Zavřít
Naše zahrada

Naše zahrada

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Naše zahrada
  • Naše zahrada

    Jak vyhnat mravence? Přírodní metody, které jsou levné a fungují

    Před 1 hodinou
    Mravenci jsou bezesporu velmi užiteční tvorové, nicméně na zahradě je zrovna s otevřenou náručí nevítáme. Vždyť často žijí v symbióze s mšicemi, které likvidují úrodu ve velkém. Ostatně letos je mšic spousta i na vzrostlejších ovocných stromech. Tak jako tak lze mravence ze zahrady vyhnat. Sahat přitom hned nemusíte po chemii. Volit lze totiž i ryze přírodní prostředky, které mohou fungovat velmi solidně. Jaké? To vám prozradíme v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Houby, které svítí ve tmě: Skutečnost, nebo mýtus?

    Před 5 hodinami
    Věděli jste, že houby svítí ve tmě? Netýká se to bohužel všech hub, nicméně na tento úkaz se v přírodě skutečně dá narazit. Týká se většinou hub, které rostou na dřevě. Světlo, které houby vydávají, označujeme jako bioluminiscenci. Způsobeno je organismy, kterým říkáme bioluminiscenční organismy. Tento jev může vypadat velice přitažlivě na pohled. Pokud by se vám poštěstilo a narazili jste na svítící houby, mohli byste si připadat, že jste v pohádce.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak dlouho je možné nechat prádlo v pračce? A co dělat, když zapáchá? Naučte se triky zkušených hospodyněk

    Před 14 hodinami
    Pokud na prádlo v pračce zapomeneme, může začít nepříjemně zapáchat, nebo dokonce plesnivět. Málokdo však ví, jak dlouho ho v pračce lze bez obav nechat.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak prořezávat rajčatové výhonky

    Před 1 dnem
    Několikrát se diskutovalo o tom, zda je třeba rajčata prořezávat, a skutečnost je taková, že pokud to neděláte, nezpůsobí to žádné problémy. Spousta lidí vůbec neprořezává, a přesto se jim daří pěstovat skvělá rajčata. Rajčata nepatří mezi rostliny, které vyžadují prořezávání nebo probírání, aby se jim dařilo, ale šikovné prořezávání může zvýšit kvalitu sklizeného přírodního produktu.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Udržovaný a intenzivně zelený – takový může být i váš trávník!

    Před 1 dnem
    Péče o trávník je velmi důležitá, abyste dosáhli požadovaného vzhledu. Chcete-li si práci usnadnit, můžete investovat to trávníkového koberce, který je sice dražší, ale méně náročný na údržbu a také odolnější vůči chorobám. Pravidelná péče o trávník neznamená pouze pravidelnou zálivku, ale také sečení trávníku.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Praktické tipy, jak pěstovat begónie na stinném balkoně. Díky těmto postupům je to snadné a výsledek úchvatný

    Před 1 dnem
    Jak pěstovat begónie:  Existuje velké množství vyšlechtěných odrůd begónií hlíznatých (Begonia x tuberhybrida), které bývají nejčastěji vzpřímeně rostoucí, ale mohou se pyšnit i převislými květy, a to jednoduchými, plnými, jedno- i vícebarevnými, na okrajích kudrnatými.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zelenina, na které si pochutná i váš pes

    Před 2 dny
    Pes nepatří tak úplně mezi masožravce, a proto by jeho strava neměla být založena pouze na mase. Každý správný majitel se zajímá o to, jak svého psa stravovat, aby prospíval. Často se ale v důsledku nevědomosti dopouštíme chyb. Možná jste si už všimli, že někteří psi si rádi pochutnají také na zelenině. Je vhodné ji přidávat do psího jídelníčku? Může pes jíst zeleninu?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Přebytečný kočkolit má doma skvělé uplatnění. Zachrání například i staré knihy

    Před 2 dny
    Zbyla vám doma trocha kočkolitu? Nevyhazujte ho, kočkolit alias stelivo pro kočky totiž můžete v domácnosti netradičně využít.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zavařování třešní: Trik, jak se jednoduše zbavit červů

    Před 3 dny
    Milujete třešně? Pokud ano, tak nyní nejspíše někde zrovna lezete po stromu nebo si vychutnáváte již sklizenou úrodu. Letos je třešní poměrně hodně a určitě není od věci vsadit také na jejich zavařování. Vždyť kompotované třešně jsou především v zimě, kdy není dostatek kvalitního ovoce, ideální volbou. Tedy rozhodně mnohem lepší než do sebe soukat různou chemií napumpované produkty, které jsou v zimních měsících na pultech obchodů. Poměrně nepříjemnou záležitost však u třešní představují červíci. Spousta lidí je jí, nicméně mnohem lepší je se jich zbavit.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Chcete pěstovat něco jedinečného? Zvolte boroju

    Před 3 dny
    Boroja (Borojoa patinoi) je rostlina, která pochází z kolumbijské oblasti Jižní Ameriky. Přirozeně růst ji najdeme ve státech, jako je Kolumbie, Ekvádor a Panama. Jedná se tedy o tropickou rostlinu, jejíž pěstování v podmínkách České republiky může být problematické. Pravdou je, že rostlina není mrazuvzdorná, a tak ji musíme pěstovat jako pokojovou rostlinu.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak na slimáky? Zbavte se osvědčenými metodami slimáků z vaší zahrady

    Před 3 dny
    Jak na slimáky: Slimáci dokáží naši úrodu zničit extrémně rychle. Jednoduchými triky se jich můžete zbavit jednou provždy. A není to ani zdaleka tak složité, jak by se mohlo zdát.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pasti na mušky: nemusíte utrácet peníze, zvládnete je vyrobit sami

    Před 4 dny
    Octomilka je neškodná muška, může být ale značně otravná. I když není problém ji zabít pouhýma rukama, je jich tolik, že je to práce úmorná. Tyto mušky se obvykle vyskytují v blízkosti zralého ovoce. Čím je ovoce zralejší, tím více cukru obsahuje – a to je to, co tyto mušky láká. Jakmile se ve vaší domácnosti objeví, je poměrně složité se jich zbavit, protože se množí velice rychle. Na zabíjení vlastníma rukama se tedy nemůžete spoléhat. Existují ale také jiné metody, které jsou velmi jednoduché.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Rostlinolékařství – pojem, jehož význam jsme již většinou zapomněli

    Před 4 dny
    Rostliny nám dovolují dýchat a jsou hlavním zdrojem naší potravy – to je neodmyslitelný fakt. Jejich ochrana proto patří k nejdůležitějším tématům dneška. A právě proto je tu rostlinolékařství. Podle zprávy OSN přichází svět každoročně kvůli škůdcům a chorobám rostlin téměř o 40 % potravinářské produkce a to je opravdu velké číslo. A není divu, že se lidé od začátku snaží proti této pohromě bojovat.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak poznat zralé cukety: Stačí jednoduchý test

    Před 5 dny
    Zahrada se vám už určitě zelená a aktuálně zraje spousta druhů ovoce i zeleniny. Mnohým zeleninovým záhonům nyní vévodí cukety. Tyto skvělé plody, které byly původně vyšlechtěny v Itálii, dozrávají většinou ve velkém a rozhodně není od věci vědět, kdy je možné jednotlivé plody sbírat. Poznat zralost cukety je určitě nutné, jinak si na této skvělé zelenině moc nepochutnáte.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Trávníkový koberec: znáte jeho výhody a nevýhody

    Před 5 dny
    Pěstování trávníku je poměrně jednoduchou činností, každý rok ale bojujeme s menšími či většími potížemi. Může jít o holá místa v trávníku, plevel nebo mech, málo zelený trávník a podobně. S trochou dobré péče ale můžete docílit toho, že váš trávník bude vypadat jako by se o něj starali ti nejlepší zahradníci. Do značné míry vám pěstování, údržbu a péči o trávník může usnadnit právě trávníkový koberec.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak na letní virózy: skvěle vám pomohou nejrůznější bylinky. Vyzkoušejte i ty méně známé

    Před 5 dny
    Léto není jen obdobím ničím nerušených radovánek. Naopak. Zaskočit nás může i velmi nepříjemnými potížemi – a to zejména v oblasti zdraví. Vyzkoušejte osvědčené recepty na všechny potíže.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Skladování psího krmiva v létě. Vyvarujte se chyb, jinak pejskovi ublížíte

    Před 6 dny
    Chovatelé se v letním období často dopouštějí mnohých chyb při skladování krmiva, kvůli kterým reálně hrozí nejenom vznik plísní. Krmivo v nevhodných podmínkách ztrácí svou konzistenci i vlastnosti, pro které je ceněné. Tím pádem může vážně ohrozit vašeho domácího mazlíčka. Především velké horko a také teplý vzduch dokážou v negativním slova smyslu doslova divy. Chyby ve skladování granulí jsou mnohdy banální. Ostatně možná se přistihnete, že je děláte také. Podívejme se na ně tedy podrobněji.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Tipy, jak zabránit odfouknutí mulče

    Před 6 dny
    Mulčování je skvělým způsobem, jak ochránit své rostliny před zimou, před vysycháním nebo nadměrným růstem plevelu. Bohužel, některé tipy mulče jsou ale natolik lehké, že je může silnější vítr odfouknout. To znamená nechtěný nepořádek, ale samozřejmě také úbytek mulčovací vrstvy, což vede ke zbytečnému plýtvání. Existují speciální prostředky, jak tomuto zabránit, jako jsou speciální ochranné přikrývky, obruby, zábrany proti větru nebo dokonce speciální lepidlo na mulč.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Trendy v zahradní architektuře: jak vypadá Origami wall a proč byla oceněna prestižní cenou RED DOT AWARD 2022

    Před 6 dny
    Trendy v zahradní architektuře se rozhodně nedrží zpátky. S jejich pomocí lze často rozzářit i jinak nevzhledný a zapomenutý kout, a to jen s minimálními náklady. A přesně to je i případ Origami wall, jež byla oceněna prestižní cenou RED DOT AWARD 2022!
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Vyhazujete slupky od melounu? Vaše škoda, lze je vcelku jednoduše využít

    Před 7 dny
    Melounová sezona se pomalu rozjíždí. Pochutnat si na skvělém šťavnatém plodu rozhodně stojí za to. Vodní meloun je opravdovou pochoutkou. Když už si jej ale dáte, většinou zbude spousta slupek. Ty se hází v horším případě do odpadkového koše, v tom lepším na kompost. Je to velká škoda, jelikož slupky od melounu je možné bez problémů využít. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Domácí prostředky proti plevelu

    Před 7 dny
    Boj proti plevelu je velice náročný a nikdy nekončí. Řada lidí se uchýlí k používání chemikálií, jejichž použití je nejsnadnější. Bohužel ale může být také velmi nebezpečné. U lidí mohou například tyto chemikálie způsobit onemocnění ledvin, endokrinní poruchy a zvyšují i riziko rozvoje rakoviny v těle. Proto se čím dál více zahradníků obrací na přirozenější metody kontroly plevelu. Některé domácí prostředky, které takto vzniknou, jsou stejně účinné a navíc mnohem bezpečnější pro lidské zdraví i životní prostředí.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Která rostlina obsahuje nejvíce chlorofylu? Zelená krev – běžně ji potkáváte a nejspíše o tom nevíte

    Před 7 dny
    Některé rekordy okolo nás projdou zcela bez povšimnutí, aniž bychom vůbec tušili, že s nimi máme tu čest. Zajímá vás, která rostlina obsahuje nejvíce chlorofylu? Pak vám to prozradíme.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Psí zuby vyžadují čištění: tipy péči o ně

    Před 8 dny
    Pes vyžaduje péči, a to nejenom co se týká jeho srsti, stravy a zajištění pohybu. Starat bychom se měli také o psí zuby, které jsou důležitou součástí komfortního života psa. Bez zubů by si pes nemohl pochutnat na svých oblíbených pamlscích ani si pohrát se svou oblíbenou hračkou. Bohužel stejně jako u lidí se kvalita chrupu s věkem zhoršuje. Zde jsou základní aspekty péče o psí chrup.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Trpasličí jabloň se vměstná i na tu nejmenší zahradu. Jak by měla vypadat výsadba a péče, aby byla každý rok obsypaná plody

    Před 8 dny
    V poslední době je pěstování trpasličích jabloní stál oblíbenější, protože na zahradě nezabírají mnoho místa a z jednoho stromu můžete zároveň nasbírat i poměrně slušnou úrodu. Navzdory vysokým výnosům jsou ovšem jabloně tohoto druhu poměrně náročné na péči. Měli byste se tedy předem seznámit s tím, co potřebují.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak vybrat bazénový vysavač? Alternativy jsou v podstatě tři

    Před 9 dny
    Letní bazénová sezona právě začala a spousta lidí už má na zahradě bazén plný vody. Koupat už se ostatně dá, vždyť teploty už atakují pověstnou třicítku. Bazén ale nepředstavuje pouze radost. Musíte se o něj totiž adekvátně starat. Velmi důležité je především využití bazénové chemie a neustálé čištění vody. O to se pochopitelně stará především kvalitní filtrace. Neobejdete se ovšem ani bez vysavače. Jak vybrat ten správný, respektive jaké druhy bazénových vysavačů existují? To vám prozradíme v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak dostat blechy z kožichu? Přinášíme několik domácích variant

    Před 9 dny
    Asi každý majitel psa zná ten pohled, kdy váš pes sedí a úporně se škrábe zadní packou. Zcela jistě to znamená, že ho něco svědí – a mohou to být právě blechy. Zakročit bychom měli co nejdříve, protože není pravda, že blechy jsou pouze problémem psů. Navíc se rychle množí, takže čím dříve zakročíme, tím rychlejší je jejich odstranění. Na trhu jsou k dostání celá spousta přípravků. Není to náhodou. Blechy totiž mohou způsobit mnohé problémy.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Úžasný domácí perník – perfektní svačinka pro návštěvy i na cesty

    Před 9 dny
    V létě se nám obvykle nechce vymýšlet žádné složité moučníky. A vlastně to ani není nutné. Můžete se klidně inspirovat receptem na osvědčený domácí perník, který zachutná opravdu každému. A když ho po upečení namažete ještě domácí marmeládou, nebude mít konkurenci.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Tamarind indický: strom, který můžete pěstovat také u nás

    Před 10 dny
    Ve svém přirozeném prostředí může tamarind indický (Tamarindus indica) dorůst dvaceti až třiceti metrů. Této velikosti se u nás nedočkáme, protože tamarind není odolný vůči našim zimám. Proto jej budeme celoročně pěstovat jako pokojovou rostlinu. Je velmi snadné tento strom tvarovat, a to klidně i podobným způsobem, jako bonsaj. Pokud se vám podaří pěstovat tamarind podle jeho požadavků, můžete sklízet i vlastní plody, které jsou jedlé.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak hnojit vaječnými skořápkami: spojení kopřiv a vaječných skořápek skvěle pohnojí celou zahradu. Naučte se ho namíchat správně

    Před 10 dny
    Vaječná skořápka jako taková je považována za skvělý přírodní zdroj vápníku. Je nepostradatelná zejména při pěstování různých zahradních plodin, a to zejména u příznivců ekologického zemědělství.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Veverka jako predátor jedovatých hub: Ráda si smlsne i na muchomůrce

    Před 11 dny
    Houby milujeme nejenom my, ale také zvířata. Ta si ale často nemusejí dávat až tak velký pozor na to, jestli jsou houby jedovaté, nebo nikoli. Třeba taková veverka si nemusí lámat hlavu ani s muchomůrkou tygrovanou nebo červenou. Dokonce pro ně muchomůrky představují nedílnou součást jejich jídelníčku. Houby si mimo jiné umí také usušit a nachystat na horší časy. Čtyřnohé houbařky to s muchomůrkami zkrátka a jednoduše umí.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak na efektivní zavlažování trávníku krok za krokem

    Před 11 dny
    Správné zavlažování trávníku je velmi důležité z hlediska jeho stavu. Je jedno, jestli je trávník ve stínu nebo na slunci, vodu zkrátka potřebuje. Také se zaměříme na to, zda je lepší zavlažovat ručně nebo automaticky a kdy. V tomto průvodci je vše, co potřebujete o zavlažování trávníku vědět.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Chřestovníček liliový: Jak zničit nebezpečného predátora lilií

    Před 12 dny
    Pohled na krásné lilie je doslova skvostný. Tedy v případě, že rostou tak, jak mají a nelikviduje je malý nenápadný predátor. Ano, řeč je o krásném barevném broučkovi zvaném chřestovníček liliový. Tento zákeřný a obývaný škůdce dokáže zlikvidovat klidně i celý květinový záhon, což je pochopitelně zlým snem každého zahradníka. Jaké jsou základní znaky chřestovníčka liliového a jak se ho efektivně zbavit? To vám prozradíme v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Fitosporin-M: moderní lék proti houbovým a virovým chorobám rostlin

    Před 12 dny
    Přípravek Fitosporin se v poslední době těší čím dál větší oblibě. Dokáže totiž účinně zabránit houbovým a virovým onemocněním rostlin, jako jsou okurky či rajčata. Navíc jsou ale šetrné k životnímu prostředí, což je v současnosti velmi silný trend. Tento fungicid je založený na živých kulturách. Poradí si nejen s plísní, ale také mnohými dalšími chorobami, kterými trpí právě okurky. Použít jej můžete v jakékoli fázi růstu. Další výhodou je to, že plody můžete jíst hned poté, co jste je ošetřili Fitosporinem.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pěstování bílého rybízu: vše, co byste měli vědět od výsadby až po sklizeň. A hodí se i pro alergiky

    Před 12 dny
    Bílý rybíz není na českých zahradách rozšířený ani zdaleka tak, jak by si zasloužil. A je to opravdu škoda. Jde vlastně o kultivar červeného rybízu, takže se opravdu nepěstuje nijak složitě, a přitom vám může poskytnout opravdu zajímavou chuť.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Skvělá úroda okurek až do podzimu: Stačí jim obyčejná soda

    Před 13 dny
    Milujete okurky a rádi byste je sbírali doslova po vědrech? Jasně, proč ne? Jen je třeba se o ně správně starat a dodávat jim potřebné látky. Rodit mohou klidně od jara až do podzimu. Nyní už je okurková sezona v plném proudu a většina z nás již sklízí plody. Existuje spousta různých triků pro podporu plození okurek. Výbornou volbu představuje obyčejná soda, kterou máme doma všichni. Jak s ní naložit, aby okurky rodily jako divé po celou sezonu? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak pěstovat zamiokulkas, aby do vaší domácnosti přitáhl rodinnou pohodu i peníze

    Před 13 dny
    Rostlina, která se dokáže údajně skvěle postarat o rodinné štěstí a dostatek financí má vědecké jméno – zamiokulkas. Tato rostlina patří do rodu kulkas a pochází z deštných pralesů Afriky.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Mandelinka bramborová: Přírodní tipy pro její likvidaci

    Před 13 dny
    Mandelinka bramborová je jedním z nejznámějších škůdců na naší zahradě. Díky svým černobílým pruhům je snadno rozpoznatelná také dětmi. Právě děti mohou pomoci s jejich likvidací a může to být pro ně také zábava – budou mandelinku sbírat ručně do připravených nádob. Ačkoli ji považujeme hlavně za hrozbu pro brambory, může napadnout i jiné rostliny. Zaútočit může už na jaře, nejvíce však škodí v době květu černého bezu. Zbavit se jí přitom nemusí být vůbec jednoduché.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak poznat cukrovku u psa? Způsoby stravování nemocného psa

    Před 14 dny
    Cukrovka (Diabetes mellitus) není jen lidským onemocněním. Mohou jím trpět také psi. Stejně jako u lidí může být toto onemocnění poměrně nebezpečné. Proto je dobré vědět, jaké jsou první příznaky cukrovky u psa. Mohou být totiž velmi nenápadné, pomalu ale jistě budou čím dál více ovlivňovat zdraví vašeho psa. Je vhodné zakročit co nejdříve.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak a čím hnojit ostružiny na jaře, v létě a na podzim, aby byly perfektně sladké a kypěly zdravím

    Před 14 dny
    Ostružiny patří mezi velmi chutné ovoce, a navíc obsahují cenné prvky, které jsou dobré pro lidské zdraví. Existuje několik odrůd této plodiny a všechny pro dobrou sklizeň potřebuje náležitou péči a správně aplikovaná hnojiva. Kdy a jak hnojit ostružiny, abyste nic nezanedbali?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Kdy je čas umýt vašeho domácího mazlíčka? Rady a tipy na mytí psů

    Před 15 dny
    Každý páníček určitě již přemýšlel nad tím, jak často by se měl jeho pes mýt. Ne každý pes má mytí rád. Pokud byste pro svého čtyřnohého přítele chystali koupel pravidelně každý týden, mohli byste mu tím také uškodit.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Efektivní hnojení jahod od dnešního dne až do konce sezóny – naučte se maximalizovat výnosy díky zapomenutým postupům

    Před 15 dny
    Existuje pouze jeden způsob, jak dosáhnout maximální úrody jahod: musíte poskytnout kultuře jahodníkového záhonu plnou péči po celou letní sezónu. Zvláštní význam má jarní péče o jahody, a to samozřejmě včetně hnojení. Použití těch správných hnojiv vám může připravit dobrou sklizeň a zajistit také zdravé a silné rostliny.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Bojujte s hmyzem a pavouky – s pomocí rostlin!

    Před 16 dny
    Hmyz i pavouci mohou být značně otravní. Hmyz patří mezi bezobratlé, typické je pro něj třídílné tělo (hlava, trup a zadeček), tři páry nohou, složené oči a pár tykadel. Ve většině případů se jedná o malé tvorečky (i když někteří brouci mohou být skutečně velcí). Většina hmyzu se živí mršinami, rostlinami nebo masem.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jak se zbavit břečťanu na zahradě tak, aby se už nikdy nevrátil

    Před 16 dny
    Břečťan popínavý (Hedera helix) je leckde pěstován jako okrasná rostlina. Ovšem velmi snadno se může změnit i v úporný plevel. A jak si s jeho odstraněním poradit tak, aby se už nikdy nevrátil? Naučte se, jak se zbavit břečťanu.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pivoňka: vše, co potřebujete vědět o jejím pěstování

    Před 17 dny
    Pivoňky mohou na jednom místě růst dokonce i více než 50 let! Proto byste si před jejich pěstováním měli dobře rozmyslet, kam je vysadíte. Ideální je slunečné stanoviště chráněné před průvanem. Vítr obecně může rostlině uškodit, protože může způsobit popraskání nádherných a obrovských květů. Vítr oslabuje celkově růst rostliny a ovlivňuje i uspořádání poupat. Ideální je polední stín, protože nepřetržité slunce zkracuje dobu kvetení a způsobuje rychlejší vadnutí okvětních lístků. Ideální je světlý polostín.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zaštipování rajčat – důležité je zvolit správný interval i způsob. A kdy vlastně zaštípnout hlavní vrchol a které odrůdy nezaštipovat?

    Před 17 dny
    Zaštipování bočních vrcholů rajčat patří mezi činnosti, kterou by milovníci této zeleniny rozhodně neměli opomíjet. Ne pro všechny odrůdy se však tento způsob péče hodí. Co byste o zaštipování rajčat měli vědět, a jak na to?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Salámový strom: Afričan v našich truhlících

    Před 18 dny
    Salámový strom (Kigelia africana) vypadá tak trochu jako pohádkový strom. Na jeho větvích jsou zavěšeny štangle salámu. Plody tohoto stromu skutečně salámy připomínají, nicméně to je jediné, co mají s tímto masným výrobkem společné. Salámový strom je původem z Afriky, kde dorůstá klidně i 15 metrů na výšku. U nás tak úctyhodné rozměry nečekejte. Je to dáno tím, že tento strom musíme pěstovat v květináči, protože by si neporadil s českou zimou.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pleione – tibetská orchidej vykvete doma i na zahradě

    Před 18 dny
    Nádherné květy orchidejí si většinou spojujeme jen s pěstováním v interiéru. Ovšem existují orchideje, kterým se bude dařit i na českých zahradách. Pocházejí totiž z drsných hor tibetské náhorní plošiny. Jmenují se Pleione nebo česky pleionky.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Majoránka: vypěstujte si ji sami, je nenáročná!

    Před 19 dny
    Majoránku v naší kuchyni používáme bohužel nejhojněji v sušené podobě. Je to ale škoda, protože i čerstvá má mnohé využití. A to nejenom kulinářské, ale také zdravotní. Mezi její hlavní přínosy patří to, že tiší zažívací potíže, což je důvod, proč se v minulosti podávala „šestinedělkám“, tedy novopečeným maminkám. Zklidňovala totiž nejen jejich zažívání, ale také bříška jejich miminek. Jak na její pěstování?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Sadec konopáč: Čas sadce konopáče se už blíží. Naučte se, jak jeho léčivé účinky využít opravdu na maximum

    Před 19 dny
    Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) patří podle botanického členění do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae´) a v lékárnách našich babiček měl nezastupitelné místo. Na co všechno se hodil?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Lesní jahodník lze využít nejen pro sladké plody

    Před 20 dny
    Jahody patří mezi velmi chutné ovoce, a tak není divu, že rostlinu poznáme i bez toho, že by zrovna plodila. Pokud najdete lesní jahodu, nemusíte ji využít jenom pro drobné chutné plody. Naši předkové věděli, že je také pokladnicí zdraví, která si poradí s nejrůznějšími obtížemi – s ženskými obtížemi, se zažívacími problémy, ale také při bolestech žaludku. Tato rostlina je zkrátka vhodná kdykoli v roce.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Hydroponické pěstování a jeho výhody: využijí ho i malí zahrádkáři

    Před 20 dny
    Hydroponické pěstování může malým i velkým pěstitelům nabídnout celou řadu výhod. Určitě jste o něm už také slyšeli – v první řadě šetří vodu a v té druhé rozhodně konkuruje kvalitou i velkým pěstírnám.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Psí plemena, která nesnáší samotu

    Před 21 dny
    Asi neexistuje pes, který by byl šťastný, když jeho páneček odejde do práce. Jsou ale takoví, kteří samotu zvládají lépe, než jiní. Určitá psí plemena jsou více společenská, než jiná. To může mít výhodu v tom, že se budou přátelsky chovat k vašim návštěvám. Na druhou stranu budou mnohem hůře nést chvíle, kdy budou odkázáni sami na sebe. Samotu nezvládají příliš dobře. Pokud trávíte spoustu času mimo domov (a nemůžete mít psa s sebou), neměli byste si pořizovat žádné z následujících plemen.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zdrcnutý krém nepatří do koše – každý typ lze s trochou úsilí ještě zachránit za pár minut

    Před 21 dny
    Stalo se to už jistě každému. Krém, který jste dělali už stokrát, se srazí zrovna, když to nejmíň potřebujete. Spěcháte, náhradní suroviny doma nemáte, co teď? Nadávání a bědování moc nepomůže, zkusíme s tím něco udělat. Možností máme několik.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Černá včela se opět vrátila: Měli bychom se jí bát?

    Před 22 dny
    Už jste se letos setkali s velkou černou včelou? Pokud ano, možná jste ani nevěděli, s kým vlastně máte tu čest. Drvodělka fialová označovaná latinsky jako Xylocopa violacea vypadá vcelku zlověstně a rozhodně není tak známá jako včela medonosná. I když důvěru příliš nevzbuzuje, bát bychom se jí neměli. Naopak, její přítomnost v zahradách a sadech je více než žádoucí. Vzhledově připomíná spíše čmeláka nebo asijskou sršeň a je poměrně hlučná. Jak tuto včelu poznáme a je skutečně nebezpečná?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jídlo, které je jedem pro vašeho psa. Nikdy mu je nedávejte

    Před 22 dny
    Není pravdou, že všechno co jíte vy, je vhodné také pro vašeho domácího mazlíčka. Naštěstí jsou časy, kdy psy dojídali jídlo po páníčcích téměř pryč. Řada chovatelů je natolik uvědomělých, že pro svého psa kupují speciální stravu pro psy. Avšak některé druhy lidského jídla mohou být pro psa nebezpečné. V lepším případě mu způsobí trávicí potíže, v tom horším může jít i o život. Jídla, která obsahují následující ingredience, svým psům rozhodně nedávejte!
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Uříznuté žraločí ploutve od sebe skoro nepoznáte – nahrává to pytlákům, a to i v Evropě

    Před 22 dny
    Ochrana přírody je v poslední době značně diskutovaným tématem. Dnes se proto podíváme na zvířata, která se sice v našich končinách nevyskytují, ovšem byla by opravdu škoda, kdyby vyhynula.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Oslizák líbezný: plody, které budete milovat nebo nenávidět

    Před 23 dny
    Oslizák líbezný (Aegle marmelos) je nepříliš známá rostlina. Svůj původ má v Indii, kde roste na suchých místech s nadmořskou výškou až 1 200 m. Tento strom je v původních podmínkách vysoký 8 až 12 metrů, v našich podmínkách ale počítejte s maximální výškou okolo 3 metrů. Pěstovat je můžete pro trochu kontroverzní plody, ale také pro tvarování, jako je možné například u bonsaje. Strom totiž velmi dobře snáší řez a můžete si s ním pohrát.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Čím letos osázet balkon? Známe ty nejprověřenější tipy sezóny i pro stinné nebo netradiční balkony

    Před 23 dny
    Čím letos osázet balkon? Balkon dokáže fasádu domu krásně rozzářit – a to především ve chvíli, kdy ho osadíte vhodnými druhy rostlin. Podívejte se na to, jakým způsobem je vybírat a co byste o správném zařizování balkonu měli vědět.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Papája a její pěstování: jaké druhy jsou dostupné

    Před 24 dny
    Ve svém původním prostředí v oblasti jižního Mexika a Guatemaly roste papája na stromech, které jsou vysoké až 10 metrů. Takové úctyhodné velikosti se u pěstovaných kultivarů u nás nedočkáte, tím spíše, že se jedná o tropický strom. Odrůdy, které se používají k pěstování u nás, dosahují okolo 2 metrů. V současné době roste papája ve všech oblastech tropického pásma. Známé jsou zejména oblasti Střední a Jižní Ameriky, které se papája úspěšně pěstuje.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pěstování cínií se vyplatí. Dokážou rozzářit zahradu nevšedním způsobem

    Před 24 dny
    Cínie jsou nádherné. Zaujmou vás nejen svou krásou, ale i jednoduchostí. S minimálním úsilím budou vždy dokonalé! Tento rod zahrnuje 20 druhů vyššího a nižšího vzrůstu, jejichž květy mají rozličné tvary. Zjistěte vše o pěstování cínií.
     Komentáře
Reklama