Horké dny jsou pomalu u konce a nás čeká babí léto a podzim. Přestože je hlavní sezóna za námi, ještě stále lze na zahradě zasadit nejen zeleninu, kterou sklidíte ještě do konce roku, ale i zeleninu pro příští rok a také nejrůznější trvalky, dřeviny i cibuloviny. Které to jsou?
Muškát není stromek. Nebo ano? Když se do toho vloží kreativní nátura šlechtitelů, jdou zažité představy stranou. My pak při návštěvě zahradnictví žasneme, že na kmínku rostou nejen naše oblíbené balkonovky, ale i bylinky a keře.
Krásná a udržovaná zahrada je chloubou každého zahrádkáře. Ovšem existují lidé (a není jich málo), kteří zahradu sice mají, ale na její údržbu nemají čas nebo chuť. I oni ale mohou mít krásnou zahradu – a to téměř bez starosti.
Pro své dlouhé převislé hrozny žlutých květů, kterých rozkvétají na stromě stovky naráz, je kasie lidově nazývána asijský zlatý déšť. Kasie obecná (Cassia fistula) z čeledi bobovité (Fabaceae) je středně velký, částečně opadavý strom…
Hradecké Jiráskovy sady by měly dál vzkvétat. Město dá půl milionu na studii, která navrhne kompozici pro další vývoj této parkové plochy. Postupně se tady budou obnovovat dřeviny a jiné porosty.
Oleandr je snad nejvíce typickou rostlinou pro toto území. Najdeme jej v městských parcích, zahradách, na přímořských promenádách. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Mohla by být zahrada navržena a zrealizována tak, aby starost o ni byla co možná nejmenší? Ptají se často klienti zahradních architektů. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Keřovitě rostoucí jeřáb Koehnův s řídce průhlednou korunou a rozložitými větvemi v horní části koruny dorůstá do výšky tří metrů. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Dekaisnea, palečník čínský nebo též prsty mrtvého muže. Všechna označení patří rostlině, která zaujme na první pohled. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Předzahrádka starého domu nebo chalupy při náležité péči vykouzlí spolu se stavbou harmonický celek, který bude těšit každý den. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Živý plot má podle svého názvu především vymezovat pozemek a zajistit majitelům soukromí. Ale vyplatí se ho založit i kvůli dalšímu přínosu. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Okrasná zahrada počátkem zimy obvykle nenabízí příliš pěstitelského vyžití. O trochu prosincové péče si řeknou jen stálezelené trvalky a keře. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Hlavně katalogy občas uvádějí méně užívané názvy skupin růží ve snaze přilákat zákazníky. Je dobré s tím počítat a růži si správně zařadit. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Dlouhé výhony, plazivý či zakrslý růst, tím se liší pnoucí, pokryvné a miniaturní růže od příbuzných. Díky tomu je využijeme jinde a jinak. The post Růže, které se liší: pnoucí, pokryvné, miniaturní růže appeared first on Zahrádkář.
Také sadové růže vysazujeme na deset a více let, a tak se hodí při nákupu vědět, do které podskupiny druh patří. A podle toho mu najít místo. The post Sadové růže: klasické, rugosa hybridy, stolístky, anglické appeared first on Zahrádkář.
Velkokvěté čajohybridy vynikají paletou barevných tónů, nižší mnohokvěté růže se dost liší, proto se třídí do tří podskupin i podle květů. The post Jak se vyznat v růžích: velkokvěté a mnohokvěté růže appeared first on Zahrádkář.
Není zahrada jako zahrada a také není růže jako růže. Informace z obchodů ani obalů často nestačí. Je lepší o kupovaných růžích vědět víc. The post Jak se vyznat v růžích aneb výběr růží pro zahradu appeared first on Zahrádkář.
Šácholan velkokvětý neboli magnolie velkokvětá je nabízena v nejrůznějších katalozích jako dřevina vhodná do klimatických podmínek Česka. The post Magnolie velkokvětá: Jak to má se zimovzdorností? appeared first on Zahrádkář.
Keře propůjčují zahradě vítané vlastnosti. Často vymezí pozemek, podpoří intimitu, vytvoří příjemná zákoutí, skryjí méně vzhledná místa. The post Jak vybírat keře do zahrady, které vlastnosti hledat appeared first on Zahrádkář.
Pro okrasné účely se pěstují hlavně musandy červenolisté. Rod Mussaenda však zahrnuje na sto druhů tropických keřů, menších stromů i bylin. The post Musandy: okrasné keře s krásnými chocholíky appeared first on Zahrádkář.
Dvorek ve městě změníme v intimní prostor. Využijeme přítomnost starých domů, přizpůsobíme dlažbu a doplníme nádoby s trvalkami a letničkami. The post Starý městský dvorek přetvoříme v zelenou oázu klidu appeared first on Zahrádkář.
Svou krásou nadchne každého, kdo ji vysadí. Okrasná jabloň zkrášlí zahradu i zahrádku, malou i velkou. Zkusme pro ni najít pěkné místo. The post Okrasná jabloň: barevná krása květu, listu i plodu appeared first on Zahrádkář.
Barvami podzimu se necháme okouzlit rok co rok. Připomeňme si nejvýraznější podzimní odstíny dřevin, trvalek a trav, které krášlí i zahrady. The post Barvami podzimu malují javory, brslen, dřišťál, škumpa… appeared first on Zahrádkář.
Jak vybrat rostliny pro budovanou zahradu tak, aby v závěru vegetační sezony nabídla veškerou svou podzimní krásu? Nabízíme několik nápadů. The post Tipy pro výraznou podzimní krásu zahrady: okrasné jabloně, keře appeared first on Zahrádkář.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) objevil u některých stromů gen sucha. Vědci tak dokážou vypěstovat dřeviny odolnější vůči suchu. Ústav také spustil…
O úspěchu rostlin pěstovaných pro pietní aranžmá rozhoduje vedle jejich výběru také substrát, do kterého rostliny vysadíme. The post Dušičky: Do čeho vysazovat pietní aranžmá na hřbitov appeared first on Zahrádkář.
Okrasné jabloně zútulní každou zahradu nejen voňavými a krásnými květy, ale i svými dekorativními, byť drobnými plody. The post Okrasné jabloně: balzám pro duši, pastva pro oči appeared first on Zahrádkář.
Arboretum v Bílé Lhotě u Litovle na Olomoucku už více než dvě stě let návštěvníkům představuje vzácné dřeviny a rostliny. Národní přírodní památka nyní má také zcela novou zemědělskou expozici.