Zavřít
Daň z příjmů

Daň z příjmů

Nejnovější články na Seznamu na téma Daň z příjmů
  • Peníze

    Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

    Před 5 dny
    Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když si je finanční správa vyžádá a využije pro daňovou kontrolu.
     Komentáře
  • Peníze

    Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

    Před 8 dny
    Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením výdajů. Počítá s tím vládní návrh, který projednají poslanci.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Druhy daňových přiznání dle daňového řadu: Kdy se jaké podává?

    Před 8 dny
    Jako poplatníci daní musíte v mnoha případech podávat daňové přiznání. Dle daňového řádu existuje více druhů. Kdy se jaké podává a jaké jsou pro jejich podání lhůty? Poplatníci daně z příjmů mají v mnoha případech povinnost podávat daňové přiznání. Pokud pak podáte přiznání, například k dani z příjmů, poprvé, bude se jednat o řádné přiznání. Jakmile však potřebujete opravit původně tvrzené údaje, podáváte opravné nebo dodatečné přiznání k dani. Pro opravné a dodatečné přiznání však platí určitá specifika.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Pohledávky v účetnictví

    Před 17 dny
    Pohledávky v účetnictví podnikatelů tvoří zpravidla podstatnou část oběžného majetku – aktiv. Jak se pohledávky člení a co s nimi, pokud nedojde k jejich úhradě? Pohledávka jako taková představuje právo věřitele na peněžité nebo jiné plnění od dlužníka. Ke vzniku pohledávky tak nejčastěji dochází tak, že mezi dodavatelem a odběratelem dojde ke sjednání konkrétního plnění, například dodání zboží nebo poskytnutí služby, a očekává se, že toto plnění bude ve sjednané době ze strany dodavatele splněno. Zároveň se předpokládá, že odběratel za toto plnění včas a řádně zaplatí.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jak se oceňují zásoby v účetnictví?

    Před 22 dny
    Problematiku zásob upravují zejména účetní předpisy. V některých případech, v souvislosti s účtováním zásob, je zapotřebí hledat i v zákoně o daních z příjmů. Zásoby a jejich oceňování je upraveno zejména v zákoně o účetnictví, v prováděcí vyhlášce k zákonu o účetnictví a v českých účetních standardech. Pojmem zásoby se však zabývá také v některých případech zákon o daních z příjmů, a to zejména v případě jejich likvidace a dále v případě, kdy je na zásobách způsobené manko nebo škoda.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Daňové odpisy hmotného majetku

    Před 24 dny
    Pokud využíváte k podnikání hmotný majetek, můžete prostřednictvím odpisů snižovat základ daně. Jaké způsoby odpisů lze využít a jaká jsou pravidla pro odpisování? Aby bylo možné zahrnout pořizovací cenu hmotného majetku, resp. jeho část, do daňově uznatelných nákladů, je zapotřebí majetek daňově odpisovat. Daňové odpisování má však svá pravidla, která jsou zakotvena v zákoně o daních z příjmů.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Zásady odpisování majetku v účetnictví a daních

    Před 29 dny
    Pokud podnikatel k ekonomické činnosti využívá hmotný majetek, může jej při splnění zákonných povinností odpisovat a tím snižovat svůj základ daně. Zákon o daních z příjmů umožňuje uznat jako daňově uznatelný náklad odpisy majetku. Aby mohl být majetek odpisován, musí se jednat o takový majetek, který je využívaný v souvislosti s ekonomickou činností poplatníka.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdo zdaní své příjmy vyšší 23% sazbou daně?

    Před 1 měsícem
    Zatímco poplatníci s nižšími příjmy uplatní 15% sazbu daně, poplatníci s vyššími příjmy zdaní své příjmy 23% sazbou daně. V roce 2021 došlo ke zrušení solidární daně, díky které tzv. bohatší poplatníci odváděli státu ze svého příjmů vyšší daň než ostatní poplatníci. Pokud ale stále patříte k těm bohatším poplatníkům, může se vás týkat zavedená progresivní sazba daně z příjmů.
     Komentáře
  • Měšec

    Prázdninové brigády a daně: Jak je to s odvody?

    Před 1 měsícem
    Míra zdanění a výše odvodů na pojistném z prázdninových brigád závisí na druhu smlouvy, měsíční výši příjmu i na tom, zda pracujete pro jednoho, či více zaměstnavatelů současně. Přinášíme aktuální přehled. Jsou tu prázdniny a s nimi i letní brigády, nejčastěji řešené smlouvou o provedení práce nebo smlouvou o pracovní činnosti. Ukážeme si, zda a kolik budete z takových příjmů odvádět na daních a pojistném.
     Komentáře
  • Peníze

    Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

    Před 1 měsícem
    Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě nesplnili svou daňovou povinnost. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Peníze

    Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

    Před 1 měsícem
    Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají zaměstnat.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Poskytování finančních prostředků do společnosti prostřednictvím společníka

    Před 1 měsícem
    Pokud je v rámci podnikatelské činnosti zapotřebí společnost financovat, mají společníci na výběr z několika možností. Ne vždy však dosáhnou na půjčku od bankovních nebo nebankovních institucí. V rámci ekonomické činnosti se často stává, že společnost, ať už zpočátku jejího fungování nebo v rámci podnikatelské činnosti, potřebuje finance pro financování provozních nebo jiných nákladů. Zejména u nově vzniklých společností nebo společností, které nemají historii, je získání půjčky nebo jiného úvěrového financování poměrně obtížné. Pokud mají společníci volné finanční prostředky, mohou společnosti poskytnout financování právě oni.
     Komentáře
  • Peníze

    Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

    Před 1 měsícem
    Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdy a za jakých podmínek můžete osvobodit příjem z prodeje nemovitostí?

    Před 1 měsícem
    Pokud jste prodali nemovitosti, pohlídejte si, zda tento příjem nemusíte zdanit. V některých případech jsou však příjmy z prodeje nemovitostí osvobozeny. Za jakých podmínek lze tento příjem osvobodit a na co nezapomenout? Příjem z prodeje nemovitosti je podle zákona o daních z příjmů považován za zdanitelný příjem. Pokud tedy dojde k prodeji nemovitosti a na tento typ příjmů nelze využít osvobození od daně, je tento příjem zdaněn stejně tak jako příjem ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Do 1. července přiznání pro poplatníky s daňovým poradcem: Jaké slevy využít?

    Před 2 měsíci
    Na základě sestavení daňového přiznání se dle základu daně stanoví i výše daně. Daň může poplatník snížit, a to prostřednictvím odčitatelných položek nebo slev na dani. Právnické a fyzické osoby, které využívají služeb daňového poradce nebo mají povinný audit, mohou podat daňové přiznání až do 1. července 2022.
     Komentáře
  • Měšec

    Jak (ne)danit peníze, které sbírkou získáte na léčbu vážné nemoci?

    Před 2 měsíci
    Některé druhy léčby vážných chorob veřejné zdravotní pojištění nepokrývá. Za tímto účelem se pořádají různé sbírky, které mají příjemci pomoci s úhradou drahé léčby. Kdy se tyto příspěvky nemusí danit? V případě, že od známých i neznámých lidí ve sbírce přijmete za nějakým účelem darem peníze, jedná se o tzv. bezúplatný příjem. Zákon o daních z příjmů (ZDP) připouští osvobození jistých bezúplatných příjmů od daně, jsou-li splněny určité podmínky.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jaké účetní operace mají dopad do dalšího období?

    Před 2 měsíci
    Jaké účetní operace souvisí s novým účetním obdobím a které nesmíte zapomenout zaúčtovat? Přinášíme podrobný návod. Závěrem samotného účetnictví je sestavení účetních výkazů a následně i celé účetní závěrky. Aby byla dodržena jedna ze zásad vedení účetnictví, tzv. bilanční kontinuita, musí na sebe rozvahové stavy účtů mezi jednotlivými účetními obdobími navazovat. V praxi to znamená, že konečný stav účtů vykázaný k rozvahovému dni předchozího účetního období se musí objevit jako počáteční stav účetního období následujícího.
     Komentáře
  • Peníze

    Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

    Před 2 měsíci
    Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou měnu.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Vybrané otázky a odpovědi k předávání účetní závěrky do sbírky listin

    Před 2 měsíci
    Daňoví poplatníci mohou poprvé využít možnosti předání účetní závěrky do sbírky listin prostřednictvím správce daně. Finanční správa zveřejnila odpovědi na vybrané dotazy. Někteří z daňových poplatníků mají kromě dalších povinností, které souvisí se zpracováním účetní závěrky a následným podáním daňového přiznání, povinnost zveřejnit účetní závěrku. Povinnost zveřejnění je zakotvena v zákoně o účetnictví. Povinnost zveřejňování účetní závěrky ukládá zákon o účetnictví účetním jednotkám zapsaným ve veřejných rejstřících, případně i těm účetním jednotkám, kterým povinnost zveřejnit účetní závěrku stanovuje jiný zvláštní předpis.
     Komentáře
  • Peníze

    Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

    Před 2 měsíci
    Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze nebo cizí měnu.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jaké údaje vyčteme z výkazu zisků a ztrát?

    Před 2 měsíci
    Výkaz zisků a ztrát je jedním z hlavních výkazů účetní závěrky. Jaká data nám poskytne, jak výkaz navazuje na rozvahu a na jaké hodnoty je vhodné se zaměřit? Zákon o účetnictví stanovuje povinnost účetním jednotkám sestavit účetní závěrku. Účetní závěrka je tvořena jako nedílný celek a obsahuje rozvahu, výkaz zisků a ztrát a přílohu v účetní závěrce. Zatímco rozvaha a výkaz zisků a ztrát obsahuje hodnotové údaje k rozvahovému dni, příloha v účetní závěrce popisným způsobem doplňuje informace obsažené v účetních výkazech.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Pokuty a jiné sankce v účetnictví

    Před 2 měsíci
    Pokuty, penále a jiné sankce, ať už smluvní nebo nesmluvní, potkají během podnikání téměř každého podnikatele. Jaké základní druhy sankcí rozlišujeme a jaké má toto rozlišení dopady do daně z příjmů? Obecně řečeno jsou sankce, kterými se rozumí penále, pokuty, úroky z prodlení a další typy sankcí, považované za nedaňový výdaj. Typicky se jedná například o pokutu za porušení pravidel silničního provozu, penále za pozdně zaplacené pojistné na sociální nebo zdravotní pojištění, úrok z prodlení vzniklý v důsledku pozdní úhrady daně a další. Pokuty a další sankce, které vyplývají ze závazkových vztahů, však mohou být považovány za daňově uznatelný výdaj.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nezveřejnění účetní závěrky se účetním jednotkám může pěkně prodražit

    Před 2 měsíci
    Účetní závěrky za rok 2021 má většina podnikatelů již hotové a daňová přiznání podaná, ale tím povinnosti pro podnikatele nekončí. Dokdy a jak musí být zveřejněna účetní závěrka podnikatelů a jaké sankce mohou očekávat při nesplnění povinností? Sestavení účetní závěrky a následné sestavení daňového přiznání patří mezi poslední činnosti, které s uplynulým zdaňovacím období souvisí. Podnikatelé, respektive účetní jednotky, však mají i další povinnosti. Mezi ně patří například zveřejnění účetní závěrky do sbírky listin. Jak a dokdy musí být zveřejněna účetní závěrka a co vás čeká, pokud zveřejnění účetní závěrky neuskutečníte?
     Komentáře
  • Měšec

    Chystané daňové novinky: Jak se změní paušální daň?

    Před 2 měsíci
    Ministerstvo financí chystá několik daňových změn. Jedny sejmou z části podnikatelů povinnost registrace k DPH, jiné změní institut paušální daně. Jak? Roční limit obratu pro povinnou registraci k DPH by se od příštího roku mohl zvýšit. Počítá s tím návrh zákona Ministerstva financí, který je nyní v připomínkovém řízení. V návaznosti na to by se zvýšil také limit pro roční příjmy pro vstup do režimu paušální daně.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Manka a škody v účetnictví a daních

    Před 2 měsíci
    V rámci podnikatelské činnosti se běžně stává, že se na základě inventarizace nerovná účetní stav a skutečný stav zaúčtovaného majetku. V takovém případě jsou zjištěny kurzové rozdíly, kterými mohou být buď manka, nebo přebytky. Jak si s těmito rozdíly účetně poradit? Účetní jednotky mají povinnost provádět inventarizaci. Na základě provedené inventarizace pak mohou nastat tři situace. První – ta ideální – je, že se skutečný stav rovná účetnímu stavu. Tedy nedochází k inventarizačnímu rozdílu. Pokud však dochází k tomu, že majetek fyzicky přebývá, je skutečný stav větší než účetní stav a vzniká přebytek. V opačném případě, kdy je účetní stav větší než skutečný, vzniká manko.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Tři pásma u paušální daně: Jaké OSVČ budou platit 6000 Kč a jaké až 26 000 Kč?

    Před 2 měsíci
    Paušální režim budou moct využít OSVČ s příjmy až do 2 milionů korun. Pro některé to však bude znamenat měsíční odvod ve výši 26 tisíc korun. Záviset bude na oboru podnikání a také výši příjmů. Zatímco OSVČ spadající do oborů s výdajovým paušálem 80 % budou platit 6 tisíc až do příjmů 2 milionů korun, OSVČ v odvětvích se 40% paušálem budou muset platit při příjmech nad 1 milion korun více.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdy vám daně mohou snížit základ daně?

    Před 3 měsíci
    Daně jako takové jsou obecně považovány za nedaňové výdaje. Existují ale případy, kdy je daň zároveň považována za výdaj, kterým lze snížit základ daně. Jaké daně jsou daňově účinné a jaké je potřeba splnit podmínky? Daně obecně jsou považovány za nedaňové výdaje. Je tomu tak v mnoha případech, například u daně z příjmů, u daně ze mzdy zaměstnanců nebo také v případě daně z přidané hodnoty. Všechny tyto a další daně nesnižují základ daně – jsou tedy považované za daňově neúčinné výdaje. Zákon o daních z příjmů však definuje daně, které se za daňový základ uznávají.
     Komentáře
  • Peníze

    Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

    Před 3 měsíci
    Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nové podmínky pro osvobození od daně při prodeji nemovitosti

    Před 3 měsíci
    Pokud jste prodali nemovitost, můžete při splnění určitých podmínek příjem z prodeje osvobodit. Jaké podmínky musí být splněny a na co se nevyplácí zapomenout? V zákoně o daních z příjmů najdeme mimo jiné úpravu příjmů, které jsou od daně osvobozeny. Aby mohl být příjem osvobozen, musí být splněny zákonem stanovené podmínky. Jinak tomu není ani v případě prodeje nemovitých věcí. Od roku 2021 navíc došlo k významným změnám, které osvobození od daně mohou ovlivnit.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Změny v přidanění vozidla užívaného ke služebním i soukromým účelům

    Před 3 měsíci
    Nejednomu zaměstnanci využívajícímu služební vozidlo se díky novele již brzy sníží daně i odvody sociálního a zdravotního pojistného. Novela zákona o daních z příjmů s číslem sněmovního tisku 204 upravuje (mimo jiné) takzvané přidanění při využití vozidla k služebním i soukromým účelům. Jde o nízkoemisní vozidla, jejichž využití by mělo být pro zaměstnance i pro zaměstnavatele výhodnější.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy při prodeji nemovitosti daníte cenu a kdy nikoli

    Před 3 měsíci
    Pokud prodáváte dům, byt či pozemek, kupní cena, kterou prodejem získáte, musíte zdanit v rámci daně z příjmů. Některé prodeje nemovitostí jsou však od zdanění ušetřeny. Dnes se podíváme na to, kdy je nutné tyto peníze danit při dani z příjmu, tedy uvést kupní cenu v daňovém přiznání, a kdy nikoli. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Podnikatel

    GFŘ vydalo informaci k posuzování transakcí s kryptoměnami

    Před 3 měsíci
    Stále zajímavější je pro podnikatele i nepodnikatele možnost investovat do tzv. kryptoměn. Protože v souvislosti s kryptoměnami nastává mnoho otázek ohledně zdanění, vydalo Generální finanční ředitelství informaci k posouzení těchto transakcí. Cílem vydání informace k posuzování transakcí s kryptoměnami je seznámení daňových subjektů s daňovými povinnostmi, které s sebou činnosti s kryptoměnami přináší. V rámci této informace tak Finanční správa ČR upřesňuje, jak zdaňovat jednotlivé okruhy činností v oblasti kryptoměn, a to z pohledu daně z přidané hodnoty a daně z příjmů.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdo musí podat dodatečné daňové přiznání navzdory režimu paušální daně?

    Před 3 měsíci
    Pokud podnikatel vstoupil do režimu paušální daně, může se ho týkat povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předcházející zdaňovací období. Koho se povinnost týká a jak přiznání dodatečně podat? V roce 2021 mnoho podnikatelů využilo možnosti režimu paušální daně. Nespornou výhodou je, že poplatník v režimu paušální daně nemusí podávat daňové přiznání a přehledy pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Aby poplatník mohl v režimu zůstat, musí ale splňovat zákonem stanovené podmínky.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Co je to zajišťovací účetnictví a k čemu slouží?

    Před 4 měsíci
    Pokud účetní jednotky realizují transakce v cizí měně ve větší míře, je vhodné omezit riziko kurzových změn. V takových případech mohou účetní jednotky zvážit tzv. hedge accounting – tedy zajišťovací účetnictví. Podnikatelé se v rámci jejich podnikání vystavují několika rizikovým faktorům. Jedním z nich je i faktor měnového rizika, který spočívá ve změně kurzu jedné měny vůči měně jiné. Pokud tedy účetní jednotka obchoduje jak v českých korunách, tak v eurech, a to běžně v rámci své činnosti, je vhodné se proti tomuto riziku zajistit.
     Komentáře
  • Podnikatel

    NÚR objasňuje vykázání přijatých záloh v cizí měně

    Před 4 měsíci
    Národní účetní rada vydala další interpretaci, která se zabývá přijatými zálohy v cizí měně. Interpretace objasňuje specifické účetní případy, které s přijatými zálohami v cizí měně souvisí. Účetní jednotky musí vést účetnictví tak, aby účetní závěrka, která se na základě úplného účetnictví sestavuje, podávala věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky. V případě, že je možný výklad zákona více způsoby nebo existuje více účetních řešení, je účetní jednotka povinna aplikovat účetní předpisy tak, aby bylo zajištěno věrnějšího a poctivějšího zobrazení.
     Komentáře
  • Peníze

    Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

    Před 4 měsíci
    Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Končí lhůta pro papírová přiznání za rok 2021. Připravili jsme velký manuál

    Před 4 měsíci
    Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě k dani z příjmů za rok 2021. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů. Už od loňska platí, že si poplatníci mohou prodloužit termín pro daňové přiznání elektronickým podáním. Kdo tak nestihne podat přiznání do dneška, může se pokutám vyhnout tím, že do 2. května podá přiznání elektronicky.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nezapomeňte na možnost zpětného uplatnění daňové ztráty

    Před 4 měsíci
    V rámci novely zákona o daních z příjmů v roce 2020 byla do zákona zanesena možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně, tzv. carry loss back. Kdy lze zpětné uplatnění využít a co je pro to potřeba udělat? V návaznosti na koronavirovou krizi, která nás už třetím rokem bohužel doprovází a v některých případech se mimo jiné negativně odráží na podnikání, byl přijat daňový balíček. K přijetí daňového balíčku došlo již v roce 2020, nicméně změny, které nám přinesl, je vhodné připomenout znovu. Mimo dalších úprav zákona byla zavedena možnost uplatnění daňové ztráty zpětně a možnost vzdání se práva na uplatnění daňové ztráty.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Biden chce opět zdanit nejbohatší. Rozpočtu by zajistil 36 miliard dolarů

    Před 4 měsíci
    USA znají návrh rozpočtu pro rok 2023. Jedním z jeho podstatných zdrojů by mohla být nová miliardářská daň, kterou chce prezident Joe Biden zdanit nejbohatší Američany. Zároveň uvažuje o částečném zákazu zpětného odkupu akcií.
     Komentáře
  • Peníze

    Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

    Před 4 měsíci
    Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů v roce 2022? Máme podrobnosti.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nezapomeňte k daňovému přiznání dát i přílohy. Tyto jsou nejčastější

    Před 4 měsíci
    S formulářem daňového přiznání musí velká část poplatníků podat i přílohy, kterými zpravidla dokládají své nároky. Jedná se například o potvrzení dokazující příjmy, nárok na osvobození od daně či nárok na slevy na dani. Přinášíme přehled příloh, které se s přiznáním nejčastěji odevzdávají.
     Komentáře
  • Newstream

    Polsko buduje „antiputinovský štít“. Chce snížit daň z příjmu fyzických osob na 12 procent

    Před 4 měsíci
    Polsko chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek, uvedla dnes agentura PAP.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jak zohlednit zapomenuté doklady v daních a účetnictví?

    Před 4 měsíci
    Sestavení daňových přiznání k dani z příjmů je za dveřmi a často se stává, že se objeví doklady, které spadají účetně do minulého roku. Co dělat, když je účetnictví již uzavřeno, a jak se o tento náklad nepřipravit? Pokud jste považováni za účetní jednotku, vztahuje se na vás povinnost vést účetnictví. Účetnictví potom funguje na několika základních principech, mezi něž patří i tzv. akruální princip. Co dělat, když se v novém účetním období objeví náklad nebo výnos, který ale věcně a časově souvisí ještě s předchozím účetním obdobím?
     Komentáře
  • Peníze

    Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

    Před 4 měsíci
    Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.
     Komentáře
  • Měšec

    Daňové přiznání 2022: Co musíte letos vyplnit jinak než loni?

    Před 4 měsíci
    Daňové legislativní novinky každoročně znamenají změny, které musíte zohlednit i při vyplňování daňového přiznání. Jaké to jsou letos? Oproti loňsku došlo k řadě změn, které musíte zohlednit v daňovém přiznání. Většina z nich vás potěší.
     Komentáře
  • Měšec

    Jaké chyby děláme v daňovém přiznání nejčastěji a jak se jim vyhnout?

    Před 4 měsíci
    Jaké chyby dělají poplatníci při vyplňování přiznání k dani z příjmů fyzických osob nejčastěji? Chybovat se při vyplňování přiznání k dani z příjmů dá různě. Několik chyb ale podle finanční správy poplatníci dělají ve svých přiznáních pravidelně. Jaké to jsou a jak se jim vyhnout?
     Komentáře
  • Peníze

    Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

    Před 4 měsíci
    Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Jak to funguje, na co si dát pozor a hlavně: kdy ho dostanete? Tady je přehled.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nezapomeňte na možnost využití mimořádných odpisů v roce 2021

    Před 4 měsíci
    Zákon o daních z příjmů umožňuje uplatnit mimořádné daňové odpisy v roce 2021. Jaké dopady může jejich uplatnění mít a jakého majetku se mimořádné odpisy týkají? Pokud jste v roce 2021 nakoupili do podnikání majetek, který je svým charakterem považován dle zákona o daních z příjmů za dlouhodobý hmotný majetek, můžete využít daňové mimořádné odpisy. Jejich využití má však svá úskalí. Kdy se uplatnění mimořádných odpisů vyplatí a na co při jejich využití musíte pamatovat?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Kdo je osobou bez zdanitelných příjmů a jaké má povinnosti?

    Před 4 měsíci
    Fyzické osoby mohou být jak zaměstnanci, tak osoby samostatně výdělečně činné. Kam ale zařadit takovou fyzickou osobu, která má například příjmy jen z nájmu nebo kapitálového majetku? Pokud fyzická osoba nemá v daném kalendářním měsíci příjmy ze zaměstnání nebo podnikání a zároveň za tuto osobu neodvádí pojistné na zdravotní pojištění stát, jedná se o tzv. osobu bez zdanitelných příjmů. Pokud jste osoba bez zdanitelných příjmů, týkají se vás zvláštní povinnosti a musíte si hradit také sami zdravotní pojištění. Kdo se může stát osobou bez zdanitelných příjmů a na co nesmí zapomenout?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Chystáte se podat daňové přiznání za rok 2021? Pozor na tyto časté chyby

    Před 4 měsíci
    Nejčastější chyby v daňových přiznáních zůstávají skoro stejné. Problémy způsobuje hlavně uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě. Omyly se týkají rovněž příloh daňového přiznání nebo nutnosti podávat přiznání k dani těch, kteří se přihlásili do režimu paušální daně. Připomínáme souhrn častých chyb, kterých se poplatníci dopouštějí.
     Komentáře
  • Peníze

    Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

    Před 5 měsíci
    Čas na odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2021 se krátí. Přinášíme průvodce pro živnostníky a další podnikatele.
     Komentáře
  • Peníze

    Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

    Před 5 měsíci
    Jak stouply sleva na poplatníka a sleva na děti? Které daňové změny můžu využít za rok 2021? Jak je s limitem na odpočet hypoték nebo darů? Máme odpovědi.
     Komentáře
  • Peníze

    Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

    Před 5 měsíci
    Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Návrh ministerstva financí dnes podpořila vláda, teď zamíří k poslancům. Nezávisle na tom, kdy novelu schválí, mají změny platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru a březnu. Týkají se daní z příjmů za rok 2022, ne aktuálně podávaného přiznání za rok 2021.
     Komentáře
  • Peníze

    EET definitivně končí, rozhodla vláda

    Před 5 měsíci
    Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů dnes rozhodla, že evidenci zruší.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jak ovlivňuje účet u Sberbank výplatu přeplatků na dani nebo platbu daně?

    Před 5 měsíci
    V návaznosti na odebrání bankovní licence Sberbank CZ, se mnoho podnikatelů nemůže dostat ke svým penězům. Co dělat v případě, že máte u finančního úřadu registrovaný účet vedený u Sberbank CZ? Mnoho podnikatelů se aktuálně potýká s problémem, že se nemůže dostat ke svým penězům, které mají na bankovním účtu vedeném u Sberbank CZ. Z tohoto důvodu mohou podnikatelé řešit jednak nemožnost dostát svým daňovým povinnostem, ale také se nemusí dočkat vyplacení kompenzačního bonusu nebo přeplatku na dani. Jaké kroky mohou podnikatelé v takovém případě učinit?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině

    Před 5 měsíci
    Dary na vojenskou pomoc Ukrajině půjde odečíst z daní. Daňový základ sníží i dary ukrajinským uprchlíkům, ne však všem. Musí jít například o děti. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, kterou bude ve středu 9. března projednávat vláda. Jestliže bude norma schválena, kromě možnosti odpočítat z daní dary Ukrajině bude i o rok prodlouženo zvýšení maximální hranice pro výši odečtených bezúplatných plnění na 30 % základu daně.
     Komentáře
  • Měšec

    Daňové přiznání 2022: Vše, co potřebujete vědět

    Před 5 měsíci
    Blíží se konec řádného termínu pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Které informace se vám teď budou hodit a jak můžete získat pro podání přiznání čas navíc? Blíží se konec řádného termín pro podání daňového přiznání. Je tedy nejvyšší čas na základní rozcestník všech potřebných informací.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Snižte si daně, máme přehled slev na dani a nezdanitelných částí

    Před 5 měsíci
    Podnikatel.cz připravil velký přehled slev, daňových zvýhodnění a nezdanitelných částí základu daně, které lze uplatnit letos v přiznání za rok 2021. Jak základ daně, tak samotnou daň lze snížit, a to za pomoci nezdanitelných částek a slev na dani. Zatímco nezdanitelné částky slouží ke snížení základu daně, slevy na dani snižují samotnou daň.
     Komentáře
  • Peníze

    Školkovné je zase vyšší. Jak si říct o slevu na dani

    Před 5 měsíci
    Kdo může využít daňovou slevu za umístění dítěte zvanou školkovné? Kolik je její limit a jak funguje? Tady je podrobný přehled.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nastal obrat. Mzdy Čechů budou letos kvůli růstu cen reálně klesat

    Před 5 měsíci
    Loni za celý rok průměrná mzda stoupla na 37 839 korun, v posledním čtvrtletí činila už 40 135 korun. Za poslední čtvrtletí ale mzda reálně klesla kvůli vysokému růstu cen.
     Komentáře
Reklama