Zavřít
Paměť národa

Paměť národa

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Paměť národa
  • Paměť národa

    Hvězdné války. Reaganova sólo akce, která vyděsila Sověty

    Před 5 hodinami
    Před 40 lety 23. března 1983 vyhlásil americký prezident Ronald Reagan program Strategické obranné iniciativy nazývané také „Hvězdné války“. Jednalo se o pokus o obranu proti balistickým raketám založený i na satelitních a vesmírných technologiích.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Strategická obranná iniciativa. Reaganova sólo akce, která vyděsila Sověty

    Před 5 hodinami
    Před 40 lety, 23. března 1983, vyhlásil americký prezident Ronald Reagan program strategické obranné iniciativy (strategic defense initiative, SDI), jakési obrany proti balistickým raketám založené i na satelitních a vesmírných technologiích.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Kamarádkám myli okna doktoři, jen mně ne. Stěrka, za normalizace symbol svobody

    Před 12 hodinami
    Filozofy, historiky, kněží nebo překladatele vyhozené ze zaměstnání jste v ulicích mohli potkat jako myče oken a výloh. Kýbl, stěrka a hadr se za normalizace staly nečekanými symboly svobody.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Institut Paměti národa v Olomouci opět otevře brány návštěvníkům

    Před 1 dnem
    Od zahájení provozu Institutu Paměti národa v Olomouci uplyne v těchto dnech rok. S blížícím se jarem ožívá i kryt civilní obrany v Bezručových sadech. Unikátní prostory svou syrovostí dokreslují příběhy lidí, kterých se dotkly dějinné zvraty dvacátého století.
     Komentáře
  • Paměť národa

    K. H. Frank ho chtěl nechat zastřelit. On proti němu pak svědčil

    Před 1 dnem
    Kuneš Sonntag pomáhal přesvědčit ministra Zdeňka Nejedlého o obnovení univerzity na Moravě. Předtím ho za organizování pohřbu Jana Opletala, Kunešova kamaráda, málem zastřelili, pak si prožil věznění v koncentračním táboře Sachsenhausen.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Snaž se a (ne)pojedeš do Artěku. Výchova kádrů běžela do pádu režimu

    Před 2 dny
    Mašinérie Mezinárodních táborů míru a takzvaných pionýrských aktivů se chystala na další sezónu. Netušila, že bude tou úplně poslední. Pro nejaktivnější pionýry byl ve hře jako každoročně i pobyt v proslulém sovětském dětském táboře Artěk.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Karel Kaplan pak začal věci vidět jinak

    Před 3 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznávání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy o jeho zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Díky nim začal Karel Kaplan vidět věci jinak

    Před 3 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Věřili jsme, že díky našim důkazům o nelegálnosti „referenda“ něco změníme

    Před 4 dny
    Před devíti lety Rusové po takzvaném referendu zahájili proces rusizace Krymu. Mariia Sulialina ono hlasování dokumentovala a nyní zaznamenává, co se děje za války na Ukrajině. V budoucnu totiž nesmí být pochyb o páchaných zločinech proti lidskosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Pozóóór, cenzúra!!

    Před 6 dny
    Poslední protivládní a skrytě proruská demonstrace na Václavském náměstí opět ukázala, jak málo stát za poslední rok pokročil v ochraně demokracie před těmi, kdo ji chtějí použít jako vehikl k jejímu zničení.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Odbory za socialismu rozdávaly čokoládové kolekce, ale zaměstnance nehájily

    Před 7 dny
    Zájmy dělnické třídy jako celku byly pro komunistický režim „posvátné“. Ale zájmy jednotlivých dělníků mu na srdci tolik neležely. Odbory, které se jich měly zastávat, se proměnily v ryze formální a bezzubou organizaci.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Operace Transfer. Zpravodajci uletěli nacistům i s důležitými dokumenty

    Před 8 dny
    Je 16 hodin, pochmurné a mrazivé úterý 14. března 1939. Z pražského Wilsonova nádraží právě vyjíždí zvláštní vlak do Berlína. Jeho nejdůležitějšími cestujícími jsou Emil Hácha, prezident Česko-Slovenské republiky a František Chvalkovský, ministr zahraničí.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Vy jste se smál, že umřel Stalin!“ Smrt diktátorů vzbuzovala mnoho emocí

    Před 9 dny
    Josif Stalin a Klement Gottwald zemřeli jen devět dní po sobě. Jejich úmrtí před sedmdesáti lety vyvolalo spektrum reakcí napříč celou československou společností. Emoce ale mnohdy ostře kontrastovaly s pompézností nařízeného státního smutku.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Kvůli zhoubné přetvářce národ ztratil duši a morálku

    Před 10 dny
    Estébáci si pro Pavla Záleského přišli do práce a zbili ho tak, že nemohl dva týdny dýchat. Hrozili mu inscenovanou sebevraždou. Při jiných zadrženích kladl pasivní odpor, čímž rozlítil policisty k nepříčetnosti. Provinil se šířením katolického samizdatu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Pletací babička“ Věra Šormová pomáhala dětem z oblastí postižených válkou

    Před 11 dny
    Celý život propojovala lidi z různých konců světa – ať už prostřednictvím překladů cizojazyčných textů nebo svou humanitární pomocí. Podat pomocnou ruku těm nejpostiženějším pro ni bylo samozřejmostí. Věra Šormová zemřela letos 24. února ve věku sto tří let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Jsem tu novej... aneb Petr Pavel na startu

    Před 13 dny
    S každým prezidentem přichází jiná éra a zásadní zlom. Jaký otisk ve výkladu ústavy a v politickém životě Česka zanechali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A co by raději nový prezident Petr Pavel neměl říkat, i když si to myslí?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Žádná sebevražda, sami jste ho zabili! Pamětníci o smrti Jana Masaryka

    Před 13 dny
    Násilná smrt Jana Masaryka 10. března 1948, od níž letos uplynulo 75 let, ovlivnila životy tisíců lidí v tehdejším Československu. Někteří byli postiženi za to, že o ní nahlas říkali svůj názor. Pro jiné se tragédie stala morálním závazkem.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Roky vězení během čtyř hodin. Norské muzeum studenty přivede k prožitku

    Před 14 dny
    Norský památník Falstad Centre chce mladé studenty zaujmout emocionálním prožitkem. Jeho smyslem není vychovávat z dětí historiky – vede je ke kritickému myšlení a poznání, že historie je různorodá a úhlů pohledu mnoho. A přitom: žádné obrazovky v expozici...
     Komentáře
  • Paměť národa

    Mám vlasy, takže mě čeká lopata. Máničky svým zjevem říkaly komunistům ne

    Před 15 dny
    Muže s dlouhými vlasy v totalitním Československu mnohdy nepustili do tramvaje nebo do kina. „Vlasatci“ často nedostudovali, těžce sháněli práci, šikanovala je policie. Stačilo by se ostříhat. Zachování si vnitřní svobody jim ale za tyhle problémy stálo.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Člověk se musí zbavit představ o dokonalé spravedlnosti, říká Viktor Portel

    Před 16 dny
    Válka na území bývalé Jugoslávie přinesla nezměrné utrpení všem národům, které se na ní podílely. Jak se Vladimír Dzuro po letech dívá na svou práci vyšetřovatele haagského tribunálu? Přinesl tento tribunál katarzi a spravedlnost? A pokud ano, jakou?
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Pane, nauč mě, abych bojoval nedbaje zranění.“ Kaplan byl v boji u svých vojáků

    Před 17 dny
    Statečný Hugo Vaníček, generál in memoriam, po válce v roce 1949 protestoval proti dohodě mezi komunisty a církví, za to ho čekal internační klášter pro kněží. Poté mohl působit v Roudnici nad Labem, kvůli své oblíbenosti byl ale přeložen do zapadlé farnosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Stalinovo dvojí odcházení. Žulové monstrum shlíželo na Vltavu pouhých sedm let

    Před 18 dny
    Od úmrtí jednoho z nejkrvavějších diktátorů historie uplynulo sedmdesát let. V roce 1953 už byl jeho pomník v Praze téměř postaven. Málokdo tušil, že než ho strana a vláda dokončí, v Moskvě se změní vítr a všechno bude trochu jinak.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jana Zahradníčka pustili z vězení na pohřeb dcer, nevysvětlili mu téměř nic

    Před 19 dny
    Dagmar Halasová vyrůstala ve světě poezie. Její otec, známý brněnský lékař, se přátelil s předními moravskými básníky. Tragédii Zahradníčkovy rodiny prožívala zblízka. Vzala si syna Františka Halase a k Reynkům do Petrkova jezdila hledat „stíny minulosti“.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Podcast Deklarace, 7. díl: Jaký je význam pojmu „osobnost“?

    Před 20 dny
    Co jsou „lidská práva“? Jaké jsou jejich historické kořeny? Co pro nás znamenají? Nad těmito otázkami se zamýšlí filozof Daniel Kroupa v sérii rozhovorů s Andrejem Novikem. Každý díl podcastu se věnuje jednomu článku Všeobecné deklarace lidských práv.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „U tebe nejsem žádná ‚souška‘.“ Učitelé v době normalizace

    Před 21 dny
    Oslovení „soudružko“ či „soudruhu“ slýchali od dětí mnohokrát denně, věšeli Aurory na nástěnky a kličkovali při psaní posudků na žáky posledních ročníků… Jaké tlaky učitelé základních a středních škol za normalizace zažívali?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Poslední dárek vzácného Felixe Kolmera

    Před 22 dny
    Na české ambasádě v Berlíně proběhla vzpomínka na Felixe Kolmera, přeživšího Osvětimi a člověka, který se v devadesátých letech neúnavně zasazoval o přiznání odškodného obětem nacismu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Hašlerky „Vítězný únor“ přežily. S jejich výrobci ale komunisti zatočili

    Před 23 dny
    Za normálních okolností by František Lhotský vystudoval vysokou školu a převzal po svém otci prosperující továrnu na cukrovinky. Jenže přišel komunistický puč. Fabriku jim sebrali a nečekala ho podnikatelská dráha, ale pétépáci.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Řezník, filmový herec i odbojář. Tím vším byl slavný zápasník Gustav Frištenský

    Před 24 dny
    Přirovnání „silný jako Frištenský“ v českém prostředí začátkem 20. století zdomácnělo. Na sportovním poli se objevil muž, který se pro mnohé stal vzorem. Nejen díky svým fyzickým schopnostem a houževnatosti, ale i pro svůj charakter a vlastenectví.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rytíř nebes a veterán RAF. Emil Boček oslavil stovku

    Před 26 dny
    Masarykova první republika, mnichovská krize, komunistický převrat, Sametová revoluce… A především druhá světová válka na křídlech Spitfiru. To jsou některé z kapitol 20. století, které za svých fantastických sto let zažil generál Emil Boček.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Nechtěl jsem zabít Rašína, chtěl jsem zabít Živnostenskou banku“

    Před 26 dny
    Není to patos, když konstatujeme, že srdce Aloise Rašína tlouklo pro republiku a tlouklo pro ni až do konce. Dvacetiletý anarchokomunista chtěl zavraždit i další „kapitalisty“, v osobnosti Rašína ale zabil člověka, který pro mladou republiku tvrdě pracoval.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Únor nad nimi zvítězil. Tři příběhy studentů, kteří v roce 1948 byli proti

    Před 27 dny
    Komunistům nevěřili, sympatizovali s národními socialisty. Během únorového puče protestovali. Za účast v manifestačních průvodech studenti zaplatili vězením nebo vyloučením ze škol.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Rok poté. Co s námi udělala válka na Ukrajině?

    Před 27 dny
    Přesně před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy jsme sedli a ve studiu natočili nepřipravený syrový rozhovor. V čem jsme se tehdy trefili a kde jsme se mýlili? Jak nás rok války změnil? Poslechněte si záznam našeho vystoupení v kině Kotva v Českých Budějovicích.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rok po začátku války. Opět vezeme pomoc Ukrajině

    Před 27 dny
    Přesně před rokem napadlo Putinovo Rusko svého souseda Ukrajinu. Přinášíme vám krátké poselství ředitele Post Bellum MIkuláše Kroupy. Naše mise nekončí, budeme v ní pokračovat, dokud to bude nutné.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Sudety jako přes kopírák.“ Jak pamětníci komentují ruskou válku na Ukrajině?

    Před 1 měsícem
    „Putin je druhý Hitler.“ „Je to stejné jako v roce 1968.“ „Měli jsme se bránit jako Ukrajinci.“ Lidé, kteří svěřují své vzpomínky Paměti národa, se na válku na Ukrajině dívají optikou svých životních příběhů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Tábory smrti v SSSR, Praha 1933. Autor první zprávy o lágrech byl pak vyhoštěn

    Před 1 měsícem
    Čtyřicet let před Solženicynem vydal bývalý čekista N. I. Kiselev knihu předjímající slavné Souostroví Gulag. Zprávu o lágrech na Soloveckých ostrovech v roce 1938 nechal vydat i K. H. Frank. Je tak dokumentem třídní a rasové nenávisti obou totalit 20. století.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Z kaple se stala pozorovatelna pohraničníků. Příběh zničené Hůrky

    Před 1 měsícem
    V Hurkenthalu, šumavské sklářské osadě Hůrka, působil svérázný kněz Ignác Březina, který měl rád lidi, pivo a během kázání nenápadně šňupal tabák. Malé příběhy této vsi byly ukončeny velkými dějinami. Hůrka na počátku 50. let lehla popelem, vojáci zničili všechno.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Kostlivec v německé skříni

    Před 1 měsícem
    Vztahy našich dvou sousedních zemí dnes opět procházejí neklidným obdobím. Před časem jsme přinesli komentář k tématu polských požadavků na reparace vůči Německu. K otázce se vracíme článkem polského historika Stanisława Żerka.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Mohou média „nemít názor“?

    Před 1 měsícem
    Prezidentská volba opět rozvířila debatu, na čí straně stála média. Měli by novináři tajit svůj politický názor? A jak se dá při práci v médiích dosáhnout rovnováhy mezi vlastním názorem a nepředpojatostí?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Komunisté vědce potřebovali. Přesto jim házeli klacky pod nohy

    Před 1 měsícem
    Komunistický režim se po celou dobu své existence zaštiťoval proklamacemi, že vědecký výzkum – jeho slovníkem „vědeckotechnická revoluce“ – je naprostou prioritou. Ve skutečnosti se vědecké bádání často odehrávalo spíše režimu navzdory...
     Komentáře
  • Paměť národa

    V soudní síni začala křičet. Jelena Bonnerová se sovětskému režimu nepodvolila

    Před 1 měsícem
    Od narození Jeleny Bonnerové uplynulo sto let. Žena Andreje Sacharova, jaderného fyzika a snad nejslavnějšího ruského bojovníka za lidská práva ze sovětské epochy, sama prožila důstojný a po všech stránkách dramatický život.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rusové se zachovali stejně jako Němci. Přistavili dobytčáky a vezli nás na Sibiř

    Před 1 měsícem
    Nacisté ho deportovali ve vůbec prvním transportu židovských mužů. Z Polska utekl do Sovětského svazu a komunisté ho odvezli do gulagu. Zachránil se narukováním do čs. armády. „Hrdinové neexistují,“ tvrdil Kurt Markovič, který prošel celou východní frontu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Dodnes je mi zle, když slyším Urválkův hlas,“ říká dcera Eduarda Goldstückera

    Před 1 měsícem
    Anna Grušová a Helena Vávrová se narodily v prominentní rodině obklopeny vzdělaností a dobrými styky svých rodičů. Dramatický zvrat kariéry jejich otce Eduarda Goldstückera z nich však záhy udělal dcery politického vězně. Obě svěřily své vzpomínky Paměti národa.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Krvavý Rambo i tajemný Bond počesku. Agent Rambousek vzbuzuje strach a obdiv

    Před 1 měsícem
    Vlastenec, špion, agent, autor prvního zpracování příběhu bratrů Mašínů. Prožil strhující životní dramata: za Pražského povstání bojoval proti SS v budově rozhlasu, po roce 1948 byl špionem a tvůrcem dokonalé špionážní sítě. „Český Rambo“ se narodil před sto lety.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Psychické mučení je horší než fyzické. Ničí vaši osobnost, říká filosof Kroupa

    Před 1 měsícem
    Proč se lidé, ba i demokratické státy uchylují k mučení? Je horší mučení fyzické, nebo psychické? To je téma dalšího dílu podcastu Deklarace, ve kterém pedagog Andrej Novik a filosof Daniel Kroupa mluví o smyslu jednotlivých článků Deklarace lidských práv.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Jsem zdravý,“ řekl Mengelemu. Díky tomu Jiří Brady přežil

    Před 1 měsícem
    V Osvětimi jako šestnáctiletý chodil na práci do továrny a těžce tehdy nesl, že místní lidé se od něj odvracejí, místo aby mu pomohli. I proto později sám pomáhal českému disentu. Jiří Brady by se letos 9. února dožil 95 let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Jsem zdravý,“ řekl Mengelemu. Díky tomu Jiří Brady přežil

    Před 1 měsícem
    V Osvětimi jako šestnáctiletý chodil na práci do továrny a těžce tehdy nesl, že místní lidé se od něj odvracejí, místo aby mu pomohli. I proto později sám pomáhal českému disentu. Jiří Brady by se letos 9. února dožil 95 let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Neznámý známý Schumpeter. Připomínáme světově významného ekonoma z Třešti

    Před 1 měsícem
    Filmaři z Japonska přijeli v 80. letech do moravského městečka a hledali rodný dům Josefa Schumpetera. „Koho že to hledají?!“ Nikdo tehdy toto jméno neznal. Pro komunisty byl jako „buržoazní ekonom“ nepřijatelný, v současnosti se k jeho ekonomickým teoriím vracíme.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Sousedé nás udali. Lidé dodnes žijí s našimi ukradenými věcmi,“ říká Olga Horak

    Před 1 měsícem
    Před udržovaným domem s bílou fasádou na okraji australského Sydney stojí plastika. Její autorka nám otevírá dveře: Olga Horak přežila Osvětim i pochod smrti do Bergen-Belsenu. Když jí bylo osmnáct let, vážila pouhých 29 kilogramů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Od zítřka budou všichni Židé nosit odznaky.“ Deník dvanáctileté Věrky Kohnové

    Před 1 měsícem
    Patnáctého ledna 1942 nalistovala plzeňská dívka Věrka Kohnová poslední stránku svého deníku a úhledným písmem se loučila. „Nezažila jsem sice ten půl roku mnoho hezké, ale jak ráda bych tak zůstala.“ Zápisník válku přežil. Věrka zahynula v polském ghettu Izbica.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Starejte se nejen o sebe, ale i o své okolí,“ říkal Jaroslav Šedivý

    Před 1 měsícem
    Skaut, historik, čistič oken i šéf české diplomacie: Jaroslav Šedivý, který zemřel 28. ledna letošního roku ve věku 93 let, zůstával ve všech svých životních rolích především moudrým a laskavým člověkem.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Co čekat od nové hlavy státu. A proč se nenechat unést kýčem

    Před 1 měsícem
    Petr Pavel byl zvolen českým prezidentem. Co od něj můžeme čekat? Jaké nároky bychom na něj měli mít? V čem může spočívat jeho největší síla a v čem slabost?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Pro první flašku se šlo v deset dopoledne. Socialismus prosáklý alkoholem

    Před 1 měsícem
    V práci, na oslavě MDŽ, na schůzi. V době normalizace byl alkohol všudypřítomný. Léčba alkoholismu se ale často stávala doménou lékařů s kádrovými škraloupy, protože nikdo jiný to nechtěl dělat. Počet alkoholiků se u nás od 60. do 80. let ztrojnásobil.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dívka od Messerschmittů. Jako nuceně nasazená montovala německé stíhačky

    Před 1 měsícem
    Na prahu své dospělosti dostala Anna Hejdová povolávací rozkaz do Třetí říše. Během druhé světové války bylo nuceně nasazeno asi půl milionu Čechů a ona k nim patřila. Minimálně šest tisíc z těchto totálně nasazených přišlo o život.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Filmy miloval. Jeho kino pak znárodnili a on do biografu už nevkročil

    Před 1 měsícem
    Bývalý legionář Čejka vedl brněnská kina Republika, Dukla a Bio Alfa. Znal se s Milošem Havlem i Voskovcem a Werichem. Rozbombardované kino ještě vlastními silami opravil, v roce 1948 ho ale komunisté vyhodili na dlažbu. Ze lva salónů se stal zlomený člověk.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Kaprál z Čech“ na vrcholu moci. Ukřičený nacista Adolf se stal kancléřem

    Před 1 měsícem
    Hitler se před devadesáti lety stal v Německu politickou špičkou. Proč mu tehdy říkal německý prezident „kaprál z Čech“? Měl jeho kult mezi českými Němci velký ohlas? A proč jeho taktika uchopení moci rezonovala mezi Čechy i po válce?
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Kaprál z Čech“ začal cestu k moci. Ukřičený nacista Adolf se stal kancléřem

    Před 1 měsícem
    Hitler se před devadesáti lety stal v Německu politickou špičkou. Proč mu tehdy říkal německý prezident „kaprál z Čech“? Měl jeho kult mezi českými Němci velký ohlas? A proč jeho taktika uchopení moci rezonovala mezi Čechy i po válce?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jak přežít operaci „Přímá volba“. Dobrovský & Šídlo živě z Rock Café

    Před 1 měsícem
    Před dvaceti lety Miloš Zeman prohrál nepřímou prezidentskou volbu. Přineslo to dlouhodobé následky. V těchto hodinách volíme už potřetí hlavu státu my, občané. Z voleb se ovšem stalo referendum o Andreji Babišovi.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dvojče, na kterém Mengele dělal pokusy. „Na osvobození Osvětimi nezapomenu.“

    Před 1 měsícem
    Jiří Fišer vzpomínal na 27. leden 1945: „Bylo sněhu po kolena a my jsme s radostí vyběhli a vítali vojáky.“ Byl posledním žijícím dvojčetem pocházejícím z Československa, na nichž Josef Mengele prováděl pokusy.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Divadlo „Paměť jsme my“ letos popáté. Mladí tvůrci obdivují nadhled pamětníků

    Před 1 měsícem
    V lednu v Divadle Paměti národa vrcholí přípravy na už pátý ročník projektu Paměť jsme my. Každé představení mělo své jedinečné téma a způsob vyprávění. Připomínáme tak osudy lidí, kterým se po tragédii holokaustu podařilo začít žít znovu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Z ráje sovětské svobody (zápisky čekisty)

    Před 1 měsícem
    Pod tímto titulem vyšla v Československu už v roce 1932 jedinečná kniha o sovětské státní bezpečnosti, ta se do roku 1922 jmenovala Čeka, poté GPU. Strukturu, metody a cíle této represivní policejní organizace odhalil na Západ přeběhlý vysoký důstojník GPU.
     Komentáře
Reklama