Tvorbu designérů možná ještě lépe než jednotlivé kusy návrhů vystihuje místo, kde se pohybují každý den. Domov o lidech umí říct mnohé, třeba jak žili jedni z nejslavnějších designérů v historii – manželé Eamesovi.
Rodinný dům vznikl podle přání investorů a jejich životního stylu, i tak jej stavební úřad v Bystřici nad Pernštejnem uvádí jako ukázkový příklad novostavby a posílá se na něj stavebníky podívat. Vyzpovídali jsme architekty i investory.
Její práce svítí a září. Se zakladatelkou konference Humain jsme probrali spolupráci s hudebníky, ale i možnosti grafického designu z environmentálního hlediska.
Design se neukrývá jen v nábytkových kusech, značnou část tvůrců živí možná daleko těžší projekt – uspokojivě zabavit a rozvíjet imaginaci malých nespoutaných hlaviček. Povedlo se to především stavebnicím Lego a Merkur.
Foťák měl vždy po ruce, a tak proslul zejména svou pouliční tvorbou. Z kavárenských zahrádek zaznamenával život ve městě a často nepozorován dokumentoval brněnskou uměleckou komunitu. Jeho studiové práce, portréty a reportáže však taky stojí za pozornost.
Kancelář SeARCH prožívá práci jako hledání vzájemnosti mezi krajinou a architekturou a jejich poslední projekt dodává slovům váhu. Lovecký ranč v Malých Karpatech ukrývá vymoženosti pod zemí a z pokojů skýtá výhledy na hory, louku a rybníček.
Architektonická kancelář VenhoevenCS navrhla parkování pro 4000 kol jako samostatný modul připojený k hlavnímu nádraží, které vyčistil od kol zanechaných na povrchu, vytvořil nový veřejný prostor a poslouží i vodním živočichům.
Okem dneška vidíme v souvislosti s uměleckou školou Bauhaus především výrazné designové počiny a zvučná jména jejich tvůrců, jména neméně inspirativních a vlivných tvůrkyň však zůstávala ve stínu mužských kolegů.
Od léta funguje v Táboře prostor pro umění a design Okraje. Otevřel jej kreativní pár Lucie Svoboda Mičíková a Patrik Svoboda, kteří se v jihočeském městě rozhodli usadit. Zeptali jsme se, jak se jim tam žije a jaké mají s Okraji ambice.
Studio Andrew Trotter přestavělo venkovskou usedlost, již objevil architekt s přítelem na cestě Itálií. Nemovitost doporučili svým klientům a ti souhlasili.
Pandemie covidu měla za následek nárůst cyklodopravy ve městech, v Rakousku se trend podařilo udržet a dokonce i trochu navýšit. Cyklisté si proto vysloužili zvýšenou pozornost a novou infrastrukturu.
Mnoho kvalit, které přisuzujeme modernismu, jsou dědictvím o něco staršího uměleckého stylu – De Stijlu (nizozemsky styl). Revoluční hnutí připomínají díla Pieta Mondriana a odvážného designéra Gerita Rietvelda.
Nevládní organizace v Evropě včetně našeho Nesehnutí pořádají sbírku na vybavení ukrajinských nemocnic solárními elektrárnami. Ty kvůli ruskému teroru čelí výpadkům proudu, které ohrožují životy lidí.
Andrés Jaque a jeho Office for Political Innovation navrhli školku podle italských ideálů Lorise Malaguzziho, takže děti připraví na budoucí nepředvídatelné výzvy a příležitosti.
Na co všechno si lze sednout? Design, a hlavně osmdesátá léta, odpovídají téměř jednohlasně, že na všechno. Provokativní éra otestovala hranice možného co do výroby a imaginace. Připomeňme si nejznámější zástupce.
WMA architects navrhli na místě dřevěnice s chlévem víkendové sídlo pro investora, který tráví hodně času v zahraničí. Přivezl si odtud detaily, které jinak minimalistický interiér povyšují na nečekanou úroveň.
Vesna vzdělává a spojuje ženy už od devatenáctého století. Mezi její podporovatele patřil i Dušan Jurkovič, který pro spolek navrhl mobiliář. V takzvané Jurkovičově jizbě ho můžete obdivovat spolu s výstavou ukrajinské designérky Nikolayevy.
Tvary a linie propůjčují designu stejně významné kvality jako volba těch správných odstínů. Ucelenější poznání barev i postupů při jejich volbě zásadně ovlivnila umělecká škola Bauhaus.
V porotě mezinárodní soutěže Best In Design na Zlin Design Weeku zasednou hvězdy světových značek jako Büro Famos, nebo Fashionclash a s nimi i dvojice Mikolášková&Drobná, které v minulém ročníku soutěže získaly Cenu médií.
Organizátor kultovní přehlídky nejmladší návrhářské generace a principál kreativního hubu Kumst vypráví o módě, jak se prodat a nezaprodat, o work-life balance a angažmá v kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury.
Poměrně překotný vývoj designu začátku dvacátého století iniciovala vlna mladých tvůrců s centry v Berlíně, Mnichově a Vídni. Započaté hnutí v umění, a především v architektuře, grafice a designu dovedl Josef Hoffmann až k tvůrčí svobodě.
Osvícený starosta a úžasný farmář se rozhodli, že udělají něco pozitivního pro krajinu, lid i zvěř. Výsledkem jsou obnovené i nově navržené polní cesty s výsadbami ovocných stromů, remízky a objekty, které nebudou krajinu zavírat.
Centrum architektury a městského plánování vydalo sbírku Expati; Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí a jeden z nich, Petr Štefek, přišel povyprávět podrobnosti ze zkušené a příhody, které se do knihy už nevešly.
Kolik designových počinů stálo na cestě k jednomu kelímku naplněnému syceným nápojem s nyní už ne tak populárním brčkem? Zhruba pět. Přes více než stoleté stáří se jejich podoba od těch původních značně neliší, pokud vůbec.
Architektka v diplomové práci navrhla na ostrožnu v Novém Střížkově zahradní město jako alternativu satelitní výstavbě. V soutěži Diplomky 2022 si její návrh vysloužil zvláštní cenu společnosti HELUZ.
Rokas Mikšiūnas se zapojil do programu loňského hlavního evropského města kultury svým koníčkem. Chce tak popularizovat kulturu své země v zahraničí. Jeho model vily Iljinai soutěží o zařazení do oficiálního katalogu Lego.
Mistrovské dílo Theophila Hansena dokončené roku 1883, kde za časů Habsburské monarchie zasedali i zástupci českých zemí, je opět v provozu a přístupné prohlídkám. Rekonstrukci navrhla vídeňská kancelář Jabornegg & Pálffy.
Éra modernismu byla zlatým věkem pro nábytkový design. Její základy nepoložil jen Michael Thonet, ale také proud, který na něj kriticky reagoval. Hnutí Arts and Crafts a Art Noveau vytvořila půdu dalším stylům.
Zapomeňte na polohovatelné pracovní stoly a benefity práce ve stoje. Acer představil stůl spojený s rotopedem, jenž zaměstná kromě mozku i vaši tělesnou schránku a navíc dobije elektroniku.
Osmý ročník soutěže Kaplicky Internship si získala diplomka Evy Kvaššayové dokončená na UMPRUM v Praze. Klíčové pro ni byly zkušenosti nabyté na studiu ve Stockholmu, nyní ji čeká tříměsíční stáž u Foster + Partners.
Učitel, písničkář, spisovatel, výtvarník, dramatik a režisér, napravený opilec, vzteklý dědek a legenda vzpomíná na události, které se mohou z dnešního pohledu zdát už neuvěřitelné.
Ani po sto sedmdesáti letech od vzniku prvního kusu se rozhodně nechystají do důchodu. Židlemi, na kterých seděli Picasso, Einstein a další velké i menší osoby světových dějin, změnil Michael Thonet historii nábytku.
Fintherm a.s. vyrábí a dodává předizolované potrubí do Česka, Slovenska, Evropy a dalších zemí. Z jejich výroby už se vykutálelo tisíce kilometrů trubek. O mezinárodních zakázkách a perspektivě oboru jsme se bavili s generálním ředitelem.
Mladá designérka oděvu Johana Skálová tvoří pod stejnojmennou značkou kromě svých kolekcí taky ručně tkané oděvy i bytové doplňky. Tradičním řemeslným přístupem i důrazem na udržitelnost procesu jde proti proudu dnešní rychlé módy.
Jaroslav a Andrea Marešovi vyvinuli koncept puristického domu jako kombinaci typového projektu s architektonickým řešením na míru. Na sto metrech čtverečních minimalizují povrchové úpravy, tvarové složitosti a komplikovanou instalaci.
Krajinářskou úpravu nové Čtvrti Pod Hády navrhl tým atelieru Flera pod vedením Ferdinanda Lefflera. Zeptali jsme se, jaká je jeho představa veřejné zeleně, co v místě chystá pro teenagery a co má Čtvrť Pod Hády ve městě způsobit.
Nová funkce má na Fakultě architektury ČVUT usnadnit sladění osobního, pracovního a studijního života. Dita Jahodová zvítězila v otevřeném výběrovém řízení a akademický senát ji doporučil děkanovi ke jmenování.
Z dnešního pohledu nejsou překlápěcí hodiny nebo ty bez číslic ničím překvapivým. O jejich přítomnost se postaralo několik ikonických návrhů z hlav věhlasných designérů. Původ pěti z nich představují následující řádky.
Na pozadí čipové krize a napjaté situace mezi Čínou a Taiwanem se Joe Bidenovi podařil strategický úspěch. TSMC odhalila plány ztrojnásobit investice do továrny v USA a vyrábět v ní nejpokročilejší technologie.
Architekti NOIZ.sk navrhli pro čtyřčlennou rodinu dům Na Radě. Vybalancovali jej na půdorysu domku a chatky, který hned ze startu překračoval limit povolené zastavěnosti.