Zavřít
Pěstujme

Pěstujme

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pěstujme
  • Pěstujme

    Správně vybrané listnáče zkrášlí zahradu nejenom v létě, dobře se jim daří i letošní zimu

    Před 4 hodinami
    Krásná a upravená zahrada nemusí hrát prim pouze v letních měsících. V období zimy jsou ideální stálezelené rostliny. Mezi nimi nalezneme nejen jehličnaté stromy, ale i listnaté, které neopadávají. Díky tomu bude zahrada vypadat upraveně celoročně. Jaké jsou nejoblíbenější stálezelené listnaté rostliny? Zimostráz zelený  Stálezelený keř, který roste až do výšky 3 m. Dokonale toleruje řezání a formování, což je důvod, proč jsou z něho velmi často tvořeny živé ploty nebo přírodní sochy.
  • Pěstujme

    Nenáročná pokojovka zní jako jazykolam a překvapí svými hojivými léčivými účinky

    Před 7 hodinami
    Znáte kalanchoe? Možná se vám vybaví pod českým názvem kolopejka. Tato nenáročná sukulentní rostlina se těší velké oblibě především proto, že krásně kvete a nevyžaduje příliš velkou péči. Málokdo ovšem ví, jaký neobyčejný potenciál v sobě tato nenápadná kráska skrývá. V dnešní době známe přes 150 odrůd a kultivarů kalanchoe. Léčivými účinky ovšem disponuje pouze jedna z nich ‒ Kalanchoe pinnata.
  • Pěstujme

    Stačí ho špatně umístit nebo zalít a pryšec ztrácí listy rychleji, než si myslíme

    Před 2 dny
    Pryšec zářivý neboli Trnová koruna je rostlina, která kvete po celý rok, pokud je o ní dobře postaráno. Jeho květy jsou v odstínech bílé, žluté a červené a mezi trnitými stonky se skvěle vyjímají. Je oblíbenou květinou také pro svou dlouhověkost a nenáročné pěstování. Jak si ale poradit s tím, když mu začnou žloutnout listy nebo se na nich objeví nevzhledné skvrny?
  • Pěstujme

    Změna chování psa může ukazovat na nemoc, je na místě všímat si detailů

    Před 2 dny
    Není pochyb, že pes je nejlepší přítel člověka a mnohým z nás, jakožto hrdým majitelům, tento oblíbený domácí mazlíček zpestřuje život. Hýčkáme je, co to jen den, hrajeme si s nimi a věnujeme spoustu času i jejich výchově a tréningu. Ale starání se o psa také vyžaduje velkou zodpovědnost a spoustu starostí a péče o jeho zdraví. Je třeba s ním chodit na pravidelné roční očkování a kontroly k veterináři.
  • Pěstujme

    Chemii na mšice radí zahrádkáři používat až jako poslední možnost, lépe pomůže přirozený predátor

    Před 2 dny
    Mšice jsou hmyz, kterého je na světě přes 3 500 druhů. I u nás jich žije několik stovek druhů a otravují naše květiny a další rostliny, na kterých parazitují. Vyskytují se ve velkém množství a někdy je velkým problémem se jich nadobro zbavit. Proti nim lze bojovat chemickými prostředky nebo pesticidy.
  • Pěstujme

    Rozmanitá prvosenka není jen ozdobou domácnosti, mnoho lidí netuší o jejích léčivých vlastnostech

    Před 2 dny
    Prvosenky neboli petrklíče patří v zimním a jarním období mezi nejčastěji nakupované květiny. Obzvláště v zimním období, kdy je kolem nás přehršel bílé barvy, jsou jasné a syté barvy petrklíčů skvělým rozveselením. Zahrádkářské velkoobchody prodávají květiny v obyčejných plastových květináčích. Aby byly tyto květiny ještě krásnější ozdobou domácnosti, usaďte je do okrasných květináčů a popusťte uzdu fantazii.  Jedna barva či celá škála? Již při nákupu si rozmyslete, jakou barvu petrklíčů chcete zvolit.
  • Pěstujme

    Zmrazením prodlužujeme trvanlivost potravin, ale chybným rozmrazováním ohrožujeme kvalitu i naše zdraví

    Před 6 dny
    Existuje několik způsobů, jak maso rozmrazit. Všechny ale nejsou bezpečné pro naše zdraví. Nejlepší metodou je rozmrazení masa v ledničce. Není to ale nejrychlejší, protože v lednici se maso bude povolovat několik hodin. Jestliže tedy potřebujete hovězí nebo drůbeží maso mít k dispozici co nejrychleji, můžete použít některý z následujících tipů.  Pomoci může studená voda Jestliže chcete mít maso rozmrazené zdravě, vložte ho do studené vody.
  • Pěstujme

    Také během zimy je možné sklízet, nezkušení však narazí na známá úskalí

    Před 6 dny
    Věděli jste, že některé druhy zeleniny je možné nechat v zemi až do zimních měsíců? Jedná se o metodu, kterou zemědělci a pěstitelé využívali už od pradávna, nicméně v posledních letech se opět vrací a využívá ji stále více zahrádkářů – zejména ze zvědavosti. Důvodem, který zemědělce už v dávných dobách vedl k zimní sklizni, je uchování potravin.
  • Pěstujme

    Roky česnek kupoval, ale až domácí pěstování mu otevřelo oči ohledně kvality i ceny

    Před 8 dny
    Pěstování česneku začíná být v Čechách velmi oblíbené, a to i v domácích podmínkách. Neříká se pro nic za nic, že český česnek je nejlepší. A u nás se zaručeně jedná o oblíbenou zeleninu, koření a prostředek k dlouhému zdraví. Dnes vám poradíme, jak česnek pěstovat ve vaší domácí zahradě, kdy ho sklízet a jaké odrůdy vybírat. Není to vůbec složité a můžete mít domácí surovinu, kterou používáte v kuchyni každou chvíli. Jak pěstovat česnek?
  • Pěstujme

    Na chodník před domem nalil ocet, prodejci chemie nemohou uvěřit co za pár korun dokázal

    Před 10 dny
    Chcete-li se zbavit plevele mezi dlažebními kostkami bez použití herbicidů škodlivých pro životní prostředí, nejlepší volbou je obyčejný ocet. Názory na účinnost octa v boji proti plevelům je mnoho a každý je jiný. Proto stojí za to zjistit přesně, jak ocet na plevel používat a jaké jsou doporučené poměry, ve kterých je octový postřik skutečně účinný. Stojí za to použít ocet na plevel?
  • Pěstujme

    Známé koření dokáže odpudit lezoucí hmyz, ten nesnáší pro lidi příjemnou vůni

    Před 10 dny
    Ferda mravenec sice patří k neoblíbenější dětským postavičkám, ale jeho příbuzní umí být pěkně otravní. Jak se vám jednou dostanou do kuchyně či do spižírny, jen těžko se jich zbavíte. Mravenci jsou navíc v České republice chránění, a tak na ně nemůžete vyrukovat tak, jak byste třeba chtěli. I proto se celá řada českých domácností rok co rok potýká s nájezdy neúnavných pracantů, kteří unesou mnohonásobek své váhy.
  • Pěstujme

    Na mouchy v domácnosti bez složitostí, nejlépe fungují jednoduché metody

    Před 11 dny
    Tím méně oblíbeným znakem, že přichází jaro, jsou mouchy ve vašem domově. Jakmile se totiž jen trochu oteplí a roztaje poslední sníh, přichází čas tohoto otravného hmyzu. Přečtěte si, odkud se po zimě mouchy berou ve vašem domově a jak se jich účinně zbavit. Abychom si mohli odpovědět na otázku, jak vyhubit mouchy v domě, je potřeba se o tomto druhu hmyzu dozvědět o něco víc.
  • Pěstujme

    Přehlížené detaily upozorní na vadnutí rostlin na parapetu, čas na záchranu ještě je

    Před 12 dny
    Květiny v květináčích si většina z nás pořizuje hlavně kvůli zútulnění bytu nebo domu. Vytvářejí útulnou atmosféru, zdobí byt a navíc nádherně vypadají a voní, pokud se o ně dobře staráte. Jejich životnost ale může být kratší. Existuje mnoho důvodů, proč květiny předčasně vysychají, mohou za to choroby, škůdci i nesprávná péče.
  • Pěstujme

    Tyhle květiny se nevybírají podle vzhledu, jejich unikát je v netradičních vůních

    Před 12 dny
    Vytvořit zahradu pestrobarevnou a plnou vůní, nebude nic složitého. Je to velmi jednoduché. Stačí si z našeho návrhu vybrat tu nejvoňavější květinu a zasázet ji na svou zahradu. Tyto květiny nádherně voní, ale také přenádherně vypadají. Jsou to například: chrpa pižmová, peruánský heliotrop nebo letní levkonie. Je jich mnohem více, čtěte dále.  Rezeda vonná Jedná se o jednoletou rostlinu, která má silnou, ale velmi příjemnou vůní.
  • Pěstujme

    Grilovací tyčinky jsou rychlovka na zahradní party, ale možný nepřítel pro naše tělo

    Před 14 dny
    Mezi Čechy se grilování těší velké oblibě a grilovací sezóna je každé léto v plném proudu. S partou přátel a při dobré zábavě se připravuje řada pochutin, mimo jiné i grilovací tyčinky. Právě na ně se zaměřil nejnovější test spotřebitelské organizace dTest. Největší slabinou se ukázaly být údaje na etiketách, hned dva výrobky kvůli nim propadly. Češi patří mezi grilovací velmoc.
  • Pěstujme

    Pro borůvky není třeba chodit do lesa, unikátní keř zvládne vypěstovat každý

    Před 14 dny
    Borůvka je milována dětmi, ale i dospělými. Jedná se o bobulovité ovoce obsahující nespočet zdravotních benefitů. Jednoduše řečeno, keř borůvky stojí za to mít ho na své zahradě a věnovat mu patřičnou péči. Jestliže se pro pěstování rozhodnete, ozbrojte se trpělivostí a dobrou péčí, borůvka vám to jistě oplatí.   Podoba i životnost keře Jak již bylo zmíněno, borůvka je keř, který může růst a plodit až dvacet let.
  • Pěstujme

    Prohlížením jídla v obchodě vyvolává pozornost, metoda však odhalí zkažené zboží

    Před 15 dny
    Pokud jste si z týdenního nákupu někdy donesli domů potravinu, u které jste po rozbalení zjistili, že je již v tu chvíli zkažená, určitě znáte ten pocit naštvání. Přečtěte si tipy, jak poznáte už v obchodě, že jídlo brzy podlehne trvanlivosti a kupujte skutečně jen ty čerstvé potraviny. U balených výrobků je někdy těžké jeho čerstvost ověřit V oddělení ovoce či zeleniny si snadno vyberete ty nejhezčí a nejčerstvější kusy.
  • Pěstujme

    Rozum, nebo emoce: Kožešinové farmy stále vyvolávají otázky

    Před 16 dny
    Dočkají se bývalí chovatelé kožešinových zvířat spravedlnosti? Rychlým přijetím zákazu farem kožešinových zvířat v roce 2017 se vydala Česká republika hodně neobvyklou cestou. V jiných státech Evropy zákazu předcházelo dostatečně dlouhé přechodné období nebo vyplacení adekvátních kompenzací chovatelům. České řešení připomíná spíše ”hurá akci” vyvolanou veřejným míněním, akci naprosto nepřipravenou a s nedomyšlenými důsledky. Co tomu předcházelo? Veřejnosti a čelným představitelům našeho státu se, bohužel, nepodařilo vysvětlit, že zákazem farem se nezachrání zvířata.
  • Pěstujme

    Nadílka sněhu ohrožuje ptactvo, obyčejný květináč jim může zachránit život

    Před 16 dny
    Venkovní teploty klesly i přes den k nule, což je ideální doba pro výrobu krmítka pro ptáky, které umístíte do své zahrady, na terasu nebo balkon a budete tak moci během celé zimy pozorovat ptáky. Kromě toho jim také dáte možnost sehnat snadno jídlo, takže nebudou strádat. Dnes se podíváme na výrobu velice jednoduchého krmítka, které vás bude stát jen trochu času, ale jinak prakticky nic.
  • Pěstujme

    Důvod neúspěchu při pěstování těchto rostlin je špatné umístění. Místo slunce vyžadují stín

    Před 17 dny
    Stinné zákoutí v zahradě může být mimořádně efektivní. Rozbije jednolitost zahrady a vytvoří tajemnou atmosféru. Správně zvolený druh rostlin způsobí, že i ty nejproblematičtější části zelené plochy, například pod korunami stromů nebo na severní straně budovy, se stanou stejně reprezentativními jako zbývající slunečnější část našeho zeleného království. Zde je seznam osvědčených rostlin pro výsadbu do stínu a stručný popis druhů, kterým nevadí omezený přístup ke světlu. Břečťan obecný (Hedera helix) Břečťan je výsadbou naturalističtějšího rázu.
  • Pěstujme

    Z krajiny dlouhodobě mizí voda, řečiště potoků a řek jsou toho důkazem

    Před 17 dny
    Z krajiny dlouhodobě mizí voda, řečiště potoků a řek jsou toho důkazem. Příroda zatížená důsledky civilizace tomu nedokáže čelit. Obří parkoviště nákupních center, stovky kilometrů asfaltových komunikací, které nahradily zemědělskou půdu, nemohou vsáknout dešťovou vodu, která po několika hodinách nenávratně mizí v sousedním Německu.
  • Pěstujme

    Domácí česnek je třeba správně skladovat, chyby ovlivní jeho chuť i sílu

    Před 17 dny
    Česnek patří mezi nejoblíbenější koření nejen v České republice, ale i v jiných zemích. Lze jej použít v různé formě. Například naložit do oleje a vytvořit dokonalou a chuťově výraznou zálivku, nasušit jej, upéct či jednoduše přidat do polévek a mas.
  • Pěstujme

    Bramborové slupky by neměly končit v koši, takto dokážou prospět mnoha rostlinám

    Před 18 dny
    Mnozí z vás už jistě slyšeli, že bramborové slupky lze použít jako organické hnojivo pro venkovské plantáže. Je to proto, že obsahují škrob, draslík a další cenné minerály, které hojně vyživují rostliny. Tato metoda hnojení je zcela neškodná, ekonomická a pomáhá chránit zahradu před brouky, larvami, hlemýždi a červy. Podívejme se, jak používat brambory jako hnojivo.
  • Pěstujme

    Naučte se pěstovat orchideje, většinou postačí pouze správné umístění

    Před 20 dny
    Na orchideje si mnoho začátečníků jen tak netroufne, a přitom na jejich pěstování není nic složitého. Bohužel nedostatek znalostí o tom, jak pečovat o orchideje, často vede k tomu, že si dlouho neužíváme jejich květů. A přitom stačí jen dodržovat několik základních pravidel, které si tu představíme. Správné místo dělá své Málokdo ví, že orchideje lze pěstovat nejen doma, ale i na zahradě. Výběr správného místa je pro orchideje stěžejní.
  • Pěstujme

    Známá kosmetická značka rozšiřuje spolupráci s organizací v oblasti ochrany vodních toků na celém světě

    Před 20 dny
    V loňském roce oznámila společnost Mary Kay Inc., mezinárodní jednička v oblasti firemní a společenské odpovědnosti, že navázala spolupráci s organizací The Nature Conservancy v oblasti ochrany rybářských oblastí v Texasu a Mexickém zálivu.
  • Pěstujme

    Zimní zahrada: Jaké zde zajistit podmínky pro dokonalý růst

    Před 21 dny
    Zimní zahrada je snem mnoha lidí. Většinou je vnímána jako prostor, kam chodíte relaxovat svou mysl, popíjet kávu, užívat si volna, a to bez ohledu na to, jaké je roční období či momentální počasí. Jakým rostlinám se bude v zimní zahradě dařit, záleží jen na tom, jaké jim zajistíte podmínky. Také jistě platí, že se o rostliny musíte řádně starat, aby dobře rostly, byly zdravé a pohledově krásné.
  • Pěstujme

    Problematika sucha patří v posledních letech k velmi aktuálním

    Před 21 dny
    Problematika sucha patří v posledních letech k velmi aktuálním. Současná situace, navzdory poměrně příznivému průběhu měsíce května, tento trend potvrzuje. Kumulace suchých roků v řadě za sebou má za následek zhoršení projevů sucha, zejména je to snížení průtoků řek a hladiny podzemní vody. Setkáváme se s řadou názorů, které přisuzují významný podíl na současné situaci zemědělské výrobě a hospodaření.
  • Pěstujme

    Zrušení farem: Dočkají se chovatelé kompenzace, nebo mají smůlu

    Před 22 dny
    V týdnu od 25. května měla podle plánů jít na plénum Poslanecké sněmovny PČR do druhého čtení novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Součástí této novely jsou i kompenzace chovatelům za nucené ukončení činnosti (do konce ledna 2019) převážně rodinných farem kožešinových (masožravých) zvířat. Zákazu nepředcházela žádná odborná diskuse, která by dala dostatečný prostor zastáncům či odpůrcům chovu, žádný fundovaný rozbor situace, ani zohlednění faktu, že toto odvětví zemědělství má u nás dlouholetou tradici.
  • Pěstujme

    Zahradní práce, které byste měli stihnout ještě poslední den v roce

    Před 23 dny
    Nejkrásnější seznam úkolů na zahradě je rozhodně během prosince až ledna. V tuto chvíli už totiž vše jen kontrolujete a dokončujete před nástupem skutečné zimy a sněhové nadílky. Jde o závěrečnou kontrolu všeho, na jste předtím zapomněli a přitom to musíte zaručeně stihnout předtím, než nasněží. Podívejme se, co všechno musíte projít. Naprostým základem je:
  • Pěstujme

    Jak přezimovat balkónové rostliny, aby vám na jaře stále dělaly radost

    Před 23 dny
    Zima je tady a je zapotřebí zaopatřit své balkónové rostliny tak, aby nám přežily až do jara a mohly pak znovu krásně obrazit zelenými lístky. Přezimování balkónových rostlin ve skutečnosti většinou není nic obtížného. Velká spousta druhů zvládne bez obtíží hibernovat i venku na svém obvyklém stanovišti.
  • Pěstujme

    Odborníci v zemědělství mají příležitost být aktivními spolutvůrci zásadních dokumentů ČR i EU

    Před 23 dny
    Jste odborníkem v oblasti zemědělství, potravinářství či lesnictví? Působíte na vysoké škole, univerzitě, výzkumném ústavu či jste praktikem v oboru zemědělství? Pak právě pro Vás je určena výzva České akademie zemědělských věd (ČAZV) stát se jejím členem a aktivně se zapojit do voleb členů výborů odborů ČAZV a voleb nového složení předsednictva akademie.
  • Pěstujme

    Pomozte v zimě ptáčkům: čím je krmit a jak to dělat správně

    Před 25 dny
    Mnoho majitelů zahrad si klade otázku, zda je nutné ptáky v zimě krmit. Na následujících řádcích se na tuto otázku podíváme, zodpovíme a přidáme spoustu dalších zajímavostí. Kdy a čím začít krmit a čeho se vyvarovat. Chcete-li ptáky nalákat do své zahrady, abyste se měli na co dívat (zejména pokud máte malé děti), krmítko je samozřejmě volbou číslo jedna na začátku každé zimy. Krmit nebo ne?
  • Pěstujme

    Vánoční stromek v květináči může mít po svátcích velmi zajímavé využití

    Před 26 dny
    Ať už jste si jej kupovali z jakéhokoliv důvodu – snaha chovat se ekologicky, potřeba malého stromečku, příjemná dekorace atd., je jisté, že se ho nebudete chtít hned po Vánocích zbavit. Naopak se budete snažit, aby vám vydržel co nejdéle, nejlépe až do příštích Vánoc.
  • Pěstujme

    Vyzrajte na vánoční kaktus a poznejte triky správného pěstování po celý rok

    Před 26 dny
    Vánoční kaktus je endemická rostlina pocházející z Brazílie, kde vysoko v korunách stromů tvoří dlouhé, převislé výhonky. Jeho pěstování je ale oblíbené i u nás, a to zejména proto, že k vykvetení potřebuje krátký den – kvete tedy v zimě, zejména v období Vánoc. Barva květu může být bílá, růžová i fialová.
  • Pěstujme

    Vánoční hvězda je symbol svátků, vykvete jenom při správné péči

    Před 27 dny
    Vánoční hvězda, nebo také krásný pryšec, se v našich domácnostech stejně jako i v mnoha dalších zemích už dlouho využívá jako vánoční dekorace. Pro její oblíbenost se jí každý rok prodá tisíce ne-li miliony kusů, koupit ji ale stačí jednou, jelikož má schopnost vydržet celý rok a na Vánoce znovu rozkvést. Jen to chce tu správnou péči a vědět, co si k ní můžete dovolit a co už ne.
  • Pěstujme

    Národní zemědělské muzeum má novou pobočku v Ostravě

    Před 27 dny
    Národní zemědělské muzeum zahajuje v Dolních Vítkovicích provoz muzea potravin a zemědělských strojů. Součástí otevření je vernisáž výstavy 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích.
  • Pěstujme

    Známé postupy na vaší zahradě zamezí tomu, aby rostliny zmrzly

    Před 28 dny
    Zima je spícím obdobím, a tak vás na zahradě čeká značně méně práce, nežli je tomu v teplejších měsících. Přesto ji nemůžete nechat úplně bez dozoru, zvláště pokud vám záleží na tom, aby byla krásná i na jaře. Mezi nezbytné aktivity tak patří například ochrana rostlin proti mrazu, která je pro jejich přežití klíčová.
  • Pěstujme

    Češi pomáhají v Moldavsku s odstraněním ekologických zátěží

    Před 28 dny
    V polovině října velvyslanec České republiky v Moldavské republice, Zdenek KREJČÍ, spolu s guvernérkou autonomní oblasti GAGAUZIA, Irinou VLAH, slavnostně zahájili nový projekt financovaný Českou republikou prostřednictvím České rozvojově agentury: ”Omezení rizik transformátorové stanice 400/110/35 kV ve Vulcăneşti”. Projekt je naplánován do konce listopadu 2021.
  • Pěstujme

    Jak se chovat ke stromečku, aby vydržel déle něž do Tří králů

    Před 29 dny
    Věděli jste, že i vánoční strom potřebuje péči, aby vypadal hezky delší čas? Na jakých faktorech záleží, a jak se o něj starat? I čtrnáct dní po Vánocích může být strom krásný a stále sytě zelený. Stačí dodržet minimum našich tipů a můžete se déle radovat z této nejkrásnější vánoční tradice. Výběr a příprava je důležitá Aby vánoční stromek zdobil váš interiér a byl zároveň chloubou vašeho vánočního interiéru, vybírejte poctivě.
  • Pěstujme

    Nové výukové středisko včelařství nabízí netradiční pohled na spiritualitu včel

    Před 29 dny
    V Praze v Horních Počernicích bylo 29. září 2020, na svátek sv. Michaela, otevřeno nové včelařské centrum na pozemku anthroposofické společnosti, v zahradě obklopené vrostlými akáty, je vystaven hlavní přednáškový sál v podobě mongolské jurty, která uvnitř vytváří dokonalý kruhový prostor pro setkávání lidí, kde každý může sedět v čele. Zahrada kolem je zabydlena včelími úly, přičemž některé z nich již svým geometrickým tvarem prozrazují, že tady půjde o včelaření s duchovním přesahem.
  • Pěstujme

    Nejenom v létě, tyto unikátní květiny umí vykvést i během zimy

    Před 30 dny
    Ačkoliv zima nepatří zrovna k ročním obdobím, která bychom měli spojená s rozkvetlými zahradami, najdou se i takové květiny, které se právě v zimě probouzí k životu. A rozhodně stojí za to si je na zahradě vysadit. V době, kdy většina rostlin odpočívá pod vrstvou sněhu, totiž naši zahrádku nádherně rozjasní. A které to jsou?
  • Pěstujme

    Odborníci radí, jak správně a efektivně na zadržování vody

    Před 30 dny
    Se stavební činností se potkáváme každý den. Jednu její stránku představují viditelné výsledky, které obdivujeme, nebo také zatracujeme, ale je zde také ohromná část inženýrské práce, která je pro většinu veřejnosti ukrytá, přestože si bez ní náš život neumíme představit. Myslíme tím skrytou infrastrukturu obcí, do které patří odkanalizování, vodovodní řady, přípojky plynu, elektřiny atd. Mohli bychom pokračovat ještě dlouho.
  • Pěstujme

    Co přinese nová evropská strategie Od zemědělce ke spotřebiteli

    Před 1 měsícem
    V posledních měsících přicházejí z Evropské komise (EK) zásadní sdělení, která budou ovlivňovat zemědělský sektor do budoucnosti. Prvním dokumentem je tzv. Zelená dohoda, jejímž hlavním cílem je do roku 2050 učinit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent.
  • Pěstujme

    Vánoční stromek vydrží jen při správné péči, ne všechny postupy jsou ty správné

    Před 1 měsícem
    Jakmile si vyberete vánoční stromek, který vám bude dělat radost celé vánoční svátky a možná až do nového roku, stojí za to mu věnovat pořádnou péči. Díky vaší péči strom vydrží a bude krásně zelený a vonící. Následujte několik níže uvedených triků a užívejte si stromu po dlouhou dobu.
  • Pěstujme

    Známé a chutné potraviny nám nejenom na Vánoce způsobí bolestivé pálení žáhy

    Před 1 měsícem
    Odborně gastroezofageální reflux je jednou z civilizačních chorob dnešní společnosti. Jeho příznaky lze však jednoduše zmírnit změnou stravovacích návyků. Výživová poradkyně Kimberly Tessmerová ve své knize „Reflux“ zmiňuje potraviny, které mohou pálení žáhy vyvolat. Pokud se jim budeme vyhýbat, můžeme se těchto nepříjemných pocitů zbavit. Můžete začít tímto seznamem.
  • Pěstujme

    Praha má ukrytý zdroj vody, stav splaškové kanalizace ho začíná výrazně ohrožovat

    Před 1 měsícem
    V těsné blízkosti Smíchovského nádraží se pod brownfieldy nachází zdroj vody, o kterém skoro nikdo neví, ale který by v nouzi údajně mohl poskytnout vodu až pro 600 tisíc obyvatel. Jeho situace je ale kritická – při rekonstrukci Nádražní ulice zkoušky odhalily havarijní stav splaškové kanalizace, která zdroj vody přímo ohrožuje.
  • Pěstujme

    Zorganizujte svou lednici, řadu potravin není nutné chladit, další stačí umístit na správná místa

    Před 1 měsícem
    V našich ledničkách skladujeme denně velké množství různých potravin. Ovoce a zeleninu, maso, mléčné výrobky či vejce. Vzduch v ledničce cirkuluje a způsobuje vysychání potravin, proto proto musí být většina produktů řádně zabalena. Je tedy důležité, znát podmínky skladování konkrétních potravin. Různé druhy obalů Plastové obaly. Ty by měly mít certifikát ke skladování potravin (ikona vidličky). Je mnoho velikostí a variant a tento způsob skladování je jedním z nejoblíbenějších.
  • Pěstujme

    Bylinky, které je vhodné zařadit do jídelníčku při cukrovce

    Před 1 měsícem
    Cukrovka patří k běžným civilizačním chorobám a český životní styl propuknutí této nemoci bohužel přeje. Nahrává jí nejen naše záliba v konzumaci alkoholických nápojů všeho druhu, ale také strava chudá na čerstvé ovoce a zeleninu, a naopak bohatá na nepříliš zdravé tuky živočišného původu nebo rafinované cukry. Ani skutečnost, že Češi se zdravému pohybu věnují stále méně a přibývá také lidí se sedavým zaměstnáním, nepomáhá cukrovce předcházet.
  • Pěstujme

    Udržte řezané květiny mnohem déle čerstvé díky správnému řezu

    Před 1 měsícem
    Květiny dělají lidu radost dlouhá léta. Ať už doma či na zahradách, květina je něco, co nás vždy potěší – především ženy. Ovšem, jakmile je květina odříznutá od zdroje živin, tedy od kořenů, bez patřičné péče může uvadnout. Jak byste se o řezané květiny měli starat? A které do vázy zvolit? Připravili jsme pro vás několik tipů, které udrží vaše řezané rostlinky krásné a svěží po dlouhou dobu.
  • Pěstujme

    Meruňkové zavařeniny bychom neměli soudit podle obalu, zdání klame

    Před 1 měsícem
    Při domácí výrobě džemů a „marmelád“ je jejich tvůrcům jasné, kolik ovoce a cukru do nich použili. Zjednodušeně lze říci, že čím víc ovoce džem obsahuje, tím je kvalitnější. Spotřebitelská organizace dTest prozkoumala, jak kvalitní jsou ty kupované. Nezávislý test meruňkových zavařenin odhalil velké rozdíly v obsahu ovoce včetně klamavých informací na obalu. Ze široké nabídky džemů si dTest posvítil na jednodruhové, čistě meruňkové výrobky.
  • Pěstujme

    Slimáky raději nesolte, nejlépe je odpudí aroma česneku nebo suchá zemina

    Před 1 měsícem
    Léto se blíží, sázíte oblíbenou zeleninu, vytrháváte plevel, staráte se o svou úrodu, když najednou spatříte slizké a nakousané listy. Slimáci! Nezvaní hosté, kteří dokážou pěstitele pěkně potrápit. A nejde pouze o zeleninu. Slimáci si rádi pochutnají i na různých květinách a také bylinkách. Pokud jste si všimli slimáka nebo slizkých listů, zasáhněte včas. Lze se jich velmi jednoduše zbavit.   
  • Pěstujme

    Přesnídávkové kapsičky nahrazují ovoce, ale obsahují vysoký podíl cukru

    Před 1 měsícem
    Ovocné přesnídávky v malém praktickém balení jsou stále oblíbenější. Oceňují je nejen maminky s malými dětmi, ale často po nich sáhnou i dospělí. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 11 přesnídávek a většina si odnesla dobré hodnocení. Obecně se však doporučuje konzumovat je spíše omezeně, a to kvůli vysokému podílu cukru. Do laboratorního testování dTest zařadil přesnídávky známých značek i privátních obchodních řetězců.
  • Pěstujme

    Na kuny bez odpuzovačů, podle expertů stačí mít psa nebo kočku

    Před 1 měsícem
    Kuna je lasicovitá šelma, která je na našem území poměrně běžná. Dokonce se dá říci, že je běžnější, než by bylo mnoha lidem milé. Na venkově se kuny mohou vydávat za potravou do kurníku. Slepice jejich nájezdy většinou přežijí, ale kuny rády vysávají jejich vejce. Na kuny také můžeme často narazit na chatách či chalupách, do nichž dovedou proniknout díky svému štíhlému a pružnému tělu.
  • Pěstujme

    Jak nejlépe zazimovat muškáty a pelargonie z balkonu, aby příští rok kvetly

    Před 1 měsícem
    Oblíbené pelargonie neboli muškáty pěstuje řada českých zahrádkářů. V současnosti existuje na 300 druhů pelargonií různých barev a velikostí, může se jednat o jednoleté i vytrvalé rostliny, na zahradách pak většinou máme polokeře či keře. Původně jihoafrické rostlině se u nás skvěle daří, na zimu byste jí však přeci jen měli dopřát speciální péči. Zejména pokud pěstujete rostliny na balkoně.
  • Pěstujme

    U doplňků stravy s kyselinou listovou se na etiketu nespoléhejte

    Před 1 měsícem
    Pestrý jídelníček nám může přirozenou cestou zajistit všechny potřebné vitamíny. Ne vždy je to ale možné, a tak přicházejí na pomoc nejrůznější doplňky stravy. Spotřebitelská organizace dTest se zaměřila na potravinové doplňky s kyselinou listovou a do laboratoře poslala 20 vzorků. Jak testování dopadlo? A je možné se spolehnout na údaje uváděné na obalech? Kyselina listová je důležitá zejména pro nastávající maminky. Doporučuje se užívat před plánovaným těhotenstvím a v jeho průběhu pro předcházení vývojových vad plodu.
  • Pěstujme

    Okurková plíseň je silný soupeř, dle našich babiček pomáhá čerstvé mléko

    Před 1 měsícem
    Žlutozelené skvrny na okurkách znamenají pro zahrádkáře téměř katastrofu, jelikož s sebou přináší riziko uhynutí rostlin. Okurková plíseň se snadno přenáší a ohrožuje kromě okurek i rajčata. Poznat ji lze snadno – na horní straně listů se objeví hranaté žlutozelené skvrny, které jsou ohraničené listovými žilkami. Tyto skvrny se rychle rozšíří a na spodní straně listů se začne tvořit šedofialové podhoubí. Jak se tedy této okurkové katastrofě postavit?
  • Pěstujme

    Na mšice bez chemie aneb Když stačí dostatek berušek nebo několik kopřiv

    Před 1 měsícem
    Mšice bývají postrachem všech zahrádkářů, a dokonce i pěstitelů pokojových rostlin. Jedná se o nejčastěji se vyskytujícího škůdce, který napadá téměř všechny druhy rostlin. Hubení tohoto hmyzu může být složitější, než jste si mysleli, neboť se časem stávají proti chemickým postřikům imunní. Tento zelený, černý, hnědý nebo žlutý brouček se vyskytuje v okřídlené i neokřídlené formě, což závisí na druhu, nebo stadiu jeho vývoje.
  • Pěstujme

    Roky zkoušel vyzrát na plevel, nakonec se stejně vrátil k nejnamáhavější metodě odstranění

    Před 1 měsícem
    Nejdříve bychom si měli plevel představit, ať víme, jakého máme před sebou silného soupeře. Jde o velmi vytrvalé rostlinky s velmi nízkými nároky na kvalitu půdy, vlhkost, světlo apod. Rychle se šíří a odnímají živiny, světlo a vodu zejména mladým rostlinám. Z tohoto důvodu je důležité plevel likvidovat včas. Měli bychom si také říct, že označení plevel používáme pro všechny druhy rostlin, které díky svým vlastnostem jsou považovány za škodlivé pro rostliny, které chceme pěstovat.
  • Pěstujme

    Chování v lese má jasná pravidla, ne každý je zná a většina je dodržuje

    Před 1 měsícem
    K létu neodmyslitelně patří výlety do přírody. Lidé se vydávají do lesů nejen za turistikou, ale také například za houbařením. Na co je třeba pamatovat při procházce v lese a jakým činnostem se raději vyhnout? Podle lesního zákona může každý vstupovat do lesa a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou klest ležící na zemi. Přitom však nesmí les žádným způsobem poškozovat.
  • Pěstujme

    Meruňky jsou unikátem pro zdraví, na Vánoce se hodí mít zásobu sušených

    Před 1 měsícem
    Během prázdnin jsme si zvykli, že se v obchodech a na trzích objeví první meruňky z Moravy. Lákají nás svojí příjemnou vůní a sladkokyselou chutí. Meruňky se do Evropy dostaly přes Arménii, kde existuje více než 50 jejich odrůd.
Reklama