V celosvětovém měřítku je běžným rodičovským trendem dávat dětem pravidelné kapesné. To sice na jednu stranu umožňuje rozvíjet jejich porozumění financím, ale na stranu druhou stejné peníze poskytované bez náležitého dohledu mohou vést i k negativním důsledkům.
Mnoho z nás touží po tom mít svůj život pod kontrolou a komfortní zóna nás vede k přesvědčení, že ukolébání se v tomto „limbu“ zdánlivé jistoty nás uchrání před riziky a chybami, které se bojíme podstoupit. Výsledek?
Mnoho lidí se o něm zmiňuje, ale jen málokdo zná ten nádherný pocit, když ho skutečně zažije. Mluvíme o vnitřním klidu, o tomto přeludu, kterého se všichni nebo téměř všichni snažíme dosáhnout, abychom mohli žít klidněji v přítomnosti a čelit budoucnosti beze strachu a obav.
Pocit, že jsme v kleci, může pramenit z různých faktorů, které souvisejí s naším citovým i pracovním životem. Často navíc nevíme, jak se z této nepříjemné situace dostat.
Letní prázdniny jsou dobou, kdy má většina dětí a dospívajících více volného času než obvykle. To, co se na jednu stranu jeví jako skvělá věc, se ale někdy může snadno přeměnit v něco zcela jiného – v nudu.
Když si přečteme nějaký zajímavý článek o vztazích, často si řekneme: „Škoda, že jsem o tom všem nevěděla dřív.“ Je samozřejmé, že čím dříve získáte kvalitní informace o vztazích, tím méně trápení zažijete. Máte dospívající dceru?
Deprese je velmi vysilující stav, který má mnoho negativních dopadů nejen na člověka, který jí trpí, ale také na jeho okolí. Rodina, přátelé i kolegové si tak často kladou stejnou otázku. Je možné člověku trpícímu depresí alespoň částečně pomoci? Jde to, ale není to vždy snadné.
V posledních letech se hodně mluví o emoční inteligenci. Je totiž klíčovým faktorem nejen pro úspěch na profesní úrovni, ale také v oblasti mezilidských vztahů.
Zatímco někteří se nemohou dočkat okamžiku, až konečně usednou do auta a zařadí jedničku, pro jiné je pouhá představa řízení paralyzující. Pokud jsou tento strach a úzkost tak velké, že tyto osoby více či méně omezují v jejich každodenním životě, mluví se o tak zvané amaxofobii.
Při surfování po internetu jsem narazila na zajímavou odbornou studii, podle které strach z osamělosti vede některé lidi k tomu, že přijímají schůzky i od osob, které nepovažují za atraktivní. V praxi to znamená, že nás strach ze samoty může vést k tomu, že si partnera vybíráme „méně vybíravě“.
Syndrom prvorozené nebo také nejstarší dcery je téma, které se v posledních týdnech stalo velmi virálním na TikToku pod hashtagem #eldestdaughtersyndrome. Mnoho nejstarších dcer přirovnalo své postavení v rodině k nikdy nekončící „neplacené stáži“.
Když se mluví o hypnóze, přiznejme si, že se stále najdou tací, kteří si okamžitě vybaví praxi zahalenou tajemstvím. I díky filmům a románům se nad tímto tématem stále vznášejí předsudky a falešné mýty.
Fyzický vzhled byl svým způsobem důležitý vždy, nicméně s příchodem internetu a sociálních médií se stal ještě důležitějším. Všichni touží po tom být krásní a štíhlí.
Onehdy jsem se snažila „potrestat“ svého dvouletého syna za to, že kamarádovi vytrhl hračku. Hračku jsem mu zabavila a snažila se mu vysvětlit, že takovéto věci se nedělají.
V našem hektickém moderním životě se mnozí z nás soustředí na pracovní a rodinné povinnosti tak intenzivně, že nám téměř nezbývá čas na jakoukoli zábavu. Někde mezi dětstvím a dospělostí jsme si přestali hrát.
Mezi anglickými termíny, které se v posledních letech používají k označení stavů úzkosti nebo duševní nepohody, se objevuje i FOFO. Je to zkratka pro „fear of finding out“ neboli strach ze zjištění, poznání či odhalení.
Od přírody jsme společenští tvorové, kteří byli stvořeni k tomu, aby byli v kontaktu s druhými. Tato naše společenskost nám ale ne vždy přináší jen pohodu, někdy nám totiž může náš život značně ztížit.
Pokora je v moderním světě často opomíjena a mnozí z nás ji považují za podřadnou a nedůležitou. Navíc na pokorného člověka bývá často nahlíženo jako na slabého či křehkého.
Lidé, kteří nikdy v životě neměli domácího mazlíčka, mají tendenci minimalizovat bolest, která následuje po úmrtí psa, kočky nebo jiného domácího zvířátka. Pravdou však je, že smutek ze ztráty našich zvířecích přátel je často obrovský.
Jedním z překvapivých, ale stále oblíbenějších trendů, pokud jde o vztahy, je spát odděleně. Nejedná se ani tak o oddělené postele, jako spíše o oddělené ložnice.
Často se má za to, že skloubit studium a práci je něco nemožného. Ve skutečnosti tato kombinace, i když může nahánět strach, není neproveditelná, pokud má člověk dobrou disciplínu, velkou vůli a dobrou studijní metodu.
Způsobení psychické újmy křehkému jedinci, který se nedokáže bránit. To je cílem kyberšikany neboli šikany prostřednictvím internetu, jejíchž obětí rok od roku přibývá, nejčastěji mezi dětmi a dospívajícími.
Setkání se spřízněnou duší nebo prostě jen možnost poznat lidi mimo svůj obvyklý okruh, dříve se na online seznamování pohlíželo s určitou nedůvěrou, dnes je to široce přijímaná praxe. Ve stále propojenějším světě se v posledních letech objevilo množství aplikací a seznamek, které mnohým poskytují další příležitost k navazování nových známostí.
„Poslední den na zemi se člověk, kterým jste se stali, setká s člověkem, kterým jste se mohli stát.“ Abychom se stali úspěšnými a přiblížili se osobě, kterou se můžeme stát, nemusíme někdy přidávat další věci, naopak se musíme některých z nich vzdát. I když každý z nás může mít jinou definici úspěchu, existují určité univerzální věci, které, pokud se jich vzdáte, vás učiní úspěšnými.
Přemýšleli jste někdy o tom, proč někteří z nás hledají jen silné a dominantní partnery, zatímco jiní dávají přednost někomu „poddajnějšímu“? Nebo proč existují ženy, které vždy přitahují jen „hezcí a zlobiví“ muži?
Kolikrát v životě se vám stalo, že jste se podívali na silné stránky druhých, porovnali je se svými slabinami a vyšli z toho jako poražení? Myslíte si, že je to spravedlivé srovnání?
I když je pravda, že medúza rozhodně není nejoblíbenějším živočichem na světě, je třeba uznat její mimořádnou měkkost a pružnost. Právě díky těmto vlastnostem se pojem medúza používá i pro jeden ze způsob výchovy dětí.
Konec starého a příchod nového roku je pro řadu z nás dobou, kdy více hodnotíme a přemýšlíme. Mnoho z nás také často doufá, že nový rok bude v určitých směrech lepší než ten uplynulý.
Možná za to může současná nelehká situace, ale stále častěji se ve vztazích lze setkat s něčím, pro co se ustálil název „finanční nevěra“. Co si pod tím představit?
Také někdy přemýšlíte o tom, jak dlouho budou lidé akceptovat chování druhých, než se rozzlobí nebo zklamou natolik, že něco řeknou? Kdy stanovíme hranici mezi akceptováním odlišného chování a tím, že ho označíme za škodlivé?
Nedá vám spát myšlenka, že budete muset v práci veřejně něco prezentovat? Buší vám srdce, když se na pracovní schůzce snažíte zformulovat souvislou větu?
Kolega, který předstírá, že neslyší, když ho někdo požádá o laskavost, partner, který se během hádky odmlčí a následně s vámi nepromluví i několik dní. Mlčení se pro některé lidi může stát zbraní.
Zkuste se zamyslet a spočítat, kolikrát jste někoho dnes či tento týden objali? Objetí je jeden ze způsobů, kterým vyjadřujeme naši lásku, podporu či náklonnost.
Pokud jste někdy viděli slavný snímek Love Story z roku 1970, možná si dodnes vzpomínáte na větu, kterou umírající Ali MacGrawová říkala Ryanu O’Nealovi: „Pravá láska znamená, že se nikdy nemusíš omlouvat.“ O dva roky zopakovala Ryanu O’Nealovi stejnou větu Barbra Streisandová ve filmu Co dál, doktore?, tentokrát ji ale O’Neal nenechal bez odpovědi. Jak je to vlastně s omlouváním a jak se omluvit „správně“?
Existuje řada důvodů, proč s nástupem podzimních měsíců řada z nás každý rok opakovaně trpí špatnou náladou a depresivními pocity. Na rozdíl od jiných úzkostných stavů u „podzimní deprese“ často neexistuje jeden zřejmý vnější spouštěč.
Rozmanité neúspěchy a selhání často zraňují naše ego a narušují naše očekávání. To je jedním z důvodů, proč je často popíráme, odmítáme nebo ignorujeme.
Lidé si často neuvědomují, že některé vlastnosti jim mohou značně bránit v jejich pracovním úspěchu, ať už jde o kariérní postup nebo získání určitých projektů. Pokud se vám již několikrát stalo, že vás vaši nadřízení odmítli povýšit nebo vám zvýšit plat, může to být tím, že vás brzdí určité aspekty vašeho chování.
I když to většina z nás navenek nechce přiznat, téměř neustále se snažíme před svým okolím něco skrývat. Chceme skrýt svou nejistotu, zamaskovat rozčarování z chování nadřízeného, skrýt zklamání, když se nám nelíbil dárek k narozeninám.
Bez ohledu na to, jakou práci vykonáváte, je pravděpodobné, že musíte komunikovat s lidmi, kteří jsou zcela jiní než vy. Pro některé z nás to představuje natolik závažný problém, že se může stát dokonce podnětem k hledání nové práce.
Studie potvrzují, že 93 % lidské komunikace je neverbální a paralingvistické povahy, přičemž nejsilnější ze všech forem řeči těla je oční kontakt. Když navazujeme oční kontakt, ať už v prostředí profesionálním, přátelském, konfliktním či erotickém, tak nejen sdělujeme záplavu informací, ale také aktivujeme fyziologickou reakci u sebe i u druhé osoby.
Stalo se vám někdy, že jste viděli nějakého člověka a okamžitě, přestože jste ho neznali, jste pocítili nelibost nebo podráždění? Nebo máte v práci dva nebo tři lidi, kteří vám „nesedí“?
Sebeúcta a sebevědomí je vlastně náš dojem ze sebe sama, se kterým úzce souvisí to, zda se máme rádi. Naše sebevědomí může být vysoké, nízké nebo průměrné.