Klientská zónaSeznam.cz

« Elektronická fakturace

Nastavení a správa certifikátů v Adobe Readeru

Naše společnost bude zasílat elektronickou poštou (e-mailem) daňové doklady ve formátu PDF, které budou podepsány elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném systémovém certifikátu od certifikační autority České pošty s.p. - PostSignum QCA (dále jen PostSignum QCA). Elektronický podpis u daňového dokladu jednoznačně potvrzuje informaci o vystaviteli, tedy společnosti Seznam.cz, a.s. a znemožňuje jakoukoli neautorizovanou úpravu faktury po jejím vystavení.

Elektronickým podpisem je podepsán pouze PDF dokument obsahující fakturu, nikoli celý e-mail s fakturou. Fakturu je tak možno spolu s elektronickým podpisem archivovat odděleně bez doprovodného e-mailu.

Jak ověřit podpis?

Ověření platnosti podpisu lze provést přímo v prostředí Adobe Readeru po otevření PDF souboru. V horní části okna uvidíte informaci o digitálním podpisu - Podepsáno a všechny podpisy jsou platné

Obrazek: Ukazka Faktury

Co dělat, pokud se zobrazuje jiná informace?

Pokud se objeví zpráva Nejméně jeden podpis má problémy, projděte následující kroky:

Ve výchozím nastavení Adobe Reader nedůvěřuje kořenovým certifikátům, které jsou integrovány v úložišti Vašeho systému Windows. Aby Adobe Reader dokázal ověřit platný elektronický podpis nebo značku, proveďte následující kroky:

  1. V menu vyberte na Úpravy / Předvolby.
  2. V Kategoriích vyberte možnost Podpisy.
  3. V části Ověření klikněte na možnost Další.
  4. V části Integrace s Windows zaškrtněte volbu Ověřování podpisu (viz. obrázek níže).
  5. Změny uložte.
  6. Ukončete Adobe Reader a otevřete PDF fakturu znovu.
Obrazek: Ukazka digitalniho podpisu

Aktualizace operačního systému

Kořenové certifikáty CA se dle jejich expirace pravidelně obměňují. Do operačního systému se dodávají spolu s pravidelnými aktualizacemi systému. Pokud jste počítač delší dobu neaktualizovali, systém nemusí znát aktuálně platný certifikát CA. Aktualizujte Váš operační systém.

V případě, že není stále kořenový certifikát CA nainstalovaný (např. u jiných systémů než Windows), lze postupovat dalším ze způsobů uvedeným na této adrese http://www.postsignum.cz/certifikaty_autorit.html.

Další informace o nastavení Adobe Readeru naleznete např. v tomto videu http://www.jaknapdf.cz/?p=287