Zavřít
Vitalia

Vitalia

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Vitalia
  • Vitalia

    Příběhy závislých a čtyři fáze feťáckého bytu. Piko nabízí originální vhled do drogové scény

    Před 18 minutami
    Má 260 stran a podtitul Na životech feťáků záleží. Řeč je o knize s názvem Piko věnované české pervitinové scéně. Stojí za pozornost, protože, jak její podtitul naznačuje, na problematiku drog se její autoři snaží nahlížet neotřelým způsobem. Autory knihy s názvem Piko a podtitulem Na životě feťáků záleží jsou novináři online deníku Alarm Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal. Knize vydané v loňském roce předcházela série reportáží a ona sama v tomto žánru pokračuje – na 260 stranách čtenáře zavede do vězení, terapeutické komunity nebo takzvané vyloučené lokality.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nemocná ledvina zůstává, nová se vloží do břicha. Funguje deset i dvacet let

    Před 21 hodinami
    Ledviny jsou nejčastěji transplantovaným orgánem. Ročně čeští lékaři provedou asi 500 těchto operací. Transplantací ale pacientům léčba nekončí. Co samotné operaci předchází a co po ní následuje? Na novou ledvinu pacienti v Česku čekají průměrně rok až rok a půl, což je v porovnání s jinými evropskými zeměmi krátká doba. K transplantaci je indikovaný pacient, kterému lékaři diagnostikují nezvratné selhávání ledvin, a zároveň u něj nejsou kontraindikace.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kýla vzniká v místech, kde je břišní stěna oslabená. Může ji způsobit i zácpa

    Před 1 dnem
    Kýla vzniká přesunutím orgánu z jeho přirozeného místa na jiné místo. Většinou se vyskytuje v oblastech, kde je břišní stěna oslabená nebo narušená. Může se objevit kvůli zvedání těžkých předmětů, kvůli těhotenství, obezitě i obtížnému vyprazdňování. Kýla sama o sobě nebezpečná není, ale velké riziko představuje její uskřinutí. V takovém případě je nutný okamžitý chirurgický zákrok. Někdo se s kýlou už narodí, ale většinou se objeví až během života, ať už v dětství, nebo během dospělosti. Muži a ženy přitom mnohdy trpí odlišnými typy kýly, což je dáno rozdíly v anatomii těl. Obecně platí, že častěji se s ní potýkají muži.
     Komentáře
  • Vitalia

    Pacienti usilují o zavedení práva „být zapomenut“, usnadní život vyléčeným

    Před 1 dnem
    Nedostanou půjčku nebo si nemůžou sjednat životní či cestovní pojištění. Taková je situace lidí, kteří překonali vážné onemocnění, ovšem finanční instituce nebo veřejná správa na ně přesto stále pohlíží jako na nemocné. Vznikla proto iniciativa, která bojuje za tzv. právo „být zapomenut“. Za pár dnů se na Ministerstvu zdravotnictví má sejít pracovní skupina, jež řeší i otázku tzv. práva „být zapomenut“. Usilují o něj pacienti, kteří si prošli těžkou diagnózou a dokázali se z ní zotavit. Jenže zaměstnavatelé nebo finanční instituce na ně pohlížení stále jako na nemocné, což jim komplikuje praktický chod života.
     Komentáře
  • Vitalia

    V prodeji už je chřest. Za jak dlouho bude český a kolik bude stát?

    Před 1 dnem
    Chřestová sezóna v Česku ještě nezačala, přesto už se chřest na našich prodejních pultech koupit dá. Odkud je a jak to letos bude s českým chřestem? V Česku se začal prodávat chřest, a to navzdory tomu, že jeho sezóna u nás ještě nezačala. Jde tedy o chřest zahraniční. Konkrétně v pražském Kauflandu jsme před dvěma dny narazili na chřest ze Španělska za akční cenu 63,90 Kč. Proč si (ne)počkat na chřest český a kdy vůbec bude? Ptali jsme se u Jana Charváta ze společnosti Český chřest, jediného velkého pěstitele chřestu v Česku.
     Komentáře
  • Vitalia

    Na trhu se objevila e-cigareta, která vydá za 120 těch běžných. Kuřákům hrozí otrava

    Před 2 dny
    Pražská hygienická stanice varuje před nákupem elektronické cigarety s velmi vysokou dávkou návykového nikotinu. Šestinásobně překračuje limit určující, kdy už je výrobek toxický. Kuřákům, mezi které patří i děti, proto hrozí otrava. Varování Hygienická stanice Hlavního města Prahy se týká jednorázové elektronické cigarety s označením Elf Bar Lux. Hygienici jej na začátku března vydali na svém webu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Vypadáš hrozně, neumíš kojit. Proč se ženy po porodu necítí dobře?

    Před 2 dny
    Těhotenství a poporodní období může být jedno z nejkrásnějších, ale klidně i jedno z psychicky nejnáročnějších období v životě ženy. Je v té době velmi zranitelná, a nejen to s sebou nese riziko vzniku duševní poruchy – nejčastěji deprese nebo úzkosti. Průzkum Národního ústavu duševního zdraví zjišťoval, co duševní pohodu žen po porodu ovlivňuje. „V mediálním prostoru se často skloňuje tematika porodního traumatu. Negativní zážitky při porodu mohou mít samozřejmě velký vliv na psychický stav žen, nejedná se ale o jedinou příčinu duševní nepohody po porodu – často se totiž opomíjejí faktory, které působí dlouhodobě a mají velmi výrazný vliv,“ popisuje Antonín Šebela, vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ.
     Komentáře
  • Vitalia

    Bolavé nohy bez přechozí námahy? Může to v krajním případě skončit bércovým vředem

    Před 2 dny
    Že nás po delší chůzi bolí bohy, je normální. Stejně jako o nich víme, když musíme dlouhé hodiny stát. Ale co když nás nohy bolí večer co večer, aniž jsme je během dne nějak přehnaně namáhali? Může jít o projev problémů se žilami, které byste měli řešit. Ujdete sotva pár kilometrů denně, možná ani to ne, a přesto večer nevíte, jak ulevit svým bolavým nohám? Přináší vám úlevu, když si dáte nohy nahoru a opřete je třeba o opěradlo křesla nebo o zeď? Každý večer vás trápí bolesti v nohách, různá pnutí, máte pocit, že je máte těžké nebo oteklé, i když tak na pohled nevypadají, občas se přidají křeče?
     Komentáře
  • Vitalia

    Co s průšvihem ze školy a jak vyjádřit lásku? Dětem radí Utržené sluchátko

    Před 2 dny
    Co je to duše? Jak řešit zradu kamarádky nebo to, že ze školy jdu s poznámkou? Na tyto a další otázky hledá odpověď nový pořad Linky bezpečí s názvem Utržené sluchátko. Určený je pro děti ve věku 8 až 11 let, ale i jejich rodiče či učitele. Utržené sluchátko je nový pořad, tzv. podcast, organizace Linka bezpečí. Spustila jej už na začátku letošního roku. Jde o krátké audiopříspěvky trvající zpravidla do tří minut. Každých 14 dnů Linka bezpečí zveřejňuje nový na jiné téma. Aktuálně má Utržené sluchátko šest dílů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Výzkumy potvrzují léčebný efekt zázvoru. Pozor by si však měli dát lidé s hypertenzí

    Před 3 dny
    Konzumace zázvoru má hodně benefitů. Má široké využití v kuchyni jako koření, zdravotní účinky zázvoru znali už naši dávní předkové a dnes je potvrzují moderní výzkumy. Použití zázvoru se neomezuje jenom na známý zázvorový čaj, který pomáhá při nachlazení a nevolnosti. Věda prokazuje možnosti širšího medicínského využití této rostliny. Chuť zázvoru je nezaměnitelná, štiplavě pikantní a nasládlá. Právě to předurčuje zázvor v kuchyni k naprosto univerzálnímu použití, protože skvěle doladí chuť sladkých i slaných pokrmů, využívá se v čerstvé, sušené i nakládané formě.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nezapomeňte dnes na odlišné ponožky, podpoříte tak lidi s Downovým syndromem

    Před 3 dny
    Pokud v úterý potkáte někoho s každou ponožkou jinou, nemusí jít o roztržitost ani o člověka, který si koupil bláznivé ponožky, u nichž se vzory liší už z výroby. Může jít o vyjádření podpory všem, kdo na svět přišli s Downovým syndromem. Světový den tohoto postižení připadá právě na jedenadvacátého března. Víte, proč se Světový den Downova syndromu slaví právě dvacátého prvního března, nebo, chcete-li, 21/3? Problém totiž způsobuje nadbytečný třetí 21. chromozom, mají být jen dva.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kdy a komu uhradí pojišťovny fyzioterapii? Důležité je neprošvihnout platnost poukazu

    Před 3 dny
    Problémy pohybového aparátu nemusí vždy končit hromádkou léků nebo operací. Řadu z nich umí účinně vyřešit také fyzioterapeut. Za jakých podmínek vám rehabilitaci uhradí pojišťovna? Fyzioterapeuti jsou zdravotničtí pracovníci, kteří dokážou řešit problémy svalového a kosterního aparátu, poúrazové stavy, ale umí léčit kupříkladu i neplodnost či pomoci s bolestivou menstruací, migrénou nebo tinnitem.
     Komentáře
  • Vitalia

    Otestuje se! Co všechno víte o zdraví, bakteriích a orgánech v lidském těle?

    Před 4 dny
    Že na viry nejsou potřeba antibiotika a že spousta nakažlivých chorob se šíří skrz neumyté ruce, to nejspíše víte. Ale tušíte, která nemoc způsobená bakteriemi je na světě vůbec nejčastější, co jsou to adenoidy a jak se říká růstovému hormonu? Zjistěte si, jak jste na tom. Napadlo vás někdy, kolik je vlastně v lidském těle kostí? Možná tohle číslo vysypete z hlavy, ale pokud ne, náš test vám to připomene.
     Komentáře
  • Vitalia

    Rýmovník pomáhá nejen při rýmě a nachlazení. Nehodí se však pro každého

    Před 4 dny
    Trápí vás často kašel a rýma? Pak byste měli mít doma rýmovník. Tato léčivka pomáhá mírnit příznaky nachlazení a posiluje imunitu. Navíc není nijak náročná na pěstování a zlepšuje kvalitu ovzduší. Sirup, čaj nebo mast se vyrábí z listů, ve kterých je obsaženo nejvíce účinných látek. Rýmovník je aromatická bylina, která patří v současné době mezi nejpopulárnější léčivky. Běžně se mu říká také molice, moud, kubánské oregano, mexický eukalyptus nebo řecký eukalyptus. Dříve pěstoval v našich končinách tuto bylinu jen málokdo, dnes najdete květináč s rýmovníkem pomalu v každé druhé české domácnosti.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nemoc, kterou trpí Bruce Willis, vede k totálnímu rozkladu osobnosti

    Před 5 dny
    Frontotemporální demence může připomínat řadu jiných onemocnění, jako je třeba Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Někdy se naopak podobá některým duševním chorobám. Její diagnostika není jednoduchá. Sám pacient si neuvědomuje své symptomy a obvykle je to rodina a blízcí přátelé, kteří si jich všimnou. Na co je třeba se zaměřit? Americký herec Bruce Willis je hvězdou mnoha akčních trháků a jednou z nezapomenutelných osobností filmového průmyslu několika posledních desetiletí. V loňském roce oznámil ukončení kariéry kvůli afázii, což je neurologická porucha, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět slovům jiných osob.
     Komentáře
  • Vitalia

    6 potravin, které vypadají dietně, ale nezhubnete po nich ani nebudete zdravější

    Před 5 dny
    Nejspíš už jste také uvažovali tom, že začnete jíst lépe, abyste byli zdravější nebo štíhlejší, případně obojí. Nestačí však sáhnout po první potravině, na které bude napsáno, že je zdravá, plná vitamínů a podobně. Na co byste si raději měli dát pozor? Není pravda, že jakmile se změnit životní styl, už nikdy si nebudete moc dát nic, co se označuje za takzvaně nezdravé. Nemá smysl si cokoli zakazovat, důležité je hlídat si množství a celkově jíst vyváženě, používat kvalitní suroviny, říká psycholožka Iva Málková, zakladatelka sdružení STOB a autorka mnoho knih o hubnutí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Bolest v krku je běžným příznakem nachlazení. Často ji léčíme špatně

    Před 6 dny
    Oblast krku je velice citlivá, jelikož obsahuje velké množství nervových zakončení. Bolest v krku tudíž není sama o sobě nemocí, většinou jde o projev podráždění způsobeného zánětem virového či bakteriálního původu. Se škrábáním v krku a mírnou bolestí si většinou poradí člověk sám. Jestliže je ale bolest silná a přidružují se další závažné příznaky, vyplatí se neotálet s návštěvou lékaře. Bolest v krku projevující se nepříjemnými pocity, škrábáním či ztíženým polykáním je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, proč se pacienti vydávají k lékaři. Jestliže se objeví akutní bolest krku, problém obvykle sám odezní v řádech hodin či dnů.
     Komentáře
  • Vitalia

    První pomoc při bolesti beder. Cviky, které vám přinesou úlevu

    Před 6 dny
    Bedra jsou částí zad, která donáší naše sedavé zaměstnání či dlouhé hodiny za volantem. Tuhnou, bolí a v čase se tato potíž zhoršuje. Rozhýbat bedra přitom není tak těžké, jen se k tomu musíme dokopat a zároveň tak činit pravidelně. Naštěstí se dá účinný cvik provádět třeba při sledování oblíbeného seriálu. Bolí vás ve spodní části zad? Pohybová specialistka ze Studia Maiselovka pro vás připravila jednoduché, velice jemné, a přitom efektivní cvičení.
     Komentáře
  • Vitalia

    Důlky ve tvářích se považují za roztomilé. Proč je nemá každý člověk a jak vlastně vznikají?

    Před 6 dny
    Když se při úsměvu objeví po stranách tváří prohlubně, je jistě jen málo lidí, kterým se to nelíbí. Tento prchavý úkaz se objevuje v lidových písních i v básních a opěvovali ho i dávní trubadúři. Dolíčky se nevyskytují jen na tvářích, lze je najít také jinde na těle. V některých kulturách jsou důlky ve tvářích považovány za znamení krásy nebo dokonce štěstí. Proto si je lidé nechávají vytvořit uměle u plastických chirurgů. Ale co je přesně způsobuje přirozenou cestou a proč je někteří lidé mají, zatímco jiní ne?
     Komentáře
  • Vitalia

    Vyšetření během dne odhalilo rekordní počet rizikových pacientů

    Před 6 dny
    Preventivní vyšetření v rámci Světového dne ledvin letos podstoupilo přes 1500 lidí. Lékaři mezi nimi objevili na pět set rizikových pacientů, které odeslali k dalším specialistům. Jde o historicky nejvyšší záchyt v historii akce. Světovému dni ledvin je každoročně věnován druhý čtvrtek v březnu. Letos tedy připadl na 9. březen. Dialyzační střediska a nefrologicé ambulance B. Braun Avitum v tento den otevřely dveře veřejnosti, když bezplatně a bez objednání každému zájemci provedli preventivní vyšetření ledvin. Letos kontrolu podstoupilo více než 1500 lidí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Češky rodí skoro nejvíc v Evropě, předhonily je jen Francouzky

    Před 7 dny
    Počet dětí narozených ročně v zemích Evropské unie už patnáctým rokem klesá. Ale mezi zeměmi jsou v tom velké rozdíly. Více než je průměr se rodí zejména ve Francii, Česku či Rumunsku, na opačném konci žebříčku jsou Malta, Španělsko a Itálie. V roce 2021 se v EU narodilo 4,09 milionu dětí. To byl o něco více ve srovnání s rokem 2020, kdy na svět přišlo 4,07 milionu dětí. Celkově lze konstatovat, že počet dětí narozených v EU má setrvale klesající tendenci, která začala v roce 2008 – tehdy se jeden rok narodilo 4,68 milionu dětí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Drsná bylinková léčba našich předků, kterou bychom dnes už raději zkoušet neměli

    Před 7 dny
    Polykáte tabletky, když jste nemocní, anebo raději sáhnete po bylinkách a hledáte pomoc v přírodě? I naši předkové věřili v moc léčivých rostlin, dobře je znali a používali. A někdy dost riskovali. Mnohé léčebné přípravky a rostliny dneska již nepoužíváme, takže nás může leckdy překvapit, co všechno příroda nabízí. A jak si lidé odedávna dokázali poradit při různých nemocech, přičemž někdy – třeba v případě jedovatých elixírů – svoje zdraví paradoxně spíše ohrožovali. Pojďme si některé méně známé druhy léčivých rostlin představit.
     Komentáře
  • Vitalia

    Rakovina vaječníků se často zjistí pozdě. Je těžké ji poznat a screening neexistuje

    Před 7 dny
    Na rakovinu vaječníků se často přijde pozdě. Příznaky jsou totiž hodně nespecifické a neexistuje ani vyšetření, které by nádor jednoznačně potvrdilo. Léčba je pak závodem o čas, onemocnění velmi rychle metastázuje do dalších orgánů, lékaři ho také přirovnávají k odkvetlé pampelišce, do které foukne vítr – tak rychle nemoc zasahuje další a další orgány v břiše. Čeho si tedy všímat? Rakovinou vaječníků v Česku ročně onemocní asi tisíc žen. Nejčastěji mezi 55 a 75 lety, ale výjimkou nejsou ani mladší pacientky. Odhalit tuto nemoc v úplném počátku je přitom složité, protože symptomy nejsou vůbec jednoznačné a často trvá velmi dlouho, než se žena k lékaři vypraví.
     Komentáře
  • Vitalia

    Když je chrápání nebezpečné. Vyšetření ukáže, zda je vaše srdce v ohrožení

    Před 8 dny
    Až stokrát za hodinu se mohou mírně probrat lidé se spánkovou apnoí, přitom si to vůbec nemusí uvědomovat. Budí se však unavení a nevyspalí, často si to přitom neumí vysvětlit. Chybí jim regenerační fáze hlubokého spánku. Apnoe přitom zvyšuje riziko nemocí srdce či játra, může přispět k rozvoji deprese. Projevuje se i chrápáním, které ničí vztahy. Právě ono přitom může napovědět, že člověk má problém vyžadující léčbu. Nejčastější problém, který řeší specialisté ve spojitosti se spánkem? Spánková apnoe. Vážná porucha spánku, při ní pacient na chvíli přestává dýchat, což ho vzbudí. Většinou sice vzápětí zase usne, ale pokud se to děje mnohokrát během hodiny, je celkově nevyspalý. A to už má zásadní dopad na zdraví.
     Komentáře
  • Vitalia

    Stres je nakažlivý. Existují způsoby, jak se ubránit jeho přenosu od jiných lidí

    Před 8 dny
    Hektické životní tempo, vysoké pracovní nasazení, negativní zprávy odevšad i potíže ve v mezilidských vztazích jsou velkou zátěží na psychiku. Toto všechno má dopad i na fyzickou stránku a dnes se tak v permanentním stresu nachází mnohem více lidí než dříve. Jak se můžeme stresu bránit obecně a jak ho na sebe nenechat přenášet od jiných lidí? Je zřejmě jen velmi málo lidí, kteří se v dnešní době nepotýkají s větší či menší mírou stresu. Ostatně, podle Světové zdravotnické organizace je stres definován jako jakýkoliv typ změny, která způsobuje fyzickou, emocionální nebo psychologickou zátěž. Existuje tak celá řada událostí, které mohou stresové období odstartovat, od nástupu do nového zaměstnání až po narození dítěte. Odborníci se však v tomto ohledu zabývají i jinou stránkou věci: dá se stres „chytit“ od jiných osob třeba jako chřipka nebo neštovice?
     Komentáře
  • Vitalia

    Aplikace připomene, kdy vyrazit na prohlídku k doktorovi. Lidé díky ní odhalili i rakovinu

    Před 9 dny
    Češi zanedbávají preventivní prohlídky. Často ani nevědí, na jaké mají nárok. To je známý fakt. S orientací v systému prohlídek a také s jejich připomínáním pomáhá aplikace Preventivka. Kromě upozornění, že je čas vyrazit k lékaři, nabízí také návod na samovyšetření prsu a kůže nebo mapu specialistů. Preventivní prohlídky zanedbává až 75 procent Čechů. Přitom díky nim mohou lékaři objevit nemoci, kterými člověk trpí, ještě v bezpříznakovém stadiu. To může znamenat nejen dřívější nasazení léčby, ale v konečném důsledku i záchranu života.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékárnička před sto lety: benzín na čištění okolí ran, čpavek proti mdlobám a kapky na křeče

    Před 9 dny
    Jaká léčiva si doma ukládali naši předkové „pro strýčka Příhodu” a co nemělo chybět v tehdejší domácí lékárničce? K čemu vyzývá lékař v Praktické hospodyňce vydané před sto lety? Bylo zcela běžné jako dnes ukládat si doma lahvičky, krémy, masti, tablety nebo obvazy pro případ, že se budou hodit. Jenom to jejich složení se s odstupem let poněkud liší. Zatímco dnes
     Komentáře
  • Vitalia

    Olomoučtí lékaři se díky 3D mapě dostanou i k ložiskům na okraji plic

    Před 10 dny
    Lékaři z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc mají k dispozici nejnovější elektromagnetickou navigační bronchoskopii. Díky tomuto systému se dostanou i k ložiskům nejasného původu na samé periferii plic, která jsou pro běžná vyšetření průdušek a plic nedostupná. Takových ložisek přitom lékaři díky screeningu plic objevují čím dál více. „Tímto přístrojem jsme schopni detekovat malá ložiska uložená až v periferii plic, kam se prostým endoskopických přístrojem nemůžeme dostat,“ popisuje přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Petr Jakubec.
     Komentáře
  • Vitalia

    Tinnitus: zvuk, který neexistuje, a přesto ho slyšíte. Jak se s ním vypořádat?

    Před 10 dny
    Neustávající šum, hluk, zvonění nebo třeba pískání v uších. Tak se projevuje tinitus, který dokáže pořádně znepříjemnit život. Neexistuje na něj žádný lék a mnoho specialistů se omezí na to, aby pacientům sdělili, že se s problémem musí naučit žít. Přesto existují možnosti, jak si tito lidé mohou od svých potíží do určité míry ulevit. Ušní specialisté tvrdí, že se ve svých ordinacích stále častěji setkávají s lidmi, kteří si stěžují na zvláštní a neustávající zvuk v jednom nebo v obou uších. Je hlasitý, rušivý a neustávající. Odhaduje se, že tímto problémem zvaným tinitus může trpět až 15 procent populace. Tento stav se nejčastěji objevuje u lidí středního věku, ale objevit se může i u mladších lidí a to včetně teenagerů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Spotřeba sýrů stoupá, lidé častěji kupují kvalitu i zahraniční speciality

    Před 10 dny
    Plátkový sýr na pečivo, grilovaný hermelín nebo parmazán nastrouhaný na těstovinách. Češi mají sýry čím dál radši a snědí jich víc než v minulosti, za rok přes 14 kilo. A nevadí jim ani připlatit si za kvalitu a vyzkoušet i nové druhy. Mezi nejpopulárnější sýry na českém trhu patří brie, camembert, eidam, hermelín a niva. V poslední době se také čím dál více rozšiřuje nabídka sýrů z dovozu, jako jsou parmezán, gorgonzola nebo feta. Tyto značky získávají stále větší oblibu u zákazníků, kteří hledají vyšší kvalitu a zdravější produkty.
     Komentáře
  • Vitalia

    Čeká pseudoefedrin zákaz kvůli mrtvicím? Obsahují ho běžné léky proti nachlazení

    Před 11 dny
    Pseudoefedrin pomáhá mírnit příznaky chřipky a nachlazení a je součástí běžných léků prodávaných bez předpisu. Evropský lékový úřad teď přehodnocuje jeho používání, a to na základě vážných nežádoucích účinků v podobě výskytu mrtvice nebo infarktu. Bezpečnost pseudoefedrinu začala Evropská léková agentura (EMA) přezkoumávat v únoru na žádost francouzského lékového úřadu. EMA o tom informuje ve zprávě na svém webu, kterou převzal také český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
     Komentáře
  • Vitalia

    Kdy si s bolestí břicha poradíte sami a kdy se raději vydat k lékaři

    Před 11 dny
    Asi každý z nás někdy zažil pocit těžkého žaludku, křeče nebo svíravou bolest břicha. Jde o běžné problémy způsobené nevhodnou stravou či dietní chybou, které obvykle rychle odezní. Častá bolest břicha ale rozhodně není normální. Může jít o projev závažnějších onemocnění, jako jsou Crohnova choroba, celiakie, zánětlivé onemocnění střev či dokonce rakovina. Občasné bolesti břicha nemusí poukazovat na žádný závažnější zdravotní problém. Nejčastěji se objevují v souvislosti s nevhodnou životosprávou. Bolest břicha přitom může být podpořena:
     Komentáře
  • Vitalia

    Co dělat při podezření na covid? Přehledný návod nejen pro rizikové pacienty

    Před 12 dny
    Národní rada osob se zdravotním postižením vydala praktický návod, jak mají postupovat lidé z rizikových skupin pacientů, když mají podezření na covid. Rady může samozřejmě využít každý, komu vyšel pozitivní test. Přestože covid je v Česku už třetím rokem, podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) řada lidí, kteří patří z hlediska tohoto onemocnění do rizikové skupiny, stále nemá jasno v tom, jak správně postupovat při podezření na nákazu virem SARS-CoV-2 nebo pozitivním testu na covid. Organizace proto sestavila grafiku, v níž přehledně shrnuje soubor doporučení.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kdy si udělat těhotenský test? Raději vyčkejte, vyhnete se tím zklamání

    Před 13 dny
    Nejrychlejším způsobem, jak potvrdit těhotenství, je těhotenský test. Funguje na principu detekce lidského choriogonadotropinu (hCG) v krvi a moči. Již od okamžiku oplodnění dochází v těle ženy ke zvýšené produkci tohoto hormonu. Důležité je provést těhotenský test ve správný čas a umět ho vyhodnotit. Je vždy ale na ošetřujícím gynekologovi, aby případné těhotenství potvrdil. Překvapivě mnoho žen neumí správně používat těhotenské testy. Chyba je prostá, věří v jejich vysokou citlivost natolik, že zkoušejí to, zda nejsou v jiném stavu, příliš brzy. V době, kdy je hladina těhotenského hormonu příliš nízká, například kvůli nepravidelné menstruaci, takže není jasné, kdy přesně k početí došlo, aby test ukázal pozitivní výsledek.
     Komentáře
  • Vitalia

    Umělá inteligence pomůže s diagnostikou demencí. Ta je těžká, i proto léčba přichází pozdě

    Před 13 dny
    Nikoli obávané zhoubné nemoci, ale neurodegenerativní choroby se stávají – krom potíží se srdcem a oběhem – největším zabijákem ve vyspělých zemích. Odhaduje se, že do roku 2040 kvůli těmto onemocnění mozku ve světě zemře více lidí než na rakovinu tlustého střeva, plic, ledvin a kůže dohromady. Problémem je například včasné rozpoznání nemoci, ale to by se snad mohlo zlepšit. Není pravda, že výrazný úbytek kognitivních funkcí ústící v demenci je nezbytným projevem stáří. Nemusí tomu tak být ani ve vysokém věku. Fakt ale je, že se stárnutím populace těchto případů přibývá a že zatím nevíme proč.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lidl končí s bedýnkami s levným ovocem a zeleninou. Nahradí je taškami

    Před 13 dny
    Projekt „S Lidlem šetříme jídlem“, zaměřený na prevenci proti plýtvání potravinami, se dál rozrůstá. Nově zahrnuje další druhy sortimentu, bedýnky s ovocem a zeleninou nahradí papírové tašky. Přemístěn byl také stojan, ve kterém budou tyto speciální tašky umístěny. Zákazníci jej nově najdou přímo na prodejní ploše v blízkosti pekárny. Projekt „S Lidlem šetříme jídlem“ se dočkal dalšího rozšíření. Kromě směsi ovoce a zeleniny za 25 Kč zahrnuje i chlazené výrobky, maso a ryby, o spuštění tohoto pilotního projektu jsme vás informovali již v říjnu 2022. Lidl též začal prodávat pečivo z předchozího dne, do budoucna plánuje prodávat tímto způsobem také nebalené pečivo.
     Komentáře
  • Vitalia

    CRP test neukáže jen bakteriální infekci. Může odhalit i potíže se srdcem

    Před 14 dny
    Pokud vám lékař doporučují CRP test, víte, co vás čeká. Odběr krve z prstu, případně ze žíly, a jeho vyhodnocení. Podle výsledku se nerozhoduje pouze o tom, zda potřebujete nebo nepotřebujete antibiotickou léčbu. Může napovědět mnohem více, například jestli máte vyšší riziko kardiovaskulární příhody. Ačkoli je test CRP běžnou součástí lékařského vyšetření, mnoho lidí stále přesně neví, o co vlastně jde a jaký tělesný proces se s jeho pomocí vyhodnocuje. Takže, co je to vyšetření CRP?
     Komentáře
  • Vitalia

    Dětské pasty dopadly špatně. Je v nich málo fluoridu, některé obsahují titanovou bělobu

    Před 14 dny
    Dětské zubní pasty už sice neobsahují zinek, ale v některých z nich pořád je zdraví škodlivá titanová běloba. A naopak, testy ukázaly, že v nich není dost fluoridu, a proto se na ně nedá spolehnout, pokud jde o ochranu dětských zubů. Ve velkém testu dětských zubních past sedm z dvanácti výrobků neuspělo, protože buď obsahovaly příliš málo fluoridu, nebo dokonce žádný fluorid. Některé zubní pasty pro děti obsahovaly oxid titaničitý neboli titanovou bělobu. Tuto látku přitom Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) již nepovažuje za bezpečnou, protože zřejmě může ovlivnit DNA. V potravinách je coby přídatná látka zakázána od srpna 2022, v kosmetice se nicméně jako barvivo s kódem E 171 objevovat může.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lidl a Kaufland odebírají PETky a plechovky. Co s nimi pak budou dělat?

    Před 14 dny
    Většina hlasujících čtenářů serveru Vitalia.cz je ráda za možnost vracení PETlahví a plechovek v obchodech Kaufland a Lidl. Valná většina se ale ptá, co se s nabytým „odpadem“ bude dál dít? Budou se například lahve znovu plnit? Ve čtvrtek 23. února 2023 maloobchodní lídři Kaufland a Lidl spustili pilotní testovací projekt zpětného odběru nápojových PET lahví a plechovek v České republice. „Chceme veřejnost upozornit na důležitost udržitelného přístupu k životnímu prostředí a zvýšit její povědomí o možnostech, jak jej dosáhnout,“ vysvětluje tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Tiskový mluvčí Lidlu, Tomáš Myler zas podtrhnul, že věří, že pilotní projekt pomůže podpořit myšlenku zavedení zálohového systému a že se zákazníci aktivně zapojí. A proč bychom měli?
     Komentáře
  • Vitalia

    Diabetická retinopatie oslepila stovky pacientů. Jak ji lze odhalit a léčit

    Před 15 dny
    Neléčená diabetická retinopatie patří k nejčastějším příčinám oslepnutí. Přesto se o tomto závažném onemocnění příliš nemluví a řada rizikových pacientů se nedostane k preventivnímu vyšetření. Teď se v tuzemsku rozbíhá nová možnost prevence. Diabetická retinopatie postihuje cévy očního pozadí, tedy sítnice. Pokud není léčena včas, může vést ke slepotě. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvádí , že v Česku je evidováno cca 100 tisíc lidí s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2000 z nich už způsobila slepotu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Pacientům s nedostatkem kyslíku pomáhá speciální maska na noc

    Před 15 dny
    Spaní s maskou překrývající nos a ústa není nejpohodlnější. Těm, kteří trpí nedostatkem kyslíku v krvi, ale může zachránit život. Přitom se o ní málo ví. Na metodu léčby, která spočívá v nasazování si speciální masky, a to zejména na noc, upozorňují plicní lékaři. Nepatří totiž mezi ty nejznámější, navíc je určena na léčbu závažného stavu, který lze léta opomíjet, ač hrozí fatálními následky. A tak se pomoc v podobě dýchací masky nedostane ke všem pacientům, kterým by mohla prodloužit délku života.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nová léčba pro ženy s agresivním nádorem prsu. Pojišťovny od dubna zaplatí imunoterapii

    Před 16 dny
    Ženy, u kterých se vyskytne vysoce agresivní druh rakoviny prsu, tzv. triple negativní, budou mít nově možnost podstoupit imunoterapii. Studie prokázaly její účinnost u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by měly pojišťovny začít hradit tuto léčbu českým pacientkám už od dubna. Diagnózu rakoviny prsu si v Česku každý rok vyslechne téměř 7500 žen. Asi 15 procent z nich má tzv. triple negativní karcinom, který je vysoce agresivní, rychle roste a metastázuje.
     Komentáře
  • Vitalia

    Chtěly dítě, místo toho přišla menopauza. Předčasný přechod hrozí obézním i velmi štíhlým ženám

    Před 16 dny
    Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporóza, ale také deprese či přibývání na váze. To všechno s sebou nese takzvaná předčasná menopauza, tedy když se přechod u ženy objeví ne třeba v padesáti, ale už před čtyřicátými narozeninami. Nepříjemně překvapené pak jsou především ty ženy, které ještě plánovaly dítě. Co je příčinou předčasné menopauzy? A dá se ještě oddálit? Předčasná menopauza se objevuje zhruba u půl až jednoho procenta žen mladších 40 let. „V posledních letech má však výskyt těchto případů narůstající tendenci. Prozatím není jasné, proč k tomu dochází. Roli však může hrát kombinace faktorů, například stále více stresující způsob života či třeba dopady znečištění životního prostředí,“ popisuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ve čtvrtek si můžete nechat bezplatně vyšetřit ledviny

    Před 16 dny
    Světový den ledvin otevírá pracoviště, která se zaměřují na léčbu tohoto orgánu. Zájemci si do nich mohou zajít bez objednání na rychlé preventivní vyšetření. Tuto možnost nabízí centra po celé ČR. Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti, jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce.
     Komentáře
  • Vitalia

    Hrách a kroupy se jedly každý den. A když byla bída, tak i ježci nebo listí ze stromu

    Před 16 dny
    Možná vás překvapí, co všechno nabízí příroda k snědku, když je bída a nejsou po ruce vybrané lahůdky, na které jsou lidé jinak zvyklí. Naši předkové s tím měli bohaté zkušenosti. Když nebyla úroda a trápila je chudoba a hladomor, jedly se třeba i veverky a žáby a také spousta jídla rostlinného původu. Veverky a žáby si na zdejším talíři moc představit neumíme, přitom se zřejmě daly překvapivě chutně upravit. A pokud bychom raději chtěli zůstat u rostlinné stravy, příroda poskytuje spoustu možností, jak se zdravě najíst. Pojďme si některé z nich představit. Popisuje je ve své knize Česká kuchyně z dob nedostatku historik Čeněk Zíbrt (1864–1932) a pocházejí především z 19. století.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zdají se vám potraviny v obchodech předražené? Můžete to nahlásit

    Před 17 dny
    Ještě v lednu loňského roku se cena za kilo cukru pohybovala kolem patnácti korun, na konci roku 2022 už byla více než dvojnásobná. Poté, co se do věci vložil ministr zemědělství, cukr zlevnil. Za pomoci antimonopolního úřadu pak ministerstvo zemědělství začalo situaci na trhu řešit. A podnět k šetření můžete podat i vy. Agrární komora (AK ČR) včera na svých sociálních sítích informovala, že ve Španělsku zvažují zavedení třiatřicetiprocentní daně z mimořádných zisků velkých supermarketů. Očekává se, že opatření bude mít „odstrašující účinek“ a pomůže omezit růst cen a inflaci. Podle statistik totiž v mnoha případech zvýšení cen nesouvisí přímo s náklady, ale jde o tučné přirážky obchodních řetězců. Podobná dodatečná daň pro velké řetězce supermarketů funguje už také v Portugalsku.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nemůžete spát? Nemusíte hned sahat po lécích, pomoci mohou i správně zvolené byliny

    Před 17 dny
    Nervy na pochodu, práce na směny, pár skleniček alkoholu večer nebo jen spousta práce. Nejen toto všechno může mít vliv na váš spánek, respektive vás o něj připravit. Nespavost potká někdy každého. První volbou nemusí být léky, pomoci může příroda. Které bylinky fungují nejlépe? A jak by měla vypadat správná spánková hygiena? Zeptali jsme se odborníků. Problémy se spánkem k životu patří, neexistuje snad člověk, který by se s nimi nikdy nesetkal. Spouštěčem být celá řada věcí. Od změny prostředí přes různá onemocnění (i urputný kašel nebo bolesti nám nedají spát), práci na směny, stres před důležitou schůzkou, změnu času ze zimního na letní nebo naopak.
     Komentáře
  • Vitalia

    Po přelomové léčbě SMA v zahraničí zemřely dvě děti na selhání jater

    Před 18 dny
    Je nejdražším léčivem, které dětem s diagnózou spinální svalové atrofie dala šanci na život. Řeč je o terapii nazvané Zolgensma. Podává se i novorozencům a jde o vůbec první systémovou genovou léčbu v medicíně. Její vedlejší účinky jsou proto napříč státy bedlivě sledovány. Úřady přitom v únoru ohlásily, že v zahraničí byly po podání Zolgensmy zaznamenány dva případy úmrtí. V USA se Zolgensma, s účinnou látkou nazvanou onasemnogen abeparvovek, na širší trh dostala v roce 2019, o rok později tuto terapii začali dostávat pacienti v Japonsku, v květnu roku 2020 jej centrálně registrovala Evropská léková agentura. V březnu 2021 léčivo schválily úřady v Anglii a Skotsku, uvádí Wikipedia.
     Komentáře
  • Vitalia

    Billa spustila e-shop s potravinami. Rozváží ale zatím jen v Praze a Brně

    Před 18 dny
    Billa se v minulých dnech zařadila po bok velkých hráčů na trhu, Tesca, Globusu nebo Makra či Coopu, a rozjela svůj vlastní e-shop s potravinami. Už na podzim roku 2021 informoval řetězec Billa, že spustí svůj vlastní e-shop. Dojít k tomu mělo v roce 2022. Hovořil o nabídce 15 tisíc produktů, možnosti doručení nákupu až domů, případně jeho vyzvednutí v jedné z více než dvou stovek prodejen. Rok 2022 ale nebyl tím, který Billu zařadil mezi online prodejce. Je jím až rok 2023, konkrétně minulé týdny, kdy Billa v tichosti spustila svůj e-shop s potravinami.
     Komentáře
  • Vitalia

    Přecitlivělost na počasí trápí více ženy. Proleží den, nesoustředí se, bolí je klouby

    Před 18 dny
    Určitě znáte ten pocit, kdy se vám vůbec nic nechce. Kdy vás všechno bolí, vaše energie je na nule a jste unavení tak, že byste nejraději celý den proleželi. Přitom ale nejste nemocní. Jen velmi citlivě reagujete na měnící se počasí. Co je to meteosenzitivita a jak poznat, zda patříte mezi lidi, kteří jsou přecitlivělí na počasí? Napovědět by mohlo třeba tohle.
     Komentáře
  • Vitalia

    Přibývá streptokoka A. Vyvolává angínu a spálu, ale může znamenat i smrtelné nebezpečí

    Před 18 dny
    V posledních měsících přibývá pacientů se streptokokem skupiny A. Ten nejčastěji způsobuje angíny a spálu. Může ale vyvolat i systémové infekční onemocnění doprovázené streptokokovým syndromem toxického šoku, při němž už je člověk ohrožen na životě. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Od prosince loňského roku Národní referenční laboratoř eviduje zvýšený počet případů, kdy streptokok skupiny A způsobil invazivní onemocnění, což znamená, že byl laboratorně prokázán v krvi či mozkomíšním moku pacienta. Během prosince potvrdila naše laboratoř celkem 24 invazivních infekcí, z toho 7 u dětí do 18 let věku. Trend pokračuje i v roce 2023,“ upřesňuje Jana Kozáková, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie a vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy.
     Komentáře
  • Vitalia

    Prodám léky. Značka: nelegálně. Na webu koupíte nurofen i léky na spaní, lékárníci před tím varují

    Před 19 dny
    Jednou chybí ten léky, jindy zase jiný a kdo jde s receptem i bez něj do lékárny, často předem neví, jak pochodí. Dlouhodobě nepřehledná situace na trhu s léčivy nahrává bazarovým prodejcům. Jenže prodej léků z druhé ruky je protizákonný a rizikový, upozorňují lékárníci. Výpadky léků, které se dotklo pacientů nepříjemně zejména v loňské a letošní sezóně respiračních nákaz, začaly nenápadně už na podzim roku 2021. Server Vitalia.cz tehdy jako první informoval o tom, že z trhu postupně zmizely všechny antibiotické sirupy pro děti. Od té doby chybělo leccos. Například vakcíny proti neštovicím, vitaminové kapky pro novorozence, volně prodejné léky na horečku a bolest u dětí, antibiotické kapky nebo antibiotika ve formě tablet.
     Komentáře
  • Vitalia

    Co je v čokoládě, která chutná jako mazanec?

    Před 20 dny
    Na českém trhu máme dvě sladké novinky, které potěší milovníky netradičních chutí, nebo ty, kteří rádi věnují svým přátelům originálně balené a chuťově vytříbené dárky. Většina lidí od čokolády očekává něco pozitivního, protože ji mají rádi a jistě již také četli či slyšeli mnoho pochvalného o jejím vlivu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ženy chtějí, aby jim radily porodní asistentky. Lékaři jsou proti, ačkoli jinde je to standard

    Před 21 dny
    Až na čtyři návštěvy porodní asistentky doma má z veřejného zdravotního pojištění nárok každá žena před porodem a v šestinedělí. Návštěvy může předepsat její ošetřující lékař. Jenže se tak děje jen málokdy a Česká gynekologicko-porodnická společnost v nich nevidí medicínské opodstatnění. Proti takovému stanovisku se ohradily právě porodní asistentky, stejně jako další odborníci zabývající se porodnictvím, a také samotné ženy – příjemkyně péče. „K návštěvě porodní asistentky u těhotné či ženy po porodu v domácím prostředí nevidíme jakoukoli medicínskou indikaci. Tato činnost byla smysluplná v polovině minulého století, do dnešní doby nepatří. Pokud chce žena konzultaci či péči od porodní asistentky, může ji vyhledat v ambulantním či lůžkovém zařízení odbornosti 603 (gynekologie a porodnictví – pozn. red.). Síť těchto pracovišť je v ČR dostatečně hustá, dostupnost není problémem,“ uvádí se ve stanovisku výboru České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana E. Purkyně (ČGPS).
     Komentáře
  • Vitalia

    Kašel není banalita. Dva týdny kašlání jsou ještě v normě, déletrvající problémy už ne

    Před 21 dny
    Kašlání je obranným mechanismem, kterým se tělo zbavuje nečistot a cizorodých látek z dýchacích cest. Běžné je tedy zakašlat, pokud vdechneme kousek jídla nebo se nadýcháme kouře. Kašel ale bývá často projevem respiračních onemocnění. Zde je potřeba rozlišit, o jaký druh kašle se jedná, a uzpůsobit tomu léčbu. Kašel představuje přirozený obranný reflex, který slouží k čištění dýchacích cest a zajištění jejich průchodnosti. Zároveň organismus chrání před vdechnutím škodlivých a toxických látek. Kašel vzniká při podráždění receptorů dolních cest dýchacích, přičemž nejcitlivější jsou oblasti laryngu (hrtanu), trachey (průdušnice), bronchů (průdušek) a pleury (pohrudnice).
     Komentáře
  • Vitalia

    Sýr z hrachu, rostlinná škvarková, cizrnové kofu. Co v obchodech stojí za ochutnání?

    Před 22 dny
    Patříte mezi flexitariány, vegany, nebo jen rádi ochutnáváte nové potraviny? Nabízíme přehled rostlinných novinek, které se v uplynulých týdnech či měsících objevily na trhu. Nabízí je Globus, Žabka a Rohlik.cz. Od poloviny února máme možnost už popáté v historii hlasovat v anketě o nejlepší rostlinný produkt roku. Na webu Rostlinne.cz můžete vybírat z deseti nominovaných výrobků, které na pulty českých obchodů dorazily teprve loni. „Máme radost, že se stále více lidí zajímá o rostlinnou kuchyni. Ruku v ruce s tím roste i nabídka rostlinného zboží na pultech obchodů a výrobci se předhání, kdo přijde se zajímavější novinkou,“ říká projektová manažerka Rostlinně Lujza Demuthová.
     Komentáře
  • Vitalia

    Bolest zad se může objevit mezi lopatkami, v bedrech i v oblasti ledvin. Jak ji léčit?

    Před 22 dny
    Bolesti zad patří mezi nejčastější zdravotní problémy moderní doby. Alespoň jednou za život se s nimi setká až osm lidí z deseti, přičemž jde většinou o důsledek nezdravého životního stylu. Nedostatek pohybu, špatné držení těla a sedavé zaměstnání vedou k tomu, že nás záda bolí i v mladém věku. Bolesti zad většinou postihují jen určitou část páteře. Formálně se tedy dělí na:
     Komentáře
  • Vitalia

    U Macochy otevřela nová dětská léčebna s přírodní jeskyní, berou už tříleté pacienty

    Před 22 dny
    Dětské sanatorium v Ostrově u Macochy začalo fungovat v novém zázemí. Zařízení je určeno pro léčbu alergií a dýchacích cest. Jeho unikátem je speleoterapie, při které děti tráví čas v přírodní krasové jeskyni. Unikátní dětská léčebna v jihomoravském Ostrově u Macochy funguje od roku 1982. Nyní její starou budovu nahradil zcela nový komplex, který se nachází na jiném místě, než stojí původní objekt. Oproti původnímu zázemí léčebna ztrojnásobila kapacitu, nově přijímá i tříleté děti a stojí v bezprostřední blízkosti Císařské jeskyně, jejíž prostory jsou součástí léčby nazývané speleoterapie. V ČR je léčebna v Ostrově jedinou, která ke speleoterapii využívá přírodní krasovou jeskyni.
     Komentáře
  • Vitalia

    Gambrinus chutná jinak. V lahvi, plechu i na čepu

    Před 22 dny
    Pivovar Gambrinus přišel s novou recepturou, která se projeví napříč celým portfoliem značky. Cílí na nové zákazníky, kterým nabídne plnější chuť piva i výraznější chmelové aroma. Plzeňští sládci reagují na aktuální pivní trendy a preference pivařů, kteří v poslední době vyhledávají piva s intenzivnější chutí. „Posláním pivovaru Gambrinus už víc než 150 let je, aby naše piva skvěla chutnala a dobře se pila – a na tom se nikdy nic nezmění. Nicméně jak plyne čas, chutě i preference pivařů se vyvíjí. Abychom našim spotřebitelům byli stále nablízku a vždy jim poskytli skvělý pivní zážitek, vyvíjíme i recepturu našeho piva,“ říká Martin Hložek, obchodní sládek značky Gambrinus.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kdo „ztratil“ léky za desítky milionů? Úřad pokutoval 12 majitelů lékáren

    Před 23 dny
    Státní ústav pro kontrolu léčiv v lednu poukázal na 14 případů, kdy z lékáren za poslední tři roky zmizela léčiva za bezmála 70 milionů korun. Včetně těch život zachraňujících. Majitelé lékáren je nejspíše nelegálně přeprodali do zahraničí. Server Vitalia.cz získal kompletní seznam pokutovaných provozovatelů. Na konci ledna ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová na tiskové konferenci médiím oznámila, že inspektoři tohoto úřadu odhalili za poslední tři roky 14 případů, kdy si provozovatelé lékáren objednali léčiva, ale po jejich dodání je nepropsali do evidence, a tak nebylo možné zjistit, kde léčiva skončila.
     Komentáře
Reklama