Roger Federer, Rafael Nadal, Andy Murray a Novak Djokovič v jednom týmu? Čtyři nejvýznamnější zástupci výjimečné tenisové generace posledních patnácti let by se měli společně představit v týmu Evropy na dalším Laver Cupu. Kapitán výběru Björn Borg doplnil hvězdnou sestavu o sedminásobného wimbledonského šampiona Djokoviče.
Americký grandslam začíná již za necelé dva měsíce. Novak Djokovič by za současných podmínek nemohl odehrát poslední turnaj velké čtyřky. K celé situaci hvězdného Srba se vyjádřila i někdejší světová jednička John McEnroe.
Po triumfu Novaka Djokoviče ve Wimbledonu znovu ožilo téma odmítání očkování ze strany srbského tenisty a dalších problémů, které mu jeho postoj nejspíš způsobí. 21násobný grandslamový šampion zažil hodně chmurnou epizodu, když byl místo obhajoby titulu v Melbourne z Austrálie deportován. Podle populárního britského komentátora Benjamina Butterwortha ale svým chováním neubližuje jen sám sobě, ale také mnoha dalším.
Jedni Nicka Kyrgiose milují, druzí nesnáší. Zlatý střed spíš neexistuje. Australský tenista má pověst bouřliváka, se kterým to žádný umpirový rozhodčí nemá lehké. Prudkou povahu ukázal i na Wimbledonu, tentokrát k ní přidal ale ještě pořádnou porci umu a poprvé v kariéře si zahrál grandslamové finále. Navzdory porážce to je pro něj obrovský úspěch. Před třemi lety přitom uvažoval nejen nad koncem kariéry, hlavou se mu honily i sebevražedné myšlenky.
Wimbledonský finalista Nick Kyrgios nepotřebuje trenéra, ale někoho jako Sigmunda Freuda, myslí si vyhlášený tenisový bouřlivák John McEnroe. Nějaký psychoanalytik by mohl sedmadvacetiletému Australanovi pomoci zkrotit jeho temperament, věří sedminásobný grandslamový šampion a současný tenisový odborník.
Wimbledonský finalista Nick Kyrgios nepotřebuje trenéra, ale někoho jako Sigmunda Freuda, myslí si vyhlášený tenisový bouřlivák John McEnroe. Nějaký psychoanalytik by mohl sedmadvacetiletému Australanovi pomoci zkrotit jeho temperament, věří sedminásobný grandslamový šampion a současný tenisový odborník.
O tenise se říkává, že je to hra gentlemanů, a podle toho se i očekává chování nejen přítomných diváků, ale samozřejmě hlavně hráčů. Jenže i v tomto bílém sportu se najdou černé ovce, které jsou naprosto nevychovatelné a jsou schopné ztropit skandál třeba i na „posvátném“ Wimbledonu.
Dnes je tomu 100 let, co na Centrální Kurt ve Wimbledonu vstoupil první tenista. Na jeho počest se přímo na místě sešli bývalí šampioni turnaje. Kteří legendární a současní tenisté se tohoto výjimečného momentu zúčastnili?
Neuvěřitelné vyústění měl téměř čtyřhodinový wimbledonský maraton, v němž český tenista Jiří Veselý nakonec udolal Alejandra Davidoviche 6:3, 5:7, 6:7, 6:3, 7:6. Favorizovanému Španělovi proti mečbolu v závěrečném super tie-breaku ruply nervy tak, že nedostal vůbec šanci o poslední míček v zápase zabojovat. „Trochu mentální retardace,“ sypal si popel na hlavu.
O jeho zdraví a účast ve Wimbledonu panovaly ve Velké Británii obavy, které se ale minimálně prozatím ukázaly jako liché. Naopak, bývalá světová jednička a trojnásobný grandslamový vítěz Andy Murray začal v All Englad Clubu úspěšně. Navíc dokázal zaskočit fanoušky i odborníky.
Laver Cup je unikátní tenisová akce, jenž si během své krátké existence vytvořila pevné místo ve sportovním kalendáři. Tenisová show se poprvé uskutečnila před pěti lety v Praze a následující ročníky se konaly v dalších velkých evropských a amerických městech. Kde se můžou fanoušci těšit na sešlost mužské smetánky bílého sportu v budoucnu?
Koncem této tenisové sezóny se uskuteční již pátý ročník exhibičního turnaje Laver Cup. Hrát se bude poslední zářijový víkend roku 2022 a na pořadatelství se těší hlavní město Velké Británie Londýn. Tým světa, kterému se každoročně zatím příliš nedaří, odtajnil první tři jména, která se na exhibici představí.
Už byl mnohokrát odepisován, ale fenomenální španělský tenista Rafael Nadal znovu dokázal, že nezpochybnitelným krále Roland Garros je právě on. Navzdory velkým zdravotním problémům s bolavou nohou vybojoval v Paříži čtrnáctý titul. „Tohle už se nikdy v našem sportu nestane,“ předpovídal někdejší grandslamový šampion John McEnroe, že takhle jedinečné bilanci na jednom z turnajů velké čtyřky se už nikdy nikdo ani nepřiblíží.
Ashleigh Bartyová končí na vrcholu. Na pozici světové jedničky strávila celkem 114 týdnů, což jí řadí na 4. místo historických tabulek. Bartyová navíc přidala 3 grandslamové tituly, které ji zajistily tenisovou nesmrtelnost. Předčasný odchod australské legendy není na tenisovém okruhu ojedinělý. Které další hráče potkal podobný osud jako je to v případě Australanky?
Je to pohled, který neomrzí. V elitní stovce světového žebříčku se vyhřívá hned osm českých tenistek, z toho dvě mezi nejlepší desítkou. A ani do budoucna by se ta této statistice nemuselo tolik měnit. Mezi osmi nejlepšími hráčkami, které ještě nedosáhly osmnácti let, je totiž hned kvarteto hráček s českou vlaječkou za jménem.
Bývalý tenisový šampion John McEnroe svým výrokem v rozhovoru pro stanici Eurosport, kde mimo jiné řekl, že srbský tenista Novak Djokovič je některými lidmi považován za nechvalně známého padoucha z Hvězdných válek Dartha Vadera, možná opět vzbudil pozdvižení. Reagoval ale tak na komentář australského tenisty Nicka Kyrgiose, že v tenise je důležité mít různé charaktery a nezaměřovat se pouze na hráče "velké trojky".
V průběhu historie jsme byli jako lidstvo svědky mnoha podivuhodných situací, zvláštních událostí nebo překvapivých úkazů. Ať už se jedná o vědu, umění, válčení, výzkum nebo objevy všeho druhu. Skutečně pozoruhodné okamžiky může však přinést třeba i takové odvětví, jakým je sport. Důkazem je například zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem na Wimbledonu v roce 2010, jenž je dodnes nejdelším tenisovým utkáním v historii a pokořil hned několik rekordů.
Peter a Lizzie mají společnou lásku, kterou je tenis. Lizzie je toho času úspěšná americká hráčka, Peter dříve úspěšný, nyní veteránský anglický hráč. Peter uvažuje o ukončení profesionální kariéry a chce se s ní rozloučit svým posledním startem na Wimbledonu.
Připravovaný dokument Citizen Ash nám představí život a kariéru Arthura Ashe, slavného hráče tenisu, který se také proslavil jako aktivista a bojovník za lidská práva.
Triumf britské kvalifikantky Emmy Raducanuové na US Open zaskočil celý tenisový svět. Její senzační tažení ve Flushing Meadows také dostalo do trochu jiného světla i některé dřívější výroky, do nichž se pustil třeba legendární šampion John McEnroe. Právě „Big Mac“ to pořádně schytal za svá slova během Wimbledonu, která mu po US Open vyčetla i Martina Navrátilová. McEnroe si nicméně i nyní za svými komentáři stojí.
Famózní jízda Britky Emmy Raducanuové grandslamovým US Open nechává v tenisovém světě málokoho chladným. Osmnáctiletý talent dokráčel k zisku trofeje z kvalifikace a pochvalu si mladičká hráčka vysloužila od nejedné legendy tenisových dvorců. Není to přitom tak dávno, co ji podrobil během Wimbledonu tvrdé kritice držitel sedmi grandslamů ve dvouhře a nyní televizní expert John McEnroe. BBC jeho slova připomněla v rozhovoru s bývalou československou a později americkou hráčkou Martinou Navrátilovou. „Ona (Raducanuová) všechny tyhle kritiky hlasitě umlčela. Já říkám, držte huby! Vůbec nevíte, o čem mluvíte,“ pálila ostrými slovy vítězka 17 turnajů velké čtyřky.
V 70. a 80. letech minulého století patřil k nejlepším světovým tenistům, jeho hru obdivovaly miliony fanoušků a hlavně fanynek. Nyní argentinská legenda Guillermo Vilas trpí Alzheimerovou chorobou. O zhoršujícím se zdravotním stavu 69letého čtyřnásobného grandslamového vítěze informoval argentinský deník Olé.
Argentinský tenista Juan Martín del Potro plánuje v příští sezoně návrat na kurty. Vítěz US Open z roku 2009 přes dva roky nehraje kvůli vleklým problémům s koleny, se kterými se podrobil třem operacím.
Oblíbený tzv. bílý sport se již několikrát ukázal na velkém plátně. Pokud rádi sledujete dění na French Open, Fed Cupu, Davis Cupu či Wimbledonu, toto jsou filmy, které vás budou zaručeně bavit.
Novak Djokovič se jako první tenista kvalifikoval na letošní Turnaj mistrů. Čtrnáctou účast na elitním podniku na závěr sezony si zajistil nedělním triumfem ve Wimbledonu, kterým vyrovnal rekordních dvacet grandslamových titulů Rogera Federera a Rafaela Nadala.
Slova uznání za předešlá kola, ale i za to, co udělala z finálového zápasu Wimbledonu si vysloužila Karolína Plíšková. Sice padla, ale kůži proti favoritce česká tenistka nedala lacino.
Tenistka Karolína Plíšková sice padla ve finále Wimbledonu, ale za výkony i bojovnost ve finále si vysloužila uznání. K životnímu vystoupení na londýnské trávě krajance gratulovala i dvojnásobná vítězka z All England Clubu Petra Kvitová.
Moment, který zaskočil všechny. Dvacetinásobný grandslamový šampion Roger Federer vyfasoval ve čtvrtfinále Wimbledonu kanára a s turnajem se rozloučil. Legendy byly z jeho výkonu zaskočené, ale také chválily polského soupeře Huberta Hurkacze, který předvedl skvělou hru.
Čtyřicet let a jeden den poté, co jeho slavný otec odehrál ve Wimbledonu svůj poslední zápas, okusil vítěznou premiéru na londýnské trávě Leo Borg. Osmnáctiletý syn švédského pětinásobného šampiona Björna Borga zahájil wimbledonskou juniorku výhrou 6:3, 6:7, 6:0 nad srbským tenistou Markem Topem.
Novak Djokovič nepochybně patří mezi nejlepší tenisty celé historie. Aktuálně mu na žebříčku ATP patří první pozice, avšak to už se může po Wimbledonu změnit. Kdo ho může z trůnu sesadit a za jakých podmínek?
V pořadí již 134. ročník nejstaršího a zároveň nejslavnějšího tenisového turnaje na světě se představí od pondělí 28. června na travnatých kurtech v jihozápadní části londýnského Wimbledonu. Historie a tradice dýchá z této tenisové události jako nic jiného.
Vyhrál sedm grandslamových titulů, ale v paměti fanoušků spíše než jeho slavné triumfy, přežily vznětlivé výstupy na kurtu, při nichž si uměl vyšlápnout na rozhodčího nebo si vybít vztek při demolici své rakety. Nejslavnější extempore legendárního Johna McEnroe z Wimbledonu 1981 právě oslavilo 40 let. A z života newyorského bouřliváka už vlastně nikdy nezmizelo.
Z Ivana Lendla se stal nejen nejlepší český tenista historie, ale také legenda celého tenisového světa. Získal osm grandslamových trofejí, celkem odehrál na Grand Slamech 19 finálových zápasů a 270 týdnů byl světovým hráčem číslo jedna. Než se ale dostal do společnosti tenistů, kteří ovládli jeden z turnajů velké čtyřky, musel strpět čtyři finálové grandslamové porážky. Vše se změnilo po Paříži 1984.
Rozruch kolem diskvalifikace světové tenisové jedničky Novaka Djokoviče na US Open neutichá. K nešťastnému incidentu, při němž Srb v duelu s Pablem Carreňem vzteky odpáleným míčkem neúmyslně trefil čárovou rozhodčí, se vyjadřuje spousta tenisových osobností, z nichž drtivá většina s přísným potrestáním Djokoviče souhlasí. Opačného názoru je ale někdejší hráč top 10 a velmi úspěšný trenér Nikola Pilič.
Pořádně nešťastná trefa se podařila Novaku Djokovičovi na turnaji US Open. Hvězdný Srb tam ve čtvrtfinále bojoval proti Pablu Carreňu Bustovi, za stavu 6:5 pro Španěla ale Dojokovič neudržel své nervy na uzdě. Když odcházel od sítě, rozhořčeně napálil bez rozhlédnutí míček mimo kurt, kde nečekaně zasáhl lajnovou rozhodčí přímo do ohryzku. Ta se na místě zhroutila a několik minut nemohla popadnout dech. Byť nešlo o úmysl a Djokovič se ihned omluvil, musel být podle pravidel z turnaje vyloučen a na jeho hlavu se ihned snesla tvrdá kritika.
Filmů se sportovní tematikou jsou mraky, zpravidla dokonce vypráví ten stejný příběh. Často jsou však založeny na skutečných událostech, a možná i proto jsou u veřejnosti tak oblíbené. Zde najdete výběr snímků z široké škály sportovních odvětví, které rozhodně stojí za to vidět.
Komu se poštěstí, aby o něm natočili film. A k tomu ještě celkem povedený. Málokdy je ale předmětem zájmu filmařů jeden konkrétní zápas. Finále Wimbledonu 1980 mezi Björnem Borgem a Johnem McEnroem si však pozornost bez debat zaslouží. I když od něj v neděli uplynulo už 40 let.
Na ten moment nejde zapomenout. Serena Williamsová ve finále US Open 2018 proti Naomi Ósakaové stojící u hlavního rozhodčího a křičící takové nadávky, že by se za ně styděl i legendární bouřlivák John McEnroe. O to více nyní překvapuje tvrzení jejího kouče Patricka Mouratogloua. "Byl to okamžik, který byl pro tenis tím nejlepším, co se mohlo stát," říká slavný Francouz.
Dlouholetý kouč Sereny Williamsové Patrick Mouratoglou si dal za cíl s pomocí soutěže Ultimate Tennis Showdown přitáhnout k tenisu nové diváky. Tenis podle něj potřebuje oslovit mladší generace, a proto musí být atraktivnější. V nové lize, která se bude hrát od příští soboty pět týdnů v jeho akademii v Nice, budou moct fanoušci sledující přenosy na streamech klást hráčům během výměny stran otázky. Další změnou oproti ATP Tour bude, že tenistům nebudou hrozit za výlevy emocí na kurtu postihy.
Tenistovi Jiřímu Novákovi výhra nad Američanem Petem Samprasem v Davisově poháru před dvaceti lety pomohla do další kariéry. I díky ní se o dva roky později vyhoupl až na páté místo světového žebříčku.