Zavřít
Programování

Programování

Nejnovější články na Seznamu na téma Programování
  • Lupa

    Dosáhli jste v programování pokročilé úrovně, ale nechcete do vedení? Přichází role staff+ inženýrů

    Před 12 dny
    Řada zkušených programátorů je v rámci progresu v podstatě nucena přejít do vedení, i když se jim moc nechce. I pro ně je zde stále populárnější role staff+ engineeringu. Jakmile člověk v kariérním růstu vývojáře dosáhne určité úrovně, má na výběr ze tří směrů, kudy se vydat. Častý je přesun do vedení, případně na vysoce specializovanou technickou roli. Objevuje se ale i další cesta nazvaná staff+ engineering, která může představovat zajímavou alternativu.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Světový titul pro Lucii. Studentka ze Šumperka ovládla IT šampionát na Floridě

    Před 26 dny
    Po roce se vrátila Lucie Dorňáková, studentka šumperské průmyslovky, na prestižní celosvětovou akci Microsoft Office Specialist a tentokrát odjížděla jako vítězka jedné ze šesti kategorií. Po náročné kvalifikaci na mistrovství světa ukázala svůj mimořádný um s kancelářskou aplikací PowerPoint v konkurenci 177 účastníků ze 39 zemí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Programovat může i malé dítě. Vytvořte si svou vlastní hru, zapojíte i AI

    Před 29 dny
    Hodně lidí považuje programování za schopnost málem z jiné planety. Přitom jde v zásadě o jednoduchý koncept, který si mohou rychle osvojit i začátečníci nebo malé děti. Ukážeme si to na třech rychlých a zábavných projektech.
     Komentáře
  • PCWorld

    Do Microsoft Excelu přibude podpora programovacího jazyka Python

    Před 1 měsícem
    Microsoft v oznámení z 22. srpna zveřejnil oficiální přidání programovacího jazyka Python do tabulkového editoru Excel. Pokročilým uživatelům umožní integrace Pythonu kombinovat skripty s obvyklými Excelovskými vzorci na jednom sešitu. Microsoft v nedávném oznámení představil novou funkci, která potěší zejména příznivce programovacího jazyka Python. Jedná se totiž o přímou integraci Pythonu do tabulek Excelu. Uživatelé vládnoucí tímto jazykem budou moci kombinovat naprogramované skripty a data z Excelu na jednom sešitu.
     Komentáře
  • Epeníze

    Jana Večerková: IT svět je přístupný každému

    Před 1 měsícem
    Práce v IT sektoru je určitě zajímavá, lákavá a také skvěle placená. K jejímu vykonávání ale potřebujete nepochybně mnohé znalosti a dovednosti. Obojí lze získat. Důležité je dostat příležitost. Právě o oblasti IT a možnostech vzdělávání v tomto oboru si budu povídat s Janou Večerkovou. Ta v zpřístupnit svět v oblasti startupů a vývoje inovativních produktů po celé Evropě působí již více než 12 let. Se svým bratrem Honzou založila Coding Bootcamp PrahaCoding Bootcamp Praha, který byl jako jediný evropský coding bootcamp oceněn prestižní americkou univerzitou MIT a Evropskou komisí pro vysokou úspěšnost absolventů a úspěšnost budoucího uplatnění na trhu práce.
     Komentáře
  • Netflixer

    Nový seriál na Netflixu ukáže, jak chytře bojovat s nedostatkem místa v bytě. Objeví prostor tam, kde byste ho vůbec nečekali

    Před 2 měsíci
    Jste připraveni provést doma nějaké změny? Marně bojujete s prostorem a není ve vašich možnostech přestěhovat se do většího? Právě pro vás Netflix uvede svůj nejnovější seriál Nafukovací dům (Hack My Home), ve kterém vám tým zkušených odborníku ukáže, že prostor není jen o metrech čtverečních.
     Komentáře
  • Novinky

    Technické dárky za vysvědčení pro školáky a studenty

    Před 3 měsíci
    Studenti již odpočítávají dny, které zbývají do konce školního roku. Pokud je chcete odměnit za jejich dosavadní práci, radost jim udělají technické vychytávky. Ty jim mohou v dalším roce usnadnit práci nebo je naučit něco úplně nového.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tvořením proti konzumu. V Praze to ukáže otec kreativních výstav

    Před 3 měsíci
    3D tiskárny vedle parních strojů, roboti vedle dřevěných soch. Osobní setkání s nadšenci a jejich šílenými výtvory je jedinečně naplňující. Lidský kontakt je nenahraditelný, myslí si Dale Dougherty, který hnutí makerů založil.
     Komentáře
  • Lupa

    AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

    Před 3 měsíci
    Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Uvnitř: AUDIO a VIDEO. Svět vstupuje do nové výpočetní éry, ve které může být programátorem kdokoli. K vytvoření aplikací podle něj bude stačit nástrojům vybaveným AI nadiktovat, jak má vypadat výsledek, a o zbytek se už postará umělá inteligence. Tak o blízké budoucnosti nedávno mluvil výkonný ředitel společnosti NVIDIA Jensen Huang.
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Inspirativní příběhy sedmi žen měnících svět

    Před 4 měsíci
    Tyto inspirativní osobnosti si vydobyly své místo ve světě svou odvahou, vytrvalostí a neochvějnou vůlí. Přibližme se k jejich příběhům a nechme se jimi inspirovat k vlastnímu pozitivnímu působení na svět.
     Komentáře
  • Newstream

    Nedokonalá hračka, nebo byznysová revoluce? Jak vnímají AI novinky zakladatelé předních českých startupů

    Před 5 měsíci
    Při psaní textů, kódování nebo třeba pro organizaci financí i kalendáře. Tak ve svých startupech využívají software založený na generativní umělé inteligenci přední čeští inovátoři. ChatGPT možná do jejich byznysu nepřináší až tak zásadní revoluci, ale rozhodně zvyšuje efektivitu práce týmů, zní téměř unissimo od 16 oslovených technologických špiček.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vývojář požádal ChatGPT, aby naprogramoval klon hry Flappy Bird. Výsledek je úžasný

    Před 5 měsíci
    Vývojář Wyatt Cheng chtěl vyzkoušet, čeho je schopna nová verze ChatGPT 4, a tak ji požádal, aby nakódovala klon hry Flappy Bird.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    DOS ChatGPT přináší umělou inteligenci do počítače z roku 1984

    Před 5 měsíci
    GPT-4 od OpenAI byl odhalen teprve nedávno, takže jak lépe vyzkoušet ChatGPT než na starém IBM PC-XT z roku 1984?
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Do Brna zavítaly chytré hlavičky. Sestavily roboty

    Před 7 měsíci
    Do moravské metropole se sjeli mladí evropští příznivci robotiky. Účastníci z Česka, Řecka, Polska i Ukrajiny se Vida centru utkali ve vědátorské soutěži. Na akci předvedli naprogramované roboty, kteří umějí chodit, hrát i vařit kávu.
     Komentáře
  • Lupa

    Čeští vědci vyvinuli nástroj pro zjednodušení programování počítačů, které se používají pro ChatGPT a další

    Před 7 měsíci
    Software TNL z ČVUT zásadně zjednodušuje programování pro superpočítače využívající grafické karty a klasické procesory. Dnešní fenomény jako ChatGPT, Stable Diffusion, Midjourney a řada dalších mají společnou jednu věc – jejich modely a základy se počítají na obrovském množství grafických akcelerátorů (GPU) v rámci superpočítačů (HPC) a cloudových clusterů. Tyto superstroje se používají i na řadu dalších operací, což je ostatně důvod, proč Česko pro zdejší vědce provozuje národní superpočítačové centrum v čele s nejrychlejším počítačem Karolina.
     Komentáře
  • CzechSight

    No-code je jako Lego Duplo. Můžete na něm postavit byznys, ale neříkejte o tom kamarádům

    Před 7 měsíci
    Odpověď na všechno, nebo pouhý testovací doplněk? O tom, jak no-code (ne)využít ve své firmě se rozepsal Josef Zeman z firmy DX Heroes ve svém novém komentáři!
     Komentáře
  • Novinky

    Elektroničtí pomocníci pro děti a studenty

    Před 7 měsíci
    První pololetí je ve školách takřka u konce, odměnou za hezké vysvědčení mohou být pro děti i studenty elektroničtí pomocníci. Tyto technické vychytávky je nejen potěší, ale zároveň jim i usnadní práci.
     Komentáře
  • Novinky

    Hackeři si našli nového pomocníka. Umělou inteligenci

    Před 7 měsíci
    Chatovací robot ChatGPT je fenoménem dnešní doby. Používají jej k plnění úkolů školáci, programátoři k rychlejším úpravám kódu, a hromada dalších lidí, ať už k zábavě, nebo k usnadnění práce. Kyberbezpečnostní společnost Check Point nicméně upozornila, že tuto umělou inteligenci zneužívají také hackeři k vytváření zlodějských malwarů, šifrovacích nástrojů i nelegálních tržišť.
     Komentáře
  • Lupa

    Jak si pokecat (a programovat) s neuronkou ChatGPT, aby to stálo za ten čas

    Před 8 měsíci
    Pracovat s různými „AI“ generátory bude zanedlouho zásadní schopností v řadě kreativních oborů, říká vývojář, publicista a blogger Martin Jurica. Jak z konverzačních modelů dostat co nejlepší výsledky? S různými “AI” (ony to nejsou AI a už vůbec to není inteligentní, ale co už) si povídám víc než rok. Hodně jsem se z toho naučil, hodně mě to baví, myslím si, že tohle je schopnost, co bude během pár měsíců kruciální pro většinu aktuálně kreativních oborů (od copy po programování).
     Komentáře
  • Petřelec
    naSeznam Médium

    Krása Mandelbrotovy množiny

    Před 9 měsíci
    Dechberoucí krása nekonečného počtu zobrazení Mandelbrotovy množiny je dílem jednoho krátkého vzorečku a pár řádků programového kódu.
     Komentáře
  • inSmart

    Děravé zabezpečení chytrých automobilů: Hackeři dokázali na dálku startovat i troubit

    Před 9 měsíci
    Jak může chyba u jednoho dodavatele ovlivnit jedny z největších automobilek světa, které jsou přímými konkurenty? Zveřejněný případ ukazuje, že automobily s internetovou konektivitou mohou být v ohrožení stejně, jako jakákoliv jiná k síti připojená zařízení.  Etický hacker Sam Curry se na svém twitterovém účtu pochlubil, jak se svými kolegy dokázal začátkem letošního roku na dálku odemknout, nastartovat, lokalizovat, blikat a troubit na všechna vzdáleně připojená vozidla Honda, Nissan, Infiniti a Acura, a to zcela neautorizovaně, pouze díky znalosti čísla VIN vozu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Programátorská soutěž v Brně přinesla aplikaci, která lidem poradí s energiemi

    Před 10 měsíci
    Letošní energetický ročník brněnské programátorské soutěže Hackathon zná svého vítěze. Odborná porota ocenila slovenský tým TBD, který nejlépe splnil úkol vytvořit prototyp aplikace na usnadnění funkce energetických komunit. Výherci dostanou od patronů soutěže E.Onu a EG.D tři sta tisíc korun na dokončení jejich projektu. Aplikace se do ostrého provozu dostane příští rok.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Word či Excel na nejvyšším levelu. Ajťačka Lucie ze Šumperka se blýskla na šampionátu v Kalifornii

    Před 11 měsíci
    Přes školní, krajské a republikové kolo soutěže Office Aréna postoupila studentka šumperské střední průmyslovky Lucie Dorňáková až na finálovou akci do Kalifornie. V Anaheimu talentovaná Lucie bojovala nejen se silnou konkurencí, ale také s překladem odborného zadání náročných úkolů. S výzvami se ale dokázala popasovat a v prestižním klání skončila těsně pod stupni vítězů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Češi se předělávají na „ajťáky“. Vydělávají i násobky toho, co dřív

    Před 11 měsíci
    Doktor či právník, nebo třeba baristka, zvukař a trenér. Ti všichni se rozhodli změnit svou původní profesi a rekvalifikovali se na „ajťáky“. Jejich výdělky jsou nyní vyšší než dřív.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Programátor Grudl: Mám plán, jak z Česka udělat nejlepší zemi na světě

    Před 11 měsíci
    David Grudl je programátor, tvůrce frameworku Nette, který usnadňuje práci zejména tvůrcům webových aplikací. Taky ho považuju za jednoho z nejvtipnějších a nejchytřejších lidí na sociálních sítích.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Internet a PC

    Parfém umíchá umělá inteligence na míru. Kutilové se předvedli v pražské tržnici

    Před 1 rokem
    Parfém na míru, 3D tiskárny či programovatelní roboti. Kutilové z tuzemska i zahraničí se během uplynulého víkendu sjeli do pražské tržnice na festival Maker Faire, aby ukázali svůj um a zároveň okoukli nápady podobně založených nadšenců. Inspirací byly i doslova garážové projekty, které přerostly už dávno hranice dílny a staly se z nich úspěšné společnosti.
     Komentáře
  • Finmag

    Jak začít programovat v Pythonu. Finmag newsletter tentokrát jinak

    Před 1 rokem
    Léto v plném proudu, tak to tentokrát zkusíme jinak. Přinášíme tipy na srozumitelné výukové materiály ke „druhému nejlepšímu jazyku úplně pro všechno“. Hnedka vysvětlím proč.
     Komentáře
  • Techsvět

    Stroje se zlepšují v psaní vlastního kódu. Software AlphaCode dokáže programovat stejně dobře jako průměrný lidský programátor

    Před 1 rokem
    Počítače se zlepšují v psaní vlastního kódu, ale softwaroví inženýři se zatím nemusí obávat, že by přišli o práci, psali na webu CNBC.
     Komentáře
  • Finmag

    Alexa v češtině? Už se na to těším, říká vědec, který učí mluvit stroje

    Před 1 rokem
    „Naším cílem je vytvořit univerzální generátor přirozeného jazyka, který se bude učit pouze z pár příkladů a nebude dělat chyby,“ popisuje Ondřej Dušek z Matfyzu. Pokud se vše vydaří, můžeme se těšit například na mluvící robotickou Alexu a další chytré asistenty v češtině nebo nejrůznější aplikace přehledně shrnující i složitá data.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak utéct z protektorátu? Odpoví nová hra ze studia Univerzity Karlovy

    Před 1 rokem
    Stali se známými díky úspěchům svých dvou historických her, teď do světa pouštějí menší obhlídku historie kolem Jana Opletala. Řeč je o herním studiu Charles Games, které založila dceřiná firma Univerzity Karlovy, a jeho nové hře.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Ada Lovelace. Matematička, která napsala první počítačový program, ale i žena mnoha kontroverzí

    Před 1 rokem
    Geniální matematička Ada Lovelace dokázala sepsat první algoritmus speciálně pro počítač, a to v době, kdy ženy stále neměly volební právo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bydlet v Česku s německým platem. Portál pro „ajťáky“ to umí zařídit

    Před 1 rokem
    Programátoři, testeři a další IT obory jsou nyní v kurzu. Je po nich ohromná poptávka po celém světě. Mají tedy nejen vysoké mzdy, ale i jiný přístup k hledání práce. Zakladatel portálu No Fluff Jobs popsal, čím se liší Češi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vývojář: Vymýšlíme umělou inteligenci tak, aby vyřešila všechno ostatní

    Před 1 rokem
    Budou si všechny „umělé inteligence“ blízké budoucnosti podobné? Jak se budou učit samy? Na tyto a další otázky odpovídá český vývojář Augustin Žídek ze společnosti DeepMind.
     Komentáře
  • Lupa

    Robot Karel upadl v zapomnění, začínajícím programátorům ale má co dát, říkají tvůrci verze Karel 1981

    Před 1 rokem
    Programovací jazyk Karel stále žije, a to díky české verzi Karel 1981. Nová verze vyšla ke čtyřicátému výročí. Legendární programovací jazyk Karel dostal novou verzi, a to v rámci svého čtyřicátého výročí. Aktualizovanou a zdarma dostupnou variantu Karel 1981 má na starost český vědecký spolek IHPCI.org. Moderní iterace Karla nadále slouží k výuce programování.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Čech vymýšlí pro Google „umělou inteligenci“. Dokáže překvapit

    Před 1 rokem
    Pandemie koronaviru a vývoj umělé inteligence mají jedno společné: Jejich vývoj je na lidský mozek někdy moc rychlý. Proč to tak je a jak dnešní „AI“ fungují, vysvětluje Augustin Žídek z firmy, která „AI“ vyvíjí pro Google.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Vymyslel aplikaci, která rozpozná Babišovy potraviny

    Před 1 rokem
    Proč zůstáváte jako autor mobilní aplikace Bez Holdingu v anonymitě?
     Komentáře
  • FocusOn rozhovory

    Minecraft nebo Roblox chrlí mladé ajťáky. Programovat začínají v pěti letech

    Před 2 roky
    Děti od pěti let se učí programovat. Jak? Třeba právě pomocí populárních her. Budoucí experti na informační technologie se tak možná rodí i díky společnosti make IT today, kterou vlastní Jana Vyhlídalová.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pražský hackathon vyhrál projekt pro sdílení urbanistických dat

    Před 2 roky
    Ve druhém ročníku soutěže Nakopni Prahu zaměřené na inovace a zlepšení života v metropoli uspěl projekt Metacity, sloužící ke snadnějšímu sdílení a prezentaci dat o městě.
     Komentáře
  • Lupa

    Tomáš Hisem (Nová šichta): Programovat se naučí každý s trochou logického myšlení, může to být ale únavnější než fárání

    Před 2 roky
    Bývalý havíř Tomáš Hisem v rozhovoru pro Lupu popisuje, jak probíhala jeho rekvalifikace z horníka na programátora.
     Komentáře
  • Lupa

    Daniel Lessner (Jednota školských informatiků): Výuku informatiky čeká po 17 letech revoluce. Jak dopadne, záleží na školách a učitelích

    Před 2 roky
    Výuka informatického myšlení, násobně více hodin nebo tvorba programů. Hodiny informatiky na základních školách se mají změnit k nepoznání. Je tu ale řada háčků. Uvnitř: PODCAST.
     Komentáře
  • Lupa

    Jana Večerková (Coding Bootcamp Praha): Uchazeče, který by kvůli programování nedal výpověď ve stávající práci, obvykle nepřijmeme

    Před 2 roky
    Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha vysvětluje, proč má jejich kurz programování přísné požadavky na uchazeče. Představuje také svůj nový startup BrikkApp.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Vytvořte jedinečné vánoční přání a naučte se základy programování

    Před 2 roky
    Jak vyrobit originální a zajímavé vánoční přání, které jde s dobou? Organizace Czechitas, která pořádá kurzy IT pro ženy a děti, umožňuje vytvořit jedinečné překvapení. Pomocí jejich tutoriálu zvládne ve světě informačních technologií vytvořit přáníčko i úplný začátečník.
     Komentáře
  • TechFocus

    Dnes startuje Evropský týden programování, bude probíhat hlavně on-line

    Před 2 roky
    V sobotu 10. října 2020 začíná EU Code Week, který si dává za cíl popularizovat programování v očích veřejnosti.
     Komentáře
  • Český Mac

    Swift akademie pro začátečníky: zakládáme první projekt #7

    Před 3 roky
    Vítám vás u dalšího dílu naší akademie. Tento díl nebude podobný jako všechny ostatní. V tomto článku si totiž uděláte váš první projekt. Jak jste si mohli všimnout, záměrně jsem použil druhou osobu čísla množného, projekt si budete totiž dělat sami, ale nebojte se, nechám vám tu napsané nápovědy, které se vám popřípadě hodí. 
     Komentáře
  • SMARTmania

    mDevCamp 2020: světové mobilní vývojářské špičky se letos sejdou v unikátním 3D světě

    Před 3 roky
    Organizátoři mDevCampu přetavili karanténní omezení ve výzvu a vyvinuli pro konferenci vlastní virtuální 3D svět. Namířeno do něj mají například Richard Threlkeld z AWS Mobile, Ben Sandofsky, autor aplikace Spectre Camera, ale také vývojáři Microsoftu nebo Googlu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nemáte nadání na matematiku? Přesto můžete být skvělí v programování

    Před 3 roky
    Experiment vědců z Washingtonské univerzity ukázal, že pro výuku programování nejsou ani tak důležité matematické vlohy, jako spíše schopnost učit se nové jazyky.
     Komentáře
Reklama