Zavřít
Totalita

Totalita

Nejnovější články na Seznamu na téma Totalita
  • Prima Ženy

    Marie Zápotocká byla svému „Toníčkovi“ věrná téměř 50 let. Přežila i koncentrák

    Před 1 dnem
    Po relativně krátkém prezidentování Klementa Gottwalda, kterého zradilo zdraví, si ještě kratší období na hradě užil jeho nástupce Antonín Zápotocký. Po jeho boku však celý život stála energická, loajální a komunismus rovněž vyznávající Marie Zápotocká, kterou zápal pro manželovu ideologii dostal za války až do koncentračního tábora.
     Komentáře
  • Česko živě

    Odporný kolaborant Jaroslav Nachtmann: Má na rukou hodně krve, pracoval pro nacisty, KGB i StB

    Před 7 dny
    Jméno Jaroslava Nachtmanna je pevně spojené z horlivou cílevědomostí a vlastností, kterou umí opravdu pouze lidé bez svědomí. Přizpůsobit se za každého režimu, ať to stojí cokoli, uměl jako málokdo. Jak se ze zubaře stal jeden z nejnebezpečnějších členů gestapa?
     Komentáře
  • Tiscali

    Soud před 102 lety rozhodl, že vražda na tyranu není zločinem

    Před 7 dny
    Existuje vůbec něco jako spravedlivá vražda? A může být pomsta legitimním motivem násilného činu? O tom rozhodoval soud, když přesně před 102 lety zastřelil atentátník za bílého dne na berlínské ulici strůjce arménské genocidy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zrádce, který změnil naše dějiny. Thümmel dokázal nemožné věci

    Před 8 dny
    Válka se mohla vyvíjet jinak, nebýt jednoho z nejproslulejších tajných agentů všech dob. Paul Thümmel se během druhé světové války pohyboval hlavně v Československu. Pracoval na hraně rizika, často i za ní. Miloval luxus a propadal krásným a náročným ženám. Včetně Lídy Baarové. Vysoké finanční nároky na život musel zajistit za jakoukoli cenu. Třeba i zradou.
     Komentáře
  • Pavla Čechová
    naSeznam Médium

    Smrt filozofa. Poslední dny Jana Patočky

    Před 9 dny
    Od smrti Jana Patočky letos uplynulo 46 let. Jeho tragická smrt upomíná na bezcitnost režimu, který neměl se starým mužem soucit.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    U příležitosti 86. narozenin romského aktivisty, politika, publicisty a spoluzakladatele Muzea romské kultury Karla Holomka zavzpomínáme na jeho osudy v socialistickém Československu

    Před 9 dny
    86. narozeniny oslavil významný romský aktivista, politik a publicista inženýr Karel Holomek. Už za socialismu působil v první české romské organizaci Svaz Cikánů-Romů a v 80. letech pracoval pro samizdatové nakladatelství. V polistopadovém období byl poslancem České národní rady za Občanské fórum a podílel se na založení Muzea romské kultury v Brně. Z rukou prezidenta Václava Havla obdržel v roce 2002 Medaili za zásluhy. Rozhlasovou gratulaci přináší Jana Šustová.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Rudé prapory, Rudé právo i rudý mozek: Šílená komunistická propaganda v otřesných filmech

    Před 17 dny
    Únorový převrat v roce 1948 byl doprovázen propagandou v tisku, na náměstích, ve velkých továrnách a také ve filmu. Komunistický režim se v padesátých letech opíral o příběhy, které měly lidem vymýt mozky. Co se nepodařilo politikům přímo, s tím pomohl propagandistický film. Jaká díla z 50. let jsou vzorovým příkladem?
     Komentáře
  • Arcidiecézní charita Praha
    naSeznam Médium

    Pomáhala lidickým ženám a hodovala s Nepilem. Příběh z Domova pro seniory

    Před 20 dny
    Paní Jindřiška žije v Domově pro seniory kardinála Berana, který provozuje Arcidiecézní charita Praha. V lednu oslavila 100. narozeniny.
     Komentáře
  • Česko živě

    Komunisté si v mučení libovali. Lágr Rovnost patřil k nejhorším i kvůli brutálnímu veliteli

    Před 21 dny
    Komunistický režim se po získání neomezené moci rozhodl vypořádat se svými největšími nepřáteli. Konal tak různými způsoby a jeden z nich byla tvrdá práce v táborech na Jáchymovsku. Jeden z nich se jmenoval Rovnost a byl určen pro vězně první skupiny, kteří byli režimu nejvíce nebezpeční. Není se tak čemu divit, když zde zavládla neuvěřitelná krutost.
     Komentáře
  • MůjLife

    Stalin vraždil i v rodné Gruzii. Genetici potvrdili oběti Velké čistky v klášteře

    Před 23 dny
    Celkem byly v klášteře poblíž Batumi nalezeny ostatky 27 obětí zavražděných v roce 1937. Jde o první případ identifikace obětí stalinského režimu v dějinách Gruzie a první přímý důkaz sovětských poprav v této zemi.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Tisíce lidí žádají důstojné uložení ostatků národních hrdinů a odbojářů. Iniciátorem je i Ondřej Vetchý

    Před 24 dny
    Téměř deset tisíc občanů už připojilo podpis pod peticí k žádosti o nalezení a vyzdvižení těl národních hrdinů a odbojářů proti totalitním režimům z neoznačených masových hrobů Ďáblického hřbitova. Redakci PrahaIN.cz o tom informoval mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.
     Komentáře
  • Tiscali

    Celý život se snažila pomáhat lidem, komunisté ji zavřeli na mnoho let

    Před 26 dny
    Františka Zeminová byla jednou z nejvýraznějších tuzemských žen 20. století. Tato inteligentní a statečná dáma a jedna z našich prvních političek byla velkou bojovnicí za práva a lepší sociální podmínky žen. A také bytostnou demokratkou, jíž komunistický puč v roce 1948 tragicky zasáhl do života. Už na podzim 1949 ji komunisté zatkli a v roce 1950 odsoudili ve vykonstruovaném procesu k mnoha letům vězení.
     Komentáře
  • Proboha

    Proč Evropa nedůvěřuje sama sobě?

    Před 27 dny
    Je to Evropa, která poskytuje prostor svobody, jenž je upírán přistěhovalcům z mnoha jiných zemí. Současně je to také Evropa, která trpí silným pocitem viny vedoucím k sebemrskačství. Problém je, že ostatní mimo evropskou kulturu takto hlubokou nedůvěru vůči své vlastní kultuře nemají.
     Komentáře
  • MůjLife

    Jak je možné, že máme jaderné zbraně, ale nemáme dámské spodní prádlo a toaletní papír? Snažil se již tehdy zlepšit život v SSSR skromný M. Gorbačov

    Před 1 měsícem
    „Tento skromný chlapík se narodil v malé severokavkazské vesnici Privolnoje v chudé rolnické rodině, kde často hladověl. Ve vesnici nebyla elektřina a jeho matka neuměla číst ani psát…,“ říká János Zolcer, který o svém přátelství s Gorbačovem napsal knihu.
     Komentáře
  • Česko živě

    Češi se po válce dopouštěli zvěrstev. Masakr proběhl i v centru Prahy, na Národní třídě viseli Němci

    Před 1 měsícem
    Když skončila druhá světová válka, lidé se probudili do nového světa. Radost, úleva a nadšení ovšem nebylo bezbřehé. Několik let pod pokličkou nacistické moci v hybridní zemi nazvané Protektorát Čechy a Morava si vybralo svou daň na zdejší náladě. Češi se tak velmi rychle začali mstít na německém obyvatelstvu a kolaborantech s okupanty. Za velmi krátkou dobu se tak odehrálo několik událostí, které se nechvalně podepsaly pod kůži naší identity.
     Komentáře
  • Dotyk

    Marta Gottwaldová: dobrosrdečná, prostá a korpulentní první dáma, udělala ostudu, kam přišla

    Před 1 měsícem
    Marta Gottwaldová se měla jako první dáma stát vzorem pro ostatní ženy v poválečné republice. Místo toho se stala synonymem nevkusu, hlouposti a buranského chování. Mohli bychom ale od bývalé posluhovačky s nevysokou inteligencí chtít, aby se ze dne na den stala skutečnou dámou?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Za železnou oponou: Místo smrti stovek lidí můžete projet i na kole, čeká vás 800 kilometrů

    Před 1 měsícem
    Zbořené vesnice, vysídlené obyvatelstvo a nepřekonatelná hranice svobody, za kterou někteří zaplatili tím nejcennějším. Vlastním životem. Téměř půl století procházela nedaleko jižní a jihozápadní hranice tehdejšího Československa ostnatými dráty obehnaná železná opona. Zákaz vstupu do této oblasti tak pomohl vytvořit dnes ještě stále nedotčenou přírodu. Podél této bývalé komunistické hranice dnes vede cyklostezka s velmi zajímavými místy k zastavení.
     Komentáře
  • Rexter

    Cyklon B: Nenáviděný symbol holokaustu vytvořil židovský vědec

    Před 1 měsícem
    2. září 1941 nacisté poprvé otestovaly Cyklon B v plynové komoře. Pokusnými králíky se stali sovětští a polští vězni.
     Komentáře
  • Kinotip2

    30 případů majora Zemana: Příběh zasazený do roku 1946 patřil k těm nejoblíbenějším

    Před 1 měsícem
    Ponurá atmosféra doby i místa vtáhne diváka do děje. K tomu všemu přispívá i hudba, o kterou se postaral Zdeněk Liška. Mladý Honza Zeman je v této epizodě poněkud zastíněný perfektním hereckým výkonem zkušeného Luďka Munzara, který si zahrál velkého záporáky – fanatického nacistu.
     Komentáře
  • Jan Pečenka
    naSeznam Médium

    Rebelující mládež v protektorátním zajetí

    Před 1 měsícem
    Dlouhé vlasy, slušivý knírek a výstřední oblečení prochází v rytmu swingu po šedých pražských ulicích za druhé světové války. Protektorátní potápky – život této mladistvé subkultury v totalitní kleci.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Jan Werich a jeho vztah ke komunistům: Podpis Anticharty chtěl odvolat, ale Štrougal na něj poslal Miloše Kopeckého

    Před 1 měsícem
    Herec Jan Werich byl ikonou prvorepublikového divadla, ale poválečný režim měl nejen s ním, ale hlavně s jeho názory velký problém. A to i přesto, že jeho dvoudílná historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař jednoznačně podporovala komunistické myšlenky. Souhlas s dokumentem Dva tisíce slov ale později umělec vyvážil podpisem Anticharty. Dobrovolně, vědomě, nebo omylem?
     Komentáře
  • Apetit

    KVÍZ: Znáte pokrmy z dob socialistického Československa?

    Před 1 měsícem
    Patříte mezi generace, které zažily předlistopadovou éru československé gastronomie, nebo ji znáte spíš z vyprávění a dostává se k vám jako součást kulturního dědictví? Věřte, že s naším kvízem se nudit nebudete a kdoví, třeba se i něčemu přiučíte. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Nenápadný pohřeb Lubomíra Štrougala: Ochranka a zákaz vstupu do krematoria

    Před 1 měsícem
    Pět dní po úmrtí byl v pátek 10. února uspořádán v prostorách Krematoria Strašnice v Praze veskrze nenápadný pohřeb. Z celé organizace, krátkého obřadu a přítomných bodyguardů bylo patrné, že si nejbližší bývalého komunistického pohlavára nepřáli, aby veřejnost o průběhu pohřbu získala jakékoli informace.
     Komentáře
  • Refresher

    Takto StB naverbovala v Československu 50 psychiatrů, kteří zdravé lidi posílali do ústavů. Na rozkaz jim vymysleli diagnózy

    Před 1 měsícem
    Za stížnosti proti režimu mohli disidenti skončit i na psychiatrii s fiktivní diagnózou. Příkladem byl i Augustin Navrátil, kterého si předávali mezi ústavy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Stalinův oblíbenec Sergej Kirov si koledoval o drsný konec. Bolševický vůdce ho vyslyšel

    Před 1 měsícem
    Být v Sovětském svazu populárnější než Stalin? To nebyla dvakrát záviděníhodná situace. Sám se o tom na vlastní kůži přesvědčil Sergej Mironovič Kirov. Jeden z nejvlivnějších bolševiků třicátých let přišel o život rukou nájemného vraha a zdá se, že nitky vedly právě k maršálu Stalinovi.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vrah žen a dětí, který sloužil nacistům i komunistům. Karol Pazúr byl ztělesněním zla

    Před 1 měsícem
    V naší historii budeme jen těžko hledat člověka, který by se svými činy vyrovnal zvrhlosti Karola Pazúra. Muž přímo zodpovědný za poválečný masakr se dokázal adaptovat i v následujícím totalitním režimu. Převlékač kabátů s rukama od krve. Kdo byl tento slovenský zpravodajec, voják a hlavně zločinec?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Štrougalova smrt připomněla, jak málo toho pořád víme o normalizaci

    Před 1 měsícem
    Pokud 70 procent lidí hlasuje v prezidentské volbě pro kariérní komunisty, zjevně už otázku minulosti nepovažujeme za nijak zásadní.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunisté si s prostitutkami nevěděli rady. Soudruzi tak na to šli zvráceně a po svém

    Před 1 měsícem
    Sexuální tematika byla v minulém režimu tabu. Explicitní scény ve filmech, ani erotická literatura neměly ve veřejném prostoru místo. Lidská touha je však jen těžko uhlídatelná, a proto fungovala prostituce, i když byla nezákonná. Jak se nejstaršímu řemeslu dařilo za minulého režimu a co všechno prostitutky i prostituti riskovali?
     Komentáře
  • Cool magazín

    První komunistický prezident Československé republiky s krvavýma rukama

    Před 1 měsícem
    V březnu uplyne 70 let od úmrtí Klementa Gottwalda 23.11.1896 - 14.03.1953.
     Komentáře
  • Kinotip2

    30. případů majora Zemana: Seriál nadchl i soudruhy v NDR a u nás se úspěch slavil ve velkém stylu

    Před 1 měsícem
    Dotočná se slavila na zámku ve Zbraslavi, kde se sešlo asi 150 hostů, a kromě herců a filmového štábu přišli i lidé z ministerstva vnitra. Následovala celá řada oslav, které si kromě režiséra Sequense užívala například i Jaroslava Obermaierová, která si získala popularitu jako druhá žena Zemana.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Bohdalovou, Nohavicu i Kanyzu si vybrala StB. Jejich reakce byly tehdy různé

    Před 1 měsícem
    Konec komunistické diktatury mimo jiné znamenal účtování s těmi, kteří s režimem spolupracovali. Nejistota, pocit zrady a ztráta důvěry tak po revoluci dostaly svoje jméno. Odhalení svazků StB ukázalo, že ne každý si udržel pod těžkým tlakem morální kredit.
     Komentáře
  • Tiscali

    Jak dopadly „hladové cirkusy“ z doby, kdy lid přál Ceaušeskovi dobrou chuť?

    Před 1 měsícem
    V šest ráno se náš milovaný vůdce soudruh Ceaušescu probouzí a celé Rumunsko se probouzí s ním. V půl sedmé soudruh Ceaušescu cvičí a celé Rumunsko cvičí s ním. V sedm soudruh Ceaušescu snídá a celé Rumunsko mu přeje dobrou chuť.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Prostřelené koleno a kulhavá spravedlnost

    Před 1 měsícem
    Ústavní soud připomněl, že každá zlá moc jednou skončí. Někdy i velmi rychle a nečekaně. Vyplatí se na to nezapomínat.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Záhadné pletky Waldemara Matušky. Jeho tajný sex s Lollobrigidou řešila StB

    Před 2 měsíci
    Zesnulá herečka Gina Lollobrigida, která se dožila úctyhodného věku 95 let, údajně byla milenkou zpěváka Waldemara Matušky (†76). K románku mezi nimi mělo dojít na filmovém festivalu v Karlových Varech.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Byl Zátopek obětí komunistů, nebo přisluhovač režimu? Spolupráce s StB a další morální škraloupy

    Před 2 měsíci
    Sportovní příběh Emila Zátopka je úžasný. Komunistická propaganda ho však šikovně využívala. Nebo se na ní Zátopek podílel úmyslně? Ve svých běžeckých disciplínách byl nepřekonatelný a díky olympijským úspěchům se stal jedním ze symbolů Československa. Ale jaké morální škraloupy má náš národní hrdina? A má vůbec někdo právo jeho chování soudit?
     Komentáře
  • Tiscali

    Ježíšek zestárl a stal se Dědou Mrázem. Pohádka, se kterou komunisté u dětí pohořeli

    Před 2 měsíci
    Uplynulo 70 let od památného pokusu československých komunistů o reformu Vánoc.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Děkuji vám, soudruzi, za šťastné dětství. Dnes se bavíme mlékem z kravských žaludků, dříve to byly vtipy o komunistech

    Před 3 měsíci
    Prezident Zeman, premiér Fiala, Andrej Babiš i další kandidáti na prezidenta, ministři a dokonce i  mluvčí Ovčáček jsou dnes velkými a nepřestřelitelnými terči mnoha vtipů, které přicházejí ze všech stran. Kdo si ale v minulosti dovolil něco podobného třeba proti hlavě státu nebo členům komunistické strany, mohl mít na mnoho let po starostech o bydlení i práci. V kriminále mu nic z toho nechybělo. Na druhou stranu: vtipy to často nebyly špatné…
     Komentáře
  • Lifee

    Vzpomínáte na Mateřídoušku? Získali jsme unikátní ročník, kdy komunisté začali z dětí vychovávat správné soudruhy

    Před 3 měsíci
    Mateřídouška, nejstarší dodnes vycházející český časopis pro děti, zažil během své existence i temné chvíle. Redakce Lifee.cz získala unikátní ročník z přelomové doby, kdy se komunisté chopili moci. Režim nelenil a záhy začal z dětí prostřednictvím Mateřídoušky vychovávat správné soudruhy. Z Ferdy Mravence se tak stal budovatel lepších zítřků, Beruška se proměnila v údernici a malé děti si mohly číst básničky o silném a spravedlivém Leninovi.
     Komentáře
  • MůjLife

    Poučení ze století komunistických zvěrstev

    Před 3 měsíci
    Zatímco historici a další zdokumentovali četná komunistická zvěrstva, velká část veřejnosti si stále není vědoma jejich obrovského rozsahu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Socialistické Vánoce měly pro spoustu lidí větší kouzlo než dnešní svátek konzumu. Děti často netuší, co by si ještě mohly přát

    Před 3 měsíci
    Socialistické Vánoce byly sice chudší, určitě jsme si nemohli dopřát tolik, jako si dnes i přes všechny problémy dopřeje většina rodin. Omezený sortiment zboží a obecně skromnější život ale přece jen jedno dokázal: povýšil kouzlo Vánoc na zázrak, když se pod stromkem objevil doslova vytoužený dárek. Jsou na tom dnešní děti lépe, nebo vlastně o hodně přicházejí?
     Komentáře
  • Lifee

    Retro Vánoce: Zavzpomínejte s námi na normalizační sváteční pohodu u stromečku

    Před 3 měsíci
    Vánoce 70. a 80. let jsou jedna velká nostalgie, stačí si vzpomenout na legendární film Pelíšky. Zaposlouchejte se do zvuku koled, užijte si chuť cukroví od tety z třetího kolene a na chvíli zase proste Ježíška, aby vám tentokrát přinesl ty džíny z Tuzexu nebo autodráhu, kterou jste viděli u bohatšího spolužáka. Vždyť Vánoce jsou jen jednou do roka!
     Komentáře
  • Čtidoma

    Chci 11 špagátů, hřímal Gottwald. Slánského proces před 70 lety dokumentoval absurditu komunistického režimu

    Před 3 měsíci
    Rudolf Slánský, jeden z nejbližších spolupracovníků předsedy KSČ Klementa Gottwalda, doplatil stejně jako mnozí jiní na paranoidní stalinistickou poučku o zostřování třídního boje a paranoidní hledání domnělých či skutečných nepřátel uvnitř nikým nekontrolované státostrany. Patřil k zakladatelům komunistického režimu po únoru 1948, ten jej o necelých 5 let později sám zahubil.
     Komentáře
  • Refresher

    Kim Čong-un znovu ukázal dceru, mluví se o jejím nástupnictví

    Před 3 měsíci
    Severokorejská agentura ji označila jako Kimovo nejmilovanější dítě.
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Zamlčený 17. listopad. S demonstracemi v Praze kontrastovalo ticho na Moravě

    Před 4 měsíci
    Sametová revoluce se dočkala svých "kristových let" a zatímco v Praze proběhlo hned několik mediálně sledovaných demonstrací a vzpomínek, periferie ke dni, který byl počátkem naší soudobé státnosti, v podstatě úplně mlčela. V Olomouci se to odbylo Modlitbou pro Martu, puštěnou namísto zkoušky sirén z městského rozhlasu.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Národní třída: Ministra Rakušana zasypaly urážky

    Před 4 měsíci
    U památníku na Národní třídě v Praze se kolem osmé hodiny objevil expremiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že přišel vzdát úctu hrdinům, kteří bojovali proti totalitnímu režimu a také demonstrantům, kteří zde byli zmláceni komunistickou policií.
     Komentáře
  • Novinky

    Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Vaněk: Prožíváme víc historických momentů než v roce 1989

    Před 4 měsíci
    Nad revolučním děním roku 1989 v porovnání se současnými událostmi a stavem společnosti se v rozhovoru pro Právo zamýšlel historik, odborník na orální historii a šéf Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Přes Staňkovský rybník na běžkách za svobodou. Stoletý lyžař z Austrálie zemřel...

    Před 4 měsíci
    Vcházíme do domku kousek od centra australského městečka Thredbo; obklopují nás hory, lesy a sjezdovky. „Tak vás tu pěkně vítám, pojďte dál,“ zdraví nás perfektní češtinou muž s mohutným šedivým knírkem. Že tento Čech, který reprezentoval Austrálii ve sjezdovém lyžování, brzy oslaví sté narozeniny, bych rozhodně nehádal, i přes jisté potíže s pohybem vypadá o dvacet let mladší. „Můj recept na kondici je čistý život ve zdravém prostředí,“ usmívá se František Příhoda neboli – jak mu říkají místní…
     Komentáře
  • Echo24

    Beneš byl realista, říká historik Čvančara

    Před 4 měsíci
    Badatelem se spisovatel Jaroslav Čvančara vlastně stal už v dětství. Doma měl v 50. letech ilegální biograf a příbuzní s ním probírali život v protektorátu. Toto období se pak stalo námětem pro jeho knihy. Věnují se například odbojové skupině Tří králů a Operaci Anthropoid. Ta je také hlavním tématem letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětování. Spisovatel Jaroslav Čvančara také mluvil o práci badatele, rozkradeném rodinném archivu a zpolitizovaném…
     Komentáře
  • Echo24

    Filmy z druhé světové tak trochu suplovaly westerny, říká historik Koura

    Před 4 měsíci
    Rozhovor s historikem a pedagogem Petrem Kourou o tarantinovské smyčce ve filmu Smrtihlav, o tom, že archivní prameny nemusejí být vždycky tak nudné, jak sugerují filmaři, a také o tom, jaké historické téma by rád viděl natočené.
     Komentáře
  • Proženy

    Marta Kubišová a její osudoví muži. Kdo ji podváděl, kdo emigroval a s kým jí to vydrželo dodnes

    Před 4 měsíci
    Její život by vydal na tlustý román. Zažila velkou slávu, útlak totalitního režimu, návrat svobody, opětovný kariérní vzestup. Marta Kubišová je zpěvačka, bojovnice za svobodu i za práva zvířat, jedna z tváří Listopadu 1989. Dnes slaví 80. narozeniny. A tohle jsou muži jejího života!
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucký literární historik a prozaik Josef Galík by se dožil devadesáti. I za totality studentům nic nezamlčoval

    Před 4 měsíci
    V těchto dnech si připomínáme nedožité devadesátiny literárního historika, vysokoškolského pedagoga, bohemisty a prozaika Josefa Galíka. Byl pozoruhodnou osobností české literární vědy, rozkročený mezi Olomoucí, místem, kde studoval a pracoval na filozofické fakultě, a Zlínem, bydlištěm, kde měl svoji rodinu.
     Komentáře
  • Novinky

    Po boku vůdce KLDR se objevuje tajemná žena, všímají si západní média

    Před 6 měsíci
    V úzkém kruhu severokorejského vůdce Kim Čong-una se od února začala objevovat nová žena, všímají si západní média. Mluvčí Pchjongjangu ani státní média její totožnost neupřesnili, ačkoli videa a fotografie, na nichž Kima doprovází, vycházejí už déle než půl roku. Může jít o Kimovu novou asistentku, či dokonce tajemnou nevlastní sestru, spekuluje server NK News.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komunismus a Julius Fučík v nás. Je třeba se jich zbavit?

    Před 6 měsíci
    Je to ukázkový příklad „přepisování dějin“, manipulace a cenzury. Julius Fučík byl nacisty popraven 8. září 1943. Po konci války se jeho obraz několikrát radikálně proměnil. Hrdina, udavač, intelektuál? Oběť? A kterého režimu?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Gorbačov, zjevení mezi nemocnými starci. Jak moc věděl, co rozpoutá?

    Před 6 měsíci
    Mnoho lidí za totality sledovalo přenosy pohřbů sovětských komunistických vůdců. Nikoli z povinnosti, servility, snad ani cynismu. Hledali informaci a signál změny. Přišlo to v roce 1985. První vlevo stál u rakve Michail Gorbačov.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Hana Zagorová. Jak si mocipáni z nepříjemné doby stvořili úhlavní disidentku

    Před 6 měsíci
    Trochu to připomíná scénu z filmu Sedm statečných. Vesničané překonávají poslední bariéru strachu. Berou, co jim padne pod ruce a vrhají se na Calderovi lidi. Konečný zlom. V létě '89 nešlo o život. Ale v něčem se to podobalo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Hořký návrat letců RAF: Z hrdinů udělali komunisté zrádce a kriminálníky

    Před 7 měsíci
    „Letíme domů. Šest dlouhých let jsem snil o tomto okamžiku. Vidím Prahu. Marně se snažím potlačit slzy, které se mi derou do očí. Vidím ruzyňské letiště a tisíce lidí na jeho okraji.“ 13. srpen 1945, letci RAF přistávají v Praze.
     Komentáře
  • Echo24

    Totalitarismus a dnešní svět. Hlavní nápor vede proti svobodě slova

    Před 7 měsíci
    V současné demokratické části světa převládá nebezpečně pohodlné a krátkozraké mínění, podle něhož je éra totalitních diktatur a jejich ideologického vidění života a světa nezadržitelným dějinným pokrokem již v zásadě nadobro překonanou temnou minulostí, přestože je ale třeba před jejím opakováním varovat. Je tedy zřejmé, že takto podvojný pohled na fenomén totalitarismu je vnitřně značně rozporný. Proto je namístě jej dotázat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Trumpová pod dohledem StB. „Na děti mluví česky,“ donášel komunistům muž

    Před 8 měsíci
    Světová média ve čtvrtek přinesla zprávu, že zemřela Ivana Trumpová, exmanželka Donalda Trumpa. Seznam Zprávy mají k dispozici archivní dokumenty, kde jsou popsané její návštěvy rodného Gottwaldova a Československa.
     Komentáře
  • Kafe

    Honoráře herců za minulého režimu: Ti nejlepší si přišli na astronomické částky

    Před 9 měsíci
    Přestože bylo v dobách hluboké totality pro běžného občana takřka nemožné vydělat si měsíčně zajímavé sumy peněz, pro herce nešlo o nesnadný úkol. Minimálně pak pro ty nejznámější. A přestože se dnes jejich honoráře mohou zdát dost nízké, je třeba si uvědomit, že tenkrát se průměrné měsíční platy pohybovaly úplně někde jinde. Legendy československého filmu si tak žily jako v pohádce.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Otoč to, do Mnichova! Smrt v letadle, kterou komunisté zneužili v boji s "máničkami"

    Před 9 měsíci
    Před 50 lety skupina mladých lidí unesla letadlo, aby se dostala přes československé hranice na Západ. Pilota zastřelili a málem se zřítili.
     Komentáře
Reklama