Zavřít
Církve

Církve

Nejnovější články na Seznamu na téma Církve
  • České noviny

    Svatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí z Česka i Polska

    Před 1 hodinou
    Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se dnes zúčastnily stovky lidí. Hlavním celebrantem polední bohoslužby pod širým nebem v blízkosti kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky byl královéhradecký biskup Jan Vokál. Bohoslužby se účastnili také zástupci polské katolické církve či bývalý prezident Václav Klaus a někteří starostové krkonošských obcí a měst. ČTK to dnes řekli zástupci zúčastněných institucí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. Na Sněžce bylo v poledne polojasno a okolo 12 stupňů Celsia.
     Komentáře
  • České noviny

    AP: Významný kardinál českého původu sloužil mši za oběť z Osvětimi

    Před 20 hodinami
    Významný kardinál žijící ve Vatikánu dnes připomněl 80. výročí smrti v plynové komoře Edith Steinové, která se stala katoličkou poté, co konvertovala z judaismu. Kanadský kardinál Michael Czerny, který se narodil v Brně, za ni sloužil mši nedaleko vyhlazovacího tábora v Osvětimi a připomněl přitom osud své vlastní rodiny židovského původu pod vládou nacistů, napsala agentura AP.
     Komentáře
  • České noviny

    Stanislav Schneedorf obnovil na Šumavě na osm desítek křížků

    Před 16 dny
    Na osm desítek křížků božích muk na Šumavě renovoval Stanislav Schneedorf z Volar na Prachaticku. Velkou část nákladů na obnovu uhradil sám. Dnes se po poutní mši v kostele svatého Jakuba v Želnavě na Prachaticku vydal spolu s dalšími účastníky ke křtu nedalekých opravených božích muk. Schneedorf se obnově křížků věnuje tři desítky let, řekl ČTK.
     Komentáře
  • České noviny

    Bohoslužba v brněnském kostele zahájila oslavy 200 let od narození Mendela

    Před 24 dny
    Slavnostní bohoslužbou, kterou vedl pražský arcibiskup a český primas Jan Graubner, dnes v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně začal týden oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Další mše, pro změnu sloužená v latině, Mendelův týden příští neděli také uzavřet. Zařazením bohoslužeb v augustiniánském kostele na program festivalu Mendel 2022 chtějí pořadatelé zdůraznit, že ač je Mendel dnes znám jako zakladatel genetiky, byl za svého života hlavně opatem kláštera ve Starém Brně. ČTK to za pořadatele řekl Matěj Hollan.
     Komentáře
  • České noviny

    Faráře Toufara ode dneška připomíná v Arnolci na Jihlavsku bronzová busta

    Před 24 dny
    Bronzová busta ode dneška připomíná v Arnolci na Jihlavsku faráře Josefa Toufara umučeného komunistickými vyšetřovateli. Kněze, od jehož narození uplynulo 120 let, dnes mimo jiné uctili také slavnostní bohoslužbou. Arnolec kvůli tomu navštívilo několik stovek lidí. Toufar se v Arnolci narodil a vyrůstal. ČTK to za pořadatele řekl publicista Miloš Doležal.
     Komentáře
  • České noviny

    Rodina vraha japonského expremiéra Abeho je napojená na Moonovu sektu

    Před 30 dny
    Matka muže podezřelého z vraždy bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho je členkou Církve sjednocení, známé také jako Moonova sekta. V Tokiu to dnes na tiskové konferenci oznámil vůdce japonské odnože této církve Tomihiro Tanaka. Podle japonských médií podezřelý Tecuja Jamagami vyšetřovatelům řekl, že byl Abe členem církevní organizace, která přivedla jeho matku na mizinu, a že se za to chtěl pomstít, protože Abe k této organizaci patřil. To ale Tanaka popřel.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Kaple Matky Boží u hradu Veveří se otevřela lidem

    Před 1 měsícem
    Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna. Po zbytek roku je přístupná jen po domluvě pro větší skupiny lidí nebo při mimořádných příležitostech. Kaple bude uzavřená také v případě velmi silného deště, řekl veverskobítešský farář Marek Hlávka. Římskokatolická farnost Veverská Bítýška kapli spravuje, i když územně spadá pod brněnskou část Bystrc.
     Komentáře
  • České noviny

    Kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří se otevřela veřejnosti na celé prázdniny

    Před 1 měsícem
    Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna. Po zbytek roku je přístupná jen po domluvě pro větší skupiny lidí nebo při mimořádných příležitostech. Kaple bude uzavřená také v případě velmi silného deště, řekl ČTK veverskobítešský farář Marek Hlávka. Římskokatolická farnost Veverská Bítýška kapli spravuje, i když územně spadá pod brněnskou část Bystrc.
     Komentáře
  • České noviny

    Bohoslužba v Betlémské kapli připomněla Husa i Komenského

    Před 1 měsícem
    Bohoslužbou v pražské Betlémské kapli si dnes Církev československá husitská připomněla letošní 607. výročí upálení církevního reformátora mistra Jana Husa. Bohoslužbu vedl patriarcha církve Tomáš Butta, který ve svém kázání srovnával Husa s Janem Amosem Komenským. Na letošek právě připadá 430 výročí narození učitele národů a posledního biskupa Jednoty bratrské Komenského. Zazněly i prosby za mír na Ukrajině a za slitování za Ukrajince, kteří ztratili své blízké i domovy. Butta vyzval věřící, aby neztráceli odvahu ani odhodlání konat dobro.
     Komentáře
  • České noviny

    Cyrilometodějské slavnosti završí na Velehradě národní pouť

    Před 1 měsícem
    Válečný konflikt na Ukrajině i pomoc České republiky uprchlíkům připomněl dnes v kázání na Velehradě kardinál Michael Czerny, podle kterého je tato "zločinná válka" vedena proti svobodné Ukrajině i celému civilizovanému světu. Czerny byl hlavním kazatelem slavnostní mše, kterou dnes dopoledne vyvrcholily tradiční cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku. Bohoslužbě přihlíželo za deštivého počasí několik tisíc lidí v pláštěnkách či s deštníky nad hlavou. Czerny kázání přednesl v češtině, jelikož má české kořeny. Narodil se v roce 1946 v Brně a jeho rodina o dva roky později emigrovala do Kanady.
     Komentáře
  • České noviny

    Lidé ve Velehradě pokračovali v ručním přepisování bible

    Před 1 měsícem
    Lidé dnes ve Velehradě na Uherskohradišťsku pokračovali v ručním přepisování bible. Akce je tradiční součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle, takzvaný Velehradský rukopis začal vznikat v roce 2005. Dnes lidé psali úryvky z Knihy Jozue a Knihy Soudů, které jsou rozepsány z minulého roku, řekla ČTK Petra Číhalová z Římskokatolické farnosti Velehrad.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřel disident, básník a kněz Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let

    Před 1 měsícem
    Ve čtvrtek zemřel český kazatel, básník a publicista Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let. Informovala o tom dnes orlickoústecká radnice. Husitský kněz dlouhodobě působil v regionu. V Ústí nad Orlicí žil od 80. let, obdržel Cenu města Ústí nad Orlicí a v letech 1994 až 2006 byl i městským zastupitelem.
     Komentáře
  • České noviny

    Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

    Před 1 měsícem
    Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec, a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity. Papež Graubnera jmenoval v květnu.
     Komentáře
  • České noviny

    Graubner: Jméno olomouckého arcibiskupa by mělo být známo zhruba do roka

    Před 1 měsícem
    Jméno nového olomouckého arcibiskupa by mělo být známo zhruba do roka. Podle Jana Graubnera, který byl v této funkci bezmála 30 let a 2. července bude uveden na svatovojtěšský arcibiskupský stolec v Praze, to odpovídá běžné praxi. Třiasedmdesátiletý Jan Graubner, který byl v polovině května jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým, odchází z Olomouce do Prahy sám, bez nejbližších spolupracovníků. Počítá zároveň s tím, že ve funkci pražského arcibiskupa bude vzhledem ke svému věku přesluhovat, řekl v rozhovoru pro ČTK.
     Komentáře
  • České noviny

    Orel si připomíná 100 let od sletu v Brně, městem šel průvod 300 lidí

    Před 1 měsícem
    Zhruba 300 lidí a 40 praporů bylo dnes v centru Brna k vidění v orelském průvodu, který je součástí víkendové připomínky 100 let od prvního orelského sletu v Brně. Generální sekretářka Orla ČR Kristina Horáková ČTK řekla, že Orel stále žije, létá a je funkční organizací. V ČR má přibližně 19.000 členů. Jednoty se nacházejí napříč republikou. Orel se od roku 1912 zaměřuje na sport a kulturu s duchovním rozměrem napříč všemi generacemi.
     Komentáře
  • České noviny

    Věřící ve Velké Bíteši uložili do kostela relikviář s kapkou krve Jana Pavla II.

    Před 1 měsícem
    V kostele svatého Jana Křitele ve Velké Bíteši je ode dneška relikviář s kapkou krve papeže Jana Pavla II. Ostatky světce přivezli zástupci římskokatolické farnosti loni v říjnu z polského Krakova. Do ozdobeného výklenku v kněžišti bítešského kostela ho uložili při dopolední poutní mši, již vedl brněnský biskup Vojtěch Cirkle.
     Komentáře
  • České noviny

    Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko dokončili poutní Vintířovu stezku

    Před 1 měsícem
    Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko dokončili 162 kilometrů dlouhou poutní Vintířovu stezku (Gunthersteig), obdobu slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Turisté a poutníci si mohou projít devět jednodenních etap o délce 14 až 22 kilometrů, na nichž jsou místa spjatá se středověkým mnichem. Tři vedou Bavorskem, jedna přes hraniční přechod a pět je v Čechách. ČTK to řekla Elisabeth Unnaschová z oddělení propagace cestovního ruchu regionu Arberland, který je zodpovědný za přípravu a propagaci stezky.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Ve Stěžerách vznikne hospic. Oblastní charita získala od kraje potřebný pozemek

    Před 1 měsícem
    Královéhradecký kraj daruje Oblastní charitě Hradec Králové část pozemku ve Stěžerách na Hradecku, v areálu současného depozitáře Muzea východních Čech Hradec Králové. O darování pozemku dnes rozhodli krajští zastupitelé. Hradecká oblastní charita potřebuje pozemek pro výstavbu druhého kamenného hospice v kraji s kapacitou 16 až 20 lůžek. Muzeum využívá pouze hlavní budovu bývalé školy a garáže, přičemž rozsáhlé prostranství v areálu nikoli. Na vlastní náklady ho ale udržuje.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Ukrajinci děkovali v Liberci Čechům, na Ukrajinu díky nim poslali 80 tun pomoci

    Před 1 měsícem
    Ukrajinští uprchlíci v sobotu v Liberci děkovali Čechům za pomoc a podporu. I díky nim už mohla zdejší ukrajinská komunita odeslat na Ukrajinu přes 80 tun pomoci, řekl při té příležitosti farář liberecké řeckokatolické farnosti Ivan Semotjuk. V zahradě kostela Nalezení sv. Kříže v centru Liberce se konal dobročinný jarmark, zněla hudba a voněla ukrajinská jídla, která mohli lidé ochutnat.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Jihlava výstavou na radnici připomíná rodáka, který jako misionář pomáhal dětem a chudým v Indii

    Před 1 měsícem
    Výstava na jihlavské radnici připomíná tamního rodáka a saleziánského kněze Jana Meda, který jako misionář působil dlouhá léta v Indii. Podílel se tam na zakládání škol a staral se o děti a chudé rodiny i v odlehlých horských oblastech, které objížděl na skútru. Dožil se 95 let, zemřel před 11 lety. Informační panely a fotografie přibližující jeho život a práci budou v jihlavské radnici do 17. srpna.
     Komentáře
  • České noviny

    V kryptě brněnské katedrály vystavují vzácné exponáty z dějin kapituly

    Před 1 měsícem
    Vzácné exponáty spojené s historií mikulovské kapituly vystavuje ode dneška Diecézní muzeum v kryptě brněnské katedrály. Mezi nejvzácnější artefakty patří souprava liturgických předmětů darovaná francouzským císařem Napoleonem III. mikulovskému proboštovi anebo kolekce obrazů připomínající dějiny kapituly od významného barokního malíře Josefa Winterhaldera mladšího. Výstava potrvá do 2. října, informovala ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Do kostela ve Svatém Tomáši se vrací soška madony, jde o repliku originálu

    Před 1 měsícem
    Do kostela ve Svatém Tomáši na Českokrumlovsku se vrací soška madony. Na místě bude opět po téměř 70 letech. Jde o žulovou repliku originálu, který je z 16. století a který zůstane v Alšově galerii v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku.
     Komentáře
  • České noviny

    V Touškově u Plzně po více než sto letech znějí všechny čtyři zvony

    Před 1 měsícem
    Po více než sto letech ve městě Touškov u Plzně znovu znějí všechny čtyři zvony. Spolku Náš Touškov se díky sbírce podařilo doplnit zvonový fond kostela Narození svatého Jana Křtitele o dva nedávno odlité zvony. Dnes odpoledne je vyzvedl jeřáb do zvonice. Tímto se podařilo završit dvouleté úsilí, na kterém se podílely desítky lidí, informovala ČTK Kateřina Duchková.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    V Královéhradeckém kraji se k Noci kostelů připojí přes 100 církevních budov

    Před 2 měsíci
    V Královéhradeckém kraji se k letošní Noci kostelů připojí 104 církevních budov. Součástí budou prohlídky i kulturní program, uvedli na webu pořadatelé akce. Čtrnáctý ročník Noci kostelů se bude konat v pátek 10. června, jedná se o celorepublikovou akci. V letošním ročníku je v celém Česku přihlášeno více než 1 710 kostelů a modliteben.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Do jabloneckého kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se po opravě vrátily varhany. Sestavení potrvá dva měsíce

    Před 2 měsíci
    Do jabloneckého kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se vrátily varhany, byly napadené červotočem a oprava nevyhnutelná. Vše ale zkomplikoval koronavirus, který práce prodloužil. Samotná instalace zpět do kostela byla náročná, musely se demontovat dveře. Veřejnost varhany uslyší na začátku září, kdy je znovu vysvětí.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Na Vysočině se při páteční Noci kostelů otevře 64 chrámů. Počítá se i s překladem pro Ukrajince

    Před 2 měsíci
    Na Vysočině se při páteční Noci kostelů otevře 64 chrámů a modliteben, podobný počet jako před epidemií. Program s koncerty, prohlídkami kostelů, jejich věží i půd a krypt, divadlem a výstavami připravují věřící na čtyřech desítkách míst. V některých městech mohou lidé během večera navštívit několik církevních staveb, třeba v Třebíči a jejím okolí osm a v Havlíčkově Brodě šest. Vyplývá to z údajů na webu celorepublikové akce.
     Komentáře
  • České noviny

    Do Noci kostelů, která bude 10. června, se zapojilo 1678 míst

    Před 2 měsíci
    Rekordní počet kostelů a modliteben se letos přihlásil do Noci kostelů, při níž se mnohá tato místa otevírají večer veřejnosti. Zapojilo se 1678 míst a pro návštěvníky je připraveno 6268 programů. V Praze se poprvé zapojí kaple Panny Marie na Staroměstské radnici a kaple sv. Václava ve Valdštejnském paláci, řekl dnes novinářům Michal Němeček, ředitel pastoračního střediska pražského arcibiskupství.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Začaly opravy kostela sv. Ignáce. Po rekonstrukci chce nabídnout atraktivní program pro veřejnost

    Před 2 měsíci
    Kostel svatého Ignáce na historickém náměstí v Jihlavě chce římskokatolická farnost po opravách víc otevírat veřejnosti. Stavbaři začali letos zjara opravovat střechu, krov a průčelí kostela. Práce skoro za 30 milionů korun dotované z takzvaných norských fondů budou dokončené příští rok na podzim. V kostele by se pak mělo konat víc kulturních akcí i výstavy.
     Komentáře
  • České noviny

    Kostel v Lukové se sochami duchů věřících se dočkal oprav za miliony korun

    Před 2 měsíci
    Oprav za víc než 8,3 milionu korun se za uplynulých sedm let dočkal dříve zdevastovaný kostel sv. Jiří v Lukové na severním Plzeňsku. Letos je to deset let, co si opuštěný kostel v Sudetech vybral tehdejší student výtvarné školy Jakub Hadrava pro svou bakalářskou práci. S pomocí figurantů usazených do lavic vytvořil z plátna a záclon namočených v sádře dvaatřicet bílých siluet duchů někdejších věřících. Informace o výstavě se dostala do světa a od následujícího roku 2013 se do kostela začali sjíždět turisté ze všech světadílů.
     Komentáře
  • České noviny

    Ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila nezávislost na Moskevském patriarchátu

    Před 2 měsíci
    Rada ukrajinské pravoslavné církve oficiálně vyjádřila nesouhlas s postojem moskevského patriarchy Kirilla k válce na Ukrajině a vyhlásila nezávislost na moskevském patriarchátu, ke kterému se dosud hlásila. Informovala o tom ruskojazyčná verze stanice BBC. Moskevský patriarcha Kirill, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, odmítl odsoudit útok na Ukrajinu.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    V Jihlavě začínají opravy kostela svatého Ignáce, lidé se budou moci podívat na krov

    Před 2 měsíci
    Římskokatolická farnost začíná v Jihlavě opravovat kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí. Opravy skoro za 30 milionů korun se budou týkat průčelí a krovu, vyměněná bude také dožívající střešní krytina. Do jinak nepřístupných prostor kostela se při příležitosti zahájení tohoto projektu může příští týden ve čtvrtek podívat i veřejnost. Akce začne v 15:30.
     Komentáře
  • České noviny

    Na Třebíčsku odhalili pomník knězi Janu Bulovi, popravili ho před 70 lety

    Před 2 měsíci
    U kostela v Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku dnes odhalili pomník katolickému knězi Janu Bulovi. Před 70 lety se stal obětí justiční vraždy. Komunistický režim ho dal popravit v souvislosti s takzvaným babickým případem. Před smrtí byl rokytnickým farářem. Odhalení pomníku se zúčastnil i dvaadevadesátiletý Jaroslav Václavek z Rokytnice nad Rokytnou, také politický vězeň, nebo Antonín Bula, farářův synovec, který v obci žije.
     Komentáře
  • České noviny

    Šebek: Volba Graubnera je sázkou na jistotu, vypovídá však o krizi české církve

    Před 2 měsíci
    Volba Jana Graubnera pražským arcibiskupem je od Vatikánu sázka na jistotu. Vypovídá ale o personální krizi české církve a je to nečekaná volba. V rozhovoru s ČTK to řekl církevní historik Jaroslav Šebek. Jméno nástupce současného pražského arcibiskupa Dominika Duky dnes oznámil Vatikán. Intronizace, tedy uvedení Graubnera do úřadu, se uskuteční 2. července. Současnému olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi je 73 let.
     Komentáře
  • České noviny

    Dominika Duku v čele pražského arcibiskupství nahradí Jan Graubner

    Před 2 měsíci
    Kardinála Dominika Duku v čele pražského arcibiskupství vystřídá z rozhodnutí papeže Františka olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Do úřadu bude uveden 2. července. Duka, který arcidiecézi vedl od roku 2010, před čtyřmi lety dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Graubnerovi, považovanému v církvi za konzervativce, bude 75 let příští rok. Stejně jako Duka začal do nejvyšších církevních kruhů stoupat po listopadu 1989. Podle prezidenta Miloše Zemana papež svým výběrem potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi. Římskokatolická církev je nejpočetnější v ČR, při loňském sčítání se k ní přihlásilo přes 741.000 lidí.
     Komentáře
  • České noviny

    Vatikán dnes zřejmě oznámí nástupce Duky na pozici pražského arcibiskupa

    Před 2 měsíci
    Vatikán dnes v poledne pravděpodobně oznámí jméno nového pražského arcibiskupa. Měl by nahradit kardinála Dominika Duku, který již před několika lety dosáhl věku 75 let, při němž obvykle církevní hodnostáři odcházejí ze svých funkcí. Česká média spekulují o tom, že by se pražským arcibiskupem mohl stát olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner.
     Komentáře
  • České noviny

    Církve loni od státu dostaly 5,8 miliardy Kč, meziročně o 16 milionů Kč více

    Před 2 měsíci
    Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu 5,8 miliardy korun, meziročně o 16 milionů korun více. Nejvíce peněz šlo z rozpočtu ministerstva školství, které na církví zřizované školy poslalo 2,5 miliardy korun, tedy o 282 milionů korun více než v předchozím roce. Vyplývá to z návrhu Státního závěrečného účtu. Řádově po miliardě korun poskytla také ministerstva kultury a práce a sociálních věcí. V sumě není zahrnuto majetkové vyrovnání státu s církvemi, které loni činilo 2,2 miliardy korun.
     Komentáře
  • České noviny

    Prahou prošel průvod odpůrců potratů, lidé manifestovali i za právo na ně

    Před 3 měsíci
    Prahou prošel po dvou letech covidové pauzy Národní pochod pro život, který je manifestací zastánců tradičních rodin a odpůrců potratů. Lidé manifestovali také za právo potrat podstoupit a kritizovali výroky zástupců Hnutí pro život, které pochod pořádá. Obě akce se potkaly na konci Mánesova mostu, kde se jejich účastníci slovně střetli a odpůrci průvod krátce blokovali. Policie, která na obě akce dohlíží, zasahovat nemusela. Aktivistky také rozvinuly transparenty už při dopolední mši v katedrále svatého Víta, kterou sloužil arcibiskup Dominik Duka.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    V Neratově začala oprava prosklené střechy kostela za 16 milionů korun

    Před 3 měsíci
    V poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku začala v dubnu oprava prosklené střechy za odhadovaných 16 milionů korun. Práce jsou rozdělené do dvou etap a měly by skončit v říjnu. Hlavním cílem je zabránit zatékání střechou do objektu. Sdružení na opravě spolupracuje s římsko-katolickou farností Neratov. Osada Neratov spadá pod Bartošovice v Orlických horách
     Komentáře
  • České noviny

    V chrámu sv. Víta byly uloženy ostatky posledního českého krále Karla I.

    Před 3 měsíci
    Do Císařské kaple v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě byly po mši uloženy ostatky posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského. Ceremonie se zúčastnil jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří, nebo zástupce apoštolské nunciatury Giuseppe Silvestrini. Mši celebroval římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský Václav Malý. Akt se konal k příležitosti 100. výročí úmrtí Karla I. Rakouského, který usedl na trůn na podzim roku 1916 po smrti císaře Františka Josefa.
     Komentáře
  • České noviny

    Centrem Prahy prošly stovky členů řádu habsburských rytířů

    Před 3 měsíci
    Na pražském Václavském náměstí se dnes sešly stovky členů Řádu sv. Jiří, což je dynastický rytířský řád habsbursko-lotrinské dynastie. Jeho členové dorazili do Prahy k příležitosti 100. výročí úmrtí posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského. V tradičním odění za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie České republiky došli do Týnského chrámu na Staroměstském náměstí.
     Komentáře
  • České noviny

    V katedrále sv. Víta uloží relikvii posledního českého krále Karla I.

    Před 3 měsíci
    Ke 100. výročí úmrtí posledního českého krále a rakouského císaře, blahoslaveného Karla I. Rakouského (1887 až 1922) bude v neděli v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uložena jeho relikvie. Prahu při té příležitosti navštíví jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří. V sobotu Prahou projde průvod složený z několika stovek řádových rytířů. ČTK o tom za organizátory informoval Martin Hamšík.
     Komentáře
  • České noviny

    Velkou výstavu o baroku v Bavorsku a Čechách chystají odborníci z obou zemí

    Před 3 měsíci
    Výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách připravují společně pro příští rok české Národní muzeum a Dům historie Bavorska v Řezně. Má představit baroko nejen jako uměleckou epochu spojující regiony, ale i dynamiku doby i propasti třicetileté války a četných krizí. Zástupci obou pořádajících institucí podepsali v Praze smlouvu o spolupráci na přípravě výstavy.
     Komentáře
  • České noviny

    Tradiční velikonoční mše britské královské rodiny byla letos bez královny

    Před 3 měsíci
    Tradiční velikonoční bohoslužba britské královské rodiny v kapli svatého Jiří na hradě Windsor se letos konala bez nejvýznamnějších představitelů rodiny, královny Alžběty II. a jejího syna, prince Charlese. Poprvé se však bohoslužby zúčastnily dvě nejstarší děti prince Williama a vévodkyně Kate, osmiletý George a šestiletá Charlotte, uvedla agentura DPA.
     Komentáře
  • České noviny

    Papež neodsloužil velikonoční vigilii kvůli bolestem kolena

    Před 3 měsíci
    Papež František neodsloužil v sobotu večer v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stalo se tak podle vatikánských médií kvůli bolesti kolen, kterou papež v poslední době cítí. Obřadu se ale účastnil a pronesl kázání, ve kterém znovu připomněl válku na Ukrajině, uvedly světové agentury. Na bohoslužbě byl i starosta ukrajinského Melitopolu, kterého během války unesly ruské jednotky.
     Komentáře
  • České noviny

    Po tříleté pauze si na hradě v České Lípě připomněli poslední dny Ježíšovy

    Před 3 měsíci
    Zřícenina vodního hradu Lipý v České Lípě posloužila dnes jako kulisa pro Pašijové hry, kterými si lidé o Velikonocích připomínají poslední dny Ježíše Krista. Pašijové hry se tu na Velký pátek uskutečnily posedmnácté. Po tříleté pauze zaviněné koronavirem přilákalo divadelní představení na nádvoří českolipského hradu několik stovek lidí. Neodradilo je ani chladné, proměnlivé počasí, které chvílemi hrozilo i deštěm.
     Komentáře
  • České noviny

    Loketský kostel sv. Václava dostal díky sbírce po 80 letech nový zvon

    Před 3 měsíci
    Farní kostel svatého Václava v Lokti na Sokolovsku dostal po 80. letech nový zvon. Vytvořit se ho podařilo díky úsilí loketského spolku i místních, kteří na něj finančně přispěli. Pojmenovaný byl po patronce českých zemí svaté Anežce. Svěcení zvonu a představení veřejnosti se uskuteční na velikonoční neděli, řekl ČTK za spolek Loketské zvony historik Miloš Bělohlávek.
     Komentáře
  • České noviny

    Na záchranu kostela sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu se vybralo 300.000 Kč

    Před 3 měsíci
    Na záchranu chátrajícího barokního kostela sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu na Kolínsku vybrali lidé už zhruba 300.000 korun. V kostele s druhým nejvyšším oltářem v Čechách a vzácnými varhany budou příští týden slavit Velikonoce pravoslavní věřící. Římskokatolická farnost Český Brod, která kostel ve Štolmíři spravuje, jim ho propůjčila. Běžně se pravoslavní z této oblasti schází v nedalekém Mochově, letos jich ale díky ukrajinským uprchlíkům přibyde a mochovský kostel by nestačil. ČTK to sdělil správce českobrodské farnosti Martin Sklenář.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Podrobně o Karlově mostě – v čem je unikátní a kdo ho nazval bájným kentaurem

    Před 4 měsíci
    Pokud si pořídíme nějakou publikaci o této významné památce, pak se nejspíš podobně seznámíme s tím, kdo, kdy a na čí zadání sochy a most vytvořil (dějiny) a nebude chybět ani stručný uměleckohistorický popis toho, co na mostě vidíme (včetně nápisů), a spolehlivě interpretuje život a význam svatých, které na mostě potkáváme (ikonografie). Ovšem to samo o sobě bývá silně nedostačující.
     Komentáře
  • České noviny

    V klášteře Želiv našli archeologové torzo středověkého teplovzdušného vytápění

    Před 4 měsíci
    V želivském klášteře odkryli archeologové při březnovém výzkumu torzo pece s obslužným prostorem, která zajišťovala teplovzdušné vytápění zřejmě ve 12. století. Když se pec přestala používat, sloužila nějakou dobu k ukládání odpadu z kuchyně, později byla zasypaná. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytl Petr Duffek z jihlavského pracoviště organizace Archaia.
     Komentáře
  • České noviny

    Do kutnohorské kostnice se vrátí opravená pyramida z lidských kostí

    Před 4 měsíci
    Do kutnohorské kostnice by se letos měla vrátit opravená pyramida z lidských kostí. S jejím rozebíráním začali restaurátoři v roce 2018. Jednotlivé lebky a kosti, pocházející od obětí moru a husitských válek, zrenovovali a po osazení dřevěné konstrukce je začnou skládat zpátky. Kdy bude pyramida hotová, není úplně jasné. Restaurátoři by to rádi stihli do konce roku. V někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou celkem čtyři pyramidy z kostí, opravena bude zatím první v severozápadní části.
     Komentáře
  • České noviny

    Kardinál Duka odsloužil zádušní mši za Madeleine Albrightovou

    Před 4 měsíci
    Zádušní mši za zesnulou americkou političku českého původu Madeleine Albrightovou sloužil ve svatovítské katedrále pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Bývalá americká ministryně zahraničí zemřela minulý týden ve věku 84 let.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Od smrti dobrotivé Marie Terezie Savojské uplynulo 250 let – ve své době zavedla řadu pokrokových reforem

    Před 4 měsíci
    Dne 20. února 2022 to bylo přesně 250 let, kdy zemi navždy opustila dobrotivá mecenáška, reformátorka a schopná žena Marie Terezie Savojská. O této osobnosti se v českých luzích a hájích mluví stále velmi málo – a je to opravdu škoda.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Spolku se podařilo opravit kapli svatého Josefa v původně sudetské obci u Volar

    Před 4 měsíci
    Spolek pro obnovu krejčovické kaple v Krejčovicích, které jsou osadou patřící pod Volary na Prachaticku, otevřel opravenou kapli svatého Josefa. Její obnova trvala asi sedm let a stála takřka milion korun. Přispěly na ni i rodiny původních německých obyvatel, kteří museli obec po druhé světové válce opustit. Od té doby kaple chátrala.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Presbytář českobudějovické katedrály má šest nových tapisérií

    Před 4 měsíci
    Šest tapisérií je nově součástí presbytáře českobudějovické katedrály sv. Mikuláše. Každý nástěnný koberec představuje obraz z cyklu Výjevy z apokalypsy. Tapisérie, jejichž autorem je slovinský umělec, teolog a jezuita Marko Ivan Rupnik, byly dnes odhaleny a požehnal jim českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.
     Komentáře
  • České noviny

    Presbytář českobudějovické katedrály má šest nových tapisérií

    Před 4 měsíci
    Šest tapisérií je nově součástí presbytáře českobudějovické katedrály sv. Mikuláše. Každý nástěnný koberec představuje obraz z cyklu Výjevy z apokalypsy. Tapisérie, jejichž autorem je slovinský umělec, teolog a jezuita Marko Ivan Rupnik, byly dnes odhaleny a požehnal jim českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Kostel sv. Ignáce na náměstí v Jihlavě čeká oprava střechy a fasády. Cena? 24 milionů korun

    Před 4 měsíci
    V Jihlavě připravuje římskokatolická farnost opravy kostela svatého Ignáce na Masarykově náměstí. Opravit potřebuje zejména krov a střechu raně barokní stavby a její fasáda. Zakázku podle věstníku veřejných zakázek dostala firma Archatt Památky, provede ji za 23,8 milionu korun bez daně. Práce jsou naplánované na letošek a příští rok, řekl farář Marian Jiří Husek z farnosti u kostela svatého Jakuba, která byla zadavatelem zakázky.
     Komentáře
  • České noviny

    V projektu Adopce Ukrajina mohou lidé podporovat rodiny uprchlíků dlouhodobě

    Před 4 měsíci
    Na pomoc válečným uprchlíkům zahájila Arcidiecézní charita Praha projekt Adopce Ukrajina. Vybere konkrétní ukrajinské rodiny, které uprchly před válečným konfliktem, a bude je s pomocí individuálních dárců podporovat. Bude je sociálně doprovázet až do chvíle jejich návratu do bezpečné Ukrajiny nebo úplné integrace do české společnosti. Charita to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
     Komentáře
  • České noviny

    Teolog Tomáš Halík dostane v Naardenu Komenského cenu

    Před 4 měsíci
    Nobelovu cenu za mír si podle českého teologa a filozofa Tomáše Halíka zaslouží ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský lid, "který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti". Halík to dnes řekl ve svém děkovném projevu při přebírání Komenského ceny v nizozemském Naardenu. Stal se prvním českým držitelem ocenění, které má vzdát hold osobnostem, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti angažují ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.
     Komentáře
  • České noviny

    Pochodu na podporu Ukrajiny se na jižní Moravě zúčastnily i ukrajinské rodiny

    Před 5 měsíci
    Zhruba padesátka lidí se zúčastnila pouti a pochodu z Bílovic nad Svitavou do Křin na Blanensku, aby vyjádřila podporu Ukrajině napadené Ruskem. Zúčastnily se i tři rodiny, které prchly přes válkou z Ukrajiny. ČTK to řekl pořadatel akce Pavel Lazárek. Podle něj tři ženy se čtyřmi dětmi našly zázemí na faře v blízkých Babicích nad Svitavou. Jejich muži odjeli bojovat do vlasti.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Mobilní hospic a ambulance paliativní péče v Červeném Kostelci mají nové zázemí

    Před 5 měsíci
    Oblastní charita Červený Kostelec tento týden zahájila provoz nového Centra denních a terénních služeb. Tvoří jej mobilní hospic, ambulance paliativní péče se stacionářem léčby bolesti, ošetřovatelská služba a půjčovna pomůcek. Centrum vzniklo nákladem přes 31 milionů korun rekonstrukcí památkově chráněných bývalých ateliérů sochaře Břetislava Kafky.
     Komentáře
Reklama