Nápadná únava, změna nálady, rozmrzelost, ztráta chuti k jídlu, bolesti nožiček. To všechno jsou průvodní známky začátku stonání. Jak ale poznat, že je to vážné?
„To je stále přetrvávající mýtus, že vyšetření na alergii lze udělat až od určitého věku dítěte,” zdůrazňuje prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. z Alergologické a klinické imunologie FN na Bulovce.
Pokud je na základě vyšetření provedených v prenatální poradně vysloveno podezření na riziko vývojové vady či jiného závažného poškození vyvíjejícího se plodu, může být doporučeno vyšetření genetikem.
Každá chce mít miminko zdravé. Alergií však trpí čím dál častěji i miminka. Můžeme nějak ovlivnit jeho zdraví už v bříšku? Jak získá ještě nenarozené dítě sklon k alergiím?
Spolu s miminkem roste v mnoha budoucích maminkách také jedna obava za druhou. Na deset nejčastějších těhotenských dotazů odpovídá psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.
Rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová dokázala nemožné: svalovým cvičením odstranila některé druhy funkční sterility žen. „Pouhým“ uvolněním svalové spazmy (stahů) v oblasti páteře a pánevního dna.
František se narodil jako úplně zdravé miminko. Už na prvním stupni přestával zvládat normální chůzi. Dnes je mu čtrnáct a je upoutaný na vozík. On i jeho rodiče vědí, že dospělosti se nedožije.
Jak moc v těhotenství omezit pití kávy, černého čaje, sladkých džusů? Co je vlastně nejlepší? Minerálka, voda z vodovodu nebo ovocné čaje? A kolik je dobré toho vypít? Poradíme vám.
S těhotenskými nevolnostmi, nechutenstvím, přecitlivělostí na pachy a občasným zvracením se v těhotenství potká většina žen. Některé ale potrápí nadměrné těhotenské zvracení.
Přestože nastávající maminky prochází v těhotenství jeden screening za druhým, ne všechny nemoci lze již předem odhalit. Jednou z takových nemocí je i tzv. nemoc motýlích křídel.
Je to tmavě zelené, polotuhé a bez zápachu. Na první stolici dítěte se čeká tak trochu jako na zázrak. Je potvrzením toho, že trávicí systém miminka funguje.
Znají to zřejmě všichni rodiče. Když si dítě postaví hlavu, že jídlo, které před ním přistálo na stole, v žádném případě nepozře, nikdo ho do něj nedostane. Kdy to začít řešit?
Nevzhledné „prasklinky“ na kůži břicha, prsou či stehen se nejvíce objevují v období těhotenství. Jak o sebe pravidelně pečovat, abyste jejich vzniku zabránila, nebo aspoň minimalizovala jejich množství a velikost?
V těhotenství jsou ženy krásnější, celé tak nějak rozkvetou a doslova září. Po porodu ale přijde změna a nejednu čerstvou maminku vystraší zvýšené vypadávání vlasů.
Vzájemné láskyplné pohledy z očí do očí, teplo milující náruče, nahá kůže na kůži. Tak začíná jeden z nejpevnějších vztahů na světě. Vztah mezi maminkou a jejím miminkem.
Domov by měl být tím nejbezpečnějším místem pro dítě. Bohužel, právě v domácím prostředí se dětem stávají nehody nejčastěji. Jaké to jsou? A jak jim můžeme předcházet?
Maminky chodí na oddělení denně, většinou na několik hodin. Postupně se učí, jak se o své děti starat, klokánkují a odstříkávají mléko. Péče o tyto děti je náročná.
Těhotenské hormony uvolní vazy a tkáně, které spojují klouby. Roste váha ženy, mění se držení těla. Důsledkem mohou být bolesti zad. Ale i těm se dá předcházet. Jak?
Svědění v očích, kýchání, nos jak vodovod mohou být předzvěstí alergiské rýmy. Zvlášť pokud venku všechno kvete, nebo jste se třeba ocitli v prašném prostředí. Co s tím?
Zatímco většina těhulek má obavy spíše z nadměrného nárůstu hmotnosti, existují i takové, které řeší opačný problém – hubnutí. Co je tedy nejčastější příčinou úbytku hmotnosti v těhotenství?
V těhotenství jsou ženy krásnější, celé tak nějak rozkvetou a doslova září. Pochvalují si kvalitu vlasů. Po porodu ale může přijít zvýšené vypadávání vlasů.
Ano, i ženy trpící roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou a dalšími autoimunitními onemocněními touží po dětech. Jaké jsou jejich šance, jsme se zeptali paní doktorky MUDr. Radky Gregorové.
V těhotenství se může vrátit akné, na obličeji se objevují červené nebo nepěkné hnědé skvrny. Na vině jsou hormonální změny, kterými v těhotenství procházíte.
Pálení nebo řezání v očích, mžitky, potíže, které jste před těhotenstvím neznala, ale teď jsou tady. Nemusíte mít strach. Většina z nich bývá přechodného rázu.
Sluneční paprsky hřejí, zvedají náladu a podporují tvorbu vitamínu D. To vše je super. Slunění má ale i své mínusy. Víte, na co si dát při slunění v těhotenství pozor?
Druhá nejčastější příčina dětského úmrtí je utonutí. Dítko je potřeba u vody hlídat. Zároveň je ale dobré znát i zásady první pomoci. Navíc je tu pár vychytávek, které zvýší bezpečí vašich dětí.
Bezproblémové těhotenství je pro mnohé ženy nejkrásnějším obdobím v životě. V mnoha případech však v těhotenství nastávají i určité těžkosti. Poměrně častou komplikací je tvrdnutí bříška.
Hormonální změny v těhotenství se mnohdy odrazí ve zhoršené kvalitě vlasů a nehtů, ale nejvíc se podepíší na kůži nastávající maminky. Nemusíte se bát. Většina změn je jen dočasná.
Tuto otázku si velmi často kladou maminky prvorodičky, ale často i zkušené matky. Máme pro vás přehled ukazatelů, podle kterých poznáte, jestli krmení vašeho miminka probíhá tak, jak má.
Edwardsův syndrom je poměrně častá vrozená genetická vada. Potvrzení diagnózy Edwardsova syndromu je důvodem k doporučení umělého přerušení těhotenství.
Průběh „kočičí nemoci“, neboli toxoplasmosy, se podobá viróze a většinou končí bez následků. Zárodky infekce však zůstávají a mohou tajně škodit. Známé je i její nebezpečí pro těhotné ženy.
Žloutenku neboli virovou hepatitidu způsobují viry, které se množí především v tkáni jater, kde vyvolávají zánět. Jaké nebezpečí znamená pro těhotnou ženu?
Již po staletí pomáhaly a zpříjemňovaly ženám těhotenství léčivé rostliny. Podívejme se, jak jejich prostřednictvím lze prožít jedno z nejkrásnějších období ženy v harmonii se svým vlastním tělem, děťátkem a přírodou.
Jestli si porodní plán představujete jako způsob, jak si dopředu do detailů naplánovat průběh porodu, zastavíme vás. Je spíše seznamem přání a představ o porodu. Způsobem, jak je komunikovat lékařům a sestrám.
Chutě se mohou proměňovat v průběhu jednoho těhotenství a s příchodem další gravidity zas mohou být u té samé nastávající maminky zcela jiné. Co vás v těhotenství může potkat?
Močová inkontinence – delikátní problém, o kterém se nemluví, nebo jen šeptem. Nicméně je to častější onemocnění než by se mohlo zdát. A existuje účinná pomoc.
Mozek vašeho miminka se začne tvořit již tři týdny po početí a jídlo, které v těhotenství jíte, hraje velmi důležitou roli v jeho vývoji. Na co se zaměřit, nám řekne expertka na výživu v těhotenství Victoria Wellsová.
Pitný režim dětí v létě musíme bedlivě hlídat. Ideální stav je, když dítě ani v největších vedrech žízeň vůbec nepocítí – což je samozřejmě úkol pro rodiče. Jaké tekutiny jsou vhodné? A na co nezapomínat?
Silná a bolestivá menstruace je v současné době hodnocena ženami jako jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Zeptali jsme se lékařky, jaké jsou možnosti řešení.
Klidná dovolená s malým dítětem má jednu základní zásadu. Když je spokojený potomek, mohou si rodiče oddechnout a vychutnávat společné chvíle. Jak na to?
Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se po této krátké době ztrácejí.