Zavřít
Bejvávalo

Bejvávalo

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Bejvávalo
  • Bejvávalo

    Rady našich prababiček: Jak poznat kvalitní mouku a jak mouku bezpečně skladovat?

    Před 22 hodinami
    Cena mouky letí stále nahoru a díky válce na Ukrajině se nejspíš jen tak nezastaví. Za této situace je důležité mít jistotu, že vámi kupovaná mouka je skutečně kvalitní. Článek z roku 1916 vás seznámí s tím, jak se kvalitní mouka pozná a také jak by se měla mouka bezpečně skladovat.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Med: zázračný přírodní všelék, který pomůže každému

    Před 1 dnem
    Rádi si pochutnáte na kvalitním a pokud možno českém medu? V tom případě děláte dobře pro své zdraví. Článek z roku 1925 vám vysvětlí, proč je tento úžasný včelí produkt vhodný pro sportovce, novorozence i pro nemocné.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak dopadl sebevrah, který upsal svou duši ďáblu?

    Před 1 dnem
    Ať už věříte v boha nebo nikoliv, tak písemně upsat svou duší samotnému Luciferovi je zvláštní nápad. Když to udělá mladý muž, původně vychovávaný v klášteře, tak je to ještě podivnější. Jak se dozvíte v článku z roku 1925, tak přesně toto při své sebevraždě učinil jeden bývalý chovanec kláštera Chotěšov.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!

    Před 2 dny
    Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do péče náhradní rodině je krajní způsob, jak se stát snaží pomoci ohroženým dětem. Článek z roku 1922 vás seznámí s příběhem jedné matky, které o právo vychovávat dítě přišla. A jak vám následující text jasně ukáže, tak šlo rozhodně o správné rozhodnutí.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku

    Před 2 dny
    V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů

    Před 2 dny
    Jaké to je, když se ze všech obyvatel země doslova přes noc stanou milionáři? To si v roce 1922 mohli na vlastní kůži vyzkoušet obyvatelé Rakouska. Jak vám ale ukáže dobový článek, tak Rakušanům takové zdánlivé zbohatnutí žádnou velkou radost neudělalo. Mohla za to totiž hyperinflace.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1911: Proč policie v Rusku vyslýchala mluvícího psa?

    Před 3 dny
    Může cirkusový mluvící pes představovat tak vážné nebezpečí pro stát, že ho kvůli tomu musí oficiálně vyšetřovat policie? Jak vám ukáže článek z roku 1911, tak například v Rusku rozhodně ano. Zajímá vás, jak tehdy dopadl policejní výslech, zkoumající údajné psí protistátní řeči?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Co měl TGM společného s dítětem narozeným v Japonsku?

    Před 3 dny
    Náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk ovlivnil život i tam, kde byste to možná nečekali. Článek z roku 1930 vám prozradí nečekané spojení mezi TGM a malým japonským chlapcem, který se v té době narodil v Yokohamě.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Báječné úspěchy prvních pilotů

    Před 4 dny
    Dnes pokládáme letadla za běžný dopravní prostředek, který může bezpečně dopravovat cestující na vzdálenosti dlouhé stovky i tisíce kilometrů. Článek z roku 1910 vám ale ukáže svět prvních letadel a odvážných pilotů, kdy se za velký úspěch pokládaly úplně jiné letecké výkony.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1907: Soud dědiců George Washingtona proti USA

    Před 4 dny
    Historický článek z roku 1907 vás seznámí se zajímavým soudním procesem, ve kterém se dědicové prvního amerického prezidenta George Washingtona chtěli soudit s vládou Spojených států amerických. Zajímá vás, o co tehdy šlo?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1913: Jak v parných dnech pečovat o kojence?

    Před 5 dny
    Podle meteorologů nás dnes čeká další velmi teplý den. Za takové situace jistě nejenom čerstvým maminkám přijde vhod článek z roku 1913, který tehdy radil s péčí o kojence v době vysokých veder. Po přečtení jistě uznáte, že více než sto let staré rady mohou být užitečné i dnešním rodičům.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?

    Před 5 dny
    Patří podle vás možnost prodat svou ženu na trhu jako obyčejné zboží do novodobého demokratického světa? Určitě ne. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak ještě v 19. století k takovým prodejům manželek na trhu v jinak pokrokové Anglii celkem běžně docházelo.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?

    Před 8 dny
    Některé děti se bojí tmy, jiné zcela neškodných domácích zvířat, další třeba nemocí. Zajímá vás, jak takový strach v dětech vzniká, kdo za něj může, ale hlavně jak takový strach porazit? S tím se vám pokusí poradit článek z roku 1929, který se tématem dětského strachu detailně zabýval.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Proč české filmy nedosahují úrovně zahraničních kinohitů?

    Před 8 dny
    Máte rádi českou filmovou tvorbu? Myslíte si o českých filmech, že plně dosahují úrovně světové kinematografie? Upřímně řečeno, kvalita českých filmů trápila naši kulturní veřejnost už v časech první republiky. Článek z roku 1932 vám prozradí, kde byl tehdy největší problém našich filmů.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Způsobila zkázu lodě Titanic prokletá egyptská mumie?

    Před 9 dny
    Kolem starých egyptských mumií existuje řada strašidelných bájí a legend. Článek z roku 1914 vás seznámí s příběhem jedné prokleté mumie, která při převozu z Anglie do Ameriky prý zavinila potopení legendárního Titanicu.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem

    Před 9 dny
    Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také odpovědné povolání - což v době před 90 lety jistě platilo dvojnásob. Proto také horníci někdy neváhají vyjít do ulic a bojovat za svá práva. Článek z roku 1932 vám ale popíše stávku na Karvinsku, kdy komunisté zneužívali hornické protesty k vlastním cílům.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Zapomenuté výročí vynálezu psacího pera a násadky

    Před 9 dny
    Psali jste kdysi ve škole perem s násadkou, které jste museli namáčet do kalamáře s inkoustem? Nebo tak dokonce píšete dodnes? Článek z roku 1932 vám prozradí, kdy byl tento bezesporu užitečný psací nástroj vynalezen, jak ovládl trh a jaké využití se pak našlo pro najednou zbytečné husí brky.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud

    Před 10 dny
    Začátek minulého století rozhodně nebyl světu LGBT příliš nakloněn, lesby a gayové tehdy raději svou sexuální orientaci skrývali. Když byl proto v roce 1909 jeden dámský klub v novinách označen za »homosexuální klub«, tak celý případ skončil u soudu. Dobový článek vám o tom prozradí více.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1909: Čím kdysi chtěly být děti v dospělosti?

    Před 10 dny
    Dnešní děti často touží být v dospělosti jako jejich oblíbený slavný herec, zpěvák, sportovec nebo samozřejmě youtuber. Čím ale chtěly být v dospělosti děti před více jak sto lety? To se můžete dozvědět z článku z roku 1909, popisující jeden tehdejší výzkum na základních a středních školách.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1914: Tragický osud čtyř bratrů, kteří ve válce museli bojovat proti sobě

    Před 11 dny
    Článek z roku 1914 vám přiblíží smutný osud jedné velké rodiny, kterou válka nemilosrdně rozdělila. Dva z bratrů museli narukovat do armády na jednu stranu konfliktu, další dva bratři k jejich protivníkovi. A jak vám ukáže dobový článek, tak ve skutečné válce šťastné konce nebývají.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1936: Tajuplný daňový poplatník, jakého na finančním úřadě ještě nezažili

    Před 11 dny
    Placení daní většinou nebývá ta nejoblíbenější lidská činnost a úředníci na finančních úřadech jsou jistě zvyklí na to, že se této povinnost někteří poplatníci snaží vyhnout. Proto jistě úředníky v Opavě velmi překvapila událost, ke které tam došlo v roce 1936. Více se dozvíte v dobovém článku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1888: Drzý polibek, který řezníkovi přinesl bohatství

    Před 11 dny
    Sexuální obtěžování rozhodně není něco, co by si měli prodavači dovolovat ke svým zákazníkům. Nicméně jak vám ukáže článek z roku 1888, tak občas může i zcela nevhodné chování díky šťastné náhodě vést k nečekanému bohatství. Více se dozvíte v příběhu jednoho australského řezníka.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    S čím vším si dokáže poradit sloní žaludek?

    Před 11 dny
    Slon je lidmi většinou vnímán jako moudré zvíře s výbornou pamětí. Jak vám ukáže článek z roku 1927, tak sloni mají kromě chytré hlavy i velmi zajímavé chutě. Zajímá vás, na čem všem si tehdy k překvapení lidí dokázali sloni v ZOO a cirkusech pochutnávat?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Šokující množství nacistů mezi našimi úředníky a učiteli

    Před 12 dny
    Jeden z problémů Československa byl vztah mezi Čechy a zde žijícími Němci. Někteří z nich se nechtěli smířit se vznikem naší republiky a ani naši politici nedělali nic, aby je o jejich budoucnosti v Československu přesvědčili. Článek z roku 1932 vám ukáže, k čemu to tehdy vedlo na Opavsku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1939: Budoucnost vztahů mezi Čechy, Němci a Rusy podle německého tisku na začátku války

    Před 12 dny
    Zajímá vás, jak na začátku druhé světové války popisoval tehdejší německý válečný tisk budoucnost ruského, německého a českého národa? Prozradí vám to článek, který u nás v protektorátním tisku vyšel v prosinci 1939.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1936: Proč chtěli nacisté podporovat svatby mezi sportovci?

    Před 12 dny
    Letní olympijské hry v Berlíně v roce 1936 byly velkou propagandistickou akcí Adolfa Hitlera. Málo se ví, že olympiáda měla kromě propagandy sloužit i k nacistické snaze o zlepšení takzvané německé rasy. Dobový článek vám prozradí, proč měly být sportovní sňatky pro Německo tak důležité.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Zapomenutý květinový zvyk na Den matek: co znamenal červený a bílý květ?

    Před 13 dny
    Slavíte dnešní Den matek? V tom případě vás jistě bude zajímat, že v začátcích tohoto svátku bylo zvykem, že si lidé zdobili své oblečení buď červeným nebo bílým kvítkem. Článek z roku 1931 vám prozradí, co tyto barvy květů na Den matek znamenaly.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1937: Mrazivé svědectví o konci vzducholodě Hindenburg

    Před 15 dny
    6. května 1937 celý svět šokovala katastrofa, ke které došlo při letu německé vzducholodě LZ 129 Hindenburg do Ameriky. Dobový článek, vydaný jen pár dní po nehodě, vám nabídne očité svědectví rozhlasového reportéra, který tento zdánlivě poklidný přílet vzducholodě do New Jersey sledoval.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia

    Před 15 dny
    Máte při poslechu rádia rádi dokonale čistý zvuk zvolené rozhlasové stanice? Článek z roku 1931 vám prozradí překvapivé viníky z dalekého vesmíru, kteří tehdy v rozhlasovém vysílání pravidelně způsobovali nepříjemné a nepředvídatelné pískání.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Jak zvládnout krizi a bojovat proti nezaměstnanosti? Kupujte české výrobky!

    Před 16 dny
    Jak zvládnout hospodářskou a finanční krizi, před kterou díky válce na Ukrajině teď pravděpodobně stojí celý svět? Můžeme se zkusit poučit z článku z roku 1932, vydaného tehdy v dobách velké hospodářské krize.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1928: Katastrofální požár v Lošticích, u kterého museli zasahovat hasiči z celého kraje

    Před 16 dny
    Město Loštice je známé díky svým jedinečným olomouckým tvarůžkům. V roce 1928 Loštice ale smutně proslavilo i něco zcela jiného než syrečky. Toho roku tam 9. srpna vznikl požár, který hrozil zničit desítky domů. Dobový článek vám celé neštěstí i statečnou práci hasičů podrobně popíše.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Zapomenutá pořekadla a lidová moudrost starých Čechů

    Před 17 dny
    Máte rádi stará česká pořekadla, přísloví a ukázky lidové moudrosti? Článek z roku 1927 vám připomene dvacet pět starých českých lidových moudrostí, která jste nejspíš v životě neslyšeli. Jak ale jistě sami posoudíte, mnohá z těchto staletí starých přísloví platí i v dnešním Česku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1935: Překvapivá záliba francouzského kata

    Před 17 dny
    Dělat práci kata a brát lidem život - to jistě není povolání pro každého. Co ale takový mistr popravčí dělá ve svém volném čase? Článek z roku 1935 vám prozradí překvapivě mírumilovný a poklidný koníček pařížského kata, přezdívaného tehdy »Monsieur de Paris«.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Který sport vyžaduje od sportovců nejvíce obratnosti a vytrvalosti?

    Před 18 dny
    Jak se dají mezi sebou porovnat zcela rozdílné sporty? Historický článek z roku 1932 vás seznámí s průzkumem, který srovnával sporty podle toho, který z nich vyžaduje od sportovců nejvyšší vytrvalost nebo obratnost. Posuďte sami, zda toto devadesát let staré hodnocení různých sportů platí i dnes.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1931: Jak vynálezce pyžama pomáhal léčit psychicky nemocné osoby

    Před 18 dny
    Dlouhodobý pobyt v nemocnici nebývá pro pacienty příjemný, což v případě lidí s duševními problémy jistě platí dvojnásob. Jeden vynikající francouzský psychiatr ale přišel na zajímavý způsob, jak pacientům blázince zlepšit jejich psychický stav a uspíšit léčení. Více v článku z roku 1931.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Ztracená skladba Antonína Dvořáka, která se okamžitě stala tanečním hitem

    Před 18 dny
    Legendární český skladatel Antonín Dvořák dokázal kromě velkých hudebních děl tvořit i zcela jiné skladby, které byste možná od světoznámého umělce nejvyšší úrovně nečekali. Jako například tehdy, když ho jeho přátelé při posezení v hospodě požádali o napsání nějaké hezké polky. Jak to dopadlo vám prozradí článek z roku 1904, vydaný u příležitosti úmrtí Antonína Dvořáka 1. května toho roku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Dětství a vojenský výcvik císaře Františka Josefa I.

    Před 19 dny
    Když se řekne císař František Josef I., tak vás asi napadne známý obrázek starého vousatého mocnáře. Jaké měl ale budoucí rakousko-uherský císař a král František Josef I. dětství? A kde na prahu dospělosti získával své vojenské vzdělání? S tím vás seznámí historický text, pocházející z roku 1898.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Podivné a zapomenuté přírodní léky na bolest hlavy

    Před 19 dny
    Trápí vás bolesti hlavy? Nabízíme vám několik 100% přírodních léků, které ve čtvrtém století našeho letopočtu doporučoval na migrénu známý řecký lékař Theodorus Priscianus. Měli byste na takovou léčbu odvahu, nebo si raději zvolíte moderní prášek? Článek popisující léky pochází z roku 1928.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení

    Před 19 dny
    Stavění máje je tradiční zvyk, který se u nás dodnes na mnohých vesnicích dodržuje. Kdysi se ale nestavěla májka jen jako součást hromadné oslavy příchodu jara, ale také jako soukromý symbol pravé lásky. Článek z roku 1935 vás seznámí s dávným příběhem ze 17. století, kdy postavení májky před domem své nastávající manželky přišlo zamilovaného mladíka dost draho.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1913: Třicet užitečných rad pro budoucí nevěsty

    Před 20 dny
    První máj je čas vyznání lásky a polibků pod rozkvetlým stromem. Proto by se nejenom dívkám a ženám mohly hodit tři desítky zajímavých rad z roku 1913, určené budoucím nevěstám. Po přečtení jistě uznáte sami, že řada z těchto více jak stoletých rad má co říct i dnešním zamilovaným.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1934: Vraťme oslavám 1. máje původní význam! Komunisté Svátek práce jen zneužívají

    Před 20 dny
    Pamatujete povinné oslavy 1. máje, kdy jste jako školáci nebo zaměstnanci museli jít do průvodu a manifestovat tam podporu komunistické straně? Článek z roku 1934 vám ukáže, že už dobách první republiky komunisté Svátek práce zneužívali ke své propagandě. Přesto je ale v zájmu nás všech v oslavách 1. máje pokračovat.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Filipojakubská noc v minulosti: reje čarodějnic v zapomenutých českých legendách

    Před 20 dny
    Jak to bylo s čarodějnicemi na našem území za časů dávných Čechů? Co staré legendy vypráví o čarodějnických sabatech za poslední dubnové noci? Zajímavý přehled dávno zapomenutých českých bájí o čarodějnicích a čase »pálení čarodějnic« najdete v článku z roku 1935.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Poslední čarodějnické procesy na Slovensku: jak probíhaly a kdo je v 18. století ukončil?

    Před 21 dny
    Dnes večer bude na řadě míst při tradičním »pálení čarodějnic« jistě pořádně veselo. Skutečné čarodějnické procesy a následné upalování odsouzených žen ale žádnou zábavou nebylo. Článek z roku 1929 vás seznámí s průběhem posledních známých případů upalování čarodějnic na Slovensku.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Přehled majetku císařské rodiny

    Před 22 dny
    Zajímá vás, co vše v bývalém Rakousko-Uhersku patřilo vládnoucímu habsbursko-lotrinskému rodu? Historický článek z roku 1910 vám nabízí zajímavý seznam jejich pozemků, nemovitostí i firem.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Zajímavé rozdíly mezi kuřáky a nekuřáky

    Před 22 dny
    Je všeobecně známo, že kouření může poškozovat lidské zdraví. Má ale kouření i nějaké pozitivní důsledky? Jak se například liší fyzická kondice nebo inteligence kuřáků a nekuřáků? Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi zajímavou statistikou, která tyto rozdíly porovnávala.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Tajemný svět delfínů v dávných bájích

    Před 22 dny
    Svět dnes překvapila zpráva, že Rusko nasadilo do války s Ukrajinou cvičené delfíny. Pokud vás ale místo nesmyslného válečného využití těchto mimořádně inteligentních tvorů zajímá jejich historie, tak jí pro vás máme. Text z roku 1892 vás seznámí s tím, jak delfíny vnímali lidé v dávné minulosti.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Testování speciálních padáků pro letecké doručování poštovních zásilek

    Před 22 dny
    Není to tak dávno, co byla média plná zpráv o doručování pošty pomocí automatických dronů. Jak vám ukáže článek z roku 1930, tak doručování dopisů i balíků vzduchem není až taková novinka. Jen k tomu tehdy ministerští úředníci plánovali místo robotických dronů využívat speciální padáky.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Byl zápas Gustava Frištenského podplacený?

    Před 23 dny
    Vyhrávat čestně a bez podvádění by mělo být cílem každého skutečného sportovce. Pro některé lidi je ale vlastní výhra důležitější než jejich čest. Článek z roku 1910 vám popíše jeden pražský zápas legendárního zápasníka Gustava Frištenského, kde nejspíš došlo k podvodu při vyhlašování vítěze.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1902: Nový zákon proti opilství. Podaří se mu omezit alkoholismus v našich zemích?

    Před 23 dny
    Nadměrná konzumace alkoholu je problém, který trápí nejednu zemi. Historický článek z roku 1902 vám přiblíží tehdy připravovaný nový zákon, kterým chtěli zákonodárci omezit alkoholismus ve všech zemích Rakousko-uherské monarchie.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Hladový New York: kolik toho Newyorčané sní za rok a odkud se k nim jídlo dováží?

    Před 23 dny
    Dnes má americký New York více jak 8,4 milionů obyvatel, ale velký a přelidněný byl už i před sto deseti lety. Článek z roku 1910 vás seznámí s tím, kolik tehdy obyvatelé tohoto jedinečného města v USA za rok zkonzumovali potravin a odkud se k nim veškeré jídlo dováželo.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Veselá historka z nákupu velbloudů pro ruskou armádu

    Před 24 dny
    Kolem armádních zakázek často panuje řada nejasností a podezření na osobní obohacení zainteresovaných osob. Zajímavá historka z roku 1910 vám ukáže, jak tehdy armádní nákupy fungovaly v carském Rusku. Myslíte, že dnes to někdy funguje podobně?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Pokuta jako úřední odměna za statečnou záchranu cizího života

    Před 24 dny
    Lidé by si měli pomáhat. A pokud přitom jde o záchranu života, tak by to mělo platit dvojnásob. Jak vám ale ukáže článek z roku 1910, tak někdy vám jako „poděkování“ za statečnou záchranu života může od pozorných úředníků přijít pořádná pokuta.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Alkohol, vyrobený ze zbytků dřeva

    Před 24 dny
    Alkohol se dá vyrábět z nejrůznějších surovin. Článek z roku 1910 vás seznámí s novou německou technologií, která umožňovala vyrábět kvalitní alkohol z hoblin a odřezků dřeva. Téměř bezcenný odpad z truhlářských dílen se tak mohl proměnit v něco daleko hodnotnějšího.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1916: Humor za volantem aneb návrh nových pravidel silničního provozu

    Před 25 dny
    Čemu všemu museli na svých cestách čelit první automobilisté? Humoristický článek z roku 1916 vám v podobě návrhu nových pravidel silničního provozu nabízí originální pohled na život prvních motoristů a na nejpodivnější omezení, se kterými se tehdy za volantem svých vozů potýkali.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1936: Další neúspěšná výprava na Mount Everest. Proč je tak těžké zdolat nejvyšší horu světa?

    Před 25 dny
    Dnes si můžete zájezd do Himálaje a na tamní nejvyšší horu světa koupit v běžné cestovní agentuře, specializované na dobrodružné zájezdy. V roce 1936 byl ale Mount Everest ještě marným snem nejlepších světových cestovatelů, dobrodruhů a horolezců. Dobový článek vám o neúspěšných snahách zdolat Mount Everest prozradí více.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1897: Nebezpečný vězeň na útěku! Zasáhnout museli hasiči a odvážný zedník

    Před 25 dny
    Práce hasičů není jen hasit požáry a pomáhat lidem v ohrožení života. Historický článek z roku 1897 vás seznámí s tím, jak tehdy v Německu pomáhali dopadnou odsouzeného vraha na útěku z vězení.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1910: Zoufalý čin zamilované dívky a následná šokující reakce faráře

    Před 26 dny
    Strach z ostudy někdy vede lidi k zoufalým činům. Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi smutným příběhem, kdy tragická sebevražda mladé dívky navíc odhalila šokující povahu místního faráře, pro kterého byl pojem křesťanská láska k bližnímu jen prázdným slovem.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1924: Zakázaný vtip o Leninovi, který vám zaručeně zvedne náladu

    Před 26 dny
    Máte dnes špatné pondělí? Nabízíme vám dávno zapomenutý vtip z roku 1924, který vám i po téměř sto letech zaručeně zlepší náladu. Navíc dnes se už nemusíte bát, že byste za takový protistátní vtip o Vladimiru Iljiči Leninovi skončili uvěznění v gulagu někde na Sibiři.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1932: Japonská výchova dětí, která z Japonců dělá otužilé, střídmé a lstivé osoby

    Před 26 dny
    Dnešní doba čím dál víc smazává rozdíly ve výchově dětí ve vzdálených zemích. Článek z roku 1932 vám ukáže, že v Japonsku to tehdy ještě rozhodně neplatilo. Zajímá vás, jak výchova japonských dětí probíhala a jak ovlivňovala Japonce v dospělosti?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1915: Ledovce v Alpách zvětšují. Co to způsobuje?

    Před 28 dny
    Mnoho lidí dnes trápí globální oteplování a s tím související tání ledovců. Ještě před sto lety ale švýcarské výzkumníky překvapil obrácený úkaz - ledovce v Alpách začaly nečekaně růst. Historický článek z roku 1915 vám o tomto zajímavém přírodním úkazu prozradí víc.
     Komentáře
Následují automaticky nekonečně načítané reklamy. Zde je můžete přeskočit.
Reklama