Zavřít
Heroine

Heroine

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Heroine
  • Heroine

    Samoživitelky za socialismu. Neviditelná chudoba ve světě, který rovnost jen předstíral

    Před 2 hodinami
    Socialistická propaganda hovořila o vymýcení chudoby. Ve skutečnosti i před rokem 1989 u nás existovaly skupiny obyvatel žijících v tísnivých materiálních podmínkách, o kterých se oficiálně mlčelo. Patřily k nim i matky samoživitelky. „Musela jsem za děti bojovat zuby nehty, abych pro ně vůbec dostala ovoce. Abych pro ně získala bydlení a topení. Abych pro ně měla kvalitní jídlo. Abychom nemuseli jíst jenom játra, abychom měli i normální maso,“ popsala Lenka Honnerová pro Paměť národa svůj každodenní život se třemi dětmi v 70. a 80. letech minulého století.
  • Heroine

    Dítě jako začátek konce vztahu? Když se odcizujeme od partnera i od sebe

    Před 1 dnem
    Vzít se a mít děti. Pro generaci dnešních třicátníků je to nejběžnější volba, byť alternativních typů vztahů přibývá. Jejich rodiče jim to předali ve svých vzorcích vztahů společně s tím, že rodičovství je sice náročné, ale je to také to nejpevnější, co vztah váže. Přesto mnoho partnerů naráží na to, že právě dítě je nakonec to, co je odcizí… Někdy až natolik, že to vztah neunese.
  • Heroine

    Střípky ženy. Příběh o ztrátě dítěte a neschopnosti spolu mluvit o bolesti

    Před 2 dny
    Jak se změní lidem život, když jim zemře dítě jen pár chvil po tom, co přijde na svět? Civilní filmové drama pojednávající o drtivých důsledcích nevydařeného porodu otevírá důležité téma a zůstává silnou výpovědí především díky opravdovosti herců a nesentimentálnímu scénáři.
  • Heroine

    Dospět, nahlédnout a zhojit. Když se dítě narcisty stane rodičem

    Před 3 dny
    Jaké vztahy navazují a jakými rodiči jsou děti narcistických osobností? Jak ochránit své dítě před problematickým prarodičem a proč je tak důležité porozumět tomu, co se kolem patologického člena rodiny dělo a děje?
  • Heroine

    „Jsem divná holka s brýlemi a s mikrofonem,“ říká novinářka Šárka Kabátová v podcastu Hlas Heroine

    Před 3 dny
    Točí reportáže s fotbalovými chuligány, odpůrci nošení roušek i s fanoušky kapely Ortel. Věří totiž, že je důležité, aby zazněl i hlas lidí s odlišnými postoji nebo extrémními názory. V dalším dílu našeho podcastu uslyšíte, proč ji přitahují temná témata a co jí pomáhá zachovat klid v nebezpečných situacích.
  • Heroine

    Jak vypadá mužská masturbace. Fyzická potřeba, odreagování, únik z nudy i meditace

    Před 4 dny
    „Sebepoznání. Odpírání. Prostě musím. Dává mi to sebevědomí. Je to vyčerpávající rituál. Stydím se to dělat, i když mě nikdo nevidí.“ Masturbujeme – ženy i muži. Směřujeme ke stejnému bodu, ale ocitáme se při tom v jiných světech s odlišnými pravidly a úskalími. V reakci na články věnované ženské masturbaci se ozvalo několik kluků s tím, že mužská masturbace je podle nich problematičtější, než se může zdát. Nyní tedy dostává prostor masturbace mužská.
  • Heroine

    Nový dokument je milostným dopisem New Yorku od nemilosrdné kritičky Fran Lebowitz

    Před 7 dny
    Ženu jako je Fran Lebowitz v Česku nemáme. Komentátorka a komička, která se vyjadřuje ke všemu a ke všem s neodolatelným sarkasmem a jíž obdivně naslouchají úspěšní muži jejího věku – jako v tomhle případě slavný režisér Martin Scorsese. Není však jedinou veřejnou intelektuálkou, jejíchž myšlenek se znovu chopila až současná mladá generace.
  • Heroine

    Tři odbornice na urbanismus: Jak bude vypadat Praha za dvacet let?

    Před 7 dny
    Jaká je budoucí tvář hlavního města? Kde vzniknou nové parky a čtvrti? Online výstava „Praha zítra? Pražské priority“ v Centru architektury a městského plánování představuje 25 projektů, které mají proměnit tvář metropole.
  • Heroine

    „Symfonie o novém světě není román o hrdinství, ale o schopnosti přežít s čistým štítem.“

    Před 8 dny
    Píše francouzsky o zapomenutých kapitolách české historie, vymýšlí jazykové novoty a sklízí za to literární ceny. „Překročení zeměpisných hranic pomáhá překročit i hranice vnitřní,“ říká spisovatelka a malířka Lenka Horňáková-Civade, která teprve ve Francii zjistila, proč Češky na rozdíl od Francouzek nemusí být feministky.
  • Heroine

    Investovat udržitelně a do lokálních firem? Jde to i v Česku

    Před 8 dny
    Investování na akciových trzích je mezi investory sice nejoblíbenější, ale ne každému je sympatické investovat do nadnárodních společností, které často sídlí daleko za oceánem. Naštěstí existují možnosti, jak investovat do lokálních českých firem. Víme, kde se dají najít takové, které jsou zajímavé svojí ekologickou tematikou a udržitelným fungováním.
  • Heroine

    Jak se „dobře“ rozvést? I rozpad rodiny se dá řešit konstruktivně

    Před 9 dny
    Když se svou životní láskou společně hledíme na první ultrazvuk miminka, které se nám má narodit, rozchod je zřejmě ta poslední věc, která nám běží hlavou. Statistika je ale poměrně neúprosná: téměř polovina rodin s dětmi do 18 let se rozpadne. Pokud jste tedy v situaci, že místo společné dovolené zapisujete do diáře termíny soudních stání, vězte, že v tom nejste sami. Návod na život není, ale existují osvědčené tipy, jak minimalizovat škody na psychickém zdraví vás, a hlavně vašich dětí, pokud se rozcházíte.
  • Heroine

    Moje tělo, naše volby. Proč bychom se neměli rozhodovat mezi svobodou a životem

    Před 10 dny
    Polský zákon o interrupcích ukázal, jak děsivé můžou být důsledky úplného omezení reprodukčních práv žen. Můžeme ale odsoudit všechny argumenty a postoje těch, které se kloní k pro-life? Diskuse kolem interrupcí je složitá a vzbuzuje emoce. V čem je liberální pohled na absolutní svobodu nad tělem limitovaný a kde naopak selhává optika radikální odpovědnosti za vznikající život?
  • Heroine

    „Nejvíc mě pálí, že ve všech typech rozhodování chybí ženy,“ říká Johanna Nejedlová v podcastu Hlas Heroine

    Před 10 dny
    Oceňovaná aktivistka se zasazuje za změnu společenského vnímání sexuálního násilí a obtěžování. V rozhovoru s Pavlem Houdkem mluví o tom, proč se u nás lidé stále bojí feminismu, jak mluvit o sexu s dětmi nebo jestli je možné vytahat vagínu.
  • Heroine

    Vztahy generace Z. Méně sexu, více sebeuvědomění a úzkost z budoucnosti

    Před 11 dny
    Chtějí věrnost, ale nepotřebují ji definovat v rámci klasického monogamního vztahu. Jejich sexualita i pohlavní identita je mnohem pestřejší než u předchozích generací. Ve vztazích hledají důvěru a porozumění. A nejsou ani příliš naivní – ví, že dlouhodobý a trvalý vztah chce kompromis a práci. Co jsme se o generaci Z dozvěděli z výzkumu mezi čtenáři Heroine?
  • Heroine

    Harry Styles v plesových šatech a volání po návratu pravých mužů

    Před 14 dny
    Šaty dělají člověka? To bychom snad ještě souhlasili. Šaty dělají muže? To už je odvážnější myšlenka, ve svých důsledcích překvapivá hlavně v okamžiku, kdy přichází z úst konzervativní politické aktivistky, která kritizuje obálku amerického Vogue s Harry Stylesem jako útok na tradiční hodnoty.
  • Heroine

    Lidi pobuřuje, když si holka s nadváhou dovolí vystoupit na světlo, říká autorka podcastu Sádlo

    Před 15 dny
    Ridina Ahmedová zpívá jazz, věnuje se hlasové improvizaci a vede hlasové dílny, kde učí lidi přijmout svůj hlas. Její autorský podcast „Sádlo“ o tlaku na ženský vzhled, který připravila pro Radio Wave, je velkým krokem na cestě k přijetí vlastního těla – nejen pro posluchače, ale i pro ni samotnou.
  • Heroine

    Extrémně stresující období: Co to znamená pro vaši pleť?

    Před 15 dny
    Zima je pro pleť vždycky náročnější než jakékoliv jiné období a o té letošní to platí dvojnásob. Kromě mrazu, větru a suchému vzduchu ve vytopených prostorách totiž musí čelit i vlhku a nečistotám, které se usazují pod rouškou.
  • Heroine

    „Nepiju skoro tři týdny a není mi líp.“ Deník Suchýho února 2

    Před 16 dny
    Suchej únor jsem pro jistotu odstartovala o pár dní dříve, aby se stihlo tělo připravit a mysl naladit. Očekávala jsem zázraky, ale nekonají se. Podle terapeutky Johany Růžkové to může být signál, že moje duševní zdraví potřebuje větší sebepéči než jen vynechání alkoholu. „Pokud je člověku po 14 dnech na suchu spíš hůř, nejspíš se na duši odhalily zranitelné kousky, které dřív alkohol zakrýval.“
  • Heroine

    Gaslighting. Neviditelné domácí násilí zbaví oběť vůle se bránit

    Před 17 dny
    Obvykle se soudí, že domácí násilí a týrání je hlavně fyzického rázu a oběti si z něj odnášejí modřiny a zlomeniny. Zranění duše při psychickém týrání vidět nejsou, a možná i proto je tak obtížné z toxického a zraňujícího vztahu vystoupit. Zvlášť když vás manipulátor dostane do stavu, kdy už nevěříte ani sama sobě.
  • Heroine

    „Můžeš být pankáč, a přitom abstinent,“ říká ToyBox v podcastu Hlas Heroine

    Před 18 dny
    ToyBox se věnuje komiksu, ilustruje knížky, dělá street artové projekty a pro Heroine tvoří ilustrace k sérii článků Uzel zahradníkem. V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, jak jí narození dětí změnilo vztah k penězům, jak si s partnerem férově rozdělili péči o velkou rodinu a proč si zvolila pozitivní životní styl. Součástí jejího životního příběhu je i zneužívání, které zažila v dětství a s nímž se dodnes vyrovnává na terapii. „Je důležité o tom mluvit kvůli podpoře obětí, abychom chránili svoje dcery… a prostě rozbili patriarchát,“ říká ToyBox v rozhovoru s Pavlem Houdkem.
  • Heroine

    Vyhonit ďábla: Mladí jsou dnes stejně nejistí, jako jsme byly my

    Před 18 dny
    Jak se dvě studentky staly influencerkami v oblasti sexu díky úspěšnému podcastu. Terézie Ferjančeková a Zuzana Kašparová vyhánějí sexuální tabu – někdy vážně, jindy vtipně, ale vždycky otevřeně. V prvním dílu seriálu „Jak se milujeme“ s nimi hledáme odpověď na to, jak dnes mluvíme o sexu.
  • Heroine

    Moje reprodukce – věc veřejná? Proč nám ostatní mluví do toho, kolik máme dětí a kdy

    Před 21 dny
    Kdo rozhoduje o tom, jestli a kdy budeme mít dítě? Taky si myslíte, že jste to vy a váš partner, případně ještě faktor „přírody“? Anebo je to i širší rodina, přátelé a známí, sousedé, komunita či celá společnost? Máloco je podrobeno většímu tlaku a otevřeným komentářům okolí než naše reprodukční chování. Zdá se, že všichni okolo mají názor na to, jestli máme děti moc brzo, moc pozdě, máme jich málo, nebo příliš mnoho. Jak se takový tlak dá ustát?
  • Heroine

    Hledám náhradní matku pro svoje dítě. Zn. Zdravou a férovou

    Před 22 dny
    Eva s manželem hledají matku pro svoje dítě. Eva nemůže kvůli svému onemocnění dítě donosit a porodit, její manžel je zdravý. Rozhodli se jít cestou náhradního mateřství, kdy embryo z jejich genetického materiálu odnosí cizí, zdravá žena. Tu zatím neúspěšně hledají. Až ji najdou, budou stát před řadou dalších nejistot. Třeba před tou hlavní – dokáže se náhradní matka jejich dítěte vzdát? Pokud ne, nic nezmůžou.
  • Heroine

    Volnost, rovnost, orgasmus. O sexu a sexualitě v dobách totality

    Před 23 dny
    Socioložka Kateřina Lišková se zabývá výzkumem sexuality v období komunistické totality – a umí o něm nesmírně poutavě vyprávět. V loni vydané publikaci „Sexual Liberation, Socialist Style“ mapuje historii sexuálního osvobození ve východní Evropě a bourá hned několik ustálených představ o tom, jak se komunistická společnost k sexu a sexualitě stavěla.
  • Heroine

    Co si do života nesou děti narcistických rodičů

    Před 24 dny
    Proč někteří lidé sami sebe trestají za nepatrná provinění, zatímco druhým vše odpouštějí? Proč zůstávají v partnerství, kde je jejich protějšek neustále kritizuje? Většinou proto, že jsou na to zvyklí. Hluboko v dětství se naučili omlouvat druhé a hledat chyby vždy v sobě.
  • Heroine

    Kolik generací ještě obětujeme? Na manželství pro všechny čekáme už tři dekády

    Před 25 dny
    Panu Pavlovi bylo 81 let, když letos v dubnu zemřel, aniž by kdy přestal být občanem druhé kategorie. Mně je 40 let a pořád se můžu jen registrovat, jako auto. Malé Alex bylo sotva půl roku, když byl před 2,5 lety předložen zákon o manželství pro všechny. Brzo už ji její dvě mámy povedou do školky a o zákonu se ani jednou nehlasovalo. Proč a kvůli komu to tak trvá?
  • Heroine

    Zákaz potratů v Polsku: „Ženy jsou vyděšené, jsme v pasti,“ říká ředitelka organizace pomáhájící ženám

    Před 27 dny
    V Polsku začal platit nový zákon, který téměř zakazuje interrupce. Jedná se o masivní zásah do lidských práv. Redaktorka polského serveru Polityka Joanna Podgórska přináší v rozhovoru s ředitelkou neziskové organizace Federace pro ženy a plánované rodičovství Krystynou Kacpura bezprostřední pohled na realitu polských žen, které se s platností protipotratového zákona dostávají do neřešitelných životních situací.
  • Heroine

    Ven z králičí nory. Digitální detox má smysl i v době home office

    Před 27 dny
    Co z nás vysává kreativitu a spontánnost? Přílišné sepětí s komunikačními technologiemi. Inspirace si sice přichází, jak se jí zamane, zakladatelka značky NILA Eva Urbanová se ale naučila dát jejím rozmarům dostatek prostoru.
  • Heroine

    Boj o ombudsmana je bojem o lidská práva nás všech

    Před 1 měsícem
    Už od dob působení na pozici zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové budí Stanislav Křeček pozornost. Od svého nástupu do nejvyšší funkce samotného veřejného ochránce práv v únoru loňského roku se stále silněji ozývají i hlasy volající po jeho odstoupení. Řada jeho výroků je naprosto skandální a od člověka, který má bránit lidská práva, nepřijatelná.
  • Heroine

    Na co myslet při výběru sex toys? Na svoje tělo!

    Před 1 měsícem
    Sex shopy a prodejny s intimními pomůckami během pandemie zažívají boom. Vždyť co má člověk pořád doma dělat? Dobrá zpráva je, že je v této oblasti pořád co objevovat. Je tu ale také něco, na co je třeba dát pozor.
  • Heroine

    Je eko móda luxus? Capsule wardrobe jako poslední štace konzumerismu

    Před 1 měsícem
    Miluju oblečení, boty, svojí skříň, všechny návody na smysluplné šatníky, miluju ladit styl svým kamarádům, miluju zapálené konverzace o lokálních značkách, o přednostech tencelu a nevýhodách polyamidu. Svoji skříň pravidelně reorganizuji, aby pak přišel odborník s pojmem capsule wardrobe a v duchu minimalismu mi všechno zase přeskládal.
  • Heroine

    „Tohle dítě si neberte.“ Když se pěstouni snaží víc než stát

    Před 1 měsícem
    Osud dítěte v ústavní péči dnes závisí na tom, v jakém kraji Česka se narodí. Někde pěstouny aktivně shánějí, motivují, pomáhají jim. Jinde je odrazují a příliš nepodporují. V tomto směru se málo snaží i český stát, který stanovil podmínky pěstounství tak mizerně, že se do toho dnes pouštějí jen velcí altruisté. A mezitím tu stále mnoho dětí vyrůstá v institucích, v nichž se jim nedostává to, co potřebují ze všeho nejvíc: lásku jednoho člověka.
  • Heroine

    Uzel zahradníkem 10: Kudy vane duch českého šovinismu

    Před 1 měsícem
    Seriál Uzel zahradníkem se uzavírá. Názory a výroky sexuologa Radima Uzla v něm figurovaly především jako ilustrace široce sdíleného pohledu české veřejnosti na témata spojená se sexuálním násilím i s ženskou otázkou obecně. Radim Uzel je ale odborníkem, a proto jsou jeho výstupy nepřijatelnější než jiné. Pokud mi byl vyčítán osobní útok, pak jedině ten na stereotypy v chování a myšlení, které Uzel zosobňuje a které škodí mnohem víc než deset polemických článků.
  • Heroine

    Drtivá většina lidí, kteří pijí rizikově, o tom neví, říká terapeutka Johana Růžková

    Před 1 měsícem
    Jaký je rozdíl mezi závislostí na alkoholu a jeho rizikovým užíváním? A proč pijí ženy jinak než muži? Terapeutka a spoluautorka knihy Suchej únor vysvětluje, jak poznat, že máme s pitím problém. Dáváte si často po práci skleničku? Pak zpozorněte a čtěte dál.
  • Heroine

    Varování: Plus size modelka na obálce časopisu škodí zdraví?

    Před 1 měsícem
    Slogan „Tohle je zdravé!“ a fotka tak zvané „plus size“ modelky. Jednoduchý vizuál britské edice časopisu Cosmopolitan vzbudil neutuchající rozruch na sociálních sítích. Škoda jen, že se komentující kromě titulní strany neseznámili také s obsahem samotného časopisu.
  • Heroine

    Suchej únor? Proč to má letos větší smysl než jindy

    Před 1 měsícem
    To byl zase den, víří mi v hlavě. Za chvíli konečně uložím dítě a pak si dáchnu, dám si dvojku nebo dvě. Upřímně? Přistihuju se, že se na to těším celý den. Lákavý hlas se prokousává balastem každodenních povinností, konejší skrytou úzkost. Někde vzadu se ale krčí malý, ale zřetelný vykřičník: „Nezačíná být rutinou i tohle úlevné večerní zátiší: sklenice s vínem, blikající Netflix, dítě oddechující v pokoji?“
  • Heroine

    Uzel zahradníkem 9. Uklidit, uvařit a nezatěžovat starostmi

    Před 1 měsícem
    První čtyři díly seriálu se zabývaly statistikami a příběhy znásilnění a obtěžování. Další pak tím, jaké místo vymezuje Radim Uzel ženám ve společnosti na základě jejich údajných biologických daností. Zatímco zde se jeho výroky pohybovaly v úrovni subjektivních prohlášení, které přímo nezasahují do životů konkrétních lidí, dnes se chci věnovat tomu, co osmdesátiletý sexuolog lidem radí na kurzech a terapiích.
  • Heroine

    Už máš svou pozvánku do Clubhouse? Vizuální zahlcenost jako příležitost pro novou sociální síť

    Před 1 měsícem
    „Jsem tu už tři dny, takže jsem seniorní,“ píše jeden z uživatelů. Hemží se to tu marketéry, blogery, novináři, studenty. Hemží je silné slovo. V Česku se sociální síť Clubhouse rozšířila okolo 19. ledna a dovnitř se dostanou pouze zvaní a jen ti s iPhonem. Chybí vám povídání a rádi posloucháte cizí rozhovory? Objevte novou sociální síť, která je založená pouze na zvuku.
  • Heroine

    Zamlklý potrat. Když přestanete být matkou, ale tělo vám o tom neřekne

    Před 1 měsícem
    Každý potrat může být traumatickým zážitkem. Ať ho podstoupíme dobrovolně, nebo potratíme spontánně. Takzvaně zamlklý potrat je ale v něčem možná ještě náročnější. Embryo se v děloze přestane vyvíjet; přestane mu bít srdce, přestane růst. Zbytek těla si toho ale nevšimne. Dál produkuje těhotenský hormon a žena se cítí těhotně. A pak přijde šok.
  • Heroine

    Němcová určitě trpěla. Ale Němec možná víc, říkají autorky scénáře seriálu Božena

    Před 1 měsícem
    Plné zvratů bylo sedmileté bádání Martiny Komárkové a Hany Wlodarczykové, které jsou autorkami scénáře k seriálu Božena. Ten je v mnohém výjimečný. Božena Němcová je tady možná poprvé zobrazena jako živá bytost, a ne čítanková socha na podstavci. Božena charismatická, vášnivá, hrdá, ale i krutá. Egocentrická a nesoudná. Scenáristky si nakonec získala a okouzlila natolik, že bádají dodnes.
  • Heroine

    Když matka dceři závidí

    Před 1 měsícem
    Ne všichni rodiče přejí svým dětem to nejlepší. Bohužel jsou i rodiče nepřející, žárliví a závistiví. Závidět mohou cokoliv: od mládí a vzhledu přes vztahy, možnosti, schopnosti a dovednosti až po postavení, peníze či třeba náladu.
  • Heroine

    Když je i vložka luxus. Menstruační chudoba trápí miliony žen, Česko ji léta ignorovalo

    Před 1 měsícem
    Místo menstruační vložky staré noviny, hadr nebo toaletní papír? Pro řadu žen a dívek běžná praxe. Důvodem není alternativní životní styl, ale fakt, že na hygienické potřeby nemají peníze. Některé dívky tak ze studu během periody raději nechodí do školy. Tomuto jevu se říká menstruační chudoba a není to pouze problém zemí třetího světa. Existuje i v Česku, jen se o něm příliš nemluví, stejně jako o menstruaci obecně.
  • Heroine

    Průvodce ekologickým investováním: Jak začít s akciemi

    Před 1 měsícem
    I do akcií lze investovat v souladu s našimi ekologickými postoji. A je to dostupnější, než si možná myslíte. Kde se akcie kupují a jak vybrat akcie zodpovědných firem? Je lepší investovat do fondů, nebo do jednotlivých akcií? Tady je přehledný návod pro vaše udržitelné investování.
  • Heroine

    Uzel zahradníkem 8. Já bych ty intersexy zakázal, každého jenom otravují

    Před 1 měsícem
    Až doposud byla většina dílů seriálu o veřejném působení sexuologa Radima Uzla zaměřena na témata, kde nehrála roli lékařská erudice, ale pouze jeho osobní názory na společnost. Pokud jde ale o sexuální orientaci nebo odpověď na populární otázku, kolik vlastně rozeznáváme pohlaví, měla by mu jeho letitá praxe v oboru být přinejmenším užitečná. Vědecký vývoj ale zaspal o tři dekády a chybí mu i základní pojmový aparát.
  • Heroine

    Dlouhý covid neznamená jen únavu. Pacienti čelí zlehčování a informačnímu vakuu

    Před 1 měsícem
    Pacienti a pacientky s dlouhým covidem jsou často ignorováni oběma tábory rozpolcené společnosti, což bohužel dlouhou dobu platilo i pro média. Mnohdy nemají energii na to, aby se přimíchávali do agresivních internetových debat. Neměli bychom jim upírat pozornost a podporu pouze proto, že nás stresuje o nemoci mluvit.
  • Heroine

    Loprais, Ludwig a ti druzí. Kde hoří kulturní války českých sítí

    Před 1 měsícem
    Sociální sítě jsou nejen prostředkem, jak spolu komunikovat a vyjadřovat své názory na cokoliv od očkování po recept na svíčkovou, ale také možnost, jak se cítit ve středu dění. To první způsobuje, že někdy plácneme něco, co v ostatních vzbudí nevoli, a to druhé přispívá k tomu, že z banálního příspěvku vyroste několikadenní kauza.
  • Heroine

    Natálie Kocábová: Muži mají v psaní strašný náskok

    Před 1 měsícem
    Ve vrcholící koronavirové epidemii se odehrála premiéra její hry ve Slovenském národním divadle i vydání románu o temných stránkách rozvodu. Natálie Kocábová mluví otevřeně o překračování stínu svého otce i o tom, jestli muži píšou lépe než ženy.
  • Heroine

    Ekonomie pro přežití v 21. století: zachrání nás kobliha?

    Před 1 měsícem
    Nerozumíte ekonomii? Pak jste podle Kate Raworth nejlépe vybaveni stát se ekonomy a ekonomkami jednadvacátého století. Nejste totiž zřejmě tolik „zpracováni“ mainstreamovým ekonomickým myšlením, které je podle ní pro udržitelný život na naší planetě katastrofou.
  • Heroine

    Potřebuje moje dítě psychologa? Brzy to zjistíme i online

    Před 1 měsícem
    Každý rodič někdy zaváhá, jestli je s dítětem všechno v pořádku. Pedagogicko-psychologické poradny jsou ale plné a vydat se k odborníkovi může být těžké. Rozlišit závažné problémy od běžných těžkostí pomůže online nástroj brněnských vědců, který právě prochází posledním kolem ověřování.
  • Heroine

    Lituji, že jsem se stala matkou

    Před 1 měsícem
    Jde o jedno z největších společenských tabu současnosti. Ženy litující svého mateřství trpí tím, že se v klíčové životní otázce zřejmě špatně rozhodly, čelí ale i agresi a stigmatizování, proto své pocity tají. Někdy i samy před sebou.
  • Heroine

    Vyber si, kdo jsi, a nos to. Jak být v instagramové době sama sebou

    Před 1 měsícem
    Vztah mezi módou a krásou se zdá být věčný. Ale přihoďte k tomu posledních pár let instagramové estetiky, tělesné diverzity v modelingu, kampaně luxusních značek, kde nutnost zaujmout s krásou dávno nesouvisí, a máte podivný amalgám nejasně formulovaných tužeb vypadat jinak než obyčejně, ale ne zas tak neobyčejně, abyste vypadaly moc jinace. A k tomu samozřejmě „být sama sebou“.
  • Heroine

    Uzel zahradníkem 7. Ženy v politice, u soudu, v reklamě a pornu

    Před 1 měsícem
    Biologický determinismus, anebo jednoduše řečeno představa, že nás naše tělo a mozek předurčuje k velmi odlišným schopnostem, ať jsme muž nebo žena, je teorie sice překonaná, ale stále hluboko zakořeněná. Myslíte si společně s Radimem Uzlem, že ženy by neměly být soudkyně, protože jsou prostě příliš emocionální?
  • Heroine

    Do nového roku výpověď z bytu? Samoživitelé si sahají na dno

    Před 1 měsícem
    Pandemie trvá již jedenáct měsíců a pro hodně z nás je nepředstavitelné, že by měla trvat ještě řadu dalších. Mnozí jsou přitom už dnes na pokraji sil, a to jak z hlediska psychiky, tak financí. Obzvláště tíživá je situace pro osamělé rodiče, kteří se na jaře mnohdy zadlužovali, aby vůbec s dětmi přežili, a nyní už opravdu nemají z čeho brát. Někteří bojují o střechu nad hlavou.
  • Heroine

    Seriál Bridgerton jako eskapismus pro 21. století i lekce z diverzity

    Před 1 měsícem
    Aktuálně nejsledovanější seriál na Netflixu vypadá na první pohled jako nevinná oddechovka, která si nepříliš originálně vybírá to nejlíbivější z žánru historizující červené knihovny. Rozhodnutí obsadit do postav anglické šlechty i herce tmavé pleti vzbudilo rozhořčení nad zjevnou ahistoričností. Proč tolik vadí barvoslepé obsazení, když se díváme na nablýskanou fikci?
  • Heroine

    Čím výš jsme, tím víc se někdy cítíme ztracené, říká Pavlína Louženská

    Před 1 měsícem
    Konzultantka a mentorka a zakladatelka Holek z marketingu Pavlína Louženská využívá své zkušenosti k tomu, aby pomáhala ostatním profesionálně růst. Jak funguje mentoring a co je potřeba udělat pro to, aby se více žen dostávalo do rozhodovacích pozic v byznysu?
  • Heroine

    Spravedlivější porno je možné

    Před 1 měsícem
    Internet se mění a na špici jedné dalekosáhlé změny je... pornografie. Díky článku z New York Times, který v prosinci hýbal západními médii, se začal měnit celý pornografický průmysl. Proč by vás to mělo zajímat? Třeba i proto, že vaše ukradené intimní video teď na největší pornoserver světa už nikdo nenahraje.
  • Heroine

    Uzel zahradníkem 6. Lovci z Marsu a sběračky z Venuše

    Před 2 měsíci
    Sexuolog ve výslužbě Radim Uzel ve svých mnoha knihách, článcích a rozhovorech zachází s pojmy, jimž zjevně nerozumí. Letité Uzlovo působení v médiích i na živých přednáškách se spolupodílelo na tom, že širší veřejnost tápe v tom, co to je gender, patriarchát nebo sexismus. Případně věří, že existuje „mužský“ a „ženský“ mozek, že od pravěku jsou muži lovci a ženy sběračky, a toto „přirozené rozdělení“ ospravedlňuje třeba to, že muži jsou více v politice a ženy více v domácnosti.
  • Heroine

    K čemu jsou první dámy na světě

    Před 2 měsíci
    S některými věcmi se setkáváme natolik běžně, že nás ani nenapadne nad nimi hlouběji přemýšlet. Funkce první dámy je vnímaná jako určitá danost, definovaná vlastnostmi jako reprezentativnost, dobročinnost, podpora partnera-prezidenta. Přitom v zákoně tuto funkci nic takto nepopisuje. Jakými cestami jsme došli k představě toho, co by první dáma měla dělat? A je to ve 21. století ještě platné?
  • Heroine

    O Pavlovi: nesmlouvavý příběh o upozaďování žen a snaze zachránit druhého

    Před 2 měsíci
    Filosofka, publicistka a spisovatelka Daňa Horáková letos v Torstu vydala knihu O Pavlovi, v níž píše o sobě a svém soužití s filmařem Pavlem Juráčkem. Tenhle nepřehlédnutelný literární počin letos zvítězil v anketě Lidových novin o knihu roku. Horáková je zároveň první vítěznou českou autorkou po dvaceti letech.
  • Heroine

    Jak jsme dospívali. Trapná, legrační a upřímná puberta podle Pen15

    Před 2 měsíci
    Jeden z kritikou nejoceňovanějších seriálů roku 2020 jste zřejmě minuly. Je přístupný na méně známé platformě Hulu a jeho premisa je přinejmenším roztomile bizarní: dvě dospělé herečky v něm ztvárňují svoje mladší, pubertální já a roky plné pochyb, nízkého sebevědomí a trapnosti si odžívají znovu. Že byste rozhodně podruhé nechtěly vést dialog se svou mámou o tom, kdy je čas začít holit si nohy? Chápeme. Ale je velmi zábavné se na to dívat.
Reklama