Jednasedmdesátiletý vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí byl klíčovou osobou a „scénáristou“ mnoha útoků na Spojené státy americké. Podílel se také na plánování teroristických útoků z 11. září 2001. Kým byl obávaný terorista a jak se dostal k moci?
Jedenáct let stál v čele Egypta prezident Anvar Sadat. Muž, který dokázal udělat z porážky vítězství, jako první arabský vůdce navštívil Izrael a vytřískal z toho všeho ještě Nobelovu cenu míru. Před čtyřiceti lety se stal obětí atentátu - přímo před televizními kamerami.
V čele nejlidnatější arabské země stál téměř tři desetiletí, ve funkci zažil studenou válku, řadu ozbrojených konfliktů i četná mírová jednání na Blízkém východě. Čtvrtý egyptský prezident Husní Mubarak odstoupil z funkce v únoru 2011 po 18 dnech masových protivládních protestů. Zemřel v úterý ve věku 91 let.
Včerejší parlamentní volby v Izraeli sice opět skončily patem, pozice nejdéle vládnoucího premiéra v historii země Benjamina Netanjahua je ale přesto značně ohrožena. Přitom jeho strana Likud patří dlouhodobě k nejpopulárnějším v zemi. Její volební vítězství z roku 1977 dokonce vyvolalo doslova zemětřesení na tamní politické scéně a první triumf pravicové strany v do té doby socialistické zemi si vysloužil označení „revoluce“.
Před 41 lety na Blízkém východě zamrzlo peklo. Dva nesmiřitelní nepřátelé, Izrael a Egypt, po téměř dvou týdnech náročného vyjednávání, podepsali tzv. Dohody z Camp Davidu, které vedly k první mírové smlouvě mezi Izraelci a Araby. A nebýt neúnavnosti amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který musel neustále usmiřovat představitelé obou států, nemuselo k mírové dohodě vůbec dojít.