Zavřít
Zahrádkářská poradna

Zahrádkářská poradna

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Zahrádkářská poradna
  • Zahrádkářská poradna

    S ochranou proti slimákům začněte již na jaře

    Před 14 hodinami
    Teplá zima a relativní dostatek vláhy ve spojení s častějšími srážkami. To jsou dva aspekty, které velmi výrazně nahrávají masivnímu výskytu slimáků. Dříve, než se s nimi pustíme do boje, ale vyzkoušíme nejprve ekologický způsob zahrádkaření a podíváme se na prevenci.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak zaručeně přitáhnete děti k zahradničení: Vsaďte na fazole!

    Před 14 hodinami
    Proč právě fazole? Protože semena jsou dostatečně velká, aby je i ti nejmenší dovedli hravě zasít, rychle rostou a na záhonu jsou pěkně vidět. Děti mohou průběžně sledovat výsledky svého snažení. Vyberte tu správnou odrůdu a čeká vás zaručený úspěch bez ohledu na to, jak se zasejí.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak na přípravu letniček? Předpěstovat si je můžete právě teď

    Před 1 dnem
    Máte rádi na zahradě nebo balkonu letničky, které dodají místu barevnou pestrost. Právě teď si můžete vybrané druhy předpěstovat, aby stačily vykvést. Většina z nich klíčí a roste velmi pomalu. Poradíme, jak na to.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak usnadnit život pracovitým opylovačům a sběračům: Postavte užitečnému hmyzu domeček

    Před 1 dnem
    Netradiční přírodní obydlí představuje ideální způsob jako poskytnout na zahradě útočiště hmyzím pomocníkům. Ty se vám potom odvděčí tím, že opylují květy a pomohou vám s likvidací škůdců. Začít můžete třeba už dnes, ostatně, je nejvyšší čas.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak se pěstuje chuťově atraktivní mangold: Listy klidně nahradíte špenát a řapíky dokonce chřest

    Před 2 dny
    Mangold u nás nepatří k neoblíbenějším, ačkoliv se jedná o zdravou zeleninu s množstvím vitaminu C. Tak bychom to měli rychle napravit, co říkáte? Vybrat si můžete buď mangold listový, který vytváří mnoho hladkých nebo zkadeřených listů, nebo řapíkový, známý i pod názvem chřestový – ten má mohutné, podélně rýhované řapíky. Anebo zkuste pěstovat oba dva.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Je čas na výsev letniček, vyberte si ty nejoblíbenější

    Před 3 dny
    Letničky patří neodmyslitelně do každé zahrady, a to nejen vesnické. Svými barvami dokážou naprosté divy a náladu zlepší i tomu nejzamračenějšímu pěstiteli. Vzhledem k tomu, že doba pro jejich výsev právě začíná, pojďme se podívat na druhy, které by v zahradě rozhodně neměly chybět.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak pečovat o skutečného krále jarní zahrady: Jeho veličenstvo tulipán

    Před 3 dny
    Vznešené, ušlechtilé, prostě krásné. Takové jsou tulipány, nekorunovaní vládci jarních zahrad. Barevná i tvarová škála jejich květů je natolik bohatá, že okouzlí každého z nás.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak si na záhonku vypěstovat křehkou a šťavnatou zeleninu: Kedlubny dvou barev

    Před 4 dny
    Kedlubny mají buď bílou (zelenou) či modrou (fialovou) bulvu. Jestli se vám pěstování příliš nedaří, vyzkoušejte ty modré - jsou obecně méně citlivé k nedostatkům při pěstování a odolnější k dřevnatění a praskání.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Nezapomeňte prořezat jádroviny na vaší zahradě

    Před 5 dny
    Máte na zahradě jabloně, hrušně, kdouloně nebo mišpule? Nezapomeňte na řez větví, kterým povzbudíte nový přírůst. Řezy se liší podle odrůdy, ale také podle tvaru stromů, které jsou přizpůsobeny vaší zahradě. Poradíme, jakým způsobem vést jednotlivé řezy, které budou pro jádroviny prospěšné, a vy se díky této péči můžete dočkat hojné úrody plodů.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak si udělat minizahrádku aneb Dopřejte si jarní květinový doping

    Před 5 dny
    Jsou krásné, voňavé, svěží a navíc mají vzácný dar potěšit, uklidnit, inspirovat…. Řeč je o květinách, které na lidi blahodárně působí zvlášť teď na jaře, kdy potvrzují, že zima už je definitivně pryč. Abyste své oblíbeně květy měli stále na očích, vytvořte si malou zahrádku v květináči, přičemž nápadům a fantazii se meze nekladou.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    4 tipy, jak na jaře odstartovat novou zahradní sezónu

    Před 6 dny
    Tak jako každý rok, i letos s nadcházejícím jarem začíná nová zahrádkářská sezóna. První práce na zahradě se věnují úklidu po zimě, péči o trávník, prořezu stromů, údržbě záhonů i zahradnického vybavení. Přinášíme vám 4 jednoduché tipy, jakým způsobem můžete toto vše snadno zvládnout.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak si vypěstovat tu nejskvělejší cibuli ze sazečky. Nebo to zkusíte ze semínek?

    Před 6 dny
    Těžko byste v našich krajích hledali zahrádku, na které neroste příjemně štiplavá cibule. Daří se jí totiž téměř všude. Je nejvyšší čas začít se jí věnovat - královna kuchyně totiž potřebuje ven na záhon.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak vypěstovat zeleninu ve skleníku co nejdřív?

    Před 7 dny
    První vlastní zeleninu si můžeme vypěstovat ve skleníku nebo pařeništi. Skleník je pro tyto účely lepší volbou, ale ještě před zahájením pěstování nesmíme opomenout několik kroků. Kromě základních rad pro péči o půdu se také podíváme na druhy, které zde můžeme rychlit.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak si doma předpěstovat sazenice rajčat

    Před 7 dny
    Pokud jste se rozhodli, že si letos vypěstujete sazenice rajčat sami, od poloviny března můžete vysévat semena. Vyhovuje jim pokojová teplota, proto si budou pěkně lebedit na okenním parapetu. Nebojte se a dejte se do toho.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Výsadba dřevin ve vaší zahradě

    Před 8 dny
    V každé zahradě by neměla chybět dřevina, která může být ve formě keře, polokeře nebo stromu. Pokud se rozhodnete pro jejich výsadbu máte jedinečnou příležitost, protože pokud jste to nestihli na podzim, na jaře to můžete ještě dohnat. Poradíme, které druhy dřevin se pro výsadbu v tuto dobu nejlépe hodí.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak se zachovat, když se hyacintu nedaří?

    Před 8 dny
    Oblíbená jarní cibulovina vás spolehlivě oslní příjemně barevnými květy. Neohromí vás jen bohatý květ, ale i výrazná vůně. I tahle kráska může někdy chřadnout. Většinou, když v péči o ní něco zanedbáte nebo naopak přeženete. Jak na to, aby byla pořád v pohodě a fit.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Osvojte si umění anglického trávníku

    Před 9 dny
    S přelomem zimy a zvolna, ale nezadržitelně se blížícím jarem se z nuceného zimního spánku začnou probouzet i majitelé nemovitostí všeho druhu, od chalupářů až po hrdé vlastníky nových rodinných domů. Ti všichni to totiž pochopitelně chtějí mít kolem svého domku co nejhezčí. A nejzaručenějším předpokladem úpravného okolí zůstává odedávna úhledně ošetřovaný trávník.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Zdražování trápí většinu z nás. Řešením je domácí pěstování plodin a soběstačnost

    Před 10 dny
    Zvyšování cen, a to nejen u potravin, trápí téměř každého z nás. Alespoň částečnou cestou úniku představuje soběstačnost, která je založená na plodinách z vlastní produkce. A aby nám to na zahradě rostlo a dosáhli jsme vysokých výnosů, musíme přihlédnout k několika aspektům. A právě na ně se podíváme v našem článku.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak si udělat kopřivovou jíchu: Tekuté přírodní hnojivo, které nic nestojí

    Před 10 dny
    Jícha, nebo chcete-li rostlinný výluh či zákvas, obsahuje především pro rostliny cenný dusík, ale i další účinné látky. Kopřivová jícha je nejpoužívanější a nejznámější tekuté hnojivo, použít se dá také například přeslička, kostival, heřmánek, bršlice kozí noha, máta, pampeliška, ale i listy rajčat, kapusty nebo červené řepy. Zkusíte si tohle super hnojivo vyrobit?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Neobvyklé plané rostliny vhodné k jídlu aneb Co by vás ani nenapadlo, že budete jíst

    Před 11 dny
    Bez práce možná nejsou koláče, ale různé jedlé zelené i jinak barevné rostliny ano. Chceme-li si ušetřit práci, některé jednoleté plodiny můžeme kompletně nahradit trvalkami.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Krásky, kterým to svědčí na okraji

    Před 12 dny
    Květiny jako obruba záhonů nebo chodníčků jsou ideálním řešením, jak skrýt nevzhledné přechody mezi rostlinami a betonem, zeminou či trávníkem. A pochopitelně jsou také krásným doplňkem venkovské i městské zahrady.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Vymazlené pelargonie aneb Bez muškátů by české léto nebylo létem

    Před 12 dny
    I přes veškeré novinky mezi kvetoucími letničkami a trvalkami na trhu se největší oblibě mezi našinci těší právě pelargonie neboli muškáty. Jak zajistit, aby i ty vaše rostliny byly hustě obsypané květy? Tady je několik praktický rad.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Váš živý plot volá po zmlazovacím řezu

    Před 13 dny
    Začíná jaro a s končící zimou končí i období vegetačního klidu. Co dělat, pokud jste nestihli zmlazovací řez, který potřebuje váš živý plot? Ještě není úplně pozdě. Pusťte se do práce a my vám poradíme, jak na to.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Březnové kalendárium - zahrada ožívá

    Před 13 dny
    Březen už obvykle na zahradě přináší první potěšení z časně kvetoucích rostlin a samozřejmě rovněž daleko více práce než v měsících předchozích. I Karel Čapek v Zahradníkově roce píše, že březen patří mezi nejpilnější měsíce na zahradě. Co zameškáme v březnu, zpravidla v dubnu těžko doháníme. Bude-li nám přát počasí a ovocná zahrada nebude sevřena mrazem či zaváta půl metrem sněhu, můžeme ji postupně připravovat na nadcházející sezónu
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit

    Před 13 dny
    Je jasné, že alergie na pyl postiženého od zahradničení spolehlivě odradí. Přesto se však dají nalézt kvetoucí rostliny, u nichž je riziko vyvolání záchvatu menší nebo úplně minimální.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Co vyžadují brambory? S přípravou půdy pro sadbu začněte již zjara

    Před 14 dny
    Příprava půdy je v každé zeleninové zahradě velice důležitá. A pokud se na políčku chystáme pěstovat brambory, pak zde je správně provedená příprava ještě důležitější. Kromě podzimního rytí nebo orby nesmíme zapomenout ani na jarní práce, které započneme hned poté, co zmizí poslední zbytky sněhu a půda oschne.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Kopr vonný je zelenina, koření i léčivka

    Před 14 dny
    Aromatický kopr na zahrádkách našich babiček zdobil okraje zeleninových záhonů a později pak sklenice s naloženými okurkami. V české kuchyni se mu daří, vždyť kdo by neznal koprovku nebo kulajdu, že ano? A kopr dokonce i léčí. Od nepaměti je nedílnou součástí lidového léčitelství při dýchacích potížích a bolestech hlavy. Kopr je nenáročný a jeho pěstování zvládne i začínající zahrádkář.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jedna zem – více tváří aneb Jak se dělá zahrada snů

    Před 15 dny
    Kdo z nás by alespoň jednou nezatoužil po kouzelné zahradě. V takové zahradě má vše své místo, vše tam má svůj smysl. Zahrada by měla nést otisk svého majitele, měla by mít řád. Pokud i vy toužíte po svém malém ráji, svěřte se do rukou odborníků
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Nezapomeňte prořezat růže, aby v létě krásně kvetly

    Před 16 dny
    Máte na zahradě keře růží a chcete mít na nich v létě záplavu krásných květů? Vhodným prořezáním růží umožníte snadnějšímu růstu zdravých výhonů, které nahradí již nepotřebné staré nebo oslabené výhony. Rovněž můžete tímto způsobem vytvarovat přitažlivý tvar s optimální ukázkou květů.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Péče o trvalkové výsadby v předjaří

    Před 17 dny
    V březnu nás může zaskočit počasí. Buď ještě padá sníh a teploty se drží nízko, anebo je tepleji. A přesně v tom druhém případě je vhodné už začít chystat zahradu a rostliny na vegetační období. Dnes padne slovo na trvalky, které si v březnu zaslouží alespoň minimální péči. Jakou, to se dozvíte na dalších řádcích.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Bylinky za okny i na záhonu

    Před 17 dny
    Vypěstovat si doma vlastní bylinky, ať už je pak použijete jako koření do pokrmů, uvaříte z nich lahodný čaj či připravíte výluh na koupel, není těžké. A přece jen, ty vlastnoručně vypěstované nám budou chutnat víc, než koupené.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Seznamte se s hlísticemi, které nás obklopují, škodí i pomáhají

    Před 18 dny
    Co jsou to hlístice? Ne, nebojte se, i když některé z nich jsou pěkné "potvory", které na vás číhají za rohem ve snaze vám uškodit, jsou mezi nimi i jedinci, tzv. parazitické hlístice, díky kterým můžeme být v klidu. Jsou to užiteční pomocníci, kteří nám pomohou v našem věčném boji se škůdci. Povíme vám, jak fungují, jaké jsou druhy, kde je sehnat a jak s nimi pracovat a také, jak se ochránit před těmi škodlivými.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jedovatá kráska, která nesmí ve vaší skalce chybět

    Před 19 dny
    Již svým názvem lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) naznačuje, že se musíte mít při jeho pěstování na pozoru. Stejně tak je tomu u dalšího druhu, lýkovce vonného (Daphne cneorum). Protože jde ale o nádherný keř plný voňavých květů, které nasazuje ještě před listy, určitě by neměl ve vaší zahradě chybět. Zvláště pokud každoročně netrpělivě vyhlížíte jaro – vykvétá totiž na jeho brzkém počátku.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Kdy je vhodný čas na výsadbu růží?

    Před 20 dny
    Kdo se rozhodne na zahradě pěstovat růže, může se těšit na záplavu krásně kvetoucích rostlin, které nejen že honosně vypadají, ale i nádherně voní. Jedná se o velmi rozmanitou a variabilní rostlinu, která každé zahradě dodá jedinečnou krásu ve formě samostatných keřů, či rozsáhlých záhonů. Poradíme, jak růže vysadit, aby měly ty nejlepší podmínky ke svému růstu.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Pro zahrádkáře úporný plevel, pro bylinkáře nedoceněné léčivky: Nenáviděná i milovaná trojka

    Před 20 dny
    Plevel nám přidělává práci od časného jara až do pozdního podzimu a jeho likvidace je nikdy nekončící činností. Nevadí mu ani vyšší teploty, ani méně vláhy a má-li příznivé podmínky, roste až neuvěřitelně rychle. Na druhou stranu mají mnohé z úporných plevelů léčivé účinky, kterých si všimli a využívali je naši předkové.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Čím začít v březnu v zeleninové zahradě?

    Před 21 dny
    Březen už obecně bývá ve znamení mírně teplejšího počasí, tedy pokud nebydlíme na horách, kde nás ještě může zaskočit sníh. Je to totiž nejlepší čas na první důležité přípravné práce na zahrádce, ve skleníku a obecně v zeleninové zahrádce. Pojďme se podívat, na co nezapomenout.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Bromélie: Samostatné a dlouhověké květiny

    Před 21 dny
    Víte, že byla objevena nesmrtelná medúza, která umí zvrátit svůj završený životní cyklus zpět do stádia polypa a znovu dospívat? Představte si, že květina bromélie umí něco podobného! Jakub Krulich vám o broméliích poví i mnohem víc!
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Vápnění na zahradě je cesta k lepším vlastnostem půdy

    Před 22 dny
    Vápnění půdy, nebo přesněji řečeno použití vápenatých hnojiv, významně zlepšuje fyzikální, chemické a biologické vlastnosti půdy. Tam, kde je půda příliš zatížená kyselými hnojivy, musíme zajistit rovnováhu pH, a tu docílíme mimo jiné vápněním. Povíme vám, kdy a kde je vápnění půdy ideální a čím vlastně vápnit, abychom půdě spíš neuškodili, než pomohli.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Nebojte se pěstování masožravých rostlin. Ruku vám určitě neukousnou!

    Před 22 dny
    Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň ale vzbuzují respekt. Není se však vůbec čeho se obávat. Nejenže jsou ozdobou interiéru a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci nežádoucího hmyzu v domácnosti. Tak co, pořídíte si jednu?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Lýkovec, vilín, zimokvět: Víte, jak pěstovat nejrychlejší posly jara?

    Před 23 dny
    I když nám ještě vládne zima, první květy lýkovce, vilínu a zimokvětu jsou slibnou předzvěstí jara. Všechny tři patří k několika málo keřům, které rozkvétají v době, kdy je celá zahrádka pod sněhem. Víte, jak tyhle tři nejrychlejší posly jara pěstovat?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Bledule a sněženky, poslové přicházejícího jara

    Před 24 dny
    Bledule a sněženky jsou indikátorem přicházejícího jara, které nesmí chybět na žádné zahradě. Nalezneme je hlavně ve volné přírodě, nejčastěji však cibulky seženeme ve specializovaných zahradnictvích. Oba druhy mají malé nároky, ale některé jsou mírně specifické. O pěstování těchto oblíbených rostlin si více řekneme dále.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak renovovat trávník

    Před 25 dny
    Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva potřebuje ozdravnou kúru. Nyní je k tomu vhodný čas, pořiďte si pořádné hrábě, kvalitní osivo, vertikutátor a dejte se do díla.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Likvidace invazivních dřevin je důležitá pro původní rostliny

    Před 26 dny
    Hlavním problémem invazivních rostlin je jejich rozpínavost na úkor původních rostlin. Vznikají tak rozsáhlé monotónní porosty, které systematicky ničí původní druhy, které jsou v symbióze s ostatními rostlinami a živočichy. Takto přetvořená krajina může mít vážný dopad na celý ekosystém.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Šestero tipů na zeleninu, která vám na zahrádce nesmí chybět

    Před 27 dny
    I zahradničení spočívá v přemýšlení nad tím, co a jak udělat. A právě v těchto dnes zajisté přemýšlíte nad tím, na jaké rostliny nesmíte při nákupech osiv zapomenout. My vám to usnadníme. Několik tipů na zeleninu, kterou byste na zahradě rozhodně měli pěstovat, přinášíme na následujících řádcích.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak osázet balkon podle světových stran: Jedlá zahrada v květináčích

    Před 27 dny
    Barevné květiny, vykukující přes zábradlí balkonu nikoho nepřekvapí, ale když na vás na stejném místě vykoukne krásně červené rajčátko nebo pěkně narostlá okurka, to je jiná!
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Bíle kvetoucí keře rozjasní každou zahradu: Keře v barvě nevinnosti

    Před 1 měsícem
    Na jaře doslova milujeme každý keř, který nám dopřeje pohled na velkorysou záplavu květů. Představujeme vám mistry v kvetení, kteří dokonce ani nebudou vyžadovat přehnanou péči z vaší strany.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak zařídit, abychom měli na oknech v truhlíku krásně rozkvetlé květiny po celé léto

    Před 1 měsícem
    Zmrzlí muži jsou zdárně za námi, sluníčko vesele natahuje paprsky, a tak máte nejvyšší čas, osázet truhlíky květinami, které vás budou provázet celou sezónou.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Naučte se zahradničit šetrně, vsaďte na prevenci a plánování

    Před 1 měsícem
    Zahradu můžeme mít zdravou dokonce i bez zásahu chemie. Velmi důležité je nastavit procesy v zahradě tak, aby rostliny byly co nejvíce odolné, a důsledně se věnovat prevenci. A pokud se některá rostlina stane obětí škůdce nebo choroby, pak jde využít i šetrnější cestu.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Blížící se jaro probouzí netrpělivé zahradníky. 7 tipů, jak se připravit na novou sezónu

    Před 1 měsícem
    Začíná jaro a s ním nová zahradnická sezóna. Pro všechny zahrádkáře to znamená, že si neodpočinou až do příchodu další zimy. Jaro volá, a proto musíme začít přípravou zahrady na další období. Poradíme vám, jak na to.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Naplánujte si zahradu s permakulturními principy

    Před 1 měsícem
    Mít dostatek vlastní zeleniny a ovoce, které je nedotčené chemickými postřiky a je v souladu s přírodou. Poradíme, jak si takovou udržitelnou zahradu naplánovat, která vám poskytne kvalitní plody po celý rok, a ještě v ní budete mít čas i na odpočinek. Postačí se seznámit se základními permakulturními principy, které nejsou ničím jiným než jen trvale udržitelným zemědělstvím.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Když teploty venku mírně stoupnou, přichází čas prvních prací v zahradě

    Před 1 měsícem
    Jaro se blíží mílovými kroky. Nebuďte zaskočení, když teploty vzduchu mírně porostou, sníh odtaje a objeví se první poslové jara. Vyrazte na zahradu a pusťte se do prvních předjarních prací. Které to jsou, to vám prozradíme na následujících řádcích.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Přilákejte do zahrady drobné pěvce, jsou to účinní likvidátoři škůdců

    Před 1 měsícem
    Drobné zpěvné ptactvo patří k velmi výkonným likvidátorům škodlivého hmyzu. Pokud nám v zahradě schází jejich přítomnost během sezóny, je ten pravý čas připravit některá řešení, která je přilákají zpět. A nejde jen o ptačí budky.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Plánování, předpěstování a přesazení sazenic

    Před 1 měsícem
    Nezapomeňte na 3P u sazenic. Jarní sezóna je za dveřmi, přichází čas výsevů. Kdo nepodcení péči o zahrádku na jaře, může se v létě radovat z bohaté úrody. Nechte se inspirovat praktickými tipy, jak na setí a sázení zeleniny.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Jak se starat o půdu ve skleníku a pařeništi?

    Před 1 měsícem
    Kvalitní půda je základem k vysokému výnosu. Tak, jak v průběhu roku pečujeme o půdu na záhonech, nesmíme zapomínat ani na tu ve skleníku a pařeništi. Vyplozená a unavená půda nám přivodí více starostí než radostí. A právě dnes si řekneme, jak zajistit, aby půda byla i zde ve vynikající kondici.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Právě teď je vhodný čas na prořezání vinné révy. Víte, jak na to?

    Před 1 měsícem
    Pěstujete vinnou révu? Právě teď je vhodná doba na přípravu před jarním rašením pupenů. Pokud jste zkušení „vinaři“, tento zimní prostřih provádíte pravidelně. Kdo si ovšem není jistý a má obavy, že by mohl jednotlivé hlavy neodborným zástřihem poškodit a přijít tak o cennou úrodu, jistě uvítá pár rad, jak na to.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Zelenina s dlouhou vegetační dobou

    Před 1 měsícem
    Každá ze zahradních rostlin klíčí a roste rozdílně dlouhou dobu. Především u zeleniny rozlišujeme různě dlouhou vegetační dobu, což je doba od klíčení až po sklizeň posledních plodů. Dnes se podíváme právě na ty druhy zeleniny, které mají tuto dobu nejdelší.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Vyzkoušejte si, jestli znáte zahradnický slovníček pro zahrádkáře

    Před 1 měsícem
    Články o zahradě se někdy hemží takovými výrazy a termíny, kterým začátečník vůbec nemusí rozumět. Než se pustíte do zahradničení, je třeba si srovnat pojmy. Tak schválně, kolik pojmů z našeho základního slovníčku byste uměli vysvětlit sousedovi?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    5 nejčastějších chyb při předpěstování sadby zeleniny

    Před 1 měsícem
    Tak, jak každoročně přichází doba předpěstování sazenic nejen zeleniny, spousta pěstitelů zbytečně spěchá a přitom udělá spoustu zbytečných přešlapů. A ty největší chyby si připomeneme na následujících řádcích.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Připravte si záhon v souladu s přírodou

    Před 1 měsícem
    Na začátku února je vhodná doba k přemýšlení, co nového v zahradě na jaře vytvořit. Můžete si zrealizovat nový záhon, který bude zaručeně jiný, než jste zvyklí. Díky svým vlastnostem vám vydrží několik let a bude v souladu s přírodou. Je vhodný i do neúrodných oblastí, ale především jeho základ tvoří dostupné suroviny, které máte na zahradě. Poradíme, jak si jej vytvořit.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Vytvořte si malý zelený ráj ve sklenici

    Před 1 měsícem
    Víte, co je aerárium? Je to skleněná nádobka, která v sobě ukrývá malé zelené království, které si žije vlastním životem. Pokud byste si chtěli jedno takové pořídit a osázet ho rostlinami, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, jak na to
     Komentáře
Reklama