Zavřít
Hrady

Hrady

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Hrady
  • Hrady

    Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

    Před 25 dny
    V předchozím článku „ Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford.
     Komentáře
  • Hrady

    Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

    Před 3 měsíci
    Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů. Když už jste se rozhodli pro stavbu rodinného domu je před Vámi mnoho úkolů k vyřešení. A není tím jen komunikace s dodavateli, ale i samotná přítomnost na stavbě  a koordinace všech činností výběr materiálů a vybavení.
     Komentáře
  • Hrady

    Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

    Před 3 měsíci
    Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů.
     Komentáře
  • Hrady

    Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

    Před 3 měsíci
    Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků. Proč už nechci Raiffeisenbank, aneb... 7 důvodů proč jsem změnil banku Zajásal jsem ve dřevních dobách, kdy se objevila první internetová banka s názvem ExpandiaBank.
     Komentáře
  • Hrady

    Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

    Před 3 měsíci
    Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich. Z neznámého důvodu mne tato slova vždy fascinovala svojí jazykovou tažností, rozplizlostí a žvýkavostí. I když jejich významy nemají spolu nic společného přesto se mi jejich blízkost líbí.
     Komentáře
  • Hrady

    Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

    Před 3 měsíci
    Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku. Pokud se někdy rozhodnete užít si písečné pláže, teplé moře, vězte, že v Bulharsku můžete. Má to svá ALE. Ne všude si dopřejete odpovídající ubytování, kvalitní stravu a ochotný personál.
     Komentáře
  • Hrady

    Dvouhodinový výlet s dětmi Vinořským parkem

    Před 4 měsíci
    Hledáte tip na výlet s dětmi na krátké odpoledne? Objevte zapomenuté krásy Vinořského přírodního parku v Praze s nově obnovenou vodní nádrží a velikou volně přístupnou jeskyní.
     Komentáře
  • Hrady

    Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

    Před 4 měsíci
    Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.
     Komentáře
  • Hrady

    Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

    Před 4 měsíci
    Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle. Jsem příznivcem fotovoltaiky obecně, sám si stavím na rekreačním objektu mikrozdoj o výkonu 3kWh. S tímto jsem také začal přemýšlet co budu s přebytky dělat, neboť obzvláště v létě spoustu dní nebudeme energii potřebovat, ale v zimě by se nám hodila na topení.
     Komentáře
  • Hrady

    Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

    Před 8 měsíci
    V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
     Komentáře
  • Hrady

    Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

    Před 1 rokem
    Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit. Základní informace o pohoří Pohoří Wicklow začíná u jižních předměstí Dublinu.
     Komentáře
  • Hrady

    Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

    Před 1 rokem
    Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
     Komentáře
  • Hrady

    Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

    Před 1 rokem
    Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února.
     Komentáře
  • Hrady

    Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

    Před 1 rokem
    Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.
     Komentáře
  • Hrady

    Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

    Před 1 rokem
    Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa? Někoho možná překvapí, že v průběhu času bývaly počátky kalendářního roku různé.
     Komentáře
  • Hrady

    Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

    Před 1 rokem
    Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223. V roce 1223 na Vánoce nechal sv. František z Assisi postavit v jeskyňce u vsi Greccio, nedaleko města Assisi v Itálii jesle vystlané senem. Stalo se tak, když italský šlechtic Giovanni di Velita nechal Františka na Vánoce na jeho panství.
     Komentáře
  • Hrady

    Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

    Před 1 rokem
    V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech. Na českých hradech a dalších památkách můžeme hojně vidět prevéty, malé arkýře na krakorcích. Odpad z nich padal volně dolů na zem nebo stékal po zdech.
     Komentáře
  • Hrady

    Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

    Před 1 rokem
    Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný. #img2702# V Praze mezi Řeporyjemi a Holyní se nachází areál národní přírodní památky nazvané Požáry vyhlášené v roce 1982. Jedná se o dva opuštěné lomy propojené štolou na pravém břehu Dalejského potoka u obce Řeporyje.
     Komentáře
  • Hrady

    Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

    Před 1 rokem
    Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.
     Komentáře
  • Hrady

    Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

    Před 1 rokem
    Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.
     Komentáře
  • Hrady

    Enclos paroissial - unikát z konce světa

    Před 1 rokem
    Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.
     Komentáře
  • Hrady

    Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

    Před 1 rokem
    Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.
     Komentáře
  • Hrady

    Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

    Před 1 rokem
    Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?
     Komentáře
  • Hrady

    Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor

    Před 1 rokem
    Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit. Pokud jste jednou přišli domů, zapnuli rychlovarnou konvici a někde se zajiskřilo a polovina bytu byla bez elektriky, jistě už máte za sebou i rekonstrukci elektroinstalace.
     Komentáře
  • Hrady

    Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

    Před 1 rokem
    V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
     Komentáře
  • Hrady

    Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

    Před 1 rokem
    Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
     Komentáře
  • Hrady

    Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

    Před 1 rokem
    Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
     Komentáře
  • Hrady

    Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

    Před 1 rokem
    Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
     Komentáře
  • Hrady

    Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

    Před 2 roky
    Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém. Štramberk, láska na celý život Ani nevím, kolikrát jsem toto místo už navštívila.
     Komentáře
  • Hrady

    Zapomenuté a panensky nedotčené místo láká k nasátí klidu a volnosti

    Před 2 roky
    Znáte Český les? Unikátní lokalita svou zachovalostí přírodních celků, které zde přetrvávají po staletí díky tomu, že tyto končiny byly od nepaměti nepřístupným „hraničním hvozdem“. Využijme jedinečné možnosti vstoupit do stále ještě opuštěné krajiny a nasát její půvaby a volnost.
     Komentáře
  • Hrady

    Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

    Před 2 roky
    Pokud hledáte volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení zahrát si hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách. Zámek a zámecký park Veltrusy je snadno přístupný po D8. Z Prahy trvá cesta asi 30 minut. Ve Veltrusích snadno zaparkujete třeba na parkovišti v Havlíčkově nebo na některém dalším místě.
     Komentáře
  • Hrady

    Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

    Před 2 roky
    Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.
     Komentáře
  • Hrady

    Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

    Před 2 roky
    Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká? Přeměna vytěžených lomů v lesy, pole, skládky komunálních odpadů či plochy pro sportovní aktivity V minulosti bývala krajina postižená těžbou ponechána svému osudu a teprve až postupem času se začaly prosazovat snahy o její rekultivaci, jež ale mohla vypadat různě.
     Komentáře
  • Hrady

    Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

    Před 2 roky
    Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila. Dneska je krásně, dneska by to šlo! To ráno vypadalo počasí v našem městě velmi slibně. Přes lehce šedivé mraky, odplouvající někam do neznáma, prosvítala obloha barvy „azuro“, tudíž nic nebránilo tomu, že pokud jsme se rozhodli podniknout lednový výšlap na Praděd, je právě dnešek ideálním dnem.
     Komentáře
  • Hrady

    Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

    Před 2 roky
    Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč. Rok se s rokem sešel a máme tu poslední letošní článek. K Silvestru patří troška odlehčení a k novému roku zase novoroční předsevzetí.
     Komentáře
  • Hrady

    Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

    Před 2 roky
    Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.
     Komentáře
  • Hrady

    Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

    Před 2 roky
    Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích. Historické pověsti nejsou jen zábavným vyprávěním, přináší i poučení, vysvětlení, informace Každá neobvyklá historická stavba bývá opředena legendami o svém původu.
     Komentáře
  • Hrady

    Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

    Před 2 roky
    Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství.
     Komentáře
  • Hrady

    Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

    Před 2 roky
    Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • Hrady

    Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

    Před 2 roky
    Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.
     Komentáře
  • Hrady

    Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

    Před 2 roky
    V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.
     Komentáře
  • Hrady

    Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

    Před 2 roky
    Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání. Lázně Teplice v Čechách a.s. Nachází se nedaleko Ústí nad Labem, a jak se říká, že „na srdce jsou Poděbrady“, tak na pohybové ústrojí jsou zase Teplice. A dokonce v této oblasti patří mezi světovou špičku.
     Komentáře
  • Hrady

    Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

    Před 2 roky
    Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout. Praha patří k nejzelenějším městům světa.
     Komentáře
  • Hrady

    Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

    Před 2 roky
    Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.
     Komentáře
  • Hrady

    Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

    Před 2 roky
    Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou. Jisté je, že jde o pomník obětem 1. světové války Jde o ztělesnění římského boha války, jenž byl druhým nejvýznamnějším a nejuctívnějším bohem.
     Komentáře
  • Hrady

    Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

    Před 2 roky
    Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje. Měšťanský pivovar v Táboře Původně měšťanský pivovar procházel během své existence různými změnami.
     Komentáře
  • Hrady

    Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

    Před 2 roky
    Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.
     Komentáře
  • Hrady

    Výlety po České republice – Středočeský kraj

    Před 2 roky
    Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.
     Komentáře
  • Hrady

    Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

    Před 2 roky
    Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů. Když navštívíte Chorvatsko, konkrétně ostrov Cres (čtěte s C nikoliv s K), který se nalézá na dohled známějšího ostrova Krk, neleznete zde kromě moře s romantickými plážemi, odlehlé starobylé osady, olivové háje a všudepřítomná stáda ovcí.
     Komentáře
  • Hrady

    Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

    Před 2 roky
    Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.
     Komentáře
  • Hrady

    Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

    Před 2 roky
    Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.
     Komentáře
  • Hrady

    Vše, co byste měli vědět o českých hradech a možná ani nevíte

    Před 2 roky
    Dnes se v našem povídání podíváme na české hrady tak říkajíc „komplexně“ a článek doplníme mnoha zajímavými údaji. Nezasvěcený čtenář by možná řekl, že v dnešní přetechnizované době, kdy se většina národa poddala moderním technologiím, by byly prohlídky starých hradů a zřícenin to poslední, co by je dokázalo odtrhnout od počítačových obrazovek. Proč jezdit na výlety po hradech českých, když se stačí pohodlně usadit do křesla obývacího pokoje a na pár kliknutí se dozvíte i to, co není pravda?
     Komentáře
  • Hrady

    Hospital Kuks – lázně, jež svého času předčily i Karlovy Vary

    Před 2 roky
    Dnes se vypravíme na východ Čech, konkrétně do královéhradeckého kraje, do malé vísky s názvem Kuks. A právě za ní, stranou od civilizace, se rozkládá perla barokního stylu, Hospital Kuks. Už na první pohled velkolepá stavba s bohatou historií.
     Komentáře
  • Hrady

    Šikmá věž není jen výsada Itálie, u nás jich najdeme hned několik

    Před 2 roky
    Pojem „šikmá věž“ je známý po celém světě a každému se ihned vybaví ta nejznámější z nich, jenž stojí v italském městě Pisa. Jenže toto není jediná nakloněná kráska světa. Napočítali bychom jich stovky, a věřte nebo ne, šikmé věže najdeme také u nás a není jich zrovna málo. Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem První z nich se nachází v Ústí nad Labem na kostele Panny Marie pocházejícího z 12.
     Komentáře
  • Hrady

    Číhošť – geografický střed naší republiky i místo tajemného úkazu, jenž stál místního faráře život

    Před 2 roky
    Po propršeném konci jara přichází nejočekávanější roční období a s ním spojené dovolené, výlety nebo prostě jen romantické toulky přírodou. Na cestování do zahraničí to letos nevypadá, ale Česká republika disponuje takovým množstvím krásných a zajímavých míst, že na zhlédnutí všech by snad ani jeden život nestačil. Některá místa jsou notoricky známá a hojně vyhledávaná, jiná časem upadla do zapomnění, ale jsou i taková, o nichž ví třeba jen hrstka lidí.
     Komentáře
  • Hrady

    Proseč, malebné městečko dýmek v krajině lesů a skal

    Před 2 roky
    Malebné městečko ležící v Pardubickém kraji obývá jen něco málo přes 2 tisíce obyvatel. Přesto tu není pusto a liduprázdno. Přes léto, a nejen přes něj, sem putují návštěvníci za krásami okolní přírody nebo aby navštívili místní unikátní muzeum dýmek.
     Komentáře
  • Hrady

    Požáry slavných kulturních památek u nás i v zahraničí

    Před 2 roky
    V dubnu uplynul přesně rok ode dne, kdy v pařížské katedrále Notre-Dame vzplál ničivý požár, jenž poškodil značnou část tohoto slavného objektu. Lidé celého světa s napětím sledovali několik hodin trvající hrůzu a doufali v rychlý konec. Následky ohně jsou nedozírné a oprava tohoto gotického skvostu bude trvat dlouhých 10-15 let. Proč se to stalo, se dodnes objasnit nepodařilo.
     Komentáře
  • Hrady

    Pálavské Dívčí hrady – pozvání na výlet do kraje úrodných vinic, skalních stepí a hradu s tajemnou minulostí

    Před 2 roky
    Krásné počasí láká vyrazit někam za krásami naší republiky. Máme pro vás tip na skvělý výlet do pohostinného kraje vína, dobrého jídla, Věstonické Venuše a nádherného výhledu z prastarého Dívčího hradu.
     Komentáře
  • Hrady

    Výlet k vodopádům Jedlové a na Černém potoce a jedna hra na cestu s dětmi

    Před 2 roky
    Pokud se nacházíte v Jizerských horách, můžete navštívit vodopády Jedlové a vodopády na Černém potoce. Pro zpestření cesty s dětmi naleznete tip na jednoduchou a zábavnou hru. V Jizerských horách najdete velké množství vodních toků a malebných vodopádů. Jeden z největších vodopádů najdete na Černém potoce (1), který se nachází nedaleko obce Bílý potok. V nejvyšším místě dosahuje vodopád až 7 metrů.
     Komentáře
  • Hrady

    Na skok do Příhrazských skal, skalních obydlí a hradů

    Před 3 roky
    Český ráj je plný nádherných skalních útvarů. Ty nejsou zajímavé jen pro horolezce, každým rokem přilákají do oblasti také stovky turistů. Ti všichni chtějí tu krásu vidět zblízka a dotknout se jí. Přidejte se k nim a navštivte je alespoň na skok. Naše trasa vás zavede do Příhrazských skal. Co vás čeká a na co se připravit? Trasa je krátká, pouhých 2,5 km, ale přesto si připravte dostatek elánu.
     Komentáře
Reklama