Zavřít
Vitalia

Vitalia

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Vitalia
  • Vitalia

    EMG vyšetření: Co se při něm zjišťuje a jak dlouho trvá?

    Před 8 hodinami
    Cítíte svalovou slabost, brnění, křeče nebo vám ve svalech občas zničehonic začne škubat? Pak vás lékař může poslat na vyšetření zvané elektromyografie neboli EMG. Používá se k diagnostice různých nervových a svalových poruch a onemocnění. Jak probíhá EMG vyšetření a co můžete očekávat? Každý pohyb těla, od zvednutí nohy až po pohyb prstů, zahrnuje komplexní komunikaci mezi centrálním nervovým systémem, nervy a svaly. Pokud chceme provést jakýkoliv pohyb, motorické (pohybové) nervy vysílají elektrické signály do svalů. Elektromyografie (EMG) může detekovat problémy s motorickými nervy, svaly nebo komunikací mezi nimi.
     Komentáře
  • Vitalia

    Sto milionů za lék. Cena je v rukou výrobce, který o vstup na český trh neusiluje

    Před 8 hodinami
    ANALÝZA: Veřejnost nedávno šokovala částka za jednorázovou terapii pro dvouleté dítě. Sto milionů korun. Jak je možné, že existuje lék, který je takto drahý? Odpověď je třeba hledat i v tom, že cena je plně v rukou výrobce, který si za léčivo může v některých situacích říci jakoukoliv částku. Dosud nejdražší terapií používanou v tuzemsku je léčivo zvané Zolgensma, které má stanovenou maximální cenu necelých 52 milionů korun. Alespoň tuto částku najdete v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lék se podává coby jediná infuze systémové genové léčby a slouží k léčbě spinální svalové atrofie. Jak léčba vypadá, jsme psali v jednom z textů jí věnované.
     Komentáře
  • Vitalia

    Hypertenzí trpí každý druhý padesátník, může skončit infarktem. Měřte si tlak doma, radí lékaři

    Před 1 dnem
    Polovina lidí starších padesáti let má vysoký tlak, s věkem výskyt dále stoupá. Čtvrtina pacientů to přitom vůbec netuší – odhalit to může buď návštěva u lékaře, nebo pravidelné domácí měření. Léčbu lze pak pacientovi poladit na míru. Onemocnění srdce a cév zůstávají světovým zabijákem číslo jedna a platí to i v Česku, kde mají ročně na svědomí přes 35 procent úmrtí. Většina z toho připadá na infarkty a mozkové mrtvice. Příčiny jsou přitom notoricky známé: od kouření, cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity až po znečištění ovzduší. A vliv má taky rodinná dispozice.
     Komentáře
  • Vitalia

    Takhle vypadá genová léčba za 100 milionů. Čeští lékaři ji zatím podávat nemohou

    Před 2 dny
    Neuvěřitelných 149 milionů korun za měsíc poslali lidé skrze veřejnou sbírku na genovou léčbu dvouletého Martina. Jde o novou terapii a nový lék. Co se o něm ví a proč kvůli němu musí malý pacient odcestovat do zahraničí? Příběh dvouletého Martina s AADC syndromem, což je vzácné genetické onemocnění, zveřejnila jeho rodina na platformě Donio. Jejím prostřednictvím chtěla vybrat peníze na zahraniční léčbu. Ta totiž existuje, ale je velmi nákladná a v Česku zatím není dostupná, ani hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Podle rodiny jen léčivý přípravek vyjde na 100 milionů korun.
     Komentáře
  • Vitalia

    Rodina se dvěma dětmi může letos ušetřit až 14 076 korun za jídlo

    Před 2 dny
    Cena potravin povyskočila, ale ani to nás příliš nenaučilo šetření. Stále jimi plýtváme a v koši tak ročně každý vyhodí v průměru až třicet pět kilo jídlo. Jak plýtvání řeší řetězce a jak mu můžeme zamezit v domácích podmínkách? Před pár dny se díky podpoře společnosti Tesco uskutečnil první český creathon WastedHack pro mládež, který upozornil na problematiku plývání jídlem. Byla to příležitost pro mladé tvůrce předvést vlastní kreativitu a vytvořit originální umělecké dílo, jejímž cílem bylo motivovat k udržitelnějšímu životnímu stylu v oblasti stravování. Zúčastnilo se ho na čtyřicet autorů ve věku od 15 do 40 let.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak vzniká cena léků, co ji tvoří a kdy do ní promlouvá stát

    Před 2 dny
    Mysleli jste si, že stát nakupuje léky a určuje jejich cenu? Zatímco první tvrzení je až na výjimky chybné, u druhého máte zčásti pravdu. Vysvětlíme vám, jak se tvoří cena léků, kdy ji reguluje stát a jaké nástroje k tomu používá. A dozvíte se i to, proč je to složité s doplatky. Léky jsou speciální kategorií zboží, která je přísně hlídána a regulována jak ze strany státu, tak evropských úřadů. Před uvedením na trh musí projít klinickými zkouškami (tj. prokázání účinnosti a bezpečnosti). Pokud je splní, pak i povinnou registrací. Po uvedení na trh mohou být zcela, či zčásti hrazené z veřejných peněz a po celou dobu podávání pacientům jsou sledovány jejich benefity i rizika.
     Komentáře
  • Vitalia

    Paradentóza dokáže člověka připravit o zuby. Příznakem je krvácení dásní i zápach z úst

    Před 2 dny
    Plivete při čištění zubů krev a máte oteklé a citlivé dásně? Nespoléhejte na domácí léčbu a zajděte se poradit k zubaři, zda nemáte paradentózu. Čím dříve ji odhalíte, tím menší škody napáchá. Ve finále byste mohli přijít o zuby a způsobit si i jiná, zdánlivě nesouvisející onemocnění. Zdravé dásně jsou pevné a těsně přiléhají k zubům. Jejich barva se může pohybovat od světle růžové přes tmavě růžovou až po nahnědlou. Parodontitida (latinsky parodontitis) nebo též hovorově paradentóza či paradontóza tento stav mění. Způsobuje řadu nepříjemných obtíží a může vyústit až ve ztrátu zubů. Přitom jí lze poměrně snadno předcházet, chce to jen důslednost při ústní hygieně.
     Komentáře
  • Vitalia

    Očkování proti rakovině děložního čípku funguje. Přesto Češky na tuto nemoc stále umírají

    Před 3 dny
    Rakovina děložního čípku není nejčastější ani nejzhoubnější rakovinou. Ale to, že na ni ročně stále 300 Češek umírá a dalších 800 se tuhle diagnózu dozví, je zbytečné. Existuje účinná a snadná prevence: očkování. To u žádného jiného nádoru není možné. Bez problémů však není ani screening čípku. Tady by přitom mohl pomoci jednoduchý samotest. Dvě příčiny má podle lékařů to, že stovky žen v zemi stále ročně umírají na rakovinu děložního čípku, ačkoli existuje účinná prevence a ačkoli je možné v laboratoři včas poznat případné přednádorové změny.
     Komentáře
  • Vitalia

    VZP zavede pět nových bonusů, zvýší příspěvek na dentální hygienu a rehabilitaci

    Před 3 dny
    Pět novinek a na dvě desítky zvýšených příspěvků, tak budou vypadat bonusy, které na příští rok pro své klienty připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna. Navíc ve fondu, z nějž je pojišťovna zpětně proplácí, bude opět více peněz. Stejně jako letos, se i příští rok proto dostane na všechny žádosti. Podobu příspěvků na prevenci pro rok 2024 v pondělí schválila správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a informovala o něm média.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nafouklé břicho může být příznakem řady nemocí. Většinou za ním ale stojí střevní plyny

    Před 3 dny
    Pocit plnosti, tlak v oblasti trupu a plynatost, to vše signalizuje potíže s nafouklým břichem. Na vině jsou přitom nejčastěji plyny, které se z určitých důvodů nahromadily ve střevech. Abyste těmto potížím předešli, je vhodné vyhnout se některým druhům potravin a pravidelně se hýbat. V některých případech však pocit nafouklého břicha mohou vyvolávat i vážnější zdravotní potíže. Nafouklé břicho označuje tlak či pocit plnosti v dutině břišní a může vzniknout v důsledku špatné životosprávy, hormonálních změn nebo určitých nemocí. Tento stav může a nemusí být doprovázen viditelně zvětšenou oblastí trupu. Obvykle jde přitom pouze o nepříjemný pocit, který po nějaké době sám odezní, avšak jedná-li se o vážnější potíže, jako je například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, mohou se dostavit také intenzivní bolesti břicha.
     Komentáře
  • Vitalia

    Oči preventivně vyšetřuje už více než 60 diabetologických ordinací. Podívejte se, které to jsou

    Před 4 dny
    Spolu s očními lékaři už několik měsíců nabízí bezplatné preventivní vyšetření zraku také diabetologové. A nové službě, která pomáhá předejít slepotě, se daří. Za tři čtvrtě roku ji na pojišťovnu nabízí více než šedesát ordinací. Další přibývají. Vyšetření se zaměřuje na onemocnění nazvané diabetická retinopatie. Sítnice, tedy součást očního pozadí, je nejprokrvenějším orgánem v těle a cukrovka poškozuje jemné cévy, jež ji krví zásobují. Dříve či později při této nemoci dochází k poškození sítnice. Pokud se diabetická retinopatie neléčí a cukrovka není dobře kompenzovaná, může přijít slepota. Proto je prevence důležitá – správnou léčbou lze ztrátě zraku předejít.
     Komentáře
  • Vitalia

    Náhražky cukru zhubnout nepomohou. Dlouhodobá konzumace může dokonce uškodit

    Před 4 dny
    Pokud se lidé snaží shodit nějaké to kilo, často sáhnou po produktech obsahujících náhražky cukru. Zdravotníci však varují, že tato sladidla nejenže nepomohou k nižší hmotnosti, ale mají i určitá zdravotní rizika. Která to jsou a jak moc se jich bát? A čím tedy sladit? Mezi běžná sladidla bez cukru patří například aspartam, sacharin, sukralóza či stévie. Tyto látky se nacházejí v množství jídel a nápojů, včetně dietních limonád, a ve spoustě výrobků, označených jako „bez cukru“. Podle systematického přehledu Světové zdravotnické organizace (WHO) nemají tato sladidla očekávaný přínos při snižování tělesného tuku, a navíc mohou existovat potenciální nežádoucí účinky dlouhodobého užívání náhražek cukru.
     Komentáře
  • Vitalia

    Obchody ve čtvrtek 28. září: Supermarkety zůstanou zavřené, malé obchody mohou otevřít

    Před 4 dny
    Na tento čtvrtek připadá první z podzimních státních svátků. Které obchody mohou mít na svatého Václava otevřeno a kde si 28. září nenakoupíte, protože to zákon neumožňuje? Pozor, zavřít mohou i menší obchody, je to jen na nich – některé provozovny navíc zavírají i v pátek, jediném volném dnu mezi státním svátkem a víkendem. Základní pravidlo je jasné. Na velké státní svátky, mezi něž Den české státnosti patří, musí mít zavřeno všechny obchody s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních – typicky jde o supermarkety, kam se chodí hlavně pro potraviny a drogerii, ale také třeba o velké obchody s nábytkem, elektronikou či hobby markety.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zánět šlach se projevuje tupou bolestí a otoky. Léčí se hlavně klidem, ale někdy je nutná i operace

    Před 4 dny
    Začali jste při některých pohybech nebo činnostech pociťovat nepříjemnou bolest a ztuhlost v rameni, lokti, koleni či v jiných tělesných partiích? Může jít o zánět šlach. Někdy stačí tento problém řešit klidovým režimem, vážnější případy vyžadují odbornou léčbu, výjimečně i operaci. Zánět šlach se poměrně často vyskytuje například u sportovců či osob, jež pravidelně a dlouhodobě vykonávají určitý stereotypní pohyb. Kdy stačí klidový režim a kdy už je nutný zásah lékaře?
     Komentáře
  • Vitalia

    Ženy kvůli korzetu nemohly jíst, dýchat, omdlévaly, trpěly silnými bolestmi a potrácely

    Před 6 dny
    V současné módě třeba s prvky gothic stylu se znovu objevuje nošení korzetů. Ovšem u dnešních mladých žen se nemusíme bát toho, že by kvůli tomu přestaly dýchat nebo že by byly dennodenně tak sešněrované, že by si tím zdeformovaly celou páteř. Není to tak dávno, kdy šněrovačka neboli korzet patřila k významným kusům oděvu. Nosila se celá dlouhá staletí a ženy bez ní neudělaly ani krok. Odkdy se nosily korzety a kdy je nahradily zdravější podprsenky? Jak se zdá, dlouhou dobu pohodlí žen vůbec nebylo na prvním místě…
     Komentáře
  • Vitalia

    Unikátní ubytování v areálu Motola přijímá rodiny malých pacientů i v noci

    Před 7 dny
    Bezplatné ubytování pro celé rodiny nemocných dětí funguje v areálu Fakultní nemocnice Motol tři čtvrtě roku. Pomohlo už více než 150 rodinám. Některé z nich se přitom do Domu Ronalda McDonalda stěhovaly v noci po příletu vrtulníku. Dům Ronalda McDonalda v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol byl otevřen loni v prosinci. Pomáhá rodinám, v nichž se dítě potýká se závažnými, často život ohrožujícími zdravotními potížemi. Dům spravovaný a financovaný nadačním fondem umožňuje, aby i při léčbě, včetně té dlouhodobé, zůstala rodina spolu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Někteří lidé se cítí starší, než jsou. Jejich biologický věk se může od skutečného lišit o desítky let

    Před 7 dny
    Byť bychom si to přáli, nikdo z nás nemůže zůstat mladý napořád. Někteří lidé říkají, že každý je tak starý, jak se cítí, ale to není celá pravda. Někdy je organismus starší, než kolik je člověku ve skutečnosti let. Podepisuje se na tom mnoho faktorů a některé můžeme vlastními silami ovlivnit. Znáte svůj biologický věk? Může být důvodem, proč se cítíte starší, než ve skutečnosti jste. Každý člověk dobře ví, kolik mu je let. Doba, která uběhla od narození, se nazývá „chronologickým věkem“. Vědci však mají i jiné pohledy na to, jak starý člověk ve skutečnosti je. Respektive jak staré je jeho tělo. Podle nich existuje také věk biologický a věk epigenetický. A ani jeden z nich se s chronologickým věkem nemusí shodovat. Je spíše výjimkou, pokud se to stane.
     Komentáře
  • Vitalia

    Potraviny online: Albert a Tesco dovážejí na další místa, přidala se Billa, Lidl ani Kaufland naopak ne

    Před 7 dny
    Řada kamenných obchodů s potravinami v letošním roce posílila své online služby a nabízí možnost nákupu na dálku s dovozem až domů. Možná, že už jídlo, nápoje či drogerii rozvážejí i u vás. Online obchody jsou na vzestupu, řada lidí totiž šetří čas nákupem přes internet. Pokud nakupujete v některých kamenných prodejnách a rádi byste pořídili jejich zboží i na dálku s dovozem až domů, možná vám přijde vhod seznam těch, které letos rozšířily možnost doručování potravin třeba do vaší ulice.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékaři umí zpomalit průběh Alzheimerovy choroby. První příznaky se bohužel dají snadno přehlédnout

    Před 8 dny
    Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, problémy s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. I když jde o neléčitelnou chorobu, včasná diagnostika je zásadní, protože lékaři umí symptomy zmírnit a průběh nemoci zpomalit. Pomoci může i umělá inteligence. Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou stále roste, což souvisí se stárnutím populace.
     Komentáře
  • Vitalia

    Vysoký tlak si můžete pravidelně měřit mobilem. Stačí k tomu minutové video obličeje

    Před 8 dny
    Hypertenzi má více než polovina dospělých. Mnozí z nich to netuší a neléčí se, hrozí jim proto například infarkt. Díky telemedicíně se mohou takovému průšvihu vyhnout. Právě o tom je první díl nového podcastu 120 na 80 našeho webu Vitalia.cz s profesorem Milošem Táborským, kardiologem a zakladatelem Národního telemedicínského centra. Telemedicína zní poněkud futuristicky, ale stává se běžnou součástí našich životů. Jednou z možností je třeba měření různých tělesných funkcí pomocí mobilního telefonu. Stačí ho namířit na obličej a natočit minutový záběr, na jehož základě člověk získá informaci o tom, jaký je jeho krevní tlak.
     Komentáře
  • Vitalia

    Čechů s depresí přibývá, i kvůli covidu, válce a krizi. Často pomůže vhodné jídlo nebo pohyb

    Před 8 dny
    Syndrom vyhoření a deprese mezi Čechy stále přibývají. Jejich vážné příznaky vykazuje třetina lidí. Podle odborníků jde o následek izolace během pandemie, obav z války na Ukrajině, ekonomické krize i narušení dřívějších pracovních rutin. Oba psychické stavy přitom významně ohrožují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Syndrom vyhoření a deprese si ve společnosti získávají stále více pozornosti. Oba stavy narušují celkovou kvalitu života pacienta, nejen tu profesní, jak se někdo může u syndromu vyhoření domnívat. Deprese představuje opravdu hluboký problém vedoucí k pocitům smutku, ztrátě radosti z činností, které nám dříve náladu zvedaly, i fyzickým příznakům, jako jsou poruchy spánku nebo chronická únava. Oba stavy navíc významně ohrožují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
     Komentáře
  • Vitalia

    Dvakrát tolik penicilinu, o třetinu víc dětských antibiotik. Výrobci dodají do Česka víc léků

    Před 8 dny
    Farmaceutické firmy posílají před sezónou respiračních nákaz českým pacientům vzkaz: Do ČR dodáme výrazně víc některých léků, jsme ale na hraně kapacit. Výrobci reagují na zvýšenou poptávku a problémy s výpadky některých medikamentů v minulých dvou sezónách respiračních nákaz. Před tou aktuální oznamují, že posílí dodávky léků do ČR.
     Komentáře
  • Vitalia

    Test: Mléčné výrobky s proteinem neobsahují vždy tolik bílkovin, kolik slibují

    Před 8 dny
    Časopis dTest podrobil testu šestnáct produktů, které se na obalu chlubí tím, kolik bílkovin obsahují. A laboratoř odhalila, že některé výrobky mají proteinu méně, nez deklarují. V posledních letech se vedle jogurtů, tvarohů a sýrů v chladících zařízeních obchodů objevují výrobky apelující na vysoký obsah proteinu čili bílkovin. Spotřebitelská organizace dTest proto poslala do laboratoře 16 takových výrobků z kategorie jogurtů, dezertů a skyrů, aby zjistila, zda obsahují to, co slibují. A naneštěstí pro zákazníka, nepřicházejí s nejlepší zprávou.
     Komentáře
  • Vitalia

    Motání hlavy může mít mnoho příčin. Nejčastěji jde o potíže s vnitřním uchem a dehydrataci

    Před 9 dny
    Každému člověku se už nejspíše někdy přihodilo, že se mu při rychlém vstávání z postele nebo gauče zamotala hlava. Obvykle v tomto případě nejde o problém, avšak někdy může motání hlavy značit závažné onemocnění. Záleží na tom, zda se tento jev opakuje a jestli jsou s ním spojené další nepříjemné příznaky. Motání hlavy patří k nejobecnějším příznakům, což může značit řadu zdravotních problémů. Jelikož příčin, jež tento problém způsobují, existuje velké množství, není v mnoha případech jednoduché rychle stanovit diagnózu. Nejčastěji se nicméně jedná buď o určité problémy spojené s rovnovážným ústrojím, které se nachází ve vnitřním uchu, nebo o problémy s mozkem.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nedonošená miminka u Apolináře zachraňují díky speciálnímu lůžku ještě před přestřižením pupečníku

    Před 9 dny
    Unikátní resuscitační lůžko pro extrémně nedonošená miminka má k dispozici pražská porodnice u Apolináře. Umožňuje stabilizovat miminko vážící klidně i jen půl kila ještě před dotepáním pupečníku, a tedy i v bezprostřední blízkosti jeho matky. Zdravotníci tak sníží rizika závažných komplikací u dítěte, ale také zlepší psychický stav rodičky. Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN disponuje na míru vyrobeným resuscitačním lůžkem vybaveným pokročilou monitorovací technikou a videokamerou jako jediná v České republice. Zdejší neonatologové s ním pracují od března a zatím ho využili zhruba desetkrát.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékárníci chtějí, aby pacienti neplatili doplatky nad limit a nemuseli čekat na vracení peněz

    Před 9 dny
    Ten, kdo vyčerpá limit na doplatky za léky na recept, by v lékárně až do konce roku neplatil nic. Takovou změnu navrhují lékárníci. Dnes nadlimitní doplatky zpětně vrací pacientům jejich zdravotní pojišťovny, ale může to trvat poměrně dlouho. Lékárrníci chtějí, aby se zjednodušil mechanismus, který brání tomu, aby pacienti zaplatili za léky na předpis, na jejichž úhradě se podílí pojišťovny, příliš mnoho.
     Komentáře
  • Vitalia

    Takhle lžou lékoví šmejdi. Tvrdí, že vyléčí srdce i cukrovku, za neúčinné léky inkasují tisíce

    Před 10 dny
    Slibují zázraky na počkání a používají k tomu tváře známých českých lékařů. Někdy se zaštiťují „léčbou bez chemie“ nebo východní „medicínou“. Jenže místo toho z vás vytáhnou peníze, za které přinejmenším dostanete něco neúčinného, v tom horším jedovatého. Chcete zhubnout dvacet kilo za pět dní, mít novou chrupavku v kloubech nebo omládnout o čtyřicet let? Zbavit cukrovky, křečových žil a nánosů v cévách? Nebo raději umět přes noc plynně anglicky? Tak pak vězte, že je to zatím možné jen v reklamních slibech, nikoliv realitě.
     Komentáře
  • Vitalia

    Oblíbené léky v podobě horkých nápojů nedokáží uvolnit nos. V USA zvažují jejich zákaz

    Před 10 dny
    Slibují úlevu od ucpaného nosu při chřipce, nachlazení nebo covidu. Americká léková agentura se ale teď zabývá zjištěním, že účinná látka v nich nefunguje. A že některé tablety nebo horké nápoje oblíbené i v Česku jsou spíš placebem než skutečným lékem. Přezkoumání účinnosti se týká látky nazývané fenylefrin. Je v různých kombinacích obsažena ve volně prodejných lécích, které slibují uvolnění nosu a dutin při nachlazení, chřipce a dalších onemocnění. Jak ale zjistili poradci amerického lékového úřadu FDA, část z nich nefunguje.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kondomy se kdysi vymývaly a sušily natažené na speciálním sušáku

    Před 10 dny
    Žádná jiná antikoncepce se tak neproslavila jako kondomy, které jsou možná ještě starší, než si myslíme. Co všechno o nich víme, z čeho se kdysi vyráběly a jak vypadaly? Někdejší prezervativy vypadaly trochu jinak než dnes, kdy známe spoustu různých velikostí, povrchů, příchutí nebo materiálů kondomů, jež mohou být i hypoalergenní pro osoby alergické na latex či kasein, který se při jejich výrobě používá.
     Komentáře
  • Vitalia

    Když si lidi nakřečkují aneb Distributoři se snaží hodit nedostatek léků na pacienty

    Před 10 dny
    KOMENTÁŘ: Podívejte se do své domácí lékárničky, zda tam náhodou nemáte pět deset balení penicilinu a nezpůsobili jste tak jeho nedostatek. Je to samozřejmě nadsázka, ale zase ne tak velká. Velkodistributoři léků se totiž nedostatek některých přípravků snaží hodit na pacienty. Což není moc fér. Před pár dny jsme na našem webu Vitalia.cz zveřejnili dvojrozhovor, který vedla moje kolegyně se zástupci dvou velkých distribučních firem dodávajících na trh léky. Mluvilo se celkem pochopitelně třeba o tom, že už delší dobu je poměrně těžké sehnat penicilin nebo že byly dlouhé měsíce nedostupné základní léky na bolest a horečku pro nejmenší děti.
     Komentáře
  • Vitalia

    Královny rodily těžce, obklopeny spoustou lidí. Mnohé z nich porody nepřežily

    Před 11 dny
    Bude to dědic? Nezklamu? Přežije dítě? A přežiju i já? Tyto otázky si možá pokládala nejedna manželka panovníka, od níž se očekávalo, že porodí zdravého a silného potomka mužského pohlaví. Co se dělo v královských ložnicích v okamžiku, kdy vysoce postavené ženy přiváděly své děti na svět? Soukromí ve svých ložnicích si královny moc neužily. Bývaly obklopeny davy lidí. Navíc smrt byla všudypřítomná.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ušní maz si sami neodstraňujte. A na vatovou tyčinku úplně zapomeňte

    Před 11 dny
    Maz v uších si mnoho lidí spojuje se špatnou hygienou. Ale tato látka je pro zdravý sluch nesmírně důležitá a tělo ji produkuje zcela přirozeně. Je také schopné se jí samo zbavit a proto bychom maz neměli sami odstraňovat. Jaká rizika přitom hrozí a k čemu ušní maz vlastně slouží? Ušní maz je voskovitá látka, kterou produkují žlázy ve zvukovodech. Jeho úkolem je sloužit jako ochrana proti bakteriím a má také chránit pokožku uvnitř uší. Lékařský termín pro ušní maz je cerumen.
     Komentáře
  • Vitalia

    Prahou projede Fialová jízda za prevenci gynekologických nádorů

    Před 11 dny
    Na kole, koloběžce, během nebo i jen chůzí můžete ve čtvrtek 20. září zdolat nenáročnou trasu Prahou a podpořit tak osvětu ohledně prevence onkogynekologických onemocnění. Takzvaná Fialová jízda se uskuteční v rámci World GO Day a odstartuje v 18 hodin od ZŠ Botičská. Cíl je ve Žlutých lázních, kde si můžete zacvičit jógu. Letos se koná už pátý ročník World GO Day – akce, která po celém světě upozorňuje na význam prevence a časného záchytu zhoubných gynekologických nádorů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Řetězce letos otevírají nové prodejny jak na běžící pásu. Máme jejich přehled

    Před 13 dny
    Kde řetězce s potravinami otevřely nové pobočky a kde proběhla rekonstrukce? Uvádím e přehled letošních nových prodejen na území České republiky. Během letošního roku a hlavně letních měsíců se na řadě míst otevíraly nové obchody. Možná i ve vašem okolí a k vám se zatím tato informace nedonesla. Přinášíme proto přehled řetězců, které otevřely své nové, nebo zrekonstruované prostory.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jsou lékárny, které mají stovky balení penicilinu v šuplíku, říkají velkodistributoři léků

    Před 14 dny
    Katastrofu na obzoru nevidíme. To vzkazují velcí obchodníci s léky pacientům před hlavní sezónou nemocí. Mimořádné dodávky penicilinu fungují, měly by být i čípky a sirupy pro nejmenší. „Je to příslib od výrobců, u kterého nám nezbývá nic jiného, než se na něj spolehnout,“ říká Petr Doležal, ředitel největšího obchodníka s léky u nás. O úskalích dodávek v rozhovoru pro Vitalia.cz hovoří spolu s ředitelem dalšího velkodistributora Janem Rohrbacherem. Lékárníci a pacienti mají dlouhodobé zkušenosti s výpadkem léčiv – antibiotickými sirupy, peniciliny, kapkami do očí, volně prodejnými sirupy na horečku či průjem nebo některými onkologickými léky. Proto se nejen oni ptají, jak to bude vypadat letos na podzim při další sezóně respiračních nákaz. Poslední dva roky přitom mají onemocnění, zejména u dětí, častěji komplikovanější průběhy, a tedy i spotřeba léků je vyšší.
     Komentáře
  • Vitalia

    IKEA má nový hot dog: K masovému a vegetariánskému přibyl ještě jeden

    Před 14 dny
    IKEA přišla s novinkou ve své nabídce jídel. Krom masových kuliček, které na tamním menu hrají prim, jsme si celosvětově oblíbili i hot dogy. Masové, relativně nově vegetariánské a teď nově začínáme bažit i po párku v žemli, který vypadá jako masový, ale živočišného původu rozhodně není. Když před pěti lety švédský řetězec s nábytkem IKEA doplnil svůj ikonický masový hot dog o vegetariánskou variantu, málokdo sázel na to, že si za dvanáct korun odnese z obchodu s nábytkem nějakou super bombu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Pomůžou knihy, drogerie i hlídání dětí. Unikátní ubytování hledá sponzory a dobrovolníky

    Před 15 dny
    Dům Ronalda McDonalda, který stojí v areálu FN Motol a je určen mimopražským rodinám vážně nemocných dětí, je po tři čtvrtě roce zabydlený. Uvítal by ale dobrovolníky, kteří by třeba na chvíli zabavili děti. Nebo dárce, jenž by pravidelně pomáhal s obstaráváním hygienických potřeb a drogerie. Dům Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici Motol je unikátem. Poskytuje bezplatné ubytování nejen dětem, které se tady léčí, ale nemusí být upoutané na lůžko, ale také nejužší rodině malých i odrostlejších pacientů. V jednom pokoji bydlí, a to i dlouhodobě, sourozenci i oba rodiče. Pozvat si sem mohou i návštěvu či uspořádat malou oslavu narozenin.
     Komentáře
  • Vitalia

    Melanom mívá nepravidelný tvar. Může se objevit i tam, kde jste se nikdy nespálili

    Před 15 dny
    Našli jste na svém těle podivné znaménko nepravidelného tvaru s vroubkovaným okrajem? Pak byste neměli na nic čekat a navštívit svého praktického lékaře. Může se totiž jednat o kožní nádor neboli takzvaný maligní melanom. Zvýšenou pozornost byste pak měli věnovat znaménkům, která se zvětšují nebo mění tvar či barvu. Pokud se rakovina kůže zachytí včas, je pravděpodobnost jejího vyléčení vysoká. Melanom (lat. Melanoma malignum) představuje nejzávažnější typ rakoviny kůže, jehož incidence stále narůstá. Tvoří zhruba 4 % všech kožních nádorů a zároveň je zodpovědný přibližně za 65–75 % úmrtí spojených s rakovinou kůže. Vyvíjí se v melanocytech, což jsou buňky produkující pigment melanin, který dává barvu lidské pokožce. Někdy může melanom vzniknout také v oku nebo vzácněji uvnitř těla (např. v nose či v krku). Riziko jeho vzniku přitom údajně roste s věkem. Nejčastěji se tato nemoc vyskytuje u žen nad 40 let.
     Komentáře
  • Vitalia

    Existuje moderní léčba atopického ekzému, ale dostane ji jen zlomek pacientů

    Před 15 dny
    Řada lidí si myslí, že atopický ekzém je vlastně jen nepříjemná vyrážka, kterou navíc nejčastěji trpí jen malé děti. Ve skutečnosti jde o onemocnění, které trápí statisíce Čechů a které do velké míry ovlivňuje celý jejich život. Nejmodernější léky už umí nemoc dostat pod kontrolu, dostane se k nim ale jen malá část pacientů, připomínají odborníci při příležitosti Světového dne atopické dermatitidy, který připadá právě na dnešek – 14. září. „Jen v České republice žije přibližně 21 700 osob se závažnými formami onemocnění, kterým svědění, bolest a nutnost složitě pečovat o pokožku výrazně narušují osobní i pracovní život. Nemoc vede k poruchám spánku, častým kožním infekcím i únavě a depresím, 79 procent pacientů navíc trpí alergiemi na pyl, roztoče, zvířecí srst nebo potraviny,“ uvádí na pravou míru zažitou představu o atopické dermatitidě profesorka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
     Komentáře
  • Vitalia

    Aby vám burčák nevymaloval byt, je třeba dodržet pár zásad při jeho skladování

    Před 16 dny
    Burčák se letos prodává později než loni, teď už je ale k mání na každém rohu. Nač si dát při jeho koupi pozor a jak ho následně skladovat, aby vám v lednici „nebouchnul“? Minulé ročníky lze hodnotit díky celoročním nadprůměrným teplotám, jako teplejší, a tudíž hrozny dozrávaly přibližně o 10 až 12 dní dříve oproti dlouhodobému průměru. Letos jsme si na burčák museli pár dní počkat. Jeho sezona je ale aktuálně v plném proudu a PET lahve už koupíte v každém vinařství. V cenových hladinách od 80 Kč ve Valticích přes Znojemský Loucký klášter za devadesát až po Velké Bílovice, kde litr burčáku vyjde na sto korun.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lidský předek starý 3,2 milionu let měl lepší nohy, než máme dneska

    Před 16 dny
    Měli menší mozky i výšku než dnešní lidé, ale dokázali by nám v některých věcech vytřít zrak. Rozhodně by nám dali na frak v některých sportovních disciplínách! Vědci zrekonstruovali nohy zástupce australopitéků nejmodernější technologií a potvrdili si tak to, co tušili už dávno. Na co přišli? Dnešní sportovci mohou těžit z různých moderních vymožeností a pomůcek, ale jejich výkony blednou ve srovnání s tím, co mohli předvést dávní předkové lidí v dávné historii. Například těla homininů Australopithecus afarensis, což je jeden z nejstarších známých lidských předků, mají i po sestoupení ze stromů stále určité šimpanzí rysy, jako jsou delší paže a silnější horní část těla, což je výhoda pro boj a pohyb ve větvích.
     Komentáře
  • Vitalia

    Dívky menstruují čím dál dříve. Některé až příliš, předčasná puberta může přijít v šesti letech

    Před 16 dny
    Dnešní dívky začínají menstruovat v nižším věku než jejich matky či babičky. Někdy však dospívání přijde ve srovnání s vrstevnicemi dokonce o několik let dříve, než by mělo. Proč je to špatně, dá se to poznat předem a co s tím? Skokový růst, první akné, zvětšující se ňadra a také první menstruace. Tak vypadají projevy dospívání u dívek – přichází v různém věku, u někoho ve dvanácti, u jiného ve čtrnácti, ale někdy i o několik let dříve. Výjimečně třeba už v šesti letech.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nesmysl, varují odborníci před názorem, že člověku stačí pít denně jen litr vody

    Před 17 dny
    Není to zase tak dávno, co i část odborníků tvrdila, že bychom měli pít litry a litry tekutin denně, jinak budeme nemocní a brzy staří. To už neplatí, doporučení se drží obvykle na dvou litrech denně. Ale objevují se i opačné extrémy, podle nichž je vlastně zbytečné nějaký pitný režim řešit. S tím ale oslovení odborníci nesouhlasí. Fyziolog Václav Šafka z Ústavu fyziologie na královéhradecké lékařské fakultě se nedávno nechal slyšet, že jsme otroky pitného režimu, pijeme zbytečně moc vody a přitom, že jde vlastně hlavně o byznys. K tomu, kolik a čeho vypít se vyjadřoval v rozhovoru pro portál iDNES.cz.
     Komentáře
  • Vitalia

    Topiramát užívaný k léčbě epilepsie či migrény škodí nenarozeným dětem

    Před 17 dny
    Pacientky, které užívají léky s topiramátem, by neměly buď vůbec otěhotnět, nebo je po poradě s lékařem přestat brát, zjistí-li, že jsou těhotné. Lékové autority potvrdily, že topirámát zvyšuje riziko poškození plodu, a vydaly nová doporučení k léčbě epilepsie a migrény. Léky s topiramátem jsou registrované i v ČR, hradí je zdravotní pojišťovny. Některé ženy se bez nich neobejdou ani v těhotenství. Topiramát patří do skupiny léčiv označovaných jako antikonvulzíva nebo antiepileptika. Používá se k léčbě u dospělých a dětí od 12 let.
     Komentáře
  • Vitalia

    Výrůstky v nose mu způsoboval HPV. Zanesl si ho tam dloubáním

    Před 17 dny
    Lidský papilomavirus je sice nejčastější sexuálně přenosnou infekcí současnosti, ale zdaleka se netýká pouze pohlavních orgánů. Problémy může způsobovat i jinde, vlastně úplně kdekoliv na těle. Například jeden takový pacient dlouho řešil nepříjemné výrůstky v nose. Nakonec se ukázalo, že za nimi stojí právě HPV. Zanesl si ho tam pravděpodobně „dloubáním“.
     Komentáře
  • Vitalia

    Čekankový sirup se hodí i na pečení, nahradí cukr a částečně také tuk. Má přitom málo kalorií

    Před 17 dny
    Čekankový sirup se původně začal vyrábět pro diabetiky, dnes ho najdeme ve spíži aktivních rodičů, manažerů i seniorů. Má obdobnou sladivost jako med, všestranné využití a minimum kalorií. V obchodech s potravinami narazíte na celou řadu tekutých sladidel, od těch umělých až po ta, o nichž si mnozí lidé myslí, že jsou primárně zdravou variantou cukru – to máte datlový sirup, ovocný sirup, Flavor Drops – ochucující kapky s různými příchutěmi, agávový sirup, javorový sirup nebo sladěnku.
     Komentáře
  • Vitalia

    Revma trápí i nejmenší děti. Nemoc a léčbu jim pomáhá vysvětlit Žirafka Amálka

    Před 18 dny
    Když se řekne revma, představíte si nejspíš seniora s bolestivým výrazem. Jenže chronické zánětlivé onemocnění kloubů může postihnout i ty nejmenší. S juvenilní idiopatickou artritidou se potýká například dnes šestiletá Anetka, a to už od svých dvou let. Součástí její terapie jsou i pravidelné injekce s biologickou léčbou, rehabilitace a bohužel také pohybová omezení. Nemoc jí nově vysvětluje a pomáhá zvládnout i knížka o Žirafě Amálce, která se nyní dočkala i audioverze. „Juvenilní idiopatická artritida označuje skupinu chorob, které se projevují chronickým zánětem kloubu, který vzniká před šestnáctým rokem věku. Věk nejčastějšího postižení kloubů se odvíjí od formy JIA, kterou dítě trpí. Nejběžnějším podtypem JIA je její oligoartikulární forma, která se typicky manifestuje mezi druhým a třetím rokem věku,“ uvedla pro Vitalii.cz doktorka Šárka Fingerhutová z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kruhy pod očima mohou ukazovat na problémy s játry. Častěji je však příčinou nedostatek tekutin a únava

    Před 18 dny
    S váčky nebo kruhy pod očima se potýká velké množství lidí po celém světě. Většinou jde o následek únavy, dehydratace, špatné životosprávy či nepříznivého zdravotního stavu. Někteří lidé pak změnu zabarvení nebo otoky v očním okolí ignorují, zatímco jiní se je snaží maskovat nebo podstupují různé zákroky pro jejich odstranění. Mnohdy však stačí pouze upravit životní styl a doplnit potřebné vitamíny. Kruhy pod očima představují nevzhledné váčky, otoky a/nebo zabarvení v očním okolí, jejichž příčinu většinou nelze na první pohled hned odhalit. Jedná se o jev, který může v horším případě signalizovat určité onemocnění, nicméně většinou jde spíše o následek únavy, zvýšeného množství pigmentu v okolí očí nebo tenčí vrstvy kůže. Zabarvení oblasti očí se přitom může v závislosti na přirozené barvě pleti jedince projevovat jako:
     Komentáře
  • Vitalia

    Desetina Čechů má nemocné ledviny. Nechte si je vyšetřit zdarma a za pár minut

    Před 18 dny
    Chronické onemocnění ledvin postihuje každého desátého Čecha. Mnoho lidí o své nemoci ani neví, přitom pokud se včas neléčí, hrozí jim až selhání funkce ledvin a následná doživotní dialýza nebo transplantace. Své ledviny si během září můžete nechat otestovat. Bezplatné test pointy vyrostou v Olomouci a v Praze. „Chronické onemocnění ledvin vzniká většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký krevní tlak a diabetes. Přibližně u 60 procent pacientů je diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek. Tyto prohlídky vykonávají u pacientů v riziku praktičtí lékaři,“ vysvětluje profesor Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie, vedoucí transplantační laboratoře (IKEM) a předseda České nefrologické společnosti, která spolu s Ministerstvem zdravotnictví převzala nad akcí záštitu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Už tuhle sobotu se můžete naučit, jak poskytnout první pomoc. Červený kříž spustil i web pro děti

    Před 20 dny
    Chcete vidět, jak by vlastně měla vypadat správně poskytnutá první pomoc? Můžete se to dozvědět v sobotu 9. září, kdy u příležitosti Světového dne pořádají místní spolky Červeného kříže ukázky toho, jak zasáhnout v případě úrazu nebo zdravotních komplikací. Pro Český červený kříž je výuka první pomoci po desítky let tradičním programem. Našimi kurzy projde 50 tisíc lidí ročně, od dětí až po dospělé. A posouváme ji i do digitálního světa. Letos jsme spustili inovovaný portál www.MladyZdravotnik.cz - návštěvníci se dozvědí, jakou pomoc poskytnout při úrazech nebo neúrazových stavech, jako jsou infarkt, mrtvice nebo epileptický záchvat. Správným postupům se děti mohou učit i pomocí kvízů, které otestují potřebné znalosti, uvedl Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.
     Komentáře
  • Vitalia

    Naklíčené a usušené luštěniny mají velkou výhodu, nezkazí se vám za pár dní

    Před 21 dny
    Nakličování semínek, obilovin a luštěnin se doporučuje, protože mimo jiné dodá tělu spoustu živin. Jenže ne každý je tak trochu zahradník, naštěstí jsou kna trhu i naklíčené a usušené, čili trvanlivé plody. A my vám poradíme, jak je v kuchyni využít. Rostlinné klíčky a výhonky jsou ideálním zdrojem vitamínů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin a řady dalších pro tělo důležitých látek. Pravidelnou konzumací naklíčených semen dodáte tělu potřebné živiny a podpoříte imunitu. Což se hodí zejména na jaře a v nadcházející podzimní čas, i když samozřejmě, bez celkově zdravého životního stylu to fungovat nebude.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nočníky se vylévaly z oken, konečník se utíral čímkoliv, co bylo po ruce

    Před 21 dny
    Nejen z učebnic dějepisu víme, že s hygienou to ve středověku zrovna slavné nebylo. Spíše přímo otřesné. Nočníky se vylévaly z oken rovnou na ulici a ještě dlouhou dobu s tím nikdo nic nedělal, i když v některých městech panoval zákaz. Přitom jinde to už o celá staletí dříve zvládli mnohem lépe. Jak to tedy kdysi bylo se záchody, nočníky a hygienou? Co sloužilo našim předkům místo toaletního papíru? A proč je neslušné podávat druhému člověku levou ruku?
     Komentáře
  • Vitalia

    Azbest se tu smíchal se sutí a politikou, říkají provozovatelé aktivit v Milovicích

    Před 21 dny
    Část bývalého vojenského prostoru ve středočeských Milovicích je zanesena úlomky stavebního materiálu s obsahem azbestu. A ačkoliv krajský úřad tvrdí, že rakovinotvorná vlákna se z nich neuvolňují, situace znamená problémy pro některé provozovatele tamějších oblíbených volnočasových aktivit. Na Vitalia.cz jsme nedávno popsali, zda a jaký vliv na zdraví návštěvníků (a také místních obyvatel) mohly a mohou mít skládky, ve kterých je smíchaná stavební suť s materiálem obsahujícím azbest. Zarůstají plevelem a náletovými dřevinami na stovkách hektarů bývalého vojenského újezdu. Odpověď je nejednoznačná, protože nikdo zatím přesně neví, jak velké znečištění je a zda se na něm podílí pouze azbest.
     Komentáře
  • Vitalia

    Dospívající a mladí lidé si častěji sahají na život. Sebevražd loni přibylo

    Před 21 dny
    Loni vlastní rukou zemřelo v Česku více než 1300 lidí, další tisíce, zejména těch mladých, skončily v nemocnici kvůli sebepoškozování. Odborníci před takovým vývojem varovali a opakují, že sebevraždám lze předcházet. Sebevraždy se propisují do čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nyní je připomněl Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) u příležitosti Světového dne prevence sebevražd, jenž pravidelně připadá na 10. září.
     Komentáře
  • Vitalia

    Azbest poškozuje zdraví. Jak se uvolňuje a kolik vláken stačí na rakovinu

    Před 22 dny
    Okem neviditelná vlákna jsou tím, co dělá z azbestu zdraví nebezpečnou látku. A také notně nevypočitatelnou. Uvolňují se totiž podle toho, co se zrovna z azbestem děje. Výjimečné jsou v tom, že nepoškozují organismus chemicky, ale mechanickým drážděním dýchacích cest. Ať už jste v České republice kdekoliv, můžete si být téměř jistí, že vzduch, který vdechujete, obsahuje azbestová vlákna. Až na některé situace a lokality ale jde o zanedbatelné množství. „Nula není nikde, protože azbest se kvůli degradaci hornin v ovzduší vyskytuje přirozeně. Jde ale o tak nízké koncentrace, že jsou prakticky neměřitelné,“ vysvětluje Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kde vede Oddělení hygieny ovzduší.
     Komentáře
  • Vitalia

    Cukrovkářům budou s jídelníčkem přímo v ordinaci diabetologa radit nutriční terapeuti. Na pojišťovnu

    Před 22 dny
    Část diabetologů začne příští rok ve svých ordinacích zaměstnávat nutriční terapeuty. Tedy zdravotníky, kteří dokáží s pacienty řešit odborně jejich životosprávu. Klienti VZP budou mít jejich služby hrazené. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) oznámila, že příští rok začne proplácet některým pacientům s cukrovkou konzultace nutričních terapeutů. Podmínkou je, aby terapeuti pracovali přímo v ordinacích vybraných diabetologů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Do Milovic jezdí tisíce lidí na festivaly i do zábavního parku, vedle je přitom skládka s azbestem

    Před 23 dny
    Letní festivaly, driftování, letecký sport, golf, jízda obrněncem nebo zábavní park pro celou rodinu. Volnočasové aktivity přitahují do středočeských Milovic ročně statisíce návštěvníků. Jenže bývalé armádní cvičiště, které je už léta zónou odpočinku, má problém: na části jeho území byla rozvezena stavební suť kontaminovaná rakovinotvorným azbestem. Asi nejvíce milovický areál, který dříve býval vojenským cvičištěm sovětské armády, znají rodiny navštěvující zábavní park Mirakulum. Známý je také tisícům návštěvníků letních hudebních festivalů Votvírák nebo Let It Roll. Do Milovic se ale jezdí i za golfem, sportovním létáním nebo jízdou na obrněncích. V areálu jsou i další volnočasové aktivity včetně off-road dráhy, rezervace divokých zvířat nebo cyklostezek. Všechny do něj ročně lákají statisíce lidí. „Když se řekne Milovice, nikdo neví, kde jsou. Jakmile ale zmíníte Mirakulum, každý hned ví a z jeho návštěvnosti tu těží i ostatní,“ shrnuje popularitu areálu jeden z nájemců.
     Komentáře
  • Vitalia

    Na bolestivou menstruaci i nespavost vyzkoušejte mateřídoušku, zmírní i kašel

    Před 23 dny
    Snad každé malé dítě zná bylinku jménem mateřídouška. Tato nenápadná voňavá rostlina s růžovofialovými květy dokáže pomoci nejen při potížích s dýchacími cestami, ale také podporuje hojení ran, mírní křeče při menstruaci a pomáhá při problémech s nespavostí. Jedním z druhů mateřídoušky je navíc tymián, který nachází uplatnění jako koření. Mateřídouška (Thymus) je rod stálezelených bylin, keřů a polokeřů, který je známý pro své aroma a využití v lidovém léčitelství, gastronomii i v okrasných zahradách. Latinský výraz Thymus má pravděpodobně svůj původ ve slově thyo, které se překládá jako vůně. Některé zdroje však uvádějí, že název vychází z řeckého výrazu „thymos“, což znamená síla či odvaha.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zmrzlináři, kadeřnice i maséři jásají. Vláda zrušila potravinářské průkazy

    Před 23 dny
    Schválený zákon o ochraně veřejného zdraví ruší povinnost zbytečných potravinářských průkazů, které nijak nereflektovaly skutečný zdravotní stav držitele. Podle svazu obchodu ušetří lidem čas, lékařům dá prostor pro skutečnou péči místo vyplňování formulářů a zaměstnavatelům uspoří zbytečné náklady. „Osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné“ byly dlouhá léta povinovány vlastnit zdravotní průkaz. Každý, kdo vyráběl například kosmetické přípravky, otevřel si holičství, kadeřnictví, pedikúru či manikúru, solárium a provozoval kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jako by se vám scvrkla kůže. Sklerodermie ale napadá i vnitřní orgány

    Před 24 dny
    Markéta z Prahy vždy žila aktivně. Pak jí ale najednou začaly otékat a modrat prsty na rukou a několik hodin je třeba nemohla sevřít v pěst. Až po několika měsících se dočkala diagnózy: systémová sklerodermie. Ta kromě kůže vážně napadá i vnitřní orgány. Třicetiletá Markéta dřív často jezdila na výlety, fotila, pracovala. Pak ale začala vnímat problémy s prsty na rukou – otékaly a často také modraly.
     Komentáře
Reklama