Zavřít
Heroine

Heroine

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Heroine
  • Heroine

    Měly už dost objemných šatů a chtěly změnu. Jak ženy zahájily emancipaci svého šatníku

    Před 1 hodinou
    Móda je politická, ať se nám to líbí, nebo ne. Je součástí našeho každodenního života. Spoluvytváří naši identitu, můžeme skrze ni vyjádřit svůj názor, přihlásit se k určité subkultuře, nebo třeba provokovat. Anebo se pokusit měnit svět. Aspoň tak to před 170 lety udělala Amelia Bloomer, americká redaktorka, která v jednom článku prohlásila, že tehdejší ženské oblečení je nepohodlné. A měla pravdu: šaty mívaly i sedm spodniček a nedalo se v nich moc chodit. Jak se v době první vlny feminismu ujaly u žen kalhoty a co nám daly a vzaly první šicí stroje, továrny a nakonec i konfekce? Na Heroine.cz startuje seriál o historii módy, v níž vám ukážeme, že i šaty dělají revoluci.
     Komentáře
  • Heroine

    O kastraci trans* lidí se v Bibli nic nepíše, říká Lenka Králová v podcastu Moje Heroine

    Před 15 hodinami
    Vláda dnes projednala právní úpravu, která by měla zrušit podmínku povinné kastrace trans* lidí pro účely úřední změny pohlaví. Česko je dosud jednou z posledních zemí Evropy, kde je kastrace pro tyto účely povinná. Podle nové úpravy by k úřední změně pohlaví nově mělo stačit osobní prohlášení a lékařské doporučení. O novou právní úpravu usilovala už dlouhou dobu řada organizací. Klíčovou osobností mezi aktivisty a aktivistkami za práva trans* osob je Lenka Králová, která svým přístupem přispěla k tomu, že česká veřejnost začíná vnímat trans* lidi s větším respektem. V prvním dílu podcastové série Moje Heroine, v níž představujeme ženy, které mění svět k lepšímu, Lenka vypráví, jak se do aktivismu na podporu práv trans* osob pustila.
     Komentáře
  • Heroine

    Máte dítě? Zavřete se s ním doma a vylezte, až bude velké. Proč tahle země není pro malý?

    Před 1 dnem
    Pražské bistro Marthy´s Kitchen zveřejnilo před pár dny pravidla, v nichž uvádí, že vítá děti – pokud se ovšem nebudou jako děti chovat. Od té doby žijí sociální sítě a média diskuzí, která leccos napovídá o tom, jak jsme tolerantní a v jakých stereotypech vyrůstáme a vychováváme své děti. Kdo a proč se vlastně bojí dětí v restauracích?
     Komentáře
  • Heroine

    Nezájem o nejvzrušivější místo na ženském těle nadělal škody. Chirurg stojí za převratným výzkumem

    Před 2 dny
    Nejvzrušivější místo na ženském těle je dodnes nepříliš probádanou částí lidského těla. Nenápadný orgán je přitom pro většinu žen hlavním zdrojem fyzické rozkoše. Americký operatér jménem Blair Peters se jako první rozhodl spočítat, kolik klitoris obsahuje nervových vláken. Výsledky jeho přelomového výzkumu odhalily překvapivé dezinformace, které se o tomto orgánu tradují i v 21. století. „O klitoris bychom se měli zajímat, protože slast si zaslouží každý. Sexuální zdraví rovná se zdraví obecně,“ zdůrazňuje pro web Heroine.cz.
     Komentáře
  • Heroine

    Zneužité fotografie žen. Deepfakes otevírá debatu o souhlasu a etice. Legislativa však tápe

    Před 3 dny
    Rozšiřující se využití technologií založených na strojovém učení a umělé inteligenci je zdrojem mnoha obav, z nichž některé nejsou až tak na místě. Strach ze zmanipulování syntetických médií neboli deepfakes je ale pochopitelný. Představa, že se můžete ocitnout v kompromitujících situacích, v nichž jste ve skutečnosti nikdy nebyli, je právem děsivá. Dosud byly takto zneužívány zejména ženy, bez jejichž vědomí byly části jejich těla využity ve filmové produkci pro dospělé. Jak to ale s deepfakes doopravdy je? Máme se čeho bát?
     Komentáře
  • Heroine

    Jako by mi umřela dcera. Upřímné příběhy rodičů, jejichž děti jsou trans*

    Před 4 dny
    „Mami, tati, jsem trans*.“ Prohlášení a následné chvíle, které změní život nejen dítěti, ale i jeho rodině. Mladiství se v takové situaci musejí spolehnout na spolupráci rodičů, aby mohli žít podle toho, jak to cítí. Po coming outu vlastního dítěte je první reakcí řady dospělých pocit zmatení, smutku nebo viny. Příběh Sabiny a Barbory, dvou maminek trans* kluků, ukazuje, že je možné náročnou situaci zvládnout a podpořit potomka v jeho rozhodnutí.
     Komentáře
  • Heroine

    Jak má správně vypadat vaše tělo a zákaz potratové pilulky. Vybíráme události týdne

    Před 6 dny
    Severoamerický stát Wyoming nedávno prosadil ještě přísnější zákaz interrupcí. Nově totiž bude postihovat i použití takzvané potratové pilulky. Spojené státy ale nejsou jedinou zemí, která otevřeně potírá lidská práva: zákonodárci v Ugandě tento týden odsouhlasili jednu z nejpřísnějších anti-LGBT legislativ na světě. A poslankyně Zuzana Majerová odložila slušnost a takt, a k tomu, aby si udělala legraci z ministra Víta Rakušana, použila přirovnání diagnózy Downova syndromu. Co dalšího nás v redakci zaujalo v uplynulém týdnu? Web Heroine.cz vám přináší pravidelný přehled zpráv.
     Komentáře
  • Heroine

    Frustrující život matky. Tíhu mateřství zachytila režisérka v dokumentu o svých rodičích

    Před 7 dny
    Káva, cigarety, hodiny kreslení, cvičení, únava, polehávání a deprese. Takový je život šedesátileté Valérie, která se před pár lety pokusila o sebevraždu. Její dcera, režisérka Faustine Cros, se ve svém dokumentu Život jako každý jiný, uváděném v sekci Vztahy na festivalu Jeden svět, pokouší porozumět tomu, proč její matka většinu času chápala péči o děti a domácnost jako past. Jsme tak svědky toho, jak se žena trápí v roli matky, aniž by měla možnost něco změnit. Dokážeme pochopit, jak frustrující může být život, kde je svoboda pouze deklarovanou hodnotou?
     Komentáře
  • Heroine

    Manžela kvůli jeho orientaci chrání před tlaky společnosti. Modrý kaftan předkládá nesnadné dilema

    Před 7 dny
    V prostředí tradičních marockých řemesel vzniká křehký milostný trojúhelník. Ne všem totiž strach ze společenského odsudku dává prostor vyjevit svou skutečnou identitu. Do českých kin přichází snímek Modrý kaftan marocké režisérky Maryam Touzani. S křehkostí sobě vlastní v něm rozvíjí téma potlačované sexuální orientace a nevyjevených citů. Především ale nutí se zamyslet nad tím, jak se jako společnost máme vypořádat se střetem tradice a modernity.
     Komentáře
  • Heroine

    Mohl změnit předsudky o obezitě. Z léku na cukrovku se místo toho stal nebezpečný trend celebrit

    Před 8 dny
    Skrze americkou třídu bohatých a slavných se rychle šíří nová „zaručená“ hubnoucí kúra: lék na diabetes. Jeho používání má přitom řadu neblahých vedlejších účinků a může vést k závislosti nebo poruše příjmu potravy. Injekční roztok známý jako Ozempic by ale zároveň mohl představovat klíč k lepšímu a citlivějšímu přístupu k obezitě. Umožňuje totiž pochopit, že problém obezity a hubnutí není jen záležitostí železné vůle, jak se často traduje.
     Komentáře
  • Heroine

    Roky ji sžíral pocit, že bude špatná matka. Kam až může dojít kyberšikana. Výběr festivalových snímků

    Před 8 dny
    Otevřené výpovědi o zkušenostech se sexistickou kyberšikanou nebo oběti, které ženy denně přinášejí na oltář mateřství. Letošní ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se rovněž zaměřuje i na problémy žen napříč zeměmi a společenským postavením. Vybíráme pět tipů na snímky s feministickou tematikou, které byste v programu neměli minout.
     Komentáře
  • Heroine

    Nechtějí rodit děti, ohrožují sociální stabilitu. Jak Čína trestá emancipační aktivity mladých žen

    Před 9 dny
    Čínou na podzim zmítaly vlny politických nepokojů. Klíčovou roli v protivládních protestech přitom sehrála skupina obyvatel, která pro režim Pekingu představuje významnou hrozbu: mladé ženy. Řada z nich se totiž hlásí k myšlenkám feminismu, který ve východní velmoci během poslední dekády prošel výraznou proměnou. Většinou jde o čerstvé absolventky elitních univerzit na prahu kariér. Číňanky se ale navzdory vládním represím nevzdávají. Jejich odhodlání tak představuje naději na změnu nejen pro ženy, ale pro celou čínskou společnost. Neměli bychom proto jejich hlasy nechat zmizet.
     Komentáře
  • Heroine

    Nepoužívej tampony a pij červené víno. Vietnamky v Česku překonávají předsudky ohledně menstruace

    Před 11 dny
    Menstruaci bereme jako přirozený tělesný proces, který je společný ženám napříč kontinenty a sociálním zázemím. Její vnímání se ale v různých kulturách významně odlišuje. V asijských zemích, jako je Vietnam, například dodnes bují zakořeněné představy o nečistotě ženského organismu nebo škodlivosti tamponů. Mladé Vietnamky v Česku ale mýty a babské rady spojené s menstruačním cyklem postupně vyvracejí a ukazují, že lze najít rovnováhu mezi klady jak západní, tak východní medicíny.
     Komentáře
  • Heroine

    Tahle země není pro matky, gesto prezidenta i odsouzení kvůli potratu. Vybíráme pět událostí týdne

    Před 13 dny
    Za poskytnutí potratové pilulky trest. Taková je realita současné polské společnosti. Tamní aktivistka Justyna Wydrzyńska, které za pomoc ženě s interrupcí hrozily až tři roky vězení, nakonec od soudu odešla s osmi měsíci veřejně prospěšných prací. Určitou optikou se tak jedná o drobné vítězství: celkově ale případ opět ilustruje způsob, jakým jsou v Polsku potírána ženská práva. Podobnému problému čelí také LGBTQ+ lidé: prezident Petr Pavel teď uctil památku obětí střelby v klubu Tepláreň v Bratislavě v do očí bijícím kontrastu se svým předchůdcem. Jaké další události nás tento týden v redakci zaujaly? Přinášíme výběr pěti z nich.
     Komentáře
  • Heroine

    Porod mnohým ženám stále způsobuje trauma. Nová generace porodníků snad slibuje změnu, říká Šmídová

    Před 14 dny
    Traumata žen způsobená na porodním sále jsou v Česku bohužel stále dost běžným jevem. I proto se české porodnictví ocitá pod palbou kritiky a ve veřejné debatě se čím dál častěji diskutuje pojem „porodnické násilí“. Situaci v českých porodnicích zkoumala čtyři roky socioložka Iva Šmídová a v rozhovoru pro Heroine.cz přibližuje některé příčiny této nezdravé praxe. Uvádí například, jak se situace mění s příchodem nové generace porodníků, kteří jsou si vědomi důležitosti komunikace s rodičkou a spoluprací s porodními asistentkami. Pozvolna se podle Šmídové mění i postoj zdravotnického personálu k tak zvané perinatální ztrátě.
     Komentáře
  • Heroine

    Minikurz sebeobrany: 6 triků manipulátorů. Osvojte si, jak se jim bránit

    Před 15 dny
    Manipulaci ve svém životě tak trochu používáme všichni. Kdy už je ale toxická a je třeba si ohlídat, abychom nespadli do něčí pasti? Jak poznat, že s námi někdo manipuluje už příliš a hlavně jak na něj nejlépe reagovat? Lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek pro čtenáře a čtenářky Heroine.cz připravila minikurz, ve kterém vám popíše 6 triků, jak se bránit nejčastějším formám manipulace. Pro vaše psychické zdraví se totiž nevyplatí, abyste si nechali manipulativní jednání líbit.
     Komentáře
  • Heroine

    Přelomové vítězství pro všechny ženy. Soud přiřknul odškodné za domácí práce. V Česku je to utopie

    Před 16 dny
    Uklidit, vyprat, uvařit a postarat se o děti. Tradiční výčet prací v domácnosti, který zná většina žen. Často však za ně nepřichází ani poděkování, natož finanční kompenzace. Soud ve Španělsku však nyní přišel s přelomovým verdiktem, který ženě přiřknul při rozvodu odškodné za 25 let vykonávání domácích prací. Ukázal tak, že má tahle neviditelná práce cenu. Proč je podobný verdikt u nás zatím nepředstavitelný? A jak můžeme podobné stereotypy překonávat?
     Komentáře
  • Heroine

    Na své dítě nemám právně nárok. Duhové rodiny jsou v šedé zóně, musí věci obcházet, říká Štípková

    Před 17 dny
    Marie Štípková je herečka, kterou můžeme vídat například na prknech pražského Švandova divadla. A je také jednou z tváří queer speciálu únorové tištěné Heroine. Její coming out se odehrál v bulváru a ačkoliv na divadle hraje i mužské postavy, v dramatice podle ní existuje jen minimum queer témat či rolí. Se svou přítelkyní Annou-Marií vychovávají malého syna, Marie na něj ale nemá právní nárok. Jak se dnes u nás žije duhovým rodinám, jak si rozdělují práce v domácnosti a s jakými problémy se denně potýkají?
     Komentáře
  • Heroine

    Blíží se konec pracovních míst? Strach z umělé inteligence není na místě, má překvapivé využití

    Před 18 dny
    O umělé inteligenci (ve zkratce AI) se dnes mluví čím dál častěji. Převládá strach, že nám vezme práci, nebo nás ovládne. Ve skutečnosti stroje už drahnou dobu ovlivňují náš život: těžko si například dovedeme představit život bez navigace nebo internetu. Nedávno však došlo k přelomové události: Microsoft a Google, dvě z největších digitálních firem na světě, zapřáhly umělou inteligenci do svých vyhledávačů. Jak se naučit s umělou inteligencí žít? Je nějaká naděje, že souboj člověk versus AI skončí vítězně pro obě strany?
     Komentáře
  • Heroine

    Genderová rovnost až za 300 let a dva samci mohou zplodit potomka. Vybíráme pět událostí týdne

    Před 20 dny
    Transgender lidé na Slovensku si nově mohou změnit pohlaví v občance bez nutnosti sterilizace, starokatolická církev podporuje ratifikaci Istanbulské úmluvy, vědci vypěstovali životaschopná vajíčka ze samčích buněk a generální tajemník OSN António Guterres varuje, že globální pokrok v oblasti ženských práv „mizí před očima“ a rovnosti tímto tempem dosáhneme až za 300 let. Web Heroine.cz pro vás vybírá pět důležitých událostí uplynulého týdne.
     Komentáře
  • Heroine

    Hlavně dobře vypadat a nekouřit. Funkce první dámy je přežitek. Nejvyšší čas tomu dát nový směr

    Před 21 dny
    Dnes proběhne inaugurace nového prezidenta ČR Petra Pavla. Na Pražský hrad tak přichází i další první dáma, respektive manželka prezidenta, jak vyjádřila svou preferenci Eva Pavlová. Jaké je postavení chotě prezidenta u nás a není dekorativní funkce manželky prezidenta dneska už překonaná?
     Komentáře
  • Heroine

    Fotí newyorskou queer scénu i opioidovou aféru. Pro rebelku Nan Goldin je osobní zároveň politické

    Před 22 dny
    Nový feministický filmový cyklus Čtvrtá vlna, který tento týden startuje v pražském kině Edison Filmhub, zahajuje dokument o newyorské fotografce Nan Goldin s názvem Všechna ta krása a zabíjení. Snímek, který získal Zlatého lva na festivalu v Benátkách a nyní je nominovaný na Oscara, představuje umělkyni, jejíž život a tvorba splývají v jedno, stejně jako mizí odstup mezi fotografkou a jejím objektem. Newyorská queer scéna, závislosti všeho druhu i opioidová krize. V čem Goldin změnila podobu světové fotografie a čím nás může její příběh a dílo inspirovat i dnes?
     Komentáře
  • Heroine

    Je absurdní se o tom bavit. Chceme rovnost, ne kytku. Ženy u nás stále nemají rovná práva jako muži

    Před 23 dny
    Dnes si připomínáme Mezinárodní den žen. Má nám k oslavě stačit obligátní květina? Neuvítaly bychom spíš rovné příležitosti, lepší ochranu před genderovým násilím a stejný plat za stejnou práci, kterou vykonávají muži? V boji za rovnost nemáme zdaleka vyhráno. Důvodem k oslavě by ale mohla být ratifikace Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Snad to bude brzy.
     Komentáře
  • Heroine

    Poslankyně už nechtějí spát ve spacáku ve Sněmovně. Jejich apel burcuje staré pořádky

    Před 24 dny
    Českou politickou scénu v posledních letech charakterizují urputné závody v tom, kdo bez spánku déle vydrží „makat pro voliče“. Atmosféru okázalého workoholismu, který ale leckdy s efektivní prací nemá nic společného, ještě umocnily současné obstrukce ve Sněmovně. Skupina poslanců se ji teď však snaží změnit: bez rovnováhy a odpočinku totiž podle nich trpí nejen soukromý život, ale i ten pracovní.
     Komentáře
  • Heroine

    Půl roku doma s dítětem a plným platem. Změní nový benefit českou podobu rodičovské dovolené?

    Před 24 dny
    Práce, nebo děti? A pokud děti, tak kdo s nimi zůstane na rodičovské dovolené? Tradiční otázky, kterým se nevyhne většina rodičů. Doma s dětmi obvykle zůstává ten rodič, který vydělává méně. Ve většině případů jsou to ženy. I v Česku už se však objevují firmy, které svými benefity pro zaměstnance suplují běžnou sociální politiku státu. Nově se k nim řadí původně novozélandská společnost FNZ, která svým zaměstnancům zaplatí půl roku péče o jejich potomka. Hradit ji hodlá v plné výši aktuálního platu a benefit mohou využít oba rodiče. Může podobný přístup inspirovat i další zaměstnavatele a postupně proměnit podobu péče o děti u nás tak, aby se do ní zapojili větší měrou i otcové?
     Komentáře
  • Heroine

    Swingers kluby jsou bezpečnější, než jak si je lidé představují. Jak to chodí uvnitř?

    Před 25 dny
    Lucie se s manželem rozhodla vyrazit do klubu, který nabízel možnost se intimně setkat s dalšími lidmi, po deseti letech manželství. A dodnes nelituje. „Myslím si, že běžná vyobrazení swingers jsou úplně mimo,“ říká v druhém díle podcastu Rozkoš, který připravila pro Heroine.cz. Vendelín zase popisuje, jak to konkrétně vypadá, když se vydáte na událost s BDSM zaměřením, a co od takových akcí očekávat. Poslechněte si další část minisérie, kterou provází podcasterka Markéta.
     Komentáře
  • Heroine

    „Proč žít, když planeta umírá.“ Frustrace mladých sílí. Co podle nich může situaci změnit?

    Před 25 dny
    Stále více mladých lidí trpí pocity bezmoci a frustrace spojenými s klimatickou krizí. Na protestech jako je Fridays for Future tvoří mladí jednoznačně většinu. Ostatně jich se krize dotkne nejvíc, a tak se snaží zmírnit její dopady. Smysl vidí v organizování protestních akcí jako byla koncem loňského roku Okupační stávka. Tou to prý ale nekončí, varují. Skrze stávky vyvíjejí tlak na politiky s nadějí, že právě oni jim pomůžou zajistit lepší budoucnost.
     Komentáře
  • Heroine

    Měsíc žen na Wikipedii, potraty v USA i mýty o sexuálním násilí u soudu. Vybíráme pět událostí týdne

    Před 27 dny
    Česká Wikipedie je tak trochu mužským světem. Mezi jejími editory najdeme naprostou převahu mužů a pouze 18 procent biografií patří ženám. Změnit to chce březnová výzva Měsíc žen na Wikipedii, která apeluje na uživatelky, aby napsaly příspěvek o své hrdince, ať už půjde o vědkyni, nebo třeba bojovnici za ženská práva. Těm ostatně práce nekončí ani v 21. století: například podle nové analýzy organizace proFem je v české justici hluboce zakořeněna neznalost týkající se sexuálního násilí, která vede k bagatelizaci zločinů. Co dalšího by vás tento týden nemělo minout? Přečtěte si výběr událostí podle redakce Heroine.
     Komentáře
  • Heroine

    Špinar: Zbourala jsem zeď, za kterou jsem celý život žila. Svou tranzicí jsem naštvala šedé eminence

    Před 28 dny
    Předpověděla si vlastní coming out. Teprve deset let poté si prošla tranzicí. Divadelní režisérka Daniela Špinar podle svých slov nyní prožívá nejšťastnější období svého života. „Konečně si užívám své tělo, nestydím se za něj a otevírám se i sexuálně... Očekává se ode mě, že teď musím udělat všechno pro to, abych se stala ženou se vším všudy. Já ale nechci smazat svůj předchozí život, chci se pořád cítit sama sebou," říká v rozhovoru pro Heroine.cz. Někdejší šéfka činohry Národního divadla v něm popisuje nejen vlastní zkušenost s tranzicí, ale i svůj vztah k divadlu a ke zobrazování LGBTQ+ témat v umění.
     Komentáře
  • Heroine

    Do tváře jí nevidíte, vzbuzuje primitivní instinkty. Raperka Myss Keta upozorňuje na předsudky

    Před 29 dny
    Italská raperka a umělkyně svou civilní identitu neprozrazuje. Říká si Myss Keta. Z milánských parties a klubové queer scény se tahle diva dostala do módních magazínů a médií. A stává se z ní světový fenomén. S novým albem Club Topperia vystoupila koncem loňského roku i u nás. V rozhovoru pro Heroine.cz prozradila mimo jiné, proč móda svým požadavkem neustále nových věcí a trendů zosobňuje kapitalismus, v němž žijeme, i jak reaguje italská klubová scéna na pravicovou politiku premiérky Giorgie Meloni.
     Komentáře
  • Heroine

    „Změnila pojetí feminismu v Česku.“ Podívejte se, co mají známé osobnosti na Heroine nejraději

    Před 29 dny
    Heroine po celý únor slavila čtvrté narozeniny. Za tu dobu kolem sebe vytvořila silnou komunitu plnou skvělých osobností, jimž nejsou lhostejná práva žen a LGBTQ+ lidí a jejichž aktivity pomáhají denně bořit skleněné stropy nad námi. Co podle nich Heroine dokázala ve veřejné debatě v Česku změnit a co by jí chtěli popřát do dalších let? Podívejte se na videa, která pro nás natočili letošní prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, aktivista Kryštof Stupka, Johanna Nejedlová ze spolku Konsent, senátorka Adéla Šípová nebo sémiotik Josef Šlerka.
     Komentáře
  • Heroine

    Tátové také chtějí být s dětmi. Více zkrácených úvazků může změnit české stereotypy

    Před 30 dny
    Flexibilní úvazky jsou pro rodiče často jedinou možností, jak sladit péči o dítě s prací tak, aby stále neplatilo, že matka zůstává s dítětem doma a otec vydělává. Od února dochází v tomto směru u nás k velké změně: zaměstnavatelé mohou využít pětiprocentní slevu na sociálním pojištění u zaměstnanců, kteří pracují na zkrácený úvazek. Cílem tohoto kroku je zvýšení počtu flexibilních úvazků, v nichž zaostáváme za evropským průměrem. Za rok 2022 jich český trh práce nabídl pouhých 5,7 procent. Podaří se díky výhodám zkrácených úvazků konečně změnit diskurz, že rodičovství a práce jdou jen obtížně dohromady?
     Komentáře
  • Heroine

    Pro lechtivé příběhy vymyslela nevulgární jazyk. Knihy Marty Dzido způsobují nebývalou slast

    Před 1 měsícem
    Její knihy jsou nabité erotikou a jiskřením, a přitom se v nich ani jednou neobjevila slova penis a vulva. Polská spisovatelka Marta Dzido si pro své erotické příběhy vymyslela vlastní jazyk, který není ani vulgární, ani patetický. Osvobozuje ženy ze zavedených škatulek sexuality. V únoru vyšla v českém překladu její kniha Jahodová sezóna. "Hledala jsem jazyk, který bude pomáhat tomu, aby si čtenář osvojil téma ženské sexuality, které je do velké míry stále tabuizované. A ze všeho nejvíc jsem chtěla, aby čtenář, který moje knihy bude číst, cítil potěšení a slast," prozrazuje Dzido v rozhovoru pro Heroine.cz.
     Komentáře
  • Heroine

    Tár: Zrůda, nebo génius? Úspěšná žena s ničivým egem. Film zpochybňuje výjimečnost za každou cenu

    Před 1 měsícem
    Tár - jeden z kandidátů na letošního Oscara přináší současná témata podaná nadčasově. Obejdeme se v umění bez lidí patologicky toužících být nejlepší za jakoukoliv cenu? A proč se nám taková životní cesta předkládá ve společnosti stále jako synonymum úspěchu? Komplikovaný život fiktivní hudebnice Lydie Tár v podání Cate Blanchett zpochybňuje kult génia.
     Komentáře
  • Heroine

    Nemonogamní vztahy jsou cesta, jak vyslyšet své touhy a být v souladu sám se sebou, říká psycholožka

    Před 1 měsícem
    Nelhat, nepodvádět, netajit – tři hesla, která doprovázejí zásady konsensuálně nemonogamních vztahů, tedy vztahů, na jejichž otevřené podobě se všichni zúčastnění dohodli. Ačkoliv vztahová alternativa řadu lidí pohoršuje, bývá prý stejně stabilní jako klasický vztah a učí lidi o všem otevřeně mluvit. Jak takové vztahy fungují a jaké mohou mít výhody, či naopak komplikace, objasňuje pro Heroine.cz psycholožka a terapeutka Iva Rolederová.
     Komentáře
  • Heroine

    Vzpoura poslankyň, soud s Weinsteinem a změna definice znásilnění. Vybíráme pět událostí týdne

    Před 1 měsícem
    Producent Harvey Weinstein už ve vězení zůstane na doživotí. Bývalého magnáta ve čtvrtek soud v Los Angeles odsoudil k dalším 16 letům vězení za sexuální násilí. Tento týden se řešil také workoholismus: zatímco čeští poslanci a české poslankyně dali dohromady výzvu, aby byla sněmovní jednání přívětivější pro rodiče, indická firma se neustálé přesčasy rozhodla vyřešit po svém. Kdo tentokrát získal naši anticenu Strážci patriarchátu? A co si o současném dění myslíme my? Web Heroine.cz pro vás vybírá pět důležitých událostí uplynulého týdne.
     Komentáře
  • Heroine

    Utekla za přítelem do války, Ukrajinu už považuje za svůj domov. Příběh Češky rok poté

    Před 1 měsícem
    Za svým přítelem se nebála odjet ani do války. Na Ukrajinu. Chtěli společně žít a v nejhorším i zemřít. V pátek je tomu přesně rok, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Od té doby se tam válčí. U příležitosti smutného výročí přinášíme příběh Češky, která svůj minulý rok strávila převážně na Ukrajině. Ne jako dobrovolnice, ale protože si zemi na východě vybrala za svůj domov.
     Komentáře
  • Heroine

    Investigativních novinářek je čím dál víc, říká Holcová. Ani vražda Jána Kuciaka je nezastrašila

    Před 1 měsícem
    Letos v únoru uplynulo pět let od zavraždění slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. U příležitosti tragického výročí vstupuje na Slovensku do kin dokument Kuciak: Vražda novináře. Jeho protagonistkou je i Pavla Holcová, zakladatelka Investigace.cz a spolupracovnice Jána Kuciaka. V rozhovoru pro Heroine.cz prozradila nové souvislosti Kuciakovy kauzy a také to, že investigativních novinářek přibývá, ačkoliv kvůli své práci často čelí výhružkám.
     Komentáře
  • Heroine

    Měly by Češky dostávat menstruační volno? „Raději přehodnoťme nemocenskou,“ apeluje právnička

    Před 1 měsícem
    Kdo někdy zažil bolestivou menstruaci, ví, že je při ní obtížné někdy jen vstát z postele. V práci ale s dysmenorrhoeou neboli silnými menstruačními bolestmi můžete narazit: obtíže, které se opakují každý měsíc a které „jiné ženy v pohodě zvládají“, se často setkávají s nepochopením zaměstnavatele. Španělsko ale minulý týden přistoupilo k zásadnímu kroku. Stalo se první zemí Evropy, která schválila placené menstruační volno. V Česku by takové opatření zatím nedávalo smysl, upozorňuje právnička Šárka Homfray.
     Komentáře
  • Heroine

    Vnesla do české veřejnosti respekt k trans osobám. Lenka Králová je první Moje Heroine roku 2023

    Před 1 měsícem
    Svým sympatickým přístupem přispívá k tomu, že veřejnost začíná vnímat trans lidi s větším respektem. Lenka Králová se nebojí mluvit otevřeně o své tranzici a cestě k ní. Ve svém pořadu V Tranzu představuje příběhy tranzice bez stereotypů, bulvarizace a snahy šokovat. Představujeme další výjimečnou ženu, která vzešla ze čtenářských nominací v rámci projektu Moje Heroine.
     Komentáře
  • Heroine

    Když přestanu pracovat, zhroutím se. Co vám neřekli o workoholismu a duševním zdraví

    Před 1 měsícem
    Práce pro řadu z nás není jen způsobem obživy. Dodává nám pocit užitečnosti a významně formuje naši identitu. Co když ale jejím prostřednictvím zároveň utíkáme od hlubších problémů v našem nitru? Většinu lidí asi nepřekvapí, že workoholismus neboli chorobná závislost na práci může podle psychologů vést k depresím. Málokdy se ale mluví o tom, že proces funguje i opačně.
     Komentáře
  • Heroine

    Když monogamie nestačí. „Nevěra nám změnila manželství k lepšímu.“ Jak vypadají otevřené vztahy

    Před 1 měsícem
    A žili šťastně až do smrti. Typické zakončení všech pohádek, na které si většina z nás zvykla už odmala. Znamená to ale, že žili pořád jen spolu? Od psychologů a vztahových expertů slýcháme, že nevěra je v dlouhodobých vztazích obvyklejší, než jsme si často ochotni připustit. Co se stane mezi partnery, pokud ji z přítmí cizích ložnic, tajných esemesek a lží vytáhneme na světlo? Nad tím se zamýšlí Markéta v prvním díle podcastové minisérie Rozkoš, kterou připravila pro web Heroine.cz. V takzvané konsensuální nemonogamii přitom sama žije.
     Komentáře
  • Heroine

    Místo piva divadlo. Přinášíme příběh ženy, pro kterou umění bylo přestat pít

    Před 1 měsícem
    V Česku umírá v důsledku konzumace alkoholu asi 6500 osob ročně. Průměrný Čech či Češka vypije za rok 14,4 litru čistého lihu. Víc zvládnou jen v Litvě a Moldavsku. Smutná čísla dokazují, že Česko je považováno za alkoholovou velmoc. Kdy jindy než v únoru, kdy probíhá kampaň Suchej únor vyzývající k abstinenci, si připomínat osudy těch, pro které je životním uměním přestat pít. Příběh, který vám nyní přinášíme, ukazuje, jak lze překonat své démony.
     Komentáře
  • Heroine

    Dostala kriminál za to, že nedržela hubu. Osud Růženy Vackové inspiruje i dnes

    Před 1 měsícem
    Divadelní spolek Jedl v nové inscenaci Ženy, držte huby! zpřítomňuje život a myšlenky Růženy Vackové, profesorky dějin umění a hluboce věřící ženy, která vzdorovala nacistické i komunistické moci. Ani šestnáct let v kriminálu nezlomilo její vnitřní hodnoty. Její apel na to, že jedinou cestou je být svobodný a pravdivý, je stále aktuální.
     Komentáře
  • Heroine

    The Last of Us: Když se svět bortí, zachrání nás emoce. Radost z krabičky tamponů i z nečekané lásky

    Před 1 měsícem
    Nejnovější seriálový hit HBO vychází ze stejnojmenné videohry, ale jde mu především o vykreslení lidskosti zanechané napospas katastrofě. Vnitřní bolest se tu vlivem nebezpečného okolí přetavuje v násilí a otcovský impulz ochraňovat slabší obhajuje často pochybná rozhodnutí. The Last of Us ukazuje, že mít nablízku jeden druhého je to jediné, co nám zbývá. A může klidně jít o lásku mezi dvěma chlapy.
     Komentáře
  • Heroine

    Prolomí coming out Jakuba Jankta homofobní prostředí fotbalu? Fér se má hrát i mimo hřiště

    Před 1 měsícem
    Chceme tolerantnější společnost? Pojďme začít fotbalem, který se běžně profiluje jako extrémně maskulinní prostředí. Coming out Jakuba Jankta může přepsat pravidla, jak hrát fér.
     Komentáře
  • Heroine

    Henry Rollins: Maskulinita je představa. Mužům se prodává idea, jací by měli být. Naplnit ji nejde

    Před 1 měsícem
    Legendární hudebník, spisovatel a rétor Henry Rollins vypadá jako zhmotněný stereotyp klasické maskulinity. Namakaný, potetovaný, ostře řezané rysy. Silný, mlčenlivý typ. O to větší překvapení nastane, když se rozmluví o krizi současného mužství i světa. "Jakákoli náprava mužnosti je u mě možná pouze v komediálním smyslu. Je pekelně těžké si uvědomit, že vám může nakopat zadek každý šestnáctiletý kluk," říká v rozhovoru pro Heroine.cz.
     Komentáře
  • Heroine

    Henry Rollins: Maskulinita je představa. Mužům se prodává idea, jací by měli být. Naplnit ji nejde

    Před 1 měsícem
    Legendární hudebník, spisovatel a rétor Henry Rollins vypadá jako zhmotněný stereotyp klasické maskulinity. Namakaný, potetovaný, ostře řezané rysy. Silný, mlčenlivý typ. O to větší překvapení nastane, když se rozmluví o krizi současného mužství i světa. "Jakákoli náprava mužnosti je u mě možná pouze v komediálním smyslu. Je pekelně těžké si uvědomit, že vám může nakopat zadek každý šestnáctiletý kluk," říká v rozhovoru pro Heroine.cz.
     Komentáře
  • Heroine

    Práva trans lidí, zemětřesení v Turecku i rekordmanka Beyoncé. Vybíráme pět důležitých událostí týdne

    Před 1 měsícem
    Finsko a Hongkong upravují legislativu tak, aby nediskriminovala trans osoby. Na podobné vítězství přitom v Česku marně čekáme. Pomalu se mění také přístup církve k LGBTQ+ lidem prostřednictvím papeže Františka, ačkoliv cesta ke skutečné toleranci je v tomto případě ještě dlouhá. Web Heroine.cz přináší výběr událostí, které by vás rozhodně neměly minout.
     Komentáře
  • Heroine

    Práva trans lidí, zemětřesení v Turecku i rekordmanka Beyoncé. Vybíráme pět důležitých událostí týdne

    Před 1 měsícem
    Finsko a Hongkong upravují legislativu tak, aby nediskriminovala trans osoby. Na podobné vítězství přitom v Česku marně čekáme. Pomalu se mění také přístup církve k LGBTQ+ lidem prostřednictvím papeže Františka, ačkoliv cesta ke skutečné toleranci je v tomto případě ještě dlouhá. Web Heroine.cz přináší výběr událostí, které by vás rozhodně neměly minout.
     Komentáře
  • Heroine

    „Dobrou, mami. Dobrou, mami.“ Šéfredaktorka tištěné Heroine představuje queer speciál

    Před 1 měsícem
    Únorové číslo Heroine je o lásce. Oslavit ji je fajn, zejména během Valentýna. Jenže mnohem víc fajn je vyslechnout si při téhle příležitosti příběhy těch, kteří kvůli tomu, jací jsou a koho milují, čelí překážkám a ponižování nebo se bojí o svůj život. Ani v lásce si totiž pořád nejsme rovni. Pojďme to společně změnit. Začít můžeme četbou první letošní tištěné Heroine s velkým queer speciálem. Šéfredaktorka Michaela Kramárová představuje speciální vydání časopisu, které hlásá, že láska je jen jedna a je duhová.
     Komentáře
  • Heroine

    Vědcům se u nás připisují větší zásluhy než vědkyním. O ženách ve vědě by se mělo mluvit víc

    Před 1 měsícem
    Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. V souvislosti s vědeckými úspěchy se u nás mluví převážně o mužích. Přitom máme řadu špičkových vědkyň. Podle vědecké redaktorky Pavly Hubálkové za to můžou nejen přetrvávající předsudky, ale i to, že české vědkyně nejsou na medializaci své práce tolik zvyklé a mají z ní větší obavy. Vědí, že je mají muži víc pod drobnohledem. Nehodnotí pouze jejich vědecký přínos, ale také to, jak vědkyně vypadá nebo jestli k tomu zvládá i rodinu. Hubálková se proto snaží dávat vědkyním skrze články hlas.
     Komentáře
  • Heroine

    První dáma Rakouska-Uherska v krizi středního věku. Dusí ji realita, svůj život ukončí podle sebe

    Před 1 měsícem
    Dobový životopisný film Korzet s Vicky Krieps v hlavní roli demytizuje romantický obraz císařovny Sisi. Už to není zamilovaná princezna s tváří Romy Schneider, ale unavená rebelka bez iluzí, která prochází krizí středního věku a vzdoruje představám o ženské společenské úloze, svazujícím stejně jako těsně utažený korzet. Snímek vstupuje 9. února do českých kin.
     Komentáře
  • Heroine

    Mám vytoužené dítě, ale šťastná nejsem. S osamělostí bojuje většina českých matek

    Před 1 měsícem
    Mateřství přináší kromě pocitů naplnění také různé negativní myšlenky, o nichž se stále mluví málo. Patří k nim i pocit osamělosti, zvláště v prvních měsících života dítěte. Jedním z důvodů může být u nás i obtížnější zapojení matek s malými dětmi do pracovního procesu. Podle nové studie CERGE-EI je v Česku zaměstnáno o 50 tisíc méně matek ve věku 30 až 34 let, než je evropský průměr. Pocity osamění však mohou mít více příčin. Jaké to jsou a co může pomoct matkám překonat pocit izolace?
     Komentáře
  • Heroine

    Mrzačení ženských těl pro „potěšení“ mužů. Žena jako veřejný majetek. Proč to stále platí?

    Před 1 měsícem
    Na 6. února připadá Mezinárodní den nulové tolerance k ženské obřízce. Tato rozsáhlá forma mrzačení ženských těl na nás ve střední Evropě často působí vzdáleně. Jak se ale tato praxe, rozšířená primárně v afrických zemích, vztahuje k našemu zacházení s ženskými těly? A jak souvisí spolu ženská obřízka, právo na potrat a catcalling na ulici?
     Komentáře
  • Heroine

    Zásadní den pro Slovinsko a právo na potrat ve Francii. Vybíráme pět důležitých zpráv týdne

    Před 1 měsícem
    Stejnopohlavní páry ze Slovinska mají od úterý právo vstoupit do manželství. Začala platit novela zákona, kterou tamní představitelé schválili už vloni v červenci. Česko přitom na podobný krok stále čeká. K historickému legislativnímu posunu může dojít i ve Francii: senát totiž odsouhlasil zakotvení práva na potrat do ústavy. Web Heroine.cz vám přináší pět důležitých zpráv uplynulého týdne.
     Komentáře
  • Heroine

    „Když to nahlásíte, nikdo vás nezaměstná!“ Rusko oběti sexuálního násilí umlčuje

    Před 1 měsícem
    Současné Rusko se čím dál víc hlásí ke konzervativním hodnotám, jako je autorita, vlast a pravoslavná tradice, což jen podporuje patriarchální zvyklosti. Stále zřetelněji se objevuje pokrytectví a strach vedoucí k bezpráví, násilí a zamlčování zločinů. Zbývá v putinovském režimu ovládaném válečnou propagandou ještě prostor na lidskoprávní otázky? Proč se tam o sexuálním násilí mlčí a tresty pro násilníky jsou nízké?
     Komentáře
  • Heroine

    Heroine slaví čtyři roky! Zakladatelka časopisu popisuje, v čem proměnil debatu o feminismu a co ho teprve čeká

    Před 1 měsícem
    Web Heroine pro každodenní ženy-hrdinky založila v únoru 2019 Anna Urbanová a několik let ho vedla. Posléze se k webu přidal i stejnojmenný tištěný časopis. Ačkoliv poslední půlrok sleduje Urbanová časopis už jen zpovzdálí, u příležitosti čtvrtého výročí časopisu se krátce ohlédla za dobou, kdy projekt vznikal. Jakou cestu Heroine od té doby ušla, jak spoluvytvářela proměnu společenské debaty o feminismu a rovných příležitostech a jaké výzvy jsou ještě před ní?
     Komentáře
  • Heroine

    Myslet na sebe není sobeckost. Je to nutnost, pokud nechceme vyhořet, varuje psycholožka

    Před 1 měsícem
    Možná to znáte: na prvním místě je práce a děti a na sebe už člověku nezbývá čas. Může to dojít tak daleko, že vyhoříme. Proč jsme sami vůči sobě tak bezohlední? Zkusme se aspoň někdy upřednostnit, ocení to koneckonců i naše okolí, doporučuje psycholožka.
     Komentáře
  • Heroine

    Konference, podcast i muž na obálce. Milníky, které si připomínáme ke čtvrtým narozeninám Heroine

    Před 1 měsícem
    Heroine v únoru slaví čtvrtý rok své existence. Z malého webu se za tu dobu stal tištěný a online magazín, který nastoluje témata a vytváří společnost, v níž se otevřeně mluví o tom, co trápí ženy, muže i LGBTQ+ komunitu. Pomáháte nám s tím hlavně vy: čtenářky a čtenáři. Jako poděkování vám ku příležitosti narozenin přinášíme výběr nejdůležitějších momentů v historii Heroine, které jste prožili společně s námi.
     Komentáře
Reklama