Zemřel bývalý filipínský prezident Fidel Valdez Ramos. Klíčovou roli sehrál v prodemokratickém povstání v roce 1986, které vedlo k pádu diktátora Ferdinanda Marcose. Ramosovi bylo 94 let a v ...
Snahu o radikalizaci mládeže a poštvání dětí proti vládě viděl šéf filipínské rozvědky v pouhé slevě na knihy. Publikace popisují období diktatury vedené otcem současného prezidenta. Hlava státu ji ale prezentuje jako zlatou éru.
Na Filipínách byl dnes uveden do prezidentského úřadu Ferdinand Marcos mladší, známý pod přezdívkou Bongbong, který je také synem někdejšího diktátora Ferdinanda Marcose.
Do čela Filipín míří po prezidentských volbách z minulého týdne syn bývalého diktátora Marcose, který hájí odkaz svého otce. „Návrat rodiny Marcosů umožnila sociální média,“ říká novinářka a nositelka Nobelovy ceny Maria Ressa.
„Nechají se demokraticky zvolit, potom ale na demokracii zakleknou a její instituce vykuchají.“ Tak popisuje Maria Ressa, novinářka a držitelka Nobelovy ceny míru, zkušenost Filipín s autoritáři.
Do čela Filipín se vrací syn nechvalně proslulého diktátora. Ferdinand Marcos a jeho rodina se za dvacet let vlády v zemi proslavila tvrdými represemi i rozkradením státní kasy až v hodnotě deset miliard dolarů.
„V roce 1986 jsme řekli: Už nikdy! Tak jak to, že jsou tady zas?!“ zírá Florencio Abad, jeden z mnoha milionů Filipínců, kteří před 36 lety skoncovali s Marcosovou diktaturou. Rodina Marcosových byla ztělesněním kruté ruky a monstrózní korupce. Takže přesně: Jak to? Jak to, že se teď diktátorův syn Bongbong raduje z triumfu v prezidentských volbách a mnohými nenáviděná rodina se vrací k moci? Jenže možná od ní nikdy neodešla. A nenávist? Pořád jen emoce – a s těmi Marcosův tábor žonglovat umí.
Boxer, vdova nebo syn diktátora. I z takových kandidátů si Filipínci vybrali nového prezidenta. A víc než polovina voličů se nakonec přiklonila ke známému jménu. Zemi povede Ferdinand Marcos mladší. Syn muže, který vládl Filipínám dvě dekády velmi tvrdou rukou. Ze země ho před 36 lety vyhnal rozzuřený dav. Teď se před ním museli mnozí znovu sklonit.
V prezidentských volbách na Filipínách zvítězil syn někdejšího diktátora Ferdinand Marcos mladší. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na neoficiální výsledky poskytnuté volební komisí (COMELEC) a informace místních sdělovacích prostředků. Ty oznámil vítězství Marcose juniora, známého jako Bongbong Marcos, po sečtení 80 procent hlasů.
Marcos je zpět. Před jménem, které spoustě lidí nejen na Filipínách evokuje diktaturu, masivní porušování lidských práv, korupci a kleptokracii se bude znovu uvádět titul Prezident Filipínské republiky.
Jeho otec byl bezohledný diktátor. Jeho matka nechvalně proslula svou obrovskou sbírkou luxusních bot. Jak se tedy mohlo stát, že je čtyřiašedesátiletý Ferdinand Marcos mladší, známý pod přezdívkou Bongbong, favoritem na vítězství v dnešních filipínských prezidentských volbách? Odpověď tkví ve spletité síti dynastické politiky, nezlomné loajality a manipulace sociálních médií, píše zpravodajský server BBC News.
Autoritářský populista s drsnými způsoby a ještě drsnějším slovníkem Rodrigo Duterte jasně ukázal, jak zásadní vliv můžou mít volby na chod země a její vnímání ve světě. V pondělí Filipíny vyberou jeho nástupce.
Jen málokterá hlava státu musela ve funkci ustát tolik jako prezidentka Filipín Maria Corazon „Cory“ Aquinová. Před 35 lety čelila téměř nepřetržité sérii pokusů o své svržení. Šlo jí i o život.
V údolí Cagayan na Filipínách Japonci nechali vybudovat podzemní komplex 175 tunelů, kam ukryli poklady neuvěřitelné hodnoty z vyrabované Asie. Miliardy dolarů ve zlatě, špercích, nevyčíslitelnou hodnotu měly sochy a další umělecká díla.
Výstřední filipínský prezident Rodrigo Duterte příští rok končí ve svém úřadu a na ostrovním státě se už naplno rozjela politická kampaň těch, kteří chtějí na jeho místo. Mezi nimi je například Ferdinand Marcos junior, syn bývalého filipínského diktátora, či boxer Manny Pacquiao, který má deset světových titulů.
Hiró Onoda byl zpravodajský důstojník japonské císařské armády z období 2. světové války, který se skrýval ve filipínské džungli a kapituloval až v roce 1974. Je tak druhým nejdéle se skrývajícím japonským vojákem (o půl roku déle se skrýval vojín Teruo Nakamura, který však byl japonským koloniálním vojákem – tchajwanským domorodcem, proto mu japonská ani západní média nevěnovala tolik pozornosti). Foto: Hiró Onoda (19. března 1922 – 16.
Hiró Onoda byl za druhé světové války příslušníkem japonské výzvědné služby v císařské armádě a svůj úkol plnil opravdu poctivě. Jako žádný jiný voják. Válka pro něj neskončila v roce 1945, bojoval až do 9. března 1974...
Beatles byli na vrcholu slávy a jejich úspěšné světové turné pokračovalo na Filipínách, když tvrdě narazili na tamější první dámu a její neobvyklé chování.