Zavřít
Zahrádkář
Zahrádkář
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Zahrádkář
Zahrádkář
Léčivé plevele: popenec obecný a vrbina penízková
Před 3 hodinami
Mnohé plevele nám na zahradě přidělávají práci. Najdou se však mezi nimi i chutné a léčivé plevele, které můžeme využít pro své zdraví.
Zahrádkář
Tvary hrušně: Kterou výšku kmene vybrat, jak tvarovat korunu
Před 1 dnem
Pěstitelské tvary hrušně se mnohdy podobají jabloním. Na bujně rostoucích podnožích se však hrušně dožívají vyššího věku než obdobné jabloně.
Zahrádkář
Delosperma: barevně pestré trvalky na vzestupu
Před 2 dny
Čím dál tím častěji je na zahradách k vidění delosperma. Některé druhy dokážou ohromit rozmanitostí tvarů a barev i svou odolností.
Zahrádkář
Dříve tajemná modrá orchidej je dnes dostupná díky šlechtění
Před 3 dny
Orchidej s modrými květy bývala něčím velmi zvláštním, nedostupným. Skoro se až nechtělo věřit, že něco takového skutečně existuje.
Zahrádkář
Z jara se půda opět otevírá a nová sezona může začít
Před 4 dny
O svatojánské noci se prý otevírají skály a vydávají poklady. Z jara je to pro změnu půda, která se při oteplení otevírá setí a sazení.
Zahrádkář
Jak řezat révové keře, aby byly plodné a zdravé
Před 5 dny
Révové keře bychom měli zbavovat zbytečných letorostů a dbát, aby řezných ran bylo minimum. Počítejme také s využitím zásobních čípků.
Zahrádkář
Ředkvičky vyséváme, jakmile poleví hrozba větších mrazů
Před 6 dny
Přestože ředkvičky snesou mírný mráz, přikryjeme je po výsevu netkanou textilií. Chráníme je tím také před škůdci a uspíšíme jejich sklizeň.
Zahrádkář
Slovenské odrůdy červeného rybízu pro zahrádky
Před 7 dny
Na Slovensku v minulých desetiletích vyšlechtili řadu nových odrůd různého ovoce. Připomeňme si odrůdy červeného rybízu.
Zahrádkář
Jak a kdy na výchovný řez po výsadbě ovocného stromku
Před 8 dny
Výchovný řez ovocných stromků a keřů by měl následovat co nejdříve po výsadbě. Jeho podzimní provedení se však liší od jarního.
Zahrádkář
Brambory sázíme do půdy ohřáté na 8 až 10 °C
Před 9 dny
Termín výsadby brambor je jednoznačně dán teplotou půdy, do které hlízy zasadíme: 8 až 10 °C a to v půdním profilu do hloubky výsadby.
Zahrádkář
Proč jehličnany žloutnou, které živiny doplnit a jak
Před 10 dny
Nedostatek hořčíku a draslíku poznamená jehličnany: Žloutnou; jehlice nejprve zesvětlí, posléze hnědnou. Živiny jim chybí.
Zahrádkář
Kolik oček ponechat na keři při řezu révy vinné v zahradě?
Před 11 dny
Réva vinná plodí na jednoletém dřevě. Zimní očka (pupeny) révy jsou složena z očka hlavního a dvou oček vedlejších.
Zahrádkář
Čínské odrůdy asijských hrušní a kříženci s evropskými druhy
Před 12 dny
V Číně pěstují hrušně déle než tři tisíceletí. Dokládají to jak archeologické vykopávky, tak čínské odrůdy starší, než je náš letopočet.
Zahrádkář
Hlíznaté begonie: Koncem zimy předklíčíme a vysadíme
Před 13 dny
Hlíznaté begonie mohou k radosti svých příznivců vstupovat do nového vegetačního období už od druhé poloviny února.
Zahrádkář
Pěstujeme hrášek: výsev, živiny, škůdci, sklizeň, odrůdy
Před 14 dny
Hrášek patří ke stálicím zeleniny ze zahrady. Nejen kvůli snadné péči a brzké sklizni, ale i díky dětem. Zbožňují ty svítivě zelené kuličky.
Zahrádkář
Střechy s vegetací: Chrání před chladem i vedrem, drží vláhu
Před 15 dny
Zelené střechy zmírňují ve městech negativní vliv velkých zastavěných a zpevněných ploch. Ale i pro dům ve venkovské krajině mají přínos.
Zahrádkář
Pařeniště zvládne postavit každý, stačí jen trocha umu
Před 16 dny
Pro mnohé zahradníky je pařeniště nedílnou součástí zahrady. Využijí ho pro předpěstování sadby, k pěstování zeleniny nebo k její uskladnění.
Zahrádkář
Jak založit svou první zahradu, aby se nám líbila
Před 17 dny
Plánování a realizace první zahrady je činnost, kterou nedělám každý den. Co podniknout, abychom se vyvarovali častých chyb?
Zahrádkář
Jarmanka: trvalka krásná v květinové výsadbě i do kytice
Před 18 dny
Vytrvalá okrasná rostlina jarmanka bývá na zahradách k vidění málokdy. Přitom je nenáročná a má zajímavá okoličnatá květenství.
Zahrádkář
Tip: Perlit kdovíproč odrazuje hryzce od kořenů rostlin
Před 19 dny
Zahrádkáři a především pěstitelé pokojových rostlin, kaktusů či sukulentů se jistě setkali s pojmem perlit a jistojistě s výrobkem samotným.
Zahrádkář
Choroby jablek: mušince bez much, sazovitost bez sazí a jiné
Před 20 dny
Na podzim ukládáme v dobré víře krásná barevná jablka do sklepa, aby vydržela až do jara. Nepočítáme, že by je nějaké choroby mohly trápit.
Zahrádkář
Jablka s červenou dužninou, která si zachová barvu
Před 21 dny
Mezi zajímavé ovoce patří také jablka s červenou dužninou. Vybíráme dvě zimní odrůdy, které pocházejí od šlechtitelů v Německu a Švýcarsku.
Zahrádkář
Delonix královská: nejnápadnějších kráska tropů
Před 21 dny
Malý, opadavý strom s velkými, oranžovo červenými květy. Kvůli nim je delonix vysazována v parcích jako solitér i jako stromořadí podél cest.
Zahrádkář
Trávník si žádá víc pravidelné údržby, než se může zdát
Před 23 dny
Někdo vášnivě rád zahrádkaří, jiný hledá, jak to udělat, aby zahradě mohl věnovat jen minimum času. A tak se rozhodne pro trávník.
Zahrádkář
Vyvýšený záhon: Kdy bočnice stavět na betonový základ
Před 23 dny
Koncem února zahrada ještě odpočívá. Máme čas pořídit do nastávající sezony něco nového. Vyvýšený záhon je dobrý nápad, navíc praktický.
Zahrádkář
Což takhle dát si plevel
Před 24 dny
Jistě namítnete, že ne každý plevel je jedlý. Přesto zbyde škála rostlin, na kterých si pochutnat můžeme. A ještě prospějeme svému zdraví.
Zahrádkář
Maxi rajčata: mají své minusy, ale jejich chuť stojí za to!
Před 26 dny
Rajčata dodávají nejrůznějším omáčkám, protlakům a kečupům barvu a chuť. Proto jsou řazena i mezi koření. U těch maxi to platí dvojnásob!
Zahrádkář
Celer bulvový: Kdy a jak vysít, pěstovat, sklidit a uskladnit
Před 27 dny
Již ve starém Egyptě znali celer pro jeho léčebné a afrodiziakální účinky. Dnes je ceněn zejména pro svůj obsah vitaminů a minerálů.
Zahrádkář
Vybíráme dřeviny pro živý plot; hodí se i ty opadavé
Před 27 dny
Čeští zahrádkáři jsou oproti zahraničí konzervativnější. Upřednostňují stálezelený živý plot, navíc se často rozhodují pro zeravy.
Zahrádkář
Václav Větvička o tom, jak ho životem provázejí vilíny
Před 1 měsícem
Když jsem v srpnu 1963 nastoupil do Průhonic, brzy jsem od pana Stržínka vyškemral sazeničku vilínu. Čekala mě tam i další setkání s vilíny.
Zahrádkář
Morušovníky se vracejí; už zase lákají k výsadbě
Před 1 měsícem
Dříve morušovníky po léta mohutněly u silnic i na venkovských dvorech. Koruny příjemně stínily, plody zpestřily jídelníček člověku i drůbeži.
Zahrádkář
Vyséváme papriky, rajčata, lilek pro předpěstování sazenic
Před 1 měsícem
Rozhodneme-li se plodovou zeleninu pěstovat od semen, vybereme si s předstihem odrůdy a do předpěstování sazenic se pustíme během února.
Zahrádkář
Chystáme své první výsadby na zeleninové záhony
Před 1 měsícem
Z předpěstované sadby pěstujeme zeleninové druhy, které chceme sklízet brzy – rané saláty, košťáloviny, ale i druhy na pěstování náročnější.
Zahrádkář
Od feferonky k fenoménu chilli papričky
Před 1 měsícem
Kdysi se v tuzemských podmínkách pěstovaly pouze malé kulaté feferonky Korál. Dnešní příznivci pálivých paprik uctívají chilli papričky.
Zahrádkář
Lalokonosci: nebezpeční škůdci zahradních plodin
Před 1 měsícem
Lalokonosci, dospělci i larvy různých druhů, se vzhledem ke svému dlouhému vývoji vyskytují na zahradách prakticky celý rok.
Zahrádkář
Rýnsko-hessenské vedení révy a jeho důležité detaily
Před 1 měsícem
Rýnsko-hessenské vedení je nejčastějším pěstitelským tvarem révy také u zahrádkářů. Základem je tvarování plodného dřeva na vrcholu kmínku.
Zahrádkář
Kdy zrají japonské odrůdy asijských hrušní na Moravě
Před 1 měsícem
Odrůdy asijských hrušní rozdělujeme podle zralosti stejně jako hrušně evropské na letní, podzimní a zimní. Přesto se hrušky ve zralosti liší.
Zahrádkář
Pěstujeme léčivky: levanduli, třapatkovky, třezalku
Před 1 měsícem
V únoru předpěstujeme bylinky a léčivky. Dobře předpěstovaná, silná a zdravá sazenice bude základem úspěšného pěstování pro okrasu i zdraví.
Zahrádkář
Ostřice: celoročně nápadně zbarvené ozdoby zahrad
Před 1 měsícem
Květy ostřice jsou taktéž atraktivní, ovšem to, proč je tato rostlina tak oblíbená, jsou její celoročně proměnlivě barevné listy.
Zahrádkář
Jablíčkové papriky vynikají výraznou chutí a vůní
Před 1 měsícem
Papriky, které jsou v Maďarsku velmi oblíbené, si k nám cestu teprve hledají. Dají se jíst čerstvé, konzervovat i nakládat.
Zahrádkář
Jak bránit rostliny před mrazy ze severských končin
Před 1 měsícem
Únorový vpád ledového vzduchu ze severských končin do středoevropských zahrádek jako by chtěl skrýt svou hrozbu do kulis slunečných dní.
Zahrádkář
Kdy a proč dochází k zasolení zeminy?
Před 1 měsícem
K zasolení půdy dochází v přirozených podmínkách poměrně vzácně. Zpravidla se jedná o místa se suchými klimatickými podmínkami.
Zahrádkář
Puškvorec: vodní rostlina do jezírka nebo jako solitér do nádoby
Před 1 měsícem
Puškvorec údajně rozšířili Tataři z východní Asie při svých nájezdech ve 12. století. Prý věřili, že tam, kde ho nasadí, bude voda pitná.
Zahrádkář
Jednoduchý návod, jak pařeniště téměř celoročně pěstitelsky využít
Před 1 měsícem
Pařeniště díky svému krytu zadržuje teplo ze slunečních paprsků. Toho využijeme k předpěstování sadby nebo k pěstování některé zeleniny.
Zahrádkář
Indičtí běžci v okrasné zahradě: proti slimákům a pro krásu
Před 1 měsícem
Před lety jsme bránili zahradu před plzáky sběrem. Sbírali jsme hlavně brzy ráno. Pak nás zaujali indičtí běžci a pustili jsme se do chovu.
Zahrádkář
Asijské hrušně aneb hrušky pěstované od starověku
Před 1 měsícem
Rod hrušeň (Pyrus) vznikl nejspíš během třetihor v podhůří masivu Tian Shan v západní Číně. Asijské hrušně byly i prvními pěstovanými.
Zahrádkář
Uskladněné brambory: Zimou hodně trpí a dříve se kazí
Před 1 měsícem
Přestože dnešní domácnosti počítají s místem pro uskladněné brambory méně než dřív, stále je dost těch, které okopaninu na zimu ukládají.
Zahrádkář
Spatodea zvonkovitá; jeden z nejkrásnější stromů tropů a subtropů
Před 1 měsícem
Seznamte se, prosím. Spatodea zvonkovitá, lidově nazývána tulipánový strom, může kvést v příznivých podmínkách tropů až celoročně.
Zahrádkář
Lufa: Mladé plody ochutnejte, zralé použijte jako mycí houbu
Před 1 měsícem
Všestranná popínavá bylina lufa pochází z tropů. Mladá rostlina se listem i plodem podobá okurce. Využití plodů závisí na tom, jak zralé jsou.
Zahrádkář
Václav Větvička: arboretum s voňavou Zahrádkou slečny Diorové
Před 1 měsícem
V Hamzově léčebně v Luži pod Košumberkem vyrostlo arboretum, které jsem měl a mám možnost již přes 25 let dotvářet.
Zahrádkář
Keř z Afriky: Natalská švestka přezimuje ve skleníku
Před 1 měsícem
Z oblasti od pobřeží Jihoafrické republiky přes provincie Východní Kapsko a KwaZulu-Natal až po jih Mosambiku pochází natalská švestka.
Zahrádkář
Steaková rajčata potřebují hodně tepla, lze je pěstovat v nádobě
Před 1 měsícem
Někdo se olizuje, když slyší slovo steak, jiný při slově rajče. Ten první bude trochu zklamaný, toho druhého steaková rajčata nadchnou.
Zahrádkář
Ledové papriky: ideální k zavaření nebo naložení
Před 1 měsícem
Ledové papriky byly vyšlechtěny proto, aby si zachovaly svou chuť, barvu a tvar i po tepelné úpravě nebo při konzervaci nízkou teplotou.
Zahrádkář
Libo‐li syntetické hnojivo na zahrádku? Ne, děkuji!
Před 1 měsícem
Od pravěku až do doby nedávné lidé na Zemi pěstovali plodiny ekologicky. Veškeré výpěstky byly v top bio kvalitě. Umělé hnojivo nebylo.
Zahrádkář
Václav Větvička o stříbřitých zahradách a špercích z jinovatky
Před 1 měsícem
Třeba takové trávy, ponechané neuklizené, neseřezané na místě. Jejich trsy za jedinou noc se převléknou do stříbřitých krajek.
Zahrádkář
Jak chránit zahradní borůvky před mrazem?
Před 1 měsícem
Zahradní borůvky zimní mráz nepoškozuje, snad s výjimkou některých horských oblastí. Uvádí se, že vydrží i teploty klesající až k –34 °C.
Zahrádkář
Nejlepší druhy kukuřice pro pěstování na zahradě
Před 1 měsícem
Kukuřice cukrová a pukancová je chuťově velmi dobrá, nenáročná na pěstování, přitom je na zahradách vidět poměrně málo. Není to škoda?
Zahrádkář
Chaos v termínech řezu ovocných stromů aneb co se stane, když…
Před 1 měsícem
Chyby v řezu ovocných stromů mohou pramenit také z mýtů o termínech řezu. Vycházejme z faktu, že existují dva základní termíny.
Zahrádkář
Zahradní kryt prodlouží sezonu. Dřív začne, později skončí
Před 1 měsícem
Vybudovat zahradní kryt není tak složité. Využít se dají klasické nebo moderní technologie, různé postupy a materiály.
Zahrádkář
Další chyby v řezu ovocných stromů: na ježka, co s vlky
Před 1 měsícem
Snad nejčastější chyba řezu dospělých ovocných stromů spočívá v tom, že pěstitel každý rok sestřihne jednoleté výhony na tři očka – na ježka.
Reklama