V USA rychle přibývá infekcí obávanou kvasinkou Candida auris. Tato potenciálně smrtící houbová infekce se navíc stává rezistentní vůči všem současným lékům.
Evropa vždy stála o soběstačnost a významný podíl v oblasti pronikání do vesmíru. Počátky jejího raketového vývoje byly váhavé, avšak časem si evropské rakety získaly pověst nejbezpečnějších kosmických nosičů světa.
Lázně římského typu se staly jedním z nejúspěšnějších „exportních artiklů“ této dominantní středomořské kultury. Zdraví prospěšných účinků kombinace studeného a horkého vzduchu se naučili využívat i obyvatelé ostrovní provincie za kanálem La Manche.
Mezi oceněnými snímky aktuálního ročníku soutěže Ocean Photographer of the Year nechybějí úžasné podvodní scenérie, ale ani hrozivé následky, které způsobuje mořskému životu sám člověk.
Songhajská říše, která v 15. a 16. století dominovala povodí Nigeru v západní Africe, po sobě zanechala mimo jiné charakteristické stavby z hlíny. A mezi nejzachovalejší z nich patří hrobka Askíja v malijském městě Gao.
Jóga je systém fyzických a duševních cvičení, který nám umožňuje pronikat do hlubších struktur vlastní osobnosti a dále je rozvíjet. Jedinečně propracovaná psychofyzická metoda má svůj domov v Indii, v průběhu 19. a 20. století se ale rozšířila napříč moderní společností.
Čtvrtohorní orel z Austrálie měl rozpětí křídel až tři metry a tak mohutné spáry, že s nimi mohl uchvátit menší klokany, koaly nebo podobné stromové vačnatce.
Když samice klauna očkatého z nějakého důvodu zmizí, mění se vůdčí samec na samici. Už to je samo o sobě pozoruhodné, ještě zajímavější ovšem je, jak přesně k tomu dochází. Samci se totiž nemění jako první pohlavní žlázy, ale struktura mozku!
Útlý pas a svalnatá figura, jak je oslavují dnešní módní časopisy a přehlídková mola, se na piedestalu neocitly poprvé v dějinách. Jak se vyvíjel ideál mužské krásy v průběhu časů?
Luňáci patří k našim nejhezčím dravcům a k nejhezčím ptákům vůbec. Zejména pozorování luňáka červeného v letu, kdy s hluboce vykrojeným ocasem a s poměrně štíhlými, dlouhými křídly elegantně krouží jako přerostlá vlaštovka vysoko nad krajinou, je nádherným zážitkem
K potopení rakousko-uherské bitevní lodi Szent István přispěla technická závada. Po její ztrátě zbytek c. a k. námořní flotily zůstal v přístavech po zbytek války
Během raně novověké evropské expanze do zámoří se po migračních trasách kromě lidí, zvířat a zboží přesouvaly také patogeny. Choroby, se kterými se obyvatelé Evropy, Asie, Afriky a Ameriky dosud neměli možnost setkat, zapříčinily úmrtí v řádech milionů, ale také nebývalým způsobem podnítily medicínský rozvoj
Ve snaze neskončit v žaludku svého něžného protějšku předvádějí někteří pavoučí samci doslova kaskadérské kousky, zatímco jiní zkoušejí své družky uplatit chutným hmyzem. O život přitom nejde pouze osminožcům, ale také řadě dalších druhů
Planety s vázanou rotací, na kterých panují současně extrémní vedra i kruté mrazy, by mohly být obyvatelné v oblasti tzv. hvězdného terminátoru, tvrdí astrofyzička z Kalifornské univerzity.
Po skončení druhé světové války se nad Zemí začal vznášet stín možné nukleární apokalypsy. Bylo proto třeba ukázat, že jaderné zbraně dokážou i jiné věci než jen ničit a že lze jejich energii zapřáhnout v zájmu pokroku. Selhání zmíněné myšlenky je patrné dodnes.
V Národním parku Minneriya se v období sucha člověk potká s desítkami dalších aut a pravděpodobně stovkami jiných lidí. Taková je nutná daň za možnost pozorovat impozantní stáda slonů indických při sbírání potravy, hře nebo koupelích v mělké vodní nádrži.
Válka mezi Rakouskem a Pruskem se odehrála v pro nás jen těžko představitelné době. Ačkoli však byla veřejnost bez internetu, počítačů a televize, stejně lačnila po aktualitách. Proč ale psala moravská periodika o bitvě jinak než ta česká?
Ve středověku nebyla osobnost tvůrce příliš podstatná a o nějakém autorském právu si mohli umělci nechat jen zdát. Zavedené poměry se pokusili převrátit v renesanční Itálii – ovšem pouze s malým úspěchem
Severské země v čele s Finskem znovu obsadily první příčky světového žebříčku štěstí. Česko si udrželo 18. pozici a Slovensko si polepšilo z 35. na 29. místo.
Pro velký rozvoj turismu bylo na Pustevnách na sklonku 19. století potřeba vybudovat jídelnu a ubytovnu. Projektu se zhostil mladý začínající architekt Dušan Samuel Jurkovič. Ačkoliv navrhl objekty mnohem větší a honosnější, než byla původní představa, všichni z nich byli nadšeni – vznikl Libušín a Maměnka.
Severoafrické válčiště proti sobě nejprve postavilo Italy a Brity. Zatímco vojska impéria vedle slavného brenu užívala také zbraň Vickers-Berthier, Italové spoléhali na produkty domácí společnosti Breda
Měsíc Pandora z filmového Avatara, planeta Arrakis z Duny nebo planeta Endor z Hvězdných válek. Co mají všechny tyto sci-fi světy společného? Přece obrovské měsíční srpky dokreslující jejich fantastické oblohy. Naskytl by se nám podobný pohled někde v naší Sluneční soustavě?
Z obřadní látky se hedvábí proměnilo v symbol luxusu a bohatství. V Číně pak okolo něj vzniklo natolik významné výrobní odvětví, že se vymanilo z císařských okovů, a jeho odkaz lze po celém světě sledovat dodnes.
Kdy a jak začala prosperovat lidská civilizace? Stálo za tím především rozšíření kovů – právě díky nim získal proces sociálního rozvrstvení společnosti nebývalou dynamiku. Jedni bohatli, druzí ne...
Kréta se od Řecka oddělila někdy před pěti miliony let, což umožnilo vznik řady endemických rostlin. Na tomto členitém ostrově je najdete na mořském pobřeží i ve vysoko položených horských oblastech.
Během vykopávek římského vojenského tábora u Bad Ems se archeologům podařilo objevit zachovalé dřevěné hroty, o nichž je známo, že hrály roli „ostnatého drátu“ dávných Římanů.
Významný astronom, špičkový popularizátor vědy a sportovec tělem i duší – to vše je Jiří Grygar. Vydal bezpočet knih, získal mnoho prestižních domácích i zahraničních ocenění a za astronomii by doslova dýchal.
Jezte hodně zeleniny, budete zdraví. Skutečně? Toto zažité moudro si vzali na mušku výzkumníci tří lékařských fakult proslulých univerzit a zjistili, že „zelený jídelníček“ rozhodně není tak zázračný, jak nám maminky tvrdily. Kdy zelenina opravdu pomáhá a kdy na ni spoléháme marně?
Minulost si spojujeme s obrazem ženy, která se plně věnuje domácnosti a je zcela závislá na svém muži. Záznamy z prvních pravidelných sčítání lidu, jež se odehrávala v italských městských státech od 16. století, však ukazují něco jiného: Překvapivě velký počet žen pracoval – a někdy zastávaly výlučně mužské profese.
Matka italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna, která skončila v otroctví. Tvrdí to přední italský filolog a historik renesance Carlo Vecce, který objevil ve státním archivu ve Florencii akt osvobození z otroctví této ženy.
Narodila se jako jediná dcera modenského vévody a právě otcova vojenská kariéra způsobila, že Marie Tereza Bavorská strávila část svého raného dětství v Brně. Jaká byla tato mimořádně inteligentní žena?
Klokani jsou vybaveni množstvím pozoruhodných adaptací, mezi něž patří především skvělé atletické danosti. Za pozornost určitě stojí i různé vývojové větve těchto australských vačnatců.
Český kníže a později král Přemysl Otakar I. patří mezi nejvýznamnější panovníky našich dějin, který svým politikařením, neustálým měněním stran a manipulováním získal pro české země dědičný královský titul. Jako manžel už však tolik obdivu nesklízí...
Existence vietnamské jeskyně Son Doong zůstávala lidem dlouho utajena, čemuž mohla vděčit především své odlehlosti a nepřístupnosti. Až v roce 1991 ji náhodou objevil lesní dělník.
Mohl rytíř před šesti stoletími zajít do hospody na pivo s měšťanem? A museli se tam obávat mravního poklesku, zlodějů, vyhlášeného rváče či příliš lakotného hostinského, který by je ošidil – jak nám to dnes líčí popkultura?
Může za tím být nějaká maličkost. Třeba jste zjistili, že jste vlastně dobří v orientaci na nových místech nebo že jste odvážnější v ochutnávání zvláštních jídel. Nebo to může být něco zásadního – objevili jste v sobě novou dovednost, o které jste dosud netušili, nebo jste našli odvahu ukončit bezvýchodný vztah či změnit práci. Poznáváte se?
Nemocniční jídlo se v kulinářských žebříčcích obvykle řadí po bok školních obědů. Nemocnice v západní Belgii narušila tento stereotyp poté, co získala uznání prestižního francouzského průvodce restauracemi
Napoleon Bonaparte bezesporu patří k největším a zároveň nejkontroverznějším postavám světové historie. Jak vypadalo jeho egyptské dobrodružství? A co přineslo vědě?