Zavřít
Gardening

Gardening

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Gardening
  • Gardening

    „Klidně ať jsou z klecového chovu, na domácí vajíčka nemám peníze,“ zamumlala jsem si při nákupech

    Před 14 hodinami
    V poslední době se hodně mluví o etickém nakupování, ale často si myslím, že je to luxus, který si nemůžu dovolit. Jsem obyčejný člověk s omezeným rozpočtem a každá koruna pro mě znamená rozdíl. Snažím se být “zodpovědný spotřebitel“, ale realita je taková, že když všechno kolem zdražuje, musím myslet především na to, abych vyšla s penězi. Je sice hezké mluvit při nákupech o nějaké etice a odpovědnosti, ale když na to člověk nemá, jdou morální hodnoty stranou. Jednou jsem byla v supermarketu a stála před rozhodnutím, jaká vajíčka koupit.
     Komentáře
  • Gardening

    Hnědnutí tújí souvisí často s nevhodnou zálivkou, nedostatečným hnojením nebo domácími mazlíčky

    Před 15 hodinami
    Všechny túje mohou začít dříve nebo později hnědnout. Je to docela časté, a proto je důležité se o ně správně starat. Tato situace může potkat hlavně málo zkušené zahradníky.
     Komentáře
  • Gardening

    Tipy pro vaření nových brambor: budou chutné a nerozvaří se

    Před 1 dnem
    Nové brambory seženete hlavně na jaře a v letním období, protože se sklízejí. Jestliže si chcete užít jejich chuť, měli byste vědět, jak je správně uvařit, protože jedině tím docílíte toho, že budou chutné a nebudou rozvařené. Jak si vybrat správné brambory na vaření? Prozradíme vám metody a triky, které pomohou. Loupat, nebo neloupat nové brambory?
     Komentáře
  • Gardening

    Lišky v kuchyni si můžeme užít po celý rok. Při správném zamrazení neztratí chuť ani tvar

    Před 2 dny
    Lišky patří mezi nejoblíbenější houby na našich stolech. I trocha přidaná k jídlu mu dodává výraznější charakter. Bohužel jsou k dispozici na krátkou dobu, takže jejich největší fanoušci se ptají, jak je skladovat tak, aby si jejich chuť mohli užít o něco déle. Skvělým nápadem je lišky zamrazit.
     Komentáře
  • Gardening

    „Noční klid začíná v 10 večer. Do té doby budu na své zahradě pracovat, i když je neděle,“ odvětil jsem sousedovi

    Před 3 dny
    Žiju v rodinném domě se zahradou a většinou během týdne chodím do práce, takže na zahradní práce nezbývá moc času. Všechno, co potřebuji udělat, se tak hromadí na víkend. Jednou z těchto prací je i příprava dřeva na topení, což je v mém případě nezbytnost, protože doma topíme dřevem. Jak klasicky v kotli, tak navíc ještě v krbu, když si chceme udělat trochu té romantiky. Jednu neděli jsem se tedy pustil do práce. Jiný den to vzhledem k mým časovým možnostem prostě nešlo. Rozjel jsem cirkulárku, vzal jsem motorovou pilu, sekeru a dal se do práce.
     Komentáře
  • Gardening

    Rakytník podpoří hubnutí. Je plný antioxidantů a vitamínů

    Před 3 dny
    Zlepšuje metabolismus, urychluje hubnutí, je snadno dostupný, levný a přírodní. Tato emulze z rostliny pěstované i v naší zemi je skutečným pokladem! Zahrňte rakytníkovou šťávu do své stravy a po několika týdnech uvidíte výsledky. Příznivý vliv rakytníkové šťávy Vědci prokázali, že šťáva získaná z rakytníku má příznivý vliv na postavu. Látky obsažené v této rostlině regulují expresi genů odpovědných za přírůstek hmotnosti. Pití šťávy z rakytníku urychluje metabolismus a reguluje hlad. Je důležité zvolit pouze přírodní produkty založené na této rostlině bez umělých přísad nebo cukru. Jak je to s obsahem antioxidantů?
     Komentáře
  • Gardening

    „Lákáte na ovoce v akci, ale žádná jablka za tu cenu nemáte,“ rozzlobila jsem se v supermarketu

    Před 4 dny
    Minulý týden jsem si procházela leták nedalekého supermarketu a všimla jsem si akce na jablka. Byla to skvělá nabídka – jablka za poloviční cenu. Rozhodla jsem se, že půjdu a nakoupím. A nejenom jablka. V akci mělo být i další ovoce a nějaká ta zelenina. No, kdybych věděla, jak to dopadne, zůstala bych radši sedět doma. Když jsem dorazila do supermarketu, šla jsem rovnou k oddělení ovoce a zeleniny. Ale hledala jsem marně. Jablka, která měla být v akci, nikde nebyla. Prohlédla jsem celé oddělení dvakrát, ale ani stopy po akčních jablkách.
     Komentáře
  • Gardening

    Papriky lze oloupat snadno pomocí tří metod

    Před 4 dny
    Šťavnaté papriky jsou nejen zdravé, ale také dodají chuť spoustě pokrmů a barevně je oživí. U některých receptů je ale nutné papriky oloupat. Většina lidí sáhne po škrabce nebo noži, ale tento způsob je zdlouhavý a časově náročný.
     Komentáře
  • Gardening

    „Když vidím co tu prodáváte, radši zajdu s pilkou do lesa,“ odvětil jsem prodejci vánočních stromků

    Před 8 dny
    Ne, že bych už stromek kupoval, ale protože se u některých obchodních center vyrojilo několik prodejců, šel jsem se podívat co nabízejí. A hlavně za kolik. Každý rok si s rodinou vybíráme stromek stejně, u těchto prodejců. Prošel jsem pár takových míst, abych si udělal představu. Co jsem viděl, to bylo k nevíře. Stromky vypadaly jako nějaká vyhublá “košťata“, a přitom si za ně prodejci říkali pořádné peníze. Nevím, jestli to byl špatný rok pro stromky nebo co, ale všechno, co jsem viděl, bylo takové směšně hubené a ošuntělé.
     Komentáře
  • Gardening

    Lukáš: Když to neumíme vypěstovat levně, ať to neděláme. Radši nakoupím zahraniční produkty za slušnou cenu

    Před 10 dny
    Já jsem ten typ, co chodí do supermarketu s jasným cílem – nakoupit to nejlepší za nejnižší možnou cenu. A všiml jsem si jedné věci, která mě opravdu zaráží. Kdykoliv jdu pro ovoce nebo zeleninu, vždycky se podívám na štítky, abych zjistil, odkud ten produkt pochází. A co nevidím? Většinou ty české produkty stojí mnohem víc než ty zahraniční. A myslíte, že je koupí? Samozřejmě že ne, já jdu po tom, abych koupil výhodně, ne zbytečně předražené ovoce, nebo zeleninu. Nějaké vlastenectví nebo národní hrdost na mě neplatí. Je mi to úplně jedno.
     Komentáře
  • Gardening

    „Ano madam, jste tu od toho. Buď to shnilé odneste, nebo zavolám vedoucího,“ řekla jsem laxní prodavačce v supermarketu

    Před 12 dny
    Jeden obyčejný den jsem šla nakupovat do supermarketu. Všechno bylo jako obvykle, dokud jsem nedošla do oddělení s ovocem a zeleninou. Tam jsem si všimla několika zkažených kousků ovoce. Nejsem typ člověka, který by dělal velké scény nebo to sdílel na sociálních sítích, ale přesto jsem chtěla, aby se to vyřešilo. Rozhodně není správné to tam mít, nehledě na to, že si to někdo může odnést nevědomky domů. A v krajním případě to i sníst. Zrovna šla kolem prodavačka, tak jsem ji oslovila a upozornila ji na shnilé ovoce. Její odpověď mě ale překvapila.
     Komentáře
  • Gardening

    „Na babské rady a ekologii se vykašli. Nejlepší je chemie,“ radila jsem dceři s pěstováním květin

    Před 13 dny
    Má dcera má po mně lásku k rostlinám, protože si celý dům i okolí zahradila květinami. Kdykoliv k ní přijdu, vypadá to tam skoro jako v malé botanické zahradě  – podobně, jako je tomu u mě doma. Není však tak zkušená, jako já. Tak má občas nějaké problémy. Některé rostliny jsou napadené chorobami nebo škůdci. Na první pohled je velmi dobře vidět, že se jim nedaří tak, jak by mělo. Když se to stane, obrací se na mě jako na zkušenou zahradnici, abych jí pomohla. Ale ne vždy na moje rady dá. Máme trochu odlišné názory.
     Komentáře
  • Gardening

    Sušené švestky jsou svačinkou na celou zimu

    Před 14 dny
    Podzim je okamžikem, kdy se sklízejí oblíbené maďarské švestky. Jsou šťavnaté, sladké a chutnají fantasticky jak syrové, tak zpracované. Nevíte, jak tyto mimořádné plody uskladnit a nasušit? Základem je vybírat pouze zcela zralé a zdravé exempláře s nepoškozenou slupkou. Dobře neposlouží ani červivé kousky, takže před jakýmkoliv zpracováním je nezbytné poctivé třídění.
     Komentáře
  • Gardening

    Česneková tinktura posílí zdraví. Její užívání má pravidla

    Před 18 dny
    Česnek patří mezi oblíbenou zeleninu, která se vyznačuje specifickou chutí a silným aromatem. Přidává se do mnoha tuzemských receptů, česnek je pak základem česnečky a málokdo si dokáže představit bez něj topinky, bramboračku nebo hrachovou kaši.
     Komentáře
  • Gardening

    Vytopené byty nejsou pro všechny pokojové rostliny ideálním prostředím

    Před 18 dny
    Správná péče o květiny během topné sezóny je velmi důležitá. Hrnkové rostliny dokonale zdobí interiér a každému pokoji dodají na útulnosti. Abyste si však mohli vychutnat jejich krásu, musíte o ně správně pečovat a zaručit jim správné podmínky.
     Komentáře
  • Gardening

    Česnek vysazený na podzim vyklíčí hned zkraje jara

    Před 18 dny
    Česnek je v kuchyni důležitým pomocníkem, kterého přidáváme téměř do každého pokrmu při vaření. Můžete si ho přitom vypěstovat na zahradě, takže za jeho konzumaci hodně ušetříte. Poradíme vám, jak na to. Se správným postupem si užijete vitamíny A, B1, B6 a C, minerály i stopové prvky, kdykoli jen budete chtít. Jakých pravidel se držet?
     Komentáře
  • Gardening

    Skladování česneku má pravidla, díky nim vydrží čerstvý přes celou zimu

    Před 19 dny
    Podařilo se vám vypěstovat krásnou úrodu česneku? Pokud ano, máte obrovské štěstí. Musíte se ale naučit, jak ho správně skladovat. Jedině tak vám vydrží během celé zimy a budete ho mít až do další sezóny. Jediná malá chyba totiž může způsobit jeho zkázu. Podívejte se, jak česnek skladovaly naše babičky. Když to uděláte stejně, můžete se těšit na velké zásoby. Základní kroky pro úspěšnou sklizeň Pro krásnou úrodu musíte vědět, kdy česnek sklidit. Poznáte to podle horní části rostliny. Jakmile uschnou spodní listy, slupky jsou suché a bílé nebo lze snadno oddělit kořenový krček, můžete začít sklízet.
     Komentáře
  • Gardening

    Podzimní prořezání zajistí bohatou úrodu angreštu příští rok

    Před 19 dny
    Každý pěstitel touží po bohaté sklizni, u některých ovocných keříků je snadné plodnost ovlivnit, zejména u všech odrůd angreštu. Oblíbeným trikem zkušených zahradníků je každoroční prořezání keřů. Stačí jeden rok vynechat, a úroda je hned o poznání chudší. Jakým způsobem keříky prořezávat, aby byly obsypané sladkokyselými plody? S těmito radami budou košíky plné!
     Komentáře
  • Gardening

    Dva jednoduché recepty na nakládanou cuketu

    Před 19 dny
    Z domácí úrody připravujeme různé zavařeniny, abychom si mohli vychutnat zeleninu i během celé zimy. Vyplatí se ale zpracovat i cuketu, je skvělá čerstvá i zavařená. Je vynikající volbou jako příloha k salátu, masu a rybám. Dá se připravit na mnoho způsobů. Jak na to?
     Komentáře
  • Gardening

    Toulcovka ocení hnojivo z kávy každé dva týdny

    Před 19 dny
    Toulcovka nebo také lopatkovec či spatifylum patří mezi skutečné perly. Je efektní ozdobou interiéru a vyjímá se v květnících nebo v designových nádobách. Tato rostlina vyniká lesklými a temně zelenými listy a udivuje krásnými bílými nebo krémovými květy, které jsou potěchou oka. Jak docílit tohoto krásného vzhledu toulcovek pomocí domácího hnojiva? Není to nic složitého, stačí si připravit prostředek pro bujný růst.
     Komentáře
  • Gardening

    Tinktura z černého rybízu je ideálním doplňkem do zimních dnů

    Před 20 dny
    Naše babičky sahaly po tinktuře z černého rybízu hlavně při nachlazení. S alkoholem se také zacházelo jako s pomůckou při bolestech nebo křečích. Černý rybíz má řadu zdravotních vlastností – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu nebo vyrovnávat hladinu glukózy v krvi. Vitamínová bomba Po černém rybízu se vyplatí sáhnout kvůli jeho zdravotním vlastnostem. V první řadě je cenným zdrojem vitamínu C, ale to není všechno. V černém rybízu jsou také vitamíny B1, B2, B6, A a E, železo, draslík, vápník, hořčík, flavonoidy a vláknina. Jak zdůrazňují odborníci na výživu, toto malé ovoce poskytuje vzácné mikroelementy chlór, zinek, měď nebo jód.
     Komentáře
  • Gardening

    Prostřihání dodá pivoňkám sílu na zimu

    Před 20 dny
    Pivoňky jsou nádherné a výjimečné květiny. Na našich zahradách nejčastěji najdete pivoňku lékařskou nebo bělokvětou. Velmi populární je ale také pivoňka keřovitá nebo pivoňka tenkolistá. Poslední jmenovanou můžete znát také jako pivoňku koprolistou. V každém případě byste tyto nádherné rostliny neměli nechávat růst jen tak. Na podzim jim musíte poskytnout trochu péče. Kdy řezat pivoňky? Počátek podzimu není nejlepším obdobím, kdy můžete začít se střiháním těchto květin. Prořezávání je může oslabit, což se negativně projeví na jejich zdraví a květenství během příští sezóny. Budete se divit, ale nejlepším časem je až konec podzimu. Počkat můžete klidně až na první mrazíky.
     Komentáře
  • Gardening

    Proti hrabošům v zahradě funguje skořice, česnek nebo listy ořešáku

    Před 20 dny
    Hraboši patří v tuzemsku mezi největší škůdce v zemědělství, dokážou zlikvidovat takřka všechny druhy zemědělských plodin, nezastaví se ani před ovocnými sady a před sklady či sýpkami, kde páchají další škody. Při objevení drobného hlodavce na zahradě není radno čekat, během krátké chvilky může zlikvidovat několikaletou práci a úsilí zahradníka. A jak tedy na hraboše? Použitím agresivních prostředků? Nikoli, existují mnohem efektivnější a přírodní metody, které zabrání návštěvám nezvaného hosta. Hraboš jako roztomilý hlodavec? Ani náhodou! Takový maličký a roztomilý! Tomuto názoru nesmí žádný zahradník podlehnout, protože může přijít veškerá jeho dřina na zahradě nebo v sadu vniveč.
     Komentáře
  • Gardening

    „Mít vlastní zahradu byla chyba, vzalo nám to čas i peníze,“ zhodnotili jsme s manželem

    Před 20 dny
    Minulý rok jsme s manželem přišli na nápad, že si založíme zahradu. Všichni nám vyprávěli, jak je to skvělý způsob relaxace, jak si člověk vyčistí hlavu a ještě k tomu má zdravé a chutné plody, ne jako ty z supermarketu. Byla jsem nadšená. Tak jsme se do toho pustili s velkým elánem. Místo krásného trávníku vznikly záhony. Nakoupili jsme si semínka, sazenice, zeminu a pustili se do práce. Stále ještě s nadšením. Jaro přišlo, a my se začali starat o zahradu. Vysazovali jsme, pleli, zalévali. Dalo to hodně práce, ale čekali jsme, až uvidíme výsledky.
     Komentáře
  • Gardening

    Ve vhodných podmínkách lze skladovat jablka po celou zimu

    Před 20 dny
    Jablka jsou oblíbeným ovocem, které se v naší zemi pěstuje ve velkém. Chcete-li, aby vydržela přes zimu, musíte jim vytvořit příznivé podmínky. Hlavní věcí je zajistit přiměřenou vlhkost, teplotu a cirkulaci vzduchu. Díky tomu budou mít plody možnost klidně dozrát.
     Komentáře
  • Gardening

    Muškáty mohou přezimovat v papírové tašce. Příští sezónu znovu pokvetou

    Před 21 dny
    Pelargonie jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin zdobících balkony. Jsou schopny kvést až do prvních mrazů, takže je můžete obdivovat i koncem podzimu. Kvůli špatné toleranci mrazů však mnozí lidé považují pelargonie za roční exempláře. Existuje jednoduchý nenápadný patent, jehož základem je obyčejná papírová taška.
     Komentáře
  • Gardening

    Lák z okurek je prospěšný pro imunitu a trávicí systém

    Před 21 dny
    Bohužel se tento zdravý nápoj často nedbale vylévá a nikdo se nezabývá tím, kolik prospěšných látek vyhazuje jen tak pryč. Tento nálev má mnoho výhod a podporuje naše každodenní fungování. Má dobrý vliv na imunitu, podporuje trávicí systém, ale může být i skvělým lékem na kocovinu. Vliv na naše tělo Šťáva z okurek vzniká kvašením a má kyselou chuť a intenzivní vůni.
     Komentáře
  • Gardening

    Fíkus můžeme přihnojit droždím, pivem nebo želatinou

    Před 21 dny
    Fíkus benjamín, často nazývaný jako benjamínek, má doma skoro každý. Je to okrasná pokojová rostlina, která je jednoduchá na pěstování a zajímavá pro své dvoubarevné listy.
     Komentáře
  • Gardening

    „Vzhledem k roční době tohle nemohl vypěstovat, to musí být koupené,“ podivoval jsem se při návštěvě trhů

    Před 21 dny
    Byla sobota ráno a my s manželkou jsme se rozhodli, že si uděláme radost a vyrazíme na trh. Chtěli jsme něco čerstvého, něco, co člověk v běžném supermarketu nenajde. A taky, aby to bylo něco kvalitního. Bylo to takové to malé dobrodružství, víte? Supermarket je taková jistota toho, že vždy seženeme co potřebujeme, ale jsme si zároveň vědomi toho, že s kvalitou to tam nemusí být ideální. Trh byl super, opravdu, většina stánků byla skvělá.
     Komentáře
  • Gardening

    Antraknóza ořešáku napadá listy i plody oblíbeného stromu

    Před 21 dny
    Nejčastějším onemocněním ořešáku je houbová antraknóza. Jde o nemoc, která napadá listy i plody tohoto úžasného stromu. Stejná nemoc může postihnout také jabloň, hrušeň nebo rybíz. Prevence na první pohled může vypadat jednoduše, ale ne vždy je efektivní. S tím musíte počítat, když přijde na řadu tato houbová choroba. Jak ochránit a zachránit své ořechy?
     Komentáře
  • Gardening

    Skladujte dešťovou vodu bez výskytu řas. Správná a čistá nádoba je základ

    Před 22 dny
    Skladování dešťové vody na zahradě vám může ušetřit hodně peněz. Navíc jde o ekologický způsob, jak zalévat svou zahradu. Vodu můžete doma využít na splachování toalety, zalévání pokojových rostlin a další činnosti. Mnohdy se ale v nádobě objeví nežádoucí řasy. Řasy se množí hlavně ve vyšších teplotách, ale můžete se jich efektivně zbavit. Jak na to?
     Komentáře
  • Gardening

    Mrkvový sirup proti kašli si snadno vyrobíte do zásoby na celou zimu

    Před 22 dny
    Kašel patří mezi první příznaky nachlazení, nebo dokonce chřipky. Objevit se může znenadání, proto je potřeba být na něj připravený. V lékárnách si můžete koupit různé přípravky právě na kašel, ale už naše babičky věděly, jak na něj pomocí domácích metod, které byly nejen levné, ale hlavně účinné. V dřívějších časech ani jiné možnosti nebyly než si poradit doma.
     Komentáře
  • Gardening

    Lněná semínka patří mezi nejzdravější doplňky jídelníčku

    Před 22 dny
    Drobounká velikostí, ale velká svým účinkem na zdraví. Ano, řeč je o lněných semínkách, která jsou známá pro své blahodárné účinky na organismus. Podle odborníků mají obrovský vliv na zdraví, proto by měla být základem jídelníčku úplně každého.
     Komentáře
  • Gardening

    Strom štěstí podpoří v růstu voda obohacená o citronovou šťávu

    Před 22 dny
    Okrasné rostliny s charakteristickými plnými kulatými listy se nazývají tlustice neboli strom štěstí. Jak připravit správnou zálivku, která dodá rostlinám dostatek výživy? Stačí použít jednoduchý trik s citronovou šťávou. Jaké látky se díky citronové šťávě dostanou ke kořenům?
     Komentáře
  • Gardening

    Čerstvé bylinky můžeme přes zimu uchovat i v lednici

    Před 23 dny
    Pěstování bylinek na zahradě, balkonu nebo parapetu je velmi jednoduché. Velkou část bylinek zaručeně zpracujete přímo během sezóny. Na podzim sice sezóna bylinek končí, ale jistě máte doma stále velkou úrodu. Co udělat, když je chcete používat během celé zimy? Většina lidí je jednoduše vloží do mrazáku. Existují ale také jiné metody, které rády používaly naše babičky.
     Komentáře
  • Gardening

    Dýňový sirup výborně doplní podzimní jídelníček, připravit si ho můžeme i ze slupek

    Před 23 dny
    Z dýně připravujeme chutné koláče, dorty, polévky, hranolky, latté nebo třeba šťávu. Co takhle ale vyrobit si z ní i sirup? Na něj spotřebujete pouze semínka a slupky, které by se jinak musely vyhodit. Tento pikantní sirup bude skvělým doplňkem jídel a dezertů, ale dá se využít i k léčebným účelům. Jak si takový sirup připravíte doma?
     Komentáře
  • Gardening

    Túje pěstované v květináčích potřebují zvláštní ochranu před mrazem

    Před 23 dny
    Pro túje pěstované v květináčích je zima velkou zkouškou. Bez naší pomoci se může stát, že do jara nepřežijí. Pokud jste již v předchozích letech zpozorovali, že na jaře byly túje nažloutlé, měly polámané větve a celkově nepůsobily zdravě, je na čase zjistit, jak tújím pomoci přečkat zimu bez větších známek poničení.
     Komentáře
  • Gardening

    Podzim patří krémovým polévkám, které zahřejí a zasytí

    Před 24 dny
    Podzimní měsíce jsou prodchnuté barvami, příroda se ukládá ke spánku, bohužel krásné dny střídá čas, který přináší chlad, vítr a déšť, někdy dokonce první sněhové vločky. Teplotní zvraty, změny počasí a zkracující se dny působí na psychiku i odolnost těla. Je proto čas na hřejivé polévky, které doplní potřebné živiny, pomohou překonat zimu, k tomu výtečně chutnají. A co víc, vyznačují se příjemnými barvami, které pohladí na duši. Krémové polévky pro zasycení Jak posílit tělo v podzimním sychravém počasí? Bezpochyby polévkami, které jsou plné zdraví prospěšné zeleniny.
     Komentáře
  • Gardening

    „Jestli to okamžitě neuhasíte, zavolám na vás policii a hasiče,“ obořil jsem se na důchodce pálícího listí

    Před 24 dny
    Podzim je tady a s ním ta nekonečná “zábava“ – hrabání listí. Když máte, jako já, velkou zahradu a kolem spoustu stromů, dostanete se do kondice rychleji než když se snažíte za to zaplatit v posilovně. Prostě každý den musíte vzít hrábě a na několik desítek minut dělat stále stejnou práci, na jejímž konci zdobí vaši zahradu několik kupek listí.
     Komentáře
  • Gardening

    Maliník potřebuje stříhat čtyřikrát do roka. Úroda bude díky tomu bohatší

    Před 24 dny
    Pěstování malin na zahradě není nic těžkého. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které potřebujeme pro své zdraví. Navíc jsou velmi chutné a zamilují si je i vaše děti. Jestli si chcete každý rok užít obrovskou úrodu, měli byste je během celého roku zastřihovat. Většina lidí je stříhá jednou do roka, ale to je velká chyba. Mnohem lepší bude, když si to rozdělíte na 4 etapy: po výsadbě, na jaře, během léta, na podzim.
     Komentáře
  • Gardening

    Připravte svou zahradu na zimu. Péči potřebuje trávník, menší rostliny i stromy

    Před 24 dny
    Toto je období, které rozhodne o tom, jak bude zahrada vypadat na jaře. Opadávají zbytky pestrobarevného listí, ale dny jsou již krátké a o poznání chladnější, v noci se objevují mrazíky a výjimkou nejsou první sněhové vločky. A právě proti zimě se musí ochránit všechny rostliny – stromy, keříky, tráva a hrnkové květiny. Jaké práce na zahrádkáře čekají právě teď?
     Komentáře
  • Gardening

    Bílení kmenů pomůže ovocným stromům přečkat mrazy bez úhony

    Před 24 dny
    Opatření stromů vápnem je klasická technika, která se používá pro přípravu stromů na zimu. Možná tento postup neznáte, ale zajistí vám zdraví ovocných stromů na další sezónu. V zimě stromy trápí sníh a mráz. Díky nátěru z vápna můžete kmeny stromů efektivně ochránit. Proč byste tento postup měli na podzim provádět a jak na to?
     Komentáře
  • Gardening

    „To listí nafoukalo z vaší zahrady, vezměte hrábě a koukejte ho uklidit,“ apeloval jsem na souseda

    Před 25 dny
    Každý podzim to je stejné. Zahrádkáři vytahují hrábě a bojují s listím jako Don Quijote s větrnými mlýny. A já? Jsem v tom s nimi, ačkoliv si myslím, že někdy je to spíš boj s větrem než s přírodou. Ale letos mě překvapil soused.
     Komentáře
  • Gardening

    Prořezání stromů na zahradě může skončit pokutou. Zákon stanovuje přísná pravidla

    Před 27 dny
    Stromy na zahradě nebo v sadu potřebují pravidelně prořezávat větve. To ví každý, kdo je pěstuje. Někdy to musíte udělat z estetických důvodů, jindy kvůli velikosti stromu a bezpečnosti. Měli byste vědět, že existují určitá pravidla pro prořezávání stromů.
     Komentáře
  • Gardening

    Na houbách si můžeme pochutnat po celý rok. Při správném usušení neztratí vůni ani chuť

    Před 27 dny
    Houby si můžete velmi snadno na podzim nasbírat a z jejich chuti se těšit klidně celý rok, pokud budete vědět, jak je správně usušit a skladovat. Sušené houby se hodí nejen do omáček, ale také je můžete přidat do polévek.
     Komentáře
  • Gardening

    Úhlavní nepřítel kuchyně znovu útočí. Jakmile se objeví jediný mol, je třeba jednat rychle

    Před 27 dny
    Malý motýlek, který napáchá hodně škody? Jednoznačně zavíječ moučný, který je známější pod lidovým názvem potravinový mol.
     Komentáře
  • Gardening

    I vaše kapradiny se mohou stát středobodem interiéru. Po šálku mléka získají dokonalý vzhled

    Před 28 dny
    Kapradiny jsou velmi oblíbenými rostlinami, protože nevyžadují žádnou zvláštní péči. Stejně jako u ostatních rostlin je ale potřeba dbát na správné podmínky, aby se jim dařilo. Co jim můžete dopřát a hlavně kam rostliny umístit?
     Komentáře
  • Gardening

    Majoránku zná každý, její skutečný potenciál se ale ukáže mimo kuchyni. Zaručeně vás překvapí

    Před 28 dny
    Do bramboračky i do hrachovky. Bez majoránky si lze jen těžko představit typickou českou kuchyni. Mnohé jistě překvapí, že kromě koření se užívá také v lidovém léčitelství.
     Komentáře
  • Gardening

    Jablečný ocet každý den je lékem na řadu neduhů. Je však třeba dodržet několik pravidel

    Před 28 dny
    Jablečný ocet je produkt, který se těší v současnosti velké oblibě a používá se v domácnosti mnohem více než dřív. Jde o cenný zdroj vitamínů a mikroprvků, snižuje krevní tlak, vysoký cholesterol a pomáhá zhubnout.
     Komentáře
  • Gardening

    Svěřte svou zahradu rostlinám. Nenápadné květiny ji ochrání před škůdci a nalákají medonosný hmyz

    Před 28 dny
    Rostliny, které vás zbaví nejen škůdců, ale také ochrání vaši úrodu, najdete v mnoha zahradách. Nejsou tolik vidět, ale jejich funkcí je právě ochrana zahrady. Tyto druhy jsou velmi oblíbené.
     Komentáře
  • Gardening

    „Ty ještě zavařuješ, když existuje mrazák?“ Nechápavě jsem se podívala na kamarádku

    Před 29 dny
    Pěstování zeleniny bez chemie není žádná věda. Mám takovou tu malou zahrádku hned za barákem a vždycky, když přijde jaro, sázím tam všechno možný. Rajčata, papriky, okurky, a spoustu bylinek. Co se z toho vyklube, to je vždycky malý zázrak. Jenže pak přijde ten čas, kdy začnou plodiny růst jak o závod a já vám řeknu, sklizeň je pokaždé jako lavina. Každý den sklidíte od něčeho pár kousků a za týden už nevíte, kam s tím. Rodina už mi to odmítá a já musím vyřešit uskladnění. A samozřejmě si to chci udělat co nejjednodušší – co se nesní, to zmrazím.
     Komentáře
  • Gardening

    Všechna jablka jsou zdravá, některé odrůdy jsou ale skutečná vitamínová bomba

    Před 29 dny
    Jablka jsou u nás mezi ovocem bezkonkurenční. Jsou dostupná téměř po celý rok, avšak nejchutnější bývají na podzim, kdy jsou šťavnatá a sladká. V tomto ročním období také obsahují nejvíce vitamínů a minerálů.
     Komentáře
  • Gardening

    Díky jednoduchému triku půjdou vařená vajíčka snadno oloupat. Pomůže obyčejná jehla

    Před 29 dny
    Máte rádi vařená vejce? Jsou velmi zdravou a plnohodnotnou potravinou napěchovanou bílkovinami a dalšími prospěšnými látkami. Po uvaření vajíčka je však někdy obtížné jej oloupat. Stává se, že část vajíčka se odloupne společně se skořápkou.
     Komentáře
  • Gardening

    Tihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogeny

    Před 29 dny
    Máte doma malé chlupaté můry? Někdy se jim říká odpadní mušky. Nejsou pro zdraví přímo nebezpečné, protože nekoušou. Pro alergiky ovšem představují nebezpečí a měli byste se jich vždy zbavit.
     Komentáře
  • Gardening

    Obohaťte svůj šálek kávy o podzimní tóny. Zázvor a skořici ocení celý organismus

    Před 1 měsícem
    Mnoho lidí si nedokáže představit den bez ranní nebo odpolední kávy. Účinně stimuluje, ale také nám dopřává chvilku relaxace. Ukazuje se, že když do tohoto horkého nápoje přidáte trochu zázvoru, bude mít ještě pozoruhodnější zdravotní vlastnosti.
     Komentáře
  • Gardening

    Arónie: super zdravé ovoce, které posílí srdce i imunitu, dokonce předejde obávané cukrovce

    Před 1 měsícem
    Arónie patří bezpochyby mezi tuzemské superpotraviny, používá se zejména při nachlazení nebo chřipce, protože je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Je pokladnicí antioxidantů, proto je balzámem pro imunitní systém, ale drobné plody pomohou též s fungováním srdce nebo cév. Pro jaké další důvody se vyplatí po arónii sáhnout a jakým způsobem se konzumuje? Multivitamín z přírody Pilulky s vitamíny a minerály z lékárny? Ani náhodou, mnohem vhodnější je zvolit plody arónie, které obsahují pestrou škálu cenných látek. Je zdrojem vitamínů C a skupiny B, dále minerálů, jako jsou draslík, fosfor, vápník, hořčík a jód, tříslovin a pektinů.
     Komentáře
  • Gardening

    Živý plot je zátiším i chloubou zahrady. Správný sestřih mu na podzim prospěje

    Před 1 měsícem
    Podzim je obdobím velkých příprav na zimu a mnoha aktivit na zahradě. Máte-li na zahradě živý plot, právě v těchto měsících je nejlepší doba na jeho tvarování a zastřihování.
     Komentáře
  • Gardening

    „Chováte se jako zvěř, buď se o zahradu starejte, nebo odejděte pryč,“ došlápl jsem si na nové majitele pozemku

    Před 1 měsícem
    Máme s manželkou zahrádku v kolonii už hodně dlouho. Ještě vzpomínám na doby, když jsme ji koupili. Bylo nám tam od té doby, každý rok fajn. Lidé, co tam byli, byli takový ti praví zahrádkáři, víte?
     Komentáře
  • Gardening

    Nechte se unést vůní tymiánu. Nenápadná bylinka udrží nejen trávení v dokonalé harmonii

    Před 1 měsícem
    Tymián je přírodním lékem na mnoho onemocnění. Funguje při bolestech v krku, kašli, zažívacích potížích nebo otravách jídlem. Můžete si ho vypěstovat doma na parapetu, takže ho můžete mít doma i vy. Používat ale samozřejmě můžete také sušený tymián, který najdete na policích každého obchodu s potravinami. Poradíme vám, jak tymián využít na maximum. Tymián je velmi nenápadná rostlina s krásnou vůní Tymián je rostlina, kterou najdeme po celé Evropě. U nás existuje asi 10 druhů tymiánu, ze kterých můžete při pěstování vybírat. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších koření na světě, které má doma asi každý.
     Komentáře
  • Gardening

    Připravte zahradu na jaro už nyní. Všechny rostliny se znovu probudí v plné síle

    Před 1 měsícem
    Po letní sezóně se může zdát, že je zahradním pracím konec, opak je ale pravdou. Podzim bývá ze všech období nejnáročnější, protože je třeba připravit zahradu a záhony na zimní období. Podzim také rozhoduje o tom, jak bude vypadat další rok, proto je potřeba věnovat zeleni patřičnou péči. Na programu každého zahradníka je poslední sklizeň, současně je nutné vysadit nové stromky a keře, přesazovat, uklidit a připravit záhony na odpočinek. Co všechno se musí před příchodem prvních mrazů udělat?
     Komentáře
Reklama