Britský premiér Boris Johnson čelí kritice za svůj výrok, ve kterém přirovnal Ukrajince bojující proti ruské invazi k lidem, kteří hlasovali pro brexit. Johnson v projevu na konferenci Konzervativní strany řekl, že Britové mají stejně jako Ukrajinci instinkt zvolit si svobodu. Jako nedávný příklad uvedl hlasování o vystoupení z Evropské unie v roce 2016. Johnsonovy komentáře pobouřily politiky ve Spojeném království i v Evropě, informoval dnes server BBC News.
Ruská invaze na Ukrajinu započatá 24. února 2022 se zdála mnohým jako rána z čistého nebe, přitom vše nasvědčovalo tomu, že válečný útok je více než pravděpodobný. Předcházelo mu masivní hromadění ruských – a pod pláštíkem společného cvičení také běloruských – vojsk na ukrajinských hranicích. Lukašenko navíc zhruba před půlrokem za pomoci údajných emigrantů podnikl hybridní útok na Polsko. Kromě těžce zkoušené Ukrajiny válečné dění nejvíce doléhá právě na sousední Polsko. Polsko je také jednou ze zemí EU, která přímo sousedí s Ruskou federací. O brutálním ruském vpádu, ale i o kořenech polsko-ukrajinské vzájemnosti jsme hovořili s ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem.
Katyňský masakr. Ruští vojáci a policisté zavraždili téměř 22 tisíc polských válečných zajatců. Rozkaz k popravám byl vydán 5. března 1940. Nikdo z vrahů nebyl potrestán.
Bývalý předseda Evropské rady a současný šéf Evropské lidové strany Donald Tusk vzkázal zemím, které odmítají přijmout co nejtvrdší sankce proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu, že se zostudily. Ve svém příspěvku na twitteru někdejší polský premiér konkrétně jmenoval Maďarsko, Itálii a Německo.
Polské velvyslanectví v Kyjevě pracuje beze změn. „Zatímco ostatní utíkají, my zůstáváme. Dáváme Ukrajincům najevo, že nejsou sami. Je to důležitý signál pro národ, s nímž jsme historicky spjati,“ řekla televizi TVP Malgorzata Bonikowská z Polského institutu mezinárodních vztahů.
„Ukázali jsme, že Evropa má jinou budoucnost, že má budoucnost založenou na suverénních státech, nikoli na centralizované struktuře, která by státům odebírala kompetence,“ řekl polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu po summitu se zástupci konzervativních, pravicových a národních stran v Madridu. Podle polského serveru wPolitice by strany měly za několik měsíců předložit návrh změn v unijních smlouvách.
Skandál kolem polských bezpečnostních služeb, které údajně používaly malware Pegasus ke sledování opozičních politiků, zasáhl i faktického vládce Polska Jaroslawa Kaczyńského, předsedu strany Právo a spravedlnost (PiS).
Chceme stát, který nežije na dluh, uvádí preambule programového prohlášení nastupující vlády Petra Fialy. Tím je řečeno všechno. Velkovýroba dluhů, která dosáhla 800 miliard korun za poslední dva roky, musí skončit. O tom, jak vážně vláda svůj slib myslí, ovšem něco konkrétního prozrazuje až další obsáhlý text.
Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
Vláda Petra Fialy úřaduje něco přes tři týdny. Možná je příliš tvrdé po ní chtít, aby už byla plně rozkoukaná, ale marná sláva, covid se neptá. Naopak je před námi pořádný fičák. Dny, kdy jsme sčítali jeden výskyt koronavirové varianty omikron po druhém, minuly. Od 8. ledna podle Státního zdravotního ústavu u nás dominuje.
V Polsku pokračuje hledání pravdy v případu možných nelegálních odposlechů opozičních činitelů ze strany vládních orgánů. Donald Tusk, bývalý premiér a také předseda Evropské rady, v úterý prohlásil, že jeho strana Občanská platforma požádá o zřízení parlamentní vyšetřovací komise.
Polská prokuratura ve středu uvedla, že nebude vyšetřovat možný hackerský útok proti státní zástupkyni a současně vládní kritičce Ewě Wrzosekové. Její mobil spolu s telefony dvou opozičních představitelů podle dřívějších zjištění sledoval izraelský špehovací program Pegasus. Wrzoseková tvrdí, že za útokem stojí polská vláda. Informovala o tom agentura Reuters.
Když se Donald Tusk v srpnu 2014 dozvěděl, že za pár měsíců stane v čele Evropské rady, nelenil a odletěl na Maltu, kde se intenzivně věnoval studiu angličtiny. Ovládal ji omezeně a věděl, že pokud na ní nezapracuje, nemůže tak důležitou funkci vykonávat. „I’ll polish my English, don’t worry“ sliboval.
Polský prezident Andrzej Duda v pondělí oznámil, že se rozhodl vetovat zákon, který by v zemi omezil zahraniční vlastnictví televizních či rozhlasových stanic. Normu, která podle kritiků míří hlavně proti nezávislé televizi TVN, hlava státu vrátila parlamentu k úpravám, informovala agentura PAP. Poslanci Sejmu ještě mohou veto hlavy státu přehlasovat třípětinovou většinou, uvedla agentura DPA.
Odpůrci polské vlády měli čelit odposlechům, při kterých byl použit izraelský spyware Pegasus. Informaci přinesla americká agentura AP. Mluvčí polských tajných služeb odmítá, že by šlo o politický boj. Koho a proč odposlouchávali?
Polská politická scéna před Vánoci vře. Vládní většina totiž v pátek nečekaně parlamentem prosadila zákon namířený proti největší soukromé televizi TVN s americkými vlastníky. Čeká se na krok prezidenta Andrzeje Dudy.
Emisní povolenky, které mají sloužit jako penalizace firem vypouštějících CO2 do atmosféry, a redukovat tak globální oteplování planety, v současné době připomínají spíše sebepožírající se mechanismus. Jejich cena se nyní podle čerstvých zpráv agentur Bloomberg i Reuters vyšplhala přes 90 eur za tunu CO2 a v brzké době má překročit magickou hranici 100 eur.
Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová (67) přiznala bezmoc vůči tlaku německého byznysu i bank na podporu plynovodu Nord Stream 2, který přivede plyn po dně Baltského moře z ruských nalezišť do Německa.
„Vláda zavádí od 1. ledna evidenci těhotenství,“ upozornil polský senátor na novelu vyhlášky tamního ministerstva zdravotnictví. „Děláme to ze zdravotních důvodů,“ tvrdí ministerstvo. Od opozičních politiků sklízí ostrou kritiku.
Lídr polské opozice a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk v sobotu přišel kvůli rychlé jízdě o řidičský průkaz. Na twitteru napsal, že trest v podobě tříměsíčního zákazu řízení a pokutu 107 eur (2700 Kč) bez diskusí přijal, protože si byl vědom, že porušil předpisy. Informovala o tom agentura PAP.
Poláci ve čtvrtek oslavují Den nezávislosti, kterou po 123 letech získali 11. listopadu 1918. Ve Varšavě a dalších městech si událost připomínají nacionalistické organizace i jejich odpůrci. Ulicemi polských měst pochoduje přes 100 tisíc lidí.
Desetitisíce lidí dnes v polském hlavním městě přišly na tradiční pochod nacionalistů ke svátku nezávislosti. Někteří účastníci spálili německou vlajku a podobiznu opozičního předáka, bývalého premiéra Donalda Tuska. Uvedl to server Onet.pl, podle kterého se pochodu účastní mimo jiných i zástupci polské a italské krajní pravice.
Tisíce lidí se dnes v polském hlavním městě zúčastnily tradičního pochodu polských nacionalistů ke svátku nezávislosti. Shořela německá vlajka i portrét opozičního politika Donalda Tuska.
„Demokracie se vyznačuje jednou zásadou: životní zkušenost každého jednotlivého příslušníka společnosti má přesně stejnou hodnotu jako životní zkušenost kteréhokoli jiného. Moje i vaše životní zkušenost má stejnou hodnotu jako životní zkušenost Billa Gatese. A tahle myšlenka se v kapitalismu stává velmi konfliktní,“ říká německý profesor sociologie Wolfgang Streeck, emeritní ředitel Institutu Maxe Plancka pro společenská studia.
Na polsko-běloruské hranici eskaluje napětí kvůli tisícům migrantů, kteří se už několik měsíců ve větším množství snaží dostat přes tuto vnější hranici Evropské unie. Dnes se tam podle polské strany pokusilo zábrany překonat dosud největší množství migrantů, u hranice je nyní na běloruském území na tři až čtyři tisíce běženců. Polsko i sousední Litva nově posílily ochranu hranic s Běloruskem. Znepokojení kvůli situaci na bělorusko-polské hranici dnes vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí, jež vyzvalo běloruskou vládu k okamžitému zastavení organizované migrace k hranicím. Běloruský postoj kritizovala i česká diplomacie.
Politici polského vládního Práva a spravedlnosti (PiS) se od nástupu k moci v roce 2015 ocitli v neustálém konfliktu s Bruselem, který považují za úhlavního nepřítele Polska. Od té doby zcela zdevastovali polský právní řád, ústavní soud obsadili výhradně vlastními lidmi, kteří je poslouchají na slovo, a v rozporu s evropským právem zřídili disciplinární komisi pro stíhání nepohodlných soudců. Také si úplně podřídili veřejnoprávní média, policii, armádu i školství.
Ranní ptáče dál doskáče. Krásné pondělní ráno. Jsme opět tady, abychom vám přinesli ty nejlepší zprávy z domova i ze světa. Co nás dnes zvedlo ze židle? Na to se právě teď jdeme podívat.
Lidé v Polsku se v neděli podvečer sešli, aby ve městech po celé zemi demonstrovali na podporu členství své země v Evropské unii. Činí tak po nálezu ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazena předpisům Evropské unie, informují polská média.
Lidé v Polsku se v podvečer sešli, aby ve městech po celé zemi demonstrovali na podporu členství své země v Evropské unii. Učinili tak po nálezu ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazena předpisům Evropské unie, informují polská média. V nálezu ústavních soudců, které nominovala vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), vidí kritici poměrů předzvěst takzvaného polexitu, tedy odchodu Polska z EU. Země se zavázala unijní pravidla respektovat při vstupu do tohoto společenství.
Výnos polského soudu, který zpochybňuje nadřazenost práva Evropské unie, způsobil poprask. Nabírají totiž na síle obavy evropských politiků i samotných Poláků, že by Polsko mohlo blok 27 států opustit.
Rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňující nadřazenost unijního práva je hluboce znepokojující a Evropská komise po jeho rychlém prostudování rozhodne o dalších krocích. Uvedla to dnes šéfka exekutivy Evropské unie Ursula von der Leyenová, podle níž lidé žijící v Polsku potřebují jistotu, že tam evropské právo platí.
Polská vláda odmítla tvrzení bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska, který uvedl, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost plánuje referendum o vystoupení z Evropské unie. Novinkám to řekl náměstek polského ministra zahraničí Paweł Jabłoński (Právo a spravedlnost). V rozhovoru také vyjádřil naději, že se Česká republika připojí k Iniciativě Trojmoří, která sdružuje státy střední Evropy.
Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany Právo a spravedlnost (Pis) Jaroslawa Kaczyńského, že plánuje vystoupení Polska z Evropské unie. Hovořil o potřebě změnit ústavu tak, aby podobný krok musel schválit větší počet poslanců, než jak to ústava požaduje nyní. Kaczyński i premiér Mateusz Morawiecki odmítají tvrzení o tom, že PiS plánuje takzvaný polexit, tedy odchod Polska z EU.
Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany Právo a spravedlnost (Pis) Jaroslawa Kaczyńského, že plánuje vystoupení Polska z Evropské unie. Hovořil o potřebě změnit ústavu tak, aby podobný krok musel schválit větší počet poslanců, než jak to ústava požaduje nyní. Kaczyński i premiér Mateusz Morawiecki odmítají tvrzení o tom, že PiS plánuje takzvaný polexit, tedy odchod Polska z EU.
V Evropské unii se začínají objevovat největší odstředivé tendence za dobu její existence. Ostatně, už vyústily v odchod Velké Británie, který navíc nemusí být konečný. Stále častěji se o tom, že by bylo nejlepší z EU odejít, mluví také v Polsku a Maďarsku.
Polsko může přestat být členem Evropské unie dříve, než se komukoliv zdá, varoval v pátek v televizi TVN24 bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise vede se současnou polskou národně-konzervativní vládou spory týkající se základních hodnot sedmadvacítky a zástupci polské vládní strany kvůli tomu na Brusel tvrdě útočí.
olsko může přestat být členem Evropské unie dříve, než se komukoliv zdá, varoval dnes v televizi TVN24 bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk.
Na polsko-běloruské hranici už přes dva týdny v nelidských podmínkách přebývá skupina afghánských migrantů. Polsko nejedná ve shodě s mezinárodním právem.
Dramatická situace panuje na více než 400kilometrové polsko-běloruské hranici. Uprchlíci ze Sýrie, Iráku a v poslední době i z Afghánistánu, kteří se nacházejí na území Běloruska, se neustále pokoušejí nezákonně překročit hranice Polska a zároveň i Evropské unie, informoval ve čtvrtek portál wp.pl.
Poslanci polského Sejmu ve středu diskutovali o kontroverzním návrhu mediálního zákona, jenž podle kritiků ohrožuje nezávislou televizi TVN. Debata poslanců se ještě více vyhrotila poté, co se polská strana Dohoda rozhodla opustit vládní koalici.
Když se před měsícem bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk po šesti letech v Bruselu vrátil do vlasti i do čela opoziční strany Občanská platforma (PO), kterou kdysi založil, jeho protivníci nešetřili posměchem.
Podle kalendáře mají být sice parlamentní volby v Polsku za dva roky, politické dění u severních sousedů je ale navzdory horkému létu tak dynamické, jako kdyby se o novém složení Sejmu a Senátu mělo rozhodovat už za dva týdny. Vše způsobili Donald Tusk (64) a Jarosław Kaczyňski (72).
Byly to jako dva rozdílné světy. Donald Tusk plný energie, elánu a optimismu. Jaroslaw Kaczyński unavený a žádající voliče o ještě jeden mandát. Oba se v ten samý den stali stranickými předsedy. Znovuzvolený Kaczyński vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a Tusk se po sedmi letech vrátil do čela opoziční Občanské platformy.
Dosavadní šéf polské Občanské platformy Borys Budka v sobotu symbolicky předal vedení této opoziční strany bývalému premiérovi Donaldu Tuskovi, který se vrací z evropské do polské politiky. Informují o tom polská média.
Dosavadní šéf polské Občanské platformy Borys Budka dnes symbolicky předal vedení této donedávna nejsilnější opoziční strany bývalému premiérovi Donaldu Tuskovi, který se vrací do polské politiky. Informují o tom polská média. Prakticky současně vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) na svém sjezdu znovu zvolila do svého čela na další volební období Jaroslawa Kaczyńského, pokládaného za Tuskova osobního protivníka.
Odvěký rival Jarosława Kaczyńského se má vrátit do polské politiky, spekuluje se ve Varšavě. Někdejší premiér Donald Tusk chce podle spekulací převzít otěže strany, kterou před lety zakládal. Průzkum mu ale do karet nehraje.
V sobotu uplynulo jedenáct let od havárie vládního speciálu, na jehož palubě při přistání u Smolenska zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Polské vedení si nadále stěžuje, že mu Rusko nepředalo vrak stroje, a dále prodloužilo obnovené vyšetřování nehody.