Kancelářská budova Viadukt Anděl získala stavební povolení na udržitelný projekt se zdravým vnitřním prostředím, který cílí na dosažení certifikace LEED Gold.
Nedostatek pracovních sil je dlouhodobým problémem českého stavebnictví, ovšem v posledních měsících se k němu přidal také dramatický růst cen a zpoždění dodávek stavebních materiálů.
Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky o koupi nemovitostí. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu nemovitostí? Má odpověď je zcela jasná: k poklesu cen nemovitostí nedojde, říká Roman Weiser, ředitel developmentu a staveb BIDLI holding. Jaké ho k tomuto závěru vedou důvody?
Společnost JRD Developmnet nedávno zakoupila stavební parcelu v Praze 4 s chátrajícím objektem, jež se nachází v sousedství jejího dokončeného projektu Zelená Libuš. Na místě již dva roky uzavřeného parkovacího domu plánuje realizovat energeticky úsporný dům s 250 zdravými byty. Návrh projektu je v souladu s územním plánem a plně respektuje novou územní studii lokality. Developer očekává získání územního rozhodnutí a povolení k demolici v roce 2024. Celková výše investice by mohla dosáhnout 1,5 mld. Kč.
Náklady na bydlení stále stoupají, a proto se každá koruna počítá. Pokud hledáte způsoby jak zdravě a bez velkého omezování optimalizovat domácí rozpočet, nevyhazovat peníze za zbytečnosti a snížit výdaje na chod domácnosti, máme pro vás jednoduché tipy, které by se vám mohly hodit.
Ceny běžných nemovitostí, jako jsou nové a starší byty či rodinné domy, mají stále tendenci stoupat. Co se ale týká zámků před rekonstrukcí, tam je trend opačný. Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje válka na Ukrajině, ale i rostoucí náklady na pořízení materiálu a na stavební práce.
Největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel tepelných čerpadel reaguje na rostoucí zájem o obnovitelné zdroje a na výrazné zdražování energií a příchází s řešením umožňující realizaci udržitelného a energeticky soběstačného bydlení: fotovoltaické systémy pro výrobu elektrické energie a ukládání jejích přebytků. Toto řešení efektivně doplní stávající sortiment společnosti pro ekologické vytápění, chlazení, větrání a ohřev vody.
Význam regionálních měst se podle průzkumu regionálního kancelářského trhu za rok 2021 bude dále zvětšovat, a to jak kvůli nižší cenové úrovni, tak i díky vzniku nových kvalitních kancelářských prostor. Hrubá roční poptávka v loňském roce začala po období stagnace opět růst, a to jak ve velkých centrech, jako je Praha, Brno a Ostrava, tak i v krajských městech.
Odhaduje se, že třetinu života trávíme v posteli a rozhodně tam nejsme sami. Spolu s námi v ní žijí miliony roztočů, jejichž trus často způsobuje nebo zhoršuje již existující alergie a může být také spouštěčem astmatu. Jak si ložnici upravit tak, abyste výskyt alergenů omezili na minimum?
Třetí fáze modernizace interiérů nákupního centra PALLADIUM v Praze zahrnovala úpravy a modernizaci druhého nadzemního podlaží vyhrazeného pro gastronomii. Cílem modernizace bylo zatraktivnit stávající prostory pro nové designové a technické požadavky kladené v dnešní době na stravování v rámci nákupních center.
V loňském roce jsme zaznamenali skokový nárůst velkoobchodních cen energií. A prudký růst cen elektřiny nepolevuje. Nejvíc si připlatí ti, kdo by nyní potřebovali přejít k jinému dodavateli. Takový dodavatel pro ně většinou má jen omezenou nabídku, zato výrazně vyšší ceny. Někteří už ani nové zákazníky nepřijímají.
Výstavba projektu Vital Kamýk v Praze 12 nedaleko přírodní památky Modřanská rokle započala. Stavba nabídne 97 bytů se zdravým vnitřním prostředím. Kolaudaci projektu s pravomocným stavebním povolením plánuje JRD Development na začátku roku 2024. Aktuálně je v něm prodáno téměř 60 % bytů.
Nervová soustava je hlavním řídícím systémem lidského organismu. Má na starosti získávání informací z receptorů, jejich vyhodnocovávání a následné zadávání pokynů výkonným orgánům. Podobný systém řídí i správu nejmodernějších kancelářských budov.
Navrhnout co možná nejúspornější dům? Neměla by tato myšlenka být vizí každého architekta či stavebního inženýra? Bez ohledu na to, jaký má kdo vztah k udržitelnosti a jejímu politickému prosazování, už dnes víme, že do budoucna je to jediná cesta, jak zvládnout další rozvoj měst a regionů říká Ing. Michal Hendrych, hlavní inženýr studia LOXIA.
Vienna House Andel's Prague, čtyřhvězdičkový hotel na pražském Smíchově poblíž stanice metra Anděl, se pyšní nově zrekonstruovaným barem Oscar´s ve stylu městské džungle. Za jeho přeměnou stojí britsko-české architektonické studio Jestico + Whiles, jež bylo pověřeno návrhem hotelového interiéru již v roce 2002, ovšem po letech se na něj investor obrátil znovu se žádostí o modernizaci zdejšího baru.
Letošní jaro přinese další ochlazení zájmu o hypotéky. „Už jsme to čekali na podzim,“ říká guvernér ČNB Jiří Rusnok. A bude hůř. Vyšší úrokové sazby už zaúřadovaly a teď se projeví nižší příjmy a dubnové utažení pravidel hypoték.
Zájem o nemovitosti, především ty rekreační, je stále enormní. Jelikož však tuzemská nabídka není schopna jej pokrýt, obrací Češi nyní svou pozornost stále více do zahraničí, například na Slovensko.
Výstavba energeticky úsporného projektu Rezidence Michelangelova v Praze 10 byla dokončena. Architektonicky výrazný dům s 29 byty doplňují dva komerční prostory a malý park s hřištěm a altánem. Projekt, ve kterém JRD Development otestoval nový typ vzduchotechnického potrubí pro zvýšení akustického komfortu, je již zcela vyprodaný.
Milan Šlachta je prvním českým šéfem skupiny Bosch v Česku a na Slovensku. A přestože v loňském roce musel řešit důsledky pandemie, výpadky v dodavatelských řetězcích nebo skokové nárůsty cen, zůstává optimistou. Řídí se heslem, že když vás práce baví, není problém být spokojený. Přečtěte si, jak se Milan Šlachta staví k elektromobilitě a na které produkty Bosch je nejvíc pyšný.
Zejména v posledních dvou letech se ve všech pádech skloňuje kvalita vzduchu ve vnitřním prostředí a jak ji zlepšit. Právě pandemie koronaviru urychluje vývoj nových technologií, které dokáží vzduch uvnitř budov rychle vyčistit.
Neznám mileniála, který by měnil se svými rodiči. Vždyť ti prožili své mládí v totalitě, nemohli cestovat a poznávat svět. Mileniálové naopak plní digitální prostor fotografiemi z nejexotičtějších míst planety. Přesto se mnozí z nich cítí podvedení, protože nejspíš nikdy nebudou vlastníky dvou permanentních rezidencí, z nichž jedné se říká domov a druhé chalupa.
Podle aktuálního průzkumu využívá elektromobil 11 % řidičů, vlastníkem je přitom jen každý stý. Tato auta lákají především mladé lidi ve věku do 26 let a muže. Nejčastěji si ho Češi pořizují pro soukromé účely.
Rostoucí ceny elektrické energie a plynu, možnost čerpání státních dotací a v neposlední řadě také snaha o větší ochranu životního prostředí vedou spotřebitele k rostoucímu zájmu o energeticky úsporné způsoby vytápění, tepelná čerpadla, fotovoltaiku apod.
I vytápění může být úsporné. Více než 50 tisíc českých domácností si vloni pořídilo obnovitelný zdroj energie. Z analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie dále vyplývá, že téměř polovinu instalací (24 tisíc) tvořila tepelná čerpadla. Nyní je tak využívá již přes 130 tisíc domácností.
Finská developerská společnost úspěšně zkolaudovala mateřskou školu v areálu Suomi Hloubětín, která pojme cca 100 dětí. O její elegantní návrh v severském stylu se postaral známý finský architekt. K jejímu slavnostnímu otevření by mělo dojít letos v květnu, v provozu by měla být od září.
Významný developer na českém trhu s nemovitostmi se kromě rekonstrukcí činžovních domů a pronájmu bytů i kanceláří věnuje rovněž výstavbě rezidenčních a polyfunkčních projektů. V příštích pěti letech plánuje výstavbu 3 000 nových bytů v 25 projektech v celkové investici přes 11 mld. Kč. Dalších 10 miliard má developer připravených na nové akvizice.
Bankovní rada ČNB pokračuje v rychlém zvedání úrokových sazeb. Po včerejším zvýšení o tři čtvrtiny procentního bodu se klíčová sazba usadila na 4,5 procenta. Na tak vysoké úrovni byla naposledy před dvaceti lety.
Společnost Pražská energetika (PRE) zdraží již od dubna elektřinu. Nové ceny budou vyšší v průměru o 25 procent. V květnu PRE zdraží také plyn, a to v průměru o 30 procent.
Největší rezidenční developer, společnost Central Group, se chystá položit základní kámen jejich dosud největšího stavebního projektu. Na Žižkově postaví 2500 bytů.
Hypotéku na byt, nebo zůstat v pronájmu? Situace se za poslední dva roky změnila hlavně vlivem rostoucí úrokové sazby a zdražování cen bytů. Hypotéky tak už nejsou tak výhodné jako dříve.
Globální burzovně obchodované fondy (ETF) loni zaznamenaly rekordní příliv peněz. Investorům se v rozvahách hromadila hotovost, kterou posílali právě do nízkonákladových investičních produktů.
Česká národní banka (ČNB) s účinností od prvního dubna zpřísní podmínky pro sjednávání hypotéky. Přísnější podmínky ale platí pouze pro žadatele o hypotéku nad 36 let. Mladším zájemcům zůstala mnohá zvýhodnění.
Pořídit si vlastní bydlení v hlavním městě je stále nákladnější. Prodejní ceny nových bytů tam v posledním loňském čtvrtletí meziročně vzrostly o 27,9 procenta. Za metr čtvereční zájemce zaplatí 137 946 korun. Mezičtvrtletní růst činil 9,1 procenta. Za celý loňský rok se v Praze prodalo 7450 nových bytů. Vyplývá to ze společné analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Třicátník věří, že mu ve vyšším věku pomůže vlastní bydlení. Padesátnice se děsí, z čeho svůj dům bude za deset let financovat. Střechu nad hlavou řeší lidé při pomyšlení na stáří nejvíce. Na stát se Češi nechtějí spoléhat.
Byty dál zdražují, a místy enormně. Potvrdily to nejnovější údaje společnosti FérMakléři.cz ze závěru minulého roku, jež má Právo k dispozici. V Ústí nad Labem v posledním čtvrtletí ceny meziročně vzrostly o závratných 61 procent na průměrných více než 37 300 korun za metr čtvereční. V Praze se už v průměru platilo 120 800 Kč za metr, ceny narostly o 16 procent.
Doba, kdy přitvrzují podmínky pro získání hypotéky, přináší nejistotu. Největší český developer proto očekává částečný odliv klientů s hypotékou. Chce je tak přilákat zpět na program, který je ochrání, ale je výhodný i pro něj.
PlanRadar, rakouský startup vyvíjející inovativní software pro mobilní zařízení určený pro efektivní výstavbu a správu realitních projektů, který v Česku již využívá např. stavební společnosti BAK, Metrostav a Imos Brno, specialista na projektové řízení a technický dozor staveb Unitrex Management či firmy zajišťující údržbu a správu nemovitostí jako Awigo nebo Trade Centre Praha, získal od investorů v čele s renomovanými fondy Insight Partners z USA a Quadrille Capital z Francie 69 milionů dolarů na další rozvoj podnikání.
Tipů na výlety není nikdy dost, i proto jsou sociální sítě nadšených cestovatelů tak oblíbené. Kam vyrazit v roce 2022, ať už prahnete po dávce historie, krásné přírodě nebo po poznání?
Oheň a praskající dřevo vytvoří nejen útulnou atmosféru, ale při volbě výkonných kamen výrazně ušetří rodinné finance. A to je při cenách za plyn a elektřinu vítaná možnost! Při spalování dřeva, dřevěných pelet či briket jsme navíc v souladu s přírodou.
Investiční skupina Penta dál posiluje pozici v pražských realitách, a to přímo v centru metropole. Koupila starší kancelářskou nemovitost v Petrské ulici v Praze 1. Objekt developer zbourá a místo něj postaví luxusní byty.
Společnost EQT Exeter pověřila mezinárodní realitní poradenskou společnost Savills správou nemovitostí pro svou vůbec první investici v České republice. Portfolio průmyslových aktiv zahrnuje 140 000 metrů čtverečních a nachází se v blízkosti Ostravy – jedná se o Logistics Park Nošovice, kde správa začala s účinností od července 2021 a Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnově se začátkem správy od prosince 2021.
Lokalita, dopravní obslužnost i společenství vlastníků. Je mnoho faktorů, které ovlivňují výběr vhodného bytu. Jak při výběru neprohloupit? A vyplatí se kupovat byt jako investici?
Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá český miliardář Radovan Vítek, vydala dluhopisy za 700 milionů eur (přibližně 17,1 miliardy Kč). Cenné papíry jsou vázány na cíl firmy snížit emise skleníkových plynů o 30 procent do roku 2030.
O kolik letos spadne hypoteční trh? A přijde další vlna refinancování? V pořadu Agenda, který vychází každý všední den na Seznam Zprávách, hovořil na téma úrokových sazeb a hypoték šéf banky Moneta Tomáš Spurný.
Prudké zdražení energií, pády jejich dodavatelů a vysoké zálohy u dodavatelů poslední instance (DPI), kteří dočasně převzali jejich klienty, se projevily i v poradnách, jež bezplatně radí domácnostem ve finančních potížích. Nárůst klientů o stovky lidí zaznamenala například Poradna při finanční tísni, která má stálé pobočky ve třech městech a do několika dalších zajíždí.
Parky by měly být nedílnou součástí každého urbanistického celku, zejména pak měst – jejich význam pro městský veřejný prostor je zásadní a mnohovrstevnatý. Jde o plochy, kde mohou místní obyvatelé trávit svůj volný čas a relaxovat, zároveň ale také významně spoluvytvářejí kulturní městskou krajinu a plní důležitou estetickou i ekologickou funkci. Tím vším přispívají ke zvýšení kvality života v urbanizovaném prostředí, kde bezprostředního kontaktu s přírodou dlouhodobě ubývá.
Zvýšení cen energií čeká i klienty alternativních dodavatelů. Zatím u nich platí ceníky z loňska, největší šok zažijí ti, kterým v roce 2022 končí fixace.
Zájem o instalaci solárních panelů letos několikanásobně vzrostl. Domácnosti totiž ve fotovoltaice vidí způsob, jak v době drahých energií snížit spotřebu ze sítě. S poptávkou však roste i cena solárních elektráren.
Banky v návaznosti na razantní zvýšení základní úrokové sazby České národní banky dále zdražují hypotéky. Skupina ČSOB od 17. ledna zvyšuje sazby u všech fixací hypoték. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let vyšší o 0,6 bodu. Největší zdražení postihne sazby u jednoleté fixace, a to o jeden procentní bod.
Rekordní počet lidí změnil v loňském roce dodavatele elektřiny. Jak ukázala data Operátora trhu s elektřinou (OTE), jednalo se o 713 783 zákazníků, což je téměř o 268 tisíc více než v 2020. Hlavním důvodem je loňský konec dodavatelů energií v čele se společností Bohemia Energy.
Katastr nemovitostí je výkladní skříní majetku těch, kdo zdědili nějakou nemovitost. Z usnesení o dědictví se totiž dá vyčíst, jaký další majetek dědic dostal. Katastr problém řeší s Úřadem pro ochranu osobních údajů.
Společnost UBM Development Czechia dovedla k úspěšné kolaudaci dlouhou a náročnou rekonstrukci více než 100 let starého bývalého Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí v centru Prahy. V historické budově bude na jaře letošního roku otevřen luxusní pětihvězdičkový hotel Andaz Prague o 176 pokojích, který bude premiérou pro vstup renomované sítě Hyatt do České republiky. Do zkušebního provozu bude hotel uveden již začátkem roku 2022.
Dění na tuzemském realitním trhu ovládly rostoucí ceny bydlení. Stoupaly nejen historicky nejvýš, ale zároveň zaznamenaly nejrychlejší tempo. Kdo od realitního trhu v loňském roce čekal klid a stagnaci, těžce se přepočítal. Odvětví realit v roce 2021 zažilo doslova turbulence, a to zejména v cenách. Ty stoupaly sedmimílovým tempem a stojí dnes na historických rekordech. Strop ale ještě nenašly.
I v roce 2022 bude pokračovat dotační program Nová zelená úsporám, který nabízí lidem peníze na výměnu kotle, zateplení domu, stavbu fotovoltaické elektrárny a další úsporné projekty. V říjnu byl program rozšířen na bytové domy po celé ČR, sloučen s programem Dešťovka a nabízí bonusy za kombinaci více opatření.
Luxusní segment, zahrnující nevšední nemovitosti v prestižních lokalitách, tvoří svébytnou část rezidenčního trhu. A má své speciální požadavky. Nemovitosti, na které se zaměřuje realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties, si žádají profesionální makléře s dokonalou znalostí specifik tohoto trhu. Ti vás nyní vezmou na exkurzi do světa exkluzivních realit s několika vybranými neotřelými perličkami.
V posledních dvou letech se razantně zvýšil zájem o rodinné domy. Důvodem je jednak nedostatečná nabídka bytů a jejich stále rostoucí cena, především ve větších městech, a jednak touha mnoha lidí, kteří chtějí i s ohledem na pandemii koronaviru spojenou se sérií lockdownů bydlet blíže přírodě.
CBRE zprostředkoval společnostem CONCENS INVESTMENTS a J&T prodej 5 skladových a výrobních hal situovaných ve dvou logistických parcích na Ostravsku: Logistics Park Nošovice a OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL v Mošnově. Logistické portfolio dohromady zahrnuje 140 000 m2 nově dokončených prémiových ploch a hodnota uskutečněné transakce dosáhla cca 150 milionů eur. Novým vlastníkem nemovitostí se stala společnost EQT Exeter, pro kterou se jedná o jasné potvrzení jejich silného závazku vůči českému trhu.