Zavřít
G

G

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje G
  • G

    Jonas Edward Salk objevil vakcínu proti dětské obrně, ale nedal si ji patentovat: Nechat si patentovat lék proti obrně by bylo stejné jako nechat si patentovat Slunce

    Před 1 dnem
    26. března 1953 oznámil americký lékařský výzkumník Dr. Jonas Salk v celostátním rozhlasovém pořadu, že úspěšně otestoval vakcínu proti poliomyelitidě, viru, který způsobuje ochromující onemocnění dětskou obrnou. V roce 1952, tedy v roce epidemie dětské obrny, bylo ve Spojených státech hlášeno 58 000 nových případů a více než 3 000 lidí na tuto nemoc zemřelo.
     Komentáře
  • G

    Stažení sovětských vojsk z Íránu: Íránská krize byla první velkou zkouškou studené války

    Před 2 dny
    V závěru mimořádně napjaté situace z počátku studené války Sovětský svaz dne 25. března roku 1946 oznámil, že sovětská vojska v Íránu budou do šesti týdnů stažena. Íránská krize byla jedním z prvních porovnání sil mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v poválečném světě.
     Komentáře
  • G

    Když se z krále rokenrolu stal řadový vojín: Armáda si se mnou může dělat, co chce

    Před 2 dny
    Psal se 24. březen roku 1958, když ukázal americký „strýček Sam“ i na nejpopulárnějšího interpreta té doby – Elvise Presleyho. Mladý král rokenrolu byl odveden armádou Spojených států amerických a stal se řadovým vojínem.
     Komentáře
  • G

    Havárie tankeru Exxon Valdez způsobila jednu z nejhorších ropných skvrn v historii. Do oceánu uniklo 11 milionů galonů ropy

    Před 2 dny
    24. března roku 1989 supertanker Exxon Valdez, vlastněný a provozovaný společností Exxon Mobil, najel na útes v zálivu Prince Williama na jihu Aljašky. Došlo tak k jedné z nejhorších ekologických katastrof, během které se vytvořila jedna z největších ropných skvrn v historii USA. Do vody nakonec uniklo odhadem 11 milionů galonů ropy.
     Komentáře
  • G

    První americká letecká bojová mise: Američané vpadli do Mexika s cílem zatknout revolucionáře Pancho Villu

    Před 8 dny
    Psal se 19. březen roku 1916, když osm letounů Curtiss „Jenny“ první letecké perutě odstartovalo z Columbusu v Novém Mexiku v rámci vůbec první bojové letecké mise v historii Spojených států amerických.
     Komentáře
  • G

    Stručná historie společnosti Wells Fargo: Jedna z největších bank na světě stabilně zaměstnává přes 250 tisíc zaměstnanců

    Před 9 dny
    Dne 18. března roku 1852 v New Yorku Henry Wells a William Fargo společně s několika dalšími investory prozíravě založili společnost Wells Fargo. Zpočátku se jednalo o provoz dostavníkové přepravy, později začala společnost nabízet i různé finanční služby. Dnes se jedná o jednu z největších bank na světě.
     Komentáře
  • G

    Když se Litva odmítla vzdát své nezávislosti: Sovětský svaz v rámci „vojenské operace“ najel do pobaltského státu s tanky

    Před 9 dny
    17. března roku 1990 bývalá Litevská sovětská socialistická republika důrazně odmítla požadavek Sovětského svazu, aby se vzdala vyhlášení nezávislosti. Situace v Litvě velice rychle přerostla v bolavý problém americko-sovětských vztahů.
     Komentáře
  • G

    Apoštol Irska se symbolem trojlístku: Svatý Patrik z Irska údajně vyhnal hady a přivedl k víře tisíce lidí

    Před 10 dny
    Psal se 17. březen roku 461 n. l., kdy v Saulu v irském Downpatricku zemřel svatý Patrik, křesťanský misionář, biskup a apoštol Irska. Dnes je jeho památka každoročně připomínána svátkem svatého Patrika.
     Komentáře
  • G

    Coca-Cola se ve skleněných lahvích začala poprvé prodávat v roce 1894. Nápoj původně obsahoval víno a kokain

    Před 15 dny
    Ačkoli dnes ve světě není téměř nic tak všudypřítomné jako láhev Coca-Coly, nebylo tomu tak vždy. Prvních několik let své existence byla Coca-Cola k dostání pouze jako nápoj z post mixu a její výrobce neviděl důvod, proč by se to mělo změnit. Teprve 12. března roku 1894 se Coca-Cola poprvé začala prodávat v lahvích.
     Komentáře
  • G

    Kterak byl Paul McCartney povýšen do rytířského stavu: Událost připomínala beatlemánii šedesátých let

    Před 16 dny
    11. března roku 1997 byl Paul McCartney, bývalý člen nejúspěšnější rockové skupiny v historii, The Beatles, povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu za „zásluhy o hudbu“. Čtyřiapadesátiletý rodák z Liverpoolu se stal sirem Paulem během prastarého pompézního a slavnostního ceremoniálu v Buckinghamském paláci v centru Londýna.
     Komentáře
  • G

    Druhá nejhorší jaderná havárie v historii: Výbuch ve Fukušimě přinutil více než 100 tisíc lidí opustit své domovy

    Před 16 dny
    11. března roku 2011 způsobilo největší zemětřesení, jaké kdy bylo v Japonsku zaznamenáno, obrovskou spoušť a následná vlna tsunami zdecimovala oblast Tóhoku na severovýchodě ostrova Honšú. Kromě již tak strašlivé zkázy a ztrát na životech se stala tato přírodní katastrofa také příčinou havárie v jaderné elektrárně Fukušima.
     Komentáře
  • G

    Tibetské národní povstání: Vzpoura Tibeťanů skončila neúspěchem, dalajlama ustanovil exilovou vládu v sousední Indii

    Před 16 dny
    10. březen roku 1959 je pro Tibeťany významným dnem, podobně jako je pro nás významným dnem například 5. květen 1945. Onoho březnového dne totiž došlo k tibetskému národnímu povstání. Tibeťané se vzbouřili a obklíčili dalajlamův letní palác, aby se společně postavili čínským okupačním silám.
     Komentáře
  • G

    Když John Lennon vyvolal první velkou kontroverzi: Výrok o tom, že jsou Beatles populárnější než Ježíš, rozhněval celý křesťanský svět

    Před 23 dny
    V Anglii si výroku Johna Lennona, který později v Americe vyvolal mediální šílenství, vlastně nikdo příliš nevšímal. Přičíst to lze zásadnímu rozdílu v náboženském pohledu mezi Velkou Británií a Amerikou a rovněž zásadnímu rozdílu ve přístupu k humoru.
     Komentáře
  • G

    „Otec ledního hokeje“: Kanaďan James Creighton uspořádal historicky první zápas ledního hokeje v uzavřené hale

    Před 23 dny
    3. března roku 1875 se v Montrealu konala veřejná historická premiéra utkání ledního hokeje v hale. Po týdnech tréninku na kluzišti Victoria se svými přáteli uveřejnil 3. března montrealský občan James Creighton ve vydání Montreal Gazette inzerát, že „dnes večer se bude hrát hokej na kluzišti Victoria mezi dvěma devítkami vybranými z řad členů“.
     Komentáře
  • G

    Díl II.: Kterak Finsko vyhlásilo válku umírajícímu nacistickému Německu, se kterým se v minulosti spojilo proti Sovětskému svazu

    Před 23 dny
    Psal se 3. březen roku 1945 a druhá světová válka byla již na svém konci, když Finsko pod rostoucím tlakem Spojených států i Sovětského svazu nakonec vyhlásilo válku svému bývalému partnerovi, Německu.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Kterak Finsko vyhlásilo válku umírajícímu nacistickému Německu, se kterým se v minulosti spojilo proti Sovětskému svazu

    Před 23 dny
    Psal se 3. březen roku 1945 a druhá světová válka byla již na svém konci, když Finsko pod rostoucím tlakem Spojených států i Sovětského svazu nakonec vyhlásilo válku svému bývalému partnerovi, Německu.
     Komentáře
  • G

    Ofenzíva Tet: Jednotky severního Vietnamu a Vietkongu překvapivě zaútočily na všechna velká jihovietnamská města v den svátku

    Před 1 měsícem
    24. února roku 1968 došlo k hlavnímu odražení ofenzívy Tet, když americké a jihovietnamské jednotky dobyly zpět starobylé hlavní město Hue od komunistických sil. Přestože rozptýlené boje pokračovaly po celém jižním Vietnamu ještě týden, bitva o Hue byla posledním velkým střetnutím ofenzívy, při níž komunisté zaútočili na všechna velká jihovietnamská města. Po událostech ofenzívy Tet se veřejné mínění ve Spojených státech rozhodujícím způsobem obrátilo proti válce ve Vietnamu.
     Komentáře
  • G

    Juan Perón byl prezidentem argentinského lidu a autoritářem zároveň: Své politické odpůrce posílal do vězení

    Před 1 měsícem
    Psal se 24. únor roku 1946, kdy byl jako prezident do čela Argentiny zvolen Juan Domingo Perón, kontroverzní bývalý argentinský viceprezident a jedna z nejvýraznějších postav moderní politické historie v Argentině.
     Komentáře
  • G

    Zatčení vůdců odboje Bílá růže: Sourozenci Hans a Sophie Schollovi byli za svou protirežimní činnost zatčeni gestapem a popraveni

    Před 1 měsícem
    Psal se 18. únor roku 1943, když byli Hans Scholl a jeho sestra Sophie, vedoucí německé mládežnické skupiny Weisse Rose (Bílá růže), zatčeni gestapem za odpor proti nacistickému režimu.
     Komentáře
  • G

    Objevení Pluta: Trpasličí planetu, která obíhá Slunce 248 let, objevil astronom Clyde W. Tombaugh

    Před 1 měsícem
    Pluto, kdysi považované za devátou planetu, objevil dne 18. února roku 1930 astronom Clyde W. Tombaugh na Lowellově observatoři ve Flagstaffu v Arizoně. Trpasličí planeta obíhá Slunce celých 248 let a její povrch má teplotu -218 stupňů.
     Komentáře
  • G

    Zkáza Zeppelinu L-4: Sněhová bouře zasáhla vzducholoď u dánského pobřeží

    Před 1 měsícem
    Večer 17. února roku 1915 se německá vzducholoď L-4 po prudké sněhové bouři zřítila do Severního moře poblíž dánského pobřežního města Varde.
     Komentáře
  • G

    Haló! Tady New York! aneb Jak Hlas Ameriky zahájil vysílání do Ruska

    Před 1 měsícem
    Se slovy „Haló! Tady New York“ zahájila 17. února roku 1947 americká rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA) své první rozhlasové vysílání do Sovětského svazu. Vysílání VOA bylo důležitou součástí americké propagandistické kampaně proti Sovětskému svazu během studené války.
     Komentáře
  • G

    Když „řezník Balkánu“ stanul před soudem v Haagu: Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič byl souzen za válečné zločiny

    Před 1 měsícem
    12. února roku 2002 se v nizozemském Haagu konal soud s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který byl obviněn z genocidy a válečných zločinů v Bosně, Chorvatsku a Kosovu.
     Komentáře
  • G

    Spisovatel Voltaire strávil polovinu dospělého života v exilu: Do Paříže se vrátil po 28 letech

    Před 1 měsícem
    11. února roku 1778 navštívilo Voltaira po jeho návratu do Paříže asi 300 lidí. Voltaire, francouzský osvícenský filosof, básník a spisovatel, se vrátil do Paříže po 28 letech v exilu.
     Komentáře
  • G

    Propuštění Nelsona Mandely: Vůdce hnutí za ukončení jihoafrického apartheidu strávil ve vězení 27 let

    Před 1 měsícem
    Nelson Mandela, vůdce hnutí za ukončení jihoafrického apartheidu, byl 11. února roku 1990 propuštěn po 27 letech z vězení. Prvních 18 let z celkových 27 strávil v malé cele bez postele a vodovodu.
     Komentáře
  • G

    Když šachový velmistr Garry Kasparov prohrál partii s počítačem: Stroj IBM byl schopen vyhodnotit 200 milionů tahů za sekundu

    Před 1 měsícem
    10. února roku 1996 prohrál mistr světa v šachu Garry Kasparov po třech hodinách první partii šestihodinového zápasu s Deep Blue, počítačem IBM schopným vyhodnotit 200 milionů tahů za sekundu.
     Komentáře
  • G

    Konec punských válek: Zdrcující konflikt mezi Římem a Kartágem trval přes sto let

    Před 1 měsícem
    5. února roku 146 př. n. l. Římská republika po více než sto letech bojů konečně zvítězila nad svým nepřítelem Kartágem. Vítězství a následné zničení Kartága znamenalo konec punských válek a představovalo nahrazení Kartága Římem jako dominantní mocnosti západního Středomoří, které si Řím udržel po několik následujících století.
     Komentáře
  • G

    Bojujte tvrději, nakázal Vůdce Mussolinimu. Italové však britské převaze v severní Africe čelit nedokázali

    Před 1 měsícem
    5. února roku 1941 pokáral Adolf Hitler svého spojence z Osy Benita Mussoliniho za ústup jeho vojsk před britským postupem v Libyi, čímž ještě zdůraznil slabé italské postavení po boku nacistického Německa. Po italském diktátorovi požadoval, aby svým silám zavelel k řádnému odporu.
     Komentáře
  • G

    Zatčení Klause Fuchse: Pracoval pro Sověty a předal jim informace o atomové bombě. Ve vězení strávil devět let

    Před 1 měsícem
    Klaus Fuchs, britský vědec německého původu, který se podílel na vývoji atomové bomby, byl 3. února roku 1950 ve Velké Británii zatčen za předání přísně tajných informací o atomové bombě Sovětskému svazu. Fuchsovo zatčení vedlo úřady k několika dalším osobám zapojeným do špionážní skupiny, což vyvrcholilo zatčením Julia a Ethel Rosenbergových a jejich následnou popravou.
     Komentáře
  • G

    Napsal ji při snídani a po obědě nahrál: Jak John Lennon složil píseň „Instant Karma“ za jediný den

    Před 1 měsícem
    „Napsal jsem ji u snídaně, po obědě nahrál a na večeři jsme ji vydali.“ Těmito slovy popsal John Lennon příběh své písně ‚Instant Karma‘, jednoho z nejpamátnějších singlů, který se objevil ještě před oficiálním rozpadem Beatles.
     Komentáře
  • G

    Ponziho schéma: Příběh podvodníka, který díky pyramidovému podvodu vydělal 20 milionů dolarů

    Před 2 měsíci
    Pokud si myslíte, že pyramidové schéma je fenoménem 90. let, tak jste na omylu. V USA se tyto typy podvodů založené na lidské důvěře a snu o pohádkově vydělaných penězích organizovaly už na konci 19. století. Poprvé tento typ podvodu spáchal William F. Miller v Brooklynu v roce 1899, když se mu podařilo z lidí vymámit zhruba milion dolarů. O 20 let později se však objevil jistý italský byznysmen Charles Ponzi, který toto schéma posunul na nový level.
     Komentáře
  • G

    Krvavá neděle v Rusku: Carská vojenská stráž narušila poklidnou demonstraci střelbou do davu, obětí byly stovky

    Před 2 měsíci
    22. ledna roku 1905 došlo v Rusku k takzvané Krvavé neděli, masakru, který se odehrál během poklidné demonstrace dělníků v Petrohradě. Carské Rusko bylo tehdy na nejlepší cestě k prohře ve válce s Japonskem na Dálném východě a bylo zmítáno vnitřní nespokojeností.
     Komentáře
  • G

    Zatčení sovětského disidenta Andreje Sacharova, prvního Sověta, který získal Nobelovu cenu za mír

    Před 2 měsíci
    22. ledna roku 1980 došlo v Moskvě k zatčení Andreje Sacharova, sovětského fyzika, který se podílel na vývoji první vodíkové bomby v SSSR. Zatčen byl poté, co kritizoval sovětskou vojenskou intervenci v Afghánistánu. Sovětskému disidentovi tak byla odebrána četná vědecká vyznamenání a byl vypovězen do vzdáleného města Gorkij.
     Komentáře
  • G

    Bitva o Khe Sanh je jedním z nejkontroverznějších střetnutí války ve Vietnamu: Americká letadla shazovala 5 tisíc bomb denně

    Před 2 měsíci
    21. ledna roku 1968 začala u Khe Sanh, 23 kilometrů pod demilitarizovanou zónou a 10 kilometrů od laoských hranic, jedna z nejznámějších a nejkontroverznějších bitev vietnamské války.
     Komentáře
  • G

    Zemřel zpěvák a kytarista David Crosby: Byl zakládajícím členem skupiny The Byrds a kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young

    Před 2 měsíci
    Americký zpěvák, kytarista a rocková legenda David Crosby, jenž byl zakládajícím členem skupiny The Byrds a věhlasného kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young, zemřel v 81 letech. Informaci poskytla serveru Variety Crosbyho manželka.
     Komentáře
  • G

    Díl III.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažera Beatles zastřelila losangeleská policie, když vzal do rukou vzduchovku

    Před 2 měsíci
    Mal Evans byl již od roku 1963 road manažerem legendární kapely Beatles. Poté, co skupina přestala v roce 1966 koncertovat, stal se Evans osobním asistentem a všudypřítomným pomocníkem. Zapisoval texty, nosil čaj a účastnil se nahrávání některých písní. Veselá a přátelská postava Mala Evanse má však tragický konec – osobní asistent a road manažer nejslavnější kapely všech dob byl totiž v lednu roku 1976 zastřelen losangeleskou policií.
     Komentáře
  • G

    Albert Schweitzer vybudoval nemocnici v Africe a byl odpůrcem jaderných zbraní: Za svou celoživotní humanitární práci obdržel Nobelovu cenu míru

    Před 2 měsíci
    14. ledna roku 1875 se v Horním Alsasku, dnešní Francii, narodil protestantský teolog, varhanní virtuóz, lékař a filosof Albert Schweitzer. Mimo jiné proslul jako jeden z nejvýznamnějších znalců, vykladačů a interpretů díla Johanna Sebastiana Bacha. Za svůj altruismus a neúnavnou humanitární práci obdržel v roce 1952 Nobelovu cenu za mír.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Hořkosladký příběh Mala Evanse: Road manažer Beatles vymyslel název „Sgt. Pepper“ a podílel se na nahrávkách legendárních písní

    Před 2 měsíci
    Mal Evans byl již od roku 1963 road manažerem legendární kapely Beatles. Poté, co skupina přestala v roce 1966 koncertovat, stal se Evans osobním asistentem a všudypřítomným pomocníkem. Zapisoval texty, nosil čaj a účastnil se nahrávání některých písní. Veselá a přátelská postava Mala Evanse má však tragický konec – osobní asistent a road manažer nejslavnější kapely všech dob byl totiž v lednu roku 1976 zastřelen losangeleskou policií.
     Komentáře
  • G

    Poslední bitva Splašeného koně: Indiánská skupina se pod velením slavného siouxského náčelníka nakonec vzdala

    Před 2 měsíci
    8. ledna roku 1877 došlo k bitvě lakotského válečníka Splašeného koně, jenž se svými muži toho dne bojoval proti přesile, s nedostatkem munice a přinucen využívat k obraně zastaralé zbraně. Šlo o poslední bitvu slavného náčelníka indiánského kmene Lakotů-Siouxů, neboť bitva skončila jeho porážkou. Jeho indiánská skupina se krátce nato, vědoma si převahy svých nepřátel, vzdala.
     Komentáře
  • G

    Volba prvního prezidenta Spojených států amerických: Na jakém principu fungují prezidentské volby v USA?

    Před 2 měsíci
    7. leden roku 1789 byl klíčovým okamžikem v dějinách Spojených států amerických. Kongres tehdy totiž stanovil 7. leden jako datum, do kterého musí státy zvolit volitele pro historicky první prezidentské volby. O měsíc později, 4. února, byl George Washington zvolen státními voliteli prezidentem a 30. dubna roku 1789 složil prezidentskou přísahu.
     Komentáře
  • G

    Konec britsko-americké války: Gentský mír byl považován za americké diplomatické vítězství

    Před 3 měsíci
    Psal se 24. prosinec roku 1814, když britští a američtí zástupci podepsali v belgickém Gentu smlouvu o míru a přátelství mezi Jeho britským Veličenstvem a Spojenými státy americkými, která definitivně ukončila takzvanou „válku roku 1812“. Podle podmínek smlouvy mělo být vráceno veškeré dobyté území a vznikly komise, které měly vyřešit otázku státních hranic mezi Spojenými státy a Kanadou.
     Komentáře
  • G

    Štědrý večer v Americe 1865: Skupina veteránů jižanské Konfederace založila Ku Klux Klan

    Před 3 měsíci
    Ve městě Pulaski ve státě Tennessee se 24. prosince orku 1865 sešla skupina veteránů Konfederace, aby založila tajný spolek, který pokřtila na „Ku Klux Klan“. KKK se z tajného společenského bratrstva rychle transformoval na polovojenskou sílu, která se snažila zvrátit pokrokové aktivity federální vlády, zejména politiku, jež zvyšovala práva černochů ve Spojených státech.
     Komentáře
  • G

    Když Sovětský svaz vpadl na Štědrý večer do Afghánistánu: Válka vytvořila živnou půdu pro vzestup terorismu

    Před 3 měsíci
    24. prosince 1979 vpadl Sovětský svaz do Afghánistánu pod záminkou dodržování sovětsko-afghánské smlouvy o přátelství z roku 1978. Válka trvala deset let a Sovětský svaz značně vyčerpala, navíc připravila živnou půdu pro vzestup terorismu.
     Komentáře
  • G

    Smutek potrvá navždy: Vincent van Gogh trpěl těžkými depresemi, život si vzal střelnou zbraní

    Před 3 měsíci
    23. prosince 1888 si nizozemský malíř Vincent van Gogh, trpící těžkými depresemi, během pobytu ve francouzském Arles uřízl břitvou spodní část levého ucha. Tuto událost později zdokumentoval na obraze nazvaném Autoportrét s obvázaným uchem. Dnes je Van Gogh považován za uměleckého génia a jeho mistrovská díla se prodávají za rekordní ceny; za svého života však byl neúspěšným umělcem a prodal pouze jeden obraz.
     Komentáře
  • G

    Operace Linebacker II aneb Když Richard Nixon oznámil zahájení „vánočního bombardování“ Severního Vietnamu

    Před 3 měsíci
    Po ztroskotání mírových rozhovorů se Severním Vietnamem, k němuž došlo jen o několik dní dříve, oznámil prezident Richard Nixon zahájení masivního bombardování kampaní, která měla prolomit patovou situaci války ve Vietnamu. Téměř dva týdny americké bombardéry vytrvale destruovaly území Severního Vietnamu.
     Komentáře
  • G

    Rozpad SSSR aneb Když Boris Jelcin oznámil, že Sovětský svaz do Silvestra zanikne

    Před 3 měsíci
    Po dlouhém a intenzivním setkání sovětského vůdce Michaila Gorbačova a prezidenta Ruské federace Borise Jelcina oznámil 17. prosince roku 1991 Jelcinův mluvčí, že Sovětský svaz oficiálně přestane existovat nejpozději na Silvestra. Jelcin prohlásil, že „už nebude žádná rudá vlajka“.
     Komentáře
  • G

    Když se Čína připojila k jadernému klubu: Byla pátým státem, který disponoval atomovou zbraní

    Před 3 měsíci
    Psal se 16. říjen roku 1964, když se Čínská lidová republika po úspěšném jaderném testu oficiálně zařadila mezi země disponující atomovou bombou. Čína se tak stala pátým členem tohoto exkluzivního jadernému klubu a připojila se ke Spojeným státům, Sovětskému svazu, Velké Británii a Francii.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Bitva v Mogadišu: Když americká námořní pěchota vtrhla do Somálska zmítaného občanskou válkou

    Před 3 měsíci
    9. prosince roku 1992 přijelo do somálského Mogadiša 1800 příslušníků námořní pěchoty Spojených států, aby se postavili do čela mnohonárodních sil, jejichž cílem bylo obnovit pořádek v zemi. Somálsko bylo zmítáno konflikty a občanskou válkou, jejíž boje započaly v roce 1991, když ozbrojená klanová opozice svrhla režim diktátora Muhammada Siada Barreho.
     Komentáře
  • G

    Komunistou do morku kostí: Když se moci v Sovětském svazu ujal šéf KGB Jurij Andropov

    Před 3 měsíci
    Po smrti dlouholetého sovětského vůdce Leonida Brežněva se stal novým generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu Jurij Andropov. Pro Andropova se jednalo o vyvrcholení jeho konstantního, dlouhého a vytrvalého postupu v hierarchii komunistické strany.
     Komentáře
  • G

    První SMS v historii: Nepřipadalo mi to nijak významné, uvedl Neil Papworth, který první SMS zprávu odeslal

    Před 3 měsíci
    3. prosince roku 1992 byla odeslána vůbec první SMS zpráva v historii. Neil Papworth, dvaadvacetiletý inženýr, poslal prostřednictvím osobního počítače textovou zprávu „Veselé Vánoce“ na telefon svého kolegy.
     Komentáře
  • G

    Díl II.: Bankrot společnosti Enron Corporation: Před bankrotem zaměstnávala 22 tisíc lidí a byla nejinovativnější společností USA

    Před 3 měsíci
    2. prosince roku 2001 podala společnost Enron Corporation u newyorského soudu žádost o bankrot podle kapitoly 11, což následně vyvolalo jeden z největších podnikových skandálů v historii USA. Enron Corporation zaměstnávala 22 tisíc lidí a v 90. letech byla vzorem moderní silné společnosti. Ke konci roku 2001 se ovšem v účetnictví společnosti našla zásadní pochybení a podvody.
     Komentáře
  • G

    Fámy a spekulace o odchodu Draka: Byl Bruce Lee zavražděn čínskými gangstery, nebo se stal obětí kletby?

    Před 4 měsíci
    27. listopadu roku 1940 se v San Franciscu v Kalifornii narodil herec a jedna z největších legend bojových umění Bruce Lee. Během své krátké kariéry se Lee stal filmovou hvězdou v Asii a později i popkulturní ikonou ve Spojených státech amerických. Bruce Lee předčasně zemřel ve dvaatřiceti letech a jeho smrt je dodnes obestřena fámami a spekulacemi.
     Komentáře
  • G

    Díl II.: Objev hrobky faraona Tutanchamona: Mumifikované tělo egyptského vládce bylo uloženo v rakvi z ryzího zlata

    Před 4 měsíci
    26. listopadu v roce 1922 vstoupili britští archeologové Howard Carter a lord Carnarvon v egyptském Údolí králů jako první po více než třech tisících letech do hrobky faraona Tutanchamona. Tutanchamonovy zapečetěné pohřební komory byly jako zázrakem zcela neporušené a uvnitř se nacházela sbírka několika tisíc neocenitelných předmětů včetně zlaté rakve s mumií dospívajícího faraona.
     Komentáře
  • G

    Sestry Mirabalovy se postavily režimu Rafaela Trujilla v Dominikánské republice, diktátor je nechal zavraždit

    Před 4 měsíci
    25. listopadu roku 1960 došlo k zastavení vozidla se třemi dominikánskými politickými disidentkami, sestrami Mirabalovými, které jely navštívit své manžele do tamějšího vězení. Příslušníci tajné policie Dominikánské republiky, včetně „pravé ruky“ diktátora Rafaela Trujilla, všechny tři sestry a jejich řidiče ubili k smrti, jejich těla naložili do auta, a to následně shodili z útesu – aby vražda vypadala jako nehoda.
     Komentáře
  • G

    Velká Appalačská bouře aneb Když Spojené státy zasáhla „bouře století“ a způsobila škody za 70 milionů dolarů

    Před 4 měsíci
    Takzvaná „bouře století“ zasáhla 25. listopadu roku 1950 východní část Spojených států amerických, kde zabila stovky lidí a způsobila škody za miliony dolarů. Zdrcující přírodní katastrofa, známá také jako „Velká Appalačská bouře“, navíc nashromáždila v některých částech Appalačského pohoří rekordní množství sněhu.
     Komentáře
  • G

    Erupce sopky Nevado del Ruiz v Andách: Strašlivá přírodní katastrofa si vyžádala 25 tisíc životů

    Před 4 měsíci
    V listopadu roku 1985 došlo k jedné z největších přírodních katastrof v oblasti Kolumbie v Andách. Masivní sopka Nevado del Ruiz ležící asi 130 kilometrů západně od hlavního města Bogotá je aktivní už asi dva miliony let. V roce 1985 však došlo ke katastrofické erupci, která si vyžádala 25 tisíc životů.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: „Robin Hood je komunista a musí pryč z učebnic“: Spojené státy americké byly v padesátých letech ovládány „rudou panikou“

    Před 4 měsíci
    Příkladem toho, kam až v padesátých letech sahala „rudá panika“ ve Spojených státech amerických, je i událost z 13. listopadu roku 1953. Toho dne totiž vyzvala Thomas J. White, členka učebnicové komise státu Indiana, aby byly z učebnic používaných ve státních školách odstraněny odkazy na knihu Robin Hood. Robin Hood, který bohatým bral a chudým dával, byl pro ni totiž typickým příkladem komunistické ideologie, která narušuje právo a pořádek.
     Komentáře
  • G

    Díl II.: Jedenáctá hodina jedenáctého dne jedenáctého měsíce: Mírová smlouva, která ukončila první světovou válku, položila základy pro ještě větší globální konflikt

    Před 4 měsíci
    Den válečných veteránů, tedy 11. listopad, je den věnovaný památce ukončení první světové války. Jako Den příměří, Den veteránů či Den památky se slaví zejména v západní Evropě, Spojených státech a v zemích Commonwealthu. První světová válka aneb Velká válka skončila v jedenáctou hodinu jedenáctého dne jedenáctého měsíce roku 1918.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Jedenáctá hodina jedenáctého dne jedenáctého měsíce: Konec první světové války je připomínán jako Den válečných veteránů

    Před 4 měsíci
    Den válečných veteránů, tedy 11. listopad, je den věnovaný památce ukončení první světové války. Jako Den příměří, Den veteránů či Den památky se slaví zejména v západní Evropě, Spojených státech a v zemích Commonwealthu. První světová válka aneb Velká válka skončila v jedenáctou hodinu jedenáctého dne jedenáctého měsíce roku 1918.
     Komentáře
  • G

    Bitva u Hastingsu byla vyvrcholením sporu o dědictví anglického trůnu: Vilém Dobyvatel se stal králem a zemi ovládli Normané

    Před 4 měsíci
    14. října roku 1066 byl anglický král Harold II. poražen normanskými vojsky Viléma Dobyvatele v bitvě u Hastingsu, která se odehrála na Senlackém vrchu, přibližně 10 kilometrů severozápadně od Hastingsu. Na konci krvavé celodenní bitvy byl král Harold zabit – podle legendy střelen šípem do oka – a jeho vojsko bylo zničeno. Byl posledním anglosaským králem Anglie.
     Komentáře
Reklama