Zavřít
Bejvávalo

Bejvávalo

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Bejvávalo
  • Bejvávalo

    Letní čas v roce 1916: Proč se u nás letní čas zaváděl a kdo proti němu nejvíce protestoval?

    Před 5 hodinami
    Patříte mezi příznivce nebo odpůrce letního času? Humorně ladění článek z roku 1916 vás seznámí s tím, proč byl tehdy u nás v tomto válečném roce letní čas poprvé zaváděn a jak na to reagovala tehdejší veřejnost. Seznámí vás také s nečekanými největšími odpůrci letního času a s jejich podivnými důvody.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jaký je rozdíl mezi „ženou“ a „ženskou“? Dodnes platné zamyšlení z roku 1925 vám to s nadhledem vysvětlí!

    Před 2 dny
    Podle některých mužů je žena anděl, podle jiných je naopak „vlkem v rouše beránčím“. Tak čím tedy ženy doopravdy jsou? Vtipné a dodnes platné zamyšlení nad touto zajímavou stránkou ženské povahy vám přináší autorka v textu z roku 1925.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Železnice v roce 1911: Kde mají v Evropě nejlevnější jízdenky a kde je jízda vlakem nejdražší?

    Před 3 dny
    Cestujete rádi vlakem? Libí se vás ceny, které u nás platíte za jízdenky? Zajímavý pohled do historie železnice a cen jízdenek vám nabízí historický článek z roku 1911. Navíc tam najdete i informaci o jedné zajímavé cenové akci anglické železnice, která bychom jistě jako cestující ocenili i dnes.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jaký byl život ve vyhnanství kdysi všemocného tureckého sultána Abdula Hamida II.?

    Před 3 dny
    Sultán Abdul Hamid II. byl kdysi všemocným pánem Turecka. V roce 1909 byl ale sesazen a poslán do vyhnanství. Zajímá vás, jak si tento bývalý turecký sultán následně žil? Jedinečnou ukázku života svrženého vůdce vám přináší očitý popis novináře, který ho v jeho luxusním vězení v roce 1911 navštívil.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Starý ruský vtip jako důkaz, že v Rusku se o počtu mrtvých vojáků lhalo vždycky

    Před 4 dny
    Zdá se vám zvláštní, jak moc se rozcházejí počty padlých ruských vojáků na Ukrajině podle Moskvy a podle Kyjeva? Není to nic nového. Jeden velmi starý vtip vám ukáže, že hrátky s počty zabitých ruských vojáků patří k ruské válečné tradici už z časů dávných carů. Vtip byl u nás zveřejněn v roce 1915.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Život Židů v českých zemích po třicetileté válce: zažívali útlak a nenávist od vrchnosti i obyčejných lidí

    Před 4 dny
    Nenávist k Židům rozhodně nezačal až Hitler před rozpoutáním druhé světové války. Text z roku 1890 vám ukáže, jak se v Čechách žilo Židům před několika staletími po skončení třicetileté války. Ani tehdy tu neměli lehký život, nicméně podle dobového článku měli na takovém postavení podíl i sami Židé.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Kdy ve společnosti mluvit a kdy raději mlčet? Rady z roku 1913 o komunikaci s lidmi vás překvapí svou aktuálností!

    Před 4 dny
    Lidé dnes komunikují více než kdykoliv v minulosti. Mluvíme spolu, telefonujeme si, píšeme emaily a komunikujeme přes sociální sítě. Děláme to ale správně a slušně? Níže uvedené rady z roku 1913 jsou sice původně určené pro dospívající mládež, ale jak sami uvidíte, jsou vhodné i pro dnešní dospělé.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se kdysi v Egyptě stavěly pyramidy a co měla vláda faraonů společného s křesťanstvím?

    Před 5 dny
    Tajemný Egypt a jeho majestátní pyramidy fascinují lidstvo už po tisíce let. Zajímá vás, jak se v této zemi žilo v časech velkých faraonů, jak byly tyto jedinečné symboly Egypta stavěny a v čem tehdy život běžných Egypťanů připomínal pozdější doby křesťanství? To vše vám prozradí článek z roku 1932.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Vědci versus básníci: Kdo z nich má naději na delší život?

    Před 5 dny
    Jaké povolání by si měl člověk zvolit, pokud se chce dožít vysokého věku? Zajímá vás, zda je dlouhý život pravděpodobnější spíše u básníka nebo u vědce? A jaké okolnosti jedněm z nich nejvíce zkracují jejich život? Odpovědi na tyto zajímavé otázky vám nabízí článek z roku 1924.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Recepty našich prababiček na pomerančové likéry, kompoty, marmelády a další pomerančové dobroty

    Před 5 dny
    Už před sto lety byly na jaře v našich obchodech dostupné sladké a přitom levné pomeranče. Zajímá vás, jakými nejrůznějšími způsoby dokázaly tehdy naše šikovné prababičky toto chutné tropické ovoce zpracovat? Můžete si to sami vyzkoušet podle našich pomerančových receptů z roku 1923.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Co je to melancholie a jaký osud čeká na ty, kteří melancholii propadnou?

    Před 6 dny
    Dnes se melancholie nepokládá za závažné onemocnění, místo ní lékaři častěji mluví o depresi. Jak vám ale ukáže článek z roku 1919, tak v té době byl lékařský pohled na osoby propadlé melancholii úplně jiný. Melancholie byla tehdy brána za zákeřnou nemoc, která u nemocných často vedla k tragickým koncům.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Sněženky a bledule pohledem přírodovědců z roku 1885

    Před 6 dny
    Jaro se tu a s ním se k nám vrátila i rozkvétající příroda. Zajímá vás, co všechno o tradičních poslech jara, tedy sněženkách předjarních (Galanthus nivalis) a bledulích jarních (Leucojum vernum), věděli naši předci už před téměř 150 lety? Prozradí vám to historický text z roku 1885.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Svědectví očitého svědka o děsivém masakru, při kterém bolševici v Rusku vyvraždili carskou rodinu

    Před 7 dny
    Vyvraždění carské rodiny ruskými bolševickými „revolucionáři“ byl takový masakr, že i po více jak sto letech svou brutalitou vyvolává v lidech odpor a zděšení. Článek z roku 1919 vám přináší jedinečné svědectví o této odporné vraždě, při které podle jejího provedení rozhodně nešlo o žádnou spravedlnost.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Zoufalý stav vídeňské ZOO po konci první světové války

    Před 9 dny
    První světová válka přinesla smrt, hlad a utrpení milionům lidí. Ovlivnila ale i řadu jiných životů, než těch lidských. Článek z roku 1919 vám popíše, v jakém smutném stavu byl po „velké válce“ kdysi vyhlášený vídeňský zvěřinec v Schönbrunnu a jeho zvířecí obyvatelé.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Tajemství dokonalého filmového líčení pro černobílý film podle hvězdy Geraldine Farrar

    Před 9 dny
    Správné nalíčení, které ve filmu zvýrazní krásu filmových hereček, je i dnes složité umění. V dobách němého černobílého filmu to bylo ale ještě daleko složitější. V článku z roku 1919 vám hvězda stříbrného plátna Geraldine Farrar prozradí, jaké triky a postupy se tehdy při filmovém líčení používaly.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1926: Představení nejnovější české stíhačky Avia BH-21, která se vyrovná světové konkurenci

    Před 10 dny
    V období první republiky v Československu beze zbytku platilo heslo „Vzduch je naše moře“. Měli jsme jak piloty na úrovni světové špičky, tak se u nás vyvíjela a vyráběla i velká řada moderních letadel. Článek z roku 1926 vám představí novinku z továrny Avia od legendárních konstruktérů P. Beneše a M. Hajna.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze

    Před 10 dny
    Sovětský svaz se ve své propagandě často prezentoval jako vítěz nad „prohnilým kapitalistickým západem“. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že ve skutečnosti pro něj bylo uznání západních mocností důležité. Zajímá vás, proč tehdy americký prezident Calvin Coolidge odmítal vládu SSSR uznat?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1937: Bývalí horníci se bojí o své bydlení, těžaři je chtějí vystěhovat z levných bytů

    Před 11 dny
    Práce horníka je těžká a nebezpečná. Jak se ale žije bývalým horníkům, kteří jsou již v důchodu? Jak vám ukáže článek z roku 1937, tak ani na „zaslouženém odpočinku“ tehdy na vysloužilé horníky ze strany majitelů uhelných dolů ve Vítkovicích nečekalo nic dobrého.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1937: Jakým způsobem poslala malá holčička svého zlodějského tatínka do vězení?

    Před 11 dny
    Děti by měly být vychovávány k pravdomluvnosti. Jak ale v roce 1937 zjistil člen jedné moravské zlodějské bandy, tak dětská pravdomluvnost může v rodině zloděje občas působit dost velké problémy. Více v dobovém článku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se má čistotná žena správně mýt a koupat? Zkuste to podle návodu z roku 1913

    Před 12 dny
    Máte pocit, že je dodržování hygienických pravidel dnes už samozřejmostí a že nemá smysl někomu radit, jak se má správně mýt? Zkuste si přečíst článek o správném umývání svého těla z roku 1913, třeba tam i dnes najdete něco zajímavého. A přestože jsou rady původně určené ženám, tak platí i pro muže.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se kdysi žilo ševcům a proč dnes už „ševcovina“ nemá takovou pověst jako dřív?

    Před 13 dny
    Zajímá vás, jak se před sto lety žilo ševcům? Jaký zvuk toto důležité povolání kdysi mělo? A také proč najednou začalo být čím dál těžší sehnat dobrého ševce, který vám opraví nebo dokonce ušije boty? To všechno vám prozradí zajímavý historický článek z roku 1937. Hodně z tehdejšího textu jistě platí i dnes.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1895: Nejnovější móda anglických dam: kouření čajových cigaret, které místo tabáku obsahují čajové lístky

    Před 13 dny
    Módní záležitostí se občas stávají nejrůznější podivnosti. Článek z roku 1895 vás seznámí s módou, která tehdy zachvátila život vznešených anglických dam „z lepší společnosti“ a pomalu se z Anglie šířila i do zbytku světa.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Co se před 100 lety jedlo v březnu? Jaké maso se vařilo nejčastěji a jak to tehdy bylo s ovocem a zeleninou?

    Před 14 dny
    Zajímá vás, jak vypadala před sto lety vypadala březnová kuchyně našich prababiček? Jaké maso bývalo tehdy v březnu nejdostupnější a jak si ho připravovaly? Nebo jaké překvapivé ovoce bylo v této době tehdy nejchutnější? To vše vám prozradí část z kuchařky z roku 1923.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1925: Proč pošta doručuje stále méně balíků a dopisů?

    Před 15 dny
    Využíváte rádi služby naši České pošty, nebo po špatných zkušenostech raději volíte nějaké konkurenční alternativy? Historický článek z roku 1925 vám ukáže, že statistiky té doby byly jednoznačné - lidé přestávají využívat služeb pošty. Zajímá vás, jaké to tehdy mělo příčiny?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Vladislavský sál za Rakousko-uherské monarchie

    Před 17 dny
    Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes složil svůj slib ve Vladislavském sálu Pražského hradu. Zajímá vás, jaké postavení měl Vladislavský sál v dobách Rakousko-uherské monarchie a jak tehdy tento jedinečný prostor vypadal? To vám prozradí historický článek z roku 1901.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1937: Proč potřebujeme zákon, který městům nařizuje zakládat moderní dětská hřiště?

    Před 17 dny
    Jste spokojeni s počtem a výbavou dětských hřišť ve vašem městě? Článek z roku 1937 vás seznámí se zákonem, který měl tehdy zakládání dětských hřišť městům nařizovat. Také vám připomene názor prezidenta Masaryka na dětská hřiště a popíše, jaké vybavení by moderní dětské hřiště mělo mít. Jistě vás překvapí, že nárokům z roku 1937 neodpovídá ani většina dnešních dětských hřišť.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Mají lidé čím dál menší žaludek?

    Před 17 dny
    Co myslíte, mají dnes lidé stejně velký žaludek jako naši dávní předci? Historický článek z roku 1912 se vám na tuto zajímavou otázku lidské evoluce pokusí odpovědět.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1916: Je čas zrušit učitelkám ponižující celibát, ony své povolání spolu s manželstvím zvládnou!

    Před 18 dny
    Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale v dobách před sto lety měly učitelky nařízen celibát. Učitelka se nesměla vdát, ani mít děti. Pokud se rozhodla pro manželství, musela svou práci učitelky a výuku žáků ukončit. Článek z roku 1916 se nad tím zamýšlí a vysvětluje, proč je nejvyšší čas takové omezení zrušit.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1908: Ženy chtějí vstoupit do armády a bránit svou vlast! Jak reagoval ministr?

    Před 18 dny
    Rovnoprávnost žen může mít různé podoby. Článek z roku 1908 vás seznámí s tím, jak tehdy chtěly mladé Angličanky vstoupit do armády a zapojit se do obrany své vlasti. Zajímá vás, proč to tehdejší ženy chtěly a jak na tuto žádost reagoval tehdejší ministr?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Čím dobrosrdečný prezident Masaryk při své cestě do Londýna šokoval anglické úředníky?

    Před 19 dny
    7. března 1850, tedy přesně před 173 lety, se narodil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. My vám tuto jedinečnou osobnost naší historie připomeneme v dávno zapomenuté veselé historce, kterou T.G.M. jako nově zvolený prezident zažil při své oficiální návštěvě Londýna. Vše vám popíše článek z roku 1928.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1907: Nečekaný důsledek částečné legalizace drog v Číně

    Před 19 dny
    Konzumace nejrůznějších drog trápí svět už od dávných časů. Před více jak sto lety se to čínská vláda rozhodla řešit tím, že tamním seniorům zcela legalizovala konzumaci v Číně oblíbeného opia. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, k jakým nečekaným důsledkům toto povolení konzumace drog vedlo.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Proč Thomas Alva Edison označil Prahu za „bizarní polské město“?

    Před 20 dny
    Vynálezce Thomas Alva Edison patří mezi osobnosti, které v pozitivním smyslu změnily celý svět. Věděli jste ale, že ještě za časů Rakousko-Uherské monarchie Edison navštívil Prahu a svého přítele a kolegu Emila Kolbena? Článek z roku 1931 vám tohoto slavného návštěvníka Prahy připomene.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Spravedlnost v roce 1910: Jak podle Američanů probíhá „civilizované“ lynčování černocha?

    Před 20 dny
    Lynč, při kterém zdivočelý dav vezme „spravedlnost“ do svých rukou a bez soudu popraví údajného viníka zločinu, patří k temné části americké historie. Článek z roku 1910 vám nabízí šokující popis účastníka jednoho takového lynčování, který tento akt barbarského násilí naopak popisuje jako důkaz civilizace.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Co pro naše předky znamenal led a co o něm věděli?

    Před 21 dny
    Po pár teplých dnech se k nám opět vrátila „paní Zima“ a s ní přišla i námraza a led. Zajímá vás, co se před téměř sto lety ve škole učilo o ledu a co přesně led znamenal pro naše předky? To vám prozradí článek z roku 1930.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Chcete vypadat mladší? V Praze provádí omlazovací operace s pomocí pohlavních žláz paviána!

    Před 23 dny
    Toužíte vypadat a cítit se mladší? Článek z roku 1930 vám přiblíží, jak s tímto přáním tehdy svým pacientům pomáhala jeden lékař z Prahy. Nezbytnou součástí takové omlazující operace člověka byla tehdy jedna živá africká opice!
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Tip z roku 1902 na velmi pohodlné a přitom mimořádně levné matrace

    Před 23 dny
    Reklamy nás neustále přesvědčují, že kvalitní a pohodlné matrace musí být drahé. Článek z roku 1902 vám ale poradí, jak se i za minimální cenu krásně vyspat. Zajímá vás, s čeho se tehdy vyráběly levné matrace, které kvalitou a pohodlím překonávaly drahé matrace z dovozu.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1916: Jak dopadl řezník, který svými zkaženými uzeninami otrávil zákazníka?

    Před 24 dny
    Zajímá vás, jak to bylo před více jak sto lety s kvalitou potravin a poctivostí řezníků, kteří by si „jistě nedovolili“ prodávat zkažené masové výrobky? Článek z roku 1916 vám ukáže, že problémy s kvalitou masných potravin u nás bývaly už za časů Rakousko-uherské monarchie.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Moderní vojenskou taktiku nevymysleli lidé, vojáci pouze kopírují chování zvířat v boji!

    Před 24 dny
    Vojenští velitelé studují nejrůznější vojenské školy a akademie, aby se tam naučili nejúčinnější strategii k poražení svého protivníka. Jak vám ale ukáže článek z roku 1916, tak zvířata něco takového dokážou i bez studia na „West Pointu“. Zajímá vás, jaké vojenské taktiky různá zvířata ve své „válce“ o život používají?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Kdo byl „tichý tanečník“ a co bylo náplní jeho práce?

    Před 25 dny
    Nová doba přináší nové možnosti a nové povolání. Historický článek z roku 1920 vás s jednou zcela novou prací seznámí. Zajímá vás, kdo to byl tichý tanečník, čím přesně se živil a jaké byly předpoklady pro výkon jeho zajímavého povolání?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Globální oteplování v roce 1907: Po celém světě tají ledovce!

    Před 26 dny
    Globální oteplování je bezesporu velký problém, nicméně není to nový problém. Článek z roku 1907 vám ukáže, že už tehdy si byli odborníci změn našeho podnebí vědomi. Zajímá vás, jaké tehdy měli pro tání ledovců vysvětlení?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1936: Zoufalá matka opustila svou desetidenní dcerušku. Jak jí policie vypátrala?

    Před 26 dny
    Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Článek z roku 1936 vás seznámí s příběhem nešťastné matky, která se ihned po porodu rozhodla opustit svou právě narozenou dceru a zanechala jí samotnou za vraty jednoho z brněnských domů. Zajímá vás, jak jí policie nakonec vypátrala?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Vláda chystá dotace na výstavbu nových bytů. Vyřeší se tím konečně bytová krize?

    Před 26 dny
    Nedostatek bytů je problém, který trápí Česko a dříve Československo už velmi dlouho. Článek z roku 1930 vám ukáže, jakým způsobem se tehdejší vláda chystala bytovou krizi řešit. Jak ale z článku uvidíte, tak tehdejší návrh na podporu nové bytové výstavby měl ke skutečnému řešení problému daleko.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Skandál, který ukončil plánovanou svatbu rumunské princezny s německým hrabětem

    Před 27 dny
    Připravovaná svatba mezi bohatým hrabětem z Německa a krásnou princeznou z Rumunska měla být velkou událostí, na kterou se jen tak nezapomíná. Nakonec bylo ale zasnoubení mladého páru zrušeno a k velkolepé královské svatbě vůbec nedošlo. Článek z roku 1930 vám o tom prozradí víc.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak vznikají česká přísloví a jaký mají význam? Prozradí vám to Jan Amos Komenský, jejich znalec a sběratel

    Před 27 dny
    Když se řekne Jan Amos Komenský, tak vás asi jako první nenapadnou stará česká přísloví a pořekadla. Což je ovšem škoda, protože Komenský byl sice samozřejmě hlavně „učitel národů“, ale také sběratel a znalec přísloví. Ve své knize o příslovích, jejíž úvod vám přinášíme, jich sesbíral více než dva tisíce.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1921: Jak komunisté „pomáhají“ dělnické třídě? Podle levicového tisku komunisté dělníkům jen škodí!

    Před 1 měsícem
    Komunistický převrat v roce 1948 prý měl dělníkům přinést radikální zlepšení jejich životního postavení. Zajímá vás, jak podle dělnického levicového tisku komunisté „zlepšovali život“ dělníkům v časech první republiky? Několik výstižných ukázek práce tehdejších komunistů vám ukáže článek z roku 1921.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Děsivé zranění, které způsobil „ochočený“ osel

    Před 1 měsícem
    Zdá se vám oslík jako milé a neškodné zvíře? A zvlášť když jde o cvičené zvíře, které běžně vystupuje před lidmi? Jak vám ukáže článek z roku 1910, tak i osel dokáže způsobit člověku velmi vážné a nebezpečné zranění.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1922: Jak chtěli českoslovenští legionáři zachránit děti trpící hladem v Rusku?

    Před 1 měsícem
    Českoslovenští legionáři v Rusku zažili jak podporu místních obyvatel, tak i jejich ozbrojený odpor. Přesto když se ale po návratu domů dozvěděli o strašlivém hladu v Rusku a tamních hlady umírajících dětech, tak se jim všem rozhodli pomoci. Více vám o tom řekne článek z roku 1922.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se v Rusku psalo o výročí atentátu na Lenina a jak na to reagoval český tisk?

    Před 1 měsícem
    Když v roce 1918 Vladimira Iljiče Lenina v průběhu jeho projevu proti československým legionářům postřelila socialistka Fanny Kaplanová, tak tím bezpochyby šokovala celé bolševické Rusko. Článek z roku 1923 vám ukáže, jak tehdy na výročí atentátu na Lenina reagoval sovětský i náš tisk .
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1934: Kdy u nás bude telefonování konečně levnější a kvalitnější?

    Před 1 měsícem
    Zdají se vám ceny za telefon v Česku ve srovnání se zbytkem světa vysoké? Historický článek z roku 1934 vám ukáže, že poplatky za hovory se zdály příliš drahé už našim předkům! Zajímá vás, jakými způsoby se tehdy úřady i podnikatelé snažili za telefonování ušetřit?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1907: Mohou lidé za to, že je počasí stále vrtkavější a světu dochází voda?

    Před 1 měsícem
    Letošní zima rozhodně není tak „tradiční“, jak by si milovníci zimních sportů přáli a jak by to zemědělci potřebovali. Článek z roku 1907 vám ukáže, že už tehdy lidé s obavami pozorovali změny podnebí a trvalé ubývání vody v přírodě. Zajímá vás, čím byly podle tehdejších vědců změny způsobeny?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak žízniví Američané řešili za prohibice „zákaz alkoholu“? Nakupovali ho na recept v lékárnách!

    Před 1 měsícem
    Nezřízená konzumace alkoholu není prospěšná ani pro zdraví jednotlivce, ani pro celou společnost. Ale může problémy s alkoholem vyřešit jeho úplný zákaz? Článek z roku 1924 vám na ukáže, že ani tehdejší přísná prohibice v USA alkoholismus nezastavila a nepřinesla ani účinné řešené problémů s alkoholem.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se před sto lety bojovalo proti zlodějům žárovek?

    Před 1 měsícem
    Myslíte, že se dříve kradlo méně než dnes? Historický článek z roku 1924 vás seznámí s tím, jak moc se v té době všude po světě kradly relativně drahé žárovky. Zajímá vás, jakými originálními způsoby se tehdy nejrůznější firmy bránily, aby se jim neustále žárovky „neztrácely“?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1911: Rozvod v Rusku? Někteří zvolí raději sebevraždu, než aby překonávali ponižující překážky bránící rozvodu!

    Před 1 měsícem
    Rusko bylo vždy trošku „jiná“ země, než jak se žilo ve zbytku světa. Zajímavé svědectví vám o tom nabízí článek z roku 1911, popisující jak tehdy v carském Rusku probíhal rozvod manželství. Po přečtení pochopíte, proč tehdy někteří Rusové raději volili sebevraždu nebo žili veřejně se svou milenkou.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1888: Veselá historka ze života Sarah Bernhard, dodnes známé z obrazů Alfonse Muchy

    Před 1 měsícem
    Dílo herečky Sarah Bernhard, nebo chcete-li česky Sáry Bernhardtové, dnes už mnoho lidí nezná. Ale její podoba je díky řadě obrazů Alfonse Muchy známá dodnes. Článek z roku 1888 vám prozradí, čím tato tehdejší absolutní herecké superstar rozesmála celou Paříž.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1888: Veselá historika ze života Sarah Bernhard, dodnes známé z obrazů Alfonse Muchy

    Před 1 měsícem
    Dílo herečky Sarah Bernhard, nebo chcete-li česky Sáry Bernhardtové, dnes už mnoho lidí nezná. Ale její podoba je díky řadě obrazů Alfonse Muchy známá dodnes. Článek z roku 1888 vám prozradí, čím tato tehdejší absolutní herecké superstar rozesmála celou Paříž.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Existuje Bůh? Takhle se o tom v roce 1882 debatovalo v jedné české hospodě

    Před 1 měsícem
    Mnoho lidí si myslí, že nevíru v existenci Boha přinesla mezi Čechy až vláda komunistů po roce 1948. Jak vám ale ukáže článek z roku 1882, ateismus tu mezi námi byl už dávno předtím. Zajímá vás, jaké argumenty ohledně existence či neexistence Boha tehdy naši předci používali?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?

    Před 1 měsícem
    Zajímá vás, jak v minulosti vnímali Američané své prezidenta? Dobový text z roku 1912 vás seznámí s tím, jak to bylo s pozicí prezidenta v USA v době, kdy v Bílém domě ve Washingtonu úřadoval prezident William Howard Taft. Jaký byl například plat prezidenta USA ve srovnání s příjmem evropských králů?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Reklama v roce 1925: Humanita na železnici? Tak tuhle službu byste ve vlaku nechtěli využít!

    Před 1 měsícem
    Jsou různé reklamy. Některé jsou veselé, některé hloupé či trapné. A pak jsou reklamy, jejichž účel je zcela nepochopitelný. Nad jednou takovou reklamou na „Humanitu“ na železnici se zamýšlí článek z roku 1925.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1906: Vepřové maso je čím dál dražší a navíc je nedostatkové!

    Před 1 měsícem
    Média dnes často řeší, proč jsou u nás potraviny dražší než v zahraničí. „Kdo za to může,“ že nedokážeme maso, ovoce ani zeleninu produkovat a následně prodávat tak levně, jako to zvládají zahraniční zemědělci? Jak vám ukáže článek z roku 1906, tak stejné to u nás bylo už za Rakousko-Uherska.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1929: Je zavražděná žena další obětí sériového vraha? Občany zachvátila panika a nevěří policii!

    Před 1 měsícem
    Odhalit pachatele sériových vražd je pro policii vždy mimořádně náročný úkol. Článek z roku 1929 vás s policejním vyšetřováním jednoho takového odporného zločinu seznámí.
     Komentáře
Reklama