. A pak už to šlo ráz naráz: Pasteur, Koch, Fleming… Zakrátko byl objeven úplně nový svět: svět bakterií a virů.
     Komentáře
  • Expertiza

    Alkohol. Existuje gen alkoholismu?

    Před 3 roky
    Kde jsme vůbec vzali geny, které nás po bujaré oslavě zachrání před otravou alkoholem? Co se stane, když člověku fungují až moc? A existuje gen alkoholismu?
     Komentáře
  • Expertiza

    Ötzi, muž z ledovce

    Před 4 roky
    Na túře v Alpách na hřebeni hory Fineilspitze se od skupiny turistů na okamžik oddělí manželé Erika a Helmut Simonovi. Po pár minutách spatří před sebou z ledu vyčnívat část lidského těla. Napadne je, že se nejspíš jedná o horolezce, který zde nedávno zahynul, ale mýlí se. Nález, který právě učinili, se brzy dostane na první stránky světového tisku a na dlouhé roky zaměstná desítky expertů včetně forenzních genetiků.
     Komentáře
  • Expertiza

    Tajemství modré duhovky

    Před 4 roky
    Modrá duhovka neobsahuje žádný modrý pigment, je v ní ale tak málo melaninu, že světlo duhovkou proniká, odráží se zpět a rozptyluje se, zatímco u hnědookých je tmavým melaninem pohlcováno. U zelenookých také v duhovce hnědočerný melanin chybí, je v ní ale určité množství červeného melaninu, jehož barva se s rozptýleným světlem mísí.
     Komentáře
  • Expertiza

    Světlý Afroameričan?

    Před 4 roky
    Z minulého dílu Expertízy už víme, že lidé mají pokožku od světlé až po velmi tmavou, protože její barva se během evoluce přizpůsobovala zeměpisné šířce, v níž naši předci žili. Co ale jiné, ještě zajímavější barvy? Jak je to se zrzky a zrzkami? Může být člověk úplně bez pigmentu? A může se barva naší pokožky v průběhu života zásadně změnit?
     Komentáře
  • Expertiza

    Žena mezi mnichy

    Před 4 roky
    Pomocí genetické analýzy lze i z nepatrné stopy na místě činu určit takové věci, jako je barva očí, barva vlasů, a dokonce i barva pokožky pachatele.
     Komentáře
  • Expertiza

    Co znamená forenzní expertiza?

    Před 4 roky
    Druhou řadu můžete sledovat už od 24.2. na Stream.cz.
     Komentáře
  • Expertiza

    Otisk obličeje je v DNA

    Před 4 roky
    Nevěříte, že je možné z biologické stopy na místě činu pomocí analýzy DNA odhadnout takové věci, jako jakou měl pachatel barvu očí, vlasů nebo jak byl starý? Tak to bystě měli! Protože tohle je přesně horká současnost forenzní analýzy.
     Komentáře
  • Expertiza

    Nelidé – Když zvířecí DNA pomůže vyřešit vraždu

    Před 4 roky
    V roce 1994 vyšetřovatelé poprvé využili analýzu DNA u zvířat. Tato metoda má ale širší využití než jen v kriminálních případech. Jen jste o nich pravděpodobně doteď neslyšeli.
     Komentáře
  • Expertiza

    Příbuzní vraha – Brutální vraždu dívky vyřešila až pokročilá analýza DNA

    Před 4 roky
    Případ Marianne Vaatstra se v Holandsku okamžitě stal obrovskou mediální kauzou. Především proto, že blízko místa, kde k vraždě došlo, se nacházelo velké azylové centrum pro uprchlíky z Iráku, Afghánistánu a tak dále. Řada lidí poukazovala na to, že způsob vraždy, tedy proříznutí hrdla, nasvědčuje tomu, že pachatelem je právě někdo z těchto uprchlíků.
     Komentáře
  • Expertiza

    Jaká existují pohlaví?

    Před 4 roky
    Člověk patří mezi savce, a ti používají pevně dané, takzvané savčí chromozomální určení pohlaví. Jestli se narodí kluk, nebo holka, je tak jasné už ve chvíli, kdy spermie vstoupí do vajíčka.
     Komentáře
  • Expertiza

    Chiméry – Žijí mezi námi, ale nejspíš je ani nepoznáte

    Před 4 roky
    Hlava lva, tělo kozla, ocas draka. Chiméra. To je v původním významu obluda v řecké mytologii, ale v biologii a medicíně tím rozumíme člověka, jehož tělo vzniklo ze dvou nebo i více genetických jedinců.
     Komentáře
  • Expertiza

    Heteropaternální superfekundace – Kdo je tedy vlastně otcem?

    Před 4 roky
    Naše civilizace si sice zakládá na věrnosti a monogamii, ale praxe za teorií dost pokulhává. Kolik je ve skutečnosti v populaci tzv. kukaččích dětí přesně nevíme, střízlivé odhady mluví zhruba o 1-3 %. Pochybnosti ovšem v otcích i matkách hlodají mnohem častěji, a tak je určování otcovství neboli paternitní test zdaleka nejběžnější forenzní analýzou DNA v civilním právu.
     Komentáře
  • Expertiza

    Identifikace – Analýza DNA má jednu zásadní skulinu

    Před 4 roky
    Stačí se rozhlédnout a vidíme, že každý z nás je jedinečný. Lidi si mohou být i hodně podobní, ale nikdy nejsou naprosto stejní. Stejně tak naše genetická informace je velmi, velmi podobná, ale není úplně stejná. V těch oblastech DNA, které nemají na fungování buněk žádný výrazný vliv, se v průběhu vývoje lidstva vytvořila spousta variant a odchylek. A právě na ně se forenzní analýza zaměřuje.
     Komentáře
  • Expertiza

    Krev – Lze pachatele usvědčit pomocí krevní skupiny? Brutální vražda studentky byla klíčovým milníkem

    Před 4 roky
    Tělo je nalezeno v tratolišti krve. Opodál na kachličkách je ale stříkanec krve, o níž se vyšetřovatelé domnívají, že by mohla patřit pachateli. Brzy mají dokonce i podezřelého – čerstvě propuštěný recidivista Milan Lubas. Muž je s pořezanou rukou zadržen u přítelkyně, v bytě je objeveno zkrvavené oblečení v prádelním hrnci. Tato vražda se vzápětí stane důležitým milníkem československé forenzní vědy.
     Komentáře
  • Expertiza

    Náš otisk – Lze spáchat zločin tak, abychom nezanechali žádné stopy?

    Před 4 roky
    Dokonalý zločin. Cíl každého geniálního pachatele v detektivkách. Jak to ale celé funguje ve skutečnosti? Expertka na forenzní vědu opět odhalí něco ze své praxe.
     Komentáře
  • Expertiza

    Místo činu – Právě tady pro forenzní vědu všechno začíná

    Před 4 roky
    Většinou je to nejdřív celkem obyčejné, nezajímavé místo… Jenže pak se něco zvrtne. A rázem z něj máme místo mimořádně zajímavé: Místo činu! A právě tady to pro forenzní vědu obvykle začíná. Každá aktivita zanechává stopy. Ty nám můžou říct hodně o tom, co a jak se na místě činu stalo, a také jejich prostřednictvím můžeme osoby, zvířata i věci identifikovat. Ohledání místa činu má svá přesná pravidla.
     Komentáře
  • Expertiza

    Kdo je náš expert?

    Před 4 roky
    Halina Šimková jako forenzní genetička šestnáct let usvědčovala zločince v Kriminalistickém ústavu a jako expertka Interpolu v roce 2005 pomáhala identifikovat oběti po tsunami. Je místopředsedkyně Československé společnosti pro forenzní genetiku, publikuje a přednáší na třech vysokých školách. S cílem odhalit veřejnosti skutečnou práci policejních expertů zábavným způsobem odhaluje faktické nesmysly amerických kriminálek, a zároveň ukazuje, co všechno moderní genetika dokáže odhalit. Zároveň vzpomíná na kuriózní případy ze své dlouholeté praxe.
     Komentáře
Halina Šimková jako forenzní genetička, šestnáct let usvědčovala zločince v Kriminalistickém ústavu a jako expertka Interpolu v roce 2005 pomáhala identifikovat oběti po tsunami. Je místopředsedkyně Československé společnosti pro forenzní genetiku, publikuje a přednáší na třech vysokých školách. S cílem přiblížit veřejnosti skutečnou práci policejních expertů zábavným způsobem, odhaluje faktické nesmysly amerických kriminálek a zároveň ukazuje, co všechno moderní genetika dokáže objevit. Zároveň vzpomíná na kuriózní případy ze své dlouholeté praxe.
Halina Šimková jako forenzní genetička, šestnáct let usvědčovala zločince v Kriminalistickém ústavu a jako expertka Interpolu v roce 2005 pomáhala identifikovat oběti po tsunami. Je místopředsedkyně Československé společnosti pro forenzní genetiku, publikuje a přednáší na třech vysokých školách. S cílem přiblížit veřejnosti skutečnou práci policejních expertů zábavným způsobem, odhaluje faktické nesmysly amerických kriminálek a zároveň ukazuje, co všechno moderní genetika dokáže objevit. Zároveň vzpomíná na kuriózní případy ze své dlouholeté praxe.
Reklama