Zavřít
Dotyk

Dotyk

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Dotyk
  • Dotyk

    V Africe se našla nejstarší dřevěná stavba světa. Postavil ji neznámý druh ještě před Homo sapiens

    Před 14 hodinami
    Archeologové objevili nejstarší známou dřevěnou stavbu starou téměř půl milionu let. Vědci pro její konstrukci nemají vysvětlení, protože je jasné, že ji nemohli stavět lidé. Objev zpochybňuje zažité představy o schopnostech dávných lidí dávno před vznikem druhu Homo sapiens.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci vykopali 10 km od Stonehenge neznámou obří strukturu z doby bronzové. Asi jde o rituální pohřebiště

    Před 15 hodinami
    Fascinující archeologický objev učinili vědci nedaleko Stonehenge, když na předměstí anglického Salisbury objevili rozsáhlé pohřebiště z doby bronzové. K tomuto významnému nálezu došlo během příprav na výstavbu nového sídliště, které odhalilo pohřebiště staré tisíce let.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz, 10 otázek: Učivo dějepisu, které musí zvládnout žáci 9. třídy

    Před 15 hodinami
    Dějepis je jedním z nejdůležitějších předmětů na základních školách. Přináší vhled do minulosti a možnost získání hlubších vědomostí o tom, co se stalo a čím si jednotlivé národy nebo lidé v určitém časovém horizontu prošli. Jak dobře znáte dějepis 9. třídy základní školy?
     Komentáře
  • Dotyk

    V okolí Černobylu zmutovali psi. Těm, co žijí přímo u reaktoru, se změnila DNA. Jsou silní a odolní

    Před 15 hodinami
    Byli kontaminováni obrovskou hladinou smrtícího radioaktivního izotopu cesium-137. Přesto přežili a jejich potomci se těší dobrému zdraví. Nyní se psi z Černobylu stali součástí vědecké studie. Získané poznatky by mohly v budoucnosti pomoci v onkologii nebo v kosmologii.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští egyptologové z FF UK objevili ztracenou Ptahšepsesovu hrobku v Sakkáře

    Před 3 dny
    Pozoruhodný archeologický počin českých egyptologů z FF UK přivedl na světlo světa starověkého egyptského úředníka Ptahšepsese. Ptahšepsesova hrobka, která byla více než sto let ztracena v písku Západní pouště, byla nedávno znovuobjevena v přechodové zóně mezi pyramidovými poli v Abúsíru a Sakkáře.
     Komentáře
  • Dotyk

    Umělec pomocí umělé inteligence oživil tvář sochy Svobody

    Před 5 dny
    Přemýšleli jste někdy o příběhu, který se skrývá za jednou z nejznámějších soch světa, za ikonou Ameriky? Socha Svobody, 93metrový symbol svobody, vítá na Ellis Islandu miliony návštěvníků již více než sto let. Umělci oživili její tvář. Podívejte se, jak vypadala Francouzka, která stála modelem.
     Komentáře
  • Dotyk

    Odborníci se pokusili zrekonstruovat podobu královny Kleopatry: Pravděpodobně měla velký nos a hrubé rysy

    Před 7 dny
    Záhadný půvab Kleopatry uchvacuje světovou představivost již více než 2000 let. Hollywood ji často zobrazoval jako svůdnou femme fatale, ale jak Kleopatra vypadala ve skutečnosti a jak jsme ji tak začali vnímat? Podívejte se na rekonstrukci její tváře.
     Komentáře
  • Dotyk

    Svérázný humor viktoriánské Anglie: Většina dobových vtipů by dnes vyvolávala spíše rozpaky

    Před 8 dny
    Vtipy z viktoriánské éry ukazují, že i když některý humor stárne jako víno a je stále lepší, jinému dnes moc nerozumíme. Když si vzpomeneme na viktoriánskou éru, často se nám vybaví obraz formálnosti a vážnosti. Přestože i tehdy lidé humor milovali, po jejich vtipech by dnes zavládlo trapné ticho.
     Komentáře
  • Dotyk

    Růžena Brožová vyhrála v roce 1910 historicky první Miss Word. Krásná Češka okouzlila nejen Paříž

    Před 8 dny
    „Babičko, vypravuj,” prosila vnučka. Růžena se usmála. Ten příběh zná už celá rodina. Sama o něm mluví jako o „pár minutách francouzské slávy.” Nikdy by si totiž nepomyslela, že se podívá do Paříže. A nejen to. Jela tam navíc jako královna krásy.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Pravopis, který by měl zvládnout žák prvního stupně

    Před 8 dny
    Pravopis je důležitou součástí každého jazyka. V českém jazyce se setkáváme s mnoha pravidly a zvláštnostmi, které je třeba dodržovat, aby naše psaní bylo srozumitelné a správné. Pro žáky 1. stupně základní školy je pravopis prvním krokem k základní gramotnosti. Jak dobře ho ovládáte?
     Komentáře
  • Dotyk

    Egyptští vědci učinili skvělý objev. Našli potopené starověké město s chrámy plnými pokladů

    Před 9 dny
    Byl největším a nejvýznamnějším přístavem své doby. Jednoho dne ale přišla ničivá katastrofa. Prudké zemětřesení a vlna tsunami ho nenávratně pohřbila i s jeho nádhernými poklady. To je Thonis-Heracleion, starověké egyptské město, které nyní odkrývá svá tajemství.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tragický příběh princezny de Lamballe, přítelkyně Marie Antoinetty. Věrnost královně ji stála život

    Před 9 dny
    Tragický příběh Marie Terezie Luisy Savojsko-Carignanské, princezny de Lamballe, věrné přítelkyně Marie Antoinetty, vás možná překvapí. Obě nerozlučné a krásně přítelkyně se musely nechtěně rozloučit. Mimo jiné se podíváme, jak princezna de Lamballe vypadala.
     Komentáře
  • Dotyk

    Dražby otrokyň ve starém Římě: Potupné divadlo s cedulkou na krku a zkouškou panenství

    Před 10 dny
    Otroctví bylo součástí všech civilizací. Mezi největší otrokářské státy ale patří starověký Řím, o němž se tvrdí, že jen díky nesvobodným dosáhl takového rozmachu. Jejich často bezútěšný život začínal dražbou. Jak probíhala?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kdy byla označena žena ve středověku za starou, neatraktivní a nevhodnou k další reprodukci

    Před 11 dny
    Historici se všeobecně shodují, že středověké ženy byly diskriminovány. Mohli za to především církevní hodnostáři, kteří něžné pohlaví označovali za podřadné a příčinu všeho zla. Jediným plusem bylo, že se díky němu rodily děti. Po menopauze ale byla většina dam odepsána.
     Komentáře
  • Dotyk

    V Cheopsově pyramidě byl nalezen primitivní mechanismus. Fungoval jako důmyslná past proti vykradačům

    Před 13 dny
    Hluboko uvnitř Velké pyramidy v Gíze, místa věčného odpočinku faraona Chufua, odhalili archeologové pozoruhodný obranný mechanismus. Tento starověký bezpečnostní systém, který nedávno ožil prostřednictvím počítačových animací v pořadu Science Channel "Unearthed", fungoval jako past na zloděje.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Kde se v lidském těle nachází kost či orgán

    Před 15 dny
    Lidské tělo je fascinující a zároveň složitý systém, který nám umožňuje žít, cítit a interagovat se světem kolem nás. Abychom ho lépe pochopili, měli bychom znát důležité orgány a jejich funkce.
     Komentáře
  • Dotyk

    Změna klimatu zabije do konce století miliardu lidí, spočítali vědci. Stačí, když teplota stoupne o 2 °C

    Před 15 dny
    Zatímco někteří nechtějí slovo „globální oteplování“ ani slyšet, jiné vliv lidské činnosti na osud naší planety a budoucnost dalších generací zajímá. Mezi nimi jsou i vědci, kteří v srpnu 2023 zveřejnili výsledky svého výzkumu a varují, že následky můžou být pro lidstvo dosti tragické…
     Komentáře
  • Dotyk

    Běžné činnosti, které mají kosmonauti ve vesmíru zakázané: Pití alkoholu, sex, konzumace chleba a další

    Před 15 dny
    Astronauti, odvážní lidé, kteří cestují mimo naši planetu, poznávají vesmír na vlastní oči, jak se o tom většině z nás může jen zdát. Jejich dobrodružství jsou však spojena s řadou každodenních omezení, která my na Zemi považujeme za samozřejmost. Co nesmí třeba kosmonaut ve vesmíru udělat?
     Komentáře
  • Dotyk

    Poblíž Stonehenge našli vědci ještě záhadnější kruhovou stavbu ze stejné doby. Její účel zatím není znám

    Před 18 dny
    Vědci odhalili v blízkosti kultovního Stonehenge jiný monumentální objev - kruhovou stavbu epických rozměrů, která odborníky přivedla k úžasu. Tento ohromující nález byl označen za objev století a slibuje, že změní naše chápání této starobylé krajiny.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci přišli s novou teorií černých děr: Neroztrhají vás, ale vymažou minulost a umožní žít více životů

    Před 19 dny
    Pád do černé díry zatím nebyl pro žádného tvora atraktivní. Jednoduše proto, že by nepřežil. Matematik Peter Hintz ale tvrdí, že ve vesmíru mohou existovat i taková hmotná tělesa, která by člověka nechala žít. Zároveň by během svého průletu mohl spatřit nekonečný počet možných budoucností.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Český jazyk pro 1. stupeň základní školy

    Před 19 dny
    Základní škola představuje důležitý milník v životě každého dítěte. Jedná se o první místo, kde se děti setkávají s formálním vzděláním a získávají základní dovednosti a znalosti, které budou následně využívat po celý svůj život. Zvládli byste český jazyk 1. stupně? Otestujte se.
     Komentáře
  • Dotyk

    Archeologové našli u Muromu tašku z 10. století vyrobenou z bobřího ocasu. Uvnitř se skrývaly šperky

    Před 19 dny
    Čas od času svět archeologických objevů obohatí nečekaný nález. Podobně tomu bylo i v případě tašky vyrobené z bobřího ocasu nalezené v ruském Muromu. U Nižniho Novgorodu tak archeologové objevili starověké pohřebiště datované do první čtvrtiny 10. století, které patřilo kmeni Muroma.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kolik vydělávají ruští a kolik američtí kosmonauti? Rozdíl je propastný

    Před 20 dny
    Je to jedno z nejnebezpečnějších a nejnáročnějších zaměstnání na světě. Astronauti podstupují vyčerpávající výcvik, riskují vlastní pohodlí, zdraví i život. Vyplatí se to?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kleopatra měla sestru Arsinoe. Byla krásnější a královna žárlila. V patnácti letech ji nechala zavraždit

    Před 22 dny
    Nebylo jí ani osmnáct let, když donutila Caesara, aby se svlékl, skočil do moře a nechal se jako bezmocné kotě zachránit svými vojáky. Arsinoe, nejmladší dcera Ptolemaia XII. a nevlastní sestra Kleopatry, si totiž nenechala nic líbit. Její touha po moci ji ale stála život.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co čekalo v minulosti nevěstu, která nebyla panna: Ulička hanby byla nejvíce ponižující a bolestivá

    Před 22 dny
    Panenství bylo v minulosti považováno za ctnost, představující čistotu a sebekázeň. Zároveň bylo symbolem patriarchální společnosti a jednou z podmínek pro uskutečnění svatby. Muži se tak snažili získat kontrolu nad pokračováním svého rodu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zrekonstruovali podobu krále Karla Velikého. Byl to "obr" s výraznou anatomií obličeje

    Před 22 dny
    Objevily se nové poznatky o vzhledu krále Karla Velikého. Nedávné vědecké úsilí odhalilo vzhled legendárního krále a výsledky nejsou nijak překvapivé. Na rozdíl od všeobecně rozšířených představ nebyl Karel Veliký ledajakým panovníkem, ale i obrem mezi lidmi. Díky své výšce působil impozantně.
     Komentáře
  • Dotyk

    Divoká prasata ve střední Evropě jsou radioaktivní, zjistili vědci. Varují před jejich konzumací

    Před 22 dny
    Radioaktivní divočáci ve střední Evropě v posledních dnech plní stránky médií. Je to poté, co šokující studie odhalila, že divočáci potulující se po Německu a Rakousku jsou plní radioaktivního cesia, a to nejen kvůli Černobylu. Vědci varují před tím, abyste si toto kontaminované maso dopřávali.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Fyzika pro základní školy. Tohle učivo musí zvládnout děti

    Před 22 dny
    Fyzika je vědní disciplínou, která zkoumá základní fyzikální principy a zákony ovlivňující svět a vesmír kolem nás. Pro žáky základních škol je fyzika povinným a nesmírně důležitým předmětem. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak bude vypadat svět za 100 let: 20 předpokládaných změn: Kolonizace Marsu, manipulace s počasím

    Před 22 dny
    Představa světa za sto let, v roce 2123, je jako cesta do říše neznáma a možností. I když se některé předpovědi mohou zdát jako science fiction, vycházejí z reálných scénářů, které by mohly zásadně změnit náš život. Futurolog shrnul 20 předpokládaných změn do roku 2123.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz z vlastivědy: Jak dobře znáš řeky Česka? 10 otázek

    Před 23 dny
    Vlastivěda je důležitým předmětem na základní škole. Pomáhá žákům lépe porozumět svému okolí, regionu a vlasti. Rozvíjí vědomosti o geografii, historii, kultuře a přírodě a jejich vzájemných souvislostech. Vlastivěda je víc než jen pouhá fakta. Jak dobře ji zvládáte?
     Komentáře
  • Dotyk

    Pravidla čínského harému. Intimní život císaře a jeho konkubín se řídil přísnými pravidly

    Před 23 dny
    Zajistit pokračování císařského rodu bylo hlavním důvodem zakládání harémů. Čínský, pečlivě schovaný za širokými zdmi Zakázaného města, nebyl výjimkou. Výběr budoucích matek a jejich hierarchie proto podléhala přísným pravidlům.
     Komentáře
  • Dotyk

    Pluto nemusí být poslední. Kolem Slunce pravděpodobně obíhá ještě jedna planeta, zjistili japonští vědci

    Před 23 dny
    Již několik desítek let se astronomové snaží najít další planety obíhající kolem našeho Slunce. Mezi nimi jsou i japonští odborníci, kteří předpokládají, že deváté těleso by se mohlo nacházet blíž, než se dříve myslelo. Svá tvrzení zakládají na nejnovějších matematických modelech.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Slavná díla světové literatury, která bychom si měli pamatovat ze školy

    Před 23 dny
    Světová literatura se pyšní celou řadou nezapomenutelných děl, která odkrývají nejen lidskou duši, ale i kulturu a společnost. Knihy nám přinášejí zábavu a dobrodružství, učí nás, inspirují a poskytují nám hluboké vhledy do lidského života.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadali naší předci: Umělá inteligence zrekonstruovala tváře starých Slovanů

    Před 24 dny
    Představte si, že se vrátíte v čase do období stěhování národů a setkáte se s prvními Slovany střední a východní Evropy, s lidmi, jejichž vzhled byl dlouho zahalen tajemstvím. Díky zázrakům umělé inteligence se nyní můžeme podívat, jak staří Slované mohli vypadat.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Test z biologie 8. ročníku základní školy. Je velmi těžký i pro dospělého

    Před 24 dny
    Biologie je fascinujícím vědním oborem, který nám pomáhá lépe porozumět životu na Zemi. Základní škola hraje klíčovou roli v tom, jak se žáci seznamují s tímto předmětem a získávají základní znalosti o živých organismech a jejich prostředí. Jak dobře znáte biologii?
     Komentáře
  • Dotyk

    Obtížný vědomostní kvíz: Málo používané výrazy pro zcela běžné věci

    Před 25 dny
    Český jazyk má bohatou slovní zásobu. Někdy až tak, že u některých výrazů často nevíme, co přesně si pod nimi máme představit. Tato slova sice existují, ale nejsou zas tak používaná. Jak se v nich vyznáte?
     Komentáře
  • Dotyk

    Richarda Lví srdce zabil malý chlapec. Královraha, přestože byl dítě, stihl nejhorší trest středověku

    Před 25 dny
    „Snaží se narušit zeď!” Pierre Basile opatrně sledoval dění pod hradbami. „To jsme v pěkném průšvihu,” povzdechl si jeho spolubojovník Pierre Brun. Na hradě byli sami dva, zbytek jeho obyvatel se skryl v okolí. „Ještě není všem dnům konec,” Basile sevřel svou kuši a přichystal si šipku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz z pravopisu českého jazyka: Chytáky, které by měl zvládnout každý deváťák

    Před 25 dny
    Hraní kvízů není jen zábavou, ale také výborným způsobem, jak si procvičit gramatiku a rozšířit znalosti i slovní zásobu. Dnes se podíváme na otázku, s jakými chytáky se můžeme v českém jazyce setkat. Myslíte, že byste je zvládli?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Poznáte nejkrásnější místa České republiky podle fotografie

    Před 25 dny
    Česká republika je zemí, která se může pochlubit nespočtem krásných a malebných míst. Od úchvatných přírodních scenérií po historická města a památky. Poznáte nejkrásnější místa z fotek? Zkuste si náš kvíz.
     Komentáře
  • Dotyk

    CIA plánovala shodit na východní země obří kondomy. Měly být paralyzující psychologickou zbraní

    Před 27 dny
    Studená válka, dlouhotrvající střet mezi Spojenými státy a Sovětským svazem a jejich přívrženci, vedla k téměř padesáti letům napětí. Během ní obě dvě strany stále hledaly způsoby, jak svého nepřítele znevýhodnit. Jedním z nich byl i psychologický nátlak.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Velký test z české literatury

    Před 27 dny
    Česká literatura má hluboké kořeny sahající až do středověku. Její význam v dějinách je značný. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nejvyspělejší robot na světě Ameca odpověděl na otázku, kde bude lidstvo za sto let

    Před 27 dny
    Má obličej mladé ženy, blankytně modré oči, mimiku a gestikulaci podobné lidské. To je Ameca, nejvyspělejší robotický humanoid, o němž jeho tvůrci tvrdí, že dokáže předvídat budoucnost. Kam podle něj lidstvo spěje?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Zeměpis České republiky pro pokročilé

    Před 28 dny
    Česká republika má bohatou geografickou historii a vyznačuje se rozmanitou krajinou. Sousedí s Německem na západě, Rakouskem na jihu, Slovenskem na východě a Polskem na severu. Historicky je území naší země známé jako Čechy, Morava a Slezsko, dnes však nese označení Česká republika.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak by vypadala Země, kdyby roztála Antarktida: Změnila by se podoba kontinentů i teplota

    Před 28 dny
    Je považovaná za zrcadlo lidského fungování. I přestože na její povrch vstoupila jen hrstka jedinců, jako by odrážela všechny kroky, kterými náš druh zkouší výdrž planety. Vědci proto upozorňují, že pokud „volání Antarktidy” nevyslyšíme, svět se změní k nepoznání.
     Komentáře
  • Dotyk

    Otřesná hygiena ve Versailles za Krále Slunce: Nesnesitelný zápach a výkaly na chodbách

    Před 28 dny
    Versailles je považován za jeden z nejluxusnějších paláců na světě. Jeho interiér připomíná třpytící se poklad. V době, kdy byl obýván dvorem Ludvíka XIV., byl ale plný špíny, hmyzu a zápachu z nemytých těl, nevynesených nočníků a parfémů, které měly toto smyslové nepohodlí potlačit.
     Komentáře
  • Dotyk

    Žralok připlul k potápěči a šťouchl do něj. Nechtěl ho sežrat, ale prosil o pomoc

    Před 29 dny
    Pozoruhodná setkání se občas stanou pod vodou v situacích, kdy mnohdy i nebezpečná zvířata připlují ke člověku, protože potřebují jeho pomoc. Žralok požádal potápěče o pomoc a jeho vděčnost byla poté zdokumentována na video.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tresty za opilství ve starém Římě: Pro ženy byly mimořádně kruté, muži postihováni nebyli

    Před 1 měsícem
    Staří Římané měli k vínu vřelý vztah. Bylo základem hospodářství a obchodu, lékem, běžnou přísadou do vaření i úplatkem při náboženských obřadech. K dispozici ho měli otroci, rolníci, šlechtici, muži i ženy. Poslední skupina však byla označena za „problémovou”.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný příběh neslavnějšího českého kata Jana Mydláře: Obětoval se z lásky kvůli krásné vražedkyni

    Před 1 měsícem
    Byla hluboká noc. Ticho, které ji zahalovalo, bylo přerušeno silným zabušením na dveře. „Otevřete. Stala se tragédie! Dorotku uvěznili,” chrudimský konšel Matěj Mydlář nemohl popadnout dech. Jeho synovec Jan se na něj vyděšeně díval. Jeho láska v temné kobce? Z té představy se mu zvedal žaludek.
     Komentáře
  • Dotyk

    Historický kvíz: Ve kterém století se odehrála jaká válka?

    Před 1 měsícem
    Války jsou neodmyslitelnou součástí lidské historie. Již celá staletí ovlivňují společnosti, kultury a geopolitiku. Jak dobře je znáte a tušíte, v jakém století proběhla jaká válka? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno!
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Jak dobře znáte život a dílo českého velikána, Járy Cimrmana

    Před 1 měsícem
    Jára Cimrman, fiktivní postava narozená ve Vídni, se stal neoddiskutovatelnou součástí českého kulturního života. Jeho přínos spadá do oblastí divadla, vědy a umění. Jak dobře znáte život a dílo tohoto českého velikána? Zkuste si náš kvíz.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz nejen pro řidiče: Jak dobře si pamatujete otázky z testu autoškoly

    Před 1 měsícem
    Cestování autem je pro většinu z nás nedílnou součástí života. K tomu, abychom ale autem mohli jezdit, musíme nejprve získat řidičské oprávnění. Ti z vás, kdo jsou již zaběhlými řidiči, by pravidla silničního provozu měli bez problémů ovládat. Co ale těžké otázky z autoškoly, zvládli byste je?
     Komentáře
  • Dotyk

    Manželství ve staré Mezopotámii: Prvně ženu dražili na trhu, pak ztratila veškerá práva

    Před 1 měsícem
    Je označována za kolébku civilizace. Oblast mezi řekami Eufrat a Tigris byla totiž jedním z prvních míst, kde vyrostla složitá městská centra a tvořily se zákony. Ty, které souvisí s manželstvím, by se dnešní společnosti, a hlavně ženám, moc nelíbily.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný konec komika Jiřího Wimmera: O život přišel zbytečně pod koly autobusu

    Před 1 měsícem
    Život českého komika skončil předčasně a hloupě. Jiří Wimmer, komik s nezaměnitelným humorem a talentem, bojoval s démony uvnitř své duše. O život ho připravila nešťastná náhoda.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Základní letopočty z historie českého národa

    Před 1 měsícem
    Historie českého národa se táhne přes mnoho století a je plná klíčových událostí, které formovaly jeho identitu a další vývoj. Jak dobře se vyznáte v základních letopočtech našeho národa? Vyzkoušejte si náš kvíz!
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Jak byste se domluvili ve středověku: 10 dříve běžně užívaných slov, která dnes již neznáme

    Před 1 měsícem
    Středověk je historické období trvající od 5. do 15. století a je považované za jedno z nejzajímavějších a nejdůležitějších kapitol dějin. Značně specifická byla tato doba i svou mluvou. Myslíte, že byste se tehdy domluvili?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Test základních všeobecných vědomostí

    Před 1 měsícem
    Vzdělávání je nikdy nekončící proces. Ať chodíme do školy, čteme časopisy nebo sledujeme dokumenty, vždy se naučíme něco nového. Otázkou však je, zda si informace pamatujeme. Zkuste se otestovat naším kvízem zaměřující se na historické milníky, osobnosti kultury nebo fakta o přírodě.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: 10 chytáků z českého pravopisu, se kterými bojují žáci základních škol

    Před 1 měsícem
    Český jazyk se řadí mezi slovanské jazyky a je jedním z nejbohatších a zároveň nejzáludnějších jazyků na světě. Jak dobře umíte česky? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno!
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: 10 hádanek starých Vikingů, kterými testoval bůh Odin inteligenci krále Heidreka

    Před 1 měsícem
    Přechytračit v hádankách severského boha smrti, magie a extáze Ódina může být tvrdý oříšek. Navíc, když jeho rébusy obsahují metafory a analogie. Otestujte se a získejte titul Nejlepší vikinský luštitel.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Jak znáte běžně používaná cizí slova?

    Před 1 měsícem
    Český jazyk nepředstavuje uzavřený systém, je otevřený vlivům z různých koutů světa. Mnoho slov, která denně používáme, pochází z cizích jazyků. Tušíte, jak dobře se v cizích termínech orientujete? Náš kvíz vám to prozradí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Archeologové našli nejstarší hračku pro dospělé. Dvaceticentimetrový falus je starý 28 000 let

    Před 1 měsícem
    Figurky Venuší, pyšnící se postavou „krev a mléko", byly objevené v celé Eurasii. Jejich mužský ekvivalent však v archeologických nálezech až do roku 2005 chyběl. Tehdy bylo v jeskyni Hohle Fels poblíž Ulmu vykopáno 14 kamenných kousků. Po jejich složení se vědci začali červenat.
     Komentáře
Reklama