Pražský vrchní soud v úterý odpoledne v neveřejném jednání rozhodl, že úřad musí vrátit Romanu Janouškovi a Luboši Paškovi hotovost v různých měnách, zlato a akcie.
Po jeho nástupu do čela Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) neprovedl Radim Daňhel žádnou personální revoluci. Bývalý první náměstek Pavel Komár nadále působí jako řadový státní zástupce VSZ, v čele „šestkového“ odboru zůstal Petr Šereda. Nepotvrdily se ani závěry auditu ministerstva spravedlnosti o špatném hospodaření instituce pod vedením Daňhelova předchůdce Ivo Ištvana.
Dosavadní průběh soudů s bývalým premiérem potvrzuje, že vládní agendu v éře Petra Nečase do značné míry určovala jeho sekretářka. Můžeme se přít o to, jestli to byl policejní a prokurátorský puč ve prospěch Andreje Babiše. A jestli si měl Robert Šlachta přijít pro šéfku premiérova kabinetu v noci a s beranidlem. Dosavadní průběh soudů s Janou Nečasovou-Nagyovou ale jasně potvrzuje jedno: v Nečasově éře vládní agendu do značné míry určovala jeho sekretářka. A také se ukázalo, jak moc jsou představitelé tajných služeb náchylní plnit zadání mocných bez ohledu na zákon. Devět let starý příběh, který vyústil v pád vlády…
Novým náměstkem Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci se stane Radek Bartoš, který v instituci působí přes deset let a kterého na funkci nominoval nový šéf instituce Radim Daňhel. Na twitteru to dnes oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), jenž Bartoše jmenoval s účinností od 1. září. Bartoš ve funkci nahradí Pavla Komára, který na vlastní žádost končí po výměně vrchního státního zástupce. Na VSZ v Olomouci Komár zůstává, od září bude zařazen jako řadový státní zástupce na odboru trestního řízení, řekl dnes ČTK Daňhel.
Dnes už panuje široká shoda, že policie a státní zástupci před dvanácti až osmi lety sice uskutečnili Velkou protikorupční revoluci, nicméně buď ji uskutečňovali velmi nedbale, nebo ji chápali hlavně jako prostředek ke zvyšování své slávy. Řada nespravedlivě pronásledovaných z dob této VPR je ze zpětného pohledu už dost dlouhá. Současně by byla chyba propadnout představě, že všichni, kdo se dostali do hledáčku orgánů, jejichž symbolem jistě zůstane dvojice Robert Šlachta – Ivo Ištvan…
ANALÝZA. „On mi představil určité kroky, které snad udělá, a teď už jde o to sledovat, zda je skutečně udělá. Jsou to víceméně kroky povahy organizační a ekonomicko-správní,“ řekl o novém vrchním státním zástupci v Olomouci minulý čtvrtek ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Dlouholetého vedoucího vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvana nahradil dosavadní okresní státní zástupce z Kroměříže Radim Daňhel. Jak se nový šéf vyrovná s kritickou analýzou práce olomouckých žalobců? Jaké změny čekají na jeho podřízené? Přímo Radima Daňhela se ptal Vladimír Kroc.
Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Na pozici nastupuje po Pavlu Komárovi, který se rozhodl rezignovat v reakci na odchod předchozího vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Hospodaření úřadu kritizovala ministerská analýza.
Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár, který vedl úřad po odchodu vrchního olomouckého žalobce Ivo Ištvana, oznámil svou rezignaci. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se tak rozhodl ještě před oznámením jména nového olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela, kterého dnes ministr do funkce jmenoval. Ministr Blažek to dnes řekl novinářům při uvedení Daňhela do funkce.
Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jeho jmenování. Daňhela ve čtvrtek spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedou v Olomouci do funkce. Blažek to sdělil na svém twitteru.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval Radima Daňhela vrchním státním zástupcem v Olomouci. Ve čtvrtek ráno avizoval, že je na cestě do Olomouce, aby jej uvedl do funkce. Blažek dosavadní fungování olomouckého vrchního státního zastupitelství kritizoval, od Daňhela chtěl dostat ještě před jmenováním plán na restrukturalizaci úřadu.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jmenování Radima Daňhela vrchním státním zástupcem v Olomouci. Daňhel nahradí Iva Ištvana, který přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se v minulém týdnu sešel s kandidátem na vrchního státního zástupce v Olomouci Radimem Daňhelem. Ten má udělat pořádek na VSZ v Olomouci.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) využil příležitosti páteční schůzky s Radimem Daňhelem, jenž má nahradit v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci po dvou dekádách Ivo Ištvana, aby představil veřejnosti analýzu, která je k práci olomouckých žalobců zvlášť kritická.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se sešel s kandidátem na post vrchního státního zástupce v Olomouci Radimem Daňhelem. Během schůzky ho seznámil s fakty o úřadu, v jehož čele má stanout. Situace na olomouckém Vrchním státním zastupitelství (VSZ) není podle zjištění ministerstva spravedlnosti dobrá. „Nový vrchní žalobce bude postaven před nelehký úkol tento neblahý stav změnit,” uvedl po setkání šéf resortu.
Analýza zpracovaná ministerstvem spravedlnosti odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V pátek to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který zároveň vyzval kandidáta na olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela, aby navrhl opatření, jak nedostatky odstranit.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na páteční tiskové konferenci zkritizoval práci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V souvislosti se změnou vedení úřadu si totiž před časem zadal analýzu jeho fungování v minulých letech a ta odhalila výrazné nedostatky. Po Ivu Ištvanovi byl na funkci vrchního olomouckého žalobce navržen Radim Daňhel, dosavadní okresní státní zástupce v Kroměříži.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se v pátek setkal s kandidátem na nového vrchního státního zástupce v Olomouci Radimem Daňhelem. Jedná se podle něj o velmi kvalitního kandidáta. Chce po něm ale návrh na restrukturalizaci tohoto vrchního státního zastupitelství (VSZ), jehož stav se mu po dlouholetém vedení Ivem Ištvanem nelíbí.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ve středu navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela, dosavadního okresního státního zástupce v Kroměříži. Nejvyšší státní zastupitelství to uvedlo na svém webu. O případném jmenování na základě návrhu nejvyššího státního zástupce ze zákona rozhoduje právě ministr.
Vrchním státním zástupcem v Olomouci by se mohl stát Radim Daňhel. Ministrovi spravedlnosti jej navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Daňhel v současnosti vede Okresní státní zastupitelství v Kroměříži. V Olomouci by se měl stát nástupcem Ivo Ištvana, který skončil v březnu. Od té doby řídí státní zastupitelství náměstek Pavel Komár.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v pondělí navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela, dosavadního okresního státního zástupce v Kroměříži. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) to uvedlo na svém webu. O případném jmenování na základě návrhu nejvyššího státního zástupce ze zákona rozhoduje právě ministr.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž dnes navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela, dosavadního okresního státního zástupce v Kroměříži. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) to uvedlo na svém webu. O případném jmenování na základě návrhu nejvyššího státního zástupce ze zákona rozhoduje právě ministr. Daňhel by tak nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na NSZ v Brně. Ve funkci v Olomouci jej od jara zastupoval náměstek Pavel Komár.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ve středu navrhl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) do funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela, dosavadního okresního státního zástupce v Kroměříži. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) to uvedlo na svém webu.
Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové nemá kladného hrdinu ani na jedné straně „prokurátorského puče“, jak se tomu tehdy říkalo. Přáli jsme si, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo, ale to jsme se očividně zase spletli.
V červnu 2013 Robert Šlachta a Ivo Ištvan během jediné noci ukončili existenci kabinetu Petra Nečase. Následující roky ostudy a rozvratu státu měly být varováním pro všechny. Zdá se, že nebyly. Protože některé typy lidí v politice se prostě nepoučí…
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je klíčovým bodem české justice. Šéf olomouckých žalobců patří mezi tři nejvýše postavené v soustavě státních zástupců. Nyní se hledá náhrada za Ivo Ištvana, který v úřadu skončil po dlouhých letech v březnu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chce jméno jeho nástupce oznámit na přelomu června a července. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jenž musí vrchního žalobce poté ještě jmenovat ale požaduje, aby se vedení úřadu ujal někdo mimo Ištvanovy…
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čeká, koho mu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhne ke jmenování na uvolněný post vrchního státního zástupce v Olomouci.
Žádost o přeložení z funkce šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ) na pozici státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) podal Ivo Ištvan sám. V rozhovoru s ČTK dnes řekl, že tento krok zvažoval několik měsíců. V Brně se bude nejprve několik měsíců seznamovat s některými odbory NSZ, jeho definitivní zařazení pak bude v gesci nejvyššího státního zástupce. O jeho nástupci dosud nebylo rozhodnuto, do doby jeho zvolení jej bude zastupovat náměstek Pavel Komár. Ištvan odchází z postu šéfa olomouckého VSZ po 21 letech, v čele pobočky skončí tento týden ve čtvrtek.
Z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci odejde ke konci března jeho dosavadní vedoucí Ivo Ištvan. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyhověl jeho žádosti o přeložení. Od dubna bude Ištvan působit jako státní zástupce brněnského Nejvyššího státního zastupitelství.
Ke konci března odejde z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci jeho dosavadní vedoucí Ivo Ištvan. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyhověl jeho žádosti o přeložení. Od dubna pak Ištvan bude státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo VSZ v Olomouci.
Z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci odejde ke konci března jeho dosavadní vedoucí Ivo Ištvan. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyhověl jeho žádosti o přeložení. Od dubna bude Ištvan státním zástupcem brněnského Nejvyššího státního zastupitelství. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci opustí na konci března vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Jako žalobce bude působit na Nejvyšším státním zastupitelství.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hodlá vyčkat v případu kauzy Stoka, kdy žalobci nedodali soudu část spisového materiálu, na prověření jejich postupu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Ministr to v pondělí řekl ČTK po jednání s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem. Osobně tak žádné kroky v souvislosti s tímto případem nechystá, řekl dnes Blažek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hodlá vyčkat v případu kauzy Stoka, kdy žalobci nedodali soudu část spisového materiálu, na prověření jejich postupu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Ministr to dnes řekl ČTK a České televizi po jednání s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem. Osobně tak žádné kroky v souvislosti s tímto případem nechystá, řekl dnes Blažek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek bude v pondělí jednat s vedením Vrchního soudu a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jedním z témat jednání ministra s vedoucím státním zástupcem Ivo Ištvanem má být i poslední vývoj v tzv. případu Stoka. Ekonomický deník a Česká justice mezi tím zjistily, z jakých důvodů bylo v pondělí v tomto případu odloženo vynesení rozsudku.
Ministerstvo spravedlnosti podalo kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze (MS), kterým bylo zrušeno odvolání Tamary Kornasové z funkce vedoucí ostravských okresních žalobců. Bez bližších podrobností to potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Právní zástupce Kornasové Pavel Uhl se chce nejdříve se stížnostní seznámit.
Nikdo nesmí brát víc než prezident. Valdice znám osobně. Vakcína není repelent. To jsou některé výroky, které zazněly v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. V diskuzním pořadu debatovali mimo jiné ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), jeho předchůdkyně ve funkci Marie Benešová (ANO), poslankyně Karla Maříková (SPD) či hejtman Martin Kuba (ODS). Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky, které v pořadu zazněly.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).
Vyšetřování na půl roku nařízených odposlechů ve všech výslechových místnostech věznice v Brně-Bohunicích se po úterním jednání sněmovní komise „Velké ucho“ příliš neposunulo. Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan totiž nezprostil mlčenlivosti dozorujícího žalobce, takže zástupci České advokátní komory nemohli být na nejpodstatnější části jednání.
Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že není nutné měnit po každých volbách personální obsazení institucí. Zopakoval, že zaměřit se nyní chce zejména na zajištění peněz pro soudní znalce a také pro justiční personál. Mezi dalšími prioritami zmínil novelu zákona o státních zástupcích a dokončení prací na trestním řádu.
Redaktoři časopisu Respekt a redaktor České televize měli v roce 2013 informace o zahájení trestního stíhání proti bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi dříve, než byla vydána tisková zpráva. Navíc disponovali informacemi v podstatně širším obsahu, než byly poskytnuty později veřejnosti.
S trochou nadsázky můžeme k poslednímu dění na Pražském hradě říct, že vlekař není lékař, a tak má problém. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se stal symbolem průšvihu kolem neinformování o zdravotním stavu Miloše Zemana a bude mít opletačky s policií. Ta nasadila nejtěžší kalibr, trestné činy proti republice, mimo jiné sabotáž. Což je samozřejmě silná káva.
KOMENTÁŘ. S trochou nadsázky můžeme k aktuálnímu dění na Pražském hradě říct, že vlekař není lékař, a tak má problém. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se stal symbolem průšvihu kolem neinformování o zdravotním stavu Miloše Zemana a bude mít opletačky s policií. Ta nasadila nejtěžší kalibr, trestné činy proti republice, mimo jiné sabotáž. Což je samozřejmě silná káva.
Zločiny beze zbraní. Tak zní pracovní název chystané knihy, která zanedlouho zamíří do tiskárny. Útočí se v ní na Roberta Šlachtu, státní zástupce a justici. Kdo dílo zaplatí, je tajné.
Sotva usedl do křesla nejvyššího státního zástupce, okamžitě musel poslouchat, že po volbách bude kvůli své předrevoluční minulosti ihned odvolán z funkce. Igor Stříž (56) to nepovažuje za dobré ani z osobního pohledu, ani pro instituci státního zastupitelství. Jak uvedl pro Právo, musí počítat s tím, že může být odvolán ze dne na den. Chce však vydržet do chvíle, kdy bude schválena novela zákona o státním zastupitelství.
Z počtu 1 446 osob, na které od roku 2011 podal obžalobu některý ze státních zástupců vrchního státního zastupitelství v Praze nebo v Olomouci, rozhodly dosud soudy pravomocně jen o 445 obžalovaných lidech.
Příslušnice bývalé prokuratury protiprávního režimu, z božího dopuštění ministryně spravedlnosti Marie Benešová, rozčeřila hladinu pozornosti veřejnosti návrhem vládě na jmenování bývalého vojenského prokurátora Igora Stříže nejvyšším státním zástupcem. Oba bývalí prokurátoři jsou lidé ze společného myšlenkového kadlubu, proto je pochopitelné, že Marie Benešová mu dala přednost před kýmkoli dalším a nevnímá spornost své volby.
Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová šla na dnešní schůzku s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO) apelovat na to, aby byla při obsazení místa nejvyššího státního zástupce zachována systémová kontinuita a nezávislost státních zastupitelství. ČTK to sdělila před setkáním. Ministryně se setkala také s olomouckým státním zástupcem Ivem Ištvanem, k obsahu schůzek se následně nevyjádřila.