Zavřít
Root

Root

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Root
  • Root

    Softwarová sklizeň (6. 7. 2022)

    Před 1 dnem
    Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme webový prohlížeč pro programátory, podíváme se na emulátor terminálu v GTK4, naučíme se programovat v Pythonu a zazálohujeme si data.
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: CODESYS opravuje 11 zranitelností

    Před 3 dny
    V dnešním díle postřehů se podíváme na záplaty od výrobce automatizovaného SW ICS, na nový bankovní trojan, na únosy SOHO směrovačů, na varování CISA a na ostatní zajímavosti ze světa výpočetní techniky.
     Komentáře
  • Root

    Linux na Apple M2, nový správce nastavení v Ubuntu

    Před 3 dny
    Tvůrce Asahi Linuxu začal s portací Linuxu na Apple M2. Ubuntu 22.10 dostane nového správce nastavení. OpenBSD dostane dva nové překladače jazyka C. Rodina Raspberry Pi se rozrostla o tři nové členy. Hector Martin, který dříve vedl projekt Asahi Linux začal s portací Linuxu na nedávno uvedený třináctipalcový MacBook Pro poháněný systémem na chipu Apple M2. Hned během prvního týdne se mu podařilo dosáhnout významného pokroku. Naštěstí bylo totiž možné použít velkou část kódu z projektu portace Linux na Apple M1. Jedná se teprve o počáteční fázi projektu, takže spousta věcí ještě nefunguje.
     Komentáře
  • Root

    Staré X11 desktopy přes XWayland, možná první notebook s RISC-V

    Před 4 dny
    Vedle výrazného rozšíření možností běhu X11 věcí na Waylandu se dnes podíváme i na oslavy 20 let OpenGL, High Resolution Scroll Eventu Waylandu 1.21 a Wine 7.12, tentokrát bez dalších PE změn. Připomeňme, že projekt XWayland se kvůli potřebě rychlejšího vývoje než jaký drží skomírající X.Org před časem vyčlenil z X.Org. Vývojáři na něm nadále pilně pracují (neb nelze očekávat, že by ty statisíce X-kových aplikací za poslední desítky let všechny do jedné někdo přepsal pro Wayland).
     Komentáře
  • Root

    Vulkan: vytvoření okna

    Před 6 dny
    V letošní prázdninové sérii o API Vulkan si ukážeme, jak otevřít okno a jak do něj rendrovat. Naším cílem budou primárně platformy Win32, Xlib a Wayland. Dnes začneme otevřením okna a vytvořením surface. Zdrojáky si můžete stáhnout. Pro zkompilování na Win32 nepotřebujeme nic instalovat. Pro platformu Xlib a Wayland ale můžeme potřebovat vývojové balíčky, tedy pokud je již nemáme nainstalované. Na Ubuntu jsou to obyčejně libx11-dev pro Xlib a libwayland-dev a wayland-protocols pro Wayland.
     Komentáře
  • Root

    Podpora pro Intel Habana Labs Gaudi2 i Ponte Vecchio v Linuxu 5.20

    Před 6 dny
    Další novinky zahrnou F2FS a mód pro běh na zařízeních a málem paměti, ovladač či efektivnější výběr CPU jader u Intelu a ovladač pro stará VIA GPU. Jednou z novinek, které do budoucího jádra Linux 5.20 zamíří, je vylepšení běhu souborového systému F2FS (Flash-Friendly File-System) při nedostatku paměti. Vývoj tohoto filesystému sice začal v Samsungu, ale těchto novinek se zhostili vývojáři ze společnosti Google, lze tedy předpokládat, že jejich hlavní motivací je běh Androidu za zařízeních (telefonech) s menším množstvím paměti.
     Komentáře
  • Root

    BGPsec: experimentální protokol pro zabezpečení směrování na internetu

    Před 7 dny
    BGPsec existuje teoreticky i na papíře již nějakou dobu. Zatím však ne v praktickém nasazení. Některé experimenty s produkčním nasazením odhalily řadu nesprávných předpokladů a vysloveně nesprávných rozhodnutí.
     Komentáře
  • Root

    Pyrsistent: persistentní datové struktury v Pythonu

    Před 7 dny
    Některé vlastnosti Clojure inspirovaly i vývojáře používající jiné jazyky. Týká se to zejména oblasti persistentních datových struktur.
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: osmibitové varianty modernějších her

    Před 8 dny
    Dnes se podíváme na osmibitové varianty her původně vzniklých pro modernější počítače. Tím je C64 výjimečné, mnoho osmibitů, včetně konkurence u Atari, se těchto titulů většinou oficiálně nedočkalo.
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (29. 6. 2022): analýza souborů ELF a klient MQTT

    Před 8 dny
    Dnes si představíme nástroj pro analýzu souborů ELF, necháme si vizualizovat datový stream, vyzkoušíme klienta MQTT a nakonec si prohlédneme manga komiks. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.
     Komentáře
  • Root

    Automatické generování štítků pro firemní profily

    Před 9 dny
    Katalog Firmy.cz člení záznamy o pobočkách firem do velkého, ručně udržovaného, stromu kategorií. Přestože je možné pobočky na této službě zařadit do více kategorií, existuje řada případů, kdy samotná kategorizace nestačí.
     Komentáře
  • Root

    Knihovny s implementací generických datových typů pro programovací jazyk Go (2)

    Před 9 dny
    Na předchozí článek o knihovně Go18DS dnes navážeme. Popíšeme si další dva velmi důležité kontejnery, konkrétně stromy (několika typů) a binární haldu. Ovšem nezapomeneme ani na benchmarky.
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: QNAP NAS je v ohrožení kvůli Nginx

    Před 10 dny
    V dnešním souhrnu novinek ze světa bezpečnosti se podíváme na zranitelnost QNAP NAS a Citrix ADM, na DDoS útoky hrozící Litvě, na likvidaci jednoho botnetu, pokračující pokusy o zneužití Log4Shell a další zajímavosti.
     Komentáře
  • Root

    Fuchsia uvolněna pro Nest Hub Max, Fedora CoreOS chce být oficiální

    Před 10 dny
    Minimalistický operační systém Fedora CoreOS doufá v povýšení na oficiální edici. CBL-Mariner 2.0 podporuje PXE boot a kernel live patching. FreeNAS se spojuje s TrueNAS. Google uvolnil systém Fuchsia pro Nest Hub Max.
     Komentáře
  • Root

    Krita 5.1 přináší WebP a pořáteční podporu JPEG XL, VIA GPU a rok 2022

    Před 11 dny
    Nová verze OpenZFS 2.1.5 s podporou Linuxu 5.18, OpenChrome pro grafiky VIA by rád stihl Linux 5.20, první beta verze editoru Krita 5.1 a poslední dny v KDE nejen s opravnou verzí Plasmy 5.25.1.
     Komentáře
  • Root

    Rust bude možná už v jádru 5.20, XFS zrychluje díky IO_uring

    Před 13 dny
    První část novinek mířících do Linuxu 5.20. Vedle Rustu a XFS jde také o (ne)podporu stařičké VMEbus v Linuxu, rychlejší scrollování při startu pro FBDEV či jak Multi-Gen LRU zrychlí různé typy úloh.
     Komentáře
  • Root

    Knihovny s implementací generických datových typů pro programovací jazyk Go

    Před 14 dny
    Doposud nejvýznamnější novou vlastností jazyka Go je zavedení podpory pro generické datové typy v Go 1.18. Právě existence generických datových typů umožnila vznik nových knihoven.
     Komentáře
  • Root

    Otevřená budovatelská hra Cytopia, Action Quake 2 je na Steamu

    Před 14 dny
    Ve vývoji je otevřená budovatelská hra Cytopia ve stylu Sim City. Otevřená střílečka Action Quake 2 je k dispozici na Steamu. Spojením hry Quake a stavebnice Lego vznikl projekt Block Quake.
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: zajímavé hry a konkurence

    Před 15 dny
    Dnešní díl bude první z několika, který se bude věnovat softwaru na C64, dnes konkrétně na vybrané hry, které vyšly také na konkurenčním Atari 800, a jak rozdílně působí na obou platformách. Žádný počítač se neobejde bez softwaru, a C64 je zářný příklad. Na tento počítač ho vzniklo až neskutečné množství (a stále ještě vzniká).
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (22.6. 2022): rychlé spuštění další distribuce v terminálu

    Před 15 dny
    Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro spouštění linuxových distribucí v terminálu, podíváme se na textový editor pro GNOME, vytáhneme si texty z mediálních souborů a nakonfigurujeme si klávesnici. Softwarový nástroj, který umožňuje spustit libovolnou linuxovou distribuci v terminálu. Je možné v něm bez nutnosti složité virtualizace vyzkoušet software určený pro jiné distribuce. Používá Podman nebo Docker pro vytvoření kontejnerů, které jsou integrované do hostitelského systému. Máte tak přístup k adresářům, úložným zařízením, síti nebo zvuku.
     Komentáře
  • Root

    Práce s vektory, maticemi a n-dimenzionálními poli v knihovně SymPy

    Před 16 dny
    Dnes se budeme zabývat především zpracováním vektorů matic. Některé operace jsou podobné operacím dostupným v knihovně NumPy, další podobné vlastnosti můžeme najít například v knihovně SciPy (řídké matice). 1. Práce s vektory, maticemi a n-dimenzionálními poli v knihovně SymPy
     Komentáře
  • Root

    Vyšlo Ubuntu Core 22, open source firmware Dasharo

    Před 16 dny
    Vyšlo Ubuntu Core 22, operační systém určený pro internet věcí a vestavěná zařízení. Open source firmware Dasharo, implementace Coreboot na základní desku s Intel Alder Lake vyšel ve verzi 1.0.0. Vyšlo Ubuntu Core 22, operační systém určený pro internet věcí a vestavěná zařízení. Je postaven na Ubuntu 22.04 LTS a společnost Canonical pro něj hodlá poskytovat podporu a aktualizace po dobu dalších 10 let. Nejedná se samozřejmě o velkou linuxovou distribuci, ale o minimalistický a maximálně zabezpečený systém vhodný pro práci v reálném čase, robotiku, síťová zařízení, automatizaci nebo signalizaci. Tato nová verze přináší beta verzi real-time jádra, možnost instalovat specifické balíčky Snap, nastavení omezení systémových zdrojů a podpora obnovení továrního nastavení.
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: bezkontaktní útok na dotykové obrazovky

    Před 17 dny
    Pravidelný týdenní souhrn bezpečnostních novinek. Dnes se podíváme na akci Interpolu, velký update pro hackerský toolkit, zajímavý útok na dotykové obrazovky a další postřehy z bezpečnosti z předchozího týdne. Pod taktovkou Interpolu se 76 zemí zapojilo do operace s krycím názvem First Light 2022. Cílem bylo zaměřit se na podvodníky, kteří ve svých operacích využívají techniky sociálního inženýrství, například různé druhy phishingu. Operace byla velice úspěšná a zapojeným státům se během dvou měsíců podařilo z rukou podvodníků zabavit celkově přes 50 milionů dolarů a tisíce z nich zatknout.
     Komentáře
  • Root

    Linuxové telefony jsou tu, stavíme virtuální laboratoř a trezor na tajemství

    Před 17 dny
    O víkendu 11. a 12. června se uskutečnil další ročník konference InstallFest. V neděli se mluvilo o stavbě přenosné a přenositelné softwarové laboratoře, technologii Hashicorp Vault nebo sledování polohy MHD. Ondřej Caletka pracuje ve sdružení RIPE NCC, které pro své členy zajišťuje také prezenční školení. Kromě toho dělá také webináře, což jsou živé online lekce na jednu nebo dvě hodiny. To jsme dělali dávno předtím než to bylo cool. Veřejně dostupné je pak e-learningové prostředí, na kterém je možné se vzdělávat kdykoliv bez nutnosti interakce s živým lektorem. Po absolvování kurzů je možné získat digitální certifikát po otestování znalostí.
     Komentáře
  • Root

    CLAP 1.0, nové API pro zvukové pluginy, podpora tabletu XP-PEN Deco L v jádru

    Před 18 dny
    KDE Plasma: konec neostrých XWayland aplikací, Wine 7.11 opravuje spoustu chyb, CLAP 1.0 nabídne otevřenou alternativu za VST aj., další XP-PEN reverzně zprovozněn na Linuxu. Čerstvě máme na světě vydání KDE Plasma 5.25 a tak se vývojáři soustředí an verzi příští 5.26. Ta přinese samozřejmě spoustu novinek, tou nejviditelnější však může se státi konec neostrým aplikacím běžícím přes XWayland, tedy X-kovým aplikacím běžícím v Plasmě na Waylandu, a to v případě běhu na HiDPI monitorech, kdy je používáno škálování aplikací pro vyšší hodnoty dpi. Uživatel dostane v Plasmě 5.26 možnost si nastavit, jak se vše má chovat.
     Komentáře
  • Root

    Robotičtí záchranáři, jak funguje RFID a jak se staví meteoradar

    Před 21 dny
    O víkendu proběhl dlouho očekávaný další ročník konference InstallFest. Mluvilo se o řízení robotů Linuxem, monitorování Wi-Fi sítí, stavbě meteoradarů, rodině Wi-Fi čipů ESP32 či stavu připojení k internetu. Základem robota je počítač, který je doplněn o senzory pro zjišťování informací o prostředí a také aktuátory pro interakci s okolím.
     Komentáře
  • Root

    Základy tvorby her pro herní konzoli NES: triky nabízené assemblerem, tvorba zvuků a grafiky

    Před 21 dny
    Ve třetí části seriálu o tvorbě her pro NES se nejprve seznámíme s některými triky nabízenými assemblerem ca65 a pak si ukážeme tvorbu zvuků. Taktéž si (prozatím bez příkladu) řekneme, jak se na NESu pracuje s grafikou. 1. Kostra programu, kterou budeme v dalších kapitolách rozšiřovat
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: moderní úložiště SD2iEC

    Před 22 dny
    V dnešní části se krátce podíváme na nový videopřevodník, a především na zařízení SD2iEC, tvořící moderní úložiště ke Commodoru 64, jak jej zprovoznit a ovládat. Práce se SD2ieC jednotkou je trochu jiná, než s GoTekem či SIO2SD, a nemyslím jenom kvůli absenci displeje. Zatímco zmíněné alternativy pro konkurenční počítače umí obraz i rovnou nabootovat, u C64 je nutno napsat příkaz pro načtení aplikace z jednotky.
     Komentáře
  • Root

    Knihovna Bokeh: zobrazení většího množství grafů, interaktivní prvky na stránce s grafy

    Před 23 dny
    Jedním z rozdílů mezi knihovnami Matplotlib a Bokeh je fakt, že Bokeh umožňuje na plochu stránky s grafem vložit i interaktivní ovládací prvky. Uživatel tak může měnit styl zobrazení grafu či určitých dat. 1. Knihovna Bokeh: zobrazení většího množství grafů, interaktivní prvky na stránce s grafy
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: (kybernetickým) cvičením ke zdraví

    Před 24 dny
    V dnešním díle Postřehů se podíváme na cvičení Cyber Europe 2022, nový rámec pro řízení rizik dodavatelských řetězců MITRE SoT i netradiční přístup ke komunikaci ze strany ransomwarové skupiny LockBi
     Komentáře
  • Root

    Linux spuštěný na iPadu Air 2, Doom v corebootu

    Před 24 dny
    Dvěma nadšencům se povedlo nabootovat linuxové jádro na Apple iPad Air 2. Legendární hra Doom byla portována na coreboot. DragonFly BSD nově umožňuje přidat popisy síťových rozhraní.
     Komentáře
  • Root

    PACMAN, nová zranitelnost čipů Apple M1, Blender 3.2 výrazně rychlejší na GPU Nvidia než AMD

    Před 25 dny
    PoCL 3.0 jako minimální CPU implementace OpenCL 3.0, Ubuntu zlepší podporu levné RISC-V desky Starfive VisionFive, nová verze PipeWire 0.3.52. Na světě je čerstvé vydání PoCL 3.0, tedy portable implementace výpočetního standardu OpenCL 3.0 v podobě, která vedle běhu OpenCL 3.0 na GPU skrze rozhraní jako AMD HSA (a samozřejmě Nvidia) podporuje i běh na CPU. Již dříve projekt PoCL pdoporoval starší verzi OpenCL 1.2 s některými prvky z OpenCL 2.0, nyní tedy výrazně vykračuje vpřed (nová verze však prozatím čeká na posvěcení funkčnosti a tedy certifikaci od Khronos Group). Nová verze také přidává podporu LLVM/Clang 14.0 a různá další vylepšení a opravy. Podrobnosti na domovském webu projektu.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 5.19: překopaný zvukový ovladač či Hardware Timestamping Engine

    Před 27 dny
    Čtyři dny máme na světě verzi jádra Linux 5.19-rc1. Vše, co mělo být začleněno, již bylo a příští verze jádra nyní prochází závěrečným cyklem vývoje. Zastavme se tedy ještě jednou u 5.19. Naposledy. Vychytávány jsou poslední chybky a chyby, dokud nebude Linus spokojen a nedojde k vydání ostré verze. Snad jen doplňme, že někdy se vývoj protáhne do rc5, někdy třeba až do rc8, nicméně u nás je toto poslední díl seriálu sledujícího vývoj novinek v jádru 5.19. Propříště už se budeme bavit o verzi 5.20, což ostatně začínáme i dnes.
     Komentáře
  • Root

    Certifikáty prakticky s utilitou OpenSSL: formáty, prohlížení, převody a testování

    Před 28 dny
    Tento článek má za úkol ukázat, jak provádět některé operace s certifikáty a jak je automatizovat. Nebudeme se dnes zabývat věcmi jako certifikační autorita, kotva apod. Chci raději ukázat praktickou část.
     Komentáře
  • Root

    Tvorba interaktivních grafů pro webové stránky a aplikace s využitím knihovny Bokeh

    Před 28 dny
    Už jsme se již setkali s několika nástroji pro tvorbu grafů. Dnes se seznámíme s knihovnou Bokeh, která je určena pro tvorbu grafů v Pythonu, přičemž výsledkem je interaktivní webová stránka s „živým“ a interaktivním grafem.
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: čipová sada a první důkladné seznámení

    Před 29 dny
    V této kapitole se podíváme ve větším detailu na použité čipy a jejich základní vlastnosti. V druhé části článku zmíním první dojmy z provedení počítače a podíváme se na jeho možnosti konektivity. Jako u osmibitových Atari jsou vlastnosti a schopnosti počítače tvořeny především podpůrnými čipy. Samotný CPU nemá dostatek výkonu, a tak grafické a zvukové schopnosti (tedy ty, které definují samotnou esenci počítače) přebírají ostatní čipy ze sady, specializované na konkrétní úlohy.
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (8. 6. 2022): jednoduchý přenos souborů mezi počítači

    Před 29 dny
    Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme jednoduchou aplikaci pro přenos souborů, zaznamenáme si pár poznámek, nalepíme si pár štítků a řekneme si o aplikaci pro sdílení zvuku. Jednoduchá aplikace pro posílání souborů pro linuxový desktop. Má jednoduché rozhraní napsané v GTK4. Nabízí možnost sdílení souborů mezi dvěma počítači připojenými k internetu nebo lokální síti. Soubory jsou šifrované a k jejich rozšifrování je potřeba znát heslo. K bezpečného přenosu souborů používá otevřený protokol Magic Wormhole.
     Komentáře
  • Root

    IPv6 deset let poté: kam jsme se dostali dekádu po velkém zapnutí?

    Před 1 měsícem
    IPv6 je tu s námi oficiálně už deset let, v praxi ale ještě mnohem déle. Někdy to vypadá, že IPv6 vlastně nikdo nepotřebuje, kromě několika nadšenců. Je tomu ale skutečně tak? Nepotřebujeme nakonec IPv6 všichni? Letos je to právě deset let od světového spuštění IPv6. Je tedy čas bilancovat. Jak to tedy vypadá? začal svou přednášku organizátor Ondřej Caletka z RIPE NCC. Google hlásí 40 procent přístupů po IPv6, naopak v AMS-IX tvoří jen kolem čtyř procent provozu a toto číslo se dlouhodobě nemění.
     Komentáře
  • Root

    Základy tvorby her pro herní konzoli NES: mikroprocesor 6502 a assembler ca65

    Před 1 měsícem
    Ve druhém článku o tvorbě her a grafických či zvukových dem pro osmibitovou herní konzoli NES se seznámíme s programátorským modelem mikroprocesoru MOS 6502 (resp. Ricoh 2A03.) a vysvětlíme si, jak vlastně skutečně pracuje kostra reálného programu pro NES. 1. Základy tvorby her pro herní konzoli NES: mikroprocesor 6502 a assembler ca65
     Komentáře
  • Root

    Unikla databáze uživatelů Linuxfx, Ubuntu vymění textový editor

    Před 1 měsícem
    Unikla databáze s daty více než 20 tisíc uživatelů distribuce Linuxfx. Textový editor Gedit bude v Ubuntu 22.10 nahrazen GNOME Text Editorem. NixOS má nově grafický instalátor systému. Distribuce Linuxfx je známá tím, že kromě nativních linuxových aplikací umí spouštět i aplikace určené pro operační systém Android. Mezi jeho nešvary ale patří potřeba se registrovat a aktivovat operační systém podobně jako u MS Windows. Během této registrace se na server ukládají informace jako IP adresa nebo email uživatele. Stalo se samozřejmě to, co se jednou stát muselo a databáze s údaji o více než 20 tisíc uživatelích unikla a byla zveřejněna.
     Komentáře
  • Root

    Telefony Murena s /e/OS jsou v prodeji, Firefox 103 možná s akcelerací videa přes VA-API

    Před 1 měsícem
    Otevřený dopis za otevření kódu Intel Firmware Support Package (FSP), Wine 7.10 opravuje 17 let starou chybu-nechybu, KDE Plasma 5.25 stále ještě nehotová, Vivaldi 5.3 na bázi Chromia 102.
     Komentáře
  • Root

    Když zhasne datacentrum: vyjádření MasterDC k energetickému výpadku

    Před 1 měsícem
    Ve čtvrtečních dopoledních hodinách došlo k velkému výpadku dodávky elektrické energie v Praze. Problém zasáhl i datacentrum MasterDC, kde se ale situace zkomplikovala natolik, že vypadly obě napájecí větve. Výpadek zasáhl i servery společnosti Internet Info, která provozuje také Root.cz. Po obnově provozu jsme o situaci napsali ve zprávičce. Společnost Master Internet, která provozuje datacentra MasterDC slíbila zveřejnění podrobnosti o výpadku.
     Komentáře
  • Root

    Stavíme počítač pro příštích 10 let: nadčasové komponenty za rozumnou cenu

    Před 1 měsícem
    O počítačích zhruba od roku 2011 lze říci, že morálně zastarávají velmi pomalu. Většina komponentů nám vydrží mnoho let a můžeme je postupně obměňovat. Lze ale sestavit stroj, který bude plně použitelný i za 10 let? Začátkem roku 2011 ohlásil Intel 32nm platformu Sandy Bridge, kterou reprezentoval vlajkový model Core i7–2600K. Ten bylo možné relativně snadno přetaktovat z 3,4 na 4,5 GHz a současně jej stále ještě chladit vzduchovým chladičem.
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: rozebrání a renovace celého počítače

    Před 1 měsícem
    Ke slovu přichází samotný počítač. Kromě úvodního slova zmíníme nezbytné příslušenství k jeho zprovoznění a podrobíme celý počítač renovaci, byť v tomto případě se jedná pouze o jeho důkladné vyčištění.
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (1. 6. 2022): přepis znaků z obrazovky a automatické zálohy

    Před 1 měsícem
    Dnes si představíme nástroj pro rozpoznání textu na obrazovce přes OCR, budeme zálohovat data pomocí rclone, připojíme se k databázovému systému a nakonec vytvoříme fakturu.
     Komentáře
  • Root

    Analýza funkcí s využitím knihovny SymPy

    Před 1 měsícem
    Ve třetím článku o knihovně SymPy určené pro provádění symbolických výpočtů v Pythonu se budeme zabývat především analýzou funkcí, tj. například hledáním singularit, globálních i lokálních minim a maxim, výpočtem limit funkce atd. 1. Analýza funkcí s využitím knihovny SymPy
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: deep fake ve službách podvodných krypto platforem

    Před 1 měsícem
    Dnes se podíváme na využití technologií deep fake k vábení investorů, dále na zranitelnosti Zoomu a WordPress Jupiteru, mimo to se koukneme také na varování vývojářů OS Tails a na další zajímavosti. Viděli jste, jak Elon Musk v rozhovoru na konferenci TED propagoval svou novou platformu BitVex pro investování v kryptoměnách? Neviděli. Rozhovor sice byl skutečný, ale slova, která mírně trhaný hlas říká, už byla zcela vložena do úst pomocí deep fake technologií.
     Komentáře
  • Root

    AMD vrací na scénu čipsety, finišují práce na KDE Plasma 5.25

    Před 1 měsícem
    Chystá se další low-end RDNA2 Radeon od AMD (?), pokračují práce na podoře Compute Express Link (CXL), přichází podpora data vytvoření pro FAT32 a nová verze SteamOS 3.2 pro Steam Deck. Společnost AMD má na trhu už dvě low-endové grafické karty, které se v Linuxu často identifikují jako „BEIGE_GOBY“. Jde o Radeony RX 6400 a RX 6500 XT, přičemž do ovladače nyní míří další kousek tohoto typu. V pull requestu jde přitom o podstatně menší objem kódu než skýtají přípravy pro RDNA3 grafiky příští generace. Prozatím však můžeme pouze spekulovat, o co půjde. AMD nyní refreshla vyšší typy karet RX 6600 až 6900 XT novými „padesátkovými modely“.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 5.19: půl miliónu řádků nového kódu pro GPU

    Před 1 měsícem
    Různá vylepšení systémů správy napájení, podpora AMD SEV-SNP a Intel TDX, podpora Big TCP i Multi-path TCP, lepší generátor náhodných čísel a také ARMv9 Scalable Matrix Extension. Jako prakticky každé nové jádro od doby, kdy jsme si zvykli na pojem graphics processing unit, zkráceně GPU, i Linux 5.19 přinese velký balík aktualizací podpory právě pro GPU, resp. grafické a z nich odvozené karty, případně integrovaná grafická jádra v procesorech či SoC. Tentokrát jde o balík poměrně masivní, zvící dobrého půl miliónu řádků zdrojového kódu, z nějž je samozřejmě významná část automaticky generovaná.
     Komentáře
  • Root

    Tunelujeme provoz pomocí DNS: cesta ven ze sítě

    Před 1 měsícem
    Řada veřejně dostupných sítí je provozována ve velmi striktním režimu a nepustí vás jen tak kamkoliv na internet. Cesta ale často vede přes DNS, který se překládá bez omezení. Co takhle sestavit tudy tunel? Občas se dostaneme do blízkosti bezdrátové sítě, která k nám není přátelská. Buď nás pustí jen k velmi omezenému množství služeb nebo nám rovnou cestu zatarasí captive portálem, ke kterému neznáme heslo. Pokud nás taková síť pustí k DNS, máme napůl vyhráno a můžeme tudy posílat síťový provoz.
     Komentáře
  • Root

    SymPy: knihovna pro symbolické výpočty zapsané přímo v Pythonu (2. část)

    Před 1 měsícem
    Ukážeme si některé její další vlastnosti, řešení soustavy nerovnic, použití SymPy v Jupyter Notebooku atd. Na závěr si ukážeme tvorbu grafů s využitím knihovny SymPy i export výrazů do LaTeXu. 1. Symboly vs. proměnné
     Komentáře
  • Root

    Projekt C64: historie od psacích strojů, přes kalkulačky po počítače

    Před 1 měsícem
    Dnes otevíráme novou sérii, oproti té minulé uděláme krok zpět v produktové nabídce firmy Commodore. V úvodním díle se ale nebudeme věnovat samotnému počítači, nýbrž historii firmy od jejího vzniku až po začátek výroby řady Amiga. Tak opět se vracím se svým zápisem dobrodružství s historickými počítači. Naposledy jsem se věnoval Amize 600, a ačkoli jsem zakončil seriál zmínkou o tom, že příště bude na řadě Amiga 1200, tak tady jsem si dovolil malou odbočku. Zůstáváme nicméně u firmy Commodore a jejího neméně slavného produktu – Commodore 64, v mém případě varianta 64C (či také známa jako 64-II).
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (25. 5. 2022): ručně psané poznámky a jednoduchý editor videa

    Před 1 měsícem
    Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si uděláme ručně pár poznámek, zazálohujeme si důležitá data, vyzkoušíme si nástroj pro nastavení pozadí a řekneme si o jednoduchém video editoru. Aplikace na pořizování ručně psaných poznámek. Jako pozadí pro psaní nabízí čtyři druhy papíru – čistý, linkovaný, mřížkovaný a tečkovaný s nastavitelnými mezerami i tloušťkami čar. Kromě toho nabízí základní sadu barev, možnost kopírování a vkládání, funkci „táhni a pusť“, ukládání do lokálního zařízení, export do PDF nebo laserové ukazovátko pro použití při prezentacích.
     Komentáře
  • Root

    Vícestránkové soubory v Inkscape: jak si udělat dokument v SVG nebo PDF

    Před 1 měsícem
    Nedávno spatřila světlo světa nejnovější produkční verze vektorového editoru Inkscape označená číslem 1.2. Mezi jeho hlavní novinku patří možnost vytváření vícestránkových dokumentů. Ukážeme si, jak na to. V oznámení o vydání se píše: Toto je funkce, po které uživatelé volali již několik let. Konečně ji zde máme. Vytvořte si standardní nebo uživatelsky definované velikosti stránek, pojmenujte je, uspořádejte si je na obrazovce a exportujte je v mnoha různých formátech včetně vícestránkových souborů PDF. Tato nová funkce je použita i pro import vícestránkových PDF.
     Komentáře
  • Root

    SymPy: knihovna pro symbolické výpočty zapsané přímo v Pythonu

    Před 1 měsícem
    Python se v současnosti využívá v mnoha různých oblastech IT. Jednou z těchto oblastí jsou numerické výpočty (NumPy), ovšem je možné ho použít i pro symbolické výpočty: zjednodušování výrazů, symbolickou derivaci a integraci a podobně. 1. SymPy: knihovna pro symbolické výpočty zapsané přímo v Pythonu
     Komentáře
  • Root

    Postřehy z bezpečnosti: zprávy o smrti skupiny Conti byly značně přehnané

    Před 1 měsícem
    V dnešním díle Postřehů se podíváme na neúplný konec ransomwarové skupiny Conti, dopady ransomwarového útoku na ŘSD, možnost útoku na vypnutý iPhone i nešťastné ukládání hesel v prohlížeči Chrome. Skupina Conti, známá úspěšnými ransomwarovými útoky cílenými zejména na velké korporace a významné instituce (vysoce efektivní a široce medializovaný byl například její nedávný útok na systémy Kostarické republiky), oficiálně ukončila v uplynulém týdnu své aktivity. Zánik „značky“ Conti však bohužel neznamená ukončení ransomwarových operací ze strany členů této skupiny.
     Komentáře
  • Root

    HP připravuje notebook s AMD a Pop!_OS, Ubuntu 22.10 přepne zvuk na PipeWire

    Před 1 měsícem
    Fedora zakládá komunitní skupinu pro správu podpory BIOSu, přechod na GCC12 místy zrychlil běh openSUSE Tumbleweed, Wine 7.9 nepřináší téměř nic nového, KDE vylepšuje nejen integraci GTK CSD aplikací. Fedora dále pokročila ve svém řešení postoje ke starým BIOSům. Vznikla skupina Fedora BIOS Boot SIG, právě pro ty, kdož chtějí udržovat podporu starých BIOSů v rámci Fedory. Jinými slovy: Fedora bude i nadále BIOS podporovat, avšak formou komunitního udržování této podpory. Do skupiny se mohou připojit libovolní členové komunity, aby tak pomáhali například s průběžným testováním budoucích vydání Fedory na starých strojích bez UEFI, případně aby opravovali objevivší se chyby.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 5.19: autonomní řízení Tesla FSD či rychlejší USB4 / Thunderbolt

    Před 1 měsícem
    Začleňovací okno Linuxu 5.19 je na spadnutí a do jádra míří patche implementující podporu Tesla FSD, Apple eFuse a NVMe pro čip M1, rychlejší USB4/TB pro Alder Lake či Intel In-Field Scan pro Xeony. Před 6 lety spustila americká Tesla vývoj vlastního ARM SoC pro podporu autonomního řízení ve svých vozech. Spolupráce se Samsungem probíhala a probíhá nejen na úrovni návrhu čipu, ale i jeho výroby 14nm FinFET procesem na linkách Texaském Austinu, ale také co se týče softwarové podpory. Novinky zajišťující běh tohoto čipu s Linuxem, které míří do jádra verze 5.19, tak přinášejí vývojáři Samsungu.
     Komentáře
  • Root

    PocketBook Inkpad Color: fakt je ta čtečka barevná?

    Před 1 měsícem
    Čteček elektronických knih už jsme viděli spoustu, většinou jsou si velmi podobné. Podíváme se ale podrobně na vlajkovou loď společnosti Pocketbook, která nabízí i barevné čtečky. Jaký je Inkpad Color? Jsem čtenář a jsem ajťák. Nelpím proto na papírových knihách, ale mám čtečku elektronických knih. V letošním roce jsem dospěl k rozhodnutí povýšit svou starší čtečku na novější model. Nakonec jsem skončil u barevné vlajkové lodi výrobce PocketBook. Vítejte u její recenze.
     Komentáře
  • Root

    Souběžné a paralelně běžící úlohy naprogramované v Pythonu – závěrečné zhodnocení

    Před 1 měsícem
    V šestém článku o vytváření, spouštění a řízení souběžných popř. paralelně běžících úloh v Pythonu nejdříve dokončíme popis knihovny Trio a posléze provedeme zhodnocení jednotlivých technologií.
     Komentáře
Reklama