Zavřít
Nespěchej

Nespěchej

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Nespěchej
  • Nespěchej

    Grónský národní kroj by nevznikl bez českých korálků a moravské předlohy. Jak se dostaly až k Inuitům?

    Před 5 hodinami
    Před příchodem Evropanů do Grónska se Inuité (Eskymáci) oblékali pouze do oděvů šitých z kožešin tuleňů, sobů, lišek nebo do kožešin ledního medvěda. Pro výrobu oděvů v zemi ledu a sněhu nebyl k dispozici žádný jiný materiál.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Koloseum vzniklo na původním Neronově paláci. Co všechno se v Koloseu odehrávalo a jak skvěle bylo přizpůsobeno divákům, je až neuvěřitelné

    Před 19 hodinami
    Původním účelem Kolosea bylo pořádat pohřební hry na počest mrtvých bohatých Římanů. Staří Římané věřili, že rituály lidských obětí potěší jejich pohanské bohy a umožní jim vstup do posmrtného života.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hašima, kdysi nejobydlenější místo na světě. Jeho temná historie se píše od 30. let dvacátého století

    Před 20 hodinami
    Tajemný ostrov Hašima svým tvarem připomíná válečnou loď z doby druhé světové války. O tomto místě se traduje celá řada příběhů, které z něj dělají středobod záhad a paranormálních jevů.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejopečovávanější soška – Pražské Jezulátko. Jeho uctívání je zcela výjimečné

    Před 1 dnem
    Pražské Jezulátko patří mezi nejuctívanější křesťanské sochy vůbec. Jeho původ je opředen legendami a sjíždějí se za ním věřící z celého světa.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Ruský vpád na Sibiř: Kontroverzní kozák Jermak prý dobýval, ale pod rouškou Boží slávy vedl spíše další loupežnou výpravu

    Před 1 dnem
    „Bojovníci na koních ozbrojení tureckými šavlemi přebrodili řeku a přepadli tábor spících mužů. Rozespalí vojáci neměli žádnou naději. Jeden z nich je setnut, ostatní propíchnuti nebo zastřeleni šípy. Velitel vojáků, vousatý muž dvakrát větší než všichni ostatní, stojí u břehu a přitahuje záchranný člun.“
     Komentáře
  • Nespěchej

    Pozvat římského císaře na svatbu může být tragédie pro mnoho lidí. Caligulovi se nesmí říkat, že něco nesmí

    Před 1 dnem
    Gaius Piso udělal velmi špatné rozhodnutí, když pozval císaře Caligulu na svou svatbu. Když se Caligula objevil na hostině, Gaius řekl císaři, aby se nedotýkal jeho nastávající manželky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Les Aokigahara je jedním z nejznámějších a nejstrašidelnějších míst v Japonsku. Stane se tu 100–105 sebevražd ročně

    Před 1 dnem
    Kdo by chtěl cestovat na jedno z nejděsivějších míst na světě, musí se vydat do dalekého Japonska. Je jím les Aokigahara, který nechvalně proslul jako dějiště mnoha sebevražd.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Když jste chtěli ve středověku podnikat, bylo nutné vstoupit do cechu

    Před 2 dny
    Role cechů byla pro středověké služby a obchodování klíčová. Jak se vůbec mohl někdo stát členem cechu, jak tyto spolky fungovaly a co jste členstvím v nich získali, a naopak ztratili?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jsem přímým potomkem prvního objevitele Nového Zélandu, ale ten tvrdil, že tu dávno předtím žili běloši

    Před 2 dny
    Auckland znamená v jazyce Maorů Tamari Makau Rau, Město 100 milenců, protože všem polynéským kmenům, které do tohoto místa dorazily, jeho krása učarovala.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Cesta ke svobodě římského otroka nebyla snadná, ani poté však nebyla svoboda absolutní

    Před 2 dny
    V Římě žilo třikrát více otroků než svobodných občanů. Většina z nich žila v zoufalých podmínkách. Získání svobody proto bylo snem snad každého z nich. Cesta k ní nebyla snadná a zadařilo se jen málokomu. Nabytá svoboda však nebyla bez omezení.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejznámější duch v Bílém domě. Abraham Lincoln, 16. prezident, se zjevuje jako fantom

    Před 2 dny
    Jeden z velmi oblíbených amerických prezidentů 19. století má svou slávu již za sebou. I přesto se o něm ale velmi často hovoří, a to ve spojitosti s tajemstvím opředeným záhadami. Abraham Lincoln má totiž i v 21. století stále navštěvovat Bílý dům.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Mykény a jejich obyvatelé jsou stále záhadou. Ani vědci se stále neshodnou na tom, kdo přesně původní Mykéňané byli

    Před 3 dny
    Mykéňané byli pozoruhodnou civilizací, o nichž se mnohé dovídáme z řeckých mýtů o hrdinech, jako byli Achilles a Odysseus, a jejich hrdinských činech v trójské válce.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Grónská manželství: Eskymáci se laskali jinak než líbáním a uchazečka o vdovce mazaně velebila jeho zesnulou ženu

    Před 3 dny
    Postavení ženy v manželství je v Grónsku právě tak jako jinde na světě rozdílné. Pravidelně je rozhodující silou muž, ale viděl jsem také rodiny, kde byl muž pod pantoflem. Patří to ovšem k výjimkám.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Spartánská výchova ve starém Řecku. Nemusí se nám to líbit, ale byla do určité míry velmi efektivní

    Před 3 dny
    Ať se nám to líbí, nebo ne, vzdělávání ve starém Řecku bylo poněkud odlišné, než je dnes. To se asi ani nemáme čemu divit, ale to, že bylo jiné i v jiných starověkých řeckých městských státech než ve Spartě, už je poněkud zvláštní. Cílem výchovy bylo odevzdat městu takové občany, kteří zvládnou prakticky vše.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Archa úmluvy mohla sloužit jako komunikační zařízení s Bohem nebo jinými bytostmi

    Před 3 dny
    Archa úmluvy byla posvátná truhlice obsahující tabule s deseti přikázáními. Truhlice zároveň sloužila pro rozmluvy Mojžíše s Hospodinem. Některé pozoruhodné hypotézy vysvětlují její funkčnost moderními technologiemi na způsob videohovoru.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dědictví Mongolů na podobě dnešního Pekingu

    Před 4 dny
    Největší dobyvatel historie se vynořil ze zapomnění v Mongolsku ve 12. století, kdy stepi severně od Velké čínské zdi obsadily kmeny a klany zapletené do neustále se měnících aliancí, soupeření a sporů. Málokdo ví, že dědictví Mongolů nalezneme i dnes v srdci Pekingu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Zmrzlá Sibiř ukrývala zachovalé mumie, jejich neporušené vlasy, vousy i skalpy od ucha k uchu

    Před 4 dny
    Sibiřské národy neboli asijští „indiáni“ mívaly středně dlouhé vlasy: Pokud neměli muži vlasy zastřižené, zaplétali je většinou do dvou copánků. Ženy nosily také dva copy, které nastavovaly spletenými proužky barevných látek a zdobily kovovými přívěsky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Všechny cesty vedou do Říma. Zdá se, že za starého Říma šlo stavění dálnic a silnic lépe než dnes

    Před 4 dny
    Antičtí Římané byli skutečnými mistry ve stavbě silnic a dálnic. Hustá síť komunikací měřila více než 400 000 km a propojovala 113 římských provincií. Některé cesty a silniční mosty se dochovaly dodnes a slouží jako turistické atrakce.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hrad v Irsku byste během středověku navštívit nechtěli. Nemohli byste si být jisti svým životem

    Před 4 dny
    Jeden z irských hradů, hrad Leap, se nechvalně zapsal do historie těch nejděsivějších hradů na světě. Aby také ne, když zde panoval opravdu krutý rod, který pro vraždu nešel daleko.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Cestování ve starodávné historii nebylo vůbec jako dnes. Kdo si to mohl dovolit a co k tomu bylo potřeba

    Před 5 dny
    Cestování na dlouhé vzdálenosti, dokonce za účelem turistiky, se praktikovalo už před 5 000 lety. Nebylo ale příliš komfortní – dopravní prostředky byly pomalé, cesty mnohdy špatné a nebezpečné…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Domorodí Sibiřané byli „dobrovolně včleněni a připojeni a kozáci taky nikoho nedoby(i)li“, tvrdili Rusové při násilné kolonizaci Sibiře

    Před 5 dny
    „Od 20. let 20. století historikové popírali nebo se zapomínali zmínit o tom, že spolu kdy Rusové a domorodí Sibiřané bojovali, a místo toho užívali termíny jako „včlenění“ a „připojení“ namísto „dobytí“, nebo psali o „dobrovolných svazcích s kmeny, jež strádaly pod útlakem feudálních pánů“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Císař Augustus měl problémy se svou neřestnou dcerou. Císaři starého Říma měli široké možnosti, jak nejlépe potrestat své děti

    Před 5 dny
    Dcera císaře Augusta, Julie starší, vyvolala v tehdejším Římě značnou vlnu pozdvižení. Otcova výchova se v jejím případě tak trochu vymknula z rukou, což se nakonec Julii stalo osudným.
     Komentáře
  • Nespěchej

    V roce 1961 zmizel Michael Rockefeller. Co skrývá Papua Nová Guinea?

    Před 5 dny
    Michael Clark Rockefeller pocházel z velmi zámožné miliardářské rodiny. Šťastný život mu ale osud nenadělil. V roce 1961 při plavbě na lodi v oblasti Papui Nové Guiney zmizel. Dodnes není známo, co se s ním stalo.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kata Mydláře známe asi všichni. Stihl toho hodně. Ve své práci i v životě

    Před 6 dny
    Hrdelní právo mělo v Čechách dlouhou tradici, jmenný seznam katů je rovněž rozsáhlý, ovšem do vědomí široké veřejnosti se nesmazatelně zapsalo jedno jméno – Jan Mydlář, slavný pražský mistr popravčí, který svůj um předvedl 21. června 1621 během staroměstské exekuce, tedy popravy 27 vůdců protihabsburského povstání z roku 1618. Znáte celý příběh příběh Jana Mydláře?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Prapředci Maorů, prvních kolonizátorů Nového Zélandu, byli pravděpodobně Tchajwanci. Přeplouvali tisíce km podle důmyslné navigace

    Před 6 dny
    Odkud se vzala kultura, která na přivítanou vyplazovala jazyk, ukazovala bělmo očí, chvěla prsty a švihala stehny? Překvapiví jsou její předci i vzdálené místo, odkud připluli první kolonizátoři Nového Zélandu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Život ve starém Římě nebyl lehký skoro pro nikoho. Ale obyčejní vojáci, těm nikdo opravdu nezáviděl

    Před 6 dny
    Když pomyslíme na římského vojáka, představíme si člověka v brnění, přilbě, s mečem, s kopím a štítem, připraveného střetnout se s nepřítelem. Dokážeme si představit, že poslouchá rozkazy svých nadřízených a bojuje za římskou slávu. Kdo byli jeho velitelé? Byl obyčejný voják šťastný?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Prokletý kostel sv. Jiří nedaleko Prahy. Na tomto místě se děly velmi podivné věci

    Před 6 dny
    Kostel sv. Jiří je jedno z nejstrašidelnějších míst minimálně v České republice. V minulosti jej postihlo až podezřele mnoho katastrof. V současnosti, ač je v dezolátním stavu, je vyhledávanou turistickou atrakcí. V jeho lavicích totiž sedí duchové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Cesta na vrchol nebyla snadná, Tomáš Baťa to dokázal

    Před 7 dny
    Životní příběh Tomáše Bati vypráví příběh chlapce, který se od těžkého dětství postupně vypracoval na jednoho z nejslavnějších tuzemských podnikatelů. Jak se mu to podařilo?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuitské tradiční tetování: Při prošívání lidské kůže šlachou a směsí tuhy a moči tatérky vylizovaly krev přímo z ran

    Před 7 dny
    Specialistkami na tetování byly starší ženy. Díky svým dlouholetým zkušenostem s propichováním kožek a kožichů dokázaly tatérky precizně „šít“ i lidskou kůži. Ne náhodou nazývají sibiřské národy tetování slovem „šitie“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Pont du Gard, akvadukt, most a překrásná památka starého Říma. Pozoruhodná stavba si ve své době vyžádala ty nejlepší odborníky

    Před 7 dny
    Trojité patro oblouků se tyčí 160 stop nad zurčící řekou. Kdysi horní úroveň stavby nesla vlastní proud vody, nyní však vodní kanál zůstává suchý. Dnes most slouží pouze turistům, kteří se chtějí dostat z jedné strany řeky Gard na druhou. Jeden z největších projektů veřejných staveb v augustovském věku poblíž Nîmes ve Francii dodnes udivuje.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Paranormální jevy ve starém domě v Hongkongu. Do této budovy jen tak někdo nevkročí

    Před 7 dny
    Opuštěný dům v lukrativní čtvrti Hong Kongu láká zvědavé lovce duchů. Většina těchto odvážlivců však dům záhy s křikem opouští.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Volební právo pro ženy. Nemáme ho dlouho a stále ne všude

    Před 8 dny
    Volební právo považujeme u nás v dnešním světě za samozřejmost. I přes to, že naše země patří mezi ty státy, které neměly problém nechat ženy volit, je to teprve něco málo přes 100 let, co je jim to umožněno.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Národy Sibiře, které za šest hodin letu nezahlédnete, žily těžce, ale v nadbytku i v zimě, kdy se rtuť měnila na olovo

    Před 8 dny
    Dosud jsme v našich článcích o Eskymácích a Inuitech psali o arktickém etniku pocházejícím převážně z Grónska či ze Severní Ameriky. V nadcházejících článcích vás budeme informovat také o historii a životech původních obyvatel Sibiře, jež jsou pravděpodobnými prapředky těch dosud zmiňovaných.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hannibal, vážný nepřítel Říma. Provokoval neporazitelnou taktikou a po několik desetiletí dokázal napadat největší impérium

    Před 8 dny
    Jeden z největších generálů všech dob, Hannibal Barca, překročil Alpy a téměř srazil Řím na kolena. Dodnes je považován za jednoho z největších, ale zároveň nejrespektovanějších nepřátel Římské říše.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Profesor astrofyziky si myslí, že kdysi na Zemi existovala plně průmyslová předlidská civilizace

    Před 8 dny
    Složitější život existuje na naší planetě nejméně 400 milionů let, moderní člověk vznikl před 300 000 lety a vybudoval průmyslovou civilizaci teprve před 300 lety. Mohla na Zemi existovat i jiná pokročilá civilizace a byli bychom schopni to dokázat?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Karel IV. neuměl česky a přežil pokus o vraždu. A to není všechno, co jste možná nevěděli

    Před 9 dny
    O Karlovi IV. dnes existuje celá řada informací. Většina se přitom zaměřuje na jeho úspěchy a obecně známé věci. Existují však o něm i takové zprávy, které jste možná netušili. Které to jsou?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak nález mumie zaživa pohřbeného miminka pomohl k objevení dávného inuitského tetování

    Před 9 dny
    Všichni Eskymáci se tetovali, byť v odlišné míře. A nečinili to jen v nedávné minulosti, nýbrž po dlouhé generace. V oblasti zmrzlého severu byly nalezeny až 3000 let staré figurky ozdobené „tetováním“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Na Egypťany čekalo po smrti hned několik nelehkých zkoušek

    Před 9 dny
    Egyptská Kniha mrtvých nám poskytuje informace o osudu duše po smrti a její cestě napříč posmrtným životem. Rozhodně se však nejednalo o procházku růžovou zahradou…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Vědci se neshodnou, zda by mohla 5000 let stará hvězdná mapa být důkazem ztracené vyspělé civilizace

    Před 9 dny
    Jednou ze současných největších záhad je kámen Cochno v západním Durbantoshiru ve Skotsku. Nejde o obyčejný kámen, neboť jeho povrch je pokrytý spoustou spirál, geometrických designů a dalších složitých obrazců a vzorců.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Líbánkový gang řádil v New Yorku v polovině 19. století. Útoky na obyvatele 18. obvodu ukončily nečekané policejní zásahy

    Před 10 dny
    Líbánkový gang – Honeymoon Gang byl newyorský pouliční gang z poloviny 19. století. Gang byl prý tak násilný, že mu byla odepřena ochrana, kterou často dostávaly jiné pouliční gangy od politiků organizace Tammany Hall.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hlava racka inuitské dceři pro lehký porod, synovi sokolí pařáty, psovi pomočený střep aneb Zlí duchové se bojí moči a amuletů

    Před 10 dny
    „Přejí-li si rodiče, aby jejich dítě zdárně překonávalo nebezpečí, zašijí mu do čepičky kůži z medvědího patra. Musí se najít stará, vybělená lebka, nebo uhynulý medvěd, který nezemřel lidskou rukou, jen takový amulet má moc,“ píše Knud Rasmussen.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Extrémní sporty za dob starého Říma. Dnes by si na to troufl jen málokdo

    Před 10 dny
    Římský lid miloval krvavé podívané. Jednou z nich byly závody vozatajů, klání jen o trochu méně brutální než gladiátorské souboje. Běžně při nich docházelo k vážným zraněním a úmrtím. Když se konaly, sledoval je celý Řím.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kámen Benben je posvátný artefakt. Podle jedné legendy stojí za stvořením Země

    Před 10 dny
    Starověký Egypt byl jednou z nejvýznamnějších a současně nejstarších starověkých civilizací ve Středomoří a na Předním východě. S touto civilizací je spjata nejen historie, ale také věda a výzkum. Když mluvíme o vědě, je dobré zmínit kámen, který je mytologickým artefaktem objeveným právě ve starověkém Egyptě.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nestydatý kardinál Richelieu. Bravurní politik a intrikán, který drtil obyčejný lid

    Před 11 dny
    Za vlády Ludvíka XIII. se stal nejmocnějším stratégem na královském dvoře. Aby získal moc, nebál se kardinál Richelieu prolévat krev francouzského obyvatelstva. Šel doslova přes mrtvoly. A to tak moc, že si znepřátelil i samotného papeže.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Arktické mnohoženství a mnohomužství: Dvě až 11 manželek, první si někdy přímo vyžádala sokyni, když už nemohla rodit

    Před 11 dny
    Původní Eskymáci se rozvádějí lehkým způsobem, jako se žení. Omrzí-li žena muže – opačný případ nastává zřídka – provede muž prostě to, že „...se od ní odtáhne, když ulehne, aniž řekl jediného slova. Z toho pozná žena ihned jeho úmysl.“
     Komentáře
  • Nespěchej

    Egyptský zapomenutý faraón Sobekemsaf II.: Kdy žil a co se stalo s jeho hrobkou

    Před 11 dny
    O egyptském králi Sobekemsafovi II. toho moc nevíme. Střípky nálezů z minulosti přináší alespoň základní údaje o jeho životě, i tak však jeho vláda zůstává opředena tajemstvím.
     Komentáře
  • Nespěchej

    V roce 1854 doslova zmizel farmář v Selmě, v USA. Nebylo na tom nic až tak divného, kdyby se to nestalo před zraky celé rodiny

    Před 11 dny
    Čtyři lidé sledovali, jak kráčel přes pole; čtyři páry očí jej viděly, jak zamával. Pak už jej nespatřil nikdy nikdo.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Čínský mytologický císař Fu-si lidstvu přinesl velmi potřebné vynálezy

    Před 12 dny
    Fu-si je považován za prvního císaře v historii Číny. Proslulý je svými vynálezy a reformami. Byl také velkým vědcem a filozofem a jeho práce ovlivnily mnoho oblastí, jako jsou medicína, astronomie a kalendář.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Stockholmský syndrom jako základ eskymáckých sňatků: Násilné únosy nevěst byly běžné, příbuzní v klidu

    Před 12 dny
    „Z počátku, když Eskymáci viděli sňatky prováděné podle našeho způsobu, velmi je uráželo, že nevěsta odpovídala ‚ano‘ na otázku, chce-li svého ženicha za muže. Podle jejich názoru by byla měla nejspíše říci ‚ne‘.“
     Komentáře
  • Nespěchej

    Romulus sestavil vlastní kalendář, kterým se řídila celá římská říše. Ještě celá století poté se kalendář ale dolaďoval

    Před 12 dny
    Římané si vypůjčili části svého nejstaršího známého kalendáře od Řeků. Kalendář se skládal z 10 měsíců v roce o 304 dnech. Zdá se, že Římané ignorovali zbývajících 61 dní, které připadly na polovinu zimy. Romulus, legendární první vládce Říma, údajně zavedl tento kalendář kolem roku 738 př. n. l.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jantarová komnata zmizela. Je možné, že by byla ukryta v Krušných horách?

    Před 12 dny
    Tajemství Jantarové komnaty nebylo dodnes plně odhaleno. Jedna z teorií přitom zvažuje, že by se mohla nacházet mnohem blíž, než se může na první pohled zdát...
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hindenburg a jeho zkáza. 34 sekund hrůzy, které změnily letecký průmysl

    Před 13 dny
    Katastrofa Hindenburgu v Lakehurstu v New Jersey 6. května 1937 ukončila během několika desítek vteřin éru pevných vzducholodí. Při neštěstí zahynulo celkem 36 osob. K čemu tehdy došlo a co bylo hlavní příčinou tragédie?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuitská populace v kanadské Arktidě má jedinečný genom přizpůsobený extrémním mrazům, zjistila studie

    Před 13 dny
    Tisíce let života v geografické izolaci způsobily, že se u Inuitů z Nunaviku – zakladatelské populace původních obyvatel kanadské Arktidy – vyvinul odlišný genom přizpůsobený životu v extrémních mrazech a stravě s vysokým obsahem tuků.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Až do posledního muže. Egypťané se krutě bavili při rybářských kláních

    Před 13 dny
    Historie je plná krveprolití a bolesti. Přestože dost utrpení bylo ve válkách, lidé ho měli i jako zábavu. Staří Římané měli gladiátorské zápasy, ve starém Egyptě probíhaly rybářské závody. V těch ale rozhodně nešlo o to, kdo bude úspěšnější v rybolovu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kde je hlava Shakespeara? Vědci se domnívají, že v jeho hrobu není

    Před 13 dny
    Když se řeknou významní angličtí básníci, mnohé z nás napadne to samé. William Shakespeare! O jednom z nevýznamnějších básníků a dramatiků 17. století si můžeme přečíst mnohé. Záhadou ovšem zůstává jeho mrtvé tělo.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Diamant naděje je jeden z nejstarších, které známe. Nese sebou ale hrůznou kletbu

    Před 14 dny
    Obří modrý diamant byl součástí francouzských korunovačních klenotů. Poté záhadně zmizel. Po letech se objevil, byl ale menší. Mnohým majitelům záhadného kamene se staly strašné věci, které jsou připisovány jeho prokletí…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Až do 20. století mohl muž prodat svou ženu. Mělo to svá jasná pravidla i důsledky, hlavně pro manželku

    Před 14 dny
    Prodej manželky byl v Anglii způsob, jak ukončit neuspokojivé manželství v dobách, kdy byl rozvod výsadou pouze bohatých. Tato podivuhodná a mnohdy nemorální tradice se přitom zachovala až do počátku 20. století.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Po lécích z mumií byla obrovská poptávka. Import z Egypta nestačil, proto je nahrazovaly padělky

    Před 14 dny
    Od středověku až po novověk byli Evropané přesvědčeni, že mumie obsahují léčivé síly z jiného světa a že je jejich pojídání zbaví všech neduhů. Platili za ně ve zlatě, což vedlo k jejich pašování i ke vzniku černého trhu s padělky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Newton si myslel, že v egyptských pyramidách je skryto tajemství apokalypsy

    Před 14 dny
    Bezmála dvě století po Newtonově smrti byly nalezeny jeho pozoruhodné studie biblických textů a egyptských pyramid. Cílem bylo rozluštit načasování apokalypsy z knihy Zjevení. Klíč k tomu měly skrývat právě pyramidy v Gíze.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Těžký Gustav - miláček Adolfa Hitlera. Na jeho obsluhu bylo potřeba až 500 vojáků

    Před 15 dny
    Těžký Gustav byl osobním projektem Adolfa Hitlera, který demonstroval sílu a velikost Třetí říše. Hitler tuto zbraň miloval, i když v konečném důsledku nebyla vůbec potřeba.
     Komentáře
Reklama