Zavřít
Světoběžník

Světoběžník

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Světoběžník
  • Světoběžník

    Nejhorší pohromy starověku braly životy milionů lidí

    Před 1 dnem
    Svět byl v dávnověku osídlen jen řídce a lidské ztráty, které některé katastrofy způsobily, byly drastické a občas visely osudy celých společností doslova na vlásku. Vybrali jsme pět událostí, které skutečně otřásly starověkým světem.
  • Světoběžník

    Psí fosilie nalezená na Aljašce přináší nové poznatky o pravěké migraci do Severní Ameriky

    Před 3 dny
    Zhruba 10 000 let stará psí kost nalezená na Aljašce patří mezi nejstarší fosilie svého druhu v Americe.
  • Světoběžník

    První návrh rakety pochází z 16. století. Autorem byl vojenský inženýr, který preferoval mír

    Před 4 dny
    Raketový pohon není ve světě vědy a techniky žádnou velkou novinkou. Avšak skutečnost, že první plány vícestupňové rakety pocházejí z 16. století, může být zarážející.
  • Světoběžník

    Podivné pruhy kolem sibiřské řeky matou vědce

    Před 5 dny
    Fotografie pořizované po několik let družicí Landsat 8 ukazují, jak se oblast kolem řeky Markha v průběhu času proměňuje a vytváří pozoruhodný efekt.
  • Světoběžník

    Co píší o vývoji pandemie koronaviru v Česku zahraniční média

    Před 7 dny
    Pandemie koronaviru neztrácí na síle a Česko v současné době patří k nejzasaženějším zemím na světě. Přestože situace ani ve světě není růžová, zahraniční média si naší malé země v souvislosti s nemocí všímají.
  • Světoběžník

    Kučisake-onna. Japonská legenda s rouškou v hlavní roli

    Před 8 dny
    Rouška se dostala i do jedné z japonských legend o zlém duchovi, který za chirurgickou maskou skrýval svoji zjizvenou tvář. Pověst se má vázat k tragédii staré stovky let.
  • Světoběžník

    Smyslem konceptu šedého muže je splynutí s davem a být ovcí jen naoko

    Před 10 dny
    Teorie šedého muže nebo ženy rozhodně není žádnou science fiction a je jisté, že jsou takoví lidé mezi námi. Někdo je nazývá preppeři a možná jsou to právě oni, kdo současnou pandemií proplouvají nejlépe.
  • Světoběžník

    Fascinující podmořský svět v okolí Baham je tvořen nesčetným množstvím korálových skořápek

    Před 11 dny
    V dávné minulosti byly Bahamy daleko větší pevninou. Ta je dnes ukryta pod mořem a představuje nádherné podmořské vápencové plošiny.
  • Světoběžník

    Sibiřská hora Šoria připomíná obří megalitickou stavbu

    Před 12 dny
    Kamenné bloky v jihosibiřském pohoří Šoria vypadají, jako by je někdo na sebe poskládal. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se o největší megality na světě.
  • Světoběžník

    Zanzibar láká turisty, covid je až na druhém místě

    Před 15 dny
    Tanzanská vláda k probíhající pandemii koronaviru přistupuje velmi laxním způsobem a turisty stále vítá s otevřenou náručí, aniž by po nich požadovala negativní testy nebo karanténu.
  • Světoběžník

    Fascinující polární záře kouzlila nad Tasmánií a Novým Zélandem

    Před 16 dny
    Obyvatelé Tasmánie a Nového Zélandu ohromila polární záře, kterou bylo možné pozorovat 7. února. Toto fascinující divadlo je na jižní polokouli nazýváno aurora australis nebo také jižní záře a způsobují ji stejné procesy jako její severské dvojče.
  • Světoběžník

    Armáda Božího odporu sužuje Afriku již více než tři desetiletí. Jako vojáky verbuje i děti

    Před 17 dny
    V současnosti tato armáda působí v několika zemích. Podniká útoky a uskutečňuje násilné verbování také v Jižním Súdánu, Kongu a Středoafrické republice.
  • Světoběžník

    Význam tajemných kamenných koulí z Kostariky už asi nikdy neodhalíme

    Před 18 dny
    Více než pět stovek téměř dokonalých koulí pochází z předkolumbovské éry a jejich vznik je datován do období mezi lety 500 - 1500 našeho letopočtu.
  • Světoběžník

    Díra do pekla existuje. V Americe jí říkají Svatá díra a jednu oběť už vcucla

    Před 21 dny
    Největší přehradní přepadový otvor na světě je 22 metrů široký a 75 metrů hluboký. Jeho účelem je odvádění nadměrných srážek do potoka pod přilehlou hrází Monticello u kalifornské nádrže Berryessa.
  • Světoběžník

    Jak bude vypadat dovolená po pandemii?

    Před 22 dny
    Pandemický stav nebude trvat věčně a dříve či později se svět vrátí do normálních kolejí, přesto se některé věci změní a jednou z nich budou naše dovolené.
  • Světoběžník

    Japonský ostrov duchů v minulosti obývalo přes pět tisíc obyvatel

    Před 23 dny
    Ostrov náležící k městu Nagasaki v minulosti hýřil životem. Všechny jeho obyvatele, kterých bylo v dobách největšího rozkvětu více jak pět tisíc, na nehostinné místo přivedla těžba uhlí.
  • Světoběžník

    50 tisíc let staré neandrtálské exkrementy odhalují užitečné střevní mikroorganismy

    Před 25 dny
    50 tisíc let starý neandrtálský exkrement obsahuje stopy po stejným mikrobech, které jsou přítomné i v útrobách moderních lidí. Poznatek může pomoci v boji proti některým civilizačním chorobám.
  • Světoběžník

    Ďáblova díra skrývá unikátní ekosystém i těla mrtvých průzkumníků

    Před 26 dny
    Systém rozlehlých a vodou zaplněných jeskyní je domovem ryb vyvíjejících se zcela odděleně po tisíce let. Bránu do podzemního komplexu tvoří trhlina zvaná Ďáblova díra.
  • Světoběžník

    Rakouská vesnice Fucking změnila jméno

    Před 1 měsícem
    Asi stovce obyvatel rakouské vesničky Fucking už došla trpělivost s nechtěnými turisty a obec se od ledna letošního roku jmenuje Fugging.
  • Světoběžník

    Nejextrémnější přehrady světa ohromují i fascinují

    Před 1 měsícem
    Vodní nádrže a jejich hráze patří k nejúchvatnějším lidským výtvorům, které mají obrovský dopad na okolní krajinu i životy lidí. Ty největší jsou dokonce viditelné i z vesmíru.
  • Světoběžník

    Z kopce nebo do kopce? Ve Skotsku to občas nevíte

    Před 1 měsícem
    Zvláštní úkaz známý jako Electric Brae není nic jiného než dokonalou optickou iluzí. Pokud se však na tomto místě ve skotském hrabství Jižní Ayrshire ocitnete, budete zmateni, přestože fyzikální vysvětlení všichni znají.
  • Světoběžník

    Obět něbo zločinec? V případu Patty Hearstové je těžké najít odpověď

    Před 1 měsícem
    Až do února 1974 nebylo na životě studentky Patty Hearstové nic zvláštního. Vše se změnilo jednoho večera, když na dveře jejího bytu někdo zaklepal.
  • Světoběžník

    Oceány zachytávají rekordní množství tepla

    Před 1 měsícem
    Podle studie mezinárodního týmu vědců zveřejněné v periodiku Advances in Atmospheric Sciences absorbovaly světové oceány tolik tepla, že by to vystačilo na uvaření vody v 1,3 miliardách rychlovarných konvic.
  • Světoběžník

    Ferropolis. Německé město železa zůstává nadále uzavřeno

    Před 1 měsícem
    Ferropolis se nejen neustále snaží rozšiřovat svoji odborně-technickou výstavu, v minulosti byl také dějištěm celé řady kulturních akcí.
  • Světoběžník

    Globální oteplování dává jen jednu jistotu. Zatáhnout brzdu a zastavit nelze

    Před 1 měsícem
    Jak to skutečně s globálním oteplováním je, co můžeme očekávat a co lze dělat, abychom tento nepříznivý trend alespoň zmírnili?
  • Světoběžník

    Lemurie, Mu a Atlantida: Tři největší ztracené kontinenty

    Před 1 měsícem
    Stejně jako Atlantik má svoji bájnou Atlantidu, i vody dalších světových oceánů údajně ukrývají pozůstatky kontinentů, kde kdysi bujelo vědění a civilizace jen rozkvétala.
  • Světoběžník

    V zemi, kde se nekontrolovatelně šíří HIV, si vládce žije v přepychu obklopen patnácti manželkami

    Před 1 měsícem
    Svazijsko je pro Středoevropana téměř neznámou zemí. Malý stát ležící ve vnitrozemí jižní části černého kontinentu nepřitahuje turisty a jen čas od času se o něm můžeme doslechnout z médií. Většinou však nejde o veselé zprávy.
  • Světoběžník

    Anomálie nebo iluze? Oregonský vír popírá pravidla gravitace

    Před 1 měsícem
    Oregonský vír představuje jednu z největších současných neobjasněných anomálií. Malá kruhová oblast ve východním Oregonu o velikosti asi 60 metrů čtverečních se vymyká jakýmikoliv fyzikálním zákonům.
  • Světoběžník

    Český přístroj na detekci koronaviru ze slin je blíže k využití v praxi

    Před 1 měsícem
    Přístroj na detekci viru SARS-CoV-2 ze slin je nyní v další fázi testování. Technologie, kterou vymysleli vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, prokázala citlivost srovnatelnou s PCR testy.
  • Světoběžník

    Muž, který zemřel před tisícem let na zácpu, jedl několik měsíců kobylky

    Před 1 měsícem
    Člověk, který žil před 1 000 až 1 400 lety v kaňonech kolem texaské řeky Pecos, mohl podle studie vědců z University of Nebraska–Lincoln zemřít na otřesný případ zácpy. Ostatky jeho mumifikovaného těla byly objeveny již v roce 1937.
  • Světoběžník

    Dáváte si rádi kuře k obědu? Možná vás překvapí, že jíte potomka dinosaurů

    Před 2 měsíci
    Drůbeží maso je zřejmě nejvíce konzumovaným druhem. Slepice ani krůta nikoho příliš nenadchne jinak, než právě jako zdroj potravy. Jedná se však o degradaci tohoto typu zvířat, vždyť to právě oni jsou prý prokazatelnými příbuznými opeřených dinosaurů.
  • Světoběžník

    Proč koronavirus nedecimuje Afriku, přestože se čekalo peklo

    Před 2 měsíci
    Ačkoliv ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku pandemie varoval Afriku před možnou katastrofou, obavy se nenapily. Jaké jsou hlavní důvody, proč Afrika zvládá boj s pandemií relativně dobře?
  • Světoběžník

    Jiný kraj, jiný mrav. Šílená jídla pro skutečné gurmány

    Před 2 měsíci
    V každém koutě světa se najdou kulinářské speciality, nad kterými v jiných končinách zůstává rozum stát. Je libo kuřecí packy nebo oční bulvy? Není problém a jak se zdá, jako jídlo se dá připravit prakticky cokoliv. Ze stovek šílených pokrmů jsme vybrali deset skutečně podivných, na které si troufnou jen opravdoví fajnšmekři. Dobrou chuť!
  • Světoběžník

    Psotník. Křeče nejasného původu stály za více jak polovinou dětských úmrtí

    Před 2 měsíci
    Ještě v 19. století byla dětská úmrtnost běžným jevem. Ten, kdo ve středověku přečkal dětství, měl vcelku slušnou šanci dožít se alespoň čtyřicítky. K nejčastějším příčinám úmrtí těch nejmenších patřil psotník.
  • Světoběžník

    Signál od Proxima Centauri. Co by pro lidstvo znamenala detekce mimozemské civilizace?

    Před 2 měsíci
    Pokud by někdy došlo k objevu či dokonce setkání s mimozemskou inteligencí, změní tato událost filosofii, politiku, náboženství a samozřejmě i pohled na existenci samotnou.
  • Světoběžník

    Best in covid. Které země jsou aktuálně bez koronaviru?

    Před 2 měsíci
    Není překvapením, že zeměmi bez koronaviru jsou menší, především ostrovní státy, ale v žebříčku nejúspěšnějších bojovníků s pandemií lze najít i zemi s miliónem obyvatel.
  • Světoběžník

    Návrat Betlémské hvězdy? V pondělí 21. prosince dojde k vzácnému setkání Jupiteru se Saturnem

    Před 2 měsíci
    Den za dnem se k sobě planety zvolna přibližují a to až do pondělí 21. prosince, kdy téměř splynou v jednu hvězdu. Něco podobného se naposledy událo v roce 1623 a znovu se zopakuje až za šedesát let!
  • Světoběžník

    Hessdalenská světla se objevují téměř sto let, stále však odolávají vědeckému vysvětlení

    Před 2 měsíci
    Nad 12 kilometrů dlouhým údolím Hessdalen ve středním Norsku se objevují podivná světla nejméně od 30. let minulého století. Jejich původ je neznámý a lze je spatřit jak ve dne, tak v noci.
  • Světoběžník

    Rusko-japonské spory se dodnes odrážejí na tváři sachalinského hlavního města

    Před 2 měsíci
    Není mnoho ruských města, která by zažila tak zvláštní vývoj jako Južno-Sachalinsk. Ve městě ležícím na studeném ostrově Sachalin se mísí evropské i asijské vlivy, což dokazuje nejen městská architektura, ale i změny v samotném názvu sídla.
  • Světoběžník

    Kdo byly Amazonky vládnoucí mužům? Podle kronikářů mohly žít u Baltského moře

    Před 2 měsíci
    Čistě ženský kmen porážející mužské armády vešel ve známost jako Amazonky. S Amazonií v Jižní Americe však nemají nic společného. Pokud skutečně existovaly, jejich domovinou byla nejspíše východní Evropa a není vyloučeno, že v jejich žilách kolovala slovanská krev. Co o těchto bojovnicích vypovídají historické zdroje?
  • Světoběžník

    Nejmenší město světa má pouhých 20 obyvatel

    Před 2 měsíci
    Nejmenší město na světě nemá stovky, natož tisíce obyvatel. V chorvatském Humu žijí pouze dvě desítky osob, přesto mohou tvrdit, že žijí ve městě.
  • Světoběžník

    Gangkhar Puensum – nepřemožená sedmitisícovka v království, kde je horolezectví zakázáno

    Před 3 měsíci
    Nejvyšší hora království Bhútán, Gangkhar Puensum, zůstává se svojí výškou 7570 metrů nejvyšším vrcholem světa, který dosud nenašel svého přemožitele.
  • Světoběžník

    Největším přírodním zrcadlem na světě je bolívijská solná pláň Salar de Uyuni

    Před 3 měsíci
    Na zhruba 10 000 kilometrech čtverečních se rozkládá bolívijský unikát, solná pláň Salar de Uyuni. Ta představuje turisticky nejpřitažlivější místo v zemi a jako magnet působí zejména po dešti, kdy se dokonale rovná plocha promění ve fascinující přírodní zrcadlo.
  • Světoběžník

    Z pensylvánské Centralie udělal roky trvající podzemní požár město duchů

    Před 3 měsíci
    Město duchů je slovní obrat, který používáme pro vylidněné městské zástavby. Lidé z těchto míst odešli z různých důvodů. Jedno tragické město se nalézá i v Pensylvánii.
  • Světoběžník

    Žebříčku nejnebezpečnějších tvorů vévodí jeden děsivě zákeřný predátor

    Před 3 měsíci
    Utkvělá představa nebezpečného predátora, který dostihuje svoji kořist a nemilosrdně ukusuje maso z ještě v křečích se zmítajícího těla sice oprávněně evokuje k obavám, ale tato situace je od běžně prožívaného lidského života natolik vzdálená, že geparda, pumu nebo snad lva nemůžeme považovat za člověku zcela nebezpečného tvora. Na světě jsou daleko sofistikovanější tvorové, kteří jsou skutečně nebezpeční.
  • Světoběžník

    Úchvatné Natronové jezero se barví do ruda a je domovem miliónů plameňáků

    Před 3 měsíci
    Natronové jezero se nachází na pomezí Tanzánie a Keni a více než obyčejnou vodní plochu připomíná scenérie z vědecko-fantastických filmů. Za úchvatnou podívanou stojí mocná síla přírody.
  • Světoběžník

    Delfíni zřejmě umí vědomě kontrolovat svoji srdeční frekvenci

    Před 3 měsíci
    O inteligenci delfínů byla publikována již řada studií. S dalším střípkem, který dokazuje výjimečnost těchto savců, přišli vědci z organizace Oceanographic Foundation ve španělské Valencii.
  • Světoběžník

    Sudetští Němci během okupace nadšeně vítali nacisty. Zlatá kniha v České Kamenici obsahuje Hitlerův podpis

    Před 3 měsíci
    Sudety (Sudetenland) byly kompletně obsazeny během deseti dnů. Zatímco mnozí Češi chvatně opouštěli území, většina Němců vojákům nadšeně mávala, německé dívky domnělým osvoboditelům do klop vkládaly květy.
  • Světoběžník

    Ostrov Bermeja zmizel a s ním i mexické naděje na ropu

    Před 3 měsíci
    Ostrov Bermeja, malý neobydlený kus země nedaleko mexického poloostrova Yucatán, má podivnou minulost a ještě zvláštnější současnost. Zkrátka zmizel.
  • Světoběžník

    Rychlá práce evoluce. Ropuchy se na odlehlých ostrovech zmenšily za necelé století o třetinu

    Před 3 měsíci
    Ropuchy červenonohé, které se v minulosti dostaly na tropické ostrovy v Indickém oceánu, se během necelého století zmenšily o třetinu. Z evolučního hlediska jde o pozoruhodně krátkou dobu.
  • Světoběžník

    Neandrtálci se uchylovali ke kanibalismu. Zřejmě ale jen v dobách krize

    Před 3 měsíci
    Neandrtálci tvořili šperky, malovali na jeskynní stěny, používali kamenné nástroje a stejně jako moderní lidé pohřbívali své blízké. Proto možná překvapí důkazy o neandrtálském kanibalismu.
  • Světoběžník

    Extrémní počasí, jedovatý vzduch i naprostá izolace dělá z Norilsku jedno z nejdepresivnějších měst světa

    Před 3 měsíci
    Život v nejsevernějším velkoměstě světa není žádná romantika ani pohádka. Téměř dvousettisícový ruský Norilsk leží čtyři stovky severně od polárního kruhu a extrémní počasí je jen jedním z mnoha problémů, kterým místní obyvatelé čelí.
  • Světoběžník

    Sonda Taranis prozkoumá skrytou tvář bouří. Na palubě ponese i české přístroje a vzkazy skřítkům

    Před 3 měsíci
    Výzkum skřítků, obřích výtrysků, světelných kruhů i záření gama nad bouřkovými oblastmi – takový je úkol sondy Taranis. Odstartuje v noci ze 16. na 17. listopadu z kosmodromu Kourou.
  • Světoběžník

    Úžasná kalifornská pláž ze skleněných oblázků byla původně skládkou

    Před 3 měsíci
    Ještě před sto lety čpěla na kalifornském pobřeží Mendocino černá skládka. Dnes to samé místo uhrane na první pohled. Nevšední krása, kterou tvoří pláž plná pestrobarevných oblázků, je magnetem pro turisty i fotografy.
  • Světoběžník

    Základy Libérie položili osvobození američtí otroci. Dnes zemi vládne bývalý nejlepší fotbalista světa

    Před 3 měsíci
    V hlavním městě Monrovia na pobřeží Atlantského oceánu žije zhruba milion obyvatel. K založení města došlo roku 1822 zásluhou osvobozených Afroameričanů, kteří se vrátili z otroctví v Severní Americe.
  • Světoběžník

    Český akademik se podílel na jedinečném výzkumu hustoty kůry a gravitačního pole Měsíce

    Před 3 měsíci
    Známé údaje o nejbližším vesmírném sousedovi planety Země jsou opět o něco přesnější a zásluhu na tom má také český vědec Michal Šprlák z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
  • Světoběžník

    Vesnice Kifuka: V “hlavním městě blesků” jste pod neustálou palbou

    Před 3 měsíci
    Malá a jinak vcelku obyčejná africká vesnice Kifuka je bouřkami nejvíce sužovaným lidským sídlem. Nikde jinde na světě nejsou lidé vystaveni hromům a bleskům tak, jako v této odlehlé části Demokratické republiky Kongo.
  • Světoběžník

    Prach urychluje tání sněhu a ledu v Himálajích

    Před 4 měsíci
    Sněhu a ledu je v Himálajích stále méně. Ještě v nedávné době přitom vědci předpokládali, že má globální oteplování relativně malý vliv na střechu světa.
  • Světoběžník

    Tajemný ostrov ve Východosibiřském moři na leteckých snímcích jen tak neuvidíte

    Před 4 měsíci
    Satelitní Google mapy nebo Mapy.cz od Seznamu jsou skvělými nástroji pro poznávání světa prostřednictvím monitoru. Na leteckých snímcích lze objevit řadu detailů, někdy fascinujících, jindy pozoruhodných. Lze ale také narazit na záměrně skrytá místa. Příkladem je tajemný ruský ostrov ve Východosibiřském moři.
  • Světoběžník

    Mohlo být africké Togo československou kolonií?

    Před 4 měsíci
    Togo svojí rozlohou i počtem obyvatel, který se tehdy pohyboval kolem 3 milionů, připadalo tehdejším československým mocipánům jako reálně spravovatelné. Tento sen však zůstal nejvýše v rovině teoretických úvah.
Reklama