Oko je již dlouho nazýváno „oknem do duše“ a poslední dobou se zdá, že by mohlo být také oknem do našeho těla obecně. Vyšetřením očí lze totiž odhalit hned několik zdravotních problémů, například cukrovku, roztroušenou sklerózu, a dokonce i Alzheimerovu chorobu.
Obecně panuje přesvědčení, že změna počasí může mít negativní vliv na bolest našich kloubů. Mnoho lidí má pocit, že změnu počasí jim jejich klouby prozrazují lépe než předpovědi počasí.
Když nás bolí hlava, často si přejeme alespoň na chvilku usnout, abychom bolest zaspali. Co se ale stane, když je spouštěčem bolesti hlavy samotný spánek?
O syndromu vyhoření se hovoří poměrně často. Většina z nás si ho dává do spojitosti především s dlouhodobým pracovním vypětím a stresem, jejichž následky se projevují fyzickým i emocionálním vyčerpáním, pocity pesimismu a méněcennosti.
Většina z nás má čekanku spojenou s cikorkou nebo meltou, dvěma oblíbenými náhražkami kávy. Čekanka ale může být nejen krásná bylinka s modrými květy, ale také křupavá zelenina s jemným hořkým nádechem.
Úzkosti jsou pochopitelným vedlejším účinkem současných událostí, jako jsou epidemie koronaviru, otázky sociální spravedlnosti, válka na Ukrajině nebo prezidentské volby. Tyto události zvyšují strach a obavy o váš život, rodinu a vše na čem vám záleží nad únosnou pomyslnou hranici.
Věděli jste, že v Oslu je v prosinci každý den jen asi šest hodin světla? V řídce osídlené nejsevernější oblasti Norska pak od 20. listopadu do 22. ledna není sluneční světlo vůbec. Jak depresivní to je? Zdá se, že vůbec, neboť Norsko a další severské státy se trvale řadí mezi nejšťastnější země světa.
Kůže na očních víčkách je ve srovnání s jinými částmi těla jedinečná. Je mnohem tenčí a jemnější než ostatní kůže, zároveň jsou oční víčka a jejich okolí bohaté na kapiláry a cévy.
Zubní lékaři nám od útlého věku připomínají, že zdraví zubů začíná pravidelným čištěním. Bohužel i přes naše nejlepší úmysly je více než pravděpodobné, že se vzniku zubního kazu stejně nevyhneme.
I když většina žen a dívek o tom mluví jen výjimečně, období menstruace rozhodně není jejich oblíbenou částí měsíce. Menstruace totiž v řadě případů ztěžuje každodenní život.
Možná si myslíte, že kvasinkové infekce se vyskytují pouze „tam dole“, ale není tomu tak. Kvasinky milují vlhké a teplé prostředí, takže hned několik oblastí našeho těla je pro jejich množení více než ideálním místem.
Zima může být náročná i pro lidi, kteří milují chladné počasí. Téměř nikdo nemá rád odhrnování příjezdové cesty v pět hodin ráno nebo nošení tří vrstev oblečení jen proto, aby si rychle zašel do obchodu.
Aloe vera je sukulentní rostlina, která se už po tisíciletí používá pro své mnohostranné léčivé účinky. Šťáva z aloe vera je mazlavá tekutina nacházející se v dužině listů.
Není zvláštní, jak se po několika málo minutách na čerstvém vzduchu a slunečním světle může špatný den okamžitě změnit v dobrý? Když se to stane, děje se toho mnohem víc než jen to, že nám dopad slunečních paprsků na kůži udělá dobře.
Pravděpodobně vám nemusíme říkat, že přidání co nejvíce různých druhů zeleniny a ovoce do vašeho jídelníčku je zdravé rozhodnutí. Možná dáváte přednost čerstvé zelenině a ovoci, protože jsou zralé a ihned připravené ke konzumaci nebo další přípravě.
Problémy s krevním oběhem nám mohou způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Zdravý a účinný průtok krve zaručuje, že naše tepny přivádějí kyslík a živiny do všech tělesných tkání a naše žíly správně odvádějí odpadní produkty a oxid uhličitý.
Trávicí potíže mohou být často velmi nepříjemné a frustrující. Někdy mohou pomoci léky, hluboké dýchání nebo procházka kolem bloku, ale je tu ještě něco, co můžete vyzkoušet.
Kombucha, populární fermentovaný nápoj, který v několika posledních letech dominuje oblasti zdravého životního stylu. Jde o jakousi směs černého či zeleného čaje, kvasinek, bakterií a cukrů.
Doporučil vám lékař, ať již z preventivních důvodů nebo kvůli určitým zdravotním problémům, kolonoskopické vyšetření? Pokud jste ho ještě nikdy nepodstoupili, v hlavě se vám pravděpodobně rozběhnou nejrůznější nepříjemné vzpomínky až hororové zážitky, které vám o kolonoskopii vyprávěli vaši známí nebo které se můžete dočíst na internetu.
Poměrně častým vedlejším účinkem výrazného úbytku hmotnosti je volná neboli „povislá“ kůže. I když je tento stav zcela normální, přináší s sebou bohužel i řadu nepříjemností.
Někteří lidé příznaky ztráty sluchu ignorují nebo je přičítají stárnutí a prostě s nimi žijí. Ztráta sluchu však může ovlivnit náš život mnoha způsoby, včetně zvýšení rizika kognitivních problémů, jako je i demence.
Modřiny i hematomy vznikají, když po úrazu unikne krev mimo poraněnou cévu. Existuje mezi nimi mnoho shod i rozdílů, které se týkají jejich vzhledu, příznaků i doby hojení.
Co uděláme, když nás trápí svalové křeče, únava, nedostatek energie či nevysvětlitelné změny nálad? Řada z nás sáhne po potravinovém doplňku s obsahem hořčíku.
Už jste někdy špatně citovali filmové hlášky nebo jste měli pocit, že masy lidí věří události, která se ve skutečnosti nestala? Lidská paměť není dokonalá, dokonce si poměrně snadno můžeme vytvářet i falešné vzpomínky.
Letní počasí může poměrně snadno proměnit naše nohy „v konve“. Často to „svádíme“ na přílišné teplo, dlouhé cestování, špatnou obuv či to, že jsme byli mnoho hodin na nohou.
Jedním z oblíbených doporučení pro zdravou výživu je „jíst duhu“ neboli jíst různě barevné potraviny, zejména ovoce a zeleninu, abychom z nich získali co nejvíc rozmanitých živin. Rostlinné sloučeniny, které jim dodávají jejich barvy, jsou totiž velmi prospěšné pro naše zdraví.
Naše krev je přirozeně schopna v případě zranění zastavit svůj nepřetržitý tok tím, že vytvoří sraženinu, která zabrání krvi uniknout tam, kam nemá. Krevní sraženiny vznikají též při zpomalení nebo zastavení průtoku krve.
Zinek sice není tak známým minerálem jako je například hořčík, vápník či draslík, ale to neznamená, že by byl pro náš organismus méně důležitý. Velký význam hraje především v souvislosti s posílením imunitního systému.
Nález krve ve stolici dokáže každého pořádně vyděsit, ale to neznamená, že byste měli automaticky myslet na nejhorší. Existuje několik různých stavů, které mohou ke krvavé stolici vést, a ne všechny jsou důvodem k poplachu.
Vláknina je možná nejvíce podceňovanou živinou na světě. I když se jí nevěnuje zdaleka tolik pozornosti jako například bílkovinám, je neuvěřitelně důležitá pro celkové zdraví, hraje roli ve všem od zdraví střev až po zdraví srdce a dělá pro naše tělo věci, které žádná jiná živina nedokáže.
Pro mnoho z nás je vůně uzeného masa jednou z těch, které dokážeme odolat jen stěží. Udit se dají různé druhy masa a masných výrobků, společné mají to, že už jen při ucítění jejich vůně často cítíme na jazyku i jejich lahodnou chuť.
Neestetické jizvičky, které trápí téměř každou ženu, to jsou strie. Tyto dlouhé, úzké, většinou bílé či narůžovělé jizvy se mohou objevit na jakékoli části těla.
Možná jste si toho všimli, když jste se po čase opět rozhodli udělat něco se svou postavou, nebo to možná bylo, když jste se sehnuli, abyste posbírali hračky, které váš potomek nechal na podlaze. Ať už se to stalo jakkoli, nakonec jste si to uvědomili – už nemůžete dělat dřep tak jako dřív.
Zdřímnout si po obědě či v brzkém odpoledni je často považováno za zdravé. Krátký, přibližně dvacetiminutový, spánek dokáže zlepšit náladu, paměť i zvýšit bdělost.
Na to, že při cvičení pravidelně zatínáme a uvolňujeme určité svaly, jsme zvyklí. Na stejném principu „zatnout a povolit“ jsou založeny i tak zvané Kegelovy cviky.
Určitá rizika, která s sebou permanentní make-up přináší, nebrání tomu, aby byl i nadále trendem. Mnoho žen touží po výraznějších očích, a nechává si proto na oční víčka tetovat permanentní oční linku, která odolá jakémukoli odlíčení.
Není nad závan čerstvého vzduchu, který oživí naši mysl i tělo. Po dlouhém dni stráveném sezením u kancelářského stolu může být pouhé vyjití ven na sluníčko a čistý vzduch pro náš organismus doslova něco jako živá voda. Nejenže je teplý vánek příjemný a osvěžující, ale též příznivě působí na naše duševní a fyzické zdraví, a to hned několika jedinečnými a překvapivými způsoby.
Lidé se často domnívají, že zhoršující se zrak je do značné míry nevyhnutelným důsledkem stárnutí nebo namáhání očí. Ve skutečnosti může zdravý životní styl riziko problémů s očima výrazně snížit.
Existuje spousta návodů, co by těhotné měly a neměly dělat, od snížení příjmu kofeinu přes vyhýbání se měkkým sýrům až po nemanipulování s kočkolitem. Co byste ale měla dělat, nebo naopak nedělat, pokud se snažíte otěhotnět?
Jednou z daní za neustále se prodlužující průměrnou délku našeho života je rostoucí počet osob, které ve stáří trápí nejrůznější problémy s kognitivními funkcemi. Jednou z velmi častých je Alzheimerova choroba, na kterou bohužel dodnes neexistuje stoprocentně účinný lék.
Nejen dospělí jsou vzhledem k dlouhotrvající pandemii koronaviru v neustálém stresu a napětí. Ukazuje se, že ani děti nebyly ušetřeny negativních důsledků mnoha změn v jejich každodenních životech na mentální zdraví.
Mnoho lidí trápí otoky dolních končetin, především kotníků. Zatímco ráno se zdá vše v pořádku, když přijdeme večer z práce domů a svlékneme se, často si všimneme nejen stop po gumičkách ponožek, ale i viditelných otoků.
Pocit, jako by se místnost, ve které se právě nacházíte, točila, není nikdy příjemný. Příčiny závratí mohou být různé, od naléhavých stavů, jako je mrtvice, až po onemocnění ucha.
Mytí potravin před jejich konzumací je samozřejmě všeobecně považováno za vhodné. Pomáhá odstranit nejen případnou špínu a nečistoty, ale také potenciálně nebezpečné bakterie.