Zavřít
Vitalia

Vitalia

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Vitalia
  • Vitalia

    Nová série ovocných pálenek spojuje řemeslné a výtvarné umění i charitu. A možná na ní zbohatnete

    Před 17 hodinami
    Projekt, jehož ambicí je zároveň propagace řemeslné výroby ovocných pálenek a zároveň výtvarného umění, spouští Palírna Radlík. Dodavatel (nejen) ovocných destilátů (nejen) do jedné z kultovních pražských restaurací Bílá kráva. V kategorii pálenek jde navíc o jeden z prvních počinů v oblasti „investičního alkoholu“, v níž běžně dominují především stará archivní vína. Duchovním otcem projektu „Limited Art Edition“ je zakladatel a majitel palírny Zdeněk Musil.
     Komentáře
  • Vitalia

    Olomoucká porodnice tiskne 3D model nenarozeného dítěte, stojí 1130 Kč

    Před 23 hodinami
    Rádi byste si uchovali hmatatelnou vzpomínku na vaše těhotenství? Porodnice ve Fakultní nemocnici Olomouc oznámila, že vyjde takovému přáním za příplatek vstříc. Nově využívá možností 3D tisku a nabízí, že zájemcům vytiskne 3D model obličeje dítěte, které je ovšem zatím v děloze matky. Fakultní nemocnice (FN) Olomouc dosud nabízela v rámci těhotenského ultrazvuku za příplatek vyhotovit podobu vzpomínky ve formě klasické černobílé fotografie plodu, 3D snímku, na němž je plod zobrazen plasticky, nebo 4D záznam, který trojrozměrně ukazuje reálný pohyb miminka.
     Komentáře
  • Vitalia

    V ČR chybí důležité léky. Které jsou nedostupné a proč?

    Před 23 hodinami
    Jít s receptem do lékárny se v některých případech začíná podobat loterii. Některé léky opět nejsou k dostání, ačkoli náhrada za ně není. Dřív lékárníci drželi zásoby léků na měsíc, dnes ví, že u některých položek se vyplatí mít je i na tři měsíce předem. Jejich dodávky jsou totiž nestabilní a žádné jednoznačné vysvětlení pro to často neexistuje. Které léky jsou aktuálně nedostupné a proč?
     Komentáře
  • Vitalia

    Bezlepková dieta: je skutečně zdravější a dobrá na hubnutí?

    Před 1 dnem
    Pro ty, kdo mají intoleranci nebo citlivost na lepek, jsou bezlepkové potraviny požehnáním. Tyto potraviny se v posledních letech ale staly oblíbené i mezi těmi, kteří lepek tráví normálně. Myslí si, že přechod na bezlepkovou dietu je skvělou strategií pro hubnutí a pro zdraví. Věděli jste, že potravina, která je označena jako bezlepková, nemusí být nutně zároveň nízkokalorická nebo zdravější? K porozumění je dobré znát pár základních pojmů a principů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nová léčba depresí a dalších duševních nemocí. Ketamin funguje jako rychlé antidepresivum

    Před 1 dnem
    Česká republika byla průkopníkem a stala se první zemí EU, která spustila léčbu depresí, úzkostných poruch, poruch příjmu potravy či posttraumatické stresové poruchy pomocí psychedelik. Na léčbu ketaminem asistované psychoterapie začínají přispívat i zdravotní pojišťovny. Duševní choroby, mezi které patří deprese, úzkosti, různé druhy fobií a dalších chorob, se stávají jedním z nejzávažnějších celosvětových problémů. A globálně se také hledají možnosti řešení těchto potíží. Novinkou je tzv. ketaminem asistovaná psychoterapie. O této metodě informuje klinika Psyon, která je v současnosti jediným zařízením u nás, kde můžete tuto terapii podstoupit.
     Komentáře
  • Vitalia

    Výrobce těstovin Panzani zdražil o 30 %. Odliv zákazníků nepociťuje a přichází na trh s novinkou

    Před 1 dnem
    Panzani uvádí na trh své nejdražší těstoviny, a to krátce poté, co musel svou stávající nabídku významně zdražit. „Trh byl v šoku, ale bohužel se zdražovalo všechno, takže jsme už dále nemohli zůstat u původních cen,“ vysvětluje nárůst cen těstovin Panzani jejich produktová manažerka. Zatímco dosud byla značka Panzani v Česku zavedena jen jako výrobce těstovin z tvrdé pšenice, tzv. semoliny (a omáček), během pár dní už o ní budeme moci mluvit také jako o výrobci bezlepkových těstovin. Začátkem července totiž na český trh uvede čtyři druhy těstovin vyrobených z rýžové a kukuřičné mouky. Proč v Panzani nesáhli spíš po pohance nebo luštěninách a jak široké má aktuálně výrobce těstovin své portfolio v Česku?
     Komentáře
  • Vitalia

    Státní svátky 2022 v červenci: jak bude otevřeno v obchodech

    Před 2 dny
    Otevírací dobu obchodů s potravinami o svátcích upravuje zákon, červencových svátků, tedy 5. 7. Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje ani 6. 7. Dne upálení mistra Jana Husa, se to však netýká. Podle zákona o prodejní době v maloobchodě musí mít obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů zavřeno během některých svátků. Červencové státní svátky však patří k těm, kdy obchody nemají povinnost mít zavřeno. Zákazníci tedy mohou nakupovat obvykle prakticky bez omezení.
     Komentáře
  • Vitalia

    Saturejka je kuchyňské koření i léčivá bylina. Na co se používá?

    Před 2 dny
    Saturejka zdobila zahrádky našich babiček a prababiček, které s ní v kuchyni dokázaly hotová kouzla. Oblíbenou bylinkou je také v jižní Evropě a i u nás si znovu dobývá ztracenou slávu. Dokáže vyladit chuť mnoha pokrmů, provonět zahrádku i pomoci od některých zdravotních neduhů. I když není saturejka tak známá jako jiné aromatické bylinky, kterými jsou třeba tymián, rozmarýn nebo libeček, má své místo v kuchyni a lidové léčitelství ji oceňuje jako rostlinu, která dokáže ulevit při některých zdravotních problémech. Znaly ji naše babičky, a i když v posledních desetiletích patřila k polozapomenutým rostlinám, dnes gastronomičtí odborníci i amatérští kuchaři znovu objevují její skvělé vlastnosti. Má ostrou, výraznou chuť a podobá se pepři.
     Komentáře
  • Vitalia

    Chytrá houba: když plíseň na nehtech nohou likviduje „upír“ mezi houbami

    Před 2 dny
    Jak se zbavit plísně na nohách? Jednou z možností je, že nehet napadený plísní osadíte jinou plísní, a to plísní unikátní. Říká se jí chytrá houba neboli Pythie (Pythium oligandrum) a jejím specifikem je, že „požírá“ ostatní houby, ale nehtům neublíží. Plíseň nehtů bývá problém urputný a jeho léčba dlouhodobá. Čím dříve zasáhnete, tím lépe. Možností je celá řada, většinu je potřeba doplnit o vhodná režimová opatření a zejména obrnit se trpělivostí.
     Komentáře
  • Vitalia

    V čem se liší encefalitida a borelióza a jak je poznat

    Před 4 dny
    Chytli jste klíště? Oblast kousnutí a celkový tělesný stav je potřeba dlouhodobě sledovat, protože přibývá infekcí, které klíšťata přenášejí. Pro předejití mnohdy i doživotním následkům je také důležité umět od sebe rozeznat případné příznaky a další specifika encefalitidy a boreliózy. Klíšťat je v přírodě stále víc. Už zdaleka nejsou hrozbou jen ve vysoké trávě či lesním porostu, člověk na ně může narazit v podstatě kdekoli. „Je pomýlené myslet si, že když žiji ve městě, tak se mě borelióza s encefalitidou netýkají. Jak uvádí zpráva ministerstva zdravotnictví, v posledních letech se nakažená klíšťata vyskytují například i v Ostravě a okrajových částech Prahy,“ upozorňuje Aneta Medonosová z laboratoří Synlab v materiálu, který toto diagnostické pracoviště k tématu zpracovalo.
     Komentáře
  • Vitalia

    COOP otevře druhou plně automatizovanou prodejnu

    Před 5 dny
    Druhá plně samoobslužná prodejna bude v Českém Krumlově. Maloobchodní síť COOP ji otevře ještě před prázdninami. Nakupování v ní bude možné kdykoliv nezávisle na přítomnosti prodavaček. První českou plně samoobslužnou prodejnu otevřel COOP v polovině března ve Strakonicích. Tehdy jsme ji navštívili a její fungování vám popsali v reportáži.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zdravé fytonutrienty: které potraviny jich obsahují nejvíce? Barva napoví

    Před 5 dny
    Fytonutrienty mohou pomoci zdraví imunitního systému a ochránit před řadou nemocí. V podstatě jde o látky produkované rostlinami. Ty je používají jako svou obranu, například proti napadení hmyzem nebo před UV zářením. Výhody z nich mohou čerpat i lidé, kteří je konzumují. I když fytonutrienty nejsou považovány za živiny, které jsou nezbytné pro život (jako jsou třeba sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny nebo minerály), ovlivňují kladným způsobem lidské zdraví.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lidé s lupénkou či ekzémy oceňují účinky síry a sirných termálních pramenů v kosmetice, říká manažerka lázní

    Před 5 dny
    ROZHOVOR – Dermokosmetika z českých lázní je vhodná jako doplněk k léčbě lupénky či atopického ekzému. Sirné mýdlo na mykózy, gel na akné, termální voda z přírodního léčivého pramene ve spreji na nejrůznější chronické kožní problémy… Díky nápadu provozovatelů lázní Velké Losiny můžete mít kousek lázní také doma. Jako jediní využívají místní sirné termální prameny k výrobě dermokosmetiky. „Do některých produktů přidáváme pro větší účinnost ještě další koloidní síru. V tomto je naše dermokosmetika se sírou zcela jistě unikátní,“ popisuje Lenka Plachá. Royal Spa je český rodinný řetězec lázeňských hotelů a resortů, který působí v České republice již více než čtvrt století. Lázeňskou péči poskytuje ve čtyřech lázeňských destinacích – v Mariánských Lázních, Luhačovicích, Ostrožské Nové Vsi a Velkých Losinách. A právě ve Velkých Losinách, které patří mezi nejstarší moravské lázně a jsou vyhlášené sirnými termálními prameny, se zrodila myšlenka na využití jejich léčebného potenciálu i nad rámec lázeňských procedur.
     Komentáře
  • Vitalia

    Poruchy funkce štítné žlázy: proč jsou ženy náchylnější

    Před 6 dny
    Štítná žláza je životně důležitý orgán umístěný v oblasti krku. Produkuje hormony nezbytné pro řízení řady tělesných funkcí. Pro svou správnou činnost potřebuje dostatek jodu. Pokud ho nemá, může dojít k poruše funkce štítné žlázy a nepříjemným zdravotním komplikacím. Na přísun jodu by si měly dávat větší pozor ženy, ty jsou totiž na nemoci štítné žlázy náchylnější. Převážně pak ženy těhotné a kojící, které značnou část této látky předávají svému dítěti. Jestli štítná žláza funguje správně, lze zjistit z krevního testu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Hypochondrii před sto lety brali vážně, dnes se hypochondrům každý směje

    Před 6 dny
    Když se někdo dobře stará o své zdraví, je to v pořádku. Pokud se ale snaha být zdravý zvrhne natolik, že si denně měříme teplotu, puls a tlak, s každou prkotinou letíme k lékaři a děsíme se, že trpíme vážnou chorobou, jen co nás někde píchne, pak si koledujeme o diagnózu. Ale ne takovou, jakou bychom čekali. Tato diagnóza se nazývá hypochondrie. To, že někoho ze svého okolí označíme za hypochondra, nemusí ještě nic znamenat. Toto lidové pojmenování si může vysloužit každý, kdo se trochu více sleduje a chodí často k lékaři. Jestliže jsou to jen hypochondrické sklony, můžeme se spíše setkat s blahosklonným chováním stran blízkých osob či praktického lékaře, kterému už možná leckdy dochází trpělivost. Hypochondrie ale může být i závažnější diagnóza anebo psychická porucha, která se přesněji nazývá Münchhausenův syndrom.
     Komentáře
  • Vitalia

    Pomalu rostoucí kuřata: změní drůbežáři způsob chovů?

    Před 6 dny
    V drůbežářství začínají být trendem pomalu rostoucí kuřata. Nabízejí benefity pro zákazníky a ukazuje se, že ani jejich cena nemusí být nutně o moc vyšší než u drůbeže chované co nejrychleji. Někteří významní nadnárodní výrobci potravin, ale také obchodníci, stále intenzivněji zvažují vyšší než dosavadní orientaci na produkci a prodej pomalu rostoucích kuřat. Pokud se přitom jejich vize v praxi prosadí, půjde o další krok v celospolečenských trendech s cílem zlepšovat životní podmínky hospodářských zvířat.
     Komentáře
  • Vitalia

    Košík.cz uvařil vlastní radler. Grepivo zákazníkům přiveze vychlazené

    Před 7 dny
    Online supermarket s potravinami, drogerií a potřebami pro domácnost, Košík.cz, s prvními letními dny začal nabízet svůj vlastní radler – Grepivo. Základem je osmistupňové pivo a grepová šťáva. Online supermarket Košík.cz vstupuje se svou novinkou Grepivo do rychle rostoucího segmentu radlerů a ochucených piv s nízkým obsahem alkoholu. Své první řemeslné ochucené pivo, které zároveň přijede zákazníkovi ledově vychlazené a připravené k okamžitému vypití, nabídne zákazníkům v rPETu a létě ji vyzkouší i na čepu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Střevní mikrobiom: co všechno ovládá mozek našeho zdraví

    Před 7 dny
    Objevuje se stále více důkazů o tom, že složení střevního mikrobiomu (dříve označovaného jako mikroflóra) má zásadní vliv na naši postavu, chutě i zdraví. Co přesně si pod pojmem mikrobiom představit? A může mít lidský mikrobiom vliv například na naši obezitu? Lidské střevo je osídleno bakteriemi, viry, plísněmi. Poslední výzkumy přitom hovoří o tom, že lidský mikrobiom hraje zcela zásadní roli v našem zdraví.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak ušetřit plno peněz i planetu? Naučíme vás kompostovat bioodpad, nabízí restauracím Kokoza

    Před 7 dny
    Domácnosti mají k dispozici hnědé popelnice sloužící k třídění bioodpadu, ale jak se slupkami od ovoce a zeleniny, zbytky rostlin nebo kávovou sedlinou nakládají gastroprovozy? Respektive, jak by to mohly dělat, aby šetřily finance i životní prostředí? Spolek Kokoza nabízí řešení: Kompostujte! Díky Magistrátu hlavního města Prahy je od letošního roku hnědá popelnice pro vlastníky domů či SVJ v metropoli zdarma. Zkušenosti se svozem bioodpadů mají například i obyvatelé Brna a dalších míst v ČR. Bioodpad tak v domácnostech třídíme, i když někdy s velkými rezervami, a šetříme tím místo v popelnici na odpad směsný. Ale když třídí jednotlivci, jak jsou na tom s bioodpadem restaurace, kde podle Společensky prospěšného podniku Kokoza (KOmunitní KOmpostování a ZAhrady) ročně vyhodí až 27 000 tun hotového jídla a zbytků, tedy 45 kg každý den?
     Komentáře
  • Vitalia

    Redaktorka Vitalie dostala významné ocenění za text o krizové intervenci

    Před 8 dny
    Novinářská cena České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně za rok 2022 putuje do serveru Vitalia.cz. Významné ocenění získala za rozhovor s krizovou interventkou redaktorka Vitalie Hana Válková. Novinářskou cenu za nejlepší novinářský počin podporující psychiatrickou problematiku každoročně vypisuje výbor Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a uděluje ji žurnalistickému výstupu publikovaném v předchozím kalendářním roce v tištěných, audiovizuálních či online médiích.
     Komentáře
  • Vitalia

    Vyhrajte pleťovou kúru, která si ví rady s komplexní obnovou pokožky

    Před 8 dny
    Extrémně silná a intenzivní kúra s obsahem cannabidiolu (CBD), prebiotik, eco-ceramidů a kyseliny hyaluronové pro komplexní anti-aging efekt. To je Fermentovaný CBDenzyme krém značky CANNEFF®. Nyní máte možnost jej v naší soutěži vyhrát a vyzkoušet. Cannabidiol (CBD) je díky svému účinku považován za svatý grál v kosmetice. Žádná látka nehydratuje pokožku tak efektivně jako kyselina hyaluronová a ceramidy tvoří pomyslný pilíř kožní bariéry. Jak ale zajistit, aby tyto látky byly maximálně účinné? Nechme to na přírodě, respektive na přírodní technologii – fermentaci.
     Komentáře
  • Vitalia

    Hypoalergenní mléka pro děti – co způsobilo jejich výpadek?

    Před 8 dny
    Za nedostatkem v nabídce tzv. hypoalergenních, jinak také HA mlék může být nová evropská legislativa, ale příčin je více. Co jsou HA mléka a proč je nevyrábíme v České republice? V souvislosti s opakovanými diskusemi na téma potravinové soběstačnosti naší země se obvykle zmiňují některé základní zemědělské suroviny nebo potraviny a příslušná soběstačnost v řádech desítek procent. Existuje však také nemalá skupina celkem důležitých potravin, v nichž je soběstačnost ČR nulová.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nový kryosklad ve skále v centru Prahy: vzorky krve tu mrazí pomocí tisíců litrů dusíku

    Před 8 dny
    REPORTÁŽ – Ještěže jsem si nevzala letní šaty, říkám si, když vstupuji do chladného podzemí Ústavu krevní hematologie a transfuze v centru hlavního města. Je vyrubán do skály a skrývá prostory jak z románu Julese Verna. Vítejte v robotické biobance a nejmodernějším kryoskladu v Praze. Slavnostní atmosféru skrápí déšť, významným hostům postávajícím pod bílými párty stany to nevadí. Ústav krevní hematologie a transfuze (ÚHKT), jenž patří mezi špičková hematologická pracoviště, v úterý 7. června formálně slavil 70 let od svého založení.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékaři přehodnocují přístup k dětským dárcům kostní dřeně

    Před 9 dny
    Pokrok v medicíně umožňuje, aby lékaři v některých případech u dětí léčených transplantací kostní dřeně upřednostnili cizího dárce před příbuzným, aniž by snížili šanci na vyléčení. Děje se tak, pokud dárcem kostní dřeně má být velmi malé dítě. Léčba některých onemocnění v dětském věku spočívá mimo jiné v transplantaci kostní dřeně či jiného typu krvetvorných (kmenových) buněk. Jde například o léčbu leukémie, selhání krvetvorby nebo imunity či některých vrozených metabolických vad.
     Komentáře
  • Vitalia

    Bílkoviny dodávají tělu energii, jejich nadměrný příjem spíše škodí

    Před 9 dny
    Lidské tělo potřebuje proteiny ve velkém množství. Pomáhají k regeneraci svalů, dostatku energie a celkově vyváženému fungování organismu včetně hospodaření s některými látkami. Bez nich hrozí únava a úbytek svalové hmoty. Nadměrný příjem bílkovin však zdraví naopak ohrožuje. Proteiny jsou skvělé palivo pro celé tělo, mohou také pomoci k regeneraci svalů a k lepšímu pocitu po cvičení nebo jakémkoli jiném namáhavém výkonu. Bílkoviny tak mohou být nesmírně přínosné zejména při aktivním životním stylu. Neposkytují sice okamžitý účinek, ale jsou důležité v dlouhodobé prevenci únavy, pomáhají tělu budovat a regenerovat tkáně.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nový systém pro bezobalový prodej potravin. Hygienicky a chytře

    Před 9 dny
    Zájem o nákup potravin, při němž využíváme vlastní nebo zálohované obaly, stále roste. A do českých obchodů se dostává unikátní systém prodeje v opakovatelně používaných obalech. Jak funguje MIWA a v čem se liší od jiných způsobů bezobalového prodeje? Už i u nás dnes poměrně běžně fungují různé koncepty prodeje zboží, které si primárně nepořizujeme v jednorázovém obalu. Jde o prodeje v bezobalových obchodech, kdy si odeberete pro vás optimální množství zboží ideálně do vlastní nádoby; nebo když si koupíte nápoj v zálohované lahvi, která se následně několikrát vrátí do oběhu. Atraktivní možností pro zákazníky je i nabídka zboží v systému bezobalového prodeje MIWA (zkratka MInimum WAste – minimum odpadu), a možná ještě zajímavější je pro obchodníky. Jak MIWA funguje a v čem tkví její deviza, nám vysvětlila Ivana Sobolíková, která má ve společnosti na starosti strategii udržitelnosti.
     Komentáře
  • Vitalia

    Cvičení ve vodě: posilujete, hubnete a nenamáháte si klouby

    Před 11 dny
    Voda člověku nabízí ideální podmínky k posílení svalů a koordinace. Nadnáší, ale zároveň klade vyšší odpor. I jednoduchý pohyb je díky tomu maximálně efektivní a cvičit v ní může každý, bez rozdílu věku či hmotnosti. Oproti běžnému cvičení „na suchu“ přináší pohyb ve vodě řadu výhod, poukazuje na ně v tiskovém materiálu Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky.
     Komentáře
  • Vitalia

    Když je horko, dejte si studenou polévku

    Před 12 dny
    Studená polévka je výborná jako lehký, ale výživný oběd nebo jednoduchá večeře. V horkém počasí je to ideální varianta. Třeba z červené řepy nebo s cuketou, recepty najdete v článku. Příprava polévek za studena se těší velké oblibě především v místech, kde vyšší teploty převládají celoročně. Během parných dnů, kdy příroda rozdává bohatou úrodu zeleniny a ovoce, určitě stojí za to si je dopřát i u nás, nejlépe z lokálních surovin. Zelenina by neměla chybět ve zdravém jídelníčku celoročně, v létě je to ještě snazší. K dostání je nepřeberné množství čerstvé, voňavé zeleniny.
     Komentáře
  • Vitalia

    Mrkev kupte malou a zbavte ji natě, radí předseda zelinářů

    Před 12 dny
    Mrkev je jeho srdeční záležitost. Zelinář Petr Hanka po ní pojmenoval i webové stránky své farmy, kde pěstuje kromě jiného různé kombinace odrůd mrkve, aby mohl zákazníkům nabídnout čerstvou zeleninu po velkou část roku. Každoročně šest až osm odrůd klasické tuzemské kořenové zeleniny, tedy mrkve, pěstuje na svých polích společnost Hanka Mochov, firma současného předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky. Což není náhoda, mrkev je totiž pro Petra Hanku, jak říká, srdeční záležitost. Stejně jako obě z oblastí, kde jeho farma působí, tedy Mochov a Zálezlice.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nejlepší potraviny pro posílení imunity: všechny je znáte

    Před 12 dny
    Nejen důsledné dodržování hygienických pravidel pomáhá k boji proti nemocem. Důležitý je také celkový životní styl a v neposlední řadě zdravý jídelníček. Jeho skladba může pomoci udržet imunitní systém silný a záleží na něm mnohem více, než by se mohlo zdát. Pokud jde o prevenci infekcí, známe základní pravidla. Důkladné mytí rukou je základ, vhodná je desinfekce povrchů a také zůstat doma, pokud se necítíme dobře. Ale mnozí lidé si nejsou jisti tím, co by měli jíst, aby udrželi své tělo zdravé a odolné vůči nemocem. Mnohé marketingové triky se nás sice snaží utvrdit v tom, že jedinou ze superpotravin nebo konkrétním doplňkem stravy můžeme zvýšit naši imunitu a vyřešit veškeré zdravotní problémy, ale taková očekávání neodpovídají realitě. Je to trochu jinak.
     Komentáře
  • Vitalia

    Porody bez lékaře mohou být častější díky novému kurzu

    Před 13 dny
    Přivést dítě na svět doma, nebo v porodnici? Ženy bez komplikací si mohou zvolit i „něco mezi“ – porod v nemocnici bez přítomnosti lékaře. Díky novému kurzu v Praze mohou porodní asistentky získat větší nezávislost a tato varianta porodu může být pro ženy dostupnější. Porody bez lékaře jsou možné v českých nemocnicích již nyní. Jak jsme nedávno psali, využívá je například Fakultní nemocnice Bulovka, která jako placený nadstandard nabízí i to, že jedna porodní asistentka se ženou absolvuje předporodní přípravu a pak i samotný porod.
     Komentáře
  • Vitalia

    Proč nás káva nutí spěchat na záchod

    Před 13 dny
    Třetina lidí musí po kávě do 20 minut na toaletu. Víte, co stojí za projímavým účinkem kávy a jaké množství kofeinu je bezpečné denně vypít? Někteří lidé se po šálku kávy cítí jako znovuzrození, jiné nutí odebrat se na toaletu. Kromě močopudných účinků působí na mnoho osob projímavě a vědci vytipovali několik možností, které za tím mohou stát. Zdůrazňují také, že denní příjem kofeinu má své limity.
     Komentáře
  • Vitalia

    Léčí slunce lupénku? Příznaky psoriázy v létě mizí

    Před 13 dny
    Lupénka se objevuje a zas mizí. Ke zlepšení dochází převážně v létě díky slunečnímu záření. Má to ale svá omezení a je nutné se zcela vyvarovat spálení pokožky. Příchod léta vítá mnoho lidí s lupénkou (psoriázou) s úlevou. Projevy nepříjemného onemocnění ustupují. Zatímco v zimě ledový chlad v kombinaci s vytopenými místnostmi pokožku vysušuje, což má za následek zhoršení příznaků, sluneční paprsky naopak výrazně pomáhají. Dokonce i pacienti s velmi výraznými a trýznivými příznaky uvádějí, že se v létě rychle zlepšují.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jaké barvy brýlových čoček volit do mlhy, při jasném slunci či na sport?

    Před 14 dny
    Tónování skel slunečních brýlí není jen módní hříčkou. Jednotlivé barvy totiž přináší vždy trochu odlišné vlastnosti, a tím i různé využití. Jaká je ideální třeba na cyklistiku, lyžování, řízení či tehdy, když je pod mrakem? Až budete vybírat kvalitní sluneční brýle, myslete na to, aby vás chránili před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku. Proto požadujte UV filtr 400. Tím jsou vybaveny čočky, které nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm.
     Komentáře
  • Vitalia

    Podivné nemoci našich předků. Co vám bylo, když jste měli bělokrevnost nebo psotník?

    Před 14 dny
    Jaké záhadné neduhy a nemoci trápily naše předky a jak se vyznat v jejich pojmenování? Za podivnými názvy se někdy skrývají nemoci známé i dnes. Jak by byl krásný svět plný zdravých lidí! I v 21. století však máme dosud spoustu nemocí a stále nových diagnóz, různě pojmenovaných, vysoce nakažlivých virů, které sužují svět. Naši předkové měli také své nemoci a pojmenovávali je různě. Mnohé názvy nás dnes leckdy pobaví a někdy už ani nevíme, co vlastně znamenají. Víte například, co to byla blednička, božec, andělská nemoc, bělokrevnost, křeč písařská, mázdřivka, tanec svatého Víta, tlačení můry, psotník či čtvrtodenní zimnice?
     Komentáře
  • Vitalia

    Privátní značky ve světě: V Číně jsou novým fenoménem, Libanon odolává

    Před 14 dny
    Privátní značky jsou stále oblíbenější, a to nejen v Česku. Na popularitě poměrně čerstvě získávají i v Asii. Zatímco u nás tvoří podíl privátek v maloobchodě asi dvacet procent, například v Číně jde zatím o cirka dvě procenta. Privátními značkami se rozumí produkty, které producent vyrábí pro jinou společnost, která ji pak prodává pod svou vlastní obchodní značkou. Může se jednat o řetězce, ale i o firmu, která si jinde vyráběným výrobkem rozšiřuje svoji nabídku. U takového produktu zákazník obvykle nezjistí jeho výrobce.
     Komentáře
  • Vitalia

    Čemu lékaři říkají Mallorca akné? A jak to zařídit, abyste ho nedostali

    Před 15 dny
    Nejde o „pravé“ akné, ale o problém s podobnými příznaky, jehož spouštěčem je zejména slunce. A sluníčko umí naši pleť nehezky potrápit. Dermatolog vysvětluje, jaké trable s pokožkou jsou v létě nejčastější a jak se před nimi chránit. Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit. Kromě nebezpečného spálení může pokožkou díky slunečním paprskům postihnout pigmentové skvrny či tzv. akné Mallorca.
     Komentáře
  • Vitalia

    Proč pít ovesné mléko a co se z něj dá připravit?

    Před 15 dny
    V obchodech je dostatek rostlinných náhražek klasického mléka. Po které sáhnout? Pokud se rozhodnete pro ovesný nápoj, neuděláte chybu. Má dostatek živin, zasytí a svou krémovou konzistencí se hodí i k přípravě dezertů. Studie prokázaly také jeho zdravotní přínosy. V posledních letech se rostlinné alternativy mléka staly neuvěřitelně populárními. Pouhý pohled do regálů obchodů dává znát, že rozsah dostupných možností se neustále rozšiřuje. Patří mezi ně i ovesné mléko, které je například v USA druhým nejoblíbenějším po mandlovém mléce.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zájemci mohou zdarma navštívit centra pro léčbu migrény

    Před 16 dny
    V Česku se letos koná první roční dnů otevřených dveří v centrech pro léčbu bolestí hlavy. Začíná tento týden. Zájemci mají možnost se při nich setkat s oborníky i zástupci pacientské organizace, jež pomáhá lidem s migrénou. Migréna je neurologické onemocnění, které se projevuje pulzující bolestí hlavy, ale také celou řadou dalších příznaků. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení. Potíže přitom mnohdy nabývají takové intenzity, že pacienta dokáží zcela paralyzovat a vyřadit z běžného chodu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Méně vody a lepší chuť – to jsou letošní rané brambory z ČR

    Před 16 dny
    Letošní tuzemská sklizeň raných brambor je v plném proudu. A tento rok jim počasí přálo, což se má odrazit i na kvalitě. Už zhruba dva týdny máme v ČR možnost nakupovat v maloobchodní síti letošní rané brambory u nás vypěstované. Rané brambory se aktuálně v ČR pěstují především na Vysočině a v poslední době ještě více v Polabí, tedy ve Středočeském kraji. Zde také proběhla na polích společnosti Předměřická a.s. ukázka jejich sklizně a posklizňového zpracování.
     Komentáře
  • Vitalia

    Část pacientů s roztroušenou sklerózou se k moderní léčbě dostane dřív

    Před 16 dny
    Léčba roztroušené sklerózy je od jara o něco snadnější. Zdravotní pojišťovny začaly proplácet vůbec první lék zlepšující schopnosti pacientů, které nemoc již poznamenala. Navíc stovky lidí s roztroušenou sklerózou nově dostanou hrazenu hned na počátku onemocnění tzv. vysoce efektivní léčbu. Roztroušená skleróza (RS) je nevyléčitelné onemocnění centrálního nervového systému. Postupem času se zhoršuje a může vést např. až k upoutání pacienta na invalidní vozík. Onemocnění totiž provází tzv. ataky, při kterých pacient přijde třeba o hybnost části těla nebo zčásti o zrak. Je to dáno postižením nervů, které RS způsobuje. Ataka sice odezní, tělo se ale nemusí z jejích symptomů zcela zotavit. Cílem léčby RS je proto předcházet atakám a léčbou tlumit nemoc tak, aby poškozování nervové soustavy bylo co nejpomalejší.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak se zbavit tuku a nabrat svaly

    Před 18 dny
    Silový trénink v kombinaci se správnou stravou pomůže ke zformování atraktivnější postavy a ke zdravějšímu držení těla, kterému navíc budete moct dopřát podstatně více jídla. Zejména ženy se někdy vyhýbají silovému tréninku, protože nechtějí získat vzhled kulturisty. Zapomeňte jednou pro vždy na to, že posilovna z vás udělá Hulka, vzkazují odborníci. Ženám a mužům se svaly tvoří poněkud jiným způsobem.
     Komentáře
  • Vitalia

    Šedivění vlasů urychlujeme sami

    Před 19 dny
    Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastějšími vizuální příznaky, které jsou s ním spojovány, jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, jiného v padesáti i později. Šedivé vlasy totiž nejsou jen známkou stáří. Důležitá je genetika, ale také životní styl. Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech (pigmentových buňkách) vlasových kořínků. „Nejčastěji kvůli procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu,“ vysvětluje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak zvýšit hustotu kostí pomocí stravy a cvičení

    Před 19 dny
    Zdravé kosti jsou důležité pro oporu i zdraví celého těla. Jak zlepšit jejich hustotu a zabránit řídnutí kostí? Důležitý je celkový životní styl, zejména váš jídelníček a dostatek vhodného pohybu. Pevné kosti potřebuje každý člověk, protože podporují celé tělo. Kromě toho, že nám umožňují pohyb, také chrání důležité orgány před zraněním. S přibývajícím věkem dochází k ubývání kostní hmoty a tzv. řídnutí kostí. Tento proces lze výrazně zpomalit, ale i zrychlit následkem životního stylu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nezabírá vám léčba nebo lék neexistuje? Můžete se zkusit dostat do klinické studie

    Před 19 dny
    Klinické studie jsou šancí, jak se dostat k novinkám v léčbě v několikaletém předstihu. V ČR se testují stovky nových léků, nejvíce pro onkologické pacienty. Server Vitalia.cz zjišťoval, jak je možné zapojit se do studie a získat léky, které zatím nejsou oficiálně na trhu. A jaké to má pro pacienta výhody a nevýhody. Klinická studie je hodnocení účinnosti a bezpečnosti nově vyvinutých léčiv. V tuzemsku se na konci května tomuto tématu věnovala tisková konference pořádaná Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Tedy sdružení 34 farmaceutických společností, jež dokáží vyvinout a uvést na trh nové léky. V letech 2017 až 2020 se do České republiky dostalo celkem 88 novinek na předpis. Třetina z nich byla zaměřena na oblast onkologie.
     Komentáře
  • Vitalia

    Podstoupil tři bariatrické operace. Zhubnout mu pomohla až farmakologická léčba

    Před 19 dny
    Pan Ondřej má celý život problémy s váhou a celý život je řeší. Podstoupil už tři různé operace žaludku a teprve teď, v jeho 45 letech, konečně svítá na lepší časy. Svůj boj podpořil léky, které tlumí jeho chutě na jídlo. Pětačtyřicetiletý Ondřej váží sto deset kilogramů, ale neřekli byste, že je obézní. Dnes už ne. A už vůbec byste netipli, že se prakticky celou svou dospělost potýká s hubnutím a následným jojo efektem. Jaká byla jeho (zatím) poslední hubnoucí metoda a proč na ni tak sází? O tom jsme si s ním povídali na OB klinice, kde poslední operaci, plikaci žaludku, podstoupil.
     Komentáře
  • Vitalia

    Zmrzlina může přinést osvěžení i průjem. Kontrolám nevyhověla polovina vzorků

    Před 20 dny
    Středočeští hygienici kontrolovali prodej zmrzliny. 56 % odebraných vzorků bylo nevyhovujících kvůli bakteriální kontaminaci. Kvalitu zmrzliny v květnu vyrazili zkontrolovat středočeští hygienici. Ve čtvrtek v tiskové zprávě informovali, že není valná.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak se zbavit nadměrného nadýmání

    Před 20 dny
    Z těla zdravého člověka odchází plyn až patnáctkrát za den. Pokud je však plynatost nadměrná, trápí nás pocit nafouklého břicha, píchání v boku či bolest v břiše, zad i pod žebry. Pak pomůže zaměřit se na jídelníček, ale třeba i na to, jakým způsobem jíte. Pokud se ve vašem těle tvoří zvýšené množství plynů, které se následně nedostatečně vstřebává, případně neodchází přirozenou cestou, jedná se o nadýmání. Obvykle se jedná o dočasný problém, který bývá nejčastěji reakcí na nesprávnou stravu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Chceme mít další prodejny, kde budeme dopékat sušenky, říká majitel Zemanky

    Před 20 dny
    Jan Zeman jako jediný vlastník české Biopekárny Zemanka si s námi povídal v nově otevřené prodejně v obchodním domě Kotva. V jejich vůbec prvním obchodě po 16 letech od založení firmy. Čím nás tu překvapí a co dalšího pro zákazníky chystají? Je tomu jen pár týdnů, co se v pražském obchodním domě Kotva otevřela prodejna Biopekárny Zemanka. Přestože biopekárna působí na trhu už od roku 2006, jde o její vůbec první „kamennou prodejnu“. Ty uvozovky tu nejsou náhodou, neboť se jedná o prostor v nákupním centru, kde obchody nejsou pevnými stěnami striktně oddělené.
     Komentáře
  • Vitalia

    Krabice na pizzu, kelímky na nápoje. Rizikové látky jsou v obalech potravin, ve vodě i v jídle

    Před 21 dny
    Některé potravinářské obaly i potraviny obsahují rizikové látky označované jako PFAS. Vyskytují se i ve vodě. Problematikou se zabývá řada světových organizací, řeší se i v ČR. Jednou z mnoha aktuálních výzev, které budou muset zemědělci, výrobci potravin a jejich prodejci řešit, je složení celé řady běžně používaných potravinářských obalů. Ty mnohdy obsahují rizikové látky skupiny PFAS (per- a polyfluoroalkylové sloučeniny), které se z těchto obalů uvolňují do životního prostředí i potravního řetězce.
     Komentáře
  • Vitalia

    Sunar stahuje z trhu svůj výrobek, obsahuje látku s karcinogenními účinky

    Před 21 dny
    Dodavatel značky Sunar se rozhodl stáhnout z trhu jeden svůj výrobek jedné šarže. Jde o Sunar srdíčka s příchutí jahoda, 50 g. Během kontrol a předběžných analýz u výrobce bylo ve výrobku nalezeno množství ochratoxinu A, které přesahuje zákonný limit. Společnost Hero Czech stahuje z oběhu výrobek Sunar srdíčka s příchutí jahoda, 50 g, jehož je dodavatelem. Během kontrol v něm totiž našel látku, u níž jsou potvrzeny imunotoxické, teratogenní (vznik vrozených vývojových vad) a karcinogenní účinky.
     Komentáře
  • Vitalia

    Narcismus se projevuje obdivem k vlastní osobě, vědci nyní rozlišili dva typy narcistů

    Před 21 dny
    Narcisté jsou přesvědčeni o vlastní výjimečnosti, kterou by měli všichni okolo nejenom uznat, ale také patřičně oceňovat, a to nejlépe neustále. Život s lidmi, kteří trpí narcistickou poruchou osobnosti, je velmi těžký. Dá se léčit, ale přesvědčit narcistu o tom, že má problém, je obtížné. Mohlo by se zdát, že narcismus nemá nic společného s oblíbenými jarními květinami, ale není to tak úplně pravda. Každopádně jde o poruchu osobnosti, která dává okolí takto postižených jedinců pořádně zabrat. Mají totiž sebevědomí na rozdávání a jsou přesvědčeni, že jsou lepší nebo výjimečnější ve srovnání s ostatními lidmi. A dávají to patřičně najevo. Pokud se jim nedostává neustálé chvály a zvláštního zacházení, na které podle svého úsudku mají nárok, pak jsou frustrovaní a nesmírně rozhněvaní. A reakce na sebe nenechá dlouho čekat.
     Komentáře
  • Vitalia

    Léky nejsou bonbóny aneb Jak předcházet otravě dětí

    Před 22 dny
    Zapomeňte na léky v nočním stolku a jejich vychvalování jako lahodné medicínky. Tak zní dvě z rad, jak předcházet otravám dětí. Jen v loňském roce řešilo Toxikologické informační středisko Všeobecné fakultní nemocnice (TIS VFN) celkem 4 504 případů souvisejících s otravou dětí léky. Dotazy na dětské otravy byly častější než na otravy u dospělých, u nichž se sešlo 4 225 telefonátů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Noční sovy mají svoji diagnózu – nazývá se zpožděná fáze spánku

    Před 22 dny
    Chodíte vy nebo vaše děti spát dlouho po půlnoci a ráno nevěříte budíku, že už je nový den? Následuje ospalost a nesoustředěnost. Tzv. zpožděná fáze spánku je civilizační chorobou. Třináctiletá dívka přichází na podnět školy do spánkové poradny. Důvod je jednoduchý: pokud už někdy dorazí do školy, usne při vyučování. Podobný problém má i sedmnáctiletý student střední školy, toho však přivádějí jeho ustaraní rodiče. Podobné potíže zaznamenávají lékaři čím dál častěji.
     Komentáře
  • Vitalia

    Logopedie je jako vyšívání. Důležitá je přesnost, říká klinická logopedka

    Před 22 dny
    Kdy je nutné jít s dítětem k logopedovi? Kolik návštěv bude třeba? A opravdu se každé dítě nebo dospělý může naučit správně mluvit? Tyto a další otázky zodpovídá v rozhovoru pro Vitalia.cz klinická logopedka Vlasta Šimková. S klinickou logopedkou Vlastou Šimkovou jsme se potkaly v době, kdy spolu s kolegy usiluje o to, aby ministerstvo školství pozměnilo svůj záměr ukotvit v zákoně tzv. školské logopedy. Předsedkyně Sekce klinických logopedů Sdružení ambulantních specialistů je proti. Podle ní název „logoped“ má přináležet k profesi spojené se zdravotnickým, nikoliv pedagogickým vzděláním.
     Komentáře
  • Vitalia

    Kdybych měl nemocné ledviny, poznal bych to. Omyl, který může stát zdraví

    Před 23 dny
    Jejich onemocnění většinou nebolí. Když už se nějak projeví, může být pozdě na léčbu a na řadu přichází dialýza nebo transplantace. Prevence onemocnění ledvin je přitom jednoduchá a dostupná každému. Jak jste na tom se znalostí jednoho z našich nejdůležitějších orgánů? Funkční ledviny jsou zcela zásadní pro správné fungování celého organismu. Jsou dokonalou čističkou krve; jsme-li v klidu, přečerpají jí přibližně 1,2 litru za minutu. Ledviny nejenže filtrují krev, ale mají také za úkol vylučovat z organismu škodliviny, a naopak zpětně vstřebávat pro organismus důležité látky. Plnohodnotný život lze žít i s jedním funkčním orgánem. To jsou fakta, na druhé straně se setkáváme s řadou omylů na toto téma. Odborníci z České nefrologické společnosti upozorňují na nejčastější mýty o ledvinách:
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékaři ukázali, jak si (ne)užíváme život: Čech žije s nemocí 20 let, Švéd 3 roky

    Před 23 dny
    Češi na tom nejsou zdravotně příliš dobře a za to, že se dožíváme vysokého věku, mnohdy vděčíme spíše lékům a medicínské péči než stavu svého organismu. Takový vzkaz vyslali lékaři v souvislosti s tím, že věk dožití se v ČR loni po desítkách let růstu snížil. Na úvod si dejme příklad, který sice zevšeobecňuje a je extrémní, ale vystihuje podstatu toho, jaký je výsledek neuspokojivého zdravotního stavu obyvatel ČR. Na něj nedávno formou tiskové konference opakovaně upozornili odborníci z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
     Komentáře
  • Vitalia

    10 000 kusů Babiččiných těstovin nesmí do prodeje. Inspekce to zakázala

    Před 23 dny
    Na přední straně obalu se dočtete, že jde o cizrnové nebo čočkové těstoviny, vložíte je do košíku, u pokladny zaplatíte nemálo peněz a doma zjistíte, že jde vlastně o pšeničné těstoviny, v nichž je 20 % čočkové mouky. Je to podfuk na zákazníka? Jak případ hodnotí inspekce? Už řadu měsíců můžeme v obchodech kupovat luštěninové těstoviny, poklad pro všechny, kteří luštěninám v jejich původní podobě příliš neholdují. Uvařeno během pár minut, chuť klasickým pšeničným těstovinám velmi blízká. A ty benefity! Na sto gramech si přijdete i na třicet gramů bílkovin a více než deset gramů vlákniny. Ve srovnání s pšeničnými jde až o trojnásobně vyšší hodnoty.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak ideálně připravit své tělo do plavek jídelníčkem a pohybem

    Před 24 dny
    Letní sezóna se blíží a mnozí chtějí zlepšit svoji postavu do plavek. Odborníci na výživu a pohyb dali dohromady několik tipů, jak toho úspěšně dosáhnout. Pod vidinou skvělé letní formy se mnozí nechají snadno zlákat na nesmyslné diety a zázračné jídelníčky. Ke štíhlé a především zdravé postavě však nevedou žádné zkratky.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jahody za půlku ceny a čerstvé: samosběr jahod začal

    Před 26 dny
    Někde již samosběr jahod začal, jinde se ještě čeká, až plody dozrají. Jahodárny Holešov, Brno, Olomouc, v okolí Prahy třeba Vraňany či Kunratice a mnohé další nabízejí samosběr i prodej natrhaných čerstvých jahod ze svých polí. Ceny jsou příznivé, oproti nákupu jahod v maloobchodě ušetříte hodně peněz. Kam na jahody? Na mnoha místech už samosběry začaly, nabízíme tipy napříč ČR. Další lokality samosběru i prodeje čerstvých jahod najdete například v „jahodové mapě“. Doporučujeme vždy ještě zkontrolovat aktuální informace na webu či sociálních sítích provozovatele. Situace se může měnit podle počasí i zájmu sběračů.
     Komentáře
Reklama