Zavřít
Radiožurnál

Radiožurnál

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Radiožurnál
  • Radiožurnál

    Odpolední publicistika: Kauza šéfa rozvědky. Kdo brání ukončování exekucí? Posila českých basketbalistů

    Před 9 hodinami
    Stojí ministr vnitra Rakušan i dál za ředitelem civilní rozvědky, přestože vyšly najevo informace o jeho stycích s nesvéprávným Michalem Redlem? Snaží se někteří exekutoři nebo věřitelé protiprávně zabránit ukončení bagatelních exekucí? A jak přišla česká basketbalová reprezentace k novému hráči z Kanady?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Ekologický expert: Konzumujeme kreditku plastů týdně. S novým zákonem zjistíme, kolik jich vůbec vyrábíme

    Před 10 hodinami
    Jak životnímu prostředí pomůže zákaz některých jednorázových plastů? Čím je můžeme nahradit? A daří se nám třídit a především recyklovat odpad? Vladimír Kroc se ptal experta na odpadové hospodářství Hnutí DUHA Ivo Kropáčka.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Reportéři na cestě k nejvýchodnějšímu bodu Česka: Petr pil kávu s čápy, Veronika radostně zdravila srnku

    Před 10 hodinami
    Reportéři Radiožurnálu jsou další den na Stezce Českem. Severní trasu, která vede přes Podbeskydí prozkoumává Petr Dušek, jižní větví po Bílých Karpatech putuje Veronika Žeravová. V neděli by se měli potkat v Bukovci, nejvýchodnějším bodě Česka. Mají před sebou ještě pár desítek kilometrů. Kudy přesně putují, jak se jim na cestě líbí a kolik potkali stezkařů? Poslechněte si reportáž.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Podobné divadlo v Česku nenajdete. Ve slovenském Zrakáči hrají nevidomí a slabozrací herci. Vnímají to jako zábavu i terapii

    Před 15 hodinami
    Herci na pódiu sehrávají scény z vlastního života, tančí nebo hrají na hudební nástroje. Vedou vášnivé dialogy a v jednu chvíli dokonce letí vzduchem židle. Na první pohled jde o běžné divadelní představení. Slovenský soubor Zrakáč ale běžný rozhodně není. Část účinkujících vůbec nevidí, další se na jevišti kvůli částečné ztrátě zraku orientují jen podle zvuků a světel.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Obcházím teorii a snažím se být hodně praktický, abych studenty pro látku nadchnul, říká učitel informatiky Mikláš

    Před 16 hodinami
    Finalista Global Teacher Prize, učitel Michal Mikláš, se do hodin informatiky a počítačové grafiky snaží vnést zábavné prvky a dává důraz na samostatnost. Pro některé je to velmi náročné, jiní díky tomu získají práci. Všichni studenti ale styl i osobnost svého učitele oceňují. Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Zmije není smrtelně jedovatá, nejradši je zalezlá, nechce být vidět a nechce uštknout, upozorňuje kurátor chovu plazů Velenský

    Před 16 hodinami
    Jak vypadá otisk zubů anakondy, když člověka kousne? Petr Velenský působí v pražské zoo už 40 let, 20 let jako kurátor chovu plazů, obojživelníků a ryb. Říká, že kurátora a veterináře zvířata na rozdíl od chovatelů nemají rádi, protože jsou u všeho špatného, co zvíře zažije. Snědl by někdy hada? A proč je dobré vybavit gaviály v přírodě vysílačkami? Poslechněte si speciální rozhovor Lucie Výborné přímo ze Zoo Praha.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Média jako veřejný nepřítel? Vzdálenost mezi politikou a médii musí být co nejdelší, říká k navrhovanému mediálnímu zákonu eurokomisařka

    Před 1 dnem
    Evropská komise připravuje návrh mediálního zákona, jehož cílem by měla být větší svoboda veřejnoprávních médií. Co takzvaný akt o svobodě sdělovacích prostředků obsahuje? Jak bude vypadat evropská norma o politické reklamě? Co přináší zpráva o stavu právního státu v členských zemích sedmadvacítky? A jak nám pomohla EU v boji proti lesním požárům? Vladimír Kroc se ptá místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové (ANO).
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Loni na vozíku, dnes s krosnou na Velkou Javořinu. „Chce to jenom chtít,“ říká poutník na Stezce Českem

    Před 1 dnem
    Velká Javořina na hranici Česka a Slovenska je nejvyšší hora Bílých Karpat. Při tradičním setkávání Čechů a Slováků na konci července na ni vystoupají i tisíce lidí. Ve všední dny se ale na kopec vydá jen pár turistů – cesta nahoru totiž není úplně snadná. Při putování po Stezce Českem se o tom přesvědčila i naše reportérka.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Ke každému zvířeti přistupuji stejně, ale žirafa je top, vysvětluje veterinář pražské zoo Vodička

    Před 1 dnem
    Vrchní veterinář pražské zoo Roman Vodička má na starost více než pět tisíc jedinců. „Máme ordinaci, ale hodně pacientů řešíme venku,“ popisuje s tím, že některá zvířata se snaží před veterináři držet distanc. Tak například gorily veterináře poznají. Jaké to je, když přijde do zoologické zahrady nové zvíře? A kdo je nejlepší pacient v pražské zoo?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Obcím hrozí škrty investic. Vláda by měla razantně řešit ceny energií, upozorňuje Drahovzal ze Svazu měst a obcí

    Před 1 dnem
    Nejen domácnosti v těchto dnech řeší, jak si zajistit energie na příští rok. Nakoupit plyn a elektřinu pro chod svých úřadů a příspěvkových organizací musejí i města a kraje. Řada obcí už za sebou má i několik neúspěšných pokusů o získání nových smluv. Situaci probíráme s místopředsedou Svazu měst a obcí a nezávislým starostou Velkého Oseka Pavlem Drahovzalem.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří, hodnotí návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)

    Před 2 dny
    Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Kde jsou kosti více než dvaceti tisíc vojáků zabitých u Waterloo? Dodnes je to záhada. Archeologové mají novou stopu

    Před 2 dny
    I více než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků. Nález je to ovšem mimořádně vzácný. Hlavně kvůli tomu, že drtivá většina kosterních pozůstatků několik let po bitvě zmizela. Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Našli kosterní pozůstatky několika lidí a armádních koní.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Prezidentovo veto. Policie na politickém mítinku. Situace v Českém Švýcarsku

    Před 2 dny
    Představuje prezidentovo veto vážnější komplikaci pro vládní plán na úpravu státních plateb do zdravotnictví? Jaké lekce by mohly vyplývat z kontroverzního zásahu policie na mítinku Andreje Babiše v jihočeských Borovanech? A jak chce správa Národního parku České Švýcarsko nastavit v dalších dnech či týdnech přístup pro návštěvníky chráněných území?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jsme rádi, když se tady stezkaři zastaví, říká trail angel z Orlických hor. Pomoc poutníkům podědil

    Před 2 dny
    Už skoro měsíc putují naši reportéři okolo republiky po Stezce Českem. Na cestě jim občas pomáhají takzvaní trail angels, tedy lidé, kteří poutníkům zdarma nabízejí třeba nocleh, dobití elektroniky nebo odvoz věcí. Někteří se zapojili na samém začátku, jiní po poslechu Radiožurnálu a jsou i tací, kteří to více méně zdědili. Jednoho takového potkal náš reportér při cestě přes Orlické hory.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

    Před 2 dny
    Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Chci zapojit každého studenta, motivovat je, říká učitelka z Jihlavy. V čem je její výuka výjimečná?

    Před 2 dny
    Neexistuje špatná otázka, špatně je nezeptat se! To je heslo, které razí jedna z letošních finalistek ceny pro nejinspirativnější pedagogy Soňa Havlíková. Učí na Obchodní akademii, zdravotní škole a škole služeb v Jihlavě. Do vyučování chce zapojit každého studenta, snaží se o to, aby se studenti nebáli udělat chybu. „Na dějepise chci zkusit, aby pochopili metody, musí se naučit spolupracovat, vědět, kdy mluvit, vzájemně se hodnotí,“ přibližuje Soňa Havlíková.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Šéf Nezávislého odborového svazu policie: Zákrok na mítinku Babiše byl adekvátní

    Před 2 dny
    Zásahy policistů v civilu na politických mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na jihu Čech vzbudily na konci minulého týdne velkou pozornost. V Borovanech neuniformovaní policisté zaklekli nezletilého chlapce, jeden z mužů dokonce podle fotografií týdeníku Respekt klečel na školákově krku. Zásahem už se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Situaci rozebíráme s předsedou Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomášem Machovičem.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

    Před 3 dny
    Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolána? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v Unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Originální pohled ze Stezky Českem? Proč ne. Z Hrádku na Znojemsku ho za Vás pošle trail angel Míša

    Před 3 dny
    Putujete po Stezce Českem podél hranic naší republiky a trochu litujete, že nemůžete svým blízkým poslat pohled? Nemusíte. Stačí dojít k rozcestníku v Hrádku na Znojemsku a najít jednu neobyčejnou černou bednu. Kromě repelentu a kroniky jsou v ní schované i pohlednice. Starat se nemusíte ani o známku nebo poštu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Požár v Českém Švýcarsku. Efektivita ekonomických sankcí. Leoš Janáček v Salzburgu

    Před 3 dny
    Jak se daří zvládat požár v Českém Švýcarsku a jak si představují další postup starostové místních obcí? Ukrajina zintenzivňuje vývoz zemědělských produktů, Rusko se dohodlo s Tureckem na placení v rublech za dodaný plyn. Jak to mění efektivnost ekonomických sankcí? A co znamená pro českého dirigenta Jakuba Hrůšu, že dnes vystoupí na letním festivalu v Rakousku s operou Leoše Janáčka Káťa Kabanová? Poslechněte si celou Polední publicistiku.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra, směje se první česká rybářka Šárka Šáfrová

    Před 3 dny
    Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Česká rodina putuje odlehlou částí Tuniska karavanem. Dcery v něm mají pokojíček i školu

    Před 3 dny
    Češi se masově vracejí na tuniské pláže. Letos jsou jedni z nejpočetnějších, kdo severoafrickou zemi navštěvují. Počty se vrátily na úroveň před epidemií covidu. Jen málokdo ale pozná jinou část Tuniska než právě mořské pobřeží s resorty. Tuniské vnitrozemí je nejen bohaté na památky, ale má i krásné hory a poušť.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Kdysi to býval největší hrad na Moravě. Dnes zříceninu Lukov křísí k životu děti z Hnutí Brontosaurus

    Před 3 dny
    Stovky tun kamení a hlíny už přemístili dobrovolníci, kteří opravují zříceninu hradu Lukov na Zlínsku. Kdysi ho vlastnil i Karel IV. Stavba byla největším hradem na Moravě. Poté zchátral a téměř zmizel v lesním porostu. Před 40 lety začalo jeho velké znovuzrození díky členům Hnutí Brontosaurus.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Orlické hory nejsou jen krásná příroda. Nadšence vojenské historie lákají i bunkry prvorepublikového opevnění

    Před 4 dny
    Naši reportéři dál putují na etapy kolem republiky po Stezce Českem. Na severu vede trasa přes Orlické hory, ke kterým neodmyslitelně patří kromě krásné přírody i bunkry prvorepublikového opevnění. V jednom z nich se během svého putování zastavil i náš reportér Josef Ženatý.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Ostřelování jaderné elektrárny. Nový konflikt v pásmu Gazy. Zlevněné MHD v Německu. Ceny za dabing

    Před 4 dny
    Stává se ze záporožské jaderné elektrárny zbraň ve válce Ruska proti Ukrajině? Hrozí po zabití jednoho z velitelů Islámského džihádu vojenský konflikt mezi pásmem Gazy a Izraelem? Podaří se Německu najít cestu, jak by mohli lidé dále cestovat MHD za 9 euro měsíčně? Jaká je úroveň současného českého dabingu? Poslechněte si celou Polední publicistiku.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Malebná zřícenina hradu Pořešín není jen památka. Láká na bohatý kulturní program i chlupaté sekačky

    Před 4 dny
    Ještě před 15 lety byl hrad Pořešín zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je oblíbeným turistickým cílem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté, ale i pěší turisté z celých Čech.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Stezka Českem vede ze Znojma i po řece. „První úsek Dyje je pro začátečníky ideální,“ láká instruktor

    Před 5 dny
    Splouvání řeky Dyje je stále populárnější. Možná k tomu přispívá i Stezka Českem. Dva tisíce kilometrů dlouhý pochod zhruba podél hranice republiky jdou i reportéři Radiožurnálu. Jeden jde aktuálně pěšky a druhý jede na kole. Jeden z nich, Tomáš Kremr, si dokonce vyzkoušel i vodní etapu. Řeku měl ve všední den skoro sám pro sebe.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká nejen na snídani ve vídeňském stylu

    Před 5 dny
    I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d’Este.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Slavné džíny Levi Strauss jsou úzce spjaty s americkou kulturou. Kořeny ale mají kousek od Česka

    Před 5 dny
    Modré džíny s červenou cedulkou se staly jedním ze symbolů Ameriky. Jejich duchovní otec přitom celé dětství strávil jen kousek od českých zemí. Levi Strauss totiž vyrostl v chudé židovské rodině v jednom bavorském městečku, kde dodnes stojí jeho rodný dům.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Očkování 4. dávkou proti covidu proběhne v domovech pro seniory nejpozději v září, říká šéf asociace

    Před 5 dny
    Zdravotníci v Česku už očkují 4. dávkou proti covidu-19. Jaká je situace v domovech pro seniory? „Aby bylo imunitně pokryto období konce roku, je lepší cílit očkování na konec srpna. O posilující dávku má nyní zájem maximálně třetina klientů domovů pro seniory. Covid není tak vizibilní. Kromě doporučení nošení ochrany dýchacích cest během návštěv klientů nebyla v letní vlně žádná opatření,“ říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Konflikt na srbsko-kosovské hranici nemá řešení, soužití není možné, tvrdí balkanolog a historik Jan Rychlík

    Před 6 dny
    Napětí na srbsko-kosovské hranici roste, záminkou byl spor o registrační značky a doklady totožnosti. Hrozí, že napětí přeroste v ozbrojený konflikt? A myslí Srbsko svůj vstup do EU vážně? „Kosovo je nebezpečný precedens pro jiné státy, které mají na svém území menšiny,“ upozorňuje balkanolog a historik Jan Rychlík. Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Parta nadšenců se rozhodla postarat o chátrající kostel sv. Kunhuty. „Cítíme podporu živých i mrtvých,“ říkají

    Před 6 dny
    Kostelík svaté Kunhuty najdeme v malé obci Polom na Chrudimsku. Stará se o něj parta lidí převážně z Pardubic. Od církve ho koupili za symbolickou jednu korunu před téměř 15 lety. Kdyby tak neudělali, je velmi pravděpodobné, že by památka z poloviny 17. století dnes už nestála.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Vliv sucha na lesy. Odklon od jaderné energetiky. Policisté v civilu na politických mítincích

    Před 6 dny
    Jak se s letošním rekordně dlouhým obdobím sucha vyrovnávají tuzemské lesy a jejich ekosystém? Přiměje nejistota kolem dodávek plynu z Ruska německou vládu, aby přehodnotila rozhodnutí o postupném odklonu od jaderné energetiky? V jaké situaci mohou zpravidla zasahovat policejní složky na akcích, jako jsou politické mítinky? A za jakých okolností na nich bývají nasazováni i policisté v civilu?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Lesní samoobslužný bar. „Jsme nadšené z té důvěry lidem,“ oceňují návštěvnice Kačenčina šenku

    Před 6 dny
    Důvěra mezi lidmi stále existuje. Přesvědčil se o tom náš reportér, když na severní trase Stezky Českem přišel v Orlických horách do samoobslužného lesního baru. Nápoje a drobné jídlo jsou k dispozici pro okolojdoucí turisty i okolojedoucí cyklisty. Provozovatel zkrátka věří, že lidé podle ceníku poctivě zaplatí do kasičky. A minimálně v Orlických horách to funguje.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Havel na telefonu. Bývalý prezident je hlavní postavou streetartové výstavy na plotu české ambasády v Paříži

    Před 6 dny
    Zátopkův běh v Bruselu nebo koncert v Litomyšli. To jsou akce, které doprovodily zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na českou roli v čele sedmadvacítky nově upozorňuje i streetartová výstava s názvem „Svoboda a Energie“ na plotu české ambasády v Paříži. Hlavní postavou expozice je bývalý český prezident Václav Havel.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

    Před 6 dny
    Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jak ušetřit při jízdě autem?

    Před 6 dny
    Kolik vás bude stát natankovat plnou nádrž v příštích týdnech a měsících, ovlivníte jenom těžko. Jak velkou vzdálenost na ni ale ujedeme, to už ovlivnit můžete. Záleží třeba na technickém stavu auta, proto se vyplatí nechat auto pravidelně zkontrolovat. Ušetřit na pohonných hmotách vám pomůžou i správně nahuštěné pneumatiky. Spotřebu přes léto zvyšují otevřená okénka i klimatizace. A základem je plynulá jízda, která může i ve městě snížit spotřebu až o 15 procent.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Náklady dobrovolných hasičů budou hrazeny státem. Jsou pro nás nezastupitelní, zdůrazňuje starosta Hřenska

    Před 6 dny
    Hasiči pokračují v likvidaci skrytých ohnisek v NP České Švýcarsko. Do svých domovů se stále nemohou vrátit obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka a části Hřenska. Dobrovolní hasiči řeší, kdo zaplatí zvýšené náklady. „Za přispění státu, případně krajského úřadu by mělo dojít k obnově materiálu a techniky. Pokud by se tak nestalo, je obec Hřensko připravena aktivně se finančně podílet na obnově těchto věcí. Hasičům věnujeme zvýšenou pozornost,“ říká starosta Hřenska Zdeněk Pánek.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Odpolední publicistika: Změny úsporného tarifu? Oprava Barrandovského mostu. Lékaři bez hranic na Ukrajině

    Před 7 dny
    Jak rozumět aktuálnímu informačnímu šumu kolem chystaného úsporného tarifu pro domácnosti a firmy? Jak si vysvětlit, že až během opravy pražského Barrandovského mostu byly zjištěny konstrukční detaily, kvůli nimž se první fáze rekonstrukce má protáhnout zhruba o měsíc? A co v těchto dnech a týdnech může podnikat organizace Lékaři bez hranic na Ukrajině, včetně válečných oblastí na východě země?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník

    Před 7 dny
    Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    A na konci mostu vídeňský řízek. Přes pohádkový Hardegg vede i Stezka Českem

    Před 7 dny
    Turistický ruch v Národním parku Podyjí se oproti předchozím dvěma letům trochu uklidnil. Lidé už podle správy parku netráví tolik času v přírodě jako při covidové pandemii. I tak ale do Podyjí míří dost lidí. Oblíbený turistický bod stojí v údolí řeky Dyje mezi strmými kopci. Jmenuje se Hardegg, je to nejmenší město v Rakousku a vede tam i Stezka Českem, na kterou se toto léto vydali pěšky i na kole naši reportéři.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Na co a jak je možné získat státní dotaci?

    Před 7 dny
    Zateplit dům, nainstalovat solární panely, vyměnit starý kotel za tepelné čerpadlo, to všechno vyžaduje na začátku velkou finanční investici. Stát proto nabízí dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Vztahuje se také na stínicí techniku, solární ohřev vody, řízené větrání, ale i stavbu úsporné novostavby. Dotace se vyplácí i na úpravy bytových domů. Finanční podpora může pokrýt až 50 procent investice. A za kombinaci úspor je dokonce možné získat finanční bonus.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Nezodpovědní turisté. Pelosiová v Tchaj-peji. Rosničky pod palbou

    Před 7 dny
    Jaké zkušenosti s turisty mají v letošní sezóně správci tuzemských chráněných území? Může cesta předsedkyně dolní komory amerického Kongresu na Tchaj-wan vážněji poznamenat již tak napjaté vztahy Washingtonu a Pekingu? A stávají se meteorologové, kteří na televizní obrazovce informují o předpovědi počasí i o dopadech klimatických změn, stále častěji terčem útoků na sociálních sítích?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Neuznaná země uspořádala jeden z největších knižních festivalů v Africe už popatnácté. V nabídce byli Havel, Kundera i Čapek

    Před 7 dny
    Somaliland je země, kterou víc než třicet let nikdo neuznal. To jí nebrání v tom, aby uspořádala jeden z největších knižních festivalů v Africe. A tak se po covidové pauze letos znovu otevřel mezinárodní knižní veletrh v hlavním městě Hargeysa. Útočiště našel v areálu Kulturního centra už popatnácté. Stánek s českými knihami tam měla i česká ambasáda v Etiopii.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Uprchlíci z Ukrajiny se přesouvají z hotelů do bytového bydlení, konstatuje sociolog Prokop

    Před 7 dny
    Jak se změnila kvalita bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny od začátku války? Žijí v bytech s dostatečnou obytnou plochou, ve volných pokojích, nebo v hotelích a ubytovnách? „ Jsou pozitivní zprávy v tom, že dochází k přesunu lidí z hotelů do bytového bydlení,“ říká sociolog Daniel Prokop, který zároveň upozorňuje, že 75 procent lidí, kteří se dostali na ubytovny, v nich zůstalo. „Z nejhorších ubytoven je těžké se dostat, nejsou tam napojené služby, které by pomáhaly."
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Tasemnice už není žádné zlo, paraziti jsou součástí našich životů, objasňuje parazitolog Lukeš

    Před 7 dny
    Hnutí Brontosaurus otevírá vědeckou laboratoř v malé severoindické vesnici Mulbekhu. U otevření školní laboratoře byla i Lucie Výborná s Juliem Lukešem z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. „Když se otevírají podobné laboratoře za české peníze v zahraničí, tak se člověk ptá, jak dlouho to vydrží. V Africe je můj pocit negativní, zkolabuje to. Zatímco tady je celkový pocit, že se to udrží. A to mě naplňuje pocitem, že to za to stojí,“ věří Lukeš.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Hřensko je důsledek půlročního sucha, máme rekordní počet lesních požárů, říká člen týmu Intersucho

    Před 7 dny
    Začínají další tropické dny, dnes má být až 34 stupňů, zítra a pozítří ještě tepleji. Takové teploty a k tomu nedostatek deště způsobují sucho. Třeba v Olomouci nebo Šternberku už kvůli tomu magistráty zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z potoků. Problémy se suchem v Ranním interview nastiňuje člen týmu Intersucho Pavel Zahradníček.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Historické apartmány zdobené tapetami. Opočenský zámek poprvé v historii zpřístupnil prostory druhého patra

    Před 7 dny
    Ve Státním zámku Opočno si od letošního roku můžete prohlédnout poprvé v historii interiéry druhého patra. Dřív byly tyhle prostory nepřístupné, správa zámku ale našla ve svých depozitářích na šest tisíc předmětů, sehnala pět milionů korun a mohla tak bývalé hostinské pokoje zabydlet v téměř původní podobě.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Muzeum nové generace zasáhne vaše smysly. „Vtáhne návštěvníky do příběhu,“ slibují ve Žďáru

    Před 8 dny
    Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou získalo ocenění pro nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Autoři expozice využívají magickou atmosféru bývalého cisterciáckého kláštera a zavedou vás přímo mezi středověké mnichy nebo kameníky.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Do školy v indickém Mulbekhu by chtěl chodit každý. A teď tam navíc mají díky Čechům i novou laboratoř

    Před 8 dny
    Účastníci himálajské výzvy a podporovatelé Brontosaurů v Himálajích vybrali letos na vzdělávání v Malém Tibetu přes 600 tisíc korun. Nejen díky tomu mohla být v pondělí ve škole v Mulbekhu otevřena nová vědecká laboratoř. Byli u toho i Lucie Výborná a Tomáš Černý.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Neuvěřitelné výhledy, tuny lesního ovoce a klid. A to jen kousek od turisty vyhledávaného Adršpachu

    Před 8 dny
    Naši reportéři stále putují Stezkou Českem a byli také už v Adršpašsko-teplických skálách. Samotné skalní město je mezi turisty velmi vyhledávané – je do něj dokonce regulovaný vstup. Jenže stačí trochu poodejít o kousek dál a vy nedaleko tohoto velmi známého a navštěvovaného skalního města nepotkáte skoro nikoho.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Tady vyhodili z vlaku Járu Cimrmana. Ze zastávky Kaproun můžete vyrazit do lesů České Kanady

    Před 9 dny
    Cestování po Stezce Českem se dá zpestřit různými alternativními trasami. Třeba v Nové Bystřici můžete nasednout na vlak a projet se po historické úzkokolejce na osamělou zastávku uprostřed lesů České Kanady a odtamtud pokračovat dál.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Zubaři zdražují. Za bílou plombu zaplatíte o stovky korun víc, za implantát s korunkou až desítky tisíc

    Před 9 dny
    Ošetření u zubaře letos pacienty vyjde dráž. Podle České stomatologické komory jsou důvodem hlavně vysoké ceny energií a materiálu. A změnily se i úhrady výkonů od pojišťoven. Do kalkulací se ale promítl i nový sazebník protetických výrobků, který začal platit od začátku letošního roku. Po zhruba čtvrt století se tak změnily úhrady některých výkonů ze strany pojišťoven.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Kladruby jsou chrám pro koně, usmívá se ředitel hřebčína. Tamní plemeno si objednává i dánská královna

    Před 9 dny
    Hřebčín v Kladerubech nad Labem pečuje o starokladrubské koně, tedy plemeno, které je na světě přes 400 let. „Je to v současné době už jediné zachované plemeno na světě, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ přibližuje ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek, kterému dánská královna udělila rytířský řád.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Utužené přátelství a požitky - zajeďte si do poutnického Santiaga de Compostela na kole

    Před 9 dny
    Tisíce turistů, včetně těch českých, vyrážejí každý rok na svatojakubskou pouť do španělského Santiaga de Compostela. A stejně to udělala skupina Španělů, kteří pouť absolvovali nikoliv pěšky, ale na kolech.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vodní mlýn Wesselsky není žádný skanzen. Tady se pracuje a vše vypadá jako kdysi

    Před 9 dny
    Starý vodní mlýn Wesselsky stojí v Loučkách, okrajové části Oder na Novojičínsku. Jeho majitelé uchovávají tradici velkého mlynářského rodu a taky významnou technickou památku.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    V Mezné shořely tři domy, ale obec mohla být vymazána ze světa, chválí hasiče starosta Hřenska

    Před 9 dny
    Hasiči v Českém Švýcarsku povolaly další posily do boje s požárem v NP České Švýcarsko. O víkendu jich tam zasahovalo skoro 800. Plameny v okolí Hřenska stále nemají plně pod kontrolou. I když se jim podařilo zmenšit plochu zásahu asi o pětinu, stále hoří přibližně na deseti kilometrech čtverečních. Hasiči také zasahují v soutěskách za Hřenskem. Podle nezávislého starosty obce Hřensko Zdeňka Pánka není rozsah škod ještě možné odhadnout.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Mix tradice a modernosti. Kroje už nefrčí ani na severu Indie

    Před 9 dny
    V Malém Tibetu na severu Indie se schyluje ke slavnostnímu otevření vědecké laboratoře školy v Mulbekhu. Finance na její provoz zajistila letošní Benefiční himálajská výzva organizovaná neziskovou Brontosauři v Himálajích. Po adrenalinových sportovních výkonech nastává také okamžik společenské přípravy na oficiální oslavu, například volba šatů. A v tomto případě bude Lucie Výborná nejenom reportérkou, ale taky trochu figurantkou.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Na Západě je kompromis úspěchem, u nás se bere jako prohra, říká Prouza. Kdo tahá v Bruselu za nitky

    Před 10 dny
    Možnosti Česka prosazovat své zájmy v připravované evropské legislativě závisí do velké míry na tom, jak čeští politici, diplomaté a úředníci dokážou shromažďovat informace a už předem v zákulisí vyjednávat. Jenže právě v tom má Česko stále mezery. Kdo má v evropských institucích skutečný vliv? Kdo v pozadí tahá za nitky a co by mělo Česko dělat, aby bylo vlivnější? O tom je první speciální letní díl Bruselských chlebíčků.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Co bylo nejhorší? Když jsem nevěděl, kde mám bráchu a jestli dojde.“ Účastníci výzvy si sáhli na dno

    Před 10 dny
    Skončila benefiční výzva 2022, během které nezisková organizace Brontosauři v Himálajích nasbírala i díky vašim příspěvkům peníze na pondělní zahájení provozu školní vědecké laboratoře v indickém Mulbekhu. Dvacítka účastníků zdolala nástrahy tří extrémních výzev a přispěla tím k zajištění financí na provoz a učitele ve škole.
     Komentáře
Reklama