Zavřít
Na zdraví

Na zdraví

Nejnovější články na Seznamu na téma Na zdraví
  • Na zdraví

    Nikotin napomáhá odbourávat kolagen. Proto parodontitida hrozí daleko více kuřákům.

    Před 1 rokem
    Lékařka Kateřina Simpson se zabývá parodontologií. Jaká byla její cesta od dentální hygieny až po studium medicíny? A jak správně pečovat o chrup?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Do Červeného kříže mohou vstoupit i ti nejmenší. První pomoc je základ, říká Marek Jukl

    Před 1 rokem
    Červený kříž je symbolem pomoci, nalezením místa a rukou, kde a které ji poskytnou. Podvědomě si představujeme sestřičky, někdy lékaře záchranáře, jak pečují o nemocné na lůžku. Modely a formy péče o potřebné však zejména v poslední době nabývají nových podob. Dnešním hostem je prezident Českého červeného kříže RNDr. Marek Jukl, Ph.D., který upozorňuje, že Červený kříž je otevřen i dětem.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Dodržovat přísné diety může oslabit imunitní systém, který pak ztrácí energii, varuje obezitolog

    Před 1 rokem
    Jednou se to tak stane. Břicho se překulí přes opasek. Nadváha je totiž problém valné části populace, obezita je další stupínek. Že se z téhle šlamastyky ale můžete dostat, dobře ví přední český endokrinolog, obezitolog a tělovýchovný lékař doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. z III. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Zaškrcení žaludku kroužkem je zastaralejší metoda, máme už efektivnější, říká nutriční terapeutka

    Před 1 rokem
    Mezi bariatrické operace patří takzvané přiškrcení neboli bandáž žaludku, která může být poslední šancí pro silně obézní lidi, kterým tuk způsobuje zdravotní potíže. Operaci předchází různě dlouhá fáze přípravy, jejíž součástí je i pohovor s psychologem nebo setkání s nutričním odborníkem, jenž pacientovi poradí se zásadami správného stravování. „Součástí konzultací je i výběr nejvhodnějšího typu operačního zákroku a přesné instrukce o režimu, který je nutný po operaci dodržovat.“ – vysvětluje mimo jiné nutriční terapeutka Kristýna Čmerdová.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Když po minutovém zatlačení prstem do kůže nohy nezmizí důlek, je to signál onemocnění, říká Zimová

    Před 1 rokem
    Když jsou hezké a v pořádku, tak nejsou vidět. Pokud jste uhádli, že se jedná o žíly, máte pravdu. O tématu bude hovořit náš dnešní host – angioložka Petra Zimolová. Je specialistkou na žilní onemocnění, které postihuje kolem 70 % obyvatelstva. Proč nejsou výjimkou lidé kolem čtyřicítky? A jak se o nohy správně starat?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Moji klienti mají opakované tendence k sebevraždě anebo sebepoškozování, vysvětluje psycholog

    Před 2 roky
    Dnešní doba je velice těžká a těžce působí na naši psychiku. Může nás dovést k různým závislostem anebo třeba k menšímu zlu, a tím je obezita. Tedy je-li obezita menší zlo než závislost. I o tom promluví certifikovaný psycholog, TFP terapeut a vysokoškolský pedagog Karel Dobroslav Riegel. „TFP terapeut je zkratka pro Transference-focused psychotherapy neboli psychoterapii zaměřenou na přenos, což je jedna z psychoterapií založená na vědeckých výzkumech o efektivitě,“ vysvětluje úvodem Riegel. „V Česku se teprve rozvíjí, já už mám výcvik za sebou. Byla vyvinuta speciálně pro léčbu závažných poruch osobnosti, například hraniční nebo narcistické poruchy,“ dodává Riegel. Jedná se, jak objasňuje, o intenzivní terapii s frekvencí sezení 2x týdně. Dle teorie TFP je pacient s hraniční organizací osobnosti nositelem internalizovaných, neslučitelných, protichůdných představ o sobě samém a druhých (není schopen integrovat zároveň dobré a frustrující představy). Zkreslené obrazy vlastního já, ostatních lidí a přidružené afekty jsou středobodem terapie, jelikož se objevují ve vztahu s terapeutem (přenosová reakce). Terapie je zaměřená na integraci odštěpených částí vlastního já, a neustálá interpretace těchto narušených percepcí je považována za hlavní mechanismus změny. „Moji klienti mají tendenci k sebepoškozování či mají opakované tendence k sebevraždě. Vždy záleží na věku; čím dřív se dostanou do odborné péče, tím je lepší prognóza,“ konstatuje Karel Dobroslav Riegel.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Ke svačině kávu s mlékem. Rady nutriční terapeutky Anety Sadílkové

    Před 2 roky
    Dnešním tématem je obezita. Obezita je totiž nemoc, která nás nejenom omezuje, ale v dnešní době si možná více než kdy jindy uvědomujeme, že nás i ohrožuje na životě. O tom, jak z obézního těla udělat štíhlejší anebo jak ze štíhlého těla neudělat obézní, hovoří nutriční terapeutka Aneta Sadílková.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Nehojící se rána zapáchá kvůli bakteriím. Pacienti se cítí být na okraji společnosti, Jan Stryja

    Před 2 roky
    Dnešním tématem budou rány. Bodné, sečné, anebo i ty, které nám zůstanou v srdci. Promluví o nich odborník na komplikované rány – lékař Jan Stryja. „Já jsem chirurg, který se poté specializoval na cévní chirurgii. Takže zaměření mám základní dvě: chirurgii a cévní chirurgii. Rány jsou problémem mezioborovým, nelze říct, že by k nim byla jedna odbornost více předurčena. U chirurgů se předpokládá, že řeší akutní poranění, která se stanou například u nehody anebo když se doma člověk řízne. Ale samozřejmě chirurgové řeší i cévní problémy, tím pádem rány, které souvisí s nedokrveností. Dále se ranám věnují kožní lékaři či diabetologové; ti se starají o nehojící se rány.“ – vyjmenovává mimo jiné Jan Stryja. „Nehojící se rána je taková, která nepostupuje, která je pořád otevřená, která svému nositeli komplikuje život tím, že z ní neustále něco vytéká, že bolí. Je to místo, kde se mohou množit bakterie. To způsobuje také zápach. Proto jsou tito pacienti vnímáni společností nepříznivě, ale i sami se cítí být na okraji společnosti.“ – popisuje Jan Stryja.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Nádorové onemocnění prodělá v Česku každý třetí člověk, každý čtvrtý zemře, říká Renata Soumarová

    Před 2 roky
    Radioterapeutická a onkologická klinika při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze je součástí Centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Spektrum protinádorové léčby zahrnuje téměř všechny solidní nádory dospělého věku. Dnešním hostem je přednostka kliniky a docentka medicíny Renata Soumarová. „Radioterapie (ozařování, pozn. red.) je jedna ze základních možností léčby rakoviny. Takže je to ozařování, pak je to léčba systémová, to znamená chemoterapie, imunoterapie. A pak samozřejmě chirurgická léčba. A my se věnujeme těm prvním dvěma – to znamená radioterapii a systémové léčbě nádorových onemocnění u dospělých pacientů.“ – vysvětluje Renata Soumarová. „Nedá se říct, že bychom se specializovali na konkrétní orgány. Věnujeme se tomu, čemu se říká solidní onkologie, to znamená nádory dospělého věku, které jsou v různých orgánech, v různých místech, ale nejsou to tekuté nádory – hematologické, krevní. Takže my děláme ty solidní tumory.“ – dodává Renata Soumarová s tím, že zastoupení rakoviny v populaci se dá vyčíslit velmi dobře: „Existuje takové poměrně jednoduché pravidlo, kdy čísla jsou bohužel vysoká. Každý třetí onemocní nádorovým onemocněním a každý čtvrtý na něj zemře. Takže jsou to poměrně děsivá čísla, míněno u nás v České republice.“
     Komentáře
  • Na zdraví

    Cukrovku vyléčíme jen u zlomku lidí. Pacienti se mě snaží oklamat kyselým zelím, říká diabetolog

    Před 2 roky
    Léčba diabetu i celá diabetologie se během posledních let radikálně proměnila. Dříve platilo, že se postačí soustředit na hodnoty glykémie a k dispozici bylo jen několik léků. Dnes jsou možnosti mnohem širší. O proměnách oboru, moderních možnostech léčby i o tom, jak vnímat pacienty v diabetologických ordinacích, mluví lékař Martin Prázný. „Diabetes se rozšířil napříč populací doslova epidemicky a počty pacientů extrémně stoupají. Radikálně se změnily i možnosti léčby, které máme nyní k dispozici.“ – říká mimo jiné Martin Prázný. „Máme třeba inzulínové pumpy, které už dokáží u pacienta udělat něco s tím cukrem i samy. Správně podají inzulín.“ „Každý pacient, který má cukrovku, má být dneska léčený tabletou. Máme ty léky docela dobře prověřené.“ – dodává Martin Prázný. A upozorňuje také, že vedle toho v Česku žijí řádově stovky tisíc pacientů s prediabetem, kteří sice ještě nesplňuje diagnostická kritéria pro cukrovku, ale už mají zvýšené hodnoty cukru v krvi, jsou více ohroženi kardiovaskulárními problémy než lidé, kteří mají normální hodnoty.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Migrénou trpí až milion Čechů. Je spouštěčem i čokoláda?

    Před 2 roky
    Zkuste si vzpomenout: kdy naposledy vás bolela hlava? A jste si jistí, že šlo skutečně „jen“ o bolest hlavy, a ne o migrénu? Téma podrobně rozebereme s neurologem Davidem Doležilem, specialistou na migrény a bolest hlavy.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Primární prevence karcinomu prostaty neexistuje. Nutné jsou preventivní prohlídky, říká urolog

    Před 2 roky
    Nejen o rakovině prostaty, její možné léčbě, příznacích či koho se týká nejvíce a jak důležitá je prevence nám poskytl rozhovor host – prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta z Urologické kliniky 3. LF UK v Thomayerově nemocnici. Rozhovor byl natočen v listopadu 2020.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Významný faktor pro vznik cukrovky je především stres, říká lékař

    Před 2 roky
    S diabetem neboli cukrovkou se v současnosti léčí zhruba milion lidí. Podle odhadů by v roce 2030 mohlo být těchto pacientů až 1 300 000. Dnešním hostem je profesor Martin Haluzík, zástupce přednosty Centra diabetologie pro vědecko-výzkumnou činnost pražského IKEMu. „Cukrovka je onemocnění, které se vyznačuje zvýšením hladiny cukru v krvi. A převážná část pacientů, o kterých mluvíme, má takzvanou cukrovku druhého typu. Ta je spojená se středním až vyšším věkem, s obezitou a dalšími onemocněními, jako je zvýšený krevní tlak. Zde je hlavně problém obezita, díky které se snižuje citlivost na inzulin, hlavní hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi.“ – vysvětluje Martin Haluzík. „90 až 95 procent pacientů má tuto cukrovku druhého typu. Ta menší část, tam patří hlavně diabetici prvního typu, což je taková ta cukrovka mladého věku. Ještě přesně nevíme, proč vzniká; je tam určitě vrozená složka, objevuje se i virová infekce. A vyznačuje se tím, že úplně chybí inzulin. Tělo vyrábí protilátky proti vlastní slinivce břišní. To jsou pacienti, kteří musí být od začátku léčeni injekčně právě inzulinem.“ – dodává Martin Haluzík.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Masírování očí je velmi nebezpečné, může to vést až ke slepotě, říká oční lékařka

    Před 2 roky
    Primářka oční kliniky Lexum Věra Kalandrová je velmi zkušeným oftalmologem. Její pracovní úspěchy a úsilí o popularizaci moderní oční medicíny mezi laickou veřejností bylo oceněno v roce 2011, kdy získala prestižní titul Žena regionu. Doktorka Kalandrová se specializuje především na mikroincizní operace šedého zákalu a korekci vysokých a komplikovaných dioptrických vad nitroočními čočkami všech typů. „Pracuji jako oční chirurg, mám na svém kontě zhruba 30 tisíc operací,“ dodává.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Urolog: Choďte k lékaři i během současných opatření, urologii navštěvují muži i ženy

    Před 2 roky
    Viktor Vik v současné době působí nejenom jako vedoucí lékař na privátní klinice URO MEDICO, ale je i vedoucí urologických lékařů na oddělení transplantační chirurgie v Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM). Jeho specializací je urologie a andrologie. „Mnoho lidí si myslí, že k urologům chodí jako pacienti pouze muži – že urologie je obdobou ženské gynekologie, ale ono to tak vůbec není.“ – dodává vzápětí. „Urologie je obor, který se zabývá urogenitálním traktem. Genitálním traktem u žen se zabývá gynekolog a urologickým traktem u žen se zabývá právě urolog. To jsou ledviny, močový měchýř, u mužů k tomu navíc přibývá prostata, poruchy erekce. Čili jestliže se bavíme o nádorových onemocněních či o infekcích močových cest, ta problematika je podobná u mužů i u žen.“ – vysvětluje Viktor Vik.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Laserem dnes zvládneme korigovat téměř všechny oční vady kromě brýlí na čtení, říká oční chirurg

    Před 2 roky
    Co všechno může způsobit, když si právě špatně vložíme do oka čočky anebo špatně nalepíme umělé oční řasy? „Častěji jsme viděli podstatné poškození oka právě z kontaktních čoček, kdy se manipulací s čočkou zanesla do oka infekce. Vzpomínám na studentku, která měla infikovaný roztok na kontaktní čočky, bakterie se dostala do oka a ona na to oko oslepla. Moderní kontaktní čočky jsou opravdu velice dobré, jsou bezpečné, ale člověk se o ně musí dobře starat. Hlavně pozor na infekce. Ty mohou oko poškodit nezvratně.“
     Komentáře
  • Na zdraví

    Slýcháváme, že kdyby to pacienti věděli, udělali by něco jinak…, říká odborník na paliativní péči

    Před 2 roky
    „Paliativní péče je obor, který se věnuje podpoře nevyléčitelně nemocných, umírajících lidí, anebo lidí, kteří bojují s nějakou těžkou a život ohrožující nemocí. A je specifický tím, že se snaží tyto lidi podpořit nejenom po fyzické stránce, ale také po sociální, duchovní, spirituální. Takže na paliativní péči se vždy podílí tým odborníků, kde je lékař, sestra, psycholog, sociální pracovník a další. A kromě nemocného člověka se zaměřujeme i na rodinu, abychom dobře dokázali podpořit blízké nemocného, kteří často podporu potřebují.“ – říká lékař Martin Loučka.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Za 80 procent zdravotních obtíží si můžeme sami. Nejdůležitější je eliminovat stres, říká psycholog

    Před 2 roky
    „Za osmdesát procent zdravotních obtíží si můžeme opravdu sami,“ říká Radek Ptáček (* 26. prosince 1975, Praha), první profesor lékařské psychologie v České republice, klinický psycholog, psychoterapeut a soudní znalec.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Žvýkačky nedoporučuji. Bolestmi čelistního kloubu trpí hlavně ženy, říká čelistní chirurg V. Machoň

    Před 2 roky
    Jak dlouho se věnuje čelistní chirurgii? V jaké poloze čelistní kloub odpočívá a má mít člověk stisknuté zuby? Co způsobuje skřípání zubů? A jak je podle doktora Vladimíra Machoně složité čelistní kloub operovat?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Mikrobiolog: Vznikl koronavirus uměle? Já se k tomu nekloním. Byla to spíš velká smůla.

    Před 2 roky
    Mohl podle genetika, mikrobiologa a člena lékařské rady laboratoří Synlab Libora Staňka nový koronavirus vzniknout uměle? Kolik už toho dneska o něm víme? Co je to vlastně virus, respektive koronavirus, a je opravdu spouštěčem mnoha onkologických onemocnění a z jakého důvodu? A je skutečně velký problém antibiotická resistence v případě bakterií? Rozhovor byl natočen 17. dubna 2020.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Urolog: U karcinomu prostaty žádné příznaky nejsou. Tyto pacienty umíme vyléčit

    Před 2 roky
    Je karcinom prostaty častý jev? Jak muž pozná, že by měl navštívit odborníka a jaké jsou první varovné příznaky? Je vždy nutné udělat vyšetření přes konečník? A jak dlouho čeká podle urologa a vedoucího lékaře kliniky Urosanté Martina Lukeše pacient na výsledek a jak dlouho musí být v obavách? A dá se dnes karcinom prostaty dobře léčit?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Péče o pleť pod rouškou: Dvakrát denně čistit a používat tonikum, radí lékařka

    Před 2 roky
    Theodora-Eleni Asimiadou vystudovala všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Má bohaté zkušenosti z klasické a estetické dermatovenerologie. Odpovídat bude zejména na otázky, jak se starat o pleť pod rouškou, jelikož jde o primářku a specialistku na korektivní dermatologii z Petra Clinic.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Kardiolog: Některé závažnější formy chřipky mohou způsobit selhání plic i u zcela zdravých lidí

    Před 2 roky
    Je členem či šéfem více organizací, jak ale kardiolog, intenzivista a předseda České asociace akutní kardiologie Jan Bělohlávek toto vše zvládá? Co je to nejkritičtější stav pacienta, kdy zasahuje? A jak vlastně funguje ECMO neboli Extrakorporální membránová oxygenace, o níž lze slyšet i v době pandemie koronaviru (pořad byl natáčen před ní, pozn. red.), a pro jaké pacienty je tato mimotělní podpora vlastně vhodná?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Lidé, kteří umírali v horizontu roku, k nám dnes chodí deset let i déle, říká šéf kanylačního centra

    Před 3 roky
    Co je to vůbec kanylační centrum? Kteří pacienti jsou odkázáni na dlouhodobou infuzní léčbu? Jak dlouho může mít člověk zavedený vstup pro katetr? Jaké jsou podle vedoucího lékaře Kanylačního centra při KARIM 1. LF UK a VFN v Praze prof. Pavla Michálka nejčastější komplikace při zavádění kanyl?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Plastická chirurgie je sochařina na lidském těle, říká chirurg Tomášek

    Před 3 roky
    Ženy chtějí nejčastěji zvětšit prsa, ale i lýtka a nově i zadek. Muži chtějí naopak větší svaly. Jaké zákroky dělá chirurg nejraději a co by naopak jako zakázku nikdy nepřijal? To se dozvít z dalšího dílu seriálu Na zdraví.
     Komentáře
  • Na zdraví

    Divertikulární nemoc souvisí s nedostatkem pohybu a přemírou alkoholu, říká primářka Viera Křížová

    Před 3 roky
    Proč si vybrala obor, který řeší nemoci zažívacího traktu? Co je to konkrétně divertikulární nemoc, „hit“ posledních let, a jak se projevuje? Co jsou to polypy? Jakou nemoc měl Václav Havel? Jak Viera Křížová, primářka interního oddělení Nemocnice Na Homolce, divertikly neboli střevní výchlipky diagnostikuje?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Zdravotní stav naší populace i fyzická výkonnost se zhoršují, říká ředitel ÚLZ Petr Chmátal

    Před 3 roky
    Čím se zabývá Ústav leteckého zdravotnictví? Co nabízí běžným občanům – nepilotům? Má podle tamního ředitele Petra Chmátala lepší vybavení než klasické nemocnice? Jaký je dnešní zdravotní stav zájemců o letectví, zhoršuje se?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Křečové žíly má každá třetí žena a každý čtvrtý muž. Roli hraje i věk, vysvětluje lékař Ota Schütz

    Před 3 roky
    Co si lze představit pod pojmem žilní systém? Jaké procento žen trpí křečovými žilami? A jaké procento mužů? Proč chodí ženy na operace? Jde podle primáře Oty Schütze důvod více estetický, anebo zdravotní? Kde a v čem tkví příčina tohoto problému a jaké jsou rizikové faktory, kterým můžeme předcházet?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Zabýváme se též léčbou srdečních nádorů. ECMO tým pomáhá i utonulým dětem, říká kardiochirurg

    Před 3 roky
    Co vše spadá do kardiochirurgie? K čemu slouží ECMO tým, kterého je doc. MUDr. Tomáš Grus, Ph.D. členem? Jak se má zachovat nálezce utonulého dítěte? A jak probíhá speciální operace v podchlazení se zastavením srdce a cirkulace?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Tuberkulóza je královna nemocí. Napadá mozek i ledviny, říká lékař

    Před 3 roky
    Jaký je výskyt tuberkulózy v Česku? Kdo k nám nemoc nejvíce dováží? Jak se tuberkulóza projevuje, jaké orgány může postihnout a proč je podle plicního specialisty Jiřího Votruby královnou nemocí?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Žijeme příliš pohodlně, stresuje nás nedostatek ‘liků’ na Facebooku, říká lékař

    Před 3 roky
    Psychiatr Martin Hollý poradí, jak si udržet dušení zdraví. Dále se v rozhovoru dozvíte, jaké jsou moderní trendy psychiatrické péče a jestli Češi využívají služeb psychologů a psychiatrů ve stejné míře jako je tomu v zahraničí? depisována častěji než dříve? Jaký je recept na udržení duševního zdraví v dnešní době?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Pirk: Do menopauzy jsou ženy před infarktem chráněny

    Před 3 roky
    Cítíme přes srdce lásku a emoce? Jakými způsoby operuje přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk operace? Od jakého roku operuje? Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským srdcem? Proč u žen nejsou infarkty tak časté?
     Komentáře
  • Na zdraví

    Jak poznat závislost? Zhoršené sebeovládání se týká nejen alkoholu, ale i kuřáků, říká Karel Nešpor

    Před 3 roky
    Čemu se Karel Nešpor jako emeritní primář věnuje? Jak se pozná závislý člověk? Na jakých látkách jsou závislí Češi? Může rodina pomoci?
     Komentáře
Na zdraví přináší zkušenosti a rady nejuznávanějších lékařů a odborníků z oblasti zdravotnictví. Jak na zdraví, jak na onemocnění a vše okolo těla i duše - o tom hovoří odborníci - otevřeně a s chutí. “Zdraví je velké téma a dotýká se každého z nás. Mladých, starých, bohatých, chudých, slavných i neznámých… a také mě osobně.” Pořad moderuje Petra Řehořková z pražské Petra clinic.
Na zdraví přináší zkušenosti a rady nejuznávanějších lékařů a odborníků z oblasti zdravotnictví. Jak na zdraví, jak na onemocnění a vše okolo těla i duše - o tom hovoří odborníci - otevřeně a s chutí. “Zdraví je velké téma a dotýká se každého z nás. Mladých, starých, bohatých, chudých, slavných i neznámých… a také mě osobně.” Pořad moderuje Petra Řehořková z pražské Petra clinic.
Reklama