Zavřít
Nespěchej

Nespěchej

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Nespěchej
  • Nespěchej

    Kvíz: Toulejte se na cestách s trampskými písněmi

    Před 5 hodinami
    Obujte si toulavé boty a zazpívejte si do noty. Tulácké ráno na kemp se snáší, tak zase půjdem toulat se dál. V dětství jste jezdili na tábor a nyní se možná vydáte na vandr se svou rodinou a přáteli.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Z nalezených DNA vyhynulých zvířat se vědci snaží oživit nejedno zvíře

    Před 6 hodinami
    Na planetě Zemi se během celého jejího života vystřídalo již nespočet druhů zvířat. Některé z nich, které již nelze potkat, se rozhodli vědci na základě získaného DNA oživit. Možná se tak za pár let kolem nás bude prohánět jednorožec nebo dinosaurus.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Po Alexandrijské knihovně se slehla zem. Nenašly se žádné stopy, ale historické záznamy hovoří o jejím zničujícím zániku

    Před 13 hodinami
    Starověk s sebou nese nespočet tajemství. Některá z nich díky dochovaným dědictvím ožívají. Jiná bohužel byla nenávratně zničena. Mezi jedno takové, považované i za největší ztrátu starověkého světa, patří Alexandrijská knihovna. Ta byla plná dobových pokladů.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Mnohá přejatá slova používáme v běžné mluvě, některá nás ale mohou potrápit

    Před 1 dnem
    Jedno z nejběžnějších slov přejatých z jiných jazyků je slovo sofistikovaný. Je zajímavé, že ve slovníku cizích slov je nejvyhledávanějším přejatým slovem. Znáte jeho význam? A jak dobře znáte jiná slova?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz, který ověří vaše znalosti z přírodopisu z 9. třídy

    Před 1 dnem
    Připravujete se na přijímací zkoušky na čtyřleté gymnázium a chcete si rozšířit obzory ve čtyřech přírodovědných odvětvích? Připravili jsme pro zajímavosti ze světa atomů, kovů i nekovů, ale také elektromagnetů. Na konci článku je pro vás nachystán zábavný kvíz, který prověří, zda jste na hodinách přírodopisu dávali pozor nebo měli hlavu v oblacích.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Bavorská vesnice na pobřeží Pacifiku nabízí Oktoberfest nepřetržitě

    Před 1 dnem
    Vesnice s bavorskou tematiku v americkém státě Washington nabízí spoustu kýčovitého kouzla. Toto pojetí typického Německa s kulisou pohoří Cascade Mountains představuje nečekanou oázu evropských horských chat, mužů oblečených v kožených tzv. lederhosen a polkových představení.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Krádež století: lupiči z SSSR přehlédli housle v hodnotě 15 mil. USD

    Před 1 dnem
    V roce 1968 se odehrál příběh, který se zapsal do paměti mnoha lidí. Slavný houslista David Oistrach se stal obětí krádeže, při které zloději "bohužel" přehlédli housle v hodnotě 15 mil. USD.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dodnes zůstává záhadou, proč Největšího Čecha oženili tak rychle a tak malého. Zřejmě česko-francouzský komplot panovníků

    Před 1 dnem
    "Text smlouvy, jejímž obsahem byly dohody o manželství malého Václava s Blankou z Valois, se bohužel nedochoval. I z toho důvodu se nad okolnostmi, za nichž byl sňatek domlouván, vznáší mnoho otazníků. Je zvláštní, že se vzhledem k nízkému věku obou snoubenců nepřistoupilo prozatím jen k zásnubám, jak ostatně povolovalo kanonické právo, ale byl rovnou dojednán sňatek."
     Komentáře
  • Nespěchej

    Záhadná krádež v SSSR: Krádež obrazu Svatého Lukáše v hodnotě 100 000 USD

    Před 2 dny
    Představíme vám fascinující událost, která se skutečně stala v SSSR v roce 1965. Tento příběh o zloději je plný ironie a neočekávaných zvratů.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Doplňte názvy největších českých hitů 21. století

    Před 2 dny
    Za posledních 23 let vstoupilo na českou hudební scénu mnoho nových umělců. Vznikla tak celá řádka nových hitů. V našem kvízu si můžete otestovat, jak se v nich orientujete.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Než vyrazíte na hospodský kvíz přímo do hospody, ověřte si své znalosti v našem hospodském kvízu

    Před 2 dny
    Máte rádi testy a kvízy? Máte všeobecný přehled a jste soutěživí? Milujete společnost a rádi zajdete do hospody? Pak pro vás bude hospodský kvíz jako stvořený.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kam zmizeli, když neodešli? Nikým nepřemožení, potetovaní předchůdci Skotů byli téměř záhadně vymazáni z historie

    Před 2 dny
    Piktové. Je docela možné, že jste o nich nikdy neslyšeli. Tento národ, kdysi tak významný ve Skotsku, byl zcela vymazán z mapy a téměř zmizel v písku času. Tedy až do doby, než se objevili badatelé jako dr. Gordon Noble, profesor archeologie na univerzitě ve skotském Aberdeenu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Na české keramice z doby ledové zanechali jejich tvůrci otisky prstů. Ví se, čí jsou

    Před 2 dny
    Náhodné otisky útlých prstů žen z doby kamenné na prvních výtvorech z hlíny dávají tušit, že prvními „uměleckými hrnčíři“ byly zřejmě nejen na českém území převážně ženy. Ale jen zvolna se rodil všechen vývoj v dlouhých etapách, kdy člověk postupně přešel od instinktu k svobodným, volním počinům, tedy i „umění“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Vraťte se myšlenkami do školních lavic a otestujte svůj pravopis v našem kvízu

    Před 3 dny
    Milované jen málo, nenáviděné mnohokrát. Diktáty neodmyslitelně patří k dennímu koloritu povinné školní docházky snad už od jejího zavedení. Žáci jako by své chyby neustále opakovali, někdy snad i vymýšleli nové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejděsivější tvorové, které kdy rybáři ulovili: Ryba vážící 700 kg nebo dvouhlavá sviňucha

    Před 3 dny
    Rybaření je vášní mnoha lidí. V českých rybnících nenarazíme na příliš velké rarity. Zato ve světě se to podivnými rybami jenom hemží. My vám přinášíme přehled toho nejděsivějšího, co kdy lidé dokázali ve vodě ulovit.
     Komentáře
  • Nespěchej

    První vládkyně Anglie nechala upálit téměř 300 odpůrců. Toto je příběh Krvavé Mary

    Před 3 dny
    Z historie Anglie známe mnoho zajímavých a kontroverzních postav, ale žádná z nich se nevyrovná Marii I. Tudorovně. Ta se proslavila především svým krutým postupem vůči protestantským odpůrcům. Život ji však od dětství nešetřil.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Od Moskvy v SSSR do plechovky: Neznámá historie sovětského piva

    Před 3 dny
    Plechovkové pivo je dnes běžnou součástí našich životů, ale v Sovětském svazu to byla záležitost plná komplikací a neúspěchů. Zavedeme vás v čase zpět do 70. let, kdy Sovětský svaz usiloval o výrobu plechovkového piva v rámci příprav na Olympijské hry v Moskvě v roce 1980.
     Komentáře
  • Nespěchej

    „Jsem Maya, velmi, velmi hrdý“ aneb K předkolumbovskému původu se hlásí čím dál více Mexičanů

    Před 3 dny
    „Mayové tu byli tisíce a tisíce let předtím, než se tu objevili Evropané," říká Carlos Rosado van der Gracht, průvodce, doktorand a redaktor časopisu Yucatán. Dodává, že Mayové „postavili mnoho velkolepých měst, vyvinuli velkou civilizaci, vlastní matematiku, medicínu, astronomii - podle všech měřítek skutečně jednu z největších světových civilizací".
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz, který prověří vaše znalosti o naší nejznámější spisovatelce Boženě Němcové

    Před 4 dny
    Naši přední českou spisovatelku Boženu Němcovou zná jistě každý, hlavně její nejznámější dílo Babička. Možná si myslíte, že naší nejznámější spisovatelku znáte dobře. Prověřte si znalosti, jak velký znalec Boženy Němcové jste.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Vyzkoušejte, co si pamatujete z přírodopisu pro žáky 5. třídy

    Před 4 dny
    Nemůžete se dočkat až zazvoní a začne další hodina přírodopisu? Tak právě pro vás jsme připravili zajímavosti ze světa živé i neživé přírody, které jsme rozdělili do pěti přehledných témat. Až obohatíte vaše mozkové závity o nové dovednosti, můžete se otestovat v našem zábavném kvízu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Valdenští: Zbožná sekta odvážných kacířů. Jejich zakladatel rozdal majetek chudým

    Před 4 dny
    Ve vrcholném středověku došlo k prudkému rozmachu kacířství, které mělo více podob. Jednou z nich byla mezinárodní heretická hnutí – Valdenští, Kataři a další, kteří hlásili návrat k původním ideálům. Církev však proti nim tvrdě zasáhla.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Maniny v pražských Holešovicích byly nejfrekventovanějším brodem pro kupce z celého světa před stavbou Karlova mostu

    Před 4 dny
    Nejstarší Praha neležela na Malé Straně a Hradčanech, nýbrž v předpolí maninského brodu a dále na západ. Ještě ve 12. století, před postavením Juditina mostu, musely jít všechny těžké náklady přes Maniny, tedy přes „neschůdné místo“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Znáte převzatá slova z jiných jazyků

    Před 5 dny
    Považujete se za člověka, který zná většinu cizích slov, která se dostala do češtiny? Můžete si to ověřit v našem kvízu. Na začátek si představíme pět slov, které znají jen skuteční odborníci.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejnebezpečnější obyvatelé vodního světa, se kterými je lepší se nikdy nepotkat

    Před 5 dny
    V dnešní době není ničím neobvyklým, že se na pobřeží objeví žralok. Jeho obětí kvůli tomu neustále přibývá. Mohlo by jich být ale daleko více. Ve vodách se totiž objevují i další děsiví a nebezpeční tvorové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Možný dvojitý agent propojený s nacisty, zakladatel sekty. Záhadami opředený Aleister Crowley

    Před 5 dny
    Aleister Crowley se už od mala tak trochu vymykal standardům své i dnešní doby. Založil vlastní víru, praktikoval sexuální magii a možná pracoval jako dvojitý agent pro Brity. Kým však ve skutečnosti byl?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Tajemná Imotská jezera u Splitu: Do jednoho nikdo nedokáže hodit kámen, na dně druhého se hraje jezerní derby

    Před 5 dny
    V okolí chorvatského města Imotski v dalmatském vnitrozemí si příroda pohrála víc než kdekoli na světě. Oblast je chráněná štítem pohoří Biokovo a nabízí přinejmenším dva přírodní fenomény – nejznámější jsou imotská jezera, Modré a Červené, která byla v průběhu let předmětem mnoha pověstí a legend.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Co víte o 2. světové válce

    Před 6 dny
    2. září 1945 bylo osmdesáté výročí od doby, kdy došlo ke skončení druhé světové války. Války, která přinesla nejenom miliony mrtvých, ale také spoustu změn pro celé lidstvo. Kolik informací o této, v pořadí již druhé světové válce, víte?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Planety, měsíce a zajímavosti vesmírného světa

    Před 6 dny
    Vesmír je pořád jednou velkou záhadou. Přesto, že vědci za posledních 100 let značně pokročili, stále o něm víme velmi málo. Otestujte si, kolik toho víte vy.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Sluncetřesení bývá 40 000krát větší než ničivě zemětřesení, které srovnalo se zemí San Francisco

    Před 6 dny
    Anglicky sunquake, hezky česky sluncetřesení, je analogicky podobné zemětřesení, s tím rozdílem, že to jsou vlastně seizmické vlny na Slunci, vyvolané sluneční erupcí. Takže v nitru hvězdy hoří termojaderný reaktor, který může pořádně „zavařit“ lidstvu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jen ať se vdá a po smrti dobrý: Děvčátkům od 2 let až do svatby tetovali Ainuové zvláštní úsměv

    Před 6 dny
    Ainuové je označení pro původní obyvatelstvo území Ruska a Japonska, které žije na Kamčatce a na severu ostrova Hokkaidó. Jeho osudy v této oblasti byly dosti pohnuté, když se proti němu již v sedmém století Japonci ostře postavili přesvědčeni o tom, že se jedná o méněcennou rasu, popisuje nelehký život tohoto národa server Světoběžník.
     Komentáře
  • Nespěchej

    KVÍZ: Čeští spisovatelé a jejich díla

    Před 7 dny
    20. století bylo obdobím, kdy bylo napsáno nejedno populární dílo. Mezi významné spisovatele patřil například Karel Čapek, Jaroslav Seifert nebo Franz Kafka. Všichni z těchto spisovatelů jsou známí nejenom v České republice. Jejich díla se věnovala zajímavým tématům, která jsou oblíbená i ve 21. století.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Neobyčejná přírodní rarita: Zrození vzácných živočichů jednou za tisíc let

    Před 7 dny
    Příroda si žije vlastním životem. A tak se občas stane, že se místo klasicky vypadajícího zvířete narodí zvíře s jinou barvou, velikostí, tvarem nebo třeba počtem očí. Pojďte se s námi podívat, jaké nejneobyčejnější rarity u zvířat dokázal člověk zachytit.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Otestujte si, jak dobře znáte názvy českých písní z minulého století

    Před 7 dny
    Hudba doprovází lidstvo od nepaměti. Každý stát se pyšní souborem vlastních písní, které odrážejí jeho vlastní historii, náturu i zvyklosti. Písně doprovázejí radostné i smutné události a bez hudby bychom si život asi nedokázali ani představit.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Naši pravěcí předkové nebyli fajnovky, jedli jako hyeny

    Před 7 dny
    Když první pralidé slezli ze stromů a začali se pohybovat po dvou bohatými revíry v Africe, patřili mezi nejvýznamnější pojídače zdechlin černého kontinentu. Ano, opravdu je řeč o našich dávných předcích, kteří se od masožravých predátorů „učili“ být sami masožravými predátory.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Výchova a vzdělávání dívek ve starověkém Egyptě: Měly poměrně rozmanitou nabídku profesí

    Před 7 dny
    Staroegyptští rodiče vštěpovali svým dětem základy morálky, etiky a fungování mezilidských vztahů. Za základní hodnoty se považovalo pravdivé jednání, spravedlnost, moudrost, poslušnost, lidskost a zdrženlivost. Jsou to všechno hodnoty, které vedou člověka k tomu, aby žil dle tzv. řádu maat nastoleného bohy.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Zjistěte, kolik víte o slavných vědcích a jejich objevech oceněných Nobelovou cenou

    Před 8 dny
    Již více než sto let je udělována Nobelova cena. A to konkrétně v oblasti fyziky, chemie, fyziologie, literatury, v oblasti míru a lékařství a ekonomie. Během této doby došlo ke spoustě objevů, které změnily lidstvo. Máte o nich přehled?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Doby, kdy byl benzín tak levný, že se vyléval do příkopů? V SSSR skutečně ano

    Před 8 dny
    V Sovětském svazu bývala toto realita. Připravte se, že vás tento článek provede historií cen pohonných hmot v Sovětském svazu a ukáže, jak se tento fenomén odrazil v sociálních a kulturních normách té doby. Přečtěte si, jak se ceny a postoje k palivu změnily a co to znamená pro nás dnes.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Malé procvičení mozkových závitů při hospodském kvízu

    Před 8 dny
    Možná jste se už setkali s pojmem hospodský kvíz. O jaký kvíz se vlastně jedná a kde se zrodil? Hospodský kvíz neboli Pub Quiz má svoji kolébku ve Velké Británii a světlo světa spatřil už v 70. letech 20. století.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Církevní sňatky v českých zemích měly tak složitá pravidla, že je lidé po staletí uzavírali po svém

    Před 8 dny
    V raně středověkých Čechách byl za hranici pokrevní příbuznosti vyhlašován jeho sedmý stupeň a přidaly se ještě zákazy vztahů kmotřeneckých. Ve 12. století byl systém tak složitý a nezapamatovatelný, že se v praxi nedal uplatňovat.
     Komentáře
  • Nespěchej

    První pletená ponožka v dějinách patřila dítěti ze starého Egypta. Našla se na skládce

    Před 8 dny
    Jsou staré ponožky a pak STARÉ ponožky. Tato pruhovaná ponožka, vyřazená ve 3. nebo 4. století, spadá do druhé kategorie. Byla vylovena ze skládky během vykopávek egyptského města Antinoupolis v letech 1913-1914. Zdá se, že tato pruhovaná prakráska zahřívala v pozdním starověku chodidlo malého dítěte.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Sportovní rekordy a statistiky, které uchvátily planetu

    Před 9 dny
    Sportovní svět je plný ohromujících výkonů, které zlomily rekordy a zapsaly se do historie. Od rychlostních zázraků až po neuvěřitelné endurance, tyto výjimečné okamžiky nás inspirují a fascinují. Přestože možná nejste vášnivými fanoušky sportu, příběhy o těchto nejlepších výkonech vás jistě zaujmou a přiblíží vám něco z nejúžasnějších momentů lidského úsilí.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Mezi nejděsivější křížence zvířat na světě patří největší kočkovitá šelma či hybridní žralok

    Před 9 dny
    Ve volné přírodě i v zajetí se občas stane, že u zvířat dojde ke zmixování různých ras dohromady. Mohou tak vzniknout na první pohled jedinečné, zároveň často ale také velmi nebezpečné druhy zvířat. My vám přinášíme přehled těch, s kterými si není radno zahrávat.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Středobodem kostnice v Sedlci je lustr vyrobený z každé kosti v lidském těle

    Před 9 dny
    Součástí kostela Všech svatých v Sedlci, jehož počátky se datují až do 14. století, je slavná kostnice, ve které se nachází pozůstatky desítek tisíc koster. Co zajímavého je zde ještě k vidění?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Původ slova Říp může být íránský, naznačuje známý jazykovědec

    Před 9 dny
    O původu názvu posvátné hory Říp se příliš neví. Někteří badatelé poukazují na keltský původ, jiní se spíše kloní ke zdroji germánskému. Zdá se ale, že však podle novodobých bádání můžeme germánský původ vyloučit. Naskýtá se ale zcela nečekaná varianta výsledku jazykovědného pátrání…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Proč mají chodci v USA ve státě New Jersey zakázáno posílat SMS během chůze?

    Před 9 dny
    Během necelé poloviny roku bylo ve městě Fort Lee v New Jersey sraženo několik děsítek chodců, díky čemuž se policie rozhodla zavést pokuty ve výši 85 dolarů pro každého chodce, který vyťukával SMS během chůze.
     Komentáře
  • Nespěchej

    KVÍZ: Adolf Hitler – Největší nacistický zloduch v dějinách lidstva

    Před 10 dny
    Kdo by neznal vůdce nacistického Německa – Adolfa Hitlera. Zkuste si tento kvíz, ať vidíte, kolik toho o největším zloduchovi všech dob skutečně víte.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Mocný král Richard III. Jeho ostatky byly objeveny teprve nedávno... na parkovišti

    Před 10 dny
    Příběh nalezení ostatků anglického krále Richarda III. zpětně vyvolává úsměv na tváři. K jejich odhalení vedla podivuhodná série náhod, která vyústila v jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů 21. století.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Ve 3000 let staré asyrské cihle nalezli vědci rozmanitou DNA: „Je to kapsle v reálném čase"

    Před 10 dny
    Cihla pochází z paláce asyrského krále Ashurnasirpala II., který vládl čtvrt století na území dnešní Mezopotámie, dobýval okolní země a nazýval se „pánem čtyř světových stran“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Proč SSSR vyráběl trojhranné skleněné lahve?

    Před 10 dny
    Proč byly v Sovětském svazu vyráběny trojúhelníkové skleněné lahve a co v nich bylo obvykle k nalezení? Pojďme si říci o tom jak mohl design sloužit nejen estetice. Povíme vám, jak tyto sovětské lahve s octovou esencí chránily zdraví a životy mnoha lidí jen díky svému tvaru.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Zpívání u táboráku a hra na kytaru: Ověřte si vaši znalost trampských evergreenů

    Před 11 dny
    Kdo by si rád nezazpíval s přáteli u táboráku. Otestujte si, zda byste zvládli zpívat spatra nebo potřebujete zpěvník.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Slované se objevují na historické scéně a s nimi i běžné mnohoženství a rodinné konkubíny

    Před 11 dny
    „V době, kdy se Slované objevují na historické scéně ve střední Evropě, běžně u nich existovalo mnohoženství, alespoň na dvorech vládců. Tento obyčej se v některých rodinách udržel až počátku raného středověku.“
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dvě francouzské mouchy jednou ranou aneb Sňatková zdatnost a politika Jana Lucemburského

    Před 11 dny
    Janu Lucemburskému se podařil dvojí dynastický úspěch, v němž figurovali Janova sestra Marie a syn Václav čili Karel IV. Vlastně celou jeho vládu provází snaha podpořit politická spojení také rodinnými vazbami. Zásnubní a sňatkové projekty byly nedílnou součástí politiky všech tehdejších evropských vládců.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz: Zvířata, která doprovázejí hrdiny v epických mýtech a legendách

    Před 12 dny
    Hrdinové v legendách málokdy putovali sami, vždy je doprovázel buď věrný sluha, přítel, nebo aspoň zvířecí kamarád. Zvířaty se to v mytologii jen hemží. Některá hrdinům na jejich cestách pomáhají, jiná jim naopak škodí. Vždy jsou ale hlavně symboly, které do příběhů vnášejí hlubší smysl.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Anasaziové: Záhadná civilizace ze skalních puebel, která zmizela

    Před 12 dny
    Anasaziové byli původní obyvatelé jihozápadního regionu dnešních Spojených států, kteří se proslavili nejen svou vyspělou a unikátní kulturou, ale i tajemným zmizením. Dones se vedou spory, co indiány vedlo k opuštění jejich domovů.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dodá energii jako několik espres: Napodobte starodávnou přípravu kávy podle nejpovolanějších

    Před 12 dny
    První lidé, kteří z kávy získávali energii, ji spíše jedli, než by se ji snažili pít. Smíchání pomleté kávy s horkou vodou je ve skutečnosti dost pokročilý způsob přípravy. Pokud hledáme první příznivce kávy, budou to nejspíše Oromové z Etiopie.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak dobře znáte bývalá hlavní města, která zanechala svou stopu v historii?

    Před 13 dny
    Pokud jste již někdy slyšeli názvy jako Uruk, Tenochtitlán či Babylon, bude pro vás dnešní kvíz bezpochyby hračkou. V průběhu dějin vznikala a nabývala na významu města, která jsou dnes bohužel často pouhou historií.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Číňané to rozpálili jako první: Zemní plyn z hlubin země získávali již před 3000 lety

    Před 13 dny
    Vrtná technologie je jedním z méně známých přínosů Číny světu. Ten ji napodoboval zprvu s menším úspěchem. Tato technická pozoruhodnost by se měla zařadit po bok takovým čínským objevům, jakými byl magnetický kompas nebo černý střelný prach.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jan XII. Železný, podporovatel krále Zikmunda, chytře kupil svoje prebendy a funkce

    Před 13 dny
    Narodil se jako Jan Bucek nebo Bucka či Bucca patrně v Praze, protože je uváděn také jako Ioannes Pragensis (Jan Pražský), kolem poloviny 14. století. O životních osudech pozdějšího olomouckého biskupa Jana XII. mnoho nevíme až do doby, kdy se stal roku 1389 litomyšlským biskupem.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hospodský kvíz z pohodlí domova klidně pro partu přátel

    Před 14 dny
    Možná jste se doslechli o novém trendu zábavy v hospodách. Nejen za alkoholem a potlachem s kamarády dnes spěchají lidé do místního pohostinství. Nejde ani o taneční zábavy, ani o nějaké karetní přebory. Do hospody se dnes chodí soutěžit. A není to soutěž, jak by vás možná napadlo, v počtu vypitých piv nebo panáků či v množství pozřených párků. Hosté se utkávají ve vědomostní soutěži.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Císařovna Sissi byla symbolem krásy. Trpěla ale mnoha neduhy, nejen těmi fyzickými

    Před 14 dny
    Jméno Sissi znají dnes nejen zájemci o historii Rakouska-Uherska, ale prakticky všichni. I více než 120 let po své tragické smrti je krásná císařovna stále ikonou.
     Komentáře
Reklama