Zavřít
České stavby

České stavby

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje České stavby
  • České stavby

    Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, ale také zdravá pochutina

    Před 1 dnem
    Věděli jste, že ibiškový čaj je egyptským národním nápojem, kterému se říká karkade? Že květy ibišku se především na blízkém východě kandují nebo nakládají do cukru? A že je ibišek nazýván „květinou z Havaje“, kde se stal pro svou krásu národní rostlinou? Přečtěte si další zajímavosti o ibišku včetně jeho nároků na pěstování.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak stanovit cenu nemovitosti. Víte, jak určit cenu svého domu či bytu?

    Před 1 dnem
    Víte, jakou cenu má vaše nemovitost? Víte, jak cenu nemovitosti zjistit a jak ji stanovit správně? Přečtěte si, jaké metody se používají a jakou zvolit při prodeji svého domu nebo bytu.
     Komentáře
  • České stavby

    Jarní hnojení jahodníků je prvním krokem k bohaté sklizni

    Před 2 dny
    Hnojit hned brzy na jaře jahody je nezbytné stejně jako další péče, bez které bychom se bohaté úrody nedočkali. Navíc od jahod očekáváme také příjemnou vůni a chuť a těch bez dostatečné péče také nedosáhneme, tedy ještě s pomocí sluníčka a vody, nejlépe dešťové. Kromě hnojení musíme na jaře jahodníky také ošetřit, okopat a ochránit před škůdci.
     Komentáře
  • České stavby

    Které evropské země zažívají vodní stres a jak si stojí Česko?

    Před 2 dny
    Voda je pro nás jedna z nejběžnějších věcí, s níž každý den přicházíme do styku. To, že ji máme k dispozici, bereme za naprostou samozřejmost. Ve světě jsme tím ale poměrně výjimeční, protože většina zemí si v hodnocení vodního stresu stojí o dost hůř.
     Komentáře
  • České stavby

    Nádherné modré koupelny si zamilujete a budete chtít mít doma taky takovou

    Před 3 dny
    Modrá barva přináší do koupelny čistotu, svěžest a klid, a proto není divu, že se stává stále populárnější volbou pro ty, kteří hledají moderní a stylový vzhled. Přečtěte si výhody a nevýhody modré barvy a zjistěte, proč si zvolit právě modrou koupelnu.
     Komentáře
  • České stavby

    Fotovoltaika je dobrá investice a hasiči hasí i domy se soláry na střeše. Co zaznělo v podcastu

    Před 3 dny
    V podcastu věnovaném fotovoltaickým elektrárnám na domech jsme si zodpověděli základní i zapeklité otázky. Zároveň jsme si vyvrátili některé mýty. Třeba o tom, že hasiči se vyhýbají solárům, protože je neumí hasit, nebo že FVE přinese blackouty.
     Komentáře
  • České stavby

    Kdo sází na tradiční vápno, nedělá chybu. Ne vždy je ale nutné a dokonce žádoucí

    Před 4 dny
    V novostavbách může být míra použití vápna nulová, u starších rekonstruovaných domů, pokud netrpí vlhkostí zdola, také, ovšem v případě starých chalup (včetně historických památek) často bez hydroizolací, je vápno často nezbytné. A nejen vápenné nátěry, ale i vápenné omítky a štuky. Již je však jiné, než bývalo dříve.
     Komentáře
  • České stavby

    Modernizace starého bytu, kterému vévodí knihovna

    Před 4 dny
    Barcelona je bezpochyby krásné město. Jejím drobným neduhem ale zůstává, že většina nové zástavby v centru vznikala na počátku 20. století. A tudíž jsou zdejší byty, co do svého rozvržení a dispozic, vybavení, více než 100 let za současností.
     Komentáře
  • České stavby

    Sprchový kout je praktický a když si dobře vyberete, bude i hezký. Podívejte se

    Před 5 dny
    Sprchové kouty jsou stále populárnější a nezbytnou součástí moderních koupelen. Jsou ideálním řešením pro ty, kteří hledají praktičnost, pohodlí a úsporu prostoru. Podívejte se na několik zajímavých nápadů na sprchové kouty, včetně výhod a nevýhod různých designů, doporučených rozměrů a tipů pro úspěšnou rekonstrukci nebo plánování nového bydlení.
     Komentáře
  • České stavby

    Solné cihly jsou materiálem pro budoucnost stavitelství, udržitelně a bez odpadů

    Před 5 dny
    Chlorid sodný je všude okolo nás. Pro průmyslové využití je to dnes jednička, můžeme s ním odmrazovat silnice a ještě si posolit oběd - raději ale ne všechno s jednou a tou samou špetkou, prosím. A taky z něj můžeme stavět.
     Komentáře
  • České stavby

    Rychlení dýní začíná. Vyznáte se v dýních? Jaké pěstovat a k čemu jsou dobré?

    Před 6 dny
    Které dýně jsou jedlé, a které především k dekoraci? Existují nejedlé dýně anebo lze konzumovat úplně každý druh a odrůdu? Dýňománie začíná na jaře, podržte si klobouky, bude to fičák, který skončí podzimním kláním o největší dýně nejlepších dýňopěstitelů. A samozřejmě také vyřezáváním halloweenských svítících strašidel právě z dýní.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak nakrájet cibuli, aniž byste začali slzet? A proč se to děje?

    Před 7 dny
    Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Před rokem 1990 jsme jezdili na pravidelné zemědělské brigády a jednou z nich byla sklizeň cibule. Na poli se před slzením utéct nedalo, byť jsme cibuli neloupali a nekrájeli, jen sklízeli. Všude cibule a všude slzy. Zato v zákulisí nám pak ukázali, jak se to při zpracovávání cibule dělá. Na stůl se postavilo několik obrovských hrnců s horkou vodou a bylo.
     Komentáře
  • České stavby

    Jedovaté slepice a vajíčka s olovem? Proč může být domácí chov drůbeže problém

    Před 7 dny
    Užívat si čerstvých vajíček z domácího chovu zní jako perfektní cesta k tomu, jak ušetřit. Na první pohled to vypadá, jako by si nad takovým drůbežářským plánem potřásly rukama domácí ekonomika a domácí ekologie. Jenže celé je to trochu složitější. Vajíčka z domácích chovů totiž zrovna zdravější nebývají, a některá vás mohou i pomalu zabíjet.
     Komentáře
  • České stavby

    Zatočte s rýmou pomocí rýmovníku, docela pěkné pokojovky

    Před 8 dny
    Rýmovník cítíte již na dálku, ale co teprve, když utrhnete jediný lístek a promnete mezi prsty. Anebo si jej vložíte do nosní dírky, nejlépe 2, do každé jeden. Navíc si snadno připravíte odvar, který pak můžete inhalovat. Zapomeňte na drahé nosní kapky a jiné léky. Rýmovník se nepyšní svým českým jménem náhodou.
     Komentáře
  • České stavby

    Japonské zahrady jsou o harmonii, vytvořte si tu svou

    Před 8 dny
    Ponořte se do tajemství japonských zahrad a objevte jejich jedinečnou krásu a harmonii. V tomto článku se dozvíte, jaké prvky a filozofie definují japonskou zahradu, jaké rostliny a zvířata ji oživují a jak si můžete vytvořit vlastní japonskou zahradu přímo za domem.
     Komentáře
  • České stavby

    Kdy můžeme legálně kácet stromy, jak a jaké

    Před 9 dny
    Pokácení statného stromu, který z nějakého důvodu překáží, případně je vyloženě nebezpečný, není často vůbec snadnou záležitostí. Obvykle není možné postupovat jako při kácení stromů v lese, čili složit na zem celý strom naráz. Navíc to nemůžeme bez povolení provádět, kdykoli se nám zlíbí.
     Komentáře
  • České stavby

    Vápencová Casa Calx je o sdíleném formátu bydlení, domem, na který se složili různí obyvatelé

    Před 9 dny
    Solární panely, střešní terasa s výhledem do kraje, bazén nebo opravdu prostorná garáž? To všechno jsou položky, jež stavbu rodinného domu umí dost prodražit, a člověk se k nim musí prošetřit postupně. Když se ale smluvíte s lidmi, kteří o ně mají zájem též? Pak můžete dát prostředky dohromady, a v rámci jednoho projektu společného bydlení si je dokážete pořídit klidně naráz. A o tom je Casa Calx.
     Komentáře
  • České stavby

    Kde dělají hezké obrázky měst budoucnosti chybu? Bez krávy to nepůjde

    Před 10 dny
    Kdykoliv se začne hovořit o udržitelnosti měst; resilienci/odolnosti lidských sídel vůči nečekaným výkyvům a změnám; budoucí soběstačnosti narůstající městské populace na zdrojích a energiích - zkrátka, když se popustí uzda fantazii a nadšeně se vedou futuristické řeči o městech budoucnosti – rázem tahle města v představách snílků vypadají jako z reklamy na Domestos.
     Komentáře
  • České stavby

    Nejjedovatější strom světa vám ublíží, i když se pod ním jen skryjete před deštěm

    Před 11 dny
    Mýty o tak nebezpečných stromech, ke kterým se nesmíme ani přiblížit, jsou staré jako lidstvo samo. Většinou ale zabíjelo něco, co bylo na stromě či ve stromě ukryté, tedy nejčastěji něco živočišného. Jenže mancinela obecná, která roste při pobřeží tropické Ameriky, je opravdu extrémně nebezpečná. Proč?
     Komentáře
  • České stavby

    Opera pro růži. Opravdu pomáhá rostlinám poslech hudby v růstu?

    Před 11 dny
    Tu úvodní scénu z milé komedie Adéla ještě nevečeřela si jistě ještě pamatujete. Šílený botanik, hrabě von Kratzmar, při ní hraje na housle, aby přiměl rostlinu k pláči. A heuréka, podařilo se! Je něco alespoň vzdáleně podobného možné i ve skutečnosti?
     Komentáře
  • České stavby

    Co znamená první jarní den pro zahrádkáře a kdy to vlastně je?

    Před 12 dny
    20., nebo 21. března? Který den oficiálně začíná jaro bez ohledu na aktuální počasí? Někdo se totiž učil, že 20.3. a jiní, starší, že 21.3. A obě skupiny školáků vlastně mají pravdu, tedy ti starší měli. A jednou ji zase budou mít ti nejmladší, když řeknou, že je to 21.3. Záleží totiž na tom, jaký rok právě je.
     Komentáře
  • České stavby

    Zahradní domek, který funguje jako kancelář, je bambusovým unikátem

    Před 12 dny
    Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A tak dlouho se architekti z amerického studia BLDUS obdivovali účelnosti a estetice starých japonských dřevostaveb, až si z jedné takové udělali kancelář.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak sdílet fotovoltaikou vyrobenou elektřinu v bytovém domě v roce 2023

    Před 13 dny
    Řeč je o takzvané komunitní energetice především na úrovni domácností a malých i středních podniků, která ještě není legislativně dořešena. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto nyní vydal na svých webových stránkách návod, jak a za jakých podmínek můžeme sdílet elektrickou energii vyrobenou v bytovém domě (resp. na jeho střeše) mezi jednotlivé bytové jednotky. A to již v roce 2023, byť je optimistické očekávání vstupu novely energetického zákona v platnost nyní predikováno až na 1.1. 2024 (novela LEX OZE 2).
     Komentáře
  • České stavby

    Jak odstranit skvrny z vany? Barva usazenin vám poradí, jakou metodu čištění zvolit

    Před 13 dny
    Vana, prostor pro očistu těla, má přirozenou tendenci špinit se. A to nejen při mytí našimi vlastními organickými nečistotami, ale také zaschlými a zatvrdlými skvrnami, usazeninami, které na hladkém povrchu doslova rostou jako z vody. Stačí jen chvilka nepozornosti, opomenutí pravidelného čištění a jsou tam. Zbavit se jich lze jen těžko. K tomu, abyste je dokázali efektivně odstranit, musíte znát jejich původ.
     Komentáře
  • České stavby

    Kozí rostliny v naší přírodě a zahradách, tedy rostliny pojmenované po kozách, ale i kozlech

    Před 14 dny
    Víte, co znamená, když se řekne MÍT KOZÍ NOHY? Že si obujete levou botu na pravou nohu a naopak. Proč se ale po kozách jmenují rostliny? Třeba bršlice kozí noha, kozí brada, tetlucha kozí pysk, zimolez kozí list a kozinec blanitý?
     Komentáře
  • České stavby

    Inspirujte se: Krásné jarní dekorace ze skořápek od vajec

    Před 14 dny
    Jaro je obdobím nového začátku a obnovy, kdy příroda začíná kvést a probouzet se k životu. Proč nevyužít tohoto období a vytvořit krásné jarní dekorace ze skořápek? Podívejte se na pár tipů, jak můžete využít skořápky a vytvořit krásné jarní dekorace.
     Komentáře
  • České stavby

    Čápi se začali vracet, pomozte ornitologům s jejich pozorováním

    Před 15 dny
    Čápi, tito opravdu velcí potomci dinosaurů z dnešní ptačí říše, básník by řekl ptactva nebeského, jsou fenoménem naší krajiny, o který by byla velká škoda přijít. Čápi jsou druh migrující, který odlétá na zimu do teplých krajin, konkrétně oba druhy našich čápů (čáp bílý i čáp černý) mají oficiální zimoviště v subsaharské Africe. Ve skutečnosti je to však se zimovišti složitější.
     Komentáře
  • České stavby

    Z pasivního domu nulový. Jak se změnila pasivní dřevostavba po instalaci FVE

    Před 15 dny
    Je to přesně 12 let, co si architekt Lukáš Pejsar začal stavět rodinný dům, který pro sebe a svou rodinu navrhl. Aby dům stojící na louce na okraji obce s výhledem do brdských kopců časem splynul s okolní krajinou, zvolil fasádu ze sibiřského modřínu a „travnatou deku“ přehozená přes dům. Dům se prosklenými plochami otevírá směrem k jihu do zahrady, což mu umožňuje pracovat ve velkém se solárními zisky v zimních měsících. Na podzim loňského roku přibyly na travnatou deku na střeše fotovoltaické panely a právě o nich a o tom, co všechno se s jejich instalací změnilo, jsme si s Lukášem povídali.
     Komentáře
  • České stavby

    Indonésie staví nové hlavní město uprostřed pralesa, bude se jmenovat Nusantara

    Před 16 dny
    Nusantara znamená Souostroví. Myšlenka přemístit Indonéské hlavní město přitom není vůbec nová. Stejně jako není Indonésie zdaleka první zemí, která to dělá.
     Komentáře
  • České stavby

    Půjdou ceny rekreačních chat letos dolů? Máme několik náznaků, že ano

    Před 16 dny
    Od podzimu se inzertní portály pro prodej nemovitostí plní rekreačními objekty. Čísla mluví sama za sebe - nabídka se během posledního roku zdvojnásobila a prozatím situace nenaznačuje tomu, že by měla v průběhu letošního roku klesat. Klesat proto mohou ceny chat a chalup. Proč je tomu tak?
     Komentáře
  • České stavby

    Klitorie, rostlina, jejíž jméno naštvalo botaniky a čaj z květů léčí neplodnost i mozek

    Před 17 dny
    Květy klitorie skutečně připomínají to, co nese rostlina ve svém názvu. A nejen to. Sušené květy rostliny navíc dovedou měnit barvu nápojů do modra či fialova a mají i velice zajímavé léčivé účinky.
     Komentáře
  • České stavby

    Soutěž o nejlepší stavbu adaptovanou na změny klimatu začala. Přihlásíte svůj projekt?

    Před 17 dny
    Do 31. března 2023 je možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Award. Podmínkou je, aby se jednalo o již realizované projekty a byly adaptované na budoucnost – tedy na častější období sucha, zvyšování teploty a vlny veder i četnější přívalové srážky.
     Komentáře
  • České stavby

    Povinné soláry na střechách, rekonstrukce a zateplování, šílenství EU graduje

    Před 18 dny
    Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili zásadní změny týkající se budov. Majitelé domů a bytů budou muset do deseti let výrazně snížit jejich energetickou náročnost. Budovy by proto měly být řazeny do kategorií A až G a jednotlivé státy EU si musí určit takové plány, aby dosáhly “evropských cílů.“ Jaké jsou? A proč bychom měli spíše hovořit o domech na skleněných nohách?
     Komentáře
  • České stavby

    Jak postavit dětské pískoviště, herní atrakci, která děti neomrzí mnoho let

    Před 18 dny
    Ne, nemusíte mít v plánu, že se váš potomek stane stavebníkem, zedníkem, architektem, písek rozvíjí motorické schopnosti i představivost stejně tak u budoucích chirurgů, tělocvikářů, ekonomů a matematiků, ale i zdravotních sester, účetních, vychovatelek a zemědělců. Pískoviště je přitom nejlevnější možnou dětskou herní atrakcí. I když pořídíte pískoviště opravdu velkoryse velké, písek vás bude stát bez dopravy částku v řádech stokorun a když se vám dokonce ani nechce žádné pískoviště stavět, samotná hromádka písku postačí také. Jen ji prosím nesložte třeba pod švestkami.
     Komentáře
  • České stavby

    Plovoucí města minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Proč minulost vyhrává?

    Před 18 dny
    V porovnání s technikou a možnostmi, které dnes máme k dispozici, se představám o bydlení v plovoucích městech čím dál tím víc vzdalujeme. Je to dost zvláštní paradox, protože o nějakých pět století nazpátek - když jsme si jako lidstvo o současných vymoženostech nemohli ani snít - jsme právě taková města dokázali stavět a žít v nich.
     Komentáře
  • České stavby

    Lilie, kosatec anebo včela? Pátrání po původu francouzského královského symbolu Fleur de lis

    Před 19 dny
    Fleur de lis znamená květ lilie, tedy alespoň v překladu z francouzštiny. Té květiny, která symbolizuje čistotu, panenství, krásu a duchovní obnovu. Symbolika královské lilie je ve Francii používána francouzskou královskou rodinou od 12. století, načež se stala znakem Francie symbolizujícím moc, suverenitu a loajalitu. Ale také zmíněnou čistotu, pro kterou bývá symbol spojován s Pannou Marií. Té podle legendy snesl anděl (posel Boha) zlatou lilii.
     Komentáře
  • České stavby

    Dark Academia, styl bydlení jako z Harryho Pottera

    Před 19 dny
    Dark Academia je nový trend designu bydlení, který vychází z estetiky starých univerzit a akademických knihoven. Pokud jej budete následovat, napustíte svůj byt hutnou potemnělou atmosférou. Inspirujte se.
     Komentáře
  • České stavby

    Proč je zpětný odběr elektrozařízení nezbytným posledním krokem jejich životního cyklu

    Před 20 dny
    Elektrozařízení jsou běžnou součástí našich životů stejně jako voda, vzduch, potraviny a potřeba tepla. Ve svých domovech, na pracovištích i ve veřejném prostoru na ně narážíme doslova všude. Každé elektrozařízení však doslouží a pak se s ním mohou stát dvě věci. Za prvé se může stát rizikem pro životní prostředí i lidské zdraví anebo za druhé zamíří s naší pomocí na místo zpětného odběru, kde je odpad tříděn a posílán k recyklaci.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak správně desinfikovat výsevní a výsadbový substrát

    Před 20 dny
    Od výsevního a výsadbového substrátu - hmoty, do níž vyséváme semínka k předpěstování a vysazujeme mladé sazeničky – toho vlastně tolik neočekáváme. Postačí, aby byl bez choroboplodných zárodků, plísní a hub. A teď si povíme, jak to zařídit.
     Komentáře
  • České stavby

    Invazní šíření klejichy hedvábné jižní Moravou ohrožuje mandloně, vzácné orchideje a jiné druhy

    Před 21 dny
    Před klejichou, tedy konkrétně klejichou hedvábnou, která je jedním z až 200 druhů klejich, varují nejen ochránci přírody z Pálavy. Ohroženy jsou celé teplé oblasti jihu Moravy. Tato původem výhradně americká kvetoucí kráska si dovede velmi razantně podmanit lokalitu, na které se vyskytne. Půvabně kvetoucí a přesto agresivně invazní druh. Nezabírá přitom vůbec nic, jedině herbicidy, ty však zahubí i další rostlinstvo v místech aplikace.
     Komentáře
  • České stavby

    Inspirujte se: Nachytejte si první jarní paprsky pomocí lapačů světla

    Před 21 dny
    Lapače světla jsou skvělým způsobem, jak vylepšit interiér svého bytu a vytvořit krásnou atmosféru. Tyto dekorativní kousky, které jsou často vyrobeny z různých druhů kovů, skla, nebo jiných materiálů, umožňují, aby se světlo odráželo a vytvářelo zajímavé vzory a odlesky.
     Komentáře
  • České stavby

    Kvetoucí dionýsie patří mezi nejatraktivnější ze skalniček

    Před 22 dny
    Zkušení skalničkáři dionýsie moc dobře znají. Vlastně se v těchto půvabně kvetoucích rostlinách, jejichž květy zcela obalí téměř mechové polštářky, ze kterých vyrůstají, snoubí vše, co je pro atraktivní skalničky typické. Skalničkáři doslova hovoří o atraktivních bocháncích obalených květy, pod kterými se droboučké listové růžice téměř ztrácejí. A proč se dionýsiím vyhýbají začátečníci? Jsou náročné na pěstování!
     Komentáře
  • České stavby

    Je možné natírat tovární, sériově vyráběný nábytek? Ano. Poradíme vám, jak

    Před 22 dny
    Vdechnout trochu originality a osobního kouzla sériově vyráběnému nábytku „určenému k montáži“ z IKEA (a dalších podobných velko-nábytkářských domů) možné je. Ty správné dřevotřískové kousky se dají natřít, a vypadají pak stejně vzhledně, jen o něco méně než jako typizovaný produkt z katalogu.
     Komentáře
  • České stavby

    Malý dům plný velkých překvapení, to je J House, stavba z Bien Hoa

    Před 23 dny
    Práce s rozptýleným světlem, přirozenou ventilací domácnosti a až geniální nakládání s nedostatkovým prostorem na neoptimálně rozložené stavební parcele. J House, dům z Bien Hoa je přehlídkou chytrých architektonických řešení.
     Komentáře
  • České stavby

    Přineste do svého bydlení život: Jak zvolit správné barvy pro každou místnost

    Před 24 dny
    Výběr vhodných barev pro jednotlivé místnosti v bytě může být náročný. Správně zvolená barva může místnost oživit, zvýraznit její charakter a dokonce i ovlivnit naši náladu. Přečtěte si několik tipů na to, jaké barvy jsou vhodné pro jednotlivé místnosti. A podívejte se na fotky.
     Komentáře
  • České stavby

    Cabana Solena je mile skromnou chatičkou z brazilského venkova

    Před 24 dny
    Dovolená na brazilský způsob se nemusí odehrávat jen u pláží Copacabany. Ostatně, Brazílie je stát s rozlohou dvaapůlkrát větší než třeba Indie, a tak má rozhodně co nabídnout po celém svém území. Projekt Cabana Solena, rodinné chaty pro odpočinek, z lokální nabídky kapitalizuje hlavně slunce, klid a pohodu.
     Komentáře
  • České stavby

    Textilní tapety jako ze zámku. Stačí obyčejná látka a tekutý škrob

    Před 25 dny
    Vyzdobit si byt látkovou tapetou je jednodušší, než si myslíte. A levnější. Látku si vyberete v galanterii, tekutý škrob stojí pár korun. V Častolovickém zámku si takhle třeba vyzdobili místnost látkou na pyžama. Jak na to? Přečtěte si náš návod.
     Komentáře
  • České stavby

    Čištění připálenin ze sklokeramické varné desky. Hlavně citlivě, prosím

    Před 25 dny
    Ani ježci se nemilují tak opatrně, jak byste měli vy postupovat při čištění sklokeramické varné desky. Jedno jediné škrábnutí se totiž může do vzhledu propsat už navždycky. Jenže varné desky se stejně jako sporáky tu a tam zašpiní, a nějak čistit je musíme. Takže jak na to?
     Komentáře
  • České stavby

    Které jarní cibuloviny nesmí ve vaší zahradě a truhlíku za oknem chybět

    Před 26 dny
    Jarní cibuloviny jsou pojmem, který má vlastně dva zcela odlišné významy. Rozlišujeme dva druhy jarních cibulovin. Ty, které v předjaří a na jaře kvetou a ty, které se na jaře teprve vysazují, aby nám vykvetly mnohem později.
     Komentáře
  • České stavby

    Kanadský srub vypadá velice dobře i v pralesích Vietnamu

    Před 26 dny
    Už jsme si tak nějak zvykli, že architekti ze západu a Evropy si často rádi chodí pro inspiraci do Asie. Jenže v architektuře probíhá směna nápadů všemi směry. Proto by nás neměla překvapit realizace z vietnamského Da Latu, která v přesně opačném gardu velmi zdařile emuluje rysy typické pro západní, řekněme kanadský anebo norský severský srub. 
     Komentáře
  • České stavby

    Budeme se na sídlištích prodírat lesem kabelů natažených z oken a balkónů k elektromobilům?

    Před 27 dny
    Prodlužovací kabely visící z oken a balkónů starých panelových bytových domů až k elektromobilům. Hustá, neprostupná síť kabelů jako z nějakého hororového filmu o konci lidské civilizace. Možná budoucnost, fikce, anebo budoucnost blízká a nevyhnutelná?
     Komentáře
  • České stavby

    Úsporníček aneb jak šetřit s teplou vodou v domácnosti

    Před 27 dny
    Že se máte mýt ve vodě, kterou jste vařili brambory, pokud jste je tedy nevařili spolu s nádobím v myčce? Tak přesně takové rady tu nečekejte. Radši si pořiďte perlátory, termostatické baterie nebo solární ohřev vody. A tam, kde to dává smysl, vsaďte na průtokový ohřívač.
     Komentáře
  • České stavby

    Od března letošního roku se musí značit žárovky pouze novými energetickými štítky

    Před 28 dny
    Označení A++ či A+ u žárovek od března letošního roku končí. Na konci února totiž skončilo přechodné období, za kterého bylo možné prodávat světelné zdroje s takzvanými „plusovými“ štítky označujícími třídu energetické spotřeby. Od 1. března už nelze žárovky se starými štítky prodávat, poskytovat a ani vystavovat. Staré štítky musí být od 1.3. 2023 nahrazeny novými s kategoriemi ve škále A až G.
     Komentáře
  • České stavby

    Japonci a jejich milovaný mech. Co stojí za celonárodní obsesí?

    Před 28 dny
    Snad není národ na světě, který by nebyl proslavený nějakou libůstkou, pro kterou by si z něj ostatní mohli utahovat. Země vycházejícího slunce, Japonsko, už za léta těch podivností nasbírala docela dost. A momentálně tu obří popularitu - hraničící místy až s posedlostí – zažívají mechy.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak správně udit a proč si každý uzenář myslí, že právě on to dělá nejlépe

    Před 29 dny
    Uzení je vášeň i umění, oblouznění i jistá zvrhlost až zemitá, je nezdravé i nenapodobitelné. Hříšné i vysoce morální. Uzeniny voní neopakovatelně, tedy až do chvíle, než udíme znova. A každý uzenář, profesionál i domácí koumák, si vždycky myslí, že právě jeho udírna a právě jeho výrobky jsou nejlepší. Stejně jako dřevo, které si pro tento účel schovává. To radši tasí meč, než by přiznal chybu. I když v dnešní době spíše zahradní rýč. Meče již nejsou v kurzu. Udírny je ale přečkaly.
     Komentáře
  • České stavby

    Nové obydlí za starým domem se vyhnulo památkové ochraně

    Před 29 dny
    Turramurra je lokalitou, která nepotrápí jen ty, co ráčkují. Starosti přidělává i architektům. V australském Novém Jižním Walesu totiž patří k nejstaršímu regionálnímu zasídlení.
     Komentáře
  • České stavby

    Zapomenuté nemovitosti propadnou na konci roku státu. Ověřte si, zda nejste vlastníky

    Před 30 dny
    Dohromady cca 150 tisíc pozemků a nemovitostí v ČR stále nemá jasného majitele. Stát se sice snaží tyto vlastníky dohledat, konkrétně prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, ale do konce roku není v silách úřadu vše stihnout. Proto opakovaně vyzývá občany naší země, aby si na webových stránkách úřadu zkontrolovali, zda jim některý z pozemků, jehož vlastník není znám či je nedostatečně identifikovaný, nepatří.
     Komentáře
  • České stavby

    Březová voda. Zázrak přírody, anebo teror páchaný na probouzejících se dřevinách?

    Před 30 dny
    Jarní čerpání mízy z břízy se dnes stalo přímo masovou záležitostí. Věcí spojenou s honbou za zdravým životním stylem, trendy novinkou. Zkrátka, výplodem komerce. Se všemi neduhy, které se s tím pojí. Pro lidi a hlavně stromy.
     Komentáře
  • České stavby

    Jak ochladit domácnost, až bude horko? Inspirace z historie a exotických končin

    Před 1 měsícem
    Odpověď na to, jak budeme při narůstajících teplotách a potřebě klimatizací ochlazovat interiéry budov a činit život ve městech snesitelnější, se nemusí vůbec nacházet v budoucnosti. Moderní architektura se může inspirovat v minulosti a zemích, kde mají s horkem tisícileté zkušenosti.
     Komentáře
  • České stavby

    Rekonstrukce kuchyně není jen o lince a nových spotřebičích

    Před 1 měsícem
    Rekonstrukce kuchyně může mít mnoho podob, jednou z nich je pouhá výměna nábytku včetně kuchyňské linky, kdy zachováme stávající rozvody vody, odpadů a elektřiny. Obvykle je pak výměna linky spojena i s novými obklady za pracovní deskou, ale to je vše. Ovšem rekonstrukce kuchyně může být i zcela odlišná. Společné má však vždy jedno – právě novou kuchyňskou linku či jiné odpovídající řešení hlavního kuchyňského pracovního a úložného prostoru.
     Komentáře
Reklama