Zavřít
Reflex

Reflex

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Reflex
  • Reflex

    Zrození Izraele z ducha Wagnerovy hudby. Grafický román Herzl má kvality výborné beletrie

    Před 6 hodinami
    Grafickým románem (tentokrát se toto označení hodí) Herzl nakladatelství Argo docela zariskovalo. Tři sta padesát stran hutného příběhu myšlenek, z nichž se zrodil dnešní stát Izrael, to asi nebude čtení hned tak pro někoho. Navíc s kresbou, která vám na veselosti v nejhorším měsíci roku zrovna nepřidá.
  • Reflex

    Aby psi neklepali kosu. Jak se v zimě postarat o svého čtyřnohého mazlíčka?

    Před 7 hodinami
    Je tu zima, sníh, sychravo. A mrznou i naši psi. Oni si ale na rozdíl od nás musí vystačit pouze s výbavou, kterou jim nadělila příroda, doplněnou maximálně o nějaký ten psí svetr nebo pláštěnku. Čumák ale studí dál a mít packy od posypové soli taky není žádná výhra. Jak jim tedy život v zimě co nejvíce usnadnit? Poradíme vám.
  • Reflex

    Fotoreportáž Michala Thomy: Za čajem do indických ulic aneb Jak válí čajválové

    Před 11 hodinami
    Čaj v Indii dostanete doslova na každém rohu. Tady ve Varánásí (Varanasi) ani Dillí (Dilli) tedy nesmějí chybět. Prodavač čaje, ať už nezletilý kluk, či stařec, zvaný čajvála, je všudypřítomnou ozdobou indických měst. Obvykle je obklopen v podřepu sedícími zákazníky, kteří zálibně srkají horký nápoj a pokojně civí na běh světa. Neskutečný mumraj indického velkoměsta je nemůže vyvést z míry, stejně jako pohřební průvod nesoucí máry s nebožtíkem ke kremaci či dotěrný cizinec s fotoaparátem.
  • Reflex

    Zápisky bývalého vězně: Kam vedly mé první kroky po propuštění

    Před 1 dnem
    Vážení čtenáři, tímto vás po menší odmlce opět zdraví váš autor „Zápisků českého vězně,“ tentokrát už ne přímo z vězeňského prostředí, nýbrž z naprosto svobodného světa. Mnoho z vás se dotazuje, zda-li po mém propuštění přestanu psát nebo budu nadále pokračovat. Jak jsem již slíbil v reportáži natočené při mém propuštění z Věznice Příbram, budu psát i nadále, jen se název našeho seriálu mění na „Zápisky bývalého vězně,“ přeci jen už jsem svobodným člověkem. Vítám vás tedy u nového projektu, který vás, jak doufám, bude nadále poutat, jako ten předchozí.
  • Reflex

    Vše, co potřebujete vědět o koupi automobilu. Přehled vašich práv i možných rizik

    Před 1 dnem
    Koupě automobilu nebývá levnou záležitostí. Vyplatí se proto vědět, na co si dát pozor. Prozradíme, v čem se liší koupě nového auta od toho z bazaru, jak úspěšně reklamovat závady nebo podle čeho poznáte, že ve smlouvě není něco v pořádku.
  • Reflex

    Zima jako v Rusku? Venku mínus 50 a metry sněhu. Rusové si hrají v řece, jejich děti na houpačkách

    Před 1 dnem
    Když se u nás řekne, že je zima jak v Rusku, myslí se tím, že teploty dosahují aspoň dvojciferných cifer v mínusu. Jenže když jsou takové teploty v Rusku, nikoho to moc nerozhodí. Aby taky ano, když v právě v této zemi existují místa, kde byly naměřeny jedny z nejznižších teplot na světě - ta úplně nejznižší byla zaznamenána v Ojmajakonu -67.8 °C
  • Reflex

    Město Javorník skrývá zajímavé památky i dechberoucí okolní přírodu

    Před 1 dnem
    Pokud pojedete lyžovat do Jeseníků a budete chtít se také projít po zajímavých místech, pak vám doporučuji navštívit okolí města Javorníku, které leží ve výběžku obklopeném Polskem. Jak jsem sám před několika týdny zjistil, centrum města Javorníku i okolní krajina stále dokáží turisty překvapit jak historickými pamětihodnostmi, tak přírodními krásami. Zámek Jánský vrch, dobře přístupné Račí údolí se secesní restaurací Tančírnou nebo Rychlebský hrad jsou připraveny uspokojit zvědavost návštěvníků, a to bez ohledu na roční období.
  • Reflex

    Žádná chřipečka. Koronavirus už zabil víc Američanů, než padlo v druhé světové válce

    Před 1 dnem
    Dnes se objevila zpráva, že počet obětí pandemie covid-19 ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse dosáhl již 406 147 lidí, což je zdaleka nejvíc na světě. Překonal počet amerických obětí druhé světové války, jíž se USA účastnily od 7. prosince 1941 do 2. září 1945, tedy tři a tři čtvrtě roku, zatímco koronavirus řádí necelý rok. Každopádně covid-19 na běžnou chřipečku, na niž zaberou antimalarika, nevypadá.
  • Reflex

    Brutalitu okoukal přímo od Stalina: Gottwald si vládu naplánoval už v raných letech

    Před 1 dnem
    Je 22. ledna 1947 a Klement Gottwald přednáší na zasedání ústředního výboru KSČ projev, který zpečetí budoucnost Československa. Ačkoliv Vítězný únor přišel o rok později, právě 22. 1. 1947 jakoby začala "doba temna". Gottwald se v praktikách shlédl v Sovětském svazu přímo u Stalina. Jenže moc dobře věděl, že se to celé může obrátit proti němu.
  • Reflex

    Kibucy hrály v dějinách Izraele velkou roli. Jaká je jejich budoucnost?

    Před 1 dnem
    Zrod moderního židovského státu je s kibucy nerozlučně spjat a bez nich by se vznik i první roky jeho existence odvíjely jistě jinak. Ale dnes se jejich funkce ve společnosti značně změnila. Co dnes kibuc přináší a co bere? Má ještě jeho zřízení smysl nebo je vůbec možné?
  • Reflex

    Miloš Zeman opět demonstroval, že je a bude neřízenou střelou. V případě potřeby pošlape i volební výsledky

    Před 2 dny
    Prezident Miloš Zeman opět veřejně předvedl svoje svérázné čtení tuzemské politiky. V novinovém rozhovoru uvedl, že po volbách bude o sestavení vlády jednat se stranou, která získá nejvíce mandátů. Tato premisa však pro něho neplatí v situaci, kdy nejvíce mandátů získá vícečlenná koalice. Hlava státu tak opět jasně předvedla, že je schopna udělat úplně všechno, aby u moci zůstal její oblíbenec, chráněnec, ale i možná taktéž loutka Andrej Babiš. Pro tento cíl je pak Zeman připraven udělat všechno, tedy i ohýbat či špinit Ústavu.
  • Reflex

    Pane kolego Volný, jste sobecký idiot! Dominik Feri nadával ve Sněmovně exposlanci SPD za nenošení roušky

    Před 2 dny
    Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez roušky, vyvolalo ostrou reakci poslance TOP 09 Dominika Feriho. Feri za to nazval Volného sobeckým idiotem. Volný tento týden oznámil, že se svým kolegou Marianem Bojkem odmítají nosit ve Sněmovně roušky. Jsou podle něj symbolem nastupujícího nového světového řádu a globálního ekonomického resetu. Ve sněmovních budovách je nošení roušek a obdobné ochrany dýchacích cest kvůli pandemii covidu povinné.
  • Reflex

    Vladimír Pikora: S covidem za lepší svět. Levičáci vám cestovat stejně nedovolí, i když bude proočkováno

    Před 2 dny
    Svět je plný paradoxů. Nedávno jsem někde slyšel jednoho mladého ekonoma říkat, že je tak starý, že si ještě pamatuje krizi, kdy s propadem ekonomiky rostla nezaměstnanost. Já mám pocit, že jsem tak starý, že si ještě pamatuji doby před 11. zářím, kdy jste na letištích nemuseli podstupovat potupné kontroly, zda nejste terorista. Pak najednou přišla brutální opatření.
  • Reflex

    Neobyčejná setkání s obyčejnými obyvateli aneb Na motocyklu po nekonečných pláních Mongolska

    Před 2 dny
    Ráno mě probudilo škubání trávy těsně vedle stanu. Vykouknu ven a kolem se pase stádo jaků. Když jsme večer stavěli stan, pastevci tudy přehnali stádo koní a za soumraku kolem špacírovalo stádo ovcí a koz. Pastýři se u nás zastavili a rukama nohama přátelsky komunikovali. Psi od blízkých jurt nás nejdříve odháněli, ale pak přišli sami a celou noc leželi kousek od našeho stanu.
  • Reflex

    Marek Stoniš: Covid, očkování a sociální sítě aneb Zakažte lži, přikažte pravdu

    Před 2 dny
    Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák si v mediálním kanále svěřenského fondu Andreje Babiše povzdychl, že se zdravotníci a pečovatelé v domech pro seniory nechtějí očkovat proti covidu. Na rozdíl od seniorů samotných. Má pro to jednoduché vysvětlení. „Senioři nesledují sociální sítě, kde se objevují dezinformace. Ale u lidí, kteří se o ně starají, je to jinak. Ti jsou mladší a sociální sítě aktivně využívají,“ říká. Co z toho vyplývá?
  • Reflex

    Lékař Hajdúch: O rozvolnění můžeme jen snít, epidemie tu bude ještě roky, Česko je ideální pro mutace

    Před 2 dny
    Sledujeme v reálném čase konvergenční evoluci, vznikají podobné mutace koronaviru v různých částech světa, říká docent Marian Hajdúch, lékař a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny UP v Olomouci. Důležité teď podle něj je co nejrychleji očkovat, nadějí jsou přitom multikomponentní vakcíny a taky nově vyvíjené léky. Tvrdí, že imunita po prodělání nemoci zřejmě není tak dlouhá, jak se občas zmiňuje, a že na podzim může přijít další velká vlna epidemie.
  • Reflex

    Tip na výlet: Pradávné menhiry u šumavského městečka Volary a další zajímavosti v okolí

    Před 3 dny
    Volary mají necelé čtyři tisíce obyvatel a leží uvnitř Chráněné krajinné oblasti Šumava, těsně u hranic národního parku. Založeny byly patrně ve 13. nebo 14. století při kolonizaci Šumavy a postupně se staly největším soumarským sídlem na české straně Zlaté stezky, což byla důležitá obchodní trasa spojující Pasov s českými zeměmi. Ukážeme vám, co ve Volarech a v jejich nejbližším okolí stojí za vidění.
  • Reflex

    Babiš se socany vede džihád proti živnostníkům. Jejich daně mu nestačí na rozhazovačnou politiku

    Před 3 dny
    Před několika týdny šéf Asociace samostatných odborů České republiky Bohumír Dufek veřejně prohlásil, že „jen polovina restaurací za něco stojí, zbytek ať zkrachuje“. V Reflexu se pro tohoto odboráře ujalo označení „rudý nok“. Byť je to vtipné pojmenování, v praktické rovině nevystihuje podstatu celého problému, proč se zde v ČR vede ze strany některých politiků, státních úředníků a odborářů „džihád“ proti živnostníkům a malým firmám, ke kterému navíc podle všeho zneužívají i současnou epidemii koronaviru.
  • Reflex

    Poslanci nařídili, kolik českých potravin prodávat. Kdy dojde na oblečení, elektroniku a další zboží?

    Před 3 dny
    Schválením kvót na prodej českých potravin poslanci předvedli, jaké myšlenkové klima ve sněmovně panuje. Státní dirigismus, krok zpět k plánovanému socialistickému hospodářství. Proč ale zůstávat na půli cesty, tedy jen u potravin, a nenařídit zákonem kompletně všem obchodníkům, co (ne)mohou zákazníkům nabízet?
  • Reflex

    Katolík v čele Spojených států. Před 60 lety nastoupil do úřadu John F. Kennedy

    Před 3 dny
    Jeho osoba vzbudila v Americe značný rozruch, který de facto trvá do dnešních dnů. Usměvavý, fotogenický a uvolněný. Svým zvolením zbořil některé zažité mýty, Spojené státy poprvé vedl katolík. Za zmínku stojí i věk, v době inaugurace, která proběhla 20. ledna 1961, mu bylo 43 let, což z něj dělá druhého nejmladšího prezidenta USA. Na druhou stranu za jeho vlády byl svět nejblíže jaderné válce.
  • Reflex

    Miroslav Kalousek, Terminátor i Lucifer české politiky, odchází. Aby se zase vrátil

    Před 3 dny
    Já se vrátím (I'll be back) je legendární hláška, kterou ve filmu Terminátor použil Arnold Schwarzenegger poprvé v roce 1984. To bylo ve stejný rok, kdy tehdy čtyřiadvacetiletý Miroslav Kalousek vstoupil do Československé strany lidové a zavrtal se tím do české politiky, ve které je dodnes. V úterý ale Kalousek oznámil, že po 22 letech opouští Poslaneckou sněmovnu a že se vzdává mandátu. Co přesně tento úkrok znamená ještě uvidíme. Život tohoto politika ukazuje, že se nejspíš zase vrátí, stejně jako slavný Terminátor.
  • Reflex

    Vřelý sultanát jménem Omán aneb Kde ožívají pohádky tisíce a jedné noci

    Před 3 dny
    Omán je mým bezkonkurenčním favoritem na Arabském poloostrově. Neotálejte jako dříve já a vyrazte co nejdříve, ať vám tento neobroušený diamant neukradnou turisté ze zbytku světa.
  • Reflex

    Tak šel čas s Miroslavem Kalouskem, jedním z nejvýraznějších českých politiků

    Před 4 dny
    Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak Sněmovnu opouští po dlouhých dvaadvaceti letech.
  • Reflex

    Vladimír Mertlík: Židenický fašistický puč aneb zn. Udělej si sám!

    Před 4 dny
    Není neobvyklé, když expozé českých politických a veřejných osobností na téma českoněmeckých vztahů v meziválečném časoprostoru začínají až obdobím těsně před Mnichovskou dohodou a následným obsazením sudetských oblastí. Jejich obsah lze shrnout do floskulí „provokace Němců před Mnichovem“ a „Češi museli naložit peřiny na vagóny a opustit domovy“.
  • Reflex

    Zdeněk Sternberg: Mám obavy, aby to v Česku zase neústilo do nějakého autokratického režimu

    Před 4 dny
    S trochou fantazie si můžeme představit, že kdyby před sto lety nevznikla republika, ale monarchie, mohl být dnes českým králem právě on. Zdeněk Sternberg patřil ke starobylému českému šlechtickému rodu, který tu žije už víc než osm století. K nešťastné příležitosti jeho úmrtí přinášíme dřívější rozhovor, který Reflexu poskytl.
  • Reflex

    Chcíplý pes začíná zavánět. K otevření hospod chce zneužít politické svobody a vydávat je za stranické buňky

    Před 4 dny
    Nápad iniciativy Chcípl pes otevřít restaurace a další provozovny jako „politické buňky“ nově vznikajícího politického hnutí není nic jiného než snaha ohýbat vládní protiepidemická opatření ve svůj prospěch. Řeči organizátorů o tom, že jim primárně nejde o peníze, ale o právní stát, jsou hloupé – státní moc je může časem zneužít jako argument proti tomu, kdo by případně vyzýval k občanské neposlušnosti ze skutečně vyšších, neosobních pohnutek.
  • Reflex

    Fotograf a cestovatel Jiří Páleníček: Moje pětka nej zážitků

    Před 4 dny
    Dívám-li se zpět na svých posledních třicet let na plný cestovatelský úvazek, děkuji osudu, že mi tolikrát umožnil být ve správnou dobu na správném místě. Nebylo možné začít se živit jako fotograf píšící o cizích zemích v lepší době než po roce 1989, kdy se otevřely hranice a všechny časopisy netrpělivě čekaly na cestovatelské reportáže.
  • Reflex

    Fotoreportáž Kataríny Liškové: Mé jméno je Guatemala

    Před 4 dny
    Guatemala mě vždycky fascinovala. Těžko to vysvětlit… Směs vzrušující historie, hrdého národa, barevnosti krojů, pevných tradic - a zároveň jakýsi vzdálený pocit domova.
  • Reflex

    Rakušan: S Piráty máme na vítězství, lidé z ANO nemyslí samostatně, za našeho poslance Pávka se omlouvám

    Před 4 dny
    Nouzový stav navrhneme prodloužit jen o několik dní, chceme od vlády přesné vysvětlení, proč ho potřebuje, říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Role opozice je teď v odbornosti a konkrétních návrzích, ne v obecné kritice. S Piráty si jeho hnutí věří na víc než 25 % v podzimních sněmovních volbách. Kandidovat už by za ně ale neměl poslanec Petr Pávek, za kterého se Rakušan kvůli šíření dezinformací omlouvá.
  • Reflex

    Nová supervelmoc uprostřed Evropy. Před 150 lety bylo vyhlášením císařství poprvé sjednoceno Německo

    Před 5 dny
    Píše se středa 18. ledna 1871. V Zrcadlovém sále na zámku ve Versailles u Paříže se schází desítky knížat, zástupců hanzovních měst či vysokých vojenských důstojníků. Nejedná se však o Francouze, mateřskou řečí přítomných je němčina. Jejich setkání má symbolický i zlomový význam. Na půdě odvěkého a nyní pokořeného francouzského rivala je pod taktovkou ambiciózního pruského království vyhlášeno sjednocení německých států a vyhlášení Německého císařství v čele s císařem Vilémem I. a kancléřem Otto von Bismarckem. Dnes od této události uplynulo rovných 150 let.
  • Reflex

    Jabkenická myslivna: Místo, kde Bedřich Smetana stvořil svá nejznámější díla

    Před 5 dny
    Před hájovnou na okraji Jabkenic na Mladoboleslavsku se na chvíli zastavte. Možná zaslechnete naříkavý tón klarinetu, dusot koní, vše, co Bedřich Smetana vložil do svého snad nejznámějšího díla Má vlast.
  • Reflex

    Turecké město Antalya: Místo, kde se snoubí vliv Evropy s krásami Orientu

    Před 5 dny
    Turecké město Antalya je nejen známým letoviskem, ale i vstupní branou do oblasti hojně poseté antickými památkami. Osobně jsem již do tohoto zajímavého města zavítal několikrát a rozhodně jeho prohlídku doporučuji každému návštěvníkovi Turecka. Je to město plně moderní, ale má i svou zachovalou starověkou část a nádhernou přírodní scenérii pobřežních útesů. Zároveň je to místo snoubící vliv Evropy a Orientu.
  • Reflex

    Vladimír Mertlík: Chodí covid okolo, nedívej se na něho

    Před 5 dny
    Praha 6 již druhým rokem žádá prezidenta, aby otevřel Hrad, protože není jeho, ale výsledkem je jen to, že Miloš Zeman místo Hradu otevřel své mluvítko vtipnosti. Zavřen je už i lánský zámek, ač Zpětné zrcátko pamatuje, jak se ve věku Kapesního zrcátka v místní oboře procházelo s babičkou. Zrodil se ale nápad! Pokud je mezi žádostí na otevření sídel a otevřením mluvítka prezidenta přímá souvislost, stojí za úvahu požádat o zavření obou objektů… Za dodržení pravidla té přímé souvislosti by se nám mnohým ulevilo. A to se vyplatí!
  • Reflex

    Vietnamský Generál Giap: Hrdina, který zničil Francouze, odrazil Američany i Číňany

    Před 5 dny
    Vietnam to během svých moderních dějin neměl vůbec lehké - okupovalo ho hned několik mocností, neustále se zde válčilo, umírali nevinní a dodnes zde vládne - umírněný - komunismus. Na změnách politického podnebí v zemi měl velký podíl generál Vo Nguyen Giap, který hned dvakrát osvobodil Vietnam od dvou mocností.
  • Reflex

    Stopem po střeše světa aneb Z Dušanbe do kyrgyzské Oše po legendární horské silnici M41

    Před 5 dny
    Můj plán byl prostý: přejet Pamír, třetí nejvyšší pohoří světa, po legendární Pamírské dálnici. To znamená téměř 1500 kilometrů z Dušanbe do kyrgyzské Oše. Oddán osudu, pomalému tempu cestování a fotografické touze zdokumentovat těžký život Pamířanů na jednom z nejodlehlejších osídlených míst naší planety.
  • Reflex

    Ján Valo: Nikdo nevěděl, zda Irák nepoužije zbraně hromadného ničení

    Před 6 dny
    Patnáctého ledna 1991 vypršela lhůta Rady bezpečnosti OSN na stažení iráckých vojsk z Kuvajtu. V  noci 17. ledna 1991 začala operace Pouštní bouře.  Československým vojákům velel  plk. JÁN VALO (83). „Považoval jsem za životně důležité, aby československá jednotka nezklamala,“ říká velitel jednotky nasazené do bojů v Kuvajtu.
  • Reflex

    Nežíkejte to! Říct to ale musíme: Babiš dostal vakcínu jako předvolební trumf, ale opět selhává

    Před 6 dny
    „Nežíkejte to! Nežíkejte!“ Opakuje často na adresu médií, oponentů a kritiků svým divným jazykem premiér Andrej Babiš. Co nemáme říkat? Že něco, co řídí, nefunguje. Jenže ono to často nefunguje. Manažerské schopnosti Babiše se v době koronavirové pandemie smrskly na brzké ranní vstávání, rozesílání sms zpráv, telefonování kdekomu a předvádění se na mnoha místech v jeden den, aby bylo vidět, že něco dělá. V klidných dobách to stačilo, teď, kdy se problémy kupí, je vidět, že chybí vize, originální nápady, lepší příprava a naslouchání jiným názorům. Vidíme hlavně chaos a dezorganizaci. Babiš přesto dostal další šanci – vakcínu. Nezvládá ovšem ani to.
  • Reflex

    Operace Pouštní bouře měla vyhnat Husajna z Kuvajtu. Jakou roli hráli Čechoslováci?

    Před 6 dny
    Válka v Perském zálivu ovlivnila světové události, v ohrožení byla rozsáhlá naleziště ropy. Vládce Iráku, Saddám Husajn, to dobře věděl a se svou armádu, která byla jedna z největších na světě, napadl Kuvajt. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, Spojené státy chystaly odvetu, jedna z nich, operace Pouštní bouře, začala 17. ledna 1991. Americké armádě pomohla i jednotka z Československa, jeden z příslušníků se však domů nevrátil.
  • Reflex

    TOP 3 ostrovy Středozemního moře. Čas začít plánovat letní dovolenou

    Před 6 dny
    Necháváte plánování letní dovolené až na poslední chvíli, nebo míváte většinou jasno už v zimě? Koronavirová pandemie narušila naše návyky a upřímně řečeno – bůhví, jak to v Evropě v létě bude vypadat. Přinejhorším s negativním testem by však pro nás evropské dovolenkové destinace snad být přístupné měly. Začít se porozhlížet po tom správném místě, kde si letos v létě odpočinout, tak určitě nezaškodí. Je libo Středomoří? Je libo ostrovy? V tom případě se nechte inspirovat našimi tipy.
  • Reflex

    Češi, pyramidy a mumie aneb Neuvěřitelné úspěchy českých egyptologů

    Před 7 dny
    Země na Nilu vábí cestovatele od dávných let. Někteří se za poznáním vydali osobně, jiní na stránkách knih. Egyptské památky a mumie fascinovaly už středověké učence. Napoleonská výprava do Egypta a rozluštění hieroglyfů pak otevřely dveře archeologickému a vědeckému výzkumu. Čeští badatelé se o starověký Egypt zajímali od poloviny devatenáctého století. Před sto padesáti lety se do Egypta vydal i Jan Neruda. Pyramidy v něm vzbudily rozporuplné pocity. „Jaká to obrovitá pitomost,“ napsal tehdy.
  • Reflex

    To nejhorší na špatném rezervačním systému a čachrech s vakcínou: Nikoho už to nepřekvapuje!

    Před 7 dny
    Státní šlendrián je tak všudypřítomný, že jsme si na něj zvykli. Není to jen teď v koronakrizi, je to dlouhodobý stav. Krize akorát zrychlila běh událostí, na které je třeba reagovat, a dala tak státu v krátké době spoustu nových příležitostí, aby potvrdil svoji neschopnost.
  • Reflex

    Ňadra, cthulhu, krev a smrt. Komiks Fatale vás chytne za koule stejně jako jeho ústřední osudová žena

    Před 7 dny
    Jestli se vám to nikdy nestalo, pak jste blahoslavení chudí osudovou vášní. Jestli jste nikdy nepotkali ženu, pro kterou byste vraždili… no, přinejmenším opustili cokoliv a kohokoliv, protože jste si v tu chvíli byli jistí, že ona a pouze ona s vámi dojde do konce vašich dnů a že se jí cestou nesmí nic stát, můžete dál s úlevou kráčet po prošlapaných cestách většinového života. Jestli jste na vrcholu milostného šílenství nespatřili ve své partnerce posla nebes, nepocítili božský dotek věčnosti, nebude vám alespoň hrozit pach spálených křídel při pádu do hlubin.
  • Reflex

    Dámy tančící na stolech i v ulicích a alkohol tekl proudem. Tak radostně skončila slavná americká prohibice

    Před 7 dny
    Temné období amerických dějin - i tak by mnozí nazvali éru prohibice, která byla ve Spojených státech uvedena v realitu 16. ledna 1920. Zákaz alkoholu, který měl vést ke zlepšení stavu společnosti, naopak stál za vzestupem mafie, zvýšení zločinnosti a paradoxně dokonce i za vzrůstem konzumace alkoholu. Asi tak není divu, že se o téměř 14 let později konec prohibice slavil víc, než cokoliv jiného v historii.
  • Reflex

    Polenská synagoga: V historickém objektu ze 17. století dnes najdeme Regionální židovské muzeum

    Před 7 dny
    Pozoruhodným komplexem židovských památek se může pochlubit město Polná na Vysočině, kde v roce 1830 žilo 770 Židů.
  • Reflex

    Samopal, Starbucks, Instagram a spánek aneb 40 fotografií americké armády, která brání Kapitol

    Před 8 dny
    Pár dní po té, co demonstranti a příznivci Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu, obsadili sídlo amerického Kongresu příslušníci národních gard. Budou v něm držet nepřetržitou dvaceti čtyřhodinovou stráž až do inaugurace nového prezidenta USA Joea Bidena.
  • Reflex

    Tip na výlet: Zimní krása vodopádů v krkonošském údolí Bílého Labe

    Před 8 dny
    Nic naplat, zima je nejhezčí na horách. Lidé ve městech v několika posledních letech v podstatě marně vyhlížejí sněhovou nadílku, která by se udržela alespoň několik dnů a nezměnila se během pár hodin v nechutnou hnědou břečku. To ve vyšších polohách ta pravá česká ladovská zima plná závějí, rampouchů a zasněžených stromů k vidění dosud bývá. Třeba zrovna v Krkonoších, našich nejvyšších horách. V dnešním tipu na výlet se podíváme do oblíbeného lyžařského střediska Špindlerův Mlýn. Odtud se vydáme na pohodovou zimní procházku údolím Bílého Labe, kde na nás čeká hned několik vodopádů.
  • Reflex

    Patrik Nacher: Diktatura „spravedlivých“ škodí demokracii. Následky odneseme všichni

    Před 8 dny
    Sociální inženýři jdou demokracii doslova po krku. Spoléhají se přitom na princip dvojího metru, který se stal součástí každodenní praxe. Dvojí metr – jak název napovídá – neměří každému stejně. Arbitry se dnes stávají převážně různí aktivisté. Ti prosazují své genderově korektní, ekologické, neutrální a inkluzivní vidění světa jako jediné správné. My ostatní, kteří máme odlišný pohled na svět, jsme automaticky škatulkováni jako ti špatní a následně i nálepkováni.
  • Reflex

    Pravá ruka studentů i spolehlivý zdroj informací. Wikipedie slaví dvacet let

    Před 8 dny
    Kdysi učitelé své žáky před internetovou encyklopedií varovali. Měli obavy ze zdroje, kam může přidávat informace prakticky každý na světě. Situace se však obrátila a Wikipedie, která vznikla 15. ledna 2001, platí za studnici poznání. Mnohdy může posloužit jako brána k další literatuře. Jak ale populární web vznikl a co vůbec znamená prefix wiki?
  • Reflex

    Ooops, něco se nepovedlo! Stručné dějiny IT projektů v Česku

    Před 8 dny
    Úderem páteční osmé hodiny ráno byl spuštěn napjatě očekávaný rezervační systém na očkování proti koronaviru. A neobešlo se to bez problémů. Jako je tomu v případě vládních IT projektů většinou, napadne asi každého. Pro osvěžení paměti jsme vám připravili přehled některých IT kiksů tuzemských vlád.
  • Reflex

    Hoteliér Viliam Sivek: Slovo plánování v dnešní době ztratilo význam

    Před 8 dny
    Podnikání v cestovním ruchu se za poslední rok stalo dramatem, jehož konec je zatím v nedohlednu. Přesvědčil se o tom také Viliam Sivek, který v oblasti podniká už přes třicet let. Vlastní společnost Sivek Hotels, která provozuje hotely a restaurace nebo zajišťuje catering na světově významných akcích. Od roku 2014 je Viliam Sivek také prezidentem České unie cestovního ruchu. Během let získal mnohá ocenění, mimo jiné státní medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti hospodářské.
  • Reflex

    Nejznámější nevěstinec USA: Televizní sláva, lechtivý protest proti vládě i skandální dražba panenství

    Před 8 dny
    Tak tenhle bordel má doslova všechno! Je tak starý a význačný, že se pyšní pamětní deskou. Prošla jím řada celebrit, objevil se i v oblíbené televizní show, pod jeho jménem vydražila jedna mladá dáma své panenství a teď jeho zaměstnankyně žaluje guvernéra Nevady, který nevěstince kvůli covidu zavřel. Navrhla mu dokonce, ať je nechá pracovat z domova.
  • Reflex

    Registrační systém k očkování začal kolabovat už v prvních minutách

    Před 8 dny
    Systém pro registraci lidí starších 80 let se spustil dnes v 08:00. Vykazuje problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházejí žadatelům i za více než deset minut, řeší se navýšení kapacit. Problémy jsou někdy také s rezervací termínů pro očkování na konkrétní místo.
  • Reflex

    Bangladéšský tábor Kutupalong je domovem 600 tisíc muslimských uprchlíků z Myanmy

    Před 8 dny
    Tábor Kutupalong v Bangladéši je provizorním domovem téměř 600 000 Rohingů, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů v Myanmě. Vrátí se tam někdy?
  • Reflex

    Pokud se necháte očkovat, vrátíme vám Ordinaci v růžové zahradě, snaží se vláda motivovat občany

    Před 9 dny
    Oznámení konce oblíbeného televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě způsobilo napříč celou společností chmurnou náladu, lokální rabování i kanibalismus a několik sebevražd. Lidé Ordinaci milovali, a když jim skončila, mnozí to nepřijali úplně nejlépe.
  • Reflex

    Vladimír Pikora: Bitcoin, matka všech bublin, nebo stroj na peníze příští důchodové reformy?

    Před 9 dny
    Někdy mám pocit, že i kdybych rok nesledoval finanční trhy, věděl bych o všech velkých skocích cen jen z dotazů lidí kolem mě. V poslední době se například všichni ptají na bitcoin. Není se čemu divit; to, co předvádí, není obvyklé. Před půl rokem byla jeho cena těsně nad 9 tisíci dolary, aby v polovině prosince prvně v historii překonala 20 tisíc dolarů, 2. ledna už prorazila 30 tisíc a 8. ledna atakovala neuvěřitelných 42 tisíc dolarů. Klasická otázka je: „Kam až to může jít? Mám také nakoupit?“
  • Reflex

    Kdo zavraždil šestnáctiletého Václava III. a ukončil tak vládu Přemyslovců? Byl to durynský rytíř Konrád?

    Před 9 dny
    Pražské Nakladatelství Lidové noviny vydalo obsáhlé dílo Josefa Žemličky KONEC PŘEMYSLOVCŮ. SKLADBA A FUNGOVÁNÍ JEJICH POZDNÍ MONARCHIE. Hned v úvodu je třeba podtrhnout, že nakladatelství se při volbě autora těžko mohlo obrátit na někoho v daném oboru fundovanějšího, než je známý medievalista profesor Žemlička. Ostatně s ním nespolupracovalo poprvé; vydalo mu již několik titulů s podobnou tematikou.
  • Reflex

    Turecko nás může v roce 2021 nemile překvapit. EU se nechává vydírat jeho islamistickým režimem

    Před 9 dny
    S počátkem nového roku 2021 je vhodné si sumarizovat vývoj kolem jednoho z nejdůležitějších států ovlivňujících otázku bezpečnosti v Evropě i na Blízkém východě – Turecka.  S blížícím se stým výročím vzniku Turecké republiky (roku 1923) je také dobré si uvědomit, že původně sekulární a socialisticky orientovaná země se dnes stále více stává státem ovládaným nábožensko-fašistickým režimem, a to i díky politice vedení EU a vlád některých členských států EU, které svým appeasementem vůči nedemokratickému tureckému režimu tento režim podporují.
  • Reflex

    Pět let bez Alana Rickmana. Notorický padouch, představitel Snapea debutoval ve Smrtonosné pasti

    Před 9 dny
    Rána, která zasáhla především fanoušky ságy o kouzelníkovi Harrym Potterovi. Jedna z hlavních postav Severus Snape zemřela 14. ledna 2016 na rakovinu. Herec Alan Rickman ztvárnil desítky rolí, za několik z nich si vysloužil i prestižní ocenění. Získal například cenu Emmy či Zlatý glóbus. Ve výčtu nesmí chybět ani seriály.
  • Reflex

    Svítit laserem na policejní vrtulník není legrace. Muž v Mladé Boleslavi to zkusil a hrozí mu 8 let vězení

    Před 9 dny
    Snad každý z nás si někdy hrál s laserovým ukazovátkem. Zatímco většině to nevydrží déle, než skončí dětská léta, najdou se i lidé, kteří se tím baví v dospělosti a ohrožují tím své okolí. Jedním z takových lidí byl i osmadvacetiletý cizinec nedaleko Mladé Boleslavi, který si zelený laserem posvítil na policejní vrtulník. Za tuhle „klukovinu“ mu teď hrozí 8 let vězení.
  • Reflex

    Toulky mystickou krajinou bulharských Rodop aneb Za místem posledního odpočinku Enichana Baby

    Před 9 dny
    Na jednom z vrchů východních Rodop, v bezmála dvoutisícové výšce, stojí hrobka dávného súfijského mystika. Přestože kopec má své bulharské jméno, pro Turky a muslimské Pomaky je horou Enichana Baby – jednoho z řady bektašistických dervišů, kteří zanechali věčnou stopu tisíce kilometrů od své původní vlasti. Svaté místo se stalo cílem muslimských poutníků z celého Bulharska.
Reklama