Zavřít
Lubomír Müller

Lubomír Müller

Nejnovější články na Seznamu na téma Lubomír Müller
  • Aktuálně

    Stíhání ideologa KSČ Fojtíka za střelbu na hranicích končí, rozhodl Ústavní soud

    Před 18 dny
    Bývalému vedoucímu ideologovi KSČ Janu Fojtíkovi je 95 let a trpí demencí.
     Komentáře
  • České noviny

    Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání komunisty Fojtíka

    Před 18 dny
    Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých hranicích v době komunistické totality. ČTK to dnes řekl Lubomír Müller, právní zástupce Němce Thomase Bartsche, který ústavní stížnost podával. "Usnesení bylo doručeno v pátek, Ústavní soud udělal za trestním stíháním Jana Fojtíka definitivní tečku," uvedl Müller. Fojtíkovi je 95 let a podle znaleckého posudku trpí demencí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Advokát chce obnovit 124 let starý proces s Hilsnerem

    Před 23 dny
    Jihlavská pobočka krajského státního zastupitelství obdržela podnět směřující k povolení obnovy řízení ve věci vraždy v Polné na Jihlavsku, která se stala v roce 1899.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Další únik spravedlnosti za střelbu na hranicích. Případ exministra vnitra je zatím „jen“ nepravomocně odložen

    Před 1 měsícem
    Další bývalý komunistický potentát uniká spravedlnosti za to, že se svým konáním podílel za střelbu na československých hranicích před rokem 1989. Případ bývalého federálního ministra vnitra Františka Kincla zatím nepravomocně odložil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Proč? Usnesením ze dne 31.
     Komentáře
  • Novinky

    Komunistický ministr vnitra před soud? Vajnar čelí obžalobě

    Před 1 měsícem
    Někdejší komunistický ministr vnitra Vratislav Vajnar čelí obžalobě za zneužití pravomoci úřední osoby kvůli úmrtím a zraněním lidí na československých státních hranicích v 80. letech minulého století. Obžalobu ve čtvrtek podala Katarína Kandová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Oznámil to advokát Lubomír Müller. Jde podle něj o první případ, kdy věc dospěla před soud.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obžalován první komunistický ministr za střílení na hranicích

    Před 1 měsícem
    Bývalý federální ministr vnitra Vratislav Vajnar byl původně prohlášen za neschopného trestního stíhání za střelbu na hranicích kvůli demenci. Ústavní soud ale rozhodnutí zrušil.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel komunistický premiér Štrougal. Byl tváří normalizace a pravou rukou Husáka

    Před 1 měsícem
    Štrougal dlouhodobě trpěl demencí. Ze zdravotních důvodů se neúčastnil soudu, který měl řešit jeho spoluvinu na zabíjení emigrujících Čechoslováků.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Policie odložila stíhání ministra Kincla kvůli duševní chorobě. Byl odpovědný za pohraniční stráž

    Před 1 měsícem
    Policie odložila trestní stíhání bývalého federálního ministra vnitra Františka Kincla, které se týká střelby pohraničníků na československých hranicích. Policisté vyšli ze znaleckého posudku, podle nějž Kincl trpí duševní poruchou a není schopný chápat smysl úkonů trestního řízení. Sdělil to právní zástupce poškozených Lubomír Müller. Rozhodnutí není pravomocné.
     Komentáře
  • Novinky

    Komunistický exministr Kincl stíhán nebude, trpí duševní poruchou

    Před 1 měsícem
    Policie odložila trestní stíhání bývalého federálního ministra vnitra Františka Kincla, které se týkalo střelby pohraničníků na československých hranicích. Oznámil to právní zástupce poškozených Lubomír Müller. Uvedl, že policisté vyšli ze znaleckého posudku, podle nějž Kincl trpí duševní poruchou a není schopný chápat smysl úkonů trestního řízení. Rozhodnutí není pravomocné.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Co je přiměřené odškodnění v případě, když vás v létě 1989 zmrzačili českoslovenští pohraničníci? Šest a půl tisíce korun?

    Před 2 měsíci
    V červenci roku 1989 tehdy třiadvacetiletý občan Německé demokratické republiky Thomas Bartsch netušil, že za pár měsíců padne takzvaná železná opona. A protože se chtěl dostat na Západ, pokusil se přejít československo-německou hranici. Přitom však po něm začali střílet českoslovenští pohraničníci a zasáhli ho do pravého kolena. Thomas ztratil vědomí a probral se až v nemocnici v Plzni.
     Komentáře
  • České noviny

    ÚS se zastal Němce zraněného na hranici, o odškodnění se bude rozhodovat znovu

    Před 2 měsíci
    Ústavní soud (ÚS) se zastal Němce Thomase Bartsche, jemuž českoslovenští pohraničníci prostřelili koleno při pokusu o přechod železné opony směrem na Západ. České soudy mu podle advokáta Lubomíra Müllera jako odškodnění za zdravotní újmu přiznaly jen 5550 korun. Po dnešním nálezu se justice musí přiměřeným odškodněním zabývat znovu. Bartsch před rokem 1989 žil ve východním Německu, které bylo sovětským satelitem. Po zranění má trvalé zdravotní následky.
     Komentáře
  • Náš region

    Ústavní soud se zabývá stížnostmi proti zastavení stíhání Fojtíka a Štrougala

    Před 2 měsíci
    Ústavní soud (ÚS) obdržel stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Stížnosti proti zastavení stíhání Štrougala a Fojtíka řeší Ústavní soud

    Před 2 měsíci
    Ústavní soud obdržel stížnost proti zastavení stíhání bývalého ideologa KSČ Jana Fojtíka a to kvůli obětem a raněným při pokusech o přechod železné opony. Už loni dostal soud stížnost proti zastavení stíhání Lubomíra Štrougala.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Dělníkům zachránila život síť. Jak se stavěl ikonický Golden Gate Bridge

    Před 2 měsíci
    Výstavba mostu Golden Gate Bridge spojujícího americké město San Francisco s okresem Marin začala přesně před 90 lety.
     Komentáře
  • České noviny

    Ústavní soud se zabývá stížnostmi proti zastavení stíhání Fojtíka a Štrougala

    Před 2 měsíci
    Ústavní soud (ÚS) obdržel stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých hranicích v době komunistické totality. Už loni dostal soud také stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Podala ji skupina lidí z Německa - jde o zraněné a pozůstalé po zabitých při pokusu o přechod železné opony. Informaci o stavu řízení v souvisejících kauzách ČTK poskytl advokát Lubomír Müller, který zastupuje zraněné a pozůstalé.
     Komentáře
  • České noviny

    Syrový nemá nárok na soudní rehabilitaci pro zbavení majetku, rozhodl soud

    Před 5 měsíci
    Generál Jan Syrový, který byl v roce 1947 odsouzen ke 20 letům vězení za údajnou spolupráci s nacisty, nemá nárok na soudní rehabilitaci pro nezákonné zbavení majetku. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Usnesení není pravomocné, lze proti němu podat stížnost. Podle rozhodnutí nebyly pro soudní rehabilitaci splněny podmínky, příbuzní Syrového, který zemřel v roce 1970, se ale mohou náhrady podle soudu domáhat jinou cestou.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Písničkář Charlie Soukup i obyčejný odpírač vojny. Proč trvá spravedlnost i přes půl století?

    Před 6 měsíci
    Soudy a úřady i více než třicet let od sametové revoluce rehabilitují a odškodňují lidi stíhané komunistickým režimem. Někteří se ale dočkali spravedlnosti až po desítkách let.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    V Brně platí 77 let stará vyhláška o pochodu smrti

    Před 6 měsíci
    V Brně platí po více než 77 let po druhé světové válce vyhláška ohledně Brněnského pochodu smrti. Ta měla být zrušená, ale není. Na její platnost upozornil právník Lubomír Müller, který následně problém řešil jak se zástupci města i ministerstvem vnitra.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Vede promyšlenou obhajobu.’ Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

    Před 6 měsíci
    Šestice pozůstalých po obětech minulého režimu, kteří byli usmrceni na hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil jejich právní zástupce Lubomír Müller. Nelíbí se jim „vady“ znaleckého posudku, podle kterého není možné sedmadevadesátiletého Štrougala stíhat. „Navzdory svým omezením smysl trestního řízení chápe velmi dobře a vede promyšlenou obhajobu,“ stojí ve stížnosti.
     Komentáře
  • Náš region

    V roce 1949 jí na hranicích zastřelili otce. Žena se dočká odškodného

    Před 7 měsíci
    Ministerstvo spravedlnosti vyplatí přes 100 tisíc korun ženě, jejíhož otce, západoněmeckého občana, v roce 1949 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Informoval o tom advokát Lubomír Müller…
     Komentáře
  • Refresher

    Ministerstvo vyplatí přes 100 000 korun ženě, jejíhož otce zastřelili pohraničníci v roce 1949

    Před 7 měsíci
    Podle zákona přiznal ženě stát 100 000 korun jako náhradu usmrcení otce, 200 korun za náklady trestního řízení, 83 korun jako náhradu ušlého výdělku a 20 korun za náklady vazby, uvedl advokát.
     Komentáře
  • Novinky

    Advokát Lubomír Müller se vyjádřil k rozsudku, který rehabilitoval Hartiho Ericha Illerta.

    Před 7 měsíci
    Okresní soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek rehabilitoval 70letého Hartiho Ericha Illerta, který se v září roku 1988 pokusil utéct z NDR do Rakouska přes Československo. Chytili jej však pohraničníci v Nových Hradech a označili jej za kolaboranta a fašistu. Sedm dní byl v Československu ve vazbě a pak byl více než rok vězněn ve východním Německu. Na svobodu se dostal až 17. listopadu 1989.
     Komentáře
  • Novinky

    Soud sňal z Němce nálepku fašisty a teroristy

    Před 7 měsíci
    Okresní soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek rehabilitoval 70letého Hartiho Ericha Illerta, který se v září roku 1988 pokusil utéct z NDR do Rakouska přes Československo. Chytili jej však pohraničníci v Nových Hradech a označili jej za kolaboranta a fašistu. Sedm dní byl v Československu ve vazbě a pak více než rok vězněný ve východním Německu. Na svobodu se dostal až 17. listopadu 1989.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Strakonický soud zrušil 70 let starý verdikt v případu bývalé statkářky

    Před 7 měsíci
    Strakonický okresní soud zrušil téměř sedm desítek let starý verdikt v případu bývalé statkářky Marie Švejdové. V roce 1955 ji soud označil za kulačku a poslal ji na tři roky do vězení. Soud dnes zrušil verdikt, který původně mimo jiné zahrnoval i finanční pokutu a ztrátu majetku statkářky ze Strakonicka a postihl i její dceru. Švejdová žila v letech 1905 až 1989. Rozhodnutí soudu si vyslechly její vnučky.
     Komentáře
  • Náš region

    Strakonický soud zrušil 70 let starý verdikt v případu bývalé statkářky

    Před 7 měsíci
    Strakonický okresní soud zrušil téměř sedm desítek let starý verdikt v případu bývalé statkářky Marie Švejdové. V roce 1955 ji soud označil za kulačku…
     Komentáře
  • Drbna

    Bývalý ideolog KSČ Fojtík není podle znalců schopen chápat trestní řízení

    Před 8 měsíci
    Bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Jan Fojtík není schopen chápat obsah a smysl procesních úkonů ve svém trestním řízení. K tomuto závěru došli podle advokáta Lubomíra Müllera znalci, kteří zkoumali Fojtíkův duševní stav. Někdejší komunistický politik a novinář podle nich trpí demencí.
     Komentáře
  • Novinky

    Ideolog KSČ Fojtík trpí demencí, podle znalců není schopen chápat trestní řízení

    Před 8 měsíci
    Někdejší tajemník ústředního výboru KSČ Jan Fojtík není schopen chápat obsah a smysl procesních úkonů ve svém trestním řízení. K tomuto závěru došli podle advokáta Lubomíra Müllera znalci, kteří zkoumali Fojtíkův duševní stav. Někdejší komunistický politik a novinář podle nich trpí demencí.
     Komentáře
  • České noviny

    Bývalý ideolog KSČ Fojtík není podle znalců schopen chápat trestní řízení

    Před 8 měsíci
    Bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Jan Fojtík není schopen chápat obsah a smysl procesních úkonů ve svém trestním řízení. K tomuto závěru došli podle advokáta Lubomíra Müllera znalci, kteří zkoumali Fojtíkův duševní stav. Někdejší komunistický politik a novinář podle nich trpí demencí.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Bývalý premiér ČSSR Štrougal není schopný chápat smysl a obsah trestního řízení, tvrdí znalci

    Před 8 měsíci
    Bývalý komunistický československý premiér Lubomír Štrougal není schopen chápat obsah a smysl úkonů ve svém trestním řízení. K takovému názoru došli znalci, kteří zkoumali Štrougalův zdravotní stav. Naopak ohledně někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara soudí, že smysl úkonů trestního řízení schopen chápat je. Závěry posudků oznámil advokát Lubomír Müller. Na posun v případu upozornil Ekonomický deník.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Štrougal není podle znalců schopen chápat své trestní řízení, trpí lehkou demencí

    Před 8 měsíci
    Expremiér Štrougal není podle znalců schopen chápat své trestní řízení, uvedl advokát, který zastupuje lidi postižené střelbou na hranicích.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Státní zástupce zastavil stíhání bývalých premiérů Berana a Syrového, odsouzených po válce za kolaboraci

    Před 8 měsíci
    Žalobce pražského Městského státního zastupitelství Jan Kopečný zastavil 14. července trestní stíhání bývalých předsedů československé vlády z let 1938 až 1939, armádního generála Jana Syrového (1888-1970) a Rudolfa Berana (1887-1954). V roce 1947 Národní soud odsoudil oba politiky za údajnou spolupráci s nacisty k 20 letům vězení.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Žalobce zastavil stíhání bývalých premiérů Berana a Syrového, odsouzených po válce za kolaboraci

    Před 8 měsíci
    Žalobce pražského městského státního zastupitelství zastavil trestní stíhání bývalých československých premiérů Rudolfa Berana a generála Jana Syrového, které v roce 1947 Národní soud odsoudil za údajnou spolupráci s nacisty k 20 letům vězení. V pátek to sdělil advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec a jmenovec generála Jan Syrový.
     Komentáře
  • Novinky

    Žalobce zastavil stíhání expremiérů Berana a Syrového, odsouzených za kolaboraci

    Před 8 měsíci
    Žalobce pražského městského státního zastupitelství zastavil trestní stíhání bývalých československých premiérů Rudolfa Berana a generála Jana Syrového, které v roce 1947 Národní soud odsoudil za údajnou spolupráci s nacisty ke 20 letům vězení. Uvedl to advokát Lubomír Müller, na kterého se obrátil praprasynovec a jmenovec generála Jan Syrový.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Psychiatrické posudky komunistů Štrougala a Vajnara kvůli úmrtím na hranicích přes příslib znovu nedorazily

    Před 8 měsíci
    Zkoumání současného zdravotního stavu bývalých komunistických potentátů Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, kteří jsou obviněni, že spoluzavinili zranění, a dokonce i smrt lidí na československých hranicích, opět nabralo skluz. Lhůta k předložení posudku byla už prodloužena hned několikrát.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Náprava zločinů komunismu. Po premiérovi Janu Syrovém byl po desetiletích rehabilitován i jeho bratr Ladislav

    Před 8 měsíci
    Rehabilitace rodiny Syrových pokračuje. Po generálu Janovi, bývalém ministrovi obrany a předsedovi československé vlády v období Mnichovské dohody od 22. září do 30. listopadu 1938, přišel na řadu i jeho bratr – architekt Ladislav Syrový. Jeho úspěšnou stavební firmu ministerstvo techniky znárodnilo v červenci 1948.
     Komentáře
  • i60

    „Učíme naše děti, že nadávat na někoho je lepší než převzít odpovědnost za své činy,“ říká spisovatel Lubomír Müller

    Před 9 měsíci
    Píše knihy, skládá hudbu, vydává vlastní cédéčka, hraje na klavír a na kytaru, pořádá recitály, ale i besedy se školáky a studenty, trampuje, fotí. Rozhodně nemá čas na stárnutí.
     Komentáře
  • Česká justice

    Duševní stav Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara bude zkoumat znalecký ústav v Praze

    Před 1 rokem
    Městské státní zastupitelství v Praze učinilo opatření, podle něhož má znalecký ústav Psychiatrická nemocnice v Praze-Bohnicích zjistit, jaký je současný zdravotní stav Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, kteří jsou obviněni, že spoluzavinili zranění, a dokonce i smrt lidí na československých hranicích.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Duševní stav Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara bude zkoumat znalecký ústav v Praze-Bohnicích

    Před 1 rokem
    Městské státní zastupitelství v Praze učinilo minulý týden opatření, podle něhož má znalecký ústav Psychiatrická nemocnice v Praze-Bohnicích zjistit, jaký je současný zdravotní stav Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, CSc., kteří jsou obviněni, že spoluzavinili zranění, a dokonce i smrt lidí na československých hranicích. Ekonomickému deníku to sdělil právní zástupce poškozených Lubomír Müller.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nejvyšší státní zástupce Stříž pošlapával před rokem 1989 lidská práva. Hrozí jeho odvolání?

    Před 1 rokem
    Za totalitního režimu byl Igor Stříž vojenským prokurátorem, který stíhal lidi například kvůli odepření vojenské služby z politických nebo náboženských důvodů. Po volbách ho odvoláme, tweetoval místopředseda ODS Stanjura z opoziční lavice. „Já si myslím, že teď jsou společensky závažnější problémy než řešit, kdo kde sedí,“ nechal se ale v Otázkách Václava Moravce slyšet nastupující ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jak to tedy bude?
     Komentáře
  • Novinky

    Soud zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Syrovým

    Před 1 rokem
    Městský soud v Praze zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Janem Syrovým, který byl po druhé světové válce odsouzen ve zpolitizovaném procesu k 20 letům vězení za spolupráci s nacisty. Uvedla to v úterý Česká televize (ČT). Podnět k obnově řízení dál Syrového praprasynovec kvůli tomu, že někdejší proces s generálem byl zmanipulovaný komunisty.
     Komentáře
  • České noviny

    ČT: Soud zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Syrovým

    Před 1 rokem
    Městský soud v Praze zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Janem Syrovým, který byl po druhé světové válce odsouzen ve zpolitizovaném procesu k 20 letům vězení za spolupráci s nacisty. Informaci České televize (ČT) potvrdil ČTK mluvčí soudu Adam Wenig. Podnět k obnově řízení dál Syrového praprasynovec kvůli tomu, že někdejší proces s generálem byl podle něho zmanipulovaný komunisty.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    O vztahu sněžení a Vysoké školy života, napoleonský komplex Roberta Šlachty a proč může Husák závidět Okamurovi

    Před 1 rokem
    PSÍ UŠI. Vysoká škola života oznámila, že ukončuje distanční výuku epidemiologie a přesouvá ji do poslucháren pod širým nebem. Jen tedy posluchačům nesmí vadit, že se přednášky nadále konají převážně na hřbitovech. Vítejte u komentovaného týdne, je už v pořadí devadesátý první v epidemii, kterou nikdo neočekával a na kterou se za tu dobu ani nešlo připravit.
     Komentáře
  • Novinky

    ÚS znovu otevřel stíhání komunistických pohlavárů Štrougala a Vajnara

    Před 1 rokem
    Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že žalobci se budou muset znovu zabývat případem komunistických pohlavárů Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, kteří byli stíhání kvůli použití střelných zbraní na hranici. Státní zastupitelství jejich případ zastavilo na podkladě znaleckých posudků, které ovšem podali odborníci, kteří byli spojeni s komunistickým režimem. Podle ÚS je dána pochybnost o nestrannosti znalců.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Musela do internačního tábora pro Němce. Právo na soudní rehabilitaci nemá

    Před 1 rokem
    Žena zadržovaná po druhé světové válce v internačním táboře pro Němce nemá právo na soudní rehabilitaci. A to proto, že do tábora přišla před únorem 1948. V úterý to vyhlásil Ústavní soud.
     Komentáře
  • Náš region

    Ústavní soud zamítl žádost ženy, která byla po válce zadržovaná v internačním táboře

    Před 1 rokem
    Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost pětaosmdesátileté Ingeborg Cäsarové ze Šumperka, která byla po druhé světové válce několik let zadržovaná v internačním táboře pro Němce ve Svatobořicích na Hodonínsku. O soudní rehabilitaci žádala marně. ÚS sice stížnosti nevyhověl, konstatoval však, že rodina skutečně byla omezena na svobodě. Zákon o soudní rehabilitaci ale na tento konkrétní případ nedopadá. Cäsarová se vyhlášení nálezu neúčastnila.
     Komentáře
  • Novinky

    Po válce byla v táboře pro neodsunuté Němce. S požadavkem na rehabilitaci neuspěla

    Před 1 rokem
    Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost 85leté Ingeborg Cäsarové ze Šumperka, která byla po druhé světové válce několik let zadržovaná v internačním táboře pro Němce ve Svatobořicích na Hodonínsku a žádala o soudní rehabilitaci. Podle soudu zákon o soudní rehabilitaci na tento konkrétní případ nedopadá.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zbaví se cejchu zrádců národa? Bývalí premiéři mají šanci na nový proces

    Před 1 rokem
    Státní zastupce v létě navrhl soudu obnovu řízení s prvorepublikovým generálem Janem Syrovým. Nyní zvažuje, jestli se stejným způsobem pokusí také o rehabilitaci šéfa agrárníků Rudolfa Berana.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Policie: Komunistický premiér Adamec nesl spoluvinu za násilí a střelbu na hranicích

    Před 1 rokem
    Aktuálně.cz získalo závěr Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, podle něhož premiér spoluzavinil střelbu na osm lidí.
     Komentáře
  • České noviny

    Žalobce žádá obnovu procesu s generálem Syrovým trestaným za údajnou kolaboraci

    Před 1 rokem
    Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze navrhl soudu obnovu procesu s armádním generálem Janem Syrovým, odsouzeným po druhé světové válce za údajnou kolaboraci s nacisty. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). O obnovu řízení a zrušení verdiktu nad bývalým předsedou vlády a ministrem národní obrany požádal advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec a jmenovec generála Jan Syrový. Původní proces byl podle advokáta zpolitizovaný a soudy tehdy Syrovému vytýkaly věci, které mohl generál těžko sám ovlivnit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: „Bolševický kříž“ jako pozvánka na cestu do minulosti

    Před 1 rokem
    Podle mnoha hlasů z branže je nový nejvyšší žalobce Igor Stříž zkušený profesionál. To ukáže čas. Jeho minuloist ale ignorovat nelze.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Kontroverzní rozhodnutí ministerstva: Odškodnění 1 440 korun za 12 dní komunistické vazby a vyhoštění. Emigrant skončil v rukou Stasi

    Před 1 rokem
    Alexander Herrmann, občan bývalé Německé demokratické republiky, byl roce 1989 zatčen československými pohraničníky pro podezření z přípravy trestného činu opuštění republiky. Strávil dvanáct dní ve vazbě. Česká strana poté Herrmanna předala do rukou východoněmecké tajné policie. Herrmann byl po letech v České republice plně rehabilitován. Od ministerstva spravedlnost pak i získal za nedobrovolný pobyt ve vazbě odškodnění. Celých 1440 korun.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Případ sporťáku, zabaveného při emigraci v roce 1988, musí soud znovu projednat. Vůz zmizel o rok později za směšný pakatel v bazaru

    Před 1 rokem
    Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Chebu, že český stát musí vrátit německému občanovi Holgeru Frenzelovi sportovní automobil Opel Manta, se kterým se pokusil přes železnou oponu propašovat přítelkyni z východního Německa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sáhněte komunistům na peníze. Je čas, aby jejich výhody skončily

    Před 1 rokem
    Mnohým lidem stále zůstáváme dlužni, zatímco jiné přeplácíme. Slováci teď nabízejí inspiraci: snižují penze bývalým komunistickým prominentům.
     Komentáře
  • České noviny

    Soud rozhodl o rehabilitaci rodiny vystěhované za komunistické totality

    Před 1 rokem
    Obvodní soud pro Prahu 10 dnes rozhodl o rehabilitaci rodiny Srbových, kterou v roce 1953 úřady vystěhovaly z jejich domu v Královicích. Rodina byla vystěhována kvůli údajnému podezření z trestného činu pobuřování a ohrožení jednotného hospodářského plánu, nikdo z nich však nebyl stíhán ani odsouzen. Dnešní usnesení není pravomocné, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné podání stížnosti.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Je to definitivní. Štrougal za střílení na hranicích potrestaný nebude

    Před 1 rokem
    Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné.
     Komentáře
  • České noviny

    Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

    Před 1 rokem
    Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu dnes ČTK informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Hilsnerovi vina za vraždy zůstává, do jeho kauzy odmítl vstoupit nejvyšší žalobce

    Před 1 rokem
    O obnovu případu Leopolda Hilsnera, odsouzeného za dvě vraždy, usiluje advokát Lubomír Müller. Jeho snaha nyní definitivně narazila.
     Komentáře
  • České noviny

    Trutnovský soud uzavřel 40 let starý případ Pavla Wonky

    Před 2 roky
    Okresní soud v Trutnově uzavřel 40 let starý případ Pavla Wonky. Soud dospěl k závěru, že se nedopustil porušování domovní svobody, za což byl Wonka v roce 1981 odsouzen. Porušování domovní svobody se měl tehdy dopustit tím, že údajně násilím vnikl do bytu své tchyně. ČTK to sdělil advokát bratrů Wonkových Lubomír Müller. Trutnovský soud o tom rozhodl v úterý.
     Komentáře
  • České noviny

    Soud rehabilitoval představitele skautského hnutí Fanderlika

    Před 2 roky
    Soud rehabilitoval významného představitele skautského hnutí Velena Fanderlika a jeho ženu Stanislavu. Rozhodnutí je pravomocné. Manželé po únoru 1948 emigrovali na Západ a stát jim kvůli tomu v 50. letech zabral majetek. V 80. letech Fanderlikovi zemřeli v cizině, návrh na rehabilitaci nyní podal jejich synovec. Uvedl, že ho motivovalo zejména dosažení morálního zadostiučinění pro jeho příbuzné.
     Komentáře
  • České noviny

    Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

    Před 2 roky
    Okresní soud v Pardubicích vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti.
     Komentáře
Reklama