Nemám, dovolenou si platíte i jako zaměstnanec. Váš zaměstnavatel má určitý rozpočet na Vaše místo a do něj započítává jak vaší mzdu, tak i vaší dovolenou a v neposlední řadě i nějaké pracovní pomůcky. Navíc mu vaše práce musí vydělat. A všechny odvody vám seberou 1/3 hrubé mzdy. Nemocenskou tu si taky platíte v odvodech. Mimochodem i OSVČ si jí může dobrovolně platit. Případně se může na nemoc pojistit i u některé běžné pojišťovny. Ano pomůcky si musíte koupit, ale ty si zakalkulujete do ceny zakázek. Jak jsem psal 15 jsem se živil jako zaměstnanec a 10 let jako OSVČ ve stále stejné profesi tak mohu srovnávat. Jako zaměstnanec máte výhodu, že jdete do práce odvedete práci a dostanete zaplaceno. O nic víc se nestaráte. Na druhou stranu nemáte volnost, pokud třeba chcete odjet na výlet do světa na 2-3 měsíce si orazit od práce, je to složité. Jako OSVČ máte nevýhodu, že si musíte řešit i agendu okolo práce (pokud jste dobrý shánět si zakázky nemusíte, ty chodí samy), ale obrovskou výhodou je ta svoboda. Jak jsem psal vždy jako OSVČ jsem vydělával o cca 30-40% víc než jako zaměstnanec. A to je dle mě nefér. OSVČ pokud odvádí paušál platí doslova směšné odvody. Netvrdím, že by paušál měl být na stejné úrovni jako daně zaměstnance, ale neměl by být takový propastný rozdíl. To je celé nic víc za tím nehledejte.
> Nemám, dovolenou si platíte i jako zaměstnanec.
Tato věc ukazuje jak jste mimo.
OSVČ má příjem jen za dny, kdy pracuje.
Zaměstnance má příjem i za dny kdy nepracuje a má dovolenou.
Pokud chcete srovnat příjem OSVČ a zaměstnace, musíte si měsíční či hodinový příjem přepočítat tím způsobem, že OSVČ bude mít 4-6 týdnů volno.
Napsal jste k tomu nesmysl, který s celým problémem nijak nesouvisí.
Takže vy skutečně trváte na svém tvrzení, cituji "To že stát nařídí firmě daň, kterou vyplatí zaměstnancům" ?
Dovedl byste přesně uvést, jakou máte daň máte na mysli a který zákon stanovuje, že se má vyplatit zaměstnancům?
Upřímně by mě zajímalo jak ve Vašem domorodém kmeni říkáte odvodům nařízeným státem. Možná žijete v nějakém náboženském seskupení a preferujete termín desátek.
Stát může nařizovat různé povinné odvody a platby, mohou být finanční či materiální, a to nejen do rozpočtu státu či obcí, může nařizovat platby komorám, regulačním organizacím či neziskovkám. Například v SK si můžete doborovolně vybrat, že 2% daně z příjmů pošlete libovolné neziskové organizaci.
I koncesionářský poplatek za TV a rozhlas či autorský poplatek z kopírovacích zařízení či médií jsou daně. Můžete si proto vymýšlet speciální termíny, ale všechno jsou to daně.
Není to tak dlouho, kdy byl nařizován nakladatelům tzv. povinný výtisk, který se musel dávat hlavním knihovnám. To je příklad materiální formy daně.
Zformuloval jsem to tu dost jasně hned v několika příspěvcích. Odůvodňovat vyšší daně (které jdou státu) tím, že zaměstnanci mají výhody, které ale neplatí ten stát, je nesmysl.
Já doufám, že to je vtip. Tak hloupý snad nikdo být nemůže.
To že stát nařídí firmě daň, kterou vyplatí zaměstnacům je to samé jako když nařídí vyplacení té částky přímo zaměstnancůmům.
A co je pak sleva na dani na poplatníka? To je bonus od zaměstnavatele? :D
Zásadní rozdíl je právě v těch penězích. Klidně si to nakreslete, když je to na vás příliš složité. Proč stát vybírá peníze na něco, co neplatí, ale pouze to nařídí platit někomu jinému?
Snížení transparentnosti a snížení administrativy na straně státu. Defakto ČR přesouvá spoustu povinností na zaměstanavatele, napříplad tvorbu daňových přiznání za zaměstance, to třeba v USA nemá obdoby. Je to všechno forma daně. To, že musíte udělat zaměstnanci daňové přiznání, musíte mu zaplatit dovolenou atd. je všechno daň.
Všechny ty věci jsou nařízené státem, to jeslti je stát platí z daní, co vybral nebo nařídí firmám platit to přímo, aby s tím neztrácel administrativu na straně státu je jaký rozdíl?
Je to naprosto zásadní rozdíl. Protože tento článek je o výši daní. Daně jdou státu. Tedy je na místě otázka, co za to zaměstnanec od státu dostává.
Je to tak zásadní rozdíl, že ho nemůžete ani zformulovat. 😄
Dovolenou zaměstnanec dostává od státu zákonem. To jestli ji platí zaměstnavatel přímo nebo nepřímo skrze daně je virtuální rozdíl. Asi jako rozdíl mezi pojištěním placeným na straně zaměstnance nebo zaměstavatele.
Já nechápu, že to rozdělení, aby byl systém co nejméně transparentní na někoho dospělého funguje.
Tak s tím nemohu souhlasit. Pracuji již 28 let. Dělám stále tu samou profesi. Zhruba 10 let jsem pracoval jako OSVČ zbytek času jako zaměstnanec. Jako OSVČ ať už s odvody nebo s paušálem. Jako OSVČ jsem vydělal vždy minimálně o 1/3 víc než jako zaměstnanec. A to právě díky tomu, že odvody jsou oproti zaměstnancům směšně nízké. Jako platit paušál jako OSVČ cca 7 000 a oproti tomu daně, soc. a zdrav. Jako zaměstnanec cca 20 000 je velký rozdíl. A tento rozdíl by se měl snížit, bylo by to fér.
Jenom na zaplacení dovolené 4 týdny potřebujete mít o cca 10% větší příjem. Všechno pracovní vybavení si musíte koupit, nemocenská 14 dní jde z Vaší kapsy.
Nemáte problém s počty?
Právě že je nikdo neždíme.. to oni ždímají stát.. nic (nebo minimum) odvedou a pak by chtěli služby (školství, zdravotnictví, infrastruktura, bezpečnost..).. prostě bordel desítky let.. a hodnoty tvoří jejich zaměstnanci..
Seberte se člověče. Za svůj život jsem nikdy nebyl na úřadu práce a nečerpal ani jeden den nemocenské ani jiné sociální dávky. O důchod nestojím, mohl bych prosím vystoupil ze sociálního pojištění?
Nemáte pokračovat, protože to jsou nesmysly. Ty vámi uvedené výhody neplatí zaměstnancům stát. To platí jejich zaměstnavatel, tedy mu na to ti zaměstnanci musejí vydělat svojí prací a o to mají nižší mzdu, protože zaměstnavatel není charita. Zde se bavíme o tom, proč mají OSVČ nižší daně, co se platí státu.
A co se týká "příspěvku na děti" i "daňové slevy na dětí", to maji OSVČ taky.
Všechny ty věci jsou nařízené státem, to jeslti je stát platí z daní, co vybral nebo nařídí firmám platit to přímo, aby s tím neztrácel administrativu na straně státu je jaký rozdíl?
Přijde mi, že zásadní rozdíl mezi Bitcoinovou kauzou a kauzami Babiše je v tom, že:
Penize z BitCoin asi nebyly čisté, ale miliarda byla přivedena do rozpočtu ČR.
Babišovy vysává ač legálně nebo nelegálně dotace a neplatí moc daní. Obojí odčerpává peníze z ropočtu.
Nikdo není čistý, ale já osobně přeferuji přesun peněz do rozpočtu.
10
Sledujících
0
Sleduje
10
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak byl měsíc na suchu. U trávy stačí tři dny. Co je to za šaškárnu?
2 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
No, psali o něm jaká je fetka, že bere snad 5 různých drog od ketaminu až po lysohlávky, tj. je těžko uvěřitelné, že by jen tak vydržel měsíc bez dávky čehokoli.
2 odpovědi