Zavřít
Earch

Earch

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Earch
  • Earch

    Rekonstrukce pražského bytu z gruntu. Dispozice se točí kolem nového dřevěného jádra s mnoha funkcemi

    Před 13 hodinami
    Pražskému bytu v domě ze 40. let nově dominuje dřevěné jádro. Funguje jako technická místnost i úložný prostor a lze do něj zasunout také průsvitné příčky z polykarbonátu.
     Komentáře
  • Earch

    Ocelový kostel od studia Gijs Van Vaerenbergh splývá s krajinou belgického venkova

    Před 1 dnem
    Dvojice mladých architektů Pieterjan Gijs a Arnout Van Vaerenbergh navrhla do belgické krajiny objekt na pomezí uměleckého díla a budovy. Do venkovského prostředí regionu Haspengouw architekti umístili otevřenou ocelovou konstrukci ve tvaru kostela, jejíž podoba a charakter se mění v závislosti na úhlu pohledu pozorujícího. Projekt s názvem Reading between the linesvznikl v rámci landartového projektu Z-OUT, který iniciuje Museum současného umění Z33.
     Komentáře
  • Earch

    Stempel & Tesar architekti vs. Dům, který se otevírá slunci: Nevěříme přezeleněným stavbám

    Před 1 dnem
    Rodinný dům na Křivoklátsku od kanceláře Stempel & Tesar architekti vznikl ze dřeva a betonových tvárnic. Vedle toho také účinně pracuje se slunečními paprsky a je energeticky nenáročný. Jak poznat skutečně ekologicky uvědomělý dům? Proč nejsou rodinné domy z principu udržitelné? A pro jaké realizace se dřevo nehodí?
     Komentáře
  • Earch

    Živelná proměna chátrajícího statku na bydlení aneb Patchwork s předem nejasným výsledkem

    Před 2 dny
    Více než padesát let neudržovaná skupina hospodářských objektů prošla radikální obnovou vedenou skupinou madridských architektů ze studia OOIIO. Proměnu původních stájí či seníku pojali architekti po svém a v duchu ctění místního stavitelství objekty stabilizovali a zabalili do jednotné, avšak pestré cihlové fasády. Cihla, jakožto typický materiál pro španělské subtropické klima, zde tak představuje nejen hlavní konstrukční materiál, ale také estetický prvek udávající atmosféru celého zrekonstruovaného objektu.
     Komentáře
  • Earch

    Zachránit, nebourat. Slovenské městečko po dlouholetém úsilí dokončilo rekonstrukci plavecké haly z 80. let

    Před 2 dny
    V Trebišově na jihovýchodě Slovenska byla v polovině 80. let postavena plavecká hala, která však kvůli svému velmi nekvalitnímu provedení v rámci Akce Z musela být už před deseti lety z havarijních důvodů uzavřena. V sázce byla její demolice, nakonec se však podařilo stavbu zrekonstruovat.
     Komentáře
  • Earch

    Do prázdné budovy v centru Bělehradu umístili srbští architekti vlastní studio. Upozorňují na problematiku nevyužívaných domů

    Před 3 dny
    V centru Bělehradu stojí od roku 2002 opuštěná výšková budova, ze které po letech chátrání zbyl pouze železobetonový skelet. Toho v roce 2019 využili architekti z místního architektonického studia Stattwerk, kteří do jednoho ze třinácti podlaží vložili dřevěný objekt sloužící jako zázemí jejich kanceláře. Cílem intervence je upozornit na chátrání nevyužívaných budov.
     Komentáře
  • Earch

    Komplexní rekonstrukce bratislavské vily zdůrazňuje cit pro detail

    Před 4 dny
    Vila číslo 51 stojí na Mudroňově ulici v Bratislavě již od čtyřicátých let minulého století. V průběhu času však vlivem různých úprav zcela ztratila své veškeré architektonické kvality. Nevýrazného domu utopeného za hradbou živého plotu se však minulý rok ujal architekt Ilja Skoček a transformoval ho podoby elegantního architektonického díla, který nabízí působivou kombinaci historických i současných detailů. Stavbě navíc architekt odebral původní valbovou střechu a dvě patra administrativních prostorů korunoval ustoupenou skleněnou nástavbou.
     Komentáře
  • Earch

    Fakultní budova v Katovicích propojuje historii se současností

    Před 5 dny
    Parcela se starou budovou, fakulta televizního a rádiového vysílání a vypsaná architektonická soutěž. Tak by se daly ve zkratce shrnout výchozí podmínky projektu v polských Katovicích, jehož výsledek sklidil mezinárodní úspěch završený zařazením do užšího výběru nominovaných projektů v rámci Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2019. Fakultní budova Slezské univerzity od španělského studio BAAS a polské kanceláře Grupa 5 Architekci plně využívá plochu parcely a doplňuje profil ulice, zároveň ale nenarušuje charakter okolní zástavby.
     Komentáře
  • Earch

    Pohyblivé mezipatro navýšilo kapacity pražské kavárny Vnitroblock

    Před 5 dny
    Architekti z atelieru HORIZONT si na konto připsali zajímavou realizaci. Do industriálního prostoru v Praze-Holešovicích vložili mezipatro, které lze horizontálně posouvat a přizpůsovovat tak prostory kavárny potřebám různých akcí.
     Komentáře
  • Earch

    Dům s mnoha otazníky. V Kersku vyrostla atypická dřevostavba s atriem, která klame svou podobou

    Před 6 dny
    Nový nebo starý? Kulatý či pravoúhlý? Chata nebo snad rodinný dům? Takové otázky si budete dost možná klást už při prvním pohledu na atypickou stavbu v legendární osadě na Nymbursku – Kersku.
     Komentáře
  • Earch

    Zchátralý zámek Valeč proměnil vysočinský podnikatel na luxusní hotel. Nyní obec přestavuje starou sokolovnu

    Před 7 dny
    Valeč na Vysočině proslavil nedávno luxusní wellness hotel, který na zdejším zámku vybudoval místní podnikatel. Zchátralý historický objekt zachránil, nyní se s podobnou situací potýká i vedení obce. Pustilo se totiž do oprav sokolovny, na které se již významně podepsal zub času.
     Komentáře
  • Earch

    Do kopců ve Vrchlabí nasedl nenápadný rodinný dům, který architekti rozdělili do dvou částí

    Před 8 dny
    V rodinném domě v podkrkonoší je možné trávit všední dny nebo si do něj zajet jen na volný víkend. Architekti z ateliéru DMAE Architects totiž stavbu rozdělili na dvě části – hlavní obytnou pro starší pár a druhou menší, kterou využívá rodina při návštěvách.
     Komentáře
  • Earch

    Hrázděný hospodářský dvůr v německé vesnici podněcuje po rekonstrukci komunitní život

    Před 9 dny
    Německý architekt zrekonstruoval zchátralý dvůr z 18. století sestávající ze čtyř budov – obytného domu, vepřína, stodoly a remízy, která v minulosti fungovala jako vozovna a majitel v ní uchovával zemědělské stroje a kočáry. Budovy nově slouží jako příjemné místo pro pořádání akcí.
     Komentáře
  • Earch

    Španělští architekti Barozzi Veiga pojali švýcarské muzeum umění jako novodobou průmyslovou halu

    Před 11 dny
    Muzeum výtvarných umění MCBA ve švýcarské Lausanne stojí doslova pár metrů od kolejiště zdejší železniční trati. Aby byly její interiéry ochráněny před hlukem, dali jí architekti z barcelonského studia Barozzi Veiga podobu pevného solitéru, který se uzavírá sám do sebe.
     Komentáře
  • Earch

    Pro důstojnou reprezentaci České republiky. Český dům v Bratislavě získal po rekonstrukci reprezentativní interiéry

    Před 12 dny
    Český dům v Bratislavě má nové reprezentativní interiéry laděné do světlých barev a vybavené nábytkem z kovu a dřeva. Prostory historického domu v centru města slouží společenským a kulturním akcím Českého centra, jedním z cílů realizace proto bylo vybudovat multifunkční sál.
     Komentáře
  • Earch

    Mezi smrky a borovicemi vyrostla moderní dřevostavba s tradiční konstrukcí vyrobenou ve Finsku

    Před 13 dny
    Rekreační objekt v Jevanech otevírá své interiéry výhledům do okolních lesů. Hlavním materiálem stavby se stalo dřevo z finské borovice, které zůstalo přiznané zevnitř i zvenčí.
     Komentáře
  • Earch

    Rekonstrukci vinohradského bytu pojalo studio No Architects jako rehabilitaci dobové velkorysosti

    Před 14 dny
    Rekonstrukce bytu na pražských Vinohradech od architektonického studia No Architects se nesla v duchu přizpůsobení velkorysého bydlení ze začátku 20. století požadavkům dnešní doby. Úprav se tak dočkaly podlahy, kompletní technologické vybavení bytu i samotná dispozice. Architekti Daniela Baráčková, Jakub Filip Novák a Barbora Jelínek nicméně usilovali o to, aby byt neztratil svoji původní atmosféru. Rekonstrukci "lze chápat jako rehabilitaci dobové velkorysosti, poctu zapomenutým původním stavebníkům spočívající v adaptaci bytu na velkorysé, ekonomicky přiměřené, a přesto ambiciózní bydlení. Tak, jak bylo zamýšlo," píší autoři.
     Komentáře
  • Earch

    Za promyšlenost, stálost a pravdivost. Pritzkerovu cenu získal britský architekt David Chipperfield

    Před 14 dny
    Letošním laureátem Pritzkerovy ceny se stal David Chipperfield. Dlouho očekávaný kandidát na nejvyšší ocenění za celoživotní dílo v oboru architektury byl vyznamenán pro svůj racionalistický přístup k architektuře a vnímavost vůči kulturním i sociálním otázkám.
     Komentáře
  • Earch

    Minimalistický bivak odolává drsnému klimatu italských Alp a uctívá památku zesnulého horolezce

    Před 14 dny
    V nadmořské výšce 2500 m a v blízkosti dvou malých alpských jezer Laghi Di Dziule vyrostl udržitelný bivak 21. století – Bivacco Brédy. Nachází se na jižních svazích odlehlého údolí Vertosan na severu Itálie a vznikl k uctění památky Claudia Brédyho, známého italského politika a horolezce z Valle d'Aosta, který tragicky zahynul při horolezecké nehodě.
     Komentáře
  • Earch

    Originální a banální zároveň. Ateliér Fala navrhl rodinný dům pohrávající si s architektonickými prvky

    Před 15 dny
    Na rozhraní městského centra Porta a jeho předměstí vyrostl nepřehlédnutelný rodinný dům, který ze svého prostředí vystupuje svým tvarem i zpracováním fasád. Třípodlažní stavba však zaujme také svým interiérem.
     Komentáře
  • Earch

    Architektka Daniela Polubědovová navrhla kolekci stolů z masivu a mramoru, které se inspirují přírodou

    Před 16 dny
    Nová kolekce jídelních a konferenčních stolů Indiánské léto, kterou v roce 2022 navrhnula architektka Daniela Polubědovová, se vyznačuje propracovaností a obsahovou i formální soudržnosti. Stoly vycházejí z přírody, dostaly organický tvar, ať už jsou z dubu, akátu nebo javoru.
     Komentáře
  • Earch

    Starou zemědělskou usedlost na Vysočině upravili architekti pro potřeby rodinného útočiště

    Před 16 dny
    Sto let stará usedlost stojí osamoceně v klidné části Vysočiny, odkud se otevírají daleké pohledy na zvlněnou krajinu. Protože se nacházela ve zbídačeném stavu, bylo potřeba navrhnout větší stavební zásahy, které však nepřebily její původní venkovský charakter.
     Komentáře
  • Earch

    Neudržovaný břeh Vltavy v Českých Budějovicích promění studio A8000 v živé místo pro sport i kulturu

    Před 16 dny
    Břeh plný života, koupání v řece, dobře přístupná pobytová louka, pěší korzo, nová cyklostezka, kvalitní gastronomie, dětské hřiště pro nejmenší, beach volejbal, workout i parkour. To vše nabídne nový areál na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Neudržovaná periferie se promění v živé místo plné sportu a kultury. Návrh od ateliéru A8000 navazuje na strategickou studii Město a voda 2020, ve které architekti zdůraznili potenciál řeky ve městě. Město již vypsalo tendr na zhotovitele první etapy a chce ji otevřít ještě letos v létě.
     Komentáře
  • Earch

    Ateliéry, skatepark, tanec. Proměna opuštěné továrny na kulturní a sportovní centrum

    Před 17 dny
    Jak nakládat s opuštěnými industriálními komplexy, které se rozprostírají na okrajích většiny západoevropských měst? Jednu z možných odpovědí nabízí projekt GAME Streetmekka v dánském městě Viborg od studia EFFEKT, které vdechlo nevyužívanému industriálnímu objektu zcela nový život.
     Komentáře
  • Earch

    Architektka-investorka přestavěla venkovské stavení v Beskydech na butikový hotel Mezi plůtky

    Před 18 dny
    Projekt Mezi plůtky realizovala investorka, architektka, designérka a provozovatelka v jedné osobě, Daniela Hradilová. Jejím cílem bylo proměnit opuštěné stavení na útulné místo plné života, což se také podařilo. Dům nyní slouží jako stylový butikový hotel v horské krajině se čtyřmi prostornými pokoji a společnou otevřenou zónou. Autorka se při rekonstrukci držela dvousetleté historie místa. Starobylost objektu ale zároveň vyvážila prvky současné architektury i designu.
     Komentáře
  • Earch

    Jednací síň nejvyššího soudu prošla zevrubnou rekonstrukcí. Najdeme ji v památkově chráněné funkcionalistické budově v Brně

    Před 19 dny
    Nejvyšší soud České republiky sídlí v brněnské budově ze 30. let, která byla o padesát let později doplněna o nadstavbu a dvorní přístavbu obsahující jednací sál. Ten nyní prošel zevrubnou rekonstrukcí.
     Komentáře
  • Earch

    Karel Kronych. Pozapomenutý sochař poválečné éry, jehož díla zdobí veřejný prostor mnohých českých měst

    Před 19 dny
    Jedním z charakteristických rysů československé architektury padesátých až osmdesátých let minulého století je spolupráce architektů s umělci. Jednou z výrazných osobností byl v tomto ohledu také sochař Karel Kronych, který se podílel také na československém úspěchu na EXPO 58 v Bruselu. Představme si tohoto opomíjeného autora nyní uceleně při příležitosti jeho nedožitých 97. narozenin.
     Komentáře
  • Earch

    Interiér, který potěší každým detailem. No Architects navrhli hravý byt v pražské novostavbě

    Před 19 dny
    Nová realizace studia No Architects v sobě kombinuje citlivou práci s výraznými barvami, dřevem a oblými tvary. Interiér pražského bytu však kromě vybavení zaujme také promyšlenou dispozicí, která umožňuje zvětšit nebo zmenšit jeho hlavní obytný prostor.
     Komentáře
  • Earch

    Panelákový byt na ďáblickém sídlišti rozčlenili architekti příčkami z luxferů

    Před 20 dny
    Celý byt prosvětlit a získat dostatek úložných prostor. To bylo hlavním cílem mladého páru, který se s projektem rekonstrukce bytové jednotky na pražském sídlišti v Ďáblicích obrátil na architektonické studio Papundekl.
     Komentáře
  • Earch

    Na Vyšehradě vznikne nová stálá expozice od architektonického ateliéru Roháč Stratil

    Před 21 dny
    Klíčovou expozici Národní kulturní památky Vyšehrad v prostorách tzv. Gotického sklepa čeká modernizace a rozšíření pod taktovkou Roháč Stratil architektonický ateliér (RSAA). Kromě expozice architekti navrhli též úpravu veřejného prostoru. RSAA vyhrál v architektonické soutěži organizace Czechdesign.
     Komentáře
  • Earch

    Levitace rodinného bydlení nad lomem. Návštěva experimentálního domu od A69

    Před 21 dny
    Prototyp rodinného domu v Posázaví vzešel v roce 2015 z dílny ateliéru a69. O rok později byl nominován na Českou cenu za architekturu 2016. Nominaci sice neproměnil ve vítězství, ale stavba je to skutečné výjimečná – především zasazením do specifického prostředí bývalého žulového lomu a celkovým minimalistickým přístupem.
     Komentáře
  • Earch

    To nejlepší ze sbírky architektury Muzea umění Olomouc. Unikátní výstava prezentuje díla od 19. století po dnešek

    Před 21 dny
    Navštívit výstavu architektury není totéž, co zhlédnout budovu in situ. Výkresy, fotografie a modely její přítomnost zkrátka nahradit nedokážou. Výstava Architektura v procesu Muzea umění Olomouc si to uvědomuje, vydala se proto na cestu hledání souvislostí mezi sbírkovými předměty a osvětlení procesu budování sbírky ve státní muzejní instituci. Na přehlídku plánů, modelů a fotografií pokrývajících dobu od devatenáctého století po současnost můžete zavítat do 2. 4. 2023.
     Komentáře
  • Earch

    Architektka Markéta Bromová vdechla apartmánu atmosféru horské chalupy

    Před 22 dny
    Na první pohled může interiér působit jako citlivě provedená rekonstrukce venkovského stavení, nenechte se však zmást – jedná se o apartmán v novostavbě, u kterého architekta Markéta Bromová vsadila na celkovou střídmost a kvalitní materiály.
     Komentáře
  • Earch

    Rodinné bydlení v historickém letohrádku Bažantnice na jihu Čech splňuje všechny požadavky dnešní doby

    Před 23 dny
    Kdysi romantický novogotický letohrádek u Nových Hradů se po dlouhé rekonstrukci proměnil v rodinný dům. Vysoké komíny ani vikýře už nemá, dostal totiž takovou podobu, která si bere něco z každé jeho historické vrstvy – i té z poloviny 20. století.
     Komentáře
  • Earch

    Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž pro veřejný prostor Modřanského cukrovaru

    Před 25 dny
    Skanska vyhlašuje uměleckou soutěž ART.cukrovar, která má za cíl vybrat díla pro pět lokalit veřejného prostranství v nově vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar. Díla určená pro vybraná místa mají předem definovaný účel, který vychází z veřejné participace a jejich společným libretem jsou udržitelnost, komunita a historie. V hodnotitelské porotě zasednou výrazní čeští umělci – sochař Pavel Karous, designér Maxim Velčovský, a dále také krajinářská architektka Štěpánka Endrle, Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy, hlavní architekti projektu z ateliéru Chybik+Kristof a zástupci IPR Praha, MČ Praha 12 a Skanska Residential. Soutěž byla kontrolována a schválena Českou komorou architektů (ČKA).
     Komentáře
  • Earch

    První živý zelený dům v Českých Budějovicích. Rezidence Oskarka má zlepšovat místní mikroklima

    Před 26 dny
    Nová bytová budova v Českých Budějovicích spotřebuje díky zeleným střechám a fasádám okolo 19 kilogramů oxidu uhličitého denně. Pro jejich zavlažování se bude používat zadržená dešťová voda.
     Komentáře
  • Earch

    I supermarket by měl mít úroveň. V Litomyšli postavili Lidl se zelenou střechou, který nehyzdí své okolí

    Před 26 dny
    V Litomyšli vznikl nový supermarket, který se už na první pohled na hony liší od ostatních obchodů stejného řetězce v republice. Nacházíme se totiž v Litomyšli, kde architekturu berou vážně.
     Komentáře
  • Earch

    Na chorvatském pobřeží navrhl Zdeněk Fránek atypickou vilu z místního vápence

    Před 27 dny
    I soudobá stavba dokáže dýchat historickou atmosférou. Vile v chorvatském přímořském letovisku Petrčane ji propůjčuje proslulý bračský vápenec, který byl hojně využíván už v antice. Soukromý rekreační objekt inspirovaný historickým centrem nedalekého Zadaru vznikl pod taktovkou architekta Zdeňka Fránka – a to v symbióze tamních mistrných řemeslníků a českých produktů.
     Komentáře
  • Earch

    Otevřená zahrada v Brně poskytuje místo k odpočinku v zeleni i prostor pro environmentální výchovu dětí

    Před 27 dny
    Otevřená zahrada leží na úpatí hradu Špilberk v místech původních klášterních zahrad, které sloužily jako zdroj ovoce a zeleniny pro kuchyně kláštera řádu Milosrdných sester Karla Boromejského včetně školy pro dívky a hospicu. Ten stával opodál, v místě dnešní proluky, až do roku 1944, kdy podlehl spojeneckému bombardování města.
     Komentáře
  • Earch

    Lesní usedlost v Beskydech se svým umístěním i tvarem přizpůsobuje větrné krajině

    Před 27 dny
    Novostavba domu v CHKO Beskydy je postavená především z modřínového dřeva a místního kamene. Do krajiny se otevírá velkoformátovými okny, která bylo vzhledem k náročným povětrnostním podmínkám potřeba speciálně navrhnout.
     Komentáře
  • Earch

    Zchátralou stodolu na anglickém venkově proměnili architekti na bydlení mezi 200 let starými zdmi

    Před 1 měsícem
    Architektonické studio TYPE zachránilo kamennou stodolu poblíž britského Devonu. Opuštěný objekt uprostřed zelených luk nově slouží jako moderní rodinné bydlení s ekologickým hospodářstvím.
     Komentáře
  • Earch

    Zahradní domek, ve kterém se zapotíte. Dřevostavba v Praze pojala saunu, relaxační prostor i venkovní terasu

    Před 1 měsícem
    Sauna na zahradě rodinného domu v Praze dostala podobu hranolu obloženého dřevem. Cílem bylo, aby dobře zapadla do okolní zeleně a nabídla prostor ke zklidnění. Využity proto byly převážně materiály s přírodním vzhledem.
     Komentáře
  • Earch

    Sídlo firmy jako chrám ze dřeva. Mjölk architekti dokončili nejvyšší dřevostavbu v Česku

    Před 1 měsícem
    V odlehlém městečku na Valašsku vyrostla aktuálně nejvyšší dřevostavba republiky. Jako nové firemní sídlo místní lesnicko-dřevařské firmy Kloboucká lesní ho s velkým důrazem na udržitelnost navrhli architekti ze studia Mjölk.
     Komentáře
  • Earch

    EARCH crash test: Rozhlednový ráj to napohled. Nyní i na Velké Deštné

    Před 1 měsícem
    Češi milují rozhledny. Proč ale často připomínají zvětšené posedy?
     Komentáře
  • Earch

    Venkovský rodinný dům zabalený do modřínu a ruly nabízí majitelům výhledy do klidné západočeské krajiny

    Před 1 měsícem
    Nedaleko Plzně vyrostl archetypální rodinný dům, který žije v symbióze s přírodou. Venkovské stavení tvoří dvě pohledově odlišné, ale navzájem velmi dobře propojené části zajišťující majitelům klidná zákoutí.
     Komentáře
  • Earch

    Malebnou valašskou krajinu doplnila jednoduchá rozhledna ze dřeva a betonu

    Před 1 měsícem
    Novou vyhlídkovou věž v obci Vysoké Pole na Zlínsku navrhlo lokální architektonické studio m.aus architekti. Rozhledna se rychle stala oblíbenou zastávkou při procházkách a projížďkách karpatskou oblastí – a to i díky cyklostezce, která k ní vede.
     Komentáře
  • Earch

    Anketa: Jak na architektonické úpravy areálu Pražského hradu?

    Před 1 měsícem
    Zvolený prezident Petr Pavel avizoval, že by na architektonickém rozvoji areálu Pražského hradu rád spolupracoval s Josefem Pleskotem. Jakou cestou by zásahy do podoby hradního areálu měly probíhat podle vás?
     Komentáře
  • Earch

    Písek hledá využití pro opuštěné objekty. Město už dříve zrekonstruovalo bývalou sladovnu nebo základní školu

    Před 1 měsícem
    Město Písek od roku 2000 dokončilo rekonstrukce dvou velkých nevyužívaných objektů v jeho vlastnictví. Jedním je bývalá sladovna, která se proměnila v dětskou kulturní instituci, v nevyužité školní budově zase vznikla městská knihovna. Do budoucna by měla novou náplň dostat také stará vodárna u řeky, ze které bude volnočasový areál s kempem.
     Komentáře
  • Earch

    Architektka Dagmar Štěpánová navrhla na Kostarice levitující vily z dusané hlíny

    Před 1 měsícem
    Jaspis a Nefrit. To jsou názvy dvou luxusních vil pro krátkodobé rekreační pronájmy, které vyrostly v kostarické džungli podle návrhu zakladatelky studia Formafatal Dagmar Štěpánové. Pro jejich konstrukci architektka využila místní jílovitou půdu, takže se jedná o vůbec první realizaci stavební metody „rammed earth“ (dusané hlíny) na území této středoamerické země.
     Komentáře
  • Earch

    Jednoduchou dřevěnou chatu na jihočeském venkově oživuje prostorné zapuštěné zápraží

    Před 1 měsícem
    V jihočeské obci Senotín vyrostl drobný rekreační objekt navržený studiem Majo architekti. Domek respektuje charakter a měřítko okolní zástavby a je ukázkou dobře orientované stavby.
     Komentáře
  • Earch

    Bratislavské sídliště Petržalka oživí nové lávky od studií Peer a AXXI, které mají místním zpříjemnit a usnadnit každodenní život

    Před 1 měsícem
    Brněnská architektonická studia Peer a AXXI navrhla nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibudou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.
     Komentáře
  • Earch

    Rudá Vídeň. Největší experiment se sociálním bydlením, který ani po 100 letech nepřestává fascinovat

    Před 1 měsícem
    Po první světové válce se Vídeň coby někdejší metropole rozpadlé habsburské monarchie stala jedním z nejzbídačenějších měst Evropy. Váleční invalidé a sirotci, vlna uprchlíků, hospodářská krize, španělská chřipka a další problémy spojené také s nedostatkem bytů nutily hlavní město nově vzniklé republiky najít na tyto problémy komplexní odpověď. A to velice rychle.
     Komentáře
  • Earch

    Ke staré jizerskohorské chalupě připojilo studio Mjölk transparentní přístavbu ze skla

    Před 1 měsícem
    Chalupa v Jizerských horách je nově plná pohledového betonu, mosazi a skla. Rekonstrukce a částečná dostavba horského domu starého asi 130 let ale rozhodně nepůsobí jako tvrdé převrstvení. Původní konstrukce se zde přátelsky potkávají s křehkou současnou vrstvou.
     Komentáře
  • Earch

    I na okrajích měst mohou růst kultivované bytové domy. Tři takové stojí v Praze-Kbelích

    Před 1 měsícem
    Bytové domy Bleriot v Praze-Kbelích jsou příkladem zdárné developerské výstavby. Oproti mnoha jiným nehýří divoce tvarovanými objemy a samotné fasády se neztrácí za změtí zavěšených balkonů.
     Komentáře
  • Earch

    Stoletý dům v Praze získal po kompletní rekonstrukci soudobé minimalistické rysy

    Před 1 měsícem
    Rodinný dům v okrajové části Prahy stojí v obklopení zeleně. Přáním investorů bylo, aby se s ní co nejlépe vizuálně i funkčně propojil, pokoje se proto maximálně otevírají velkoformátovými okny do zahrady.
     Komentáře
  • Earch

    Moderní háv pro starobylé vykopávky v Dánsku. Příkladný a odvážný přístup ke starým památkám

    Před 1 měsícem
    Moderní provozní budova fary a kostela zvaná Kannikegården se doslova vznáší nad vykopávkami přibližně z roku 800 n. l. Stavba Kannikegården stojí na hlavním náměstí Ribe, dánského města s nejzachovalejší středověkou památkovou rezervací, přesně naproti katedrále. Prostý, cihlami pokrytý objem se vznáší nad povrchem města, aby odhaloval otevřené přízemí s tisíc let starou cihlovou rozvalinou, kterou do sebe pojímá. Obojí, ruina i moderní opláštění, dohromady tlumočí příběh dánského historického a kulturního dědictví.
     Komentáře
  • Earch

    Dřevěný hudební pavilon s průsvitnou stěnou podporuje kreativitu a talent žáků základní školy

    Před 1 měsícem
    Anglické studio navrhlo dřevěný hudební pavilon pro základní školu na anglickém venkově. Architekta Clementine Blakemore projekt zpracovala již jako závěrečnou práci na univerzitě a později jeho realizaci sama iniciovala.
     Komentáře
  • Earch

    Návrat legendární stavby. V Brně obnovili Mendelův skleník podle návrhu studia Chybík + Krištof

    Před 1 měsícem
    Křehká stavba ze skla a oceli od konce minulého roku zdobí klášterní zahrady augustiniánského opatství v Brně. Vyrostla na místě původního skleníku, ve kterém Gregor Johann Mendel prováděl své vědecké pokusy, čímž položil základy genetiky.
     Komentáře
  • Earch

    Malá a úsporná dřevostavba sází na provázání s ovocným sadem

    Před 1 měsícem
    Dřevostavba rodinného domu na Pardubicku se snaží být k životnímu prostředí ohleduplná i bez složitých technologií. Sázka padla na kvalitní konstrukční řešení a co nejefektivnější využití prostoru.
     Komentáře
  • Earch

    Rekonstrukce paneláku s grácií. Studio re:architekti ukazuje, že oprava nemusí vést jen přes polystyren

    Před 1 měsícem
    Kultivované rekonstrukce paneláků jsou v našem prostředí stále raritou. Podle architektů ze studia re:architekti by ale vše mohlo být jinak. Oprava fasády a přístavba nových lodžií paneláku v pražské Hostivaři ukazuje, že cesta nevede pouze skrze standardizované zateplování s pestrobarevnými fasádami.
     Komentáře
Reklama