Jan Stránský

Editor publicistiky SZ

Editor analýz a publicistiky SZ

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 12 dny

  Ještě drobné doplnění k hypotékám, o nichž je v analýze také řeč. Pro ilustraci, jaký je rozdíl mezi těmi dnešními, kdy je úroková sazba někde okolo šesti procent, a hypotékami v letech, kdy byla na dvou procentech: růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 korun.

  Za takových podmínek se asi nelze divit, že vloni byly počty poskytnutých hypoték nejnižší za posledních 20 let. Lidé zkrátka nejsou ochotní – nebo si to nemohou dovolit – platit tak vysoké splátky.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 15 dny

  Babiš by se mohl obrátit s prosbou o podporu zejména na voliče poslance SPD Jaroslava Bašty, který skončil čtvrtý se ziskem kolem 4,5 procenta hlasů (248 375). Podle předsedy SPD Tomia Okamury ale toto opoziční hnutí zatím neví, koho podpoří. Podobně se vyjádřil i bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s půlprocentní podporou (30 827). Ani hlasy voličů těchto kandidátů by Babišovi v prvním kole ani ve finále k prezidentství nepomohly.

  Bude to ještě zajímavé.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 19 dny

  Vedle politiků a byznysmenů, o nichž píšeme v této analýze, podporují kandidáty i celebrity. Má pro vás jejich doporučení nějakou váhu při rozhodování?

  Odkaz  

  Celebrity jako lákadlo na voliče. Podívejte se, kdo koho podporuje - Seznam Zprávy
  SEZNAMZPRAVY.CZZa některé prezidentské kandidáty se postavily desítky známých osobností, podpora jiných je naopak nevýrazná.
 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 21 dny

  V analýze píšeme kromě jiného: „V následujících dnech dojde ke kolíkování prostoru mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. S tím, že každý zvolí jiné prostředky. Generál bude poukazovat na dosavadní nezkušenost své soupeřky, zdůrazní svůj klid, nadhled a prezidentské ambice. Danuše Nerudová bude hrát zase kartu vojáka a bude připomínat jeho minulost v komunistické straně.“

  Aktuální dnešní dění ukazuje tuto předpověď jako přesnou.

  Odkaz 1  

  Ponížil mě, nařkla Nerudová Pavla a upustila od pozitivní kampaně - Seznam Zprávy
  SEZNAMZPRAVY.CZJeště v nedělní televizní debatě Danuše Nerudová tvrdila, že v závěrečném týdnu povede pozitivní kampaň. Hned v pondělí se ale na sociálních sítích pustila do Petra Pavla a nařkla ho z „ponižování“. Ten její interpretaci odmítl.
 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 25 dny

  Ještě doplním jeden pohled: „Dokud nebudou předpovědi ukazovat zimní počasí, je pravděpodobný další pokles cen," uvedli analytici ze společnost Energi Danmark, která se zabývá obchodováním s energiemi.

  Jinak nenormální patnáctistupňové lednové teploty nám tedy letos hrají do karet. Přesto doufejme, že se podobné zimy nestanou standardem.

 • Jasně, před dvěma roky byly sice proti dnešku nižší ceny i úroky hypoték, ale čekání se vyplatilo 🙂 .

  Reálně jsou teď možná o něco nižší ceny, neb před rokem v době absolutního vrcholu, ale hypotéky jsou výrazně dražší a především prakticky nedostupné, takže nižší cena je vcelku k n ičemu, když není za co nakoupit. No ale hlavně, že se to čekání vyplatilo.

  Editor publicistiky SZreagoval na Martin Bílý
  Před 25 dny

  Ale já přece nemluvím o situaci před dvěma roky, ale o situaci aktuální, kdy ceny začaly po prudkém růstu klesat. A jistě, hypotéky jsou dnes někde úročeny skoro sedmi procenty, zatímco před nemnoha lety to byla procenta dvě. O tom ovšem také nemluvím. Konstatuji, že nákup realit pro bydlení je nyní poměrně zásadně výhodnější než na začátku léta 2022. A v roce 2023 podle všeho ceny ještě klesnou, někdy i o desítky procent – a na to se podle mě čekat vyplatí.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 26 dny

  Lidové moudro „kdo si počká, ten se dočká“, zdá se, začíná platit u cen bytů stoprocentně. A platí to i pro rodinné domy, jak ostatně píšeme v analýze:

  „Také ceny rodinných domů se od května 2022 začaly snižovat. Na území Čech došlo za poslední půlrok k poklesu ceny o 5 až 10 procent, na jihovýchodě, v oblasti Břeclavi a Mikulova, se ceny propadly až o 20 procent.“

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  Několik vědeckých faktů z této analýzy:

  Za posledních 60 let se zima v ČR oteplila o 2,2 stupně Celsia, měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně.

  V nížinách průměrně nasněží za celou sezónu 46 centimetrů sněhu, ale v posledním desetiletí to bylo jen třicet centimetrů.

  Počet dnů se souvislou sněhovou pokrývkou se za 60 let snížil o polovinu a množství dnů s výškou sněhu nad deset centimetrů dokonce kleslo o dvě třetiny.

  V průměru za Českou republiku v letech 1961–1990 napadlo v prosinci 22,5 centimetru nového sněhu. V poslední dekádě to už bylo jen 11 centimetrů.

  V textu je dat mnohem víc, nepředpokládám však, že by popírače změny klimatu mohla přesvědčit. Otázka je, proč ten iracionální odpor vůči vědeckým poznatkům?

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  „Windfall tax kombinovanou s odvody energetických firem budou prověřovat soudy, už dnes se na systém chystají žaloby.  Daňový expert David Krch, stejně jako řada dalších odborníků, míní, že hrozí žaloby o náhrady škod, správní spory, spory o výklad nejednoznačných pasáží zákona. Nedá se tak vyloučit, že kvůli windfall tax bude stát muset část vybraných peněz vracet i s úroky a s tučným odškodným.“

  Čeština má k tomu pěkné rčení: práce kvapná, málo platná.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  “Kratom je jedinečný v tom, že o něm víme velice málo a je zkoumán v kontextu západní společnosti velmi krátkou dobu na to, abychom věděli vše o jeho škodlivosti. V mnoha případech se již historicky prokázalo, že látky užívané v terapeutickém kontextu jako bezrizikové byly o několik let později označeny za zdraví škodlivé či smrtelné.”

  To jsou, myslím, klíčová slova.

 • komentoval
  Před 1 měsícem

  Aha, a rodiče byli kde?

  Editor publicistiky SZreagoval na Tomáš Kratochvíl
  Před 1 měsícem

  Příklad z Hradce Králové: „Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se podle mluvčího Jakuba Sochora exekuce nařizovaly souběžně na děti i na zákonné zástupce.“

  Čili dítě nezodpovědného nebo nemajetného rodiče (těch příčin může být spousta) to pak odnáší za něj. Nevím, ale nepřijde mi to úplně správné.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  „Z dat je patrné, že za naprostou většinu dětských dluhů nesou zodpovědnost svým jednáním, nebo naopak nejednáním obce ve spolupráci s překupníky dluhů a exekutorskými úřady,“ říká analytik Laco Toušek.

  Což tedy zní dost děsivě.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  „Z mého pohledu vše přerostlo rozumné meze a dopady začaly být škodlivé a mimo zájmy České republiky,“ shrnuje zemanovskou éru v zahraniční politice znalec poměrů v Černínském paláci Pavel Telička. Miloš Zeman prostřednictvím ministerstva zahraničí prosazoval své zájmy ve vztahu k Rusku, dalším teritoriím bývalého SSSR a k Číně. A tlačil na posty velvyslanců své kandidáty.

  Věřme, že nový prezident/ka se bude chovat standardně a v záležitostech zahraniční politiky bude Česko především kvalitně reprezentovat a postupovat v souladu s kroky vlády.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  „Je mi rodičů a dětí opravdu líto. Obvolávají nebo objíždí ordinace, pláčou za dveřmi, že je nemá kdo vzít a dítě je nemocné. Jsme ve stresu a nevíme, jak to řešit. Ale obávám se, že to bude pořád horší. Trend je jasný. Spousta kolegů v seniorním věku říká, že už to nedává,“ míní předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

  Nepěkné vyhlídky.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  Zimou bez větších útoků by Ukrajina mohla ztratit „momentum“ neboli tah na branku a pozici aktivnějšího hráče, který ve válce udává tempo. Rusko by tím získalo potřebný čas k výcviku mobilizovaných, kteří by pak mohli na jaře udeřit zpět. Dlouhé pokračování v „opotřebovávací válce“ také zvyšuje riziko ztráty podpory západních zemí a zvýšení tlaku na mírová jednání, která by v danou chvíli byla pro Kyjev nevýhodná.

  Což jsou podle vojenských analytiků důvody, proč by Ukrajinci i v zimě, byť jsou vyčerpaní, ale stále vysoce motivovaní, mohli pokračovat v útocích.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 1 měsícem

  „V každém případě bude Antibabiš od začátku důležitým volebním tématem,“ předpovídá šéf Medianu. Polarizace mezi Babišem a jeho soupeři bude ještě větší, než byla v časech, kdy proti středopravým kandidátům stál Zeman.

  Lze tedy očekávat jednu z nejostřejších prezidentských kampaní. Snad se udrží v mantinelech slušnosti a nedojde na podrazy a zákeřnosti, jichž jsme byli svědky v posledních dvou prezidentských volbách.

 • komentoval
  Před 2 měsíci

  Obávám se, že každé pojmenování se časem stane pejorativem. Stejně jako "dezinformátor", ačkoliv to slovo pregnantně vyjadřuje podstatu věci, že jde o osobu která vědomě, či z neznalosti šíří zavádějící informace. Ovšem ty, kteří tak činí vědomě, lze bez výčitek svědomí nazvat také lháři. To jsme však zpátky u toho, že se to dotkne něčích citů. V každém případě, ať už kdokoliv přijde s jakýmkoliv pojmenováním, vždy to bude my vs. oni a tudíž vždy to bude vzbuzovat pocit, že na ty, kteří se počítají mezi ty "Oni", je nahlíženo seshora.

  Editor publicistiky SZreagoval na Ondrej Kovačič
  Před 2 měsíci

  Je to přesně tak.

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 2 měsíci

  Naši čtenáři na sítích diskutují, jak tedy skupině lidí, o které píšu, vlastně říkat. Padají návrhy jako lůza nebo chátra. To je z deště pod okap. Stejně jako dezoláti jsou hanlivé. Mohli bychom se přidržet dezinformátorů – pojem vystihuje podstatu, není prvoplánově ostouzející, ale dnes již má přece jen také pejorativní nádech. Čili vlastně jednoslovný termín nemám. Napadá vás nějaký slušný?

 • Editor publicistiky SZkomentoval
  Před 2 měsíci

  Jakkoli se to může zdát na Západě nepochopitelné, v ruském vnímání není válka na Ukrajině expanzionistická, ale spíš sebezáchovná. Rusové považují ukrajinskou válku za součást konfliktu s celým Západem, který chce - podle jejich zažité představy - ponížit a podmanit jejich národ.

  Je to hrozné, ale válka evidentně hned tak neskončí.

 • kdy napíšete něco podobně zaujatého o zákazu alkoholu nebo cukru? Díky.

  Editor publicistiky SZreagoval na Antonín Pořízek
  Před 2 měsíci

  Píšeme o tom pořád, viz např.

  Konzumace alkoholu má ale dopady také na zdraví jedince, ne pouze na jeho okolí. „Alkohol ovlivňuje až 200 diagnóz, takže to není jenom ta závislost. Samozřejmě na některé má vliv úplně, například na alkoholovou cirhózu, a na některé třeba jenom z pěti až deseti procent. Jeho takzvaná frakce, jak se tomu říká, je u různých onemocnění různá a mění se podle pohlaví či věku,“ přibližuje Barták a dodává, že alkohol je také prokázaný karcinogen.

  Odkaz 1  

  Spotřeba alkoholu je v Česku „relativně stabilní, ale stabilně vysoká“ - Seznam Zprávy
  SEZNAMZPRAVY.CZTento týden skončila kampaň Suchej únor, která si klade za cíl prověřovat vztah Čechů k alkoholu. Spotřeba i míra konzumace alkoholu je ale v Česku dlouhodobě vysoká. Výzkumník Seznam připravil na toto téma průzkum.